„Dag meester Bos, zeiden ze vroeger. Nu zeggen ze: hoi" „Leven van de vrouw is interessant genoeg om over te schrijven" Hoofd Loysder Hoek vervroegd met pensioen Ik vraag me wel eens af wat Den Haag bezielt" Vrouwenkrant Leusden bestaat vijf jaar Kinderen zijn nu zelfstandiger, wat vrijpostiger en minder geconcentreerd" krant 4 I |eUS||eP DONDERDAG 27 JUNI 1985 interview door Manëtte Schepers LEUSDEN-ZUID - Deze laatste week, voordat de zomervakantie begint, is er voor de christelijke basis school „Loysder Hoek" in Leusden-Zuid één van af scheid nemen. De zesde klassers nemen afscheid van het basisonderwijs maar daarnaast vertrekt ook het voltallige team van de school. Juffrouw Wilma gaat trouwen en vestigt zich daarna elders, juffrouw Carolien was slechts als tijdelijke leerkracht aangetrokken en meester Bos, het hoofd van de „Loysder Hoek", heeft besloten om een andere weg in te slaan, hij maakt gebruik van een wettelijke regeling om vervroegd met pensioen te gaan. Er is het afgelopen jaar ontzetten hard gewerkt op school en de laatste week van het schooljaar wordt dan ook alleen maar gebruikt om ouders, leerlin gen en leerkrachten in de gelegenheid te stellen uitge breid afscheid van elkaar te laten nemen. denk ik niet dat ze het leuk zouden vinden als ik vaak binnen zou stappen. Er is ook niemand meer over van ons team. Er is een periode afgesloten en de school gaat echt opnieuw beginnen "school de basistechnieken verder ontwikkeld kunnen worden Hebben onderwijzers zoveel vrije tijd als wel beweerd wordt? ..Nee Wel veel vakantie en dat Afgelopen vrijdag ging alle aandacht naar de heer W. Bos. Tijdens een afscheidsreceptie die plaatsvond in de gemeen schappelijke ruimte van de school kon ieder die dat wilde de heer Bos de hand drukken. Een druk bezochte receptie werd het, waaraan de heer en me vrouw Bos met genoegen terug denken. De vele bloemen en ca deaus die het echtpaar mee naar huis mochten nemen, waren een duidelijke blijk van de waarde ring die een ieder voelt die met hem samen heeft gewerkt. De heer Bos was het onderwijzen op het lijf geschreven. Dit bleek ook uit het gesprek dat ik met hem, kort na de receptie, had. Hoe ervoer U de receptie? De heer Bos. ..Geweldig. De enorme belangstelling was werkelijk boven verwachting. Heel erg leuk was het ook om oud collega's en oud-leerlingen tussen de bezoekers te ontdekken Voor velen had deze receptie een beetje de sfeer van een reünie en bij enkelen is vrijdagavond dan ook het idee voor een reünie geboren Mijn wéns was een gezellige recep tie en daaraan is ook beantwoord door onder andere Jan van Ves- sem, voorzitter van de ouderraad, die zich bezighield met de organi satie. De mensen bleven ook lang zitten omdat het gezellig was en doordat men elkaar goed kent. Leusden-Zuid is immers maar klein Heeft U veel tijd nodig gehad voordat U tot het besluit kwam vervroegd met pensioen te gaan? De heer Bos ..Nee. eigenlijk meteen al. toen bekend werd dat er een regeling bestond die het mij mogelijk maakte de arbeidsmarkt te verlaten, vond ik dat ik daar gebruik van moest maken. Mijn le ven werd steeds meer door de school beheerst en doordat de school kleiner werd had dit als gevolg dat de druk steeds zwaar der werd Ik kan nu dingen gaan doen waaraan ik eerst niet toe kwam doordat het werk voor de school zoveel tijd in beslag nam." Hoe lang heeft U in het onderwijs gezeten? De heer Bos: ..Bijna 34 jaar, waarbij ik de diensttijd meereken, waarvan 25 jaar als hoofd. In Al phen aan de Rijn startte ik als onderwijzer en in 1953, kort na de watersnoodramp, ging ik naar Oolt- gensplaar in Zeeland Met de ge volgen van de watersnoodramp maakte ik al dadelijk kennis; Ik trof er een maar voor de helft gevulde klas aan. Bovendien is de benoe mingsbrief nooit bij me aangeko men. Die moet ergens door het water verzwolgen zijn. Na een paar jaar Zeeland zette ik mijn werk voort op een school in Putten en in 1960 heb ik een baan als hoofd van een lagere school in Rijswijk in Brabant geaccepteerd Ik heb het werken en wonen daar als iets minder prettig ervaren In Rijswijk was je als hoofd van de school één van de autoriteiten van het dorp. Men had daar in die jaren enorm ontzag voor de dokter, de notaris, de dominee en het hoofd van de school. Na die vier jaar Rijswijk werd het Leusden en hier ben ik 21 jaar hoofd geweest van de Christe lijke Basisschool." Wat vindt U van de veranderin gen in het onderwijs gedurende de laatste jaren ..Toerj ik begon was je als hoofd onderwijzer en daarnaèst deed je alles zelf. Er was nauwelijks dele gatie Na de jaren '60 ging dat veranderen en kregen team en ouders meer zeggenschap. Deze democratisering in het onderwijs eiste veel meer overleg. De mede zeggenschap op zich vind ik heel luist, maar de kwade kant hiervan is dat er veel meer tijd van de onder wijzer geëist wordt. De onderwijs vernieuwing is enorm geweest. Zo wel de kinderen als de ouders zijn voor mij in die jaren heel sterk veranderd. De kinderen zijn nu veel hebben we ook hard nodig want de werkdag van een onderwijzer is heel erg lang. Het vak eist ontzet tend veel energie en je moet als leerkracht spanningen weten te ontwijken door een keuze te kun nen maken. De taak op school is belangrijk en dus moetje, wanneer dit beter is, bijvoorbeeld een sport dag kunnen laten vallen Binnen de Vereniging van Protestants Christelijk Onderwijs in Leusden is de afspraak gemaakt dat buiten schoolse activiteiten tot maximaal vier worden beperkt. Je moet de dingen duidelijk afspreken zowel binnen het team als naar de ouders toe." Zou U hetzelfde vak kiezen als U c weer voor beroepskeuze stond? T Hij zegt:Ik denk het wel. Ik geef graag onderwijs maar het hoge tempo en de grote belasting van del laatste tijd ervoer ik als minderl prettig." Toch les Wat gaat U nu allemaal doen? „Eerst met vakantie en dar al die dingen waar ik niet aar c toekwam. Ik heb erg vee r hobbies. Ik ben lid geworder ;i van de pas in Leusden opge i richttehistorischeverenigini il Mijn vrouw en ik willen vee gaan fietsen en musea be s zoeken en er zijn klusser opgespaard voor de komen |(r de tijd. De tuin gaat van ml y meer aandacht krijgen ei, daarbij denk ik ook aan vrij 3l willigerswerk. Het staat in ieis der geval al vast dat ik na dl vakantie weer les ga geven. II onderwijs nu eenmaal graai en ga dan een middenstands 1 cursus geven. Maar nu zon der vergaderingen en admini stratie etc. er om heen. Allee maar onderwijzen." I (door Boudewina de Boer) LEUSDEN - De Vrouwenkrant Leusden bestaat vijf jaar. Een eerste lustrum voor een krant, die goed gespeld Vrouwen krant met de r tussen haakjes als titel heeft. We hebben een gesprek met drie redaktieleden bij een van hen thuis. Anneke van Kraaikamp, Joke Traats en Lydia Tan vertellen over de opzet, de inhoud en de vooroordelen van de krant die in 1980 vanuit 't Vrouwenkafé, toen nog gehouden in de Hakhorst, is ontstaan, „maar al snel onafhankelijk ging draaien." VRIJWILLIG De drie vrouwen werken op vrij willige basis aan de krant. Ze ver dienen er geen enkele cent mee, ze moeten er zelfs geld instoppen. Dat geldt ook voor de overige redaktie leden, in totaal bestaat de redaktie uit zes vrouwen, Joke, Anneke, Lydia, Cato Esseboom, Hagar en Danielle Macquiné en een aantal medewerksters die op dezelfde ba sis in hun vrije tijd bijdragen leve ren. Joke vertelt vol overtuiging Zij is dan ook vrijwel vanaf de oprichting bij de krant betrokken geweest. ,.ln mei 1980 ontstond bij een paar bezoeksters van het Vrouwenkafé het idee om een krant uit te gaan geven met verhalen, informatie, gedichten, berichten en andere ar tikelen In het eerste nummer dat begin 1981 verscheen staat te lezen dat het idee voor een eigen vrouwen krant van het kafé op een zonnige middag onder een kastanjeboom werd uitgewerkt. De krant werd op een stencilmachine gedrukt en be stond uit twintig pagina's. Twee vrouwen werkten toen aan de realisering van de krant. Nu is er een heuse redaktie. die regelmatig bijeen komt en wordt de krant op een offset machine gedrukt ,,We ontvangen honderd gulden per jaar via het Vrouwenkafé uit de gemeentekas voor emancipatieza ken Vorig jaar ging de krant echter failliet omdat het stencilapparaat, waarmee goedkoop maar met alle nadelen van dien een krant ge maakt werd. niet meer beschikbaar was. We zijn toen op het idee gekomen om aan abonneewerving te gaan doen," vertelt Joke. ..Daarvoor was het blad alleen te koop op bestaande verkoopadres sen, de bibliotheek, boekhandel Hamershof en het Vrouwenkafé We konden toen redelijk uit de kosten komen. Nu drukken we de krant offset, wat duurder is maar wat ook de kwaliteit van de krant ten goede komt. „Er worden ongeveer honderd exemplaren per nummer gedrukt, waarvan de helft naar abonnees gaat. In Achterveld zouden we ook graag een verkooppunt willen heb ben, maar ze willen er daar niet aan. Kennelijk vinden ze de krant te radicaal." Dat, terwijl ze alledrie van me ning zijn dat daar genoeg vrouwen wonen die iets te vertellen hebben en dat graag aan andere vrouwen willen doorgeven. ..Het is toch zon de om de verhalen in de kast te laten liggen Je moet daarjuist iets mee gaan doen. Het leven van de vrouw is interessant genoeg om over te schrijven." EINDREDAKTIE Vorig jaar heeft gemeenteraads lid Harm Offereins van het GPV SGP enkele artikelen grenzend aan de pornografie genoemd. „Daarmee kwamen we direkt in de publiciteit" zegt Anneke, ,,oe kranten vlogen de deur uit terwijl de nummers waarover het ging niet de bedoelde artikelen bevatten maar kinderversjes. Het gewraakte arti kel stond in een ander nummer van de krant." Wel geven ze toe dat niet alle stukken geschikt voor publikatie zijn „In principe plaatsen we alles, maar dat wil niet zeggen dat alles geplaatst wordt Nu hebben we een eindredaktie, toen nog niet." RODE OMSLAG Als vrouwen en mannen de krant onder ogen krijgen wordt vaak ver ondersteld. dat ze met een radicaal en/of feministisch blad te maken hebben Dat het blad tegen de man gericht is De kleur van de omslag schijnt die suggestie in de hand te werken Lydia „De kleur van de omslag was de mooiste die we tot onze beschikking hadden, laat die dan toevallig rood zijn Joke „We willen een blad ma ken met een zo ruim mogelijke opstelling we zullen wel degelijk van onze mening blijk geven, maar noemen de krant niet radicaal femi nistisch We schenken aandacht aan de vrouw in het algemeen zelfstandiger, uiten zich makkelij ker en soms ook wel wat vrijposti ger en ze zijn minder geconcen treerd dan vroeger Je kunt ze minder boeien. Tien jaar geleden kwam die concentratieverminde ring al ter sprake en de televisie werd daarvoor als oorzaak aange merkt. Ik denk niet dat de t v de hoofdoorzaak is De kinderen zijn met zoveel zaken bezig die zich afspelen buiten de school om, zo als sport, muziek en verenigingen De kinderen krijgen ook meer aan dacht in het gezin. Vroeger moest je wel naar elkaar leren luisteren want de gezinnen waren groot Ik merk in groepsgesprekken met kin deren dat ze het moeilijk vinden te luisteren naar elkaar en het van zelfsprekend vinden dat er naar hen wordt geluisterd. De ouders van nu zijn voor mij ook anders. Toen wij in Leusden kwamen had den we zelf kleine kinderen en ik zat dus op dezelfde golflengte als de ouders van mijn leerlingen. De ouders van nu zijn een generatie jonger, en de denkwerelden ver schillen De veranderingen gaan natuurlijk langzaam en je groeit wel een stuk mee maar soms kan het wel eens moeilijk zijn want je kunt dan een heel stuk meegaan in de redeneringswijze van een ander, maar dan kom je toch op een punt waarop je niet verder kunt Vroeger werd er veel meer aan de onderwij zer overgelaten Nu is er meer bemoeienis en de afstand is veel minder „Dag meester Bos", zei den ze vroeger. Nu zeggen ze ..hoi". Hoop Hoe ziet U de toekomst voor de Loysder Hoek? De heer Bos: „Wat betreft het voortbestaan van de Loysder Hoek heb ik goede hoop. De komende drie jaren zijn gegaran deerd. Dat is een zekerheid die uit de onderwijswet voortvloeit en verder bemerken we tot onze vreugde een stijging in het leer lingenaantal. We vormen inder daad een kleine groep maar de hoop voor de toekomst is reëel onderbouwd." Wat zijn de voor- en nadelen van een kleine school? „Voor de onderwijzer zijn de combinatieklassen veel bewerkelij ker. Je bent veel intensiever bezig en er is meer voorbereiding nodig en meer organisatie. Aan de ande re kant heeft een leerkracht het ook veel eerder in de gaten wanneer er iets niet goed gaat bij een kind De ouders hebben aanvankelijk vaak wat moeite met combinatieklassen maar komen daar na een tijdlang ervaring ermee wel op terug. Een kleine school kan op allerlei gebied veel organiseren. Wij hebben bij voorbeeld ook kooklessen, en het doet me ook altijd weer plezier als ik zie hoe klein en qroot met elkaar omgaaL Als er bij ons een juf jarig is heeft de hele school feest en een kleine groep is sterk gemotiveerd Dat merk je vooral in deze af- scheidsperiode." Komt U na de vakantie nog dikwijls op de Loysder Hoek? De heer Bos ..Ik denk dat ik dat niet moet doen Er zijn straks ande re leerkrachten op de „Loysder Hoek" en ik moet het ook aan hen overlaten. Uiteraard ben ik altijd bereid informatie te geven als daar naar gevraagd wordt, maar verder moet nog heel wat gebeuren maar vanaf nu bekijk ik het allemaal wat afstandelijker en vermoedelijk ben ik er dan tamelijk gauw uit, omdat ik met er niet meer in hóef te verdie pen." Wat is voor U belangrijk in het onderwijs, naast het leren lezen, schrijven en rekenen? De heer Bos: „Voor mij is in het christelijk onderwijs, het bijbelse onderwijs en alles wat daar mee te maken heeft heel belangrijk En daarnaast de kinderen een basis te geven waarmee ze voort kunnen gaan en de kinderen dèór te bren gen waar ze geschikt voor zijn en niet te forceren. Op school kunnen ook aanzetten gegeven worden waarmee in de vrije tijd dan iets kan worden gedaan en hierbij denk ik onder meer aan creatieve zaken, sport en muziekt, waarbij ze dan op Meester Bos verlaat de school waar hij 21 jaar als hoofd werkzaam is geweest. Den Haag Wat is Uw reactie op de plannen van de overheid ten aanzien van het onderwijs en dan met name de basisschool? De heer Bos: „Ik vraag me wel eens af wat Den Haag bezielt. De leerlingentelling is een wiskundige klus geworden. Het is toch te gek om los te lopen want de hierbij komende administratie is groot en dan de weer daarbij behorende kosten' Ik spreek nu over de zake lijke kant maar er is ook nog een pedaqoqisch-didactische kant Er vanuit een emancipatorisch per- spektief." „In het laatste nummer hebben we een artikel van het Blijf van m'n Lijf huis in Amersfoort, een gesprek over het vrouwenspreekuur in het Vrouwenkafé, in ieder nummer een aflevering van vredesberichten, ar tikelen vanuit een bepaalde hoek maar nooit gericht tegen de man. Er zijn zelfs mannen die de krant lezen." „We plaatsen ook verhalen over bijvoorbeeld het leven op het plat teland, een gedicht, boekbespre kingen, een prikbord voor adressen en telefoonnummers en sinds kort een Meidenrubriek waar we echt trots op zijn. Geen partijpolitiek dus, maar een blad dat oproept tot „kom op. ga lekker lezen „Er zijn veel vrouwenbewegin gen aktief in Leusden Wat wij willen is dat zij op de hoogte zijn van het bestaan van deze vrou wenkrant. Met name vragen we om reacties in de vorm van ingezonden brieven of eigen bijdragen. Hoe veel vrouwen de krant lezen is niet precies te overzien. Er zijn vrouwen die het blad kopen tussen andere tijdschriften in." Drie van de zes redaktieleden. V.l n.r. Lydia Tan. Joke Traats en Anneke van Kraaikamp. PLATFORM De krant beoogt een soort plat form te zijn voor alle vrouwen in Leusden. een centraal punt, waar niet iedereen het met elkaar eens hoeft te zijn We hadden uitgebreid over verkrachtingen kunnen schrij ven, de verkeersveiligheid en de akties voor het verleggen van fiets paden, maar op het moment dat wij erover publiceren is er door ande ren al ruim aandacht aan geschon ken We kunnen de aktualiteit moeilijk in die vijf nummers die er per jaar verschijnen samenvatten.' „We bestaan nu vijf jaar Wat voor plannen we voor de toekomst hebben hangt af van wat vrouwen in te brengen hebben Een thema nummer per jaar willen we zeker vasthouden, evenals de rubrieken, de rest zien we vanzelf. Als de krant door meer abonnees gelezen wordt hoeven we misschien geen subsidie meer te ontvangen en kunnen de redaktieleden die zelf abonnementsgeld betalen een te gemoetkoming in de onkosten ont vangen." Aan dit lustrumjaar van de Vrouwenkrant Leusden zal nog wel de nodige ge schonken worden. De denkt aan een interview beide oprichtsters en aan opnieuw publiceren van arti len uit de eerste iaren. Tot slot vertelt Joke: „Wa; overigens heel trots op zijn i de jongste abonnee zestier is en de oudste 76. De Vrouwenkrant verschijnt vijf keer per jaar abonnement kost ƒ10,-. L nummers ƒ2,-. Voor inlichti kan men terecht bij Joke, t< foon 943031.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4