an „Fitzcarraldo" rpt ,Les soeurs Brontë 'C a Kantlijn riLMZOMER '85" IN GRAND UNION, PA'S PAS FIETSEN! Burgemeester op zoek naar nieuwe bolide? Sneeuw op Olym pus ook en Rockers mg: ^zwaren tegen ïommel DICK MEERVEL DONDERDAG 27 JUNI 1985 loep op Leusden Kretologie Als iets niet is, wat 't lijkt, of juist wel lijkt, wat 't is, dan gaat het om de naam, gewis, waarmee het voorwerp prijkt. Men gebruikt hier in Leusden termen voor heel gewone zaken, die je een zucht doen slaken of soms luidkeels doen kermen. Het is een eigen taal-vergeler. gekken en dwazen, ramen en deuren heten hier allemaal „gebeuren" als een soort Leusdens' Grootst Gemene Deler. Een binnenmanege heet, met talent en mogelijk ook een vleugje „paarden-kak" „een overdekte buitenbak" Men raakt eraan gewend. De kreten fnuiken zo 't beleid, want wie betaalt er straks nog leges voor het bouwen van maneges? Dan doet men niet, geheid. Want in Leusdens terminologie is „maneger" van „manege", wat „leger" is van „lege woorden": gewoon kretologie. Piere Bont. Als ik het nu eindelijk goed neo begrepen, isJan Wagenaar de enige, die de groene Golf op de Noorderinslag echt begrijpt. Konijntje in de Wetering:Ik heb het liefst een groen verkeerslicht, heer Harm, want dat doet me nog het meest aan een krop sla denken Liberale Leusdenaar Gelijk oversteken-.jullie geven die Kreijns ontslag en wij zullen voor een ideeënrijke wethouder blijven zorgen Vroeger wilden we daar hele nieuwbouwwijken uit de grond stampen en nu mogen zelfs simpele volkstuintjes al niet meer. Hebt u trouwens gelezen dat ze in Enschede de bus over de spoorrails laten lopen Partijgenoot (trots) ,,Onze wethouder kwam met dat idee tien jaar geleden al in de raad Cynische Leusdenaar ,,Tja, dat is zo. Maar in Enschede rijdt ie. Het profiel van Evelien Blom is weer aardig opgekalefaterd nu zij als enige in de CDA-fraktie van GS gelijk heeft gekregen Partijgenoot Jan Wagenaar Die bus in Enschede is eigenlijk nog niks: onze wethouder had zelfs het plan om een heel winkelcentrum op wielentezetten Verontruste middenstander .Jawel, en nu gaan veel Leusdenaren met zo 'n ding op vier wielen winkelen in Amersfoort De moraal van dit bus-verhaal: een goed plan moet je meteen op de rails zetten En dat was het dan voorlopig. Kantlijner gaat met vakantie. Deze rubriek ziet u weer terug begin augustus. Tot dan. V. nog een beetje werd getennist, maar de weergave van de beel den aan de kabelkijkers op het continent was om te huilen. Dinsdagmiddag werden de sneeuwige beelden dan ook ge sierd met de mededeling dat er sprake was van storing. De kij kers in Leusden werden daar mee gerustgesteld. Het slechte beeld lag niet aan de kabelex ploitant (de gemeente dus) of aan Amersfoort, die de satelliet- beelden doorgeeft aan de Leus- dense kabel. Na een middag lang sneeuw beeld kwam in de vroege avond de mededeling van Olympus, dat vanaf woensdag de tennisuit- zendingen pas om 18.00 uur be ginnen en duren tot 23.30 uur. Niks life dus meer. Gewoon am- pex-opnamen. Heel jammer. Het waarom is onbekend. Aan de gemeente de vraag of ze doorgaat met de Olympus- uitzendingen, gezien de ervarin gen van maandag en dinsdag. Gisteren lietgemeentevoorlich- ter Hans van den Brink weten (wie de uitzendingen volgt weet welk antwoord nu komt), dat er geen reden bestaat Olympus van de kabel te gooien. Ook al zijn de uitzendingen niet meer life, de tennisliefhebbers komen toch aan hun trekken. Bovendien, de beeldkwaliteit was woensdag weer goed. Aldus de gemeente. Mobiel Soms zijn de wegen van een gemeente ondoorgrondelijk. Vaak moet er derhalve iets worden gerekonstrueerd om het begrijpelijker te maken. Er worden spelletjes gespeeld op het gemeentehuis in de trant van „Fietspaden verleggen, niemand zeggenen daar blijft het niet bij. Ook bushaltes kunnen behoorlijk mobiel zijn. Neem nou de VAD bushalte van lijn 106 bij de Biezenkamp. Jaren stond die halte tussen Biezenkamp en bejaardenwoningen van 't Hamersveld, compleet met een keurige invoegstrook. Toen werd er gebouwd en moest de halte verdwijnen naar de Hamersveldseweg en werd de invoegstrook weggehaald. Keurig allemaal, niks van te zeggen. Nu staat de bushalte weer op de oude plek, maar helaas zonder invoegstrook. En dat nou is uiterst lastig, want inmiddels is er ook nog een uitrit aan de weg ter plaatse toegevoegd en dat in de bocht, vlak voor die bushalte. Kortom: we kunnen ons voorstellen, dat de desbetreffende wegbereiders op het gemeentehuis driftig zitten te dubben, waar ze de halte nu gaan neerleggen. Misschien dat de twee uitritten van de Biezenkamp verplaatst moeten worden, maar niemand weet waarheen. Kortgeleden zaten wij in de bus en wilden uitstappen op de Asschatterweg, de nieuwe halte. De chauffeur stopte keurig op de Hamersveldseweg, bij de oude halte. Die man gebruikte zijn gezond verstand. Die weet, dat de bushalte daar uiteindelijk toch weer terecht zal komen. Een stukje historie Het kan trouwens geen kwaad om de geheugens van de dames en heren raadsleden wat op te frissen. Er was eens, lang geleden, een plan om het toenmalige winkelcentrum De Biezenkamp uit te breiden tot een uit de kluiten gewassen centrum, berekend op de ongetwijfeld forse groei van het toen nog kleine dorp Hamersveld. Het verzet van de omwonenden was groot. We laten even in het midden, wat de argumenten waren, maar op de plaats waar toen de uitbreiding moest komen is inmiddels een aardig complexje kantoren en dienstverlenende bedrijven verrezen. In de raad is het verleden rond die winkeluitbreiding nogal wat verzet gerezen tegen de toen voorgenomen bouw van een benzinestation met een uitrit. precies: op de plaats waar ie nu ligt. Dus werd dat benzinestation sowieso geschrapt. Is het een wonder, dat wij na al die jaren Leusdense politiek nergens meer verbaasd over zijn? Als de raadsleden de notulen van zo'n tien, vijftien jaar geleden er nog eens op naslaan, kan een nieuwe discussie worden vermeden. Blijft over, dat er nog wel eventjes een adekwate oplossing gezocht moet worden voor al die uitritten en de bushalte vlak vóór die door heggen omzoomde bocht in de toen zo rigoureus verlegde Asschatterweg. Maar voor rekonstruktie van gerekonstrueerde rekonstrukties draaien we toch onze hand niet om? Burgemeester Rademaker werpt een schalkse blik op een fraaie ..Amerikaan'' De Rockers mochten zich afgelopen zaterdag niet alleen in publieke belangstelling verheugen, ook van officiële zijde werd interesse getoond voorde uitgestalde motoren- en autonostalgie Burgemeester J. W. M. Rademaker werd door onze fotograaf gesignaleerd terwijl hij opvallend veel interesse vertoonde vooreen fraaie ..Amerikaan" uit de vijftiger jaren Vandaar, dat zich de vraag opwerpt, of de burgemeester misschien op zoek is naar een nieuwe bolide En als die vraag bevestigend beantwoord zou worden, wat dan? Zou het dan niet verstandiger zijn. zich een hyper-modern, met boordcomputer uitgerust model te verschaffen Of is dit een historische foto. onder het motto:Back to the fifties"7 daktle: Caspar van Loo. drage: Hans Mosterd, Frits Breda. i halt twaalf 's morgens was de klus geklaard en stonden de houten speelwerktulgen er. T wee uurlaterlageraleenklacht bij de gemeente. Een van de bungalowbewoners aan de Ha mersveldseweg zou gezegd heb ben dat de schommel wel erg dicht bij zijn erfafscheiding stond. Óf de gemeente daar maar wat aan wilde doen. De Landweg-bewoners snap pen er niets van. ledereen, inclu sief de bungalowbewoner, had immers zijn handtekening gezet onder het verzoek aan de ge meente om de speelwerktuigen naar de wijk toe te krijgen. De hele buurt wacht vol span ning het gesprek af dat nu weer met de gemeente gevoerd moet gaan worden over de mogelijke verplaatsing van de schommel. De life-tennisuitzendingen verzorgd door de internationale satellietzender Olympus verlie pen tot en met dinsdag onder een slecht gesternte. Maandag werd op het bijna heilige Wim bledon vrijwel niet gespeeld door de overvloedige regenval. De kijkers, zoals u weet ook in Leusden, kregen niet veel meer te zien dan een onbespeeld cen tre court. Dinsdag wilde het niet zo met de techniek vlotten. Olympus had het geluk dat er kinpah die de opvolger werd van zijn „Strawdogs", begint in een noodlots- zwangere sfeer van de Amerikaanse gangsterfilm, maar het happy end toont aan dat Peckinpah toch aanmerkelijk positiever te werk is gegaan. Steve McQueen en All MacGraw spelen een paar dat een bankoverval pleegt en daarna op de vlucht moet. Hun onder linge wantrouwen en de uiteindelijke „verbroedering" die volgt, vormen de voornaamste verhaallijn in de film Waarschijnlijk is er geen regisseur die zo briljant de ongelooflijk ingewikkelde montage van zijn films in de hand heeft als Sam Peckinpah. Technisch vol maakt zijn de klapstukken in de film, de bankoverval en de geweldige afreke ning van de gangsters onder elkaar Sam Peckinpah laat ons zien dat het draaien van veel korte shots niet hoeft te betekenen dat men de spelregie moet verwaarlozen Ondanks alle ge weld is „The getaway" een menselijke film over een groeiend vertrouwen en daaruit voortkomende oprechte trouw tussen een man en een vrouw die hoop houden op een betere toekomst FIVE EASY PIECES Regie: B. Rafelson „Five easy pieces", met de schitteren de hoofdrol van Jack Nicholson en de vlekkeloze regie van Bob Rafelson, was in het begin van de jaren zeventig een van de grootste verrassingen die de Amerikaanse cinema te bieden had. De critici van New York riepen deze onaf hankelijke produktie uit tot de beste film van het jaar 1970 en Rafelson werd gekozen tot de beste regisseur „Five easy pieces" lag in het verlengde van de beroemde „Easy rider", maar gaf een minder oppervlakkige analyse van de Amerikaanse droom dan dit een jaar eerder uitgebrachte motor-epos Beide zijn het roadfilms, dat wil zeggen losjes geconstrueerde vertellingen met een lyrische inslag over het afwisselen de en soms avontuurlijke leven van de „drifter", de vrijheidslievende zwerver, de trekker door het wijde land die niets wil weten van de prestatie-maatschap- P'j In „Easy rider" werd Jack Nicholson (toen in een opvallende bijrol) door „rednecks" in het zuiden van de Ver enigde Staten afgemaakt, omdat deze spitsburgers van zijn vrijheidsdrang niet gediend waren. In „Five easy pieces" ontmoet Nicholson deze weerstand in zichzelf. Hij speelt de onzekere Bobby reis, bezoekt ze de Funabules en ziet Baptiste optreden. Ze houdt nog steeds van hem. Beiden ontmoeten elkaar De Montray wil wraak nemen, maar wordt door Lacenaire vermoord. Het is Natha lie die de gelieven scheidt, wanneer ze hen in een hotel samenvindt. Garance verlaat de kamer. Baptiste probeert haar op de Boulevard in te halen, maar wordt in een hossende carnavals-me nigte opgenomen. LE CHOIX DES ARMES Regie: A. Corneau „Le Choix des Armes" van Alain Cor neau behoort tot het beste dat de rijke Franse filmtraditie te bieden heeft. 5 uitgelezen topacteurs, een ijzersterk scenario, een stijlvolle regie en een gegeven dat niet alleen tot een span nende policier aanleiding geeft, maar ook tot een zinvolle psychologische en sociologische reflectie op milieus en personages. Yves Montand speelt een gangster in ruste, die zich teruggetrok ken heeft uit het gewelddadige milieu om zich te wijden aan de paardenfokke rij en aan de adoratie voor zijn echtge note. belichaamd door de onverzettelij ke schoonheid van Catherine Deneuve. Gérard Depardieu is in alles zijn tegen deel een nerveus en impulsief hande lend produkt van zijn tijd Als hij met een revolver zwaait danst de wereld naar zijn pijpen, met uitzondering van de enkeling die een grote mond terug durft te geven. Het rock 'n roll boefje is een „gevaarlijke misdadiger" geworden, opstuwd door het machtsgevoel, waar op zijn kansloze, verstikkend kleinbur- gelijke milieu op geen enkele andere wijze uitzicht biedt. Beide acteurs spe len grandioze rollen. Vanaf het moment dat hun pad dat van de ander kruist, lijken zij geen andere keuze te hebben dan een uiteindelijk noodlottige con frontatie. „Les Choix des Armes" laat zich het best bekijken als men zo min mogelijk van het verhaal weet Het ontrolt zich langs klassieke, maar toch voorspelba re lijnen. De voortreffelijke muziek is van Philippe Sarde en wordt uitgevoerd door twee bassisten (onder wie de legendarische Ron Cater) en een sym fonieorkest. LES SOEURS BRONTË Regie: A. Téchiné Londen 1850. Een voorstelling in het Royal Italian House in Covent Garden Onder het elegante publiek bevindt zich Charlotte Brontë in gezelschap van haar uitgever Smith. Charlotte maakt kennis met de beroemde schrijver uit die tijd Thackeray Als het doek opgaat herinnert zij zich episodes uit haar leven: haar vader, haar zusters en haar broer Brandwell In buitengewoon fraaie beelden (Bruno Nuytten is de cameraman) heeft de Franse regisseur André Téchiné de sfeer van de woeste hoogten, de ver waaide heideheuvels en de uitgestrekte moerassen, die in de boeken van de zusters Brontë zo'n belangrijke rol spe len, in zijn film weergegeven. Zijn feite lijke informatie over het leven van de schrijfsters, die bij hun eerste werk mannelijke pseudoniemen gebruiken, blijft schetsmatig. Het lijkt of het hem er in de eerste plaats om te doen is geweest de geest van het Victoriaanse tijdperk weer te geven op de manier zoals dat ook in „Jane Eyre" of „Wuthe- ring Heights" is gebeurd. Een boeiende figuur in de film is broer Branwell, een rol van Pascal Gregory, een mislukke ling in alle opzichten, die door zijn veel oudere geliefde in de steek wordt gela ten als haar rijke echtgenoot op sterven ligt Dupea die schijnbaar tranK en vrij ooor de wijde wereld trekt, maar in feite een triest en leeg bestaan leidt en zich nergens verplicht tot blijvende relaties met enige diepgang. Bobby Dupea komt uit een cultureel fijnbesnaarde familie van musici, maar als de film begint zien we hem werken in de olievelden van Californië. Hij hangt er rond in fantasieloze cafés en trekt op met Rayette, een niet al te snuggere, ordinaire vriendin die snel is met haar tranen Als hij hoort dat zijn vader door een beroerte is getroffen, voegt hij zich bij zijn familie om te ontdekken dat de emotionele banden waarmee hij aan zijn vroegere milieu vastzit, nog steeds sterk zijn. Hij voelt zich aangetrokken tot Catherine, de verloofde van zijn broer, die hem echter na een korte liefdesaffaire duidelijk maakt, dat zij zich niet binden zal aan een man die niet eens zichzelf laat staan zijn vrien den respecteert. PARIS, TEXAS Regie: W. Wenders De film van Wim Wenders, die in alle toonaarden bejubeld is door nationale en internationale pers, begint in het lege, dorre grensgebied van Texas en Mexico. In dit niemandsland duikt een man op, een veertiger, Travis ge naamd, die met zijn laatste krachten een verlopen café binnenstrompelt en daar uitgeput in elkaar zakt. Het is een begin als in een klassieke western en zo is het eind ook. de held, hier de anti held, verdwijnt als zijn taak is volbracht eenzaam in het avondrood, niet op een paard maar per auto. Want Travis (Harry Dean Stanton) is geen cowboy en „Paris, Texas" is geen western Travis is verlaten door zijn vrouw (Na- tassja Klinski). Hij heeft zijn zoontje afgeleverd bij zijn broer (Dean Stoc- kwell) en schoonzuster (Aurore Clé ment) en is, geschokt door de schei ding, ondergedoken. Vier jaar lang is hij vermist als hij in het café opduikt en via een telefoonnummer dat hij bij zich draagt wordt geïdentificeerd Zijn broer komt hem halen en neemt hem mee naar Los Angeles waar hij langzaam tot zichzelf komt en het vertrouwen van zijn zoon herwint. Door de vertoning van oude filmpjes wordt ook de herinnering aan zijn vrouw weer levend Dan begint Travis met zijn zoon aan de terugreis naar Texas, waar een kort stondig hereniging van man en vrouw gevolgd wordt door een minder tijdelijke hereniging van moeder en kind e filmredactie) RSFOORT - In het kader van omer '05" kunnen de filmllef- s van donderdag 27 juni tot en •ensdag 3 juli In Grand terecht e volgende films: tARRALDO Regie: W. Herzog |dit project niet had afgemaakt ien man zijn zonder dromen en t niet," zegt Werner Herzog over raldo'zijn meest verbijsteren- vontuur tot nu toe, dat in 1982 in SJe regieprijs kreeg. Voor „Fitz- trok Herzog met zijn crew en jelende ploeg acteurs (Jack ri, Jason Robards en Mick aten het afweten. Klaus Kinski het schier onmogelijke) voor laar het oerwoud van Peru om ooflijke wapenfeiten van Fitz- „de held van het nutteloze", ucs op het doek te brengen. ildo is een operaliefhebber die I J oten is voor Enrico Caruso en rnhard een operagebouw neer I i in de Amazone-jungle, opdat liefde artiesten daar zouden optreden in een opera van et ontbreekt hem echter aan lerder heeft hij zonder succes ird ijs te verkopen aan de en het volk van de rubberplan- 33 -- nt m m c ndin (Claudia Cardinale) is r spaarpot te openen voor de ig van een expeditie naar het waar een nog niet ontgon- d met caout-chouc-bomen ligt op de man die de jungle kan n. Fitzcarraldo slaagt erin met een legertje Indianen, die in een zegenbrengend ritueel (erken, een stoomboot over heen te slepen van de ene de andere, waar stroomver- de benedenloop onbevaar- en Als de onderneming ten- worden de trossen door de jekapt en de boot wordt in de snellingen meegesleurd en een rotswand. Alle moeite Fitzcarraldo verkoopt het |laat, ten overstaan van de inwoners van Iquitos, een geven van Bellini's opera „I TAWAY Regie: S. Peckinpah iy", de film van Sam Pec- (advertentie) ondagavond was in Leus- -Centrum een flinke, zwarte kpluim te zien. die op zijn ist wees op een „lekker" ndje. Niks hoor. Een telefoon- ïaar de rijkspolitie leerde, dat vermoedelijk ging om in nd gestoken autobanden st het clubhuis van jongeren- ep De Rockers, och even kijken of het ver- ;den juist was. Inderdaad, meer daneenpaaroude sbanden brandden bij de :kers-keet. pvallend was de grote he istelling voor dit brandje. Ge- door de zwarte rookpluimen, |en heel wat mensen te voet, e fiets of in de auto naar de des „onheils" getrokken. |oze tongen beweren, dat „de kers" zeker niet genoeg he istelling voor hun open dag lopen weekeinde getrokken len, en de mensen dus maar een paar brandende auto- jden naar hun clubhuis lok- Mocht dat zo wezen, dan die opzet zeker geslaagd! ,'t valt niet mee om het ieder- naar de zin te maken. Dat |k vorige week maar weer Na een handtekeningenak- llj buurtbewoners en een |oek bij de gemeente was het lijk zo ver. Er werd een I speelwerktuigen ge- 1st op een braakliggend je grond tussen de Landweg Hamersveldseweg. Kinde- lij en ouders blij, zo mocht Irwachten. Het liep even an- Wim Wenders observeert de mensen in zijn film met een liefdevolle nauwkeurig heid die iets troostends heeft Alles in de film is op de juiste plaats de ruimte in het begin, de engte van de cabine, de ruimte aan het eind, de gitaarmuziek van Ry Cooder en de glasheldere beel den van de Nederlandse cameraman Robby Müller LES ENFANTS DU PARADIS Regie: M. Carné De film speelt in Parijs omstreeks 1840 ten tijde van burgerkoning Louis-Philip- pe. Plaats van handeling is de Boule vard du Temple, in die dagen de thea terstraat van Parijs, waar op de planken zo veel bloederige drama's worden opvoerd, dat de boulevard in de volks mond „Boulevard du Crime" heette Daar is ook het pantomimetheater ,,Le' Funabules", waar Anselme Deburau optreedt. Zijn zoon Baptiste wordt ver liefd op Garance, de maitresse van de mondaine moordenaar Lacenaire. Bap tiste is te timide om zijn liefde volledige uitdrukking te kunnen geven Dan wordt Garance de vriendin van Frédérick Le- maitre, een aankomend toneelspeler Alle drie spelen ze in de Funambules, waar Garance de aandacht trekt van graaf Edouard de Montray. Hij biedt haar na afloop van de voorstelling zijn fortuin aan, als ze zijn maitresse wil worden. Garance weigert, maar moet later toch een beroep op hem doen, wanneer ze ten onrechte van mede plichtigheid aan een door Lacenaire gepleegde roofoverval wordt verdacht. Zeven jaar gaan voorbij. Baptiste is beroemd Hij is inmiddels getrouwd met Nathalie Ze hebben een zoontje. Fré dérick is een gevierd toneelspeler Ga rance is de maitresse van de Graaf de Montray Teruggekeerd van een lange l l l I I I I I I I l I l I I I I I I Series uit „Fitzcarraldo van Herzog. Dt vanaf 352.- Dealer van Union, Raleigh, Peugeot Puch en Gazelle rijwielen en Grutterij 13, Leusden. Tel. 033-940005. Ook uw adres voor reparatie.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7