Golf en Scirocco ,16 klepper Stilte voor de storm door Henk DONDERDAG 27 JUNI 1985 sen nu onhaarbaar in hun vijf la gers. Een motor wordt vooral be paald door zijn cilinderkop. Bij de 16-klepper bestaat deze uit gespo ten warm-uitgehard lichtmetaal. De zittingen van de kleppen be staan uit sintermetaal. Dit metaal voorkomt een grotere slijtage door gebruik van loodvrije benzine. Zo wel de standaarduitvoering als de versie met katalysator heeft een compressieverhouding van 10:1. De „oude GTi motor leverde prima prestaties. Waarom dan tweemaal zoveel kleppen? Voor dit grotere aantal pleiten diverse argu menten, zoals een geringere bewe gende masse per klep, betere moge lijkheden voor de belangrijke gas- wervelingen voor de juiste ver branding en een grotere gasdoor- stroming. Vier kleppen per cilinder (twee in- en twee uitlaat) verhogen het doorgestroomde gasvolume met ruim 20 procent. Om onder alle bedrijfsomstandigheden de juiste speling tussen nokken en kleppen aan te houden verving VW de mechanische klepstoters door hy draulische. Ze zorgen permanent en automatisch voor een juiste klepspeling, die daarom in de gara ge nooit bijgesteld hoeven te wor den. Een K-Ietronic-inspuitine ver zorgt een optimaal mengsel". Voor de katalysatorvariant is er de KE- Ietronic, waarbij de E in de naam duidt op een extra electronische stuurunit. Hier worden de signalen van een verwarmde Lambdasonde in het uitlaatsysteem omgezet in stuurimpulsen voor mengselvor ming. De elektronische transistor ontsteking werkt in combinatie met een klopvoeler. Wat van de ver branding in de cilinders overblijft, verlaat de motor via een aangepast waaierspruitstuk en wordt door een dubbele uitlaat naar buiten afge voerd. LADA Zo'n 2500 km ten oosten van het IJzeren Gordijn tegen het Oeralge- bergte aangebouwd ligt Togliatti, waar de Russische Lada's vandaan komen. Zijn de Russen toch al niet scheutig met inlichtingen, over de nieuwe Lada blijven ze uitermate zwijgzaam. Zelfs importeur Gremi zegt nog over weinig inlichtingen te beschikken. Een bekend gegeven is, dat het Russische merk Lada evenals het Spaanse merk Seat de techniek voor hun nieuwkomer bij Porsche kopen. Volgens insiders kunnen we de nieuwe Lada rond de jaarwisseling tegemoet zien. LANCIA Het roemruchte zusterbedrijf van Fiat gaat de technisch op hoog niveau staande Thema in Neder land leveren. Over Lancia's klein tje, de Ypsilon zijn al veel woorden vuil gemaakt. Komt deze ukkepuk, die op de thuismarkt al maanden successen viert nu ook eindelijk eens naar ons kikkerlandje? MAZDA Tja, met Mazda draait het niet al te best. Met smart wachten impor teur De Binckhorst en zijn dealers op nieuws over de Mazda 323. Deze noviteit staat naar alle waar- schijnlijkheid thans op de boot naar Europa om op de IAA zijn première Saab 9000 Bijna twee jaar geleden toonde Volkswagen op de I.A.A. te Frankfurt een revolutionaire 16-kleppenmotor. Komend najaar verschijnt tenslotte de eerste V.W. op de markt met dit moderne blok onder de sterk aflopende motorkap: de Scirocco GTX. Dit heeft zo lang geduurd omdat de V.W. techneuten nogal wat tegenslagen te verwerken kregen. Zo raakte bijvoorbeeld het katalysatorgebeuren bij onze oosterburen in een stroomversnel ling, waarop VW wel moest inspelen teneinde de „zestienklepper" aan te passen aan deze milieuvriendelijke maar kostbare constructie. Zij maakten van de tussenliggende periode gebruik om de motor nog verder te optimaliseren, vooral wat betreft de geluidsproduktie. Het uiteindelijke resultaat mag er zijn. Verleden week konden we enkele dagen in de omgeving van München met zowel de Golf als de Scirocco „16 Valve" stoeien, en met bijzonder veel plezier. Hoogwaardige techniek Volkswagen leidde de 1.8 liter zes tienklepper af van de uiterst succes volle VW motor met de code EA 827. Dit blok verscheen voor het eerst in 1972 en vond toen een plaats in de Audi 80. Sindsdien produceerde men er maar liefst 17.000.000. Natuurlijk onderging dit blok in de loop der jaren grondi ge wijzigingen. Tevens ontstonden er diverse vananten met vijf en zes cilinders alsmede diesels al dan niet met een turbocompressor. Nu dus de zestienklepper. Deze motor met een cilinderinhoud van 1781 cm3 levert een maximum vermogen van 102 KW (139 pk) Hij consumeert graag superbenzine. Het lukte de technici het motorkoppel ten op zichte van het 1983 gepresenteerde prototype nog te verhogen van 160 naar 168 Nm, waarbij tussen 2800 en 6100 omw/min. een bijna gelijk blijvende koppel van 160 Nm be schikbaar blijft. Zoals gezegd ver anderde er in de periode '83-'85 nog het één en ander aan de motor. Zo maakten de tandwielen als oor spronkelijke koppeling van beide nokkenassen plaats voor een korte ketting. Hierdoor draaien deze as- pook laat de vijfversnellingsbak ongestraft toe. Messcherp gooien we de wagens, die lang een vrijwel neutraal karakter behouden, door de bochten, alleen bij echt hoge snelheid bemerken we een beetje onderstuur, dus soms even gas los. Onverwachte capriolen halen deze VW's niet gauw uit Onder vrijwel alle omstandigheden blijven de snelle karretjes hanteerbaar zonder dat de bestuurder over een forse dosis „race-ervaring" hoeft te be schikken. Overhellen van de koets in bochten doet zich niet voor. Goed doseerbare remmen leveren een hoge vertraging. Met de geka- taliseerde Golf bereikten we een „top" (op de teller) van 205 km/u De Scirocco zonder katahsator joe gen we (ook op de klok) over de 220 km/u. Door de enorm soepele motor kan men in de stad zelfs al in zijn „vijf" toeren. Al met al brengt Volkswagen binnenkort twee hele fijne wagens, waaraan men veel rijplezier kan beleven. Eén nadeel kleeft er aan deze „racers", en dat is hun prijs, maar alle waar natuurlijk naar zijn geld, te beleven. Hetzelfde geldt mis schien wel voor de vernieuwde RX 7. MERCEDES Het merk met de ster wachtte niet met al het nieuws tot de IAA. Verleden week presenteerde men de 190 D 2.5, maar er blijft nog wel wat over. Na zes jaar voorbereiding verschijnt de geheel nieuwe Coupé- lijn van de 260-560 SE, de zoge naamde S-klasse. Het motorenaan bod start met 170 pk en loopt op tot maar liefst 257 paardekrachten. Op basis van de 200-300 serie bouwt Mercedes natuurlijk tevens de sta tioncars. Ook deze nieuwe bagage- vreters mogen we over niet al te lange tijd welkom heten. MITSUBISHI Een vierwielaangedreven Space- Wagon is alles wat Mitsubishi voor lopig aan nieuws te bieden heeft. OPEL Naast de drie- of vijfdeurs en de stationwagen gaat Opel nu de Ka- dett met conventionele kofferbak op de markt brengen. Na uitvoerige windtunnelmetingen büjkt deze Opel-nieuweling over een Cw- waarde van 0.33 te beschikken Slechts 0.01 hoger dan de hatch back. Om niet achter te blijven bij de concurrentie is Opel druk doen de met een vierwielaangedreven Kadett. PEUGEOT Eindelijk binnenkort een gloed nieuw model bij Peugeot, de 206 of 300. Een wagen die het gat gaat dichten tussen de leuke 205 en de 305. Het lag in de bedoeling van de PSA (Peugeot-Talbot-Citroën) bonzen om dit sterk op de Renault 11 lijkende karretje als Talbot aan te bieden. Aangezien dit uiteinde lijk niet het geval is, lijkt het ons dat de naam Talbot langzamerhand zal verdwijnen. Medio juli toont Peu geot aan de pers een enigszins gewijzigde 505. PORSCHE Op de IAA staat voor het eerst de Porsche 959. Deze stoere knaap krijgt een zescilinder boxermotor met twee turbocompressoren, die de bijna ongelooflijke hoeveelheid van 292 kW (400 pk) levert. Via Volvo 760 aan de autopers. In Ronda met dikke „kont", de tegenhanger worden van Regata. In de volgende gaan we uitvoerig op deze VOLKSWAGEN Elders op deze pagina pressie over de Golf GTi Scirocco GTX rr..^ Scirocco verschijnt na de val Op de Golf moet men nog to Bl volgend jaar wachten. Oo a< blijft niet achter bij de trei 0 permanent vierwielaange<ei wagens. Nadat de Passat h< afbeet, lanceert VW nu d 31 Synchro. In thuisland West land komt hij nog voor de wi hij gaat daar zo'n 6000 I m meer dan de „gewone" Go ten. VOLVO I Om aan de gestegen vrai stationwagens te voldoen, Volvo komend najaar de 740/760 ook als Stationwag I enorm ruimteschip, luxueu' voerd en bovendien snel. nieuwe 740/760 Estate-se S Volvo zijn marktaandeel in tionwagenhoek nog verdei >r zelen naar maar liefst 25%. p Men kan bij de 740/760 a kiezen uit zes motoren. Twe t niet turbogeblazen dieseln en vier benzine krachtbron! r vens is het wachten op de c i< de 3-serie. Al enkele maand j| Volvo-fabnek te Born in Zu burg gesloten voor publie ;t kan de presentatie derhalve blijven. Gewijzigd onderstel Natuurlijk past Volkswagen de koets en het onderstel van de rappe Scirocco en de Golf aan. Bij de Golf leidde dit tot verlaging van de carosserie met 10 mm ten opzichte van de „gewone" GTi en 20 mm in vergelijking met de overige model len. Vering, schokdempers en stabi lisatoren kregen een straffere af stelling, Schijfremmen rondom, vóór met inwendige ventilatie waarborgen een prima vertraging. Rond de 14 inch velgen, bij de Scirocco van lichtmetaal, liggen 185/60 VR high-speed sloffen. Het interieur met sportstoelen, radio- voorbereiding, vierspakig stuur, Volkswagen zestienkleppers toerenteller etc. onderstreept het karakter van deze scheurijzers. Spoilers vóór en achter verminde- monster, helse machine. Dankzij ren zowel bij de Golf als de Scirocco het al vermelde verlaagde zwaarte- de opwaartse druk aan de achteras punt kun je met de wagens knap en zorgen voor een gelijkblijvende tekeer gaan. Ze lenen er zich met Cw-waarde ten opzichte van de plezier voor. We hoeven maar naar normale Golf GTi en de Scirocco het rechterpedaal te wijzen of de GTX. Die zijn voor de Golf 0.35 en motor reageert als het afvuurme- voor de Scirocco 0.38. Beide snel- chanisme van een raket. Natuurlijk heidsduiveltjes bereiken een top- valt er ook best gecultiveerd met de snelheid van 208 km/u en accelere- Golf en Scirocco te rijden en in ons ren van 0-100 km/u in respectieve- kikkerlandje moet dat ook wel. lijk 8.5 en 8.1 seconde. Maar daar de VW-ontwerpers ze Men kan bij de Golf uit acht en bij vooral van die vuurwerkeigen de Scirocco uit tien lakkleuren kie- schappen meegaven, moet je daar zen. Tijdens de introduktie maakte natuurlijk van profiteren, importeur Pon de prijzen bekend. Zoals vermeld legden we enkele Voor de Golf GRi 16 V geldt een honderden testkilometers af in de meerprijs van 4.800,- boven fraaie omgeving tussen München die van de „gewone" GTi. Voor de en Salzburg en wel op landelijke Scirocco GTX 16 V moet men binnenwegen en op lange stukken 5.200,- meer neertellen dan voor Autobahn. Op de smalle wegen met de Scirocco GTX. De wagens gaan, tientallen lastige bochten ontpop- als ze nu geleverd zouden worden, pen de wagens zich als uitstekend 37.795,- en 46.395,- kosten, handelbare sportievelingen. Zoals bij snelle jongens te verwachten, is Eerste indruk de vering aan de korte, ietwat Alle gangbare clichés gaan stugge kant, maar het blijft aange- ruimschoots op voor beide „zes- naam toeven in de knap aangeklede tienkleppers": driftkikker, snelle cabine. rakker, raspaard, bolide, snelheids- Lekker vlot roeren met de korte De maanden mei, juni en juli staan in de autowereld bekend als rustige maanden. Af en toe verstoort een autofabrikant even deze sluimering door toch een nieuw model te lanceren, maar over het algemeen kent men ook hier de komkommertijd. Evenals andere jaren is dit echter stilte voor de storm. Vorig jaar stak er na augustus een ware autonieuws-orkaan op. Ook dit jaar schijnt er, als alle berichten kloppen, een onafgebroken stroom veranderde en/of nieuwe vierwielers op 't publiek af te komen. Evenals andere jaren zetten we ze op een rijtje, hoewel we er ons van bewust zijn verre van compleet te kunnen zijn. Ongetwijfeld volgen de nodige verrassingen. De meeste noviteiten beleven hun wereld-, Europese- of tentoonstellingsdebuut op de komende IAA te Frankfurt. Deze belangrijke autoshow wordt gehouden van 12 tot en met 22 september aanstaande. Tot nu toe hebben zich voor de IAA al ruim 20 nieuwkomers gemeld. We zetten onze gegevens in alfabetische volgorde neer: Seat Malaga een zesversnellingsbak worden die krachten naar wens op de achter- of op alle vierwielen overgebracht. In West-Duitsland gaat dit „monster" 420.000 mark kosten. In Nederland zou dat zo'n slordige zeven ton worden. Over de verkoop hoeven de Porschemensen niet m te zitten. Nog voor de première zijn alle geplande 200 stuks al verkocht en al dit jaar levert Porsche 50 exem plaren af. Het restant volgt volgend jaar. Heel wat gunstiger geprijsd is de 924 S met een 110 kW (150 pk) 2.5 liter „viercilinder". Voor 34.650 mark bent u de man/vrouw. RENAULT Na een paar moeilijke jaren tim mert Renault weer stevig aan de weg. Zowel de Super 5, Renault 25, Espace als de Alpine doen het prima overal i iuropa. Renault voegt aan zijn buper 5 serie een vijfdeursuitvoering toe. Tevens kij ken de Renault-dealers reikhalzend uit naar de vervanger van de R 18. Eerste plaatjes van de wagen tonen duidelijk de gelijkenis met de R 25, wat zeker geen straf is. Renault laat deze aanwinst ook als „break" van de banden rollen. SAAB Eindelijk laat het Zweedse merk Saab de fraaie 9000 op het publiek los. We keken er al lang naar uit, want vorig jaar zagen we hem al in Zweden rijden. Binnenkort dus ook in Nederland, maar nog wel met mondjesmaat. SEAT Het Spaanse merk Seat toonde gisteren voor het eerst de Malaga blijft nog steeds een rake conclus zi Voor ongeveer 40 mille en me rollen veel leuke auto's de sho< room uit. Austin Rover zijn nieuwe grote Rover in de openbaarheid, terwijl het nog tot medio volgend jaar duurt voor deze limousine naar Nederland komt. BMW Ook bij de Bayerische Motoren Werke zit men niet stil. Vanzelf sprekend niet, zou men zeggen, want zeker in de autowereld is stilstand achteruitgang. Vooral in de 3-serie leven BMW-techneuten zich stevig uit. Behalve een 325i als vervanger van de 323i en een 320i vierwielaandnjver verschijnt er de 324 diesel, die in tegenstelling tot de 524 TD niet is uitgerust met een turbocompressor. Dat heeft de „drie" niet nodig zegt men bij BMW. Zo'n 66 kW (90 pk) zescilin der dieselmotor is ruim voldoende voor deze wagen. CITROEN Op basis van de succesvolle BX- serie die onlangs nog uitgebreid werd met de snelle BX „Sport", brengt Citroën binnenkort een sta tioncar. Een veel ruimte biedend geval dat de GSA-Stationcarrijders binnen eigen huis moeten houden. DACIA Dit Roemeense merk dat begin dit jaar weer startte met de verkoop hier te lande van de Dacia MS/MLS, toonde onlangs een coupé aan de pers. Deze sportieve jongen oogt niet alleen snel, maar hij schijnt nogal potent uit de hoek te komen ook. HAT Na enkele bijzonder succesvolle jaren voor dit merk daalt thans de animo voor Fiatprodukten enigs zins. Dat geldt voornamelijk voor de grotere jongens, want aan de Panda en Uno kan het niet liggen. Allereerst neemt Fiat de Ritmo onder handen. Niet al te drastisch, maar toch. Bovendien rijden er al prototypes van een volledig nieuwe Ritmo in alle werelddelen, waar mee men aan de laatste uitgebreide proeven bezig is. Na de lichtelijk gerenoveerde Ritmo doet over niet al te lange tijd een heel nieuw model zijn intrede. Pal na de zomervakantie levert Fiat Lancia Ypsilon de Ritmo onder meer met de volle dig nieuwe 1930 cm3 dieselmotor bekend uit de Regata. Na een lange periode waarin het gonsde van de geruchten en waarin (spionage)foto's de ronde deden, komt dan ook eindelijk de vervan ger van de (antieke) Argenta, Fiats vlaggeschip, de Typo 4. Een fraaie limousine. Ook kan men een Fiat Uno Sedan (met kofferbak dus) tegemoet zien. FORD Ford laat zich niet onbetuigd. Eerder dit jaar verscheen de Scor pio. We verwachten nog een uit breiding van het Scorpio-program- ma met een diesel- en een 4x4 versie. Op de LAA zal Ford zijn nieuwe Escort presenteren. Geen revolutionair model zoals de Sierra en Scorpio, maar een gefacelifte. Nog steeds is er sprake van de komst van een Sierra Sedan. HONDA Enige weken geleden meldden we de première van een nieuwe Honda Accord in Japan. Op het eerste gezicht een vergrote uitvoe ring van de succesvolle en eigen tijdse Civic. Naast een volledig nieuwe koets in sedan- en hatch- backuitvoering veranderde de techniek ook drastisch. Vooral het geavanceerde onderstel laat ken ners verbaasd staan. HYUNDAI Vanuit Korea komen nog steeds berichten over een nieuwe Pony. Dit wagentje schijnt daar zelfs al te rijden. JAGUAR Jaguar draait bijzonder succes vol. Vooral in Amerika doen de Engelsen goede zaken, maar in Nederland blijft nieuwbakken im porteur Kroymans niet achter. Het toegezegde aantal voor dit jaar is al bijna uitverkocht. Aan de exclusie ve lijn voegt Jaguar binnenkort de XJ 40 toe. ALFA ROMEO Allereerst verschijnt er de on langs aan de internationale auto pers geïntroduceerde Alfa 75. Daarnaast komt er waarschijnlijk nog dit jaar een meuw Alfa vlagge schip als opvolger van de Alfa 6. AUDI Het merk dat de vier in elkaar gedraaide ringen als logo voert, voegt nóg een zeer exclusief model aan het programma toe, de Audi 300 al dan niet met permanente vierwielaandnjving. Bovendien denken we aan een nieuwe Audi Quattro Coupé voor het jaar 1986. AUSTIN ROVER Dit Engelse merk lanceerde on langs de „kleine" Rover. Naast de 1.3 en 1.6 liter benzinemotor kan men ook een dieselversie tegemoet zien. Komende herfst brengt Austin Rover tevens een turbo-geblazen tweeliter inspuitmotor in de Monte- go op de markt. Dit blok levert 110 kW (150 pk), goed voor een „top" van dik 210 km/u. Begin '86 brengt BMW 3-serie Alfg 75

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8