Delfts blauw ik irse kinderen huiswaarts met en klompen im Als ,ons' Iers kind het leuk vond, tevreden' ben De I verblijf op De Hohorst jubileum voordeel u. m inder één dak litbesteden: /•aak dé oplossing KI/l/IEK PROFlTEEBvande heque elders in deze krant. plaatselijk nieuws DINSDAG 9 JULI 1985 ïvering kopij en advertenties: ir het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het derdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur onnementsgeld: >.60 per jaar. 31 80 per hall jaar. 16.15 per kwartaal de hoogte gebracht van de bedoeling: het bijwonen van een gewone dag in een Hollands gezin. Het elkaar leren kennen, het feit dat, hoewel kinderen erg conservatief zijn, het thuisland - =>DEN-De Hohorst heeft t nog boven alles gaat en ze weinig halve week in het k* jtev bereid zijn voeding, gebruiken en S^rland' ==«aennderenOP6i9en ren in de leeftijd van 11 jaar arriveerden vorige dinsdag op De Hohorst ze met hun begeleiders gelopen zaterdag Aleven. De verschillende ■Ujpjes naar inswaardigheden in het E^nen het een dag ^tlraaien in een Leusdens i verschaften de Ierse tren meer inzicht in het irlandse leven en de trstmeisjes en de l.g^ezinnen meer kennis het leven in Ierland, i Mali, medewerkster J Q(le Leusder Krant sprak e week dinsdag met l Qcerse kinderen en het iretteam. Over voetbal, J.9Solens, gebruiken en tonten van Qo rlanders en het sociaal °atlef karakter van de L98fles naar de werken, Giethoorn, Omgaan mei de computer bleek een spannende aangelegenheid voor de Ierse gasten. Amsterdam en het graf van Willem van Oranje. Al die mensen op fietsen. Daar raken ze niet op uitgekeken. En dat het land zo vlak is. geen heuvels, geen rotsen, geen klippen. Ze kunnen het zich moeilijk voorstellen, zo'n plat landl Het Hollandse ontbijt, boterhammen met kaas en hagelslag: ze weten niet wat ze ermee aan moeten, gewend als ze zijn aan toast met ham en eieren. Thee, wat op slootwater lijkt. Inmiddels hebben ze het voor vijftien jaar, allen lid van een clubhuis-ontmoetingscentrum in Coleraine. Ze hebben hun reis zelf bij elkaar gespaard met kilometers zwemmen, loterijtjes, het lopen van krantewijken, een songfestival, een concert en een toneelstuk, waarbij ze zich in Hollandse klederdracht staken. Het bedrijfsleven in Coleraine heeft zich ook niet onbetuigd gelaten, zodat ze ook een cadeaut|e konden geven aan hun gastvrouwen en -heren. Dat vond vrijdagavond plaats tijdens de originele Ierse maaltijd (Stew). (advertentie) antie t n professioneel 19 niei»nJum v00r tekst* -__,erwerking vindt u alles lypen, kopiéren, sneldruk, Snerken, direct mail 1 centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 631824* elkaar dat er vijf theezakjes in plaats van twee in een grote kan worden gehangen, zodat het troostend vocht nog iéts weg heeft van de donkere drank met lekker veel melk en suiker, die ze thuis gewend zijn. De molens, daar zijn ze weg van, én de klompen. Vandaar dat er heel wat Delftsblauwe molentjes en andere souvenirs meegingen naar huis. Het is hier goedkoop voor hen, dus konden ze flink wat inslaan. De leerkrachten van De Hohorst probeerden de Ierse kinderen nog op een ander spoor te zetten, maar daar was geen beginnen aan. Molens, klompen en Delftsblauw: dèt is Holland voor hen. Ze komen uit Coleraine aan de noordoostkust van Noord-lerland, 60 mijl ten noorden van Belfast, en ze zijn te gast op De Hohorst. Het zijn kinderen tussen de elf en lafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en donderdag. ofdredakteur: Bert Vos idredakteur: Hans Mosterd daktie: Caspar van Loo, Boudewina de Boer daktie-secretariaat: Mia Veen ,,Het is een gemengd gezelschap: Protestanten en Rooms- Katholieken door elkaar, maar geen centje pijn", aldus leidster Ursula Fitzpatrick. Er is geen echte scherpe Engelse militaire controle in Coleraine, geen aanvallen van de IRA, geen godsdiensttwisten. Wat wel een punt is waarmee ze te kampen hebben is de groeiende werkloosheid. Maar Andrew McFarlane, Sean Deuine en Maxine Doherty, met wie ik een praatje maak, verzekeren mij dat hun vaders allemaal nog werk hebben. Gelukkig maar. Sean Deuine is een voetbalfanaat. Sparta speelde in Coleraine, en hij was natuurlijk ballenjongen Ajax Amsterdam: hij droomt ervan, en hij hoopt, als ze naar Amsterdam gaan (Madame Tussaud en een rondvaart op de grachten) even het Ajaxstadion binnen te kunnen gaan Andrew McFarlane en Maxine Doherty zijn meer enthousiast over een kaasfabriek die ze bezocht hebben, over het punteren in Giethoorn, de machtige Deltawerken en het miniatuurstadje Madurodam. Heel leuk vonden ze het ook om een dag in een Leusdens gezin te hebben doorgebracht. De leiding van De Hohorst had van tevoren de gastouders ontvangen en op HOHORSTMEISJES Hohorstleerkracht Annette Draaijer en sportleider Kees Breet, adjunct-directeur Ria Kroes en de leerkrachten Greet Otto en Gera Weimar, vertellen net terug van een dagje Deltawerken met de Iers-Nederlandse jeugd, dat de leren aardig samen optrekken met de Hohorstmeisjes. Het lerarenteam heeft daar naar toe gewerkt, want er is veel aandacht besteed aan de Engelse taal. Kees Breet: ,,We hebben heel wat middagen gezeten op conversatie Engels. Van: wat kom je tegen? Goedemorgen. Lekker geslapen? Hoe heet je? Hoe oud ben je? Van wat voor sport hou je? Dat hebben onze meisjes aangepakt en durven te uiten. Er is een heel leuk contact tussen de groepen samen. We hebben nu één leefgroep van ons weggebracht naar het jaarlijks zomerkamp, de andere leefgroep die hier in huis woont is terug van kamp, en daar trekken we nu de laatste week gezamenlijk mee op. Wij hebben soms het gevoel dat ze met elkaar omgaan als broertjes en zusjes, omdat de leren toch nog wat kleiner grut zijn dan wij hier in huis hebben. Het is nu even afwachten hoe het met de nieuwe groep zal gaan, maar onze ervaringen in de afgelopen week zijn erg leuk." Annette Draaijer had Engelse folders besteld over de Deltawerken en de leren hadden die van tevoren in hun groep keurig bestudeerd. Ze wisten precies te vertellen hoe het allemaal werkte. Kees: ,,Dat is ook wel de opdracht. Ons programma is sociaal educatief. Een paar jaar geleden is er kontakt ontstaan tussen een groep leren en een deel van de Hohorstdirektie. De leren vroegen om een uitwisseling tussen Ierland en Nederland. Vorig jaar wilden ze het al, maar toen hadden wij niet voldoende geld om de groep te laten over komen. Dit jaar, het Internationaal Jongerenjaar, lukte het wel. Voor de overtocht en dergelijke hebben de leren zelf gespaard, en de trips hier betalen wij: daar hebben we subsidie voor gekregen van het Rijk. UITWISSELING „Van tevoren was er een goede uitwisseling: wat kunnen wij aan programma bieden en wat willen jullie? Wat heb je aan materiaal mee te nemen, waar kunnen wij ons op instellen, omdat het voor ons dan ook een leerdoel is en wij daar ook enkele weken met de meisjes naar toe kunnen werken. De leren kunnen in het huis hier wonen, omdat het huis half leeg is. De meisjes die terug zijn van kamp zijn nu naar een andere leefgroep gegaan, andere slaapkamers, en staan hun eigen bed af". „We hebben culturele uitstapjes gehad, dagje Den Haag met Scheveningen. In Terschuur hebben we een molen bekeken. In de graanschuur hebben de molenwerkers het werk voorgedaan. We zijn naar een kaasboerderij geweest, waar ze ook klederdrachten maken. We zijn in Leusden op een boerderij geweest met allerlei soorten dieren. De leren en onze groep hebben een boerderij in bedrijf gezien. Ze hebben in de stallen gelopen tussen de varkens, kippen, eenden en koeien." Annette Draaijer. „De Ierse kinderen komen uit heel grote De Ierse kinderen poseren voor de fotograaf tijdens een spelletje tafeltennis met de meisjes van De Hohorst. Ruim anderhalve week verbleven de Ierse kinderen in Leusden en maakten kennis met het Nederlandse leven. gezinnen. Als je van de Rooms- Katholieke stroming bent drukt het geloof daar nog een heel zware stempel op de mensen. De kinderen bruisen overigens van energie. Ze zijn niet kapot te krijgen, 's Nachts om half drie zijn ze nog bezig. Veertien jaar! En niet één nacht, hoor! De twee leidsters hebben het zaakje goed in de hand De kinderen zijn redelijk gehoorzaam: „We hadden bijvoorbeeld net gegeten en de kinderen waren in vijf minuten klaar met de pannekoeken. Ze gingen meteen weer souvenirs kopen en een blikje cola We hebben ze toen terecht gewezen, want dat was niet conform de afspraak. Dat werd direkt kort gesloten." ORDE EN NETHEID „In de wandelgangen ving ik overigens wel het één en ander op, wat door niemand officieel naar voren gebracht zal worden. Maar daar zijn nu juist die wandelgangen voor. De leren laten alles slingeren in de kamers van de meisjes. Wat ze niet lusten moffelden ze weg. Boterhammen, één hap eruit en weg ermee. De koek werd achter de verwarming gevonden. Daar moesten we dus mooi andere afspraken over maken. Per slot was het voor de leren ook een leerproces. Kees Breet en Annette Draaijer vinden de Ierse leiding prettig en heel flexibel. Als de meisjes vermoeid raken en het programma moet wat bekort worden gaan de Ierse leidsters daar ogenblikkelijk mee akkoord. Kees en Annette zijn dan ook met de Hohorstmeisjes méér dan welkom in Ierland, maar of de overtocht vanuit Leusden naar Ierland mogelijk zal zijn is nog helemaal de vraag. De meeste ouders kunnen het niet betalen, en de bezuinigingen hebben inmiddels zo toegeslagen dat trips naar Ierland wel buiten het gezichtsvlak vallen. De mensen van de groepsleiding, de SKW-staf en de algemene dienst van De Hohorst hebben zich naast de leerkrachten bijzonder uitgesloofd om het de leren naar de zin te maken. Het weer werkte enigszins mee, en alles bij elkaar zullen ze in Leusden terug kunnen kijken op een drukke maar gezellige periode van internationaal kontakt en overzeese vriendschapsbanden. LEUSDEN - Gewoon doorgaan met de dage lijkse beslommeringen. Dat was de opdracht die enkele Leusdense gezin nen meekregen die zich hadden opgegeven om als gastgezin voor de Ier se kinderen te funktione- ren. De bedoeling van het organiserende team van de Hohorst was om de kinderen één dag onder te brengen in een Hollands gezin om hen zodoende te laten ervaren hoe het gezinsleven hier is. Span nend voor de leren maar zeker ook voor de gastge- zirinen die vorige week zaterdag kennis maakten met hun gasten. Chris Malone was be reid om een Iers kind in huis te halen en schreef voor ons de opgedane in drukken op. „Mijn reden om ons als gast gezin op te geven voor één van de Ierse kinderen was dat deze kinderen zijn geboren in een oorlogssituatie En hoewel ze misschien niet dagelijks met geweld geconfronteerd wor den, hebben ze wel met de neveneffecten van deze situa tie te maken. Het tragische is dat ze fouilleringen op straat en in winkels als normaal zien. Ze kennen dus geen toestand van echte vrede Verder is het belangrijk voor elk kind om eens verder te kijken dan de eigen vertrouwde omgeving." „Wat voor indruk knjgt zo'n kind nu van een dag in een Nederlands gezin en wat vin den wij van zo'n vreemd kind? Het is maar één dag en ik denk dat het voor beide partijen te kort is. De kinderen komen al in een vreemd land en doen daar veel indrukken op in een vreemde omgeving en met vreemde mensen. Dan gaan ze plotseling weer naar andere vreemde mensen en worden verspreid onder gastgezin nen." „Gastgezinnen en de Ierse kinderen waren dan ook vol spanning bij de ontmoeting op de Hohorst. „Wat voor men sen nemen mij mee; wat voor kind krijgen wij9", werd er ge dacht. Bij een kop koffie op de Hohorst werd kennisgemaakt en gezellig gepraat. Maar toen het moment aanbrak dat ieder zijn eigen weg ging naar de voor ons vertrouwde omgeving was het Ierse kind plotseling helemaal „alleen". „Thuisgekomen werd eerst wat gedronken en probeerde je wat te praten. Maar het kind bleef wat stil en wie weet ook wat ernstig, het antwoordde in één-woord-zinnen en vroeg zelf ook niet veel. We besloten om maar iets te gaan doen Nederland is niet duur voor de leren want de inflatie is er erg hoog, dus gingen we de stad in en onze kinderen gingen ook mee Platen, kleding en schoolspullen bleken volop in teresse te genieten, het bekij ken van een oud gebouw vond onze Ierse gast ook leuk. en natuurlijk gaan er foto's mee om thuis trots te kunnen laten zien. Na een tijd slenteren was iedereen moe en wilden we graag naar huis „Je probeert dan weer wat te praten, iets te peilen van de gedachtewereld van zo'n kind. Ze vinden Nederland groen met veel bomen, terwijl Ierland het „Groene eiland" heet te zijn. Nederland is schoon en ordentelijk, de huizen zijn mooi maar ze moeten wel wennen aan het eten, het smaakt toch anders De kinderen zijn te vol met nieuwe indrukken en waarschijnlijk te moe om in rust en rede over hun land en leven te praten Hoewel ze dus vaak schuchter en gereserveerd overkwamen wil dit ovengens niet zeggen dat ze wat ze allemaal meemaakten niet waardeerden. Ze vinden het allemaal prachtig maar kunnen het niet onder woorden bren gen. Ik denk dat ze hun erva ringen na de vakantie pas kun nen verwerken. Eén dag is volgens mij te weinig om een indruk te krijgen van wat zo'n kind vindt in een Hollands ge zin, maar als „ons" Iers kind het maar leuk gevonden heeft, dan ben ik tevreden." daktie en administratie: itoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkda- i geopen van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon -941495 (administratie) -941494 (redaktie) (advertentie) Eén van de programma-onderdelen is het meedraaien in een Leusdens gezin. chten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te ben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze fdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur). 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze iekteur bezorging overdag 03420- 94206 >estellen foto's: neeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen t uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling jiro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld. met duidelijke vermelding gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto d geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 en 10 - voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). .unt ook contant betalen op ons kantoor. ^^^sden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt o ■Viewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ntenkombinatie te Barneveld.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3