Diploma zwemmen van gnzeJSlMtt I krant BOEKEN IN HET KORT VELUWE-IJSSEL- BOEMEL RIJKSMUSEUM AMSTERDAM «assawwR 0T0-K0PIE F0T0-K0PI NODIG? Leusder Kra DINSDAG 9 JULI 1985 Een moordprlmeur/Het kamer scherm. Uitgave Sijthoff te Amster dam, paperback, 195 blz. prijs 19,50. Dankzij de bundeling van twee in de dertiger jaren via de radio uitgezonden detective-verhalen, kunnen we kennis maken met een interessant experiment Een aantal leden van de Detection Club, waarin vooraanstaande Engelse detectiveschrijvers zitting hadden, schreef samen twee korte, onderhou dende misdaadverhalen, die toen met veel succes over de radio werden uitge zonden. Deluisteraars kregen de kans om een prijs te winnen door naar de dader te raden. De twee radiofeuille- tons. „Een moordprimeur"en „Het ka merscherm' werden geschreven door E. C. Bentley, Anthony Berkeley, Sga- tha Christie, Freeman Wills Crofts, Cle- mence Dane, Ronald Knox, Dorothy L Sayers en Hugh Walpole Ze zorgden elk voor een hoofdstuk, terwijl met name Dorothy Sayers de coördinatie verzorgde. De schrijvers bepaalden in grote lijnen vooraf het plot, waarna iedere auteur individueel aan het werk ging. Het resultaat van één en ander is boeiend en interessant wat betreft het SD/ experimentele karakter ervan, maar le verde ook twee prima misdaadromans op. Chester Hlmes: Koele Killers (The real cool killers) Uitgave Sijthoff te Amsterdam. Paperback, 192 blz. prijs f 17,50 De Amerikaanse (zwarte) schrijver Chester Himes is zo langza merhand bekend geworden door zijn serie misdaadromans, die zich in het ghetto van Harlen afspelen Romans, met het zwarte agentenduo Grave Dig ger en Coffin Ed Johnson in de hoofdrol. Himes' verhalen ademen een geweld dadige sfeer, inherent aan het heden daagse Harlem, dat als een smeltkroes van nationaliteiten, maar vooral zwar ten. een bron van geweld en misdaad is „Koele Killers" heeft diezelfde ge welddadige sfeer, krachtig geschreven met een soort humor, die past bij de karakters, die Himes' voortreffelijk uit diept. In „Koele Killers" gaat het om moord op een blanke en dat is in Harlem iets, wat moeilijkheden oplevert Zeker als de dochter van Coffin Ed Johnson er bij betrokken is De sfeer in „Koele Killers" doet enigszins denken aan die in de succesvolle TV-serie „Hill Street Blues", maar is harder en de humor is meedogenlozer. Een aanrader. George V. Higgings: Advokaat van kwade zaken. Uitgave. Van Holkema Warendorf te Weesp paperback. 242 blz. Prijs: 24,50. Er zijn eerbiedwaar dige advokaten en advokaten die eeu wig bezig zijn met duistere prakti|ken in verband met duistere figuren Jerry Kennedy is een eerbiedwaardige advo kaat die zich vaak noodgedwongen bezig houdt met figuren, die een duiste re achtergrond h6ben. Kennedy heeft een gezin, waar hij soms niet al teveel tijd aan kan besteden en een praktijk, die bloeit door de dagelijkse bemesting door figuren als Teddy Franklin, om er maar eens één te noemen. „Advokaat van kwade zaken" volgt in razendsnel tempo enkele dagen uit het onvermoei bare en boeiende leven van Jerry Ken nedy, die wordt betrokken bij de duiste re zaken van zijn cliënten en tussen door ook de nodige problemen met z'n dochter in goede banen moet leiden en verder poogt van een welverdiende vakantie te genieten Dat laatste wil niet helemaal lukken, maar dat is slechts bijzaak. Ook al denkt z'n vrouw daar weer heel anders over. Higgings slaagt er in om een zeer onderhoudende, soms spannende en zeker humoristi sche roman af te leveren. Een „mis- daad"-roman vol goed getroffen sfeer, bevolkt met talrijke kleurrijke figuren. Typisch Amerikaans, dat wel, maar daar zijn we, dankzij de televisie, zo langzamerhand wel aan gewend ge raakt. John Vermeulen: Apeliefde. Uitga ve A. W. Bruna Zn te Utrecht, beter back, 200 blz. 19,90. John Vermeulen heeft een behoorlijk aantal thrillers en sf-romans geschreven. Wat de thrillers betreft speelt een vaste held de hoofd rol, Ansen Wagner van de Europese Geheime Dienst, bijgestaan door zijn vriendin en partner Verena Tenille. Zo ook in Apeliefde", waarin het gaat om een bedrijf, dat zegt voorspellende dromen in voorraad te hebben. Dro men, die de dood van iemand voorspel len en „Proscoposche Dromen bv" wil tegen een redelijk bedrag zo'n moord wel voorkomen Op zich een prima thema voor een thriller. Vermeulen werkt dat gegeven redelijk uit, met een verrassende plot. Voor de liefhebbers van Vermeulen's werk over Ansen Wagner de moeite waard Dodenherdenking, door Walraven. Uitgave Loeb te Amsterdam, paper back, 139 blz 15,-. Langzaam maar zeker krijgt Nederland een aantal au teurs, die in staat is om thrillers te schrijven, die én in Nederland plaats vinden én nog boeiend zijn ook Walra ven is zo'n schrijver en Charlie Allard heet de flegmatieke held. een privé- speurneus met gevoel voor humor, die zijn zaakjes, hoe dan ook. uiteindelijk toch redelijk bevredigend weet op te lossen. Walraven weet uitstekend sfeer te beschrijven zonder dat het de span- LEUSDEN - De volgende Leus- denaren hebben eind vorige maand het diploma A, B, of het vaardlgheldsdlploma gehaald. Het dlplomazwemmen werd ge houden in zwembad Bavoort. Diploma A Anneke van Leeuwen, 20-03-79. Bart Wlldervanck, 27-02-79; Bas Groenendijk, 14-02-79; Bas van de Lely. 01-04-78; Bob Schippers, 14-11-78; Bart Boshuizen, 01-10- 78; Beril Kutluer, 18-12-79; Clau dia Snoek, 26-05-79; Caroline de Graaf, 29-09-79; Catelijn Wester hof, 04-10-78; Debora Peek, 28- 04-79; Dimphy van Essen, 24-11- 78; Eelco Siebring, 03-05-79; Ed win van Breemen, 30-09-78; Es ther Peperzak, 26-11-79, Elsje de Jong, 23-04-79; Frank Geijsberts, 27-10-74, Guido Mundt, 21-03-77; Hanneke Claesen, 12-09-80; llona Leijenhorst, 29-06-80, Jeroen Ho- gebrug, 15-12-78; Jeroen Arends, 11-05-77; Kenneth van de Beek, 30-09-78, Kim Fischer, 11-12-78; Koen Cirkel, 15-02-80; Kirsten Steendam, 01-07-75; Linda Ver stoep, 05-01-79; Lenny Hoger- werf. 23-06-78; Lida Posthumus, 29-09-79; Marc van Doornik, 16- 02-76; Marye Massar, 17-11-78; Marieke van Ftooy, 14-01-79; Mar cel van Geerestein. 17-04-76; Ma- rije van Keulen, 23-02-78; Marije van Valkenhof, 15-12-78; Marijn de Ruiter, 10-10-78; Norbert Wal let, 03-10-78; Natascha Ras 13- 12-79; Peter Veenendaal, 06-06- 79; Pier Taylor, 19-08-79; Petra Horst, 19-11-79; Peter Hudson, 27-07-79; Reink Ytsma, 15-06-77; Remco Rijnders, 10-06-78; Remco Cooiman, 27-11-78; Rixl Reintsma, 14-08-79; Stephan van der Ven, 18-06-79; Guy van Hei ten; 25-01-80; Sanna Prinsen, 29- 07-79; Stephan Spies, 25-10-79; Thijs Nagtegaal, 10-11-78; Tom van der Kamp, 26-06-78; Tim Blankenstijn, 17-05-79; Teery Ik- king, 06-10-80; Thomas van Lon den, 09-11-77; Vincent Vulto, 03- 01-79; Vincent Brandsen, 02-06- 78; Wiebe Lempke, 20-10-78; Wil lem Geljon, 06-04-79; Jefrey van de Bergh; Frank Peperzak Volwassene Diploma A: Jenny van Mourik-Derksen, 11- 11-49; Martinus Vlaanderen, 26- 01-34; Annie Prinsen, 29-08-48. Diploma B: Jenny Prinsen, 03-10-45 Diploma B Aren van de Vendel, 03-05-78; Annemieke Cobussen, 02-01-79; Vaardlgheldsdlploma II: Tonny Hessels (advertentie) .,nordeelvn<ydetezg£ Jubileum cheque 1 brengt u naar een van de mooiste stukjes Ne derland: de Vcluwe. U reist per luxe salonboot, nostalgische stoomtrein en NS-boemel door deze schitterende streek. kunt drinken, krijgt u een kwartje reductie (maximaal vier kopjes). In Dieren aangekomen staat het volgende vervoermiddel om 12.35 of 16.10 uur niet ver van de aanlegplaats dampend op u te wachten. Maakt u zich op voor een onvergetelijke tocht dwars door de Veluwe met een echte op kolen gestookte stoomtrein. De één uur en twintig minuten du rende tocht eindigt in Apel doorn. In de trein kunt u met 1,50 gulden korting een poster van de stoomtrein kopen. In Apel doorn kunt u vervolgens op uw gemak nog wat winkelen. De te rugreis naar Zutphen per NS- boemel kunt u op verschillende tijden maken. Raadpleeg de dienstregeling op het station. Het eindpunt in Zutphen ligt niet ver van de IJsselkade. Tegen inlevering van cheque 1 ontvangt u aan de kassa van Re derij Heymen de kortingscou pons voor het kopje koffie aan boord en de treinposter. Prijs van dit dagarrangement: volwassenen 15,00 gulden, kin- Hoelang heeft u het nu al op uw programma staan, dat bezoek aan het Rijksmuseum in Amster dam? Hopelijk is cheque 2 de aanleiding om dan eindelijk toch het reisje naar de hoofdstad te maken. den aan het eind van de 19e eeuw verkregen uit de collectie van Ja cob de Vos en William Pitcairn Knowles. In 1906 schonk C. Hofstede de Groot zijn hele col lectie, die thans het grootste ge deelte van de verzameling vormt. De tentoonstelling geeft een goed beeld van Rembrandts veelzijdig tekentalent. Tegen inlevering van cheque 2 ontvangt u aan de kassa van het museum een gratis kleurenrepro- jubileum cheque RUKSMUSEttMfWM aan reproductie van J g de voorraad Rembrandt, t e.a. strekt. jtibilcumchcq04;- Ifr'fvan Redt" de^ Om 10.30 of 14.15 uur gaat u in Zutphen aan de IJsselkade aan boord van een van de schepen van Rederij Heymen. Nadat de trossen zijn losgegooid, kunt u anderhalf uur genieten van het prachtige 1 Jssel-landschap dat zich aan het oog ontvouwt. Op het kopje koffie dat u aan boord deren t/m 9 jaar 7,50 gulden. De cheque is geldig van ma. t/m vr. in de periode van 1 juli t/m 30 augustus 1985. Het Rijksmuseum, gelegen aan de Stadhouderskade, bezit een zeer complete verzameling wer ken van Nederlandse meesters uit de 15e-19e eeuw. Tevens heeft het museum een grote col lectie Nederlandse beeldhouw kunst en kunstnijverheid. Het Rijksprentenkabinet, een collec tie Aziatische kunst en de kuns thistorische bibliotheek zijn ook onder hel dak van het museum te vinden. Momenteel biedt het Rijksmu seum onderdak aan de tentoon stelling „Tekeningen van Rem brandt" Deze expositie bestaat uit zestig tekeningen. Ook wor den er tekeningen van onbe kende leerlingen en navolgers van Rembrandt getoond. De belangrijkste aanwinsten van tekeningen van de schilder wer- ductie van een van de tekeningen van Rembrandt. De tentoonstelling duurt tot 29 september 1985. ning aantast en zijn plots zitten goed in elkaar. Zo ook in „Dodenherdenking", waarin Charlie de opdracht krijgt een oud-verzetsstrijder op te sporen voor een „reünie". Ogenschijnlijk een sim pele klus, die echter prompt de nodige moeilijkheden oplevert voor de speur der van „Investigations International". Manuel van Loggem: Moord In de Ashram. Uitgave A. W Sijthoff te Am sterdam. paperback, prijs 19,90. Ma nuel van Loggem's eerste thriller ging over een enthousiaste paddestoelen verzamelaar, die daarmee een moord pleegde Een redelijk debuut, ook al was er wel het één en ander over op te merken. Van Loggem's tweede, „Moord in de Ashram" zit beter in elkaar. Hoofdfiguur in deze eigentijdsa thriller is Karla Woudstra, die succes heeft met haar beleggingsmaatschap pijtje en plotseling last schijnt te krijgen van straatfobie en zelfs van achtervol gingswaanzin. Van Loggem weet de spanning uitgebalanceerd op te bou wen, creëert sfeer en de hoofdpersoon krijgt voldoende karakter om je als lezer mee te identificeren Karla raakt ver strikt in de duistere wereld van de lege bv's en het zwart geld-circuit. Ze besluit tenslotte om zich terug te trekken in de Bhagwan-gemeenschap om te ontko men aan de steeds grotere dreiging om haar heen. Hoewel „Moord in de Ash ram" vooral in het eerste deel sterk is, slaagt Van Loggem er desondanks niet in die spanning vol te houden en ook het plot, de ontknoping van de opgevoerde raadsels, is wat zwak en overtuigt helaas niet. Van Loggem's sfeerbe schrijving van de Bhagwan-gemeen- schappen in Nederland is echter tref fend en vormt een passend decor voor het verhaal vol intriges en moord. Macht als medicijn, door Arthur Hailey. Uitgave: Van Holkema Wa rendorf te Weesp. 514 blz. De liefheb bers van de bestsellers van Arthur Hailey (Airport, Hotel) kunnen hun hart ophalen aan de nieuwe pil van deze schrijver, „Strong Medicine" in Neder land verschenen onder de titel „Macht als medicijn". Hailey had sinds 1979 niet meer geschreven nadat hij werd geveld door zes verstoppingen in de kransslagader, de oorzaak van zijn vermoeidheid. Na een zware operatie kreeg Hailey weer nieuwe energie en hij stortte zich opnieuw op het schrijven. Door zijn nauwe kontakten met de medische wereld tijdens zijn ziekte en operatie, werd dit het onderwerp. Met name de wereld van de pharmaceuti- sche industrie werd door Hailey op de korrel genomen en het resultaat is een spannende roman over artsen en on derzoekers en de problemen rond nieu we medicijnen, die enerzijds velen het leven kunnen redden, maar anderzijds ook gevaarlijk kunnen zijn omdat ze onvoldoende zijn uitgetest Hailey's verkenning in de internationale— der pharmaceutica is boeiend tal van onvermoede aspekten, ten met een fikse saus spanr natuurlijk romantiek Voor de i bers van dit genre een must. (advertentie) Berl van Ravenhorst, 18-06-74; Bart Kerkhof, 30-11-78; Eric Geijs berts, 02-05-76; Edwin van Kno- belsdort, 19-03-77; Femke Scher- penissen. 22-08-78; Harold Scherpenzeel, 22-12-75; Han neke Pekelharing, 17-02-79; Jo- landa Boshuizen, 03-12-79; Je roen Wijnands, 13-01-79; Judith Hidding, 11-01-78; Joost van Lon den, 09-11-77; Marjolein Ligte- noel, 29-11-78, Marieke Renting, 02-06-77; Marieke Blom, 03-12- 78; Mariëlle Houtveen, 08-05-75; Peter de Jager, 10-01-79; Remco van Uffelen, 23-04-79; Richard van de Berg, 10-05-78; Rubin Zwanenburg, 08-06-78; Sandra Wijntjes, 24-11-78, Wilma van de Bunt, 09-10-78; Iwan Wassink, 21- 06-78. Vaardigheidsdiploma Michiel van Driel, Joeri Stege- man, Olivier Hoekstra, Hugo Hoekstra, Claudia van Driel Meerjarig echt Soms - niet vaak - doen zich in de politiek ook wel leuke dingen voor. Iemand bereikt zijn koperen jubileum als wethouder en wordt dan toegesproken door zijn belangrijkste politieke tegenstreefster Die voor de gelegenheid nu eens niet de minder doch alleen de meer geslaagde aktiviteiten van de wethouder naar voren haalt. Om te concluderen dat we in hem toch echt met een liberaal te maken hebben. Jan Wagenaar dus. Werd twaalf en halfjaar geleden tegelijkertijd lid van de gemeenteraad én wethouder en is sedertdien nadrukkelijk aanwezig. Als liberaal? Ach, het is met VVD-ersals met minima: je hebt ze in soorten. Zowel landelijk, provinciaal als plaatselijk heb ie het gehele scala van de vieze-vuile- VVD-er tot en met de meerjarig echte liberaal. Wagenaar zou ik dichter bij de laatste dan bij de eerste groep willen indelen. Omdat ik de wethouder in de afgelopen jaren meer dan eens dwars tegen alles en iedereen - dus ook zijn eigen fraktie - in zijn liberale beginselen heb horen beleiden. Én wat nog belangrijker is. bij stemmingen ook heb zien effectueren Doende wat de rechterhand vond om te doen, stemde Jan Wagenaar regelmatig vóór zijn politieke principes en tegen het opportunisme van de dag, dat doorgaans het politiek bedrijf- en ook het filiaaltje in Leusden -zo kenmerkt. Waarom Jan Wagenaar niet helemaal gerangschikt kan worden onder de meerjarig echte liberalen, zoals wij landelijk Toxopeus en plaatselijk Bergsma zouden kunnen noemen Niet omdat we Jan te weinig in het driedelig grijs zouden hebban gezien of omdat zijn tongval niet geheel zou passen. Wel omdat Wagenaar met al zijn gerespecteerde principes altijd iets heeft gehouden van de tweede-hands-autohandelaar, van wie ik mij afvraag of ik er ooit een tweede-hands auto van zou durven kopen. Ik bedoel: toch nog altijd iets te veel Jacobse-en-Van-Es; vrije jongen, zogezegd. Nu heb je, wanneer het om 's mans aktiviteiten als wethouder, gaat, natuurlijk altijd een gemeenteraad om hem te wijzen op lijnen van het speelveld, wanneer hij die dreigt te overschrijden. En het is de makke van de gemeenteraad van Leusden dat ze bij Wagenaar te weinig heeft gedaan. Maar het fraaist komt het altijd tot uiting in Wagenaars privé-aktiviteiten, die lichtelijk aanleunen tegen zijn maatschappelijke bezigheden. \SFC nieu 5SVO *ne h« het i Als wethouder een bod doe'en r op een tennishal, die de h< gemeente bij gebrek aan rea I sukses verkoopt. >veni Een houten huisje kopen vamatl( een omstreden aannemer, ps ei een onder jouw vooi verantwoordelijkheid t ein ontwikkeld omstreden plan euw« uitvoert. iken Van die dingen. <ve t« Terwijl ik vind dat je dat niet bben kunt maken, huldigt Jan Hing' Wagenaar het standpunt, c/; zelfï hem dezelfde vrijheden ken toekomen als iedere andere mor Leusdenaar. itie v Quod licet bovi licet iovi Liberaal en vrije jongen. I me\ Als hij eraan het eind vankteui deze raadsperiode mee adsh ophoudt, moeten we toch rr^ro iets naar hem vernoemen, ftboel dan niet zo'n lullig stukje we,'» dat van A naar B. Op z 'n minst o Ame oprit van de rechtstreekse p 9ei aansluiting van Leusden opid. C A 28, dacht ik zo. i de prei. Kreyns omt uder et b< ligt "ïrs d ningen voor de ademha ling. Alle lichaamsdelen staan in direct contact met het omringende wa ter, ook de cellen van de lichaamsholte, zodat uitwisseling van zuursnethc en koolzuur ongehindt pul kan plaatsvinden. in d« G. var wen zalrr ivelkr er de De Oude Grieken kenden het monster Hydra. Het was een draak met vele koppen en zodra er één werd afgehakt, groeide er meteen weer een nieuwe aan. Ook nu nog kennen wij een dergelijk monster, een zoetwater- poliep, onder die naam. Misschien kunnen we be ter spreken van een mon stertje, want het wordt meestal niet groter dan een paar centimeter, maar beschikt wel over dat enorme herstellings vermogen. Al snijd je het in honderd stukjes, dan nog kan elk stukje tot een zelfstandig poliepje uitgroeien. Lang meende men dat het een plantje was, doch omstreeks 1750 ontdekten natuur vorsers dat het poliepje zich, door zijwaarts te schuiven met de voet, kon verplaatsen. Een snellere manier van voortbewegen is om zich, als een spanrups, afwisselend met de voet en het mondgedeelte vast te hechten. Een poliep is eigenlijk één grote maag met een opening, waaromheen een aantal vangarmen. Traag bewegend hangen ze aan de stengels van waterplanten wachtend op prooi. Net als kwallen beschikken ze over ne- telcellen. Zodra deze worden aangeraakt door een prooi, bijvoorbeeld een watervlo, schieten er giftige neteldraden uit die zich aan het lichaam van het slachtoffer hech ten. Gelijk met deze ne teldraden worden er ook nog een menigte lussen en lasso's uitgeworpen. De aldus verlamde en ge knevelde prooi wordt door de vangarmen naar de mondopening ge bracht en naar binnen gewerkt, waar het in en kele uren Is verteerd. De voortplanting ge schiedt hoofdzakelijk door knopvorming. Aan het lichaam ontstaan ver dikkingen, de knoppen, die uitgroeien tot volle dige hydra's en zich na enige tijd losmaken om zelfstandige exemplaren te worden. In de herfst, als de tem peratuur van het water lager wordt, worden de eieren gevormd. Die eie ren ontwikkelen zich in de wand van het hydra- lichaam en zakken naar de bodem, waar ze over winteren. In het voorjaar groeien uit die eieren weer nieuwe hydra's. De zoetwaterpollep heeft geen speciale voorzle- (adveriontle) Aniil B.V.AMIL, Accountantscombinatie voor Middenstand, Industrie en Landbouw is een dienstverlenende organisatie op het gebied van accountancy, belastingzaken en computerverwerking. De Accountantscombinatie omvat een groot aantal medewerkers en heeft diverse kantoren. Accountants- administratie consulenten. In verband met de moeilijke bereikbaarheid van het pand in Amersfoort hebben wij een nieuwe vestiging gesticht in Leusden. VERHUISD NAAR L E U S D E N De medewerkers zijn hier (nog) beter in staat om hun kliënten te begeleide! bij hun administratieve, fiskale, juridische, bedrijfsekonomische, organisatorische en personele problemen. Met de opening van het kantoor te Leusden hoopt Amil de kontakten met haar relaties verder te versterken. tel. nr. 033-943227 LEUSDEN Asschatterweg 9-111 ■no f

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4