ft DONDERDAG 11 JULI 1985 NDE Gedeeltelijke beschoeiing is nog aanwezig, de fundamenten van het kerkje op de zuidpunt van het eiland zijn bewaard gebleven met de vuurplaat waarop bakenvuren voor de scheepvaart ontstoken werden, en in het noorden kunnen de bezoekers de havenhoofden van Oud Emmeloord terugvinden. Rond het eiland loopt een fiets- en wandelpad. Dit pad loopt langs een ..Gesteentetuin" met daarin aan gelegde wandelpaden met daar langs stenen op naam en her- komstgebied Eveneens kunt u in deze tuin een archeologisch scheepsmonument bekijken. On derweg staan informatieborden die de toerist inlichten over de bloemen en planten die er groeien. De museumgebouwen zijn da gelijks geopend van 10 00 tot 17 00 uur. In de winterperiode van 1 nov. tot 1 april zijn de museumgebouwen 's maandags gesloten en in het weekend geopend van 11.00 tot 17 00 uur. De toegangsprijs voor volwassenen is 1,50 en voor kin deren tot en met 13 jaar 0,75. 65-plussers betalen 1,- Groe pen groter dan 25 personen krijgen 0,50 reductie, kinderen 0,25. Het museum is het best bereikbaar per eigen vervoer. Informatie: tel 05275-1396 MUSEUM AFSLUITDIJK Op de Afsluitdijk staat het monu ment dat herinnert aan de afsluiting van de Zuiderzee Tegenover het monument staan informatiezuilen, waarop posters zijn geplakt in vier talen die een beeld geven van de Zuiderzeewerken. Ook staat er sinds 28 mei 1982 een bronzen beeld van een steenzetter, dat op die datum, precies 50 jaar na de sluiting van de dijk, door koningin Beatrix is onthuld. De bus van Alkmaar naar Leeuwarden v.v komt er langs. STUW HAGESTEIN Bij de stuw Hagestein staat een maquette opgesteld op de zuidelij ke Lekoever in de verbinding Cu- lemborg-Vianen Deze geeft een totaaloverzicht van het stuwcom- plex. De maquette staat aan de openbare weg. vanwaar ook de stuw goed is te zien. De stuw zelf is alleen met excursies voor het pu bliek toegankelijk (kinderen vanaf 14 jaar) Belangstellenden moeten zich schriftelijk aanmelden bij de stuwmeester. (Stuw Hagestein, Lekdijk 13, 4124 KB Hagestein) Excursies voor groepen tussen 15 en 40 personen. Informatievel 03472-1544. SLUISCOMPLEX BELFELD In het Limburgse gedeelte van de Maas ten zuiden van Venlo ligt het sluis- en stuwcomplex Belfeld Aan de Belfeldse kant staat een tableau met afbeeldingen van de lange sluis, van het verloop van de rivier en een doorsnee van de stuw Aan de andere zijde van de rivier aan de kant van Baarlo is een terp aangelegd met bankjes. De VVV in Belfeld organiseert excursies naar de sluis, die onge veer anderhalf uur duren Nadere inlichtingen en aanmeldingen bij VVV Belfeld, de heer Geurts, j sr-i Schoolstraat 25; tel. 04705-1226. Het sluiscomplex van Belfeld is bereikbaar per bus (lijn Venlo- Roermond). STOOMGEMAAL CRUQUIUS Het stoomgemaal De Cruquius is één van de drie door stoom aange dreven gemalen, waarmede- tus sen 1849'en 1852" het"grootste waterstaatkundige werk van de 19e eeuw werd uitgevoerd: de drooglegging van het 18000 ha grote Haarlemmermeer. Van 1852 tot 1933 is het gemaal nog gebruikt voor de bemaling van de Haarlemmermeerpolder Daar na werd het een museum. De stoommachine, van het type „Cor nish engine", is in zijn oorspronke lijke toestand geconserveerd. De machine is wat betreft de diameter van de stoomcylinder (366 cm) de grootste stoommachine die ooit is gebouwd Het voormalige ketelhuis is thans als museum ingericht, gewijd aan de waterbeheersing en de daarbij toegepaste werktuigen. Centraal daarin staat een grote maquette, waar de invloed van stroom en springtij bij afwezigheid van dijken wordt gedemonstreerd Er is voorts een aantal modellen (ook van mo lens), kaarten en tekeningen uit de geschiedenis van de waterhuis houding en droogmakerijen. Voor groepen kunnen films en videobanden over waterbeheer sing, de stormramp van 1953 en de stoomtechniek in het Nederlands, Frans, Duits en Engels worden vertoond Het museum is van 26 maart tot 30 september geopend van maan dag t/m zaterdag van 10 00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Van 1 oktober tot 30 november is het museum geopend van maan dag t/m zaterdag van 10 00 tot 16.00 uur en op zon- en feestdagen van 12 00 tot 16.00 uur. Gedurende de maand december is het museum alleen geopend voor groepen op afspraak. De toe gangsprijs voor volwassenen is 2,50. Groepen van meer dan 20 personen betalen 2- per per soon De toegangsprijs voor kinde ren is 1,50 Groepen van meer dan 20 perso nen betalen 1,-. Het museum de Cruquius is bereikbaar per bus Haarlem-Utrecht (lijn 140 van Cen traal Nederland) en bus Haarlem (Tempelierstraat)-Hoofddorp (lijn 143 van Centraal Nederland). De bussen vertrekken iedere 30 minu ten Informatie 023-285704 of 023- 286946. VOLKERAKSLUIZEN In de dam door het Volkerak, tussen Hollandsch Diep en Volke rak liggen de Volkeraksluizen Aan de noordkant staat een kleine uit kijktoren van ongeveer zes meter hoog Van daaraf heeft men een uitstekend uitzicht op het sluisge- beuren De toren is doorlopend toegankelijk voor het publiek. Bij de toren is een flink parkeer terrein. Het is bereikbaar vanuit Willemstad of vanaf de weg Rotter- dam-Haringvliet-Steenbergen-Ro- ozendaal (afslag Willemstad). Het Op het gebied van Verkeer en Waterstaat is veel interessants te beleven. Met de eeuwige.strijd tegen het water" als centraal thema is een hele serie excursies mogelijk naar werken op dit gebied die voor het publiek toegankelijk zijn. Voor de weekend-recreant en de vakantieganger zijn er oude en nieuwe waterbouwkundige werken te zien. Verder zijn er nog musea en exposities. Een overzicht. WERKEILAND NEELTJEJANS Bijzonder interessant is dit jaar een excursie naar het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. De stormvloedke ring is het grootste waterbouwkun dige werk dat ooit in Nederland is ondernomen. Tijdens zware storm en gevaar lijk hoogwater wordt de kering ge sloten om de veiligheid van het achterland te waarborgen. Op het werkeiland Neeltje Jans liggen ma terialen en onderdelen opgeslagen voor de pijlerdam die eind 1986 klaar moet zijn. Tussen Neeltje Jans en een punt bij het dorp Westerschouwen (Schouwen-Duiveland) is een tijde lijke brug gebouwd van 3 km leng te. Vlak bij het beginpunt van de brug (aangeduid met de borden „informatiecentrum") vertrekken ieder half uur bussen naar het informatiecentrum op het werkei land. Hier kunnen bezoekers de expositie en de film bekijken, terwijl in de kiosk boeken, brochures e.d gekocht kunnen worden. Op de terugweg maken de bussen nog een rondrit langs de in uitvoering zijnde werken. De bussen vertrek ken van 10.00 tot 16 00 uur. De tentoonstelling is van 1 april t/m 31 oktober dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur Van 1 november t/m 31 maart alleen woensdag t/m zondag van 10 00 tot 17.00 uur Groepen die met een eigen bus komen kunnen alleen na afspraak op de tentoonstelling te recht. De toegangsprijs, inclusief bus- rit, bedraagt 5,50 per persoon; groepen met een eigen bus kunnen voor 4,75 per persoon de ten toonstelling bezoeken (bij deze prijs is dan een rondrit langs de werken onder begeleiding van een voorlichter inbegrepen), kinderen van 4 tot 9 jaar en 65-plussers betalen 3,50 Personenauto's mogen niet over de brug Wie dus een kijkje wil nemen op het werkei land Neeltje Jans. moet de bus nemen. Overigens is bij de bushal te een parkeerplaats ingericht. Er is openbaar vervoer van Zierikzee naar het beginpunt van de excur siebuslijn. Informatie: Informatiecentrum stormvloedkering tel. 01115-2702 DELTA-EXPOBIJDE HARINGVLIETDAM Men kan zich over de Deltawer ken ook oriénteren in Delta-expo Dit informatiecentrum ligt aan de voet van het bedieningsgebouw van de Haringvlietsluizen. De ten toonstelling biedt een overzicht van de deltawerken als geheel De op zet is een coproduktie van Verkeer en Waterstaat en het Nederlands Bureau voor Toerisme. Enkele hoogtepunten: er worden films ver toond over de watersnood in 1953, over de bouw van de Haringvliet sluizen en over de Oosterschelde- werken Verder zijn er verscheidene ma quettes, onder meer van het com plete deltagebied. Een lichtpaneel waarop de eilanden zijn afgebeeld laat zien in welke volgorde de Deltawerken worden en werden uitgevoerd Deze zogenaamde wa- terkaart van Nederland laat ook met behulp van 2200 lampjes zien hoe de waterhuishouding van ons land in elkaar zit Verder zijn er een model van de Haringvlietsluizen, een zee-aquarium en een maquet te van de Oosterschelde Tot slot is er een rondleiding door de sluizen, waarbij een bezoek wordt gebracht aan de holle liggers van de sluis en aan de machineka mer van de sluisdeuren. Delta- expo is van 1 maart t/m 15 novem ber dagelijks geopend van 10.00 tot 17 00 uur Ook zondags. De toegangsprijs bedraagt 2,75 per persoon. Kinderen t/m 6 jaar mo gen gratis naar binnen. Voor kleintjes is er een zoge naamde kinderhoek waar op speel se wijze een indruk wordt gegeven van de waterhuishouding en de functies van het water. Hierbij wordt gebruik gemaakt van drie draai-elementen, die te bedienen zijn met een handbeweging. Documentatie en prentbriefkaar ten zijn verkrijgbaar in een koffie shop. De Delta-expo is bereikbaar per metro vanuit Rotterdam naar Hoogvliet Dan overstappen op Buslijn 104. Bezichtigen van Delta Expo in z'n huidige vorm zal tot eind 1985 mogelijk zijn. Informatie tel. 01879-1600 of 070-814191 (Ne derlands Bureau voor Toerisme). NIEUWLAND In Lelystad aan de Oostvaar- dersdijk ligt het Informatiecentrum Nieuw Land Hier worden de be zoekers voorgelicht over het Zuiderzeeproject Om te beginnen een beeld van de geschiedenis Hoe zag het gebied er een paar duizend jaar geleden uit? Wat ge beurde er later? Wat voor mensen woonden er? Welke schepen voe ren er in de loop der eeuwen9 Daarna krijgt men een indruk van de landaanwinning en droogleg ging. Vervolgens wordt een uiteen zetting over de plannen om de Zuiderzee af te sluiten Het plan Lely. Hoe maak je zo'n gebied droog? Dijkbouw, gemalen, leeg pompen En daar ligt dan een grote moddervlakte. Wat doe je daarmee? In cultuur brengen. Landbouw, recreatie, natuurgebie den, stedebouw, bosbouw Bo vendien toont Nieuw Land wat in de polder aan scheeps- en vliegtuig wrakken werd en wordt gevonden. De viertalige permanente expo sitie over het Zuiderzeeproject be staat uit 13 opeenvolgende the ma's. Hierin wordt de wordingsge schiedenis van 165.000 ha nieuw land verteld aan de hand van foto's, tekeningen, dia's, voorwerpen, mo dellen, maquettes (zoals diorama Oostvaardersplassen, panorama maquette van Lelystad, een per manent aquarama met zoet- en zoutwatervissen), en film, en diaklankbeelden. Er is allerlei do cumentatie aanwezig (brochures, prentbriefkaarten, oude platen en zovoort), terwijl voor scholen en jeugdgroepen speciale werkop drachten en speurtochten verkrijg baar zijn Bovendien zijn er wisse lende tentoonstellingen. Nieuw Land is dagelijks geopend van 10.00-17 00 uur, van 1 april tot 1 november. Van 1 november tot 1 april van maandag tot en met vrij dag, ook van 10.00 tot 17.00 uur In die periode is Nieuw Land zondags geopend van 13.00 tot 17 00 uur. (Op 25/12 en 1/1 is de expositie gesloten). De toegangsprijs voor 1985 is 2,50 voor volwassenen en 1,50 voor 65-plussers en kinderen tot 16 jaar Nieuw Land is per bus bereik baar vanuit Amsterdam, Em meloord, Harderwijk, Kampen en Enkhuizen. Informatie: tel 03200-60799. NATUURPARK LELYSTAD Direct ten zuiden van Lelystad ligt het gelijknamige natuurpark. Sinds een aantal jaren ontwikkelt de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders, in samenwerking met de Amsterdamse dierentuin Artis, hier een parkachtig landschap, waarin Euraziatische hoefdieren en water vogels in een zo groot mogelijke vrijheid worden ondergebracht. Het gebied moet in het bijzonder ten goede komen aan stille recreatie- vormen In verschillende gedeelten van het uiteindelijk in totaal ca 500 ha grote gebied zijn inmiddels rendie ren, elanden, wisenten, Pater Da- vidherten en Prewalski-paarden waar te nemen, terwijl de aanwezi ge waterpartijen erg in trek zijn bij grote aantallen wilde eendesoor ten Bovendien zijn, ter verlevendi ging van het reeds ingerichte ge deelte, groepjes ooievaars, kraan vogels en ganzen uitgezet In de opengestelde gebieden van het natuurpark zijn een aantal wandelroutes uitgezet, variërend in lengte van 2 tot 3 km. Van hieraf kan de bezoeker de dieren zien, al bestaat ook de mogelijkheid dat door de grootte van de voor de dieren omrasterde gebieden zij niet altijd gemakkelijk zijn waar te ne men. Een meegebrachte kijker biedt wellicht uitkomst. Ook voor fietsers is het park toegankelijk Het natuurpark is toegankelijk van zonsopgang tot zonsonder gang gedurende het gehele jaar De toegang is gratis. Per bus is het bereikbaar vanuit Lelystad en Har derwijk (halte silo „Larservaart"). Daarna moet men nog ongeveer 1000 meter lopen. MUSEUM SCHOKLAND (NOORDOOSTPOLDER) Toen in 1942 de Noordoostpol der droogviel was Schokland ei land af. Als een heuvel rees het op uit het omringende land Thans is het ingericht als museum. Het oude kerkje van Middelbuurt en bijge bouwen herbergen talrijke vond sten uit de polder Soms zijn ze duizenden jaren oud. Overblijfse len van vroegere culturen die in het Zuiderzeegebied voorkwamen: hertshoornen werktuigen, stenen gebruiksvoorwerpen, aardewerk Verder is er een geologische verza meling over de veranderingen die zich hebben voltrokken bij het ont staan van de bodem Men ziet er zwerfkeien die het landijs in de ijstijden vanuit Scandi navië naar onze streken bracht, verder gesteenten uit Midden-Eu ropa, mineralen en fossielen. Een verzameling over het verleden van het eiland Schokland rondt de col lectie af. Hoe leefden de Schok kers? Wat waren het voor mensen? Het museum probeert er een ant woord op te geven Grote charme van Schokland is echter dat het geheel nog zo de sfeer ademt van een eiland naanc ld: Kr ersfoc 33. G ,15.00 Idle h nd: d; foon 0 in Je "ïkbaar 35-45! 'artne uitzichttorentje is ook peonden reikbaar (buslijn Rotter/ond p lemstadvv). dres i Voor 033-9 EXPOZEETE LAUWERSOOG ichtin Ucohi In Noord-Groningen, ir**. ook kreatiegebied bij Lauwer*3722 het informatie/documer»schal trum Expozee. Begin april 1984 is et' 1 documentatiecentrum c>rcll Waddenzee geopend. Daarnaast is er al en|Kl een expositie te zien over het algemeen, de Lauwe* in het bijzonder de Waddees'te' dit laatste ligt ook de nadf3"566 Het geheel is in een a^cï!a derwerpen opgesplitst. Zo|j|Y® 1 te zien over de ijstijden,® staan en de bedreiging10 Ha Waddenzee, de historie terpen en de ontwikkelm0, ma dijkbouw en vn Als eerste ontwikkeling afsluiting van de Lauwer^ji* handeld. Een grote maquillllC de bezoekers een beelc|.:~r* inrichting van het gebll0I wordt er uitvoerig ingega Waddenproblematiek D ujd door middel van spelletje't'e| quettes. Zo is er bijvoorlr maquette die de getijde:0 gen laten zien. /0)d p Tevens is er een diashCjam0p aparte filmzaal waar film:en f verschillende onderwerp den vertoond. Naast de permanente is er ook een ruimte waar" posities zijn ingericht dir bepaald deel van de exfj gaan. Op het ogenblik u bepaald aspect van de' zee De oliebestrijding er- denvisserij Expozee is geopend VfZ dag tot en met vrijdag va^ Vj 17 00 uur en op zaterda; en feestdagen van 14 uur. De toegangsprijs ls'oo persoon van 14 jaar tdCll Kinderen van 6 t/m 13 ja onder zes jaar gratis veel Expozee is het beste .J™et vervoer bereikbaar. Er "Jde parkeergelegenheid. Err/?eu5 iswaar enkele bussen i jzarr' ting op de boot naar Sdi've L koog (maar dat lijkt meJrsc"'/ doende om er een dagje.ioen' stemmen), maar in comb7aa/'0 mooi weer is er in het re.f* Wc bied rond het centrum *keen dagje uit van te maken"e?Zi rijden 's morgens op de-ra°P 9.00 uur en 's middags c,er9 17 00 uur) Informatie lel- 05193 ighjst ifle I c te. SPOOR 86 IN n de AMSTERDAM deze w. Rc De expositie Spoor P hel weg, Hoek Ebroweg rPelen dam) geeft een beeld legging van de Haarlems*»/" o aanleg van de Schiphol1^ Spoor 86 is in principC1^'^ op werkdagen van 9.00'° dal uur Men kan voor bellen, liefst 's morgens'®öa/ 119572 De toegang is cj"e'L het openbaar vervoer 'e Gc toonstelling te bereikenf®en scheidene buslijnen die van het Centraal Static Punl. station Sloterdijk in Amtf De waterkrachtcentrale in de stuw bij Hagestein HOUTRIBSLUIZEN LELYSTAD Aan de westkant van Lelystad, vlak bij het informatiecentrum Nieuw Land liggen de Houtribslui- zen Belangstellenden kunnen op een informatiepaneel zien hoe de sluis werkt Er is ook een uitzicht punt ingericht. Doorlopende gratis toegankelijk. Het gemaal bij de sluizen kan alleen door groepen worden be zichtigd. (Kinderen vanaf 16 jaar) Men kan zich daarvoor schriftelijk of telefonisch melden bij het bureau Public Relations van de Directie Zuiderzeewerken van Rijkswater staat, Postbus 18, 8200 AA Lely stad, tel. 03200-41911). MUSEUM VOOR SCHEEPSARCHEOLOGIE IN KETELHAVEN Aan de noordrand van Oostelijk Flevoland in Ketelhaven ligt het museum voor scheepsarcheologie van de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders. Scheepsrestanten die zijn opgegraven of aan de oppervlakte kwamen na het droog- malen van de polders, vormen de kern van de expositie Het topstuk hierin is het wrak van een 17e eeuwse koopvaarder met een leng te van 30 meter Verder kan men het voorschip van een Amsterdamse modder praam, die in de 17e eeuw werd gebruikt bij het uitdiepen van de haven, bekijken en een boomstam kano uit de tweede eeuw die ge vonden is langs de Oude Rijn bij Zwammerdam Ook zijn er gebruiksvoorwerpen te zien die in de wrakken zijn aangetroffen. Deze voorwerpen geven een indruk hoe de mensen aan boord leefden, werkten en woonden Op verzoek worden filmvoorstel lingen vertoond over de techniek van het opgraven over de berging van Romeinse schepen bij Zwam merdam. Het museum ontwikkelt zich in de richting van een nationaal mu seum voor scheepsarcheologie, maar het zwaartepunt ligt nog steeds op de polderopgravingen. Er zijn nu circa vierhonderd scheepswrakken in de IJsselmeer- polders gevonden. Met het uitgra ven is de RIJP nu over de helft. De zeldzame wrakken komen het eerst, de minder interessante staan onderaan op de prioriteitenlijst Het zal zeker nog vijftien tot twintig jaar duren voordat alles is opgegraven. En met de voortdurende stroom nieuwe vondsten die de opgravin gen ieder jaar oplevert, wordt de expositie geregeld verbeterd en uitgebreid. Ketelhaven heeft een flinke hoe veelheid documentatie te koop. Van boeken en brochures tot prent briefkaarten. Voor de kinderen zijn een bouwplaat, een kleurplaat en een jeugdfolder te krijgen. Het mu seum is het gehele jaar geopend, behalve op eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Ketelhaven is niet met openbaar vervoer bereikbaar. De openingstijden in de zomer maanden zijn alle dagen van 10 00 tot 17.00 uur. In de winterperiode van 1 okto ber tot 31 maart is het museum op werkdagen ook geopend van 10.00 tot 17 00 uur, maar in het weekend en op zon- en feestdagen is het museum geopend van 11 00 tot 17.00 uur De toegangsprijs bedraagt 1,50 voor volwassenen en 0,75 voor kinderen tot 14 jaar. 65-plus sers en volwassenen in groepsver band (groter dan 20) betalen 1 ,- Kinderen die deel uitmaken van een groep 0,50. Informatie tel. 03210-3287.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 6