SB «smette Oostenrijkse wijn mogelijk ook in Leusden 'niniri'i Forse geldboete voor rijden onder invloed ^uim twee miljoen gulden met ankoop grond Beco gemoeid l 3 in Duitsland gebottelde wijn is gevaarlijk 3E 'Hltc jtu'cll in i r:\Lwf i LAATSTE NIEUWS Oostenrijkse wijnen laten staan Vandaag in de Leusder Krant idsvoorstel inzake Beco roept vragen op: eusder cravat Schade aan geparkeerde auto Laatste uur Live Aid" niet op CAI Trekking Vallei loterij Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden te Geen krant ontvangen? Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie 941494 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement f 16,65 per kwadaal Uitgave BDU BV rkrant DINSDAG 16 JULI 1985 17e JAARGANG NO. 19 trol )én onzer verslaggevers) )EN - De omstreden Oosten wijnen die de schadelijke che- 3 stof ethyleenglycol bevatten -ereenkomt met antivriesmid- or auto's, zijn ook in Leusden troffen. Het gaat om de Oos- witte wijn uit de Altehof- tWien, van het merk St. iner Spatlese afkomstig uit iland. Flessen uit het jaar |taar mogelijk ook andere jaar- zijn besmet met de voor de iheid schadelijke stof. week dinsdag kwam in and aan het licht dat er 3 was van een wijnschan- n uit Oostenrijk ingevoerde i werd het antivriesmiddel den. Ethyleenglycolmeng- een kleurloze vloeistof die agelijk maakt het alcoholsui- lalte in wijn te vergroten. Uit ndelijke onderzoek door de Keuringsdiensten van Waren is gebleken dat sommige wijnen uit het Oostenrijkse Burgenland tien gram antivries per liter bevatten. Een gehalte van tien milligram is al gevaarlijk en kan de werking van de nieren aantasten. Het ministerie van Volksgezond heid in Den Haag raadt af, wijn te drinken die afkomstig is uit Bur genland en/of Neusiedlersee. Bij de politie in Leusden zijn vo rige week diverse telefoontjes binnengekomen van veront ruste Leusdenaren die in het bezit zijn van de uit Oosten rijkse geïmporteerde wijn. De bezitters ervan wordt aangera den de wijn niet te drinken en In ieder geval te bewaren tot de uitslag bekend Is van het onder zoek dat de Keuringsdienst van Waren op het moment uitvoert. De uitslag wordt deze week ver wacht, aldus de politiefunktio- naris in Leusden. Wel wil de politie graag weten wie de wijn in huis heeft en waar de flessen gekocht zijn. Voor zover bekend hebben de wijnhandela ren in Leusden en omgeving de omstreden wijn onmiddellijk uit de handel genomen. Supermarktdis count Boni liet weten, alle witte kwaliteitswijnen uit Oostenrijk uit de winkel gehaald te hebben, uit voorzorg. Deze situatie blijft zo gehandhaafd tot de resulataten van het onderzoek bekend zijn. Er werden geen wijnen aangetroffen met antivries. Hoogvliet in Woudenberg ver kocht op het moment dat het schandaal aan het licht kwam vier soorten van de in opspraak zijnde wijn. Hierin werden volgens een onderzoek geen antivriesmeng- sels aangetroffen Desondanks zijn alle witte wijnen uit Oostenrijk uit het assortiment genomen. Hoogvliet heeft de mensen die de wijn waarom het gaat in huis heb ben of ongerust zijn over de kwali teit van de wijn verzekerd dat de flessen tegen terugbetaling wor den ingenomen. Volgens de laat ste berichten bevat de wijn die in Oostenrijk zelf gebotteld is hoogstwaarschijnlijk geen scha delijke stoffen. Van de in Duits land - met name in Cochem - ge bottelde Oostenrijkse wijnen is wel bekend dat ze vergiftigde stof fen bevatten. Personen die daar van meer dan een halve liter heb ben gedronken wordt aangeraden een arts raad te plegen voor een bloedonderzoek. In Oostenrijk is ondertussen een gigantisch bedrag uitgegeven om de reputatie van de kwaliteitswijn weer op te vijzelen en onnodige paniek te voorkomen. 11 Ministerie van WVC: LEUSDEN - Het ministerie van WVC heeft gisteren aan geraden om alle Oostenrijk se wijnen te laten staan en niet meer te drinken. Dit is het gevolg van het onderzoek van de Keurings diensten van waren in ons land. Volgens de Oostenrijk se minister van Landbouw zijn bijna alle dertig wijnex porteurs in Oostenrijk bij het wijnschandaal betrokken. De waarschuwing van het ministerie geldt voor alle wij nen In Oostenrijk; het maakt niet uit of ze in West-Duits- land of in Oostenrijk gebot teld ziin. Leusdenaar Wim van der Laaken loopt Nijmeegse Vierdaagse dit jaar voor veertigste keer Kijk op de Wijk 4,5 ton subsidie voor groot onderhoud woningen in Leusden-Zuid I.P.V.O. Prick Mininatuurtjes pag. 3 pag. 4 pag. 5 pag. 5 pag. 5 Mogelijk besmette wijn uit Oostenrijk ook in Leusden Het gaat daarbij, i naar het zich laat aanzien, niet alleen om het jaartal (1983 is de jaar gang, waar de etyhleenglycol is aangetroffen) maar met name om de j plaats, waar de wijn gebotteld is. Is dat in Duitsland gebeurd, dan is er gevaar voor aanwezigheid van de giftige stof. Men vindt het gegeven van de plaats, waar de wijn gebotteld is, achter de term 'Abfüller'. Op de hier afgebeelde fles staat als 'Abfüller' ver- I meld 'Alte Hof keiler, Wien', en daar is dus waarschijnlijk niets mee aan de hand. Staat er achter 'Abfüller' de naam 'Cochem', dan is voorzich- tigheid nog meer geboden. Alhoewel duidelijk is, dat men het ver- j standigst handelt, als men eerst het onderzoek van de Keuringsdienst van Waren afwacht LEUSDEN/AMERSFOORT - Con form de els van officier van jus titie mr. L. Goossens ver oordeelde de Utrechtse politie rechter, mr. A. Messchaert. ar (door één onzer verslaggevers) sning én, ISDEN - Met de aankoop van grond in „De Horst" voor jjke ..jtiging van Beco, is ruim twee miljoen gulden gemoeid, lijkt uit het betreffende raadsvoorstel, dat het college e gemeenteraad doet. Komende donderdagavond om uur is een bijzondere raadsvergadering belegd, om hier ;slissing over te nemen. De raadsleden waren eigenlijk aand met vakantie, maar dat wordt door deze aangele- iid doorkruist. rigens heeft men van gemeentewege volstaan met het i van een schriftelijke uitnodiging aan de raadsleden. iten, als zou men de leden van de gemeenteraad nisch hebben benaderd, of via familieleden op de e hebben gesteld van deze extra vergadering, zijn ■nen uit de lucht gegrepen. een beslissing te kunnen nemen, is donderdag de tzigheid vereist van tien gemeenteraadsleden, de helft »t volledige aantal, plus eén, het zogenaamde quorum, rerwachting zal dat geen probleem opleveren. ppervlakte van het perceel, gemeente aan Beco ver is 23.200 vierkante meter, moet, exclusief BTW. i.776,- opbrengen de ontsluiting van het ge- emde de gemeenteraad in atste vergadering van juni al -iet beschikbaar stellen van I jdiet van zes miljoen gulden er hoeft dus geen besluit p worden genomen. Die zes l gulden zijn overigens - e volledigheid - bestemd et ontsluiten en bouwrijp van het hele gebied ..De met als uitzondering het it voor het Huis van de Sport serveerd 5 bekend was Beco, een :ombinatie van detailhan delaren in de interieurverzorging, al geruime tijd met de gemeente Leusden in onderhandeling. Daarnaast had het bedrijf proble men met de gemeente Hoevela ken. In december vorig jaar brand de het bedrijfspand van Beco al daar. af. Men vestigde zich voorlo pig in twee huurpanden in Ede. en besloot vervolgens om het nieuwe bedrijf niet meer in Hoevelaken te bouwen, maar te verhuizen naar Leusden. Op de grond in Hoevela ken echter, rust de verplichting, om die door te verkopen aan een Hoe velakens bedrijf En daarmee zijn de mogelijkheden om wat met die grond te doen. uitermate beperkt geworden. Nog los van het feit dat. als er dan al te verkopen valt. de prijs natuurlijk ook moeiliik liqt Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI srschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- »n. i i J amilieberichten en losse advertenties 42 cent per mm. j kontrakten belangrijke korting. Jerheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm). nummers 75 cent per stuk =>ENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR is kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage- cs van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur geopend iterdags gesloten Daaruit ontstond een conflict tus sen Beco en de gemeente Hoeve laken, dat nog niet is opgelost. Er zijn gesprekken geweest, en recent heeft Beco de gemeente Hoevela ken een brief gestuurd, waar men binnen veertien dagen antwoord op wil hebben. Dat is onmogelijk, van wege de vakanties, zo zei desge vraagd de Hoevelakense loco-ge- meentesecretaris, Henk Schuur. Over de verdere afwisseling kon hij ook weinig meedelen ,,De bepa ling. dat de grond alleen zou mogen worden verkocht aan bedrijven uit Hoevelaken is een sterk beperken de regel. Maar Beco wist, waar men aan toe was. In de gesprekken tussen het bedrijf en de gemeente, heeft het bedrijf zich nu op het standpunt gesteld, dat deze regel onwettig zou zijn Maar wat ons betreft zijn er geen nieuwe gege vens boven tafel gekomen. Er daarmee bestaat er voor de ge meente Hoevelaken ook geen en kele aanleiding, om die bepaling te wijzigen Procedureel zou dat overigens een wijziging van het bestem mingsplan betekenen, en is het maar de vraag of Beco daar uit financieel oogpunt op korte termijn veel mee op zou schieten. HAAST De haast, die Beco echter in Leusden ten toon spreidt, mag opmerkelijk heten. Natuurlijk is het begrijpelijk, dat men zo snel moge lijk wil bouwen, omdat elke maand, dat men in huurpanden zit, geld kost Maar er is nog een financieel aspekt. dat niet onbelangrijk lijkt Dat betreft de aanleg van de aan sluiting op de A 28 Beco wil naar Leusden, vanwege de goede ver bindingen, als die aansluiting een maal is gerealiseerd. Maar het is niet ondenkbaar, dat als de zeker heid eenmaal bestaat, dat die aan sluiting er ook komt. de grondprij zen in Leusden zullen stijgen De prijs, die Beco nu betaalt, is niet hoog. Ongeveer negentig gul den per meter is in de regio - Amersfoort is aanmerkelijk duurder - goedkoop te noemen Over die lage grondprijzen is in de raads commissie voor ruimtelijke orde ning dan ook recent nog gespro ken. Daar stelden enkele raadsle den. dat de grond aanmerkelijk duurder zou moeten zijn. Wethou der Jan Wagenaar (VVD) stelde zich toen onomwonden op het standpunt, dat de gemeente Leus den geen winst zou moeten maken op grond, maar de grondprijs moest samenstellen op een zoda nige wijze, dat de gemeente er een exploitabel plan mee kan verwe zenlijken. Deze redenering sluit echter al lerminst uit, dat de kosten, die Leusden zelf gaat maken om die aansluiting te realiseren - ettelijke miljoenen - in de toekomstige grondprijzen tot uitdrukking komen In elk geval is in de grondprijs, die Beco nu wordt berekend, met die kosten nog geen rekening gehou den, zo vernamen we van gemeen- tevoorlichter Hans van den Brink Deze zaak speelt des te meer, omdat het provinciaal bestuur in de vorm van gedeputeerde staten, in september een standpunt inzake de aansluiting van Leusden op de A 28 zullen innemen. Vorige week berichtten we al over het feit, dat een verkeerstechnisch onderzoek is gestart, naar de gevolgen voor het verkeer in Amersfoort Als dat onderzoek is afgerond, zullen ge deputeerde staten een besluit ne men, waarmee bestuurlijk gezien aan de bestaande onduidelijkheid een einde komt Heeft Beco de grond dan inmiddels gekocht, dan is het niet onmogelijk, dat dat in een later stadium een koopje blijkt te zijn. VOORBEHOUD Ook een ander punt wijst daarop In het koopkontrakt tussen ge meente en Beco komt namelijk maar één voorbehoud voor Dat is de gebruikelijke, betreffende het niet goedkeuren van de transactie door GS. Als die hun toestemming onthouden, wordt de koop automa tisch ontbonden Gezien het feit, dat nergens wordt gerept over een voorbehoud inzake de mogelijkheid, dat de aan sluiting op de A 28 er niet komt, mag men aannemen dat Beco op dat punt vrij zeker van die aanslui ting is Een aardig detail daarbij is, dat de directeur van Beco, drs. D S Tigchelaar uit Leusden, plaatse lijk voorzitter is van het CDA Daar bij werpt zich de vraag op, in hoeverre die nevenfunctie een rol speelt in de huidige gedragslijn van het bedrijf, waarbij druk op de gemeente wordt uitgeoefend om snel tot zaken te komen Waar de oorzaak van die vraag in de politiek gelegen is, is het de vraag, of het politieke platform van Leusden bij uitstek, de gemeenteraad, in staat is om daar komende donderdag ook het antwoord op te vinden Een tweede vraag, die om een politiek antwoord vraagt is, in hoe verre de gemeenteraad akkoord kan gaan met het voorstel. Het voornaamste bezwaar ertegen is, dat het feitelijk indruist tegen een al jaren bestaand bestuurlijk streven van de gemeente zelf Men streeft er namelijk naar, om vijftig procent van de Leusdense beroepsbevol king werkzaam te doen zijn binnen Leusdens gemeentelijke grenzen. Als men dan zo omspringt met het op zich schaars aanwezige bedrij venterrein, kan men dat wel verge ten Immers, waar normaal gere kend wordt met een 200 tot 225 vierkante meter per werknemer, betekent dit voorstel, dat er straks ongeveer 50 mensen werken op ruim 23.000 vierkante meter. Dat is bijna 500 vierkante meters per werknemer, en dat is geen klein verschil met het gangbare te noe men Desgevraagd verklaart men bij de gemeente, ervan uit te gaan dat Beco een wervende functie zal hebben ,,Het bedrijf trekt nogal veel bezoekers, en we denken, dat het de werkgelegenheid in de toe komst zal vergroten Daar hopen we op." aldus Hans van den Brink De vraag is dan, of hoop op zo n ontwikkeling wel voldoende is. Op korte termiin hoeft men daar niet veel van te verwachten Het bedrijf was tenslotte slechts vijf kilometer van Leusden verwijderd. I dus het bestaande werknemersbe stand zal weinig verandering on- i dergaan, aangezien de afstand die met het woon-werkverkeer is ge- moeid, praktisch geen rol speelt. De vraag, waar de gemeente raad donderdagavond voor staat, is dan ook tweeledig: doorkruist men zo niet het eigen beleid, gericht op het verschaf- I fen van werk aan vijftig procent van de eigen beroepsbevolking binnen de gemeentelijke gren zen? En, als men daarmee in stemt, gebeurt dat dan niet op een manier, die nog wel eens duur uit zou kunnen vallen ook? donderdag een 27-jarige Inwo ner van Leusden wegens dron ken rijden tot een geldboete van 1 1000 en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid voor de duur van zes maanden. Op 2 oktober van het vorig jaar zocht de Leusdenaar in Amers foort wat vrienden op. Hij dronk wijn en bier en werd op weg naar huis aangehouden op verdenking van dronken rijden. Het promil lage alcohol in zijn bloed was 0,94. Zowel de officier als de rechter nam de zaak hoog op, omdat de verdachte in augustus ook al eens op rijden met een slok op was be trapt Daarvoor werd hem toen een schikking aangeboden. LEUSDEN - Automobilist T. S. uit Leusden reed afgelopen zater dag achteruit een oprit af. Daarbij reed hii teqen de op straat gepar keerde auto van J.D., eveneens uit Leusden. Dat gebeurde met de trekhaak, zodat de schade aan de geparkeerde auto aanzienlijk was Hel perceel grond, dal Beco uil Hoevelaken wil kopen in ..De Horsl ligt in de hoek van de Horsterwea Valleikanaal y en hel LEUSDEN - Het laatste uur van het programma „Live Aid", dat in de nacht van zaterdag op zondag werd uit gezonden. is niet via de Leus dense CAI te zien geweest. Na vele storingen viel uitein delijk de zender Lopik hele maal uit. Volgens een woord voerder van de CAI in Amers foort, waar vandaan de beel den worden doorgegeven aan Leusden, is vanaf dat moment een definitieve sto ring opgetreden. Blijkbaar was dal voor slechts weinig mensen aanleiding, om hierover kontakt op te nemen met de CAI Uit Amersfoort kwam slechts eén klacht binnen, uit Leus den geen Wat er tijdens de uitzending pre cies Is mis gegaan, kon men in Amersfoort nog niet melden Als de zender in Lopik uitvalt, schakelt de installatie in Amersfoort automa tisch over op Arnhem Daar zit een zogenaamde ..Piraten-stop" op. om piraten te verhinderen ,,in te breken". Men vermoedt nu, dat hel signaal van die Piratenstop sterker was, dan het Amersfoortse signaal Maar zekerheid heelt men pas, als de zaak is uitgezocht. LEUSDEN - Notaris Buters heeft op 9 juli de 5de trekking van de valleiloterij verricht ten be hoeve van het kunstgrasveld van de M.H.C.-Leusden. De prijzen zijn op de volgende nummers gevallen: 541119, 030. 133, 084, 295, 141, 109. 015, 425. 052, 049,460.011. Voor meer inlichtingen kan men bellen naar Carla ten Broek, tele foon: 945886. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel nr. 03420-94911 t

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1