Leusdenaar Wim van der Laaken loopt Nijmeegse wandelvierdaagse dit jaar voor veertigste keer le—slei* k „Het is een je moet het strijd tegen jezelf, en helemaal zelf waarmaken' Diefstal grasmaaier SiSvoo^eel «W» elders in deze krant. JINSDAG 16 JULI 1985 plaatselijk nieuws (door één onzer verslaggevers) EUSDEN - De vandaag gestarte wandelvierdaagse van ijmegen heeft, naast een aantal "gewone" deelne- lers uit Leusden, in de persoon van Leusdenaar Wim an der Laaken ook een heel bijzondere wandelaar aan e start. Dit jaar loopt hij namelijk voor de veertigste chtereenvolgende keer mee. Een bijzonderheid, en dat laat niet alleen op het aantal vierdaagsen, maar meer og op het feit, dat het om veertig achtereenvolgende aat. /im van der Laaken, gevraagd naar hoe je toch tot zo'n restatie komt, heeft het over 'wandelgek", of "Vier- aagse-gek". Dat is hij en dat zal hij blijven. Met veel lezier, zoals hij laat merken, als hij over de vierdaagse raat. Het is eigenlijk een besmettelijke ziekte. Je traint het ele jaar door, je leeft er echt naar toe. Het is een strijd jgen jezelf, en je moet het helemaal zelf waarmaken, at is een uitdaging", zo omschrijft hij de oorzaken van ijn emotionele binding met de Nijmeegse wandelvier- aagse. •aar blijft het overigens niet bij: sinds acht jaar is hij lid an het bestuur, en dat kost hem twee dagen in de reek. Het is een taak, die hij met plezier vervult, maar ij heeft er wel een voorwaarde aan verbonden, toen len hem dat acht jaar geleden vroeg. Bestuursleden togen namelijk niet meelopen. "En ik heb toen ge- egd: "akkoord, ik wil het wel doen, maar op voor aarde, dat ik zelf kan blijven lopen. Anders gaat het iet door". imlddels blijkt het feit, dat hij én bestuurslid is, e'n zelf teeloopt, bij te dragen aan verbeteringen in de organi- atie. "Als loper merk je toch, dat bepaalde punten in e ogen van de wandelaars voor verbetering vatbaar ijn. Dat valt je meer op als deelnemer, dan als toekij- end bestuurslid. Vandaar dan ook, dat we er in het estuur nu ons voordeel mee doen", vertelt Wim van erLaaken. lafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. ïrschijnt elke dinsdag en donderdag. >ofdredakteur: Bert Vos ndredakteur: Hans Mosterd tdaktie: Caspar van Loo Boudewina de Boer ïdaktie-secretariaat: Mia Veen levering kopij en advertenties: or het dinsdagnummer tot uiterli|k maandagmiddag 12 00 uur voor het nderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddaq 12 00 uur tdaktie en administratie: intoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op weikda- j j n qeopen van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon I 3-941495 (administratie) -941494 (redaktie) ïonnementsgeld: >2,60 per jaar 31.80 per half jaar 16.15 per kwartaal achten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te bben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze ofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) 033 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze ipekteur bezorging, overdag 03420- 94206 ibestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen uur et uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling '547 giro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld. met duidelijke vermelding n gewenste foto. aantal nummer van krant, pagina waarop de foto 'rd geplaatst. Nabestellen kost 5 - per exemplaar (formaat 13x18 en 10.- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm), kunt ook contant betalen op ons kantoor iSden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- antenkombinatie te Barneveld. Het begon allemaal lang gele den, in zijn studententijd. Wim van der Laaken deed als student aan atletiek. Met name de langere afstanden interesseerden hem. ,,Maar in die sport zou ik het toch nooit tot de top hebben ge bracht. Dat was me wel dui delijk. Ik begon me dan ook steeds meer te interesseren voor wandelen. Mijn toenma lige trainer raadde me dat sterk af. Wandelen zou slecht zijn voor je spieren, ik kon er maar beter niet aan begin nen." Maar het bloed kroop, waar het niet gaan mocht, en in het laatste jaar voor de oorlog sloot Wim een weddenschap af, dat hij de Nijmeegse wan delvierdaagse uit zou lopen. Daar stak Hitier echter een stokje voor, zodat het vijf jaar duurde - tijdens de oorlog zijn er geen vierdaagsen gehou den - voordat Wim zijn voor oorlogse voornemen in de praktijk kon brengen. Dat het zou leiden tot veertig achtereenvolgende vierdaag sen, heeft hij niet voorzien. Dat het er bij gezondheid nog meer zullen worden, ook niet trouwens. Ter gelegenheid van de veer tigste verjaardag schreef Wim in een boekje, bestemd voor zijn wandelvrienden, zijn er varingen van die veertig toch ten op Over die eerste tocht handelt een heel relaas, dat hij afsluit met: "Ik had het Vierdaagse Kruis behaald, maar ondanks dat en de geweldige sfeer van de na-oorlogs vierdaagse, zwoer ik mezelf om nooit meer een Vierdaagse te lo pen" Er volgden er nog negenen dertig, en als we Wim van der Laaken moeten geloven, en er is geen enkele aanleiding om aan zijn woorden te twijfe len, dan zullen er nóg heel wat volgen. Want vandaag de dag antwoordt hij op de vraag, hoe lang hij dit nog vol denkt te houden met een be slist: "Tot ik het kan". LEERZAAM In zijn boekje beschrijft Wim van der Laaken uitvoerig, hoe die eerste tocht verliep, in de zomer van 1946 "Op het door het WV toege wezen adres in de Weezen- laan deelde ik een zolderka mer met een oude rot, Phi lips. Hij had al acht keer gelo pen en kende fijne kneepjes van het Vierdaagse-vak, zoals kamferspiritus en voet poeder, maar ook van tempo en rusten, alleen dat zou later van pas komen." "Hij ontfermde zich over mij, en tesamen gingen we naar de vlaggenparade op de Wedren. Geweldig, die sfeer daar, maar van de festivitei ten heb ik niets gezien, ik stond achteraan. Die sfeer is er nu in de Goffert nog steeds en bovendien kan iedereen het zien." "Van Philips leerde ik ook, dat als je vroeg in de rij ging Staan, je als één van de eer sten kon starten en dan in een flink tempo er van door." "De eerste dag van 55 kilo meter kwam ik uitstekend door, maar de tweede dag, overmoedig en jong, even hollen om de spieren los te maken en daar ging ik door mijn knie De routinier had verband en vette watten bij zich en bond mijn knie in. Toen heb ik duidelijk ge merkt, dat Philips een oud-mi litair was. Iedere stap deed pijn, ruim twee dagen van 55 kilometer per dag. Maar Phi lips had gezegd: "Je blijft je poten gewoon neerzetten", en ik had het lef niet om dat niet te doen. Maar ik moet be kennen. dat de tranen over mijn wangen rolden bij bin nenkomst." Waarna Wim van der Laaken de conclusie trekt, dat hij nooit en te nim mer weer een vierdaagse lo pen zal... PUTTEES Er volgden er nog vele. Waar van een aantal samen met de eerder genoemde Philips, van wie Wim van der Laaken veel leerde. Alleen één ding heeft zijn "leermeester" nooit keer meeloopt, zich niet door weerhouden", aldus Van der Laaken. Dat had echter zwaarwichtige gevolgen. Want op de laatste dag had men speciaal voor hem een geïmproviseerde spoorboom neergelaten bij het in aan bouw zijnde viaduct. Er moest eerst met een glas cognac geproost worden, en hij kreeg er een fles bij. Maar de daad werkelijke hulde hing hem als een molensteen om de hals, want die had men in de vorm van een lauwerkrans gego ten, bestaande uit kleine stuk jes... beton. Het ding woog twaalf kilo, en zoals Wim van der Laaken het zelf om schrijft: "de vreuge om de gouden medaille - vanwege de tiende Vierdaagse - was niet groter, dan die om de ver lossing van die loodzware hulde." PLASMOLEN Leuke ervaringen, maar ook Wim van der Laaken tijdens zijn vierdaagse, in gezelschap van de (links met het witte overhemd). Van der Laaken loopt op deze foto een wit shirt aan. ambassadeur van West-Duitsland als derde van links, eveneens met GLORIEUS voor elkaar gekregen, zo ver nemen we uit het boekwerkje: Philips had een grote voor liefde voor het lopen met "puttees", beenwindsels zoals die bij het uniform van de vaderlandse militair tot in de Tweede Wereldoorlog ge dragen werden. Daar kon hij Wim van der Laak niet aan krijgen. Iets anders wel: "Stieren- melk". Dat was een apart drankje, zo lezen we in een interview met Wim van der Laak in de Leus- der Krant van 24 juli 1975, ter gelegenheid van zijn dertig ste Wandelvierdaagse. Afge leid van een "hassabassie" in de vorm van een slokje cognac als medicijn tegen de legendarische "man met de hamer", die ook de wande laar tegenkomt, is "Stieren- melk" een speciaal Vier- daagse-drankje geworden, dat - helaas voor de likkebaar dende liefhebber - bij geen enkele slijterij verkrijgbaar is. Het recept luidt: een geklutst ei met suiker en melk en, al naar de behoefte is, een klein of iets groter scheutje cognac erin. LOODZWARE HULDE Een ander fraai verhaal, dat Wim van der Laaken opte kende voor zijn vrienden, be treft de tiende Vierdaagse, die hij liep. In het dagelijks le ven werkzaam als ingenieur bij de Nederlandse Spoorwe gen, was hij voor dit staatsbe drijf in 1955 betrokken bij de bouw van een viaduct in Nij megen. Hij had in die functie veel te maken met de Nij meegse aannemer, die bij het werk betrokken was, en deze waarschuwde hem, om dat jaar maar niet mee te lopen, zolang het diaduct niet klaar was. "Maar daar laat een wandelaar, die voor de tiende minder leuke doet men op tij dens de Vierdaagse. Dat ver nemen we in een stukje, waarin onze jubilerende wan delaar vermeldt, waarom de route van de tocht op een be paald punt een kleine, maar niet onbelangrijke wijziqinq onderging "Vroeger ging je op de derde dag vanaf De Piasmolen een steile holle weg omhoog. Als het geregend had was dat glibberig, maar bij warm weer was het er net zo heet, als een sauna", schrijft Van der Laaken. "Een keer dacht ik, voordat ik de klim zou wagen, eerst maar koffie te drinken in hotel De Plasmolen. Het was heerlijk rustig op het terras, maar ondanks mijn herhaal delijk vriendelijk verzoek, be diende de ober iedereen, ook de mensen, die na mij kwa men, behalve mij. Toen hij uit eindelijk toch kwam, presen teerde hij me een kaartje van de directie, waarop stond ver meld, dat ik niet gewenst was. Hij lichtte me desgevraagd toe, dat wandelaars de rust en de entourage van de hotel gasten verstoorden. Sinds dien maakt de Vierdaagse een wijde boog om "De Plas molen", langs kleine, vrien delijke gelegenheden, waar men blij is als er wandelaars op de koffie komen. BACCHUS Blijkens de anekdotes, die Wim van der Laaken opte kende, wordt er in de Vier daagse ook wel het een en ander aan Bacchus geofferd Zowel deelnemers, als ande ren die bij het wandelen be trokken zijn, kunnen er wat van. Is er al het verhaal van de "Stierenmelk", voor één van de vaste wandelvrienden, die voor de laatste maal de vijftig kilometer liep, Jan van der Neut, een banketbakker uit Den Haag, en in de Vier daagse gezegend met de bij naam "de Koekebakker" werd op een bepaald punt langs de weg achter een boom, een fles geestrijk vocht begraven. Het punt werd op de weg aangegeven met de fraaie tekst: "Het Laatste Ommetje voor Ome Jan, dus de Laatste Neut". De inhoud van die fles, zo verluidt, heeft de finish niet gehaald, Jan wel Of dat andere verhaal, over de drie vrienden, die Wim ont moette, onderweg De mid delste zwalkte wat heen en weer, en toen Van der Laaken ze inhaalde, zag hij dat de man sliep. Zijn vrienden ver klaarden, toen hij ernaar vroeg, dat dat elke ochtend gebeurde. Slapend wandelde de man zo iedere morgen, on geveer een uur lang. Zijn vrienden liepen dan naast hem, om te voorkomen dat hij van het rechte spoor afweek. En dan die fraaie anekdote over die Venloënaar, die jaar lijks in Nijmegen de bloe metjes buiten zette. Soms haalde hij de eindstreep, op de vierde dag, maar vaker haalde hij die niet. Eén keer kwam hij, na een doorge- feeste nacht niet verder dan Wijchen, waar zijn vrienden een kruiwagen leenden, en hem daarop maar verder naar het station transporteerden. Het feestvarken vond het alle maal nog prachtig ook Om dit onderdeel af te slui ten, dan tenslotte het verhaal over die ene keer, dat Wim van der Laaken te laat aan de finish kwam Zijn hospita was namelijk niet wakker gewor den, om voor het ontbijt te zorgen. Ze had de vorige avond menig glas genuttigd, en was die ochtend niet wak ker te krijgen, waarop haar lo- gé's zelf maar een ontbijt in elkaar hebben geflansd Een ander fraai verhaal, dat Wim van der Laaken opte kende voor zijn vrienden, be treft het stel dat, door toeval ontstaan, samen de vier daagse liep. Zij had dat al eens eerder gedaan, hij had haar erover horen vertellen op de badmintonclub In zijn militaire diensttijd had hij voor de Vierdaagse getraind, maar door omstandigheden was het er niet van gekomen Dus zouden ze dat nu eens samen waar maken De eerste twee dagen waren voor de mannelijke helft van het paar, Willem, geen onver deeld genoegen Marion, de vrouwelijke helft, hield hem die eerste dagen op de been en in de 'race' door enthou siaste verhalen over de vier daagse, en met name over de glorieuze intocht, die op de laatste dag hun deel zou zijn. De laatste twee dagen lagen de kaarten anders. Willem was er doorheen, maar nu had Marion haast geen voe ten meer over. Dus nam hij haar taak over, en hield héér telkens die glorieuze intocht voor De laatste dag brak aan, en met veel pijn en moeite haalden ze Nijmegen, waar ze de mensen langs de route verwachtten, juichend en wel, met bloemen, en muziek. Helaas echter, maar ze waren te laat. De intocht was al weer voorbij, de mensen waren naar huis, en de enige muziek die hun oren bereikte, was 'ketelmuziek', het lawaai van de blikjes, die na de intocht bijeen werden geveegd door de mensen van de gemeente lijke reinigingsdienst. Beiden lopen overigens dit jaar weer meer, en ze hebben zich mid dels training, beter voorbe reid op wat ze te wachten staat. AMBASSADEUR Een ander fraai verhaal, en daar sluiten we de anekdotes mee af, betreft het meelopen van de ambassadeur van West-Duitsland, Gerhard Fi scher. Die maakte in 1981 kennis met het verschijnsel 'Wandelvierdaagse' Dat was het jaar met de natste intocht, die Wim van der Laaken zich kan herinneren. Ondanks dat, toonde de ambassadeur zich zo enthousiast, dat hij het vol gende jaar meeliep ,,We hebben die vier dagen samen opgetrokken, en ik heb groot respekt voor zijn prestatie", aldus Wim, ,,want zo gemak kelijk heeft hij het niet gehad onderweg. Dat bewezen zijn rode enkels wel, na afloop. Maar er was geen klacht over zijn lippen gekomen ,,Hij sprak buitengewoon goed Nederlands. Hoe moei lijk onze taal wel is, bleek echter toen hij mijn vrouw vroeg, om zijn veldfles voor hem te vullen bij de eerstvol gende waterplaats. We heb ben niet gelachen", zo besluit Wim van der Laaken dit ver haal met onderkoelde humor Dit jaar loopt Wim van der Laaken de Vierdaagse voor de veertigste keer in succes sie, begeleid door zijn echtge note, die de wandeltocht als verrassing ook een keer liep. Het betekent een ongekende mijlpaal in de geschiedenis van de Vierdaagse. Is er 9en deelneemster van 77 jaar oud, die dit jaar voor de vijftig ste maal meedoet, dat doet dat nog niets af aan de pres tatie van Leusdenaar Wim van der Laaken. Integendeel, bij leven en welzijn is zijn vijf tigste tocht gewoon een kwestie van tijd. 'Wandelgek', als hij is. en met hem vele an deren. Zoals die ambassa deur, die woedend was toen hij te horen kreeg, dat hij, een maand of twee voordat hij zijn tweede Vierdaagse in Nijme gen zou lopen, overgeplaatst zou worden. Maar dat is het aardige van wandelen: als Wim en zijn vrouw in Zwitserland een jaarlijkse tweedaagse lo pen, komen ze onder vele vrienden, die ze als deelne mers van vele wandeltoch ten hebben opgedaan, altijd weer die ambassadeur te gen, die ooit het wandelen leerde waarderen, in Nijme gen. Waaruit wel blijkt, dat de bezigheid op zich leuk is, gezond bovendien. Maar dat het bovenal leidt tot een sfeer van wandelaars onder elkaar, die er mede toe leidt, dat ze allemaal jaar lijks reikhalzend uitkijken naar die vier dagen in het Nijmeegse land. Dr. Ewald Kooiman bespeelt drie orgels in St. Joris De fameuze organist dr Ewald Kooi man zal woensdag 17 juli in de Sint Jonskerk alle drie orgels bespelen in een naar het er nu uitziet, uitermate boeiend programma Hij zal op het koororgel beginnen. Daar op begint hij met de Ciaconna in Bes gr t van Johann Bernard Bach (1676- 1749). een achterneef van Joh Seb Bach (1685-1750) Van de laatstge noemde zal hij vervolgens vier koraal voorspelen uit de recent in Vale ontdek te bundel jeugdwerken („Arnstadter Orgelbuch") spelen Dan zullen de drie Kyrie-koralen uit Bachs Kleine Orgelmis op het kleine j orgeltje klinken. Nog meer muziek van Bach zal Ewald Kooiman op het grote orgel spelen Toccata, Adagio en Fuga in C gr t BWV 564 en Triosonate nr 3 in d kl. t. BWV 527 Kooiman zal zijn concert afsluiten met de Toccata in b ki t van Alexandre Body (1785-1858) Ewald Kooiman verwiert de Prix d'Ex- cellence voor orqel aan het Conserva torium van de Vereniging ..Muziekly- ceum" te Amsterdam (leraar Piet Kee) Aan de Parijse Schola Cantorum be haalde hij de Prix de Virtuosité (leraar Jedii udiigidisj. twaid Kooiman is de vaste bespeler van het Couperin-orgel in de aula van de Vrije Universiteit in Amsterdam Hij is tevens docent in de letteren Aan de Haarlemse Internatio nale Zomeracademie voor organisten doceerde hij onder meer de klassieke Franse orgelliteratuur en de werken van Bach Ook in het buitenland is hij een veel gevraagd concertorganist en do cent voor meestercursussen. Van zijn spel werden vele opnamen gemaakt voor radio en televisie, alsmede voor het KMK-label. Dit resulteerde in diver se plaatspremières Zijn belangrijkste grammofoonplaatserie betreft alle werken van Johann Seb. Bach op monumentale historische orgels in bin nen- en buitenland Zijn orgelconcert begint om 20 15 uur Daaraan vooraf gaat een concert op de O L.V -toren door beiaardier Leen 't Hart (vanaf 19 30 uur). De toeqanqsprijs voor het concert be draagt 6,- (CJP en Pas 65+ 5.-). ACHTERVELD - Bij een winkel in Achterveld nam vorige week vrijdag iemand een grasmaaima- chine mee Bij de betreffende win kel staan die apparaten uitgestald op het trottoir en een voorbijganger nam er in de gange weg maar eentje mee. Een medewerker van de winkel zag dat, en ging er achter aan De dief liet vervolgen' de grasmaaier staan en ging e. van door De dader is nog niet gevon den (advertentie) tewapend met een paraplu spoedt Wim van der Laaken zich hier aar de finish ,,Een paraplu is beter, als er regen dreigt, omdat rgeen regenjas bestaat, die goed ventileert", legt hij uit. I

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3