Voldoende economisch draagvlak voor uitbreiding Hamershof Opschriften, borden, spandoeken en vlaggemasten aan Ursulineweg moeten van provincie verdwijnen ^K-rapport bevestigt eerdere stellingname gemeenteraad: iwii-m# Vandaag in de Leusder Krant Attachetas uit auto eusder front: Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden 2981 L2i _i was leeg jeberkoop AUTOlSSELT Geen krant ontvangen? f r Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie. 941494 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,65 per kwartaal Uitgave BDU BV krant DONDERDAG 18 JULI 1985 17e JAARGANG NO. 20 39^ tDRE eheel hep en. (van één onzer verslaggevers) SDEN - Er zal nog heel wat water door het anaal gaan, voordat het laatste woord over de ding van De Hamershof is gesproken. Die conclu- 1 men woensdagochtend wel trekken, nadat het 1 over die uitbreiding, vervaardigd door het al Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf op een presentatiebijeenkomst in het gemeente- as verstrekt, name de vertegenwoordigers van Boni en Centra blijken, dat het rapport - nadere bestudering zal "~~en in welke mate - nog steeds niet voldoet aan n, als in Leusden gevestigde ondernemers, voor erm<itaat. ïouder Jan Wagenaar (VVD) liet er, voor wat het ntebestuur betreft, geen twijfel over bestaan, dat rapport beschouwde als een degelijke onderbou- an het eerder door de Leusdense gemeenteraad ekeurde uitbreidingsplan voor De Hamershof. s bekend, onthielden Gedeputeerde Staten goed- 3msg aan dat plan, waarin sprake was van de "ng van een AH-supermarkt en een Hema, vanwe- t ontbreken van een Distributie Planologisch mek. Dat onderzoek voerde het CIMK de afgelo- aanden in opdracht van de gemeente uit, en het lat werd gisteren gepresenteerd. Het rapport werd Ier plekke uitgedeeld Dal maakte readies van zowel de ondernemers als van de pers praktisch onmogeli/k Naar aanleiding van de discussie, die volgde, mag echter worden .ingenomen, dal die reaches nog wel zullen komen conclusies van het onderzoek zijn prak- jelijkluidend aan die t laatste rapport over Tiershof. Er is ruimte itbreiding van De Ha- zoals in het door de oedgekeurde plan is ■Hieven. En ook in die Een gevolg is echter Jï^t de buurtsteunpun- aarvan tot op heden "ODc-eds sprake was, waar- i" jk definitief van de l jn. De uitbreiding van 3 tershof laat daar geen Biezenkamp, zo ont- indruk, als men het rapport leest, kan niet meer uitbreiden, als de plannen voor De Hamershof door gaan. Jan Wagenaar nam die indruk tijdens de bijeen komst weg: „Als straks de 700 woningen in 't Ruige Velt gerealiseerd zijn, ligt het toch wel in de bedoeling, dat De Biezenkamp in eerste instan tie wordt aangewezen als winkelcentrum voor die wijk. Of we dan uitbreidingen gaan realiseren in de vorm van nieuwe winkels, of inde vorm i van uitbreiding van de vloer- oppervlakte van bestaande zaken, is een punt dat dan aan de orde komt", merkte hij op. PROCEDURE Wagenaar schetste in zijn inlei ding eerst de procedure, die men na de afwijzing van het bestem mingsplan had gevolgd. Het resul taat was een werkgroep, die uitein delijk drie opties open hield Dat waren: - concentratie in De Hamershof, - concentratie in De Hamershof en in De Biezenkamp plus de buurtsteunpunten; - realisatie van buurtsteunpunten, waarna de rest van de ruimte" in De Hamershof terecht zou komen. Op basis van die drie mogelijkhe den kreeg het CIMK de opdracht, het Distributie Planologisch Onder zoek te verrichten. Het resultaat was, dat er een rapport uit voortvloeide, dat de eerdere uitgangspunten, die tot de plannen voor Hamershof Noord leidden, geheel ondersteunde Het versnipperen van de voor heel Leusden-Centrum econo misch haalbaar geachte uitbreiding van het winkelbestand over meer dere plaatsen in Leusden zou slechts leiden tot buurtcentra, die niet of nauwelijks kunnen functio neren. Bovendien zou de functie van De Hamershof, als hoofd-win- kelcentrum, worden aangetast. Uit breiding van De Hamershof, daar entegen, zou die functie kunnen versterken. ONDERZOEK Het onderzoek, dat het CIMK verrichtte, was driedelig Dat vloei de voort uit de twee hoofdvragen: ..Welke distributie-structuur komt tegemoet aan de wens van de gemeenteraad om Leusden een hart te geven?", en ,,Wat is de economische ruimte voor uitbrei ding van het winkelareaal in de periode 1986-1989?", die als uit gangspunt dienden. De drie onderzoeken waren ge richt op: - de omzet in de detailhandel, - herkomst van de koopstromen: - analyse van alle tot dusverre verzameld materiaal verkregen door consumentenenguètering. Daaruit maakte men. met behulp van deze gegevens een overzicht van de koop-oriëntatie, de hoogte van de toonbankbestedingen, en de vloerproduktiviteit. Dat werd vergeleken met landelijke cijfers van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. CIJFERS Die onderzoeksmethode leverde een veelheid aan cijfers op, waar van het hier te ver zou voeren, dat allemaal weer te geven Daarom volstaan we met de belangrijkste De koopkrachtbinding in Leus den Centrum blijft achter bij die in winkelcentra in plaatsen van verge lijkbare grootte. In de Voedings- en Genotmiddelensector is die koop krachtbinding in Leusden 75%, el ders is dat gemiddeld 88%. In de sector duurzame en overige goe deren is dat cijfer voor Leusden- Centrum 44%, elders gemiddeld 62% In met Leusden-Centrum vergelijkbare forensenplaatsen zijn die cijfers respectievelijk 86% en 51%. De Hamershof is klein, in verge lijking met winkelcentra in vergelijk bare plaatsen 4668 vierkante me ter, tegen een gemiddelde elders bij kernen met 20 000 inwoners van 11.500 vierkante meter gemiddeld. Het draagvlak van het winkelap paraat in Leusden-Centrum neemt bij gelijkblijvende bindingscijfers in Leusden-Centrum, als gevolg van de bevolkingsgroei, toe met mini maal 6,8 miljoen gulden, en maxi maal 8,6 miljoen gulden, in de Voedings- en Genotmiddelensec tor. In de sector duurzame en overige goederen zijn die getallen respectievelijk 5,6 en 7,1 miljoen gulden In totaal betekent dat een toena me van het totaal voor 1984 van 62,1 miljoen tot minimaal 74,5 mil joen, en m aximaal 77,8 miljoen gulden in 1989 Als men er daarbij van uitgaat, dat ook de koopkrachtbinding gelijk gaat lopen aan die in vergelijkbare forensenplaatsen, lopen die bedra gen zelfs op tot minimaal 85,8 en maximaal 89,6 miljoen gulden. De conclusie luidt, dat alleen op basis van de te verwachten bevol kingsgroei een uitbreiding van be drijfsvloeroppervlakte van 550 tot 690 vierkante meter in de Voe dings- en Genotmiddelenbranche mogelijk is, en in de sector duurza me en overige goederen een toe name van 900 tot 1140 vierkante meter bedrijfsoppervlakte. Als ook de koopkrachtbinding stijgt tot het voor forensenplaatsen gebruikelij ke gemiddelde, dan komen die cijfers nog hoger te liggen, namelijk op respectievelijk 1030 tot 1190 vierkante meter in de voedings- en genotmiddelen, en op 1750 tot 2020 vierkante meter in de sector duurzame en overige goederen. ,,De uitgewerkte pfannen", zo schrijft men in het rapport. „Voor Hamershof-Noord behelzen een uitbreiding met 3100 vierkante meter bedrijfsoppervlakte (men doelt hier op het plan, waaraan GS goedkeuring hebben onthou den, red.), terwijl de economi sche ruimte een uitbreiding van 2780 tot 3210 vierkante meter bedrijfsoppervlakte toestaat. Met name in de duurzame en overige goederen-sector schijnt de beoogde uitbreiding de uit breidingsruimte te overtreffen. Daarbij dient echter te worden aangetekend, dat een HEMA-wa- renhuis een beperkte foodafde- ling bezit, die groter is dan het non-food assortiment van een AH-supermarkt Per saldo zal de beoogde uitbreiding van Ha mershof-Noord In de Voedings- en Genotmiddelensector dan ook groter zijn, dan 1.000 vier kante meter en in de duurzame en overige goederen-sector klei ner dan 2.100 vierkante meter. In de maximum variant laat de eco nomische ruimte de beoogde uitbreiding van De Hamershof toe". Eerste reacties grootwinkelbedrijven op CIMK rapport niet onverdeeld positief pag. 3 Tips voor Thuisblijvers pag. 3 Leusder Krant 15 jaar geleden: namen Leusbroek en Hamersveld verdwijnen officieel uit de boeken pag. 4 Filmzomer '85 in Grand pag. 4 Mastertoernooi Flehile pag. 5 Met Aat Daale op de pedalen pag. 5 Autopagina pag. 6 Servicepagina pag. 7 DOKTERSDIENST: tel. 03425-1222 LEUSDEN - H L uit Leusden deed afqelopen dinsdag aangifte bij de politie van diefstal van zijn attachétas. De man had de tas achtergelaten in zijn afgesloten au to, op een parkeerplaats bij De Hamershof. Dinsdagochtend merkte hij, dat een zijraam van de auto was ingeslagen, en dat de portieren waren geopend. De atta chétas was verdwenen, met een inhoud, die overigens voor derden waardeloos was. Gisteren kwam de tas. letterlijk, weer boven water Ze lag in een sloot langs de Hamersveldseweg. Het onderzoek duurt voort DEN - De in een adver- angekondigde executie- van enige roerende ïn ten laste van R. F. v.d. mende te Leusden is gis- eektet doorgegaan. 'koop zou plaats vinden op van de ontvanger der astingen. Verkocht zouden worden meubilair, huishoudelijke goederen, een videorecorder en -camera, stereo-apparatuur en drie aanhangwagens (door één onzer verslaggevers) 7 LEUSDEN - Het zo langzamerhand ontstane woud van tend°op het aan^etond'gde'^dstp I borben' verwijsborden, spandoeken en vlaggemasten, waar- M s K op de verscheidene tuincentra aan de Ursulineweg in Leus den hun bestaan kenbaar maken, moeten voor het overgrote deel verdwijnen. Dat is de strekking van een brief, die de betrokkenen van de provincie ontvingen. Hierin wordt verwezen naar de Provin ciale Verordening Natuur- en Landschapsbescherming, waarmee de borden strijdig zijn. met: van 11 00 uur bij het pand ver scheen, was er echter niets meer te halen De deurwaarder heeft rapport opgemaakt. Dit kan via de officier van justitie leiden tot een onder zoek van de Rijkspolitie, of vervol ging zal plaatsvinden bepaalt de openbare aanklager daarna aan de hand van het politie-rapport. vri|bl> (advertentie) ?nige official MAZDA dealer voor Uw olfioai Mazda-dealer 1 Aifl op r 10 minuten niafsland Leusden e o van uw huis ti on) n.2 AMERSFOORT LEUSOEN Fluorweg 43 - Amersfoort Volgde tel 033-622263 1 borden naar r~\AUTO ISSELT Industrieterrein ound Japanese occasion centre, De Issell er den 50 occasions in alle Japanse W merken soest mazoa Het gaat daarbij om artikel twee van die Verordening, waarin het verboden wordt, opschriften, aan kondigingen, of afbeeldingen in welke vorm ook, aan te brengen op dusdanige wijze, dat ze vanaf de openbare weg zichtbaar zijn Aangezien het juist de functie van de betreffende borden is, om zichtbaar te zijn - ze zijn immers als reclame bedoeld - hoeft het niet te verbazen, dat men van provinciale zijde gereageerd heeft De hoe veelheid zal ook een rol gespeeld hebben. De datum, waarop men aan het in het provinciale schrijven gestel de had moeten voldoen (15 juli), is inmiddels verstreken Aangeschreven zijn: Tuincen trum Hilhorst, Heidemij Nederland, Bloemisterij-kwekerij Res-Nova, handelskwekerij Valkenet, Tuin centrum Eurofleur en Bloemisterij kwekerij ,,Het Viaduct" Vanwege de vakantie-periode was het momenteel onmogelijk, een beeld te krijgen van wat de betrokken ondernemers nu gaan doen. Bij Res-Nova" is, aldus mevrouw Van der Heiden, het be- ïap: nei 3:3 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI schijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- nilieberichten en losse advertenties 42 cent per mm jaaf'Ontrakten belangrijke korting SVfSderhe'tjes 1,29 per regel (43 cent per mm) f.^jSe nummers: 75 cent per stuk. V dpN'NGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR lke-:kan,oor Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage van 9 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tol 17 00 uur geopend irdags gesloten J: Ook borden op het eigen terrein moeten worden verwijderd doelde bord inmiddels verwijderd, omdat het niet meer bruikbaar was. Het bord werd gebruikt, om aanbie dingen van bijvoorbeeld gera niums, op kenbaar te maken. Men heeft er verder wel borden op eigen terrein, waar men ontheffing voor heeft Bij Tuincentrum Hilhorst ver baast men zich erover, dat de provincie reageert op een situatie, die al vier jaar bestaat. De woord voerder van het bedrijf kon verder geen mededelingen doen. aange zien Ton Hilhorst zelf met vakantie is. Bij de overige bedrijven, die we belden, kregen we geen gehoor De procedure, die de provincie nu in gang heeft gezet, kan uitein delijk leiden tot het verwijderen van de borden op kosten van de eige naar. Voor die tijd echter, kan men nog beroep aantekenen tegen het provinciale schrijven. Een aantal borden aan de Ursulineweg, waarvan de provincie vindt, dat ze het landschap ontsieren Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1