laad keurt verkoop grond aan Beco goed „Ook streekplan in voorbereiding geeft gebied ten noorden van Achterveld geen bijzondere, beschermende bestemming" Bestelwagen te water Auto total loss eerderheid gemeenteraad ondergraaft eigen en zelf vastgestelde uitgangspunten van beleid: imeente in verweer bij Raad van State over bezwaren tegen omvang woningbouw in bestemmingsplan voor Achterveld: Jib; leusilen krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden dinsdag 23 juli i9ss 17e jaargang no. 21 ffl T Geen krant ontvangen? pkrant er en irt >k uit Hoevelaken was er belangstelling voor de vergadering over de grond-aankoop van Beco. In het dden Joop Willemsen, in Hoevelaken voorzitter van de CDA-fractie in de gemeenteraad. Van verschillende fracties ontbraken nogal wat leden. Van het CDA waren alleen Henk Ossendrijver en Evelien Blom aanwezig, terwijl de PvdA donderdagavond werd vertegenwoordigd door Corri Verduin. In het midden Ep Oostra (D'66). LEUSDEN - Op de Arnhemse- weg raakte gisterochtend, ter hoogte van de Vieweg, een bestel wagen te water Door de regen was het wegdek glad, en in de daar ter plaatse scherpe bocht gleed de auto in de sloot. De bestuurder, V. Z. uit Vianen. kwam met de schrik en een nat pak vrij. LEUSDEN - Op de Hamersveld- seweg vloog zondagmorgen vroeg de Leusdense automobilist B met zijn auto uit de bocht. De bestuur der bleef ongedeerdde auto kwam tegen een betonnen hekwerk, en raakte total loss. Elke woensdag en zaterdagmiddag beiaardtentoonstelling in beiaardschool te Amersfoort pag.2 Kinderaktiviteiten in zomervakantie pag 3 Politie treedt op tegen fout parkeren op woonerf pag. 3 Leusdense benoemd tot burgemeester van Norg pag. 3 Anjercollecte groot succes pag. 3 Kreijns pag. 4 Mininatuurtje pag. 4 :N (van één onzer verslaggevers) .EUSDEN - De gemeenteraad heeft in haar extra vergade- g van vorige week donderdag ingestemd met de verkoop 1 grond in „De Horst" aan de inkoopcombinatie Beco. Het 3t daarbij om een terrein van 23.200 vierkante meter, voor m twee miljoen gulden, om precies te zijn 2.016.776,-, ïlusief BTW. itet een meerderneid van negen tegen drie stemmen ging verre van voltallige raad met het voorstel van B W toord. Tegen stemden Harm Offereins (GPV/SGP), Ep stra (D'66) en Corri Verduin (PvdA). Voor stemden - voor 'er aanwezig - voltallige fracties van CDA en VVD. >pmerkelijk detail tijdens de discussie, die aan het besluit >raf ging was, dat zowel de VVD als het CDA van mening ken te zijn, en dit in tegenstelling tot de andere partijen, dat de verkoop van de grond, gerekend naar het aantal betrokken werknemers, geheel in overeenstemming was met het beleid terzake, zoals geformuleerd in het Structuurplan. Daarin staat als uitgangspunt de norm van - gemiddeld - 215 vierkante meter grond per werknemer, terwijl er in dit specifieke geval sprake is van meer dan 500 vierkante meter grond per werknemer. Ook de mogelijkheid, dat deze beslis sing wel eens strijdig zou kunnen zijn of worden met he* streven, vijftig procent van de Leusdense beroepsbevolking binnen Leusden werk te kunnen bieden, bleek voor deze beide partijen geen beletsel. Het quorum (de helft plus één) was donderdagavond ruim aanwe zig, in de gemeentelijke raadszaal. Twaalf raadsleden, de drie wethou ders meegerekend, waren aanwe zig om te beslissen over de ver koop van grond aan Beco. Harm Offereins (GPV/SGP) beet de spits af. Hij maakte het college een compliment over de snelheid, waarmee men met het voorstel was gekomen, en constateerde vervol gens, dat dit dan ook het enige positieve was, dat hij aan het hele voorstel kon ontdekken. ,,Uit niets blijkt de reden voor deze haast. We hebben alleen kunnen gissen aan de hand van t%en krante-artikel. En op geen en kele wijze wordt antwoord gegeven op de vraag, of déze verkoop wel in het beleid past. Zowel financieel, als waar het de ruimtelijke ordening betreft. Ik kan geen enkele motiva tie vinden, in hoeverre uw college hier bevestigend op antwoordt. Er staat geen letter over in het voor stel, noch in de stukken die in de raadskamer ter inzage hebben ge legen. Ook niet met betrekking tot de vraag, in hoeverre dit voorstel past in het structuurplan." BEROEPSBEVOLKING ,,lk hecht eraan, voorzitter, om erop te wijzen, dat we hier een uitvoerige gedachtenwisseling hebben gehad over het te formule ren beleid inzake wonen, het milieu en de werkgelegenheid Dat heeft zijn neerslag gekregen in het struc tuurplan. Daarin staat als norm, dat er niet meer dan 215 vierkante meter per werknemer mag worden uitgegeven Er was zorg, dat ,,De Horst" onvoldoende ruimte zou bieden. In verband daarmee is toen opgemerkt, dat ,,'t Vliet" eventueel reserve zou kunnen opleveren. Het CDA heeft zich daartegen verzet, en bovendien gesteld, dat er geen woningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes zou mogen plaats vinden. Hoe dat nu uit zou moeten werken, als ik dit voorstel, weet ik niet. Want de voorgestelde oppervlakte, die nu zou moeten worden verkocht, is meer dan het dubbele, dan in het structuurplan is afgesproken. En daarmee staat het hele beleid onder druk", aldus Offe reins. Ook Ep Oostra (D'66) toonde zich verbaasd over de haast, waar mee het college dit voorstel deed. „Ik vraag me af, of vestiging van dit bedrijf in het belang van Leusden is. We zijn een groot stuk grond kwijt, en op korte termijn is dat mogelijk een voordeel. Maar deze verkoop voldoet beslist niet aan het uitgangspunt, om voldoende werk gelegenheid aan te trekken Het enige, dat het echter wel aantrekt, is veel verkeer, wat ons als ge meente mogelijk straks weer ver plicht, maatregelen te treffen. Daar is echter geen enkel zicht op". PRIJSSTELLING Oostra was bovendien van me ning, dat de grond te goedkoop werd verkocht. „De prijsstelling is veel te laag. Wat hier betaald moet worden, is nog niet de helft van wat men in Amersfoort moet geven", zei hij. Tenslotte kwam hij met een con creet voorstel, om ook Beco mee te laten betalen aan de mogelijke aansluiting van Leusden op de A28. „In de betreffende commissie is duidelijk geworden, dat iedereen in de raad het ermee eens is, als het gebied middels de grondver- koop behoorlijk meebetaalt aan die aansluiting. Ik zou dan ook willen voorstellen, om een clausule in dit contract op te nemen, waarbij Beco ook meebetaalt, als die aansluiting er komt. Ik zou me kunnen voor- (van één onzer verslaggevers) 'SDEN/DEN HAAG - De gemeente Leusden heeft er vo- week vrijdag bij de Raad van State op gewezen, dat i het bestaande streekplan, noch het streekplan in ont- ;eling voor Utrecht Oost een bijzondere, beschermende iling bevatten voor het gebied ten noorden van Achter- Dat gebeurde bij monde van de gemeentelijke verte- voordiger Renger Duinsbergen, tijdens de behandeling het bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan voor lerveld, dat de Stichtse Milieu Federatie had ingediend. laatste vond het niet nodig, om op de zitting te ver- aangezien ze zich redelijk in het advies van de Iviseur konden vinden, zo bleek uit een brief aan de idvies, zo berichtten we al eerder, komt in grote mate een met de bezwaren zoals die waren ingediend. De allen woningen die in het plan zijn opgenomen, zouden te groot zijn, en het geplande bedrijventerrein zou eens ongewenst zijn. "VVI V het .1 Verve 1 \laat De provinciale vertegenwoordiger op de zitting bleek het groten deels oneens te zijn met de be zwaren Ten aanzien van de wo ningbouw liet hij er geen twijfel over bestaan, dat ook de provin ciale bestuurderen het geheel ei gen karakter van Achterveld als dorpsgemeenschap herkenden, en wensten te honoreren met de mogelijkheid tot woningbouw voor de eigen behoefte. Met betrekking tot het bedrijven terrein bleek men echter ook bij de provincie anders tegen de zaak aan te kijken, dan de ge meente doet. Een bedrijventerrein Onafhankelijk IBDUI nieuwsblad voor de gemeenie Leusden PUU /erschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- len. -amilieberichten en losse advertenties 42 cent per mm lij kontrakten belangrijke korting eusderheitjes 1.29 per regel (43 cent per mm), osse nummers 75 cent per stuk. )PENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR )ns kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage- |ks van 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur geopend aterdags gesloten Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 van één hectare vond men, als re serve voor ongewenste ontwikke lingen in het buitengebied, wel gewenst. Maar de in het plan op genomen twee hectare zou de ge meente, ook in provinciale ogen. nog maar eens moeten motive ren. De noodzaak tot die omvang vindt men ook in Utrecht nog niet aangetoond VIJF VINGERS Cruciaal in de discussie stond de vraag, in hoeverre de Vijf Vinger Theorie, ingevolge welke mensen al of niet voor een woning in aan merking komen, en volgens welks 'puntensysteem' de volgorde on der de gegadigden wordt be paald, in Achterveld voldoet. Op enkele kritische vragen daarover van Staatsraad Van der Lee werd namelijk wel duidelijk, dat in Ach terveld is gebouwd voor mensen, die sociaal gezien wel aan het dorp zijn gebonden, maar die el- ders werken Ook mensen, die in Achterveld kwamen werken, en verder nog geen binding met het dorp hadden, werd een woning toegewezen. Dat wekte ter zitting I een beetje de indruk, dat hier wat los met de regels zou zijn omge- sprongen, terwijl niet helemaal I duidelijk uit de verf kwam, dat j zoiets met de regels in de hand zeer goed te verdedigen valt i De Staatsraad toonde overigens j wel begrip voor het feit, dat men in Achterveld uit wenste te gaan van de ontstane achterstand. Im- I mers, gedurende een periode van acht jaar was er in het dorp nau welijks gebouwd. De gemeente had een jaarlijkse woningbe hoefte berekend van 10,7 en die bleek in de praktijk heel aardig in de buurt te komen van de daad werkelijke behoefte, die tot op he den op 10.3 uitkwam. In elk geval ligt dat cijfer aanzienlijk hoger, dat hetgeen de Raadsadviseur in zijn rapport noemde, waarbij acht wo ningen per jaar ruimschoots aan de behoefte zouden voldoen. Dit overigens in navolging van de Mi lieu Federatie. Waar in dit verband ook nogal te genaan gekeken werd was, dat van de totale hoeveelheid wonin gen, zoals die in het bestem mingsplan was voorzien, al een behoorlijk grote hoeveelheid is gebouwd, namelijk 110 van de mogelijke 231. Renger Duinsber gen wees van gemeentewege op de ontstane achterstand door het grote aantal jaren, dat er hele maal niet was gebouwd. Boven dien benadrukte Duinsbergen dat de Vijf Vinger Theorie feitelijk een gefaseerde bouw garandeerde. VERSCHIL Staatsraad Van der Lee consta teerde daarbij, dat het verschil tussen wat men bij gemeente en provincie redelijk achtte, en dat wat de Raadsadviseur in zijn rap port stelde, nogal groot was „Als we de cijfers uit het bestemmings plan aanhouden, zitten we in het gebied W 5 (de laatste fase van het woningbouwplan, red.) op een totaal van 88 woningen, waar de Raadsadviseur stelt, dat er in vijf jaar in totaal maar veertig huizen zouden kunnen worden gebouwd. Ik vind dat toch wel een groot ver schil. en ik neig ernaar te zeggen, dat ik toch wel wat voel voor het standpunt van gemeente en pro vincie", aldus de Staatsraad Overigens voegde hij er onmid dellijk aan toe. dat hem nog niet duidelijk was, in hoeverre hij in staat zou zijn, zijn collega's daarin mee te krijgen INDUSTRIE Met betrekking tot het bedrijven terrein lagen de zaken duidelijk moeilijker. Het probleem daar is. dat de gemeente een soort re serve wenst te hebben, om even tuele ongewenste ontwikkelingen in het buitengebied tegen te gaan. Maar in hoeverre die mogelijkhe den in de toekomst zullen spelen, is op voorhand niet aan te geven. Het terrein moet dan ook worden gezien als reserve, waar nog bij komt, dat het omgeven is met een ruime groengordel, uit landschap pelijke overwegingen Van het toegestane aantal woningen, zoals opgenomen in het bestemmingsplan voor Achterveld, is al een groot aantal gebouwd. Dat heeft te maken met het feit, dat er gedurende de acht jaar, dat er m Achterveld haast geen huis van de grond kwam, een behoorlijke achterstand is opgelopen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1