leusdter knowfc Operatie Ooievaar bij familie Torsius aan Eemelaarseweg slaagde LEUSDER KRANT 15 JAAR GELEDEN! -33 LEUSDEN SLAGERIJ VAN WIERINGE- I DONDERDAG 25 JULI 1985 INC Achterveld GEMEENTE LEUSD Leu Uw zelf slachtende slager Wij staan maandag »g t>< 29 juli weer voor u klaar. Woensdag 31 juli ook op de braderie. |,F°* Uw zelf slachtende slager plaatselijk nieuws Op vrijdag 1 mei bericht de Leusder Courant op de voor pagina uitvoerig over de sfeer volle herdenking van de bevrij ding. In Achterveld kwamen vliegtuigen over, ter herden king van de onderhandelingen aldaar, van 28 en 30 april 1945, die tot de voedseldrop- pingen leidden. Op de laatste zaterdag van april vernemen we uit dezelfde krant, vond de laatste vossen jacht van het seizoen in de Treker bossen plaats. Hunts man D. van Laar, trok er die dag voor de laatste maal van het seizoen uit, vergezeld van honden en jagers, wat een fraaie foto opleverde. De nieuwe komborden wer den eveneens geplaatst, zodat de onbekende automobilist op verschillende plaatsen voor het eerst werd geconfronteerd met namen als Leusden Cen trum, in plaats van Hamers- veld, en Leusden Zuid, in plaats van Leusbroek. Ook de in de streek wél bekende auto mobilist kwam die borden ove rigens op de gekste plaatsen tegen, in die zin dat de nieuwe borden op andere plekken het begin van de bebouwde kom aangaven, dan men gewend was. Een andere moeilijkheid, die tot enige verwarring leidde was, dat op de borden van de ANWB nog altijd de oude be namingen voorkwamen, zodat mensen, die rustig de beweg wijzering richting Hamersveld volgden, bij het bord met Leusden Centrum" al gauw geneigd waren, nog maar een eindje door te rijden, omdat Hamersveld dus verderop moest liggen. De lente begon goed, in de gemeente Leusden Zo lezen we, dat bij de familie H. Torsius aan de Emelaarseweg 6 tus sen Achterveld en Stouten- burg de .Operatie Ooievaar" slaagde. En voordat u zich alle mogelijke gedachten in de geest haalt, het betrof hier, zoals bijgaande foto's aange ven. het plaatsen van een ooi evaarsnest in de top van een op elf meter hoogte afgezaag de eik Dat gebeurde onder leiding van de heer G Petter, inspecteur van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Vogels, en - toen al hele maal in de sfeer van de Eem- land-gedachte - met behulp van de brandweer uit Amers foort. We vroegen het dezer da gen nog even na, bij mevrouw Torsius, wat op zich nog weer een aardig verhaal opleverde. De heer Torsius was en is een liefhebber van ganzen, een den. noem maar op. Een ooie vaar echter, dat zou pas hele maal mooi zijn. Vandaar, dat hij een wagenwiel aanschafte, en met wat rondhout en tak kenbossen een nest fabriceer de, op aanwijzing van de heer Petter Toen het eenmaal ge plaatst was, heeft er voor zover is na te gaan, één keer, één ooievaar op het nest gezeten. Die landde, en vertrok meteen weer. Jarenlang werd het nest in een goede staat van onder houd gehouden Maar helaas, zonder resultaat. Het zit er nog. Als u langs de Eemelaarseweg komt, en u staat voor het huis van de familie Torsius, dan zit dat nest in de boom, rechts van de inrit. Het enige, dat het nest ooit daadwerkelijk opleverde, was een als grap bedoelde opmer king van de dochter van dege ne, die de heer Torsius ooit het wagenwiel verkocht, die de prijs destijds wel wat aan de lage kant vond, omdat je voor die dingen vandaag de dag liefhebbers genoeg kunt vin den. Gaan we over tot de orde van de dag, dan lezen we, dat de speeltuin ..Blijhof" feestelijk het tweede lustrum vierde. Tijdens de Pinksteren trok Leusden veel mensen, die in de Leusder bossen hun ont spanning zochten. „Talrijke toeristen hebben genoten van de natuur en de rust, hoewel dat laatste wel een beetje te gengevallen zal zijn, want het was behoorlijk druk", lezen we, en dat werd geïllustreerd met twee foto's, die we u niet willen onthouden De gymnast Leusden Zuid bleek in de ge meenteraad een moeilijk punt te zijn, toen de Leusder scho lennota werd behandeld, en we zien, dat in 1970 het onder werp „onderhandse aanbeste ding" ook al ter sprake komt Links boven de heer G. Petter (links) in gesprek met de Amersfoortse brandweerman nen over de operatie Midden hoven. het zware ooievaars nest wordt vastgemaakt aan de brandweerladder. Links on der: hijsen maar. Midden on der, rechts boven en rechts onder het nest wordt op de elf meter hoge boom gezet, terwijl de heer Torsius en een helper in de top klaar staan. (Mei 1970, archieffoto Leusder Krant). De Raifeissenbank bleek een gunstig jaar achter de rug te hebben, waarbij het balans totaal steeg van 10.500.000,- tot ruim 13 540 000,- Een minder fraai bericht betreft de brand op de Leusder Hei, waarbij tien hectare natuurge bied verloren ging De brand werd bestreden door korpsen van Leusden, Soest, Soester- berg, Maarn, Austerlitz, Wou denberg en Amersfoort, terwijl op verzoek van de toenmalige burgemeester Schneiders van Leusden ook vijftig mariniers uit de Van Braam Houckgeest- kazerne in Doorn werden inge zet. Uit het prijzenpakket van de maand mei pakken we de vol gende aanbiedingen. - diepvries sperzibonen, 500 gram. 1,09; - twee kilo spinazie 0,98; - een pond andijvie, panklaar 0.49; - een „familiebaai" chips 0,69; - 10 extra dikke bruine eieren 1.29; - 10 extra grote Jaffa's 1,98. Dat zag er dus wei degelijk anders uit, dan in dit jaar. Op sportgebied noteren we weer de gebruikelijke rij mee- en tegenvallers. De dames van Impala werden kampioen, en Achterveld dwong in dit sei zoen Austerlitz een gelijk spel af Roda haalde eens fors uit tegen De Meeuwen, en won met 8-0. Een week later stond Roda er anders voor: de wed strijd kon geen doorgang vin den, omdat er geen scheids rechter op kwam dagen. De Haaien wonnen een internatio naal toernooi in Soest, maar helaas verloren de Antilopen in Putten hun beslissingswed strijd om het kampioenschap tegen De Meeuwen met 6-5. Het derde team van Roda werd kampioen, het eerste verloor van Unitas. Het clubhuis van VV Achterveld werd aanbe steed. De Antilopen A werden kam pioen. Ze wonnen een beslis singswedstrijd tegen de A-ju- nioren van De Meeuwen in Putten In Achterveld gaat men inmiddels over tot akties voor het clubhuis. De bouw ervan moet 88.000,- kosten, en na aftrek van subsidies is er nog een fiks bedrag, dat men bij een moet zien te krijgen. Kopspijker, tenslotte, consta teert naar buiten kijkend, dat het voor het eerst in lange tijd regent Dat waren de maanden mei en juni van 1970, een móói jaar. 9 0 Dat veel mensen zich graag ontspannen in de bossen, of op de hy getuigt deze foto van de parkeerruimte van het landgoed Den 7>e0ort (Pinksteren 1970, archieffoto Leusder Krant). .kerl r: ds 6.45 veer Pleisterplaatsen langs de weg voorzien in een behoefte, zoals dé g q foto die aan de Doornseweg genomen werd, bewijst. (Pinkste- 1970, archieffoto Leusder Krant) Huntsman D van Laar met zijn honden en jagers. (Mei 1970, archieffoto Leusder Krant) mtindec/emmteA Zaterdag 27 juli 20.00 u Show, de Klaveet Zondag 28 juli 14.00 ui>cU de Klaveet Woensdag 31 juli 19.30 dene Hessenweg huis voi 'and (advertentie) Koel )enej 3rke idew 08. poec 3- en ites BEKENDMAKING 'aa' De burgemeester der gemeente Leus.-u brengt ter openbare kennis, dat bii'ï"' meester en wethouders voornemens om bouwvergunning te verlenen voor. Het verhogen van een garage/schuu^ het perceel Ansfriduslaan 17 te Leus A(K (m.t.v. art. 19 WRO en art. 50 Woningt.amp Het bouwen van een garage op het per: ope Ooievaarshorsterweg 5 te Leusden (rr. art. 19 WRO) Eén en ander zoals aangegeven op d(.l\/ de bouwplannen behorende tekeningjfflS De tekeningen liggen van maandag 29 1985 t/m maandag 12 augustus 1985, werkdagen 's morgens van 8.30 uur L 12.30 uur ter inzage ten gemeentehuis ij deling Stadsontwikkeling kamer 209,'tCl te Leusden-centrum. Voorzover vereist liggen dan tevens de toepassing zijnde ontwerp-(deel-)uiliimre kingen ex. art. 11 WRO ter inzage. Gedurende deze termijn kunnen eventi00R bezwaren tegen dit voornemen schrift1® bij burgemeester en wethouders woi" ingediend. ms. Leusden, 24 juli 1985. De burgemeester van Leusden, Mr. J. W. M. Rademaker. >NE 'i Goc fJwelij jitdru hetti de so in 191 inde s doe jen *ordt - Wc ngerr igskrj van it ove Hessenweg 202 - Tel. 03425-1213. Achterveld. IS vo van i erlief leg s Fa

Leusder Krant | 1985 | | pagina 6