„Door deze manier van besturen kun je heel dicht bij de mensen staan" „Je hebt je hele leven te maken met politieke beslissingen" eusdense mevrouw E. van Raalte-Tuijnman nieuwe burgemeester van Norg „Ik zeg wel eens: mijn vrijheid gaat zo ver, als die van u dat toelaat" N zal mijn liberalisme et kunnen verloochenen" DINSDAG 30 JULI 1985 interview meente, en hoe is de gemeente raad samengesteld?" „Laat ik voorop stellen dat ik het heel moeilijk en ook niet helemaal juist vind om vanuit hier een be paald beeld te schetsen hoe ik het reilen en zeilen daar zie. De raad bestaat uit 5 VVD, 4 PvdA, 3 CDA en 1 PPR. Ik heb afgelopen zater- geheel, tja, dat kun je wel stellen zo. Er ligt een munitiedepot waar men één keer in het jaar demon streert. Dat zijn denk ik voor een plattelandsgemeente even iets an dere zaken dan je normaliter hebt Dan is van belang dat je goede kontakten onderhoudt met de men sen daarvan, ook met justitie en politie, zodat die dingen goed lo pen. Je moet daarbij weten wat je wilt en waar de grenzen liggen. Ik gun een ieder zijn vrijheid om dat gene te zeggen wat hij wil, maar er zijn duidelijk beperkingen.' „De verdraagzaamheid naar el kaar toe vind ik vaak heel moeilijk te vinden. Men komt met vooropge zette ideeën: zo is het en niet anders, en naar andermans ideeën écht luisteren, en de argumenten voor jezelf afwegen, dat is een heel moeilijke zaak. Ik weet dat we daar allemaal wel moeite mee hebben, maar ik vind dat bepaalde groepen daar heel sterk in zijn BURGEMEESTERSAMBT „Hoe ziet u uw eigen politieke mening ten aanzien van het „bo ven de partijen staande" burge meestersambt?" „Als burgemeester moet je je er goed van bewust zijn dat je natuur lijk vanuit een bepaalde politieke kleur komt maar dat je toch wat boven de partijen staat. Ik heb zelf die ervaring gehad als voorzitter van de Drentse Vrouwenraad waar alle vrouwenorganisaties, ook poli tieke, in vertegenwoordigd waren, en men wist heel duidelijk uit welke hoek ik kwam. want ik had er eerst als „vertegenwoordigster van" ge zeten. Maar je bent met elkaar bezig om iets te bereiken en te organiseren, en dat moet je niet alleen doen vanuit je eigen politie ke gedachten en gedoetje. Ik heb toen ervaren dat dat heel goed kan. We hebben ook toen, met het opzetten van allerlei kursussen bij voorbeeld, gebekvecht, maar we wilden met z'n allen een deel van de vrouwelijke bevolking die duide lijk achter was met een aantal zaken er bij trekken." „Zo vind ik dat je een lijn kunt leggen naar het bestuurlijke in een gemeente. Er is een aantal zaken dat moet gebeuren ten aanzien van veiligheid, behoud van culturele dingen die je in het dorp hebt dan wel in de natuur. Je wilt niet dat het eén of het ander kapot gaat, je wilt dat er met elkaar op een redelijke manier geleefd en gewerkt kan worden. Daarom denk ik dat ik daar geen problemen mee zal hebben Mijn ouders zitten nu in Frankrijk Ik ben er regelmatig Ze waren na tuurlijk ook erg benieuwd Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Thuis, in Den Haag dan nog. leg den mijn ouders geweldig de na druk op een stukje verantwoorde lijkheid voor je eigen zaken, niet leunen op anderen, tolerantie. Ik hoor het mijn moeder nog zeggen. Wij zijn liberaal opgevoed, en dan groei je mee met een vader die in de Kamer zit en dan op het eind van zijn loopbaan minister is. Dan zie je ook hoe beperkt je mogelijkheden soms zijn. met alle goede wil van dien We hebben wat afgepraat in de loop van de jaren, en ik hoop dat dat zo blijft „Bestuurlijk heb ik ook veel mee gekregen van mijn moeders kant, die altijd in de organisatie heeft gezeten Van beiden heb ik een lel van de molenwiek meegekregen, op een prettige manier trouwens. Een stuk instruktie soms ook wel eens. Dat is alleen maar prettig. Ik vind mijn vader een op en top liberaal tot in zijn nieren. Iemand die dat niet joelend over de staat zal verkondigen, maar die het in zijn hele levenswijze en houding tot de mens tot uitdrukking brengt Daar bij ben ik gek op hem, dus ik ben wel bevooroordeeld natuurlijk. Hij heeft mij verschrikkelijk veel ge leerd Hij liet ons altijd eerst zelf nadenken en zelf beslissingen ne men. Als twintigjarige dacht je wel. man, hèlp dan toch eens!" VROUWENEMANCIPATIE „Tenslotte wil ik u graag vra gen hoe u de vrouwenbeweging ziet." „Vrouwen in de VVD is de oud ste vrouwenorganisatie in Neder land. Ze hebben misschien niet altijd aan de weg getimmerd, maar binnen de partij hebben ze een enorme invloed en hebben ze veel op poten gezet. Nog zijn vrouwen er heel hard mee bezig om de gelijkwaardigheid van de vrouw in al zijn schakeringen mede te hel pen bereiken We zijn een eindje opgeschoten, maar ik hoop dat mijn dochter en haar kinderen wat dat betreft in een wat andere we reld komen te leven." „Er zijn nog zo veel haken en ogen. dat zult u zelf ook weten, waarvan ik zeg: we zijn er nog lang niet. Ik ben niet een figuur die de straat op gaat met spandoek voor op, maar ik probeer door mijn werk daar een steentje aan bij te dragen. Ik probeer mijn dochter ook zo op te voeden Mijn moeder heeft mijn altijd geprobeerd mijn werk, de school en de politiek gescheiden te houden Ik vind dat die niet bij elkaar thuis horen, in elk geval de partijpolitiek niet." LIBERAAL „Kijk, in feite heb je je hele leven met politieke beslissingen te ma ken, maar partijpolitiek, nee Ik ben liberaal en tracht daar ook naar te leven. Daarin hoef je je ook niet anders voor te doen dan je bent Dat is wel eens moeilijk, en ik denk met name in het onderwijs. Kinde ren zijn op een zeer gevoelige leeftijd, gaan dag in dag uit met je om. Je bent niet meer die heilige van vroeger, maar je bent toch wel hun juffie, een stukje van hun dage lijks leven Mevrouw Van Raalte komt oor spronkelijk uit Zeeland „Geknipt en gebroed, maar heb mijn jeugd voor het grootste ge deelte in Den Haag doorgebracht. Ik heb wel een jaar of negen in Drenthe gewoond met m'n toenma lige man. Was vrouw van een veefokker Ja, ik was boerin. Het was een leuk leven. Veel mensen dachten als Haagse, dat kan nooit goed gaan Maar dan blijkt toch dat Dan kun je zeggen goed. op een heel demokratische manier is een besluit genomen om iets te gaan regelen, en je hebt je afspraken gemaakt ik vind toch dat je dan ook rekening moet houden met de min derheidsgroep, een groep in je samenleving die een bepaalde wens te kennen heeft gegeven en duidelijk voorkeuren anders heeft liggen. Het is niet zo dat je daarmee je eigen besluit weer moet onder graven, maar daar waar mogelijk heden liggen moet je er rekening mee houden Als je zelf ideeën hebt is het natuurlijk wel eens teleurstellend dat je daarop moet inleveren Maar we leven in zo'n klein landje, zo boven op elkaar! Ik zeg wel eens mijn vrijheid kan niet, en dat betekent dat je ook moet inleveren „Aan de andere kant vind ik het heel leuk om in een overlegsituatie te kijken hoe ver je kunt komen. Dat is ook het bezig zijn in een gemeen te als Norg waar je ten aanzien van rekreatie duidelijk wensen hebt, ten aanzien van de boeren: er liggen nogal wat beschermde natuurge bieden De middenstand, die zijn wensen heeft om bestaansmoge lijkheid te houden, waar ik het belang zeker van inzie Als ieder een partner achter je hebt staan, die niet het een en ander opvangt Ik had in de afgelopen tijd een baan en een dergelijke hobby niet kun nen doen als ik deze man niet achter me had. Daarin is hij ge woon geweldig Hij is een man met een sterretje Een verhuizing op stel en sprong, binnen drie weken ei genlijk. Niet eenvoudig, mis schien? „Wij willen in Norg eerst iets gaan huren, willen zo snel mogelijk over, want mijn man moet weer rustig aan het werk. en mijn dochter moet rustig naar school kunnen Het mag bij vrienden in Vries, een gemeente daar tegenaan, waarvan de kinderen ook in Assen op school zitten Je bent naast mensen die een funktie hebben ook nog een keer moeder en vrouw En daarin ben ik dan een kloek: ik wil zo snel mogelijk mijn spullen weer bij me hebben, en dat houdt in: man en dochter, om van daaruit, misschien eerst nog wat rommelig, maar goed dat zijn we gewend, te kunnen werken en leven." TOEKOMSTIGE GEMEENTE „Wat is Norg voor een ge- zusje en mij daar ook heel duidelijk iedere keer op gewezen Ik heb wel respekt voor mensen die door be paalde akties wat stroomversnel- lend werken, daar hebben wij al leen maar baat bij, en dan is het erg gemakkelijk om je daar alleen maar tegen af te zetten Het zal mijn weg, mijn stijl, niet altijd zijn. maar ik veroordeel dat niet zo maar. Vaak is het ontzettend moeilijk om als vrouw je nek uit te steken op een wat pittige manier, want dan word je er direkt van beschuldigd een wat kenauachtige of man-onvrien delijke figuur te zijn Je moet lef hebben om op een gegeven mo ment dingen te doorbreken." „Daarbij aansluitend acht ik het belangrijk dal Norg een vrou welijke burgemeester heeft wil len hebben." „In de profielschets maakte men daar ook geen problemen over. In de reakties die ik uit het noorden heb gekregen, ook vanuit het Norg- se zelf. blijkt het helemaal geen punt te zijn De geluiden zijn: als ze maar goed is. en dat vind ik zelf"»k het belangrijkste Dat ze je niei vanwege je blauwe ogen of wat ook kiezen." MEER KWALITEIT TONEN „Maar het is voor een vrouw wel eens moeilijker om dóór te breken, en je moet nog altijd vind ik méér kwaliteiten tonen om op hetzelfde niveau te worden gewaardeerd als een man Dat bedoel ik niet onaar dig, maar het is absoluut een erva ring die ik heb. Maar wat mijn man. die toch vrij geëmancipeerd is. wel eens zegt: „Met mijn verstand ben ik het helemaal met je eens, maar gevoelsmatig, Liesbeth, heb ik er wel eens moeite mee," dat kan ik me indenken. Wat eeuwenlang een patroon is geweest: ik denk dat een deel van de mannen zich bedreigd zal voelen. „De vrouwen worden ook niet altijd gesterkt door andere vrou wen Wel door werkende vrouwen. Maar de solidariteit van vrouwen die hun geluk, en daar heb ik alle vree mee en respekt voor. hebben in dat gezin, is ver te zoeken. Uitstekend maar zet je niet af tegen vrouwen die iets anders willen, en geef elkaar ook die ruimte Ikzelf vind het huishouden helemaal geen punt. maar alleen dan zeg ik nee. Ik werk graag. U werkt ook. Ik kan me wel eens ergeren aan mensen die in de trant van je verwaarloosde dochter, en ben je al wéér weg. Mijn moeder zei vroe ger al; „Ik heb ook recht op een eigen stukje leven c^edaktie en administratie: antoor Leusder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op weikda- en qeopen van 09.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon J3-941495 (administratie) -941494 (redaktie) bonnementsgeld: 62,60 per jaar 31 80 per hall |aar. 16 15 per kwartaal lachten bezorging: s abonnee dient u de krant voor dinsdag- ol donderdagavond 18 00 uur te ïDben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op mei onze >ofdagent bezorging (dinsdag en donderdag lussen 18 30 en 19 30 uur) I 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze spekteur bezorging, overdag 03420- 94206 abestellen foto's e meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u nabestellen iet uitzondering van archief- en historische foto s). bij vooruitbetaling 3 giro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld. met duidelijke vermelding in gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto erd geplaatst. Nabestellen kost 5 - per exemplaar (formaat 13 x 18 n) en 10,- voor luchtfoto s (formaat 20 x 25 cm) kunt ook contant betalen op ons kantoor. ïusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u gewenste foto('s) thuis e LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- rantenkombinatie te Barneveld. ik gun een ieder zijn vrijheid om datgene te zeggen wat hij wit. maar er zijn duidelijk beperkingen 'nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. u,iv«erschijnt elke dinsdag en donderdag. en Nooi^ofdredakteur: Bert Vos indredakteur: Hans Mosterd edaktie: Caspar van Loo. Boudewina de Boer Mia Veen e Air 63infevering kopij en advertenties: laald^or het dinsdagnummer tot uiterli|k maandagmiddag 12 00 uur voor hel ïnderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur dag beide wethouders, één PvdA en één VVD, op bezoek gehad Die kontakten waren sowieso al erg plezierig, een stuk openheid naar elkaar toe De noordelijke pers is ook positief, dat geeft je een steun tje in de rug bij het begin. Ik zal me best in 'n heleboel zaken moeten inwerken, hard moeten werken ook, maar wel met het idee dat het met een stuk inzet van mijzelf en met de mensen die ik inmiddels heb ontmoet en de reakties die ik heb gekregen móét lukken." „Norg is een schitterend groene gemeente, echt heel mooi Er staan heel veel vakantiehuisjes en ik meen te weten dat er vijf kampeer terreinen zijn Het is te begrijpen dat 's zomers daar nogal wat men sen genieten van het voorhanden zijnde groen. Het is qua oppervlak te een grote gemeente. Norg heeft zijn naam aan de hele gemeente gegeven: Veenhuizen valt er on der Dat is natuurlijk een boeiend Ik hoef mijn politieke kleur niet te verloochenen, maar je bent op een andere manier bezig dan wanneer je zuiver namens een politieke par tij praat." „In feite ben je als burgemees ter een burgersoverkoepelend orgaan." „Ik geloof dat dat nog niet eens zo'n gekke omschrijving is. Ik praat dan ook niet daar als een VVD'er, maar zal natuurlijk mijn liberalisme, dat ik gewoon voel en dat mij met de paplepel is ingegeven, niet kun nen verloochenen. Maar voor par tijstandpunten heb je je wethouder en je raadsleden OUDERLIJK HUIS „Het liberalisme en de paple pel. Heeft uw vader grote invloed op uw ideevorming gehad?" „Ja, mijn vader, mijn grote voor beeld ook. We hebben altijd zulke goede kontakten gehad en nog sen, organiseren Dan kom je in feite op besturen uit en hoe je in dit kleine landje met elkaar kunt en moet proberen het een beetje aan genaam voor elkaar te maken." BESLUITEN NEMEN „Dat houdt in: wikken, wegen, compromissen vinden, besluiten nemen. Ik hoop dat ik zo in a nutshell heb kunnen aangeven waarom mi| dit ambt is gaan boeien, en waarom ik er mij vanuit een bestuurlijke achtergrond heel sterk toe heb aangetrokken ge voeld „Kunt u iets zeggen over uw bezig zijn in al die jaren in het onderwijs." „Ik ben gewoon een schooljuf frouw geweest. Meestal in de bo venbouw. de laatste jaren in de zesde klas. Ik vind onderwijzeres, hoewel ik dat als kind nooit als een roeping heb gevoeld, een geweldig beroep. Ik ben er ingerold, omdat mijn vader toen ik van de middelba re school af kwam en nogal wat woeste en uiteenlopende ideeën had, zei „Als je nou eerst eens wat korte opleidingen gaat volgen „Hij heeft daarin duidelijk gelijk gehad, moet ik zeggen Zo werd het kweekschool, en ik ging het onderwijs in. Tegen onderwijs wordt wel eens wat vreemd aange keken, maar ik heb dit jaren met erg veel plezier gedaan Als je met zo'n klas bezig bent ken je de kinderen op een gegeven moment dóór en dóór. Als het je dan lukt om een stukje kennis op een leuke manier over te brengen, en ik hoop dat ik daarin geslaagd ben. dan geeft dat geweldig veel voldoening Maar.ik zag mij niet eindeloos cylinderinhouden en al zulks uitleg gen totdat ik inderdaad de pen sioengerechtigde leeftijd zou heb- berrgehaald Ook al omdat je eigen dochter die leeftijd ontgroeit, en daarmee groei je toch ook in zekere zin in die ontwikkeling mee Ik had het nog wel een paar jaar willen doen. Helemaal geen pro bleem, met plezier zelfs, en ik werkte daar prettig, en zat in een leuk team. zeker „Daarnaast wist men in de on derwijskring heel duidelijk dat ik na schooltijd mijn hobby had, als ik het zo mag zeggen, in de politiek, want elke maandag kon men na school tijd geen beroep meer op mij doen, omdat ik dan naar Den Haag reed waar we dagelijks bestuursverga dering hadden en hebben. Maar een goede tijd, zonder meer, en ik zal die tijd ook best eens missen Het had een bepaalde sfeer, en in zo'n schoolgemeenschapje. als men je kent, dat geeft warmte ook. „Ik krijg trouwens leuke reakties van de leerlingen: „Ha. juffie, wat hoor ik nü!" Voor de kinderen is het iets dat buiten hun wereldje staat, en als ze horen dat hun juf burge meester is geworden is dat te gek Ze wisten dat ik solliciteerde, een paar keer moest ik weg van school, maar een kind verwacht, juf zoekt een andere baan bij het onderwijs. Ik vind ook dat je over een dergelij ke procedure niet moet praten Van de ouders krijg ik hartverwarmende reakties, hoewel daar wel bekend was dat ik ook nog wat andere dingetjes deed Maar ik heb wel I LEUSDEN - Met ingang van 16 augustus is de eusdense mevrouw E. van Raalte-Tuijnman, be- smd tot burgemeester van de Drentse gemeente org. Op 22 augustus wordt ze geïnstalleerd, levrouw Van Raalte, die 42 jaar is en sinds 1979 in -neusden woont, is vice-voorzitter van de landelijke tVD en was tot nu toe onderwijzeres aan de Lriftschool voor openbaar lager onderwijs in Wou- enberg. Anco Mali had een gesprek met de nieuwe urgemeester. dt a^s,.^es^uurt^er moe^ ïe proberen om een weg te vinden, waarin een ieder zich zo plezierig mogelijk je voor die have een warm plekje kunt hebben. En de bevolking is. als je ze eenmaal leert kennen, en daarmee zie ik ook met optimisme mijn toekomst in Norg tegemoet, heel plezierig Maar je moet ze niet met je „westerse" voortvarendheid tegemoet treden." „De uitdrukking, waar ik toen echt veel van geleerd heb, was: „Mevrouw zal wel geliek hebb'n". Maar dat betekent niet: ja, ik ben het met je eens, maar ik moet er duidelijk nog eens over nadenken. Ik dacht: ja, en dan ging ik weer verder met dingen, maar daar was ik echt te snel in. Nooit met de deur in huis vallen ook. Het tempo is gematigder, en ik denk soms ook verstandiger hoor We zijn natuur lijk met z'n allen hier in Nederland wel als een gek aan het rennen en racen „Ik zat daar in een groep - die ging uit van Opbouw Drenthe - die ten aanzien van een soort ruilver kaveling die moest gaan plaats vinden in die omgeving informatie moest geven met name aan de boeren Daar werd ik gevraagd omdat ik aan de ene kant vanuit het boerenbedrijf ervaring had gekre gen en aan de andere kant zag dat die zaken móésten gebeuren. Het is altijd schuifelen tussen belangen en problemen Als je jarenlang je bedrijf op een bepaalde manier hebt gevoerd is het moeilijk om te zeggen, daar gaan we nu op een andere manier mee aan de gang MINDERHEIDSGROEPEN „Kunt u goed met compromis sen overweg?" „Mijn ervaring in de loop der jaren is geweest dat je wanneer je knopen doorhakt, altijd ook met de minderheidsgroep hebt te maken een naar een grote stad moet: dat vind ik een ongelukkige situatie „Ik ben dol op een stuk mooi natuurgebied en ook op vogeltjes, en ik heb toch óók gezien dat je als boer, met alle liefde voor de natuur die je kunt hebben, soms in een dwangpositie komt. Als bestuurder zul je moeten proberen om een weg te vinden, waarin een ieder zich zo plezierig mogelijk vindt. Dat is wel eens moeilijk, een voorzich tig laveren ook Wat dat betreft denk ik dat je omdat je in een qua inwoneraantal vrij kleine gemeente zit, toch ook wel heel gauw de verhoudingen en de wensen van de mensen zult kennen Het is een heel groene gemeente Wij alle drie, mijn man en dochter ook, hebben er enorm veel zin in. Hoe wel mijn dochter met enig verdriet in haar hart afscheid zal nemen van het pleintje, want het is uniek hoe de kinderen hier met elkaar om gaan, enig Maar dat weet u." ECHTGENOOT „Heeft uw echtgenoot er geen moeite mee om zich naar aanlei ding van het beroep van zijn vrouw naar Drenthe te verplaat sen?" „Nee, hij is wat wij noemen een kleine zelfstandige Als grafisch ontwerper heeft hij zijn klanten door het hele land, ook in het noorden En of hij nu vanuit Norg naar Gorredijk of het Westland rijdt, of van hieruit, ik denk dat hij gemid deld toch niet meer kilometers zal draaien. Hij heeft het ook nooit als een probleem gezien. Hij heeft gezegd, toen wij het eenmaal over het idee eens waren: „Dat moet je doen. Daar heb jij een stukje geluk in, een stukje voldoening Kijk, je kunt het werk niet doen als je niet Is eerste de vraag naar haar ïotlveerdheid om van het on wijs om te switchen naar het 1 isterschap. ïc kan me zo voorstellen dat and wanneer hij of zij alleen ir weet, dat ik vanuit het onder kom niet direct de stap ziet r een dergelijke funktie en naar ambiëren daarvan. Maar ik zit twintig jaar, denk ik, in de 'ïek, erg organisatorisch, en onder andere in mijn plaats voorzit ter van de Plattelandsvrouwen en voorzitter van de Drentse Vrou wenraad, om maar wat dingen te noemen. Met het gebied van bestu ren en beleid met elkaar uitstippe len ben ik al jaren bezig „Als je je dan op een gegeven moment gaat realiseren: wil jij tot je vijfenzestigste in dat onderwijs blij ven, dan denk je toch dat dat voor de kinderen niet leuk en voor jezelf allerlei fronten en niveaus mijn steentje bij te dragen, niet alleen dat ondervoorzit- deVVD nu: ik ben ook afdelingsbestuur aktief ge was lang voorzitter van de in de VVD en voorzitter ondercentrale, een stukje de provincie zou je kunnen jen. Ik ben ook buiten de poli- in verenigingswerk aktief ge- st. Toen ik in Drente (Ruiner- I bij Meppel) woonde was ik ook niet goed zou zijn In de loop der jaren is dat idee zich gaan vormen Zo langzamerhand is het me gaan boeien en werd het zeer aantrekkelijk. Ik vind het een ma nier om met besturen bezig te zijn - niet zo zeer met partijpolitiek, maar wel met politieke beslissingen - waardoor je zeker in een wat klei nere gemeente heel dicht bij de mensen kunt staan. Dat is iets wat ik geweldig plezierig vind, praten met mensen, bezig zijn met men- e ree brie, mijn man en dochter ook, hebben er enorm veel zin kar- - een$r«'' waar

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3