I MAAK VAN JE EERSTE SCHOOLDAG 'N BLAUWE MAANDAG. l Nieuw: café Monet iïjEP OP ZAKELIJKHEDEN. De sloot li ing Lange Abraham Bewijs Gebeuren Terzake Heterdaad Constateren Rugzwemmer V/ Benzine gestolen Wet I.P.V.O. Prick 5DAG 6 AUGUSTUS 1985 loep op Leusden lerenj dlgen iaal t. Grc /erliej bel; moet'VlQ srden idefjig notitie betreffende de lerdt riminaliteit eens op zijn loorspit, komt, naar valt n, tot de conclusie dat ;n S >en werkstuk gaat, dat Rui,etaande vooroordelen bO!:nbtelijke teksten Jt- grote delen tekst, die iverbod ig lijken te zijn, laar tidere, die door de wijze nuleren óf gewoon geen Pen' sderlands zijn, óf zodanig teld, dat ze minstens :oacli jeërlei uitleg vatbaar levigdus. n eei ïeterb titie „Kleine L Gliteit" begint met een Die luidt als volgt: nede bekend is uit de (Rïheiden contacten J Je Commissie Algemene szaken met de politie en Openbaar Ministerie I s bestrijding van de --wamde kleine criminaliteit V$Jen alle aandacht die >ikan worden", niet slechts een stelling, e vrezen. ïtreft hier de weergave conclusie, waaruit inds maar één ding valt iken.Namelijk.dat de de notitie geheel Jig is, omdat „de ing van de zogenaamde iminaliteitin Leusden lacht krijgt, die gegeven met het gezonde verstand. (M. J. Koenen en J. B. Drewes, Verklarend Handwoordenboek der Nederlandse Taal, zevenentwintigste druk, Wolters-Noordhoff, Groningen). Aan de Driftakkerweg was afgelopen weekeinde iets bijzonders te bezichtigen. Naast de vele borden in die streek, waarover we onlangs nog berichtten, dat de provincie ze verwijderd wil zien, verscheen een heel ander fenomeen, een Abraham Een van de aanwonenden had de daarvoor gebruikelijke leeftijd van vijftig jaar bereikt, en dat werd middels deze pop duidelijk gemaakt. Nu is het zo, dat de redaktie van deze krant aan al die.Abrahamsdie door de jaren heen in het Leusdense zijn verschenen, geen aandacht meer kan schenken, omdat zoiets maandelijks een aparte bijlage zou vergen. Maarde uitzondering bevestigt de regel Er was met déze Abraham namelijk iets bijzonders. Hij was drie-en-een-halve meter lang. Naar verluidt, had dat iets te maken met het feit, dat ook de jarige heer G Speksnijder niet bepaald de kleinste is. iets, dat onze nieuwsgierigheid opwekt. Waarmee het nut van deze zinsnede ondubbelzinnig is aangetoond. ïven echter de moed niet op, en noteren onder ^fdstukje „Kleine iliteitinstads-en ervoer" de opmerking r Leusden geldt, zoals die hele notitie onder „C" men:„Zaak van erheidende sbedrijven, met men meer wissen aan te stellen in eel vaneen Nota ïid, Informatie, Controle n streekvervoer, >er 1984, zogenaamde isden, zo begrijpen we, niets te gebeuren. Dat is k. Maar hoe men denkt, >narissen aan te stellen ïheel van een Nota" is Helaas echter, we zijn er nog niet. Want wat komen we in de notitie „Kleine Criminaliteit" tegen onder het kopje „Jeugdwelzijn", als opmerking die Leusden betreft, wederom met een „C" aangegeven? Het volgende: „Hoewel alles voor uitbreiding en verbetering vatbaar is kan worden vastgesteld dat het beleid van de raad ter zake van voorzieningen voor jeugd en jongeren ongetwijfeld mede het gewenste effect heeft van voorkoming en beteugeling van de kleine criminaliteit". In deze zin, die een soort bewijs aanvoert, dat overigens niet wordt aangetoond, omdat zoiets niet aantoonbaar is (worden er minder fietsen (advertentie onder» eigen ;an zif cur* agave' iboety >gram' kan agent P. SU kH W De zomer is nog lang met voorbij. Het bruin van je huid nog niet verkleurd. Toch wordt 't tijd om je schooltas te pakken. Maar eerst nog even langs Texshop voor je nieuwe spijkerbroek Messcherp gesneden op je lijf en portemonnee. Dan naar schooi, goedgemutst en blauwgebeend. Want jou kan niets meer gebeuren.i gestolen, sinds „De Til" en „De Geut" bestaan? Hoe verhoudt zich dat aantal tot de aanwas van de bevolking? Worden er in een weekend, dat in beide genoemde gelegenheden niets te doen is, meer fietsen gestolen? En zo kunnen er vragen worden gesteld tot in het oneindige, red.) verschuilt zich een eigenaardige tegenstelling. Want als het waar is, dat „de voorzieningen voor de jeügd en jongeren ongetwijfeld mede het gewenste effect hebben van voorkoming en beteugeling van de kleine criminaliteit", lijkt dat tegengesteld aan wat eerder wordt opgemerkt. Namelijk: „Hoewel alles voor uitbreiding en verbetering vatbaar is. Kortom, het gaat hier om wat men in de wiskunde wel een bewijs uit het ongerijmde noemt. Voor wie geen wiskunde heeft gehad: een bewijs uit het ongerijmde is een bewijs waardoor men laat zien, dat de ontkenning van het gestelde tot een ongerijmdheid leidt. Dat wil zeggen, tot iets dat in strijd is Waarmee we - helaas - weer zijn aangeland bij de Nieuwe Ziekte: Het Gebeuren. „Daarbij", zo lezen we nog steeds onder het kopje „Jeugdwelzijn", „moet niet alleen aan het zo belangrijke clubhuisgebeuren worden gedacht, maar evenzeer aan de sport, activiteiten van scholen, thuis sleutelen aan de brom- en motorfiets (al is er zeker veel bezwaar tegen lawaaierig uitproberen), aan talloze afzonderlijke activiteiten". Zo beschouwt schrijver dezes het lezen van een boek als een weliswaar tot de talloze afzonderlijke behorende, maar in het algemeen toch rustige activiteit. Sinds hij echter begonnen is aan de serie „Tarzan, Koning van het Oerwoud", en wel eens lawaaierig uitprobeert, hoe die Tarzan-kreet toch zou klinken, is noch zijn wederhelft, noch de buurt langer overtuigd van de rust, die met het lezen van een boek samen zou gaan. We waren er trouwens nog niet, want onder de kop „Alcoholmatigingsbeleid" lezen we, wat Leusden betreft: „Er is in Leusden geen overmaat aan baldadigheid en vandalisme toe te schrijven aan alcoholmisbruik. Wel kan het nuttig zijn, een samenspraak te hebben met de exploitanten van horeca-instellingen respectievelijk degenen, die verantwoordelijk zijn voor clubcantine-gebeuren om ervaringen te vernemen en bijzondere aandacht te vragen voor misbruikende cliëntèle". Dat waren toch weer twee fraaie exemplaren: „clubhuisgebeuren" en „clubcantine-gebeuren", waar overigens, als we het goed begrepen, dus niet excessiefs gebeurt. Voor wat betreft het drugbeleid, lezen we in de notitie „Kleine Criminaliteit": „Naar de gegevens van thans is er geen aanleiding ter zake in onze gemeente van gemeentewege nader beleid te formuleren". Terzake is in dit geval, dat er geen aanleiding is, van gemeentewege nader beleid te formuleren. Niet voor de provincie, zelfs niet voor de gemeente. Misschien, dat de provincie terzake nog eens beleid formuleert voor de gemeente. Wat betreft Germanismen is de Notitie Kleine Criminaliteit overigens ook rijk gezegend. Zo lazen we al: „voorkoming", „wering", „voorkoming" (bis), „een samenspraak hebben", en komen we nu aan de fraaiste, waar het gaat om winkeldiefstallen: „We kunnen vaststellen dat de politierapporten nog al eens een betrapping bevatten". Dat zou in het Vlaams mogelijk niet misstaan, maar voor zover ons bekend,heet„een betrapping" in onvervalst Nederlands nog altijd „een heterdaadje". Zo is het mogelijk, nog enige tijd verder te gaan, maar dat zou zo onderhand wat te ver gaan voeren. Vandaar, dat we volstaan met het vermelden van enige opvallendezinsneden uit de notitie, waarin zaken worden geconstateerd, die ofwel zo voor de hand liggen, dat vermelding overbodig lijkt, óf die dusdanig onduidelijk zijn geformuleerd, dat een duidelijke uitleg noodzakelijk is, óf.die in krom Nederlands gesteld zijn. - .alleen al de overgang van huisdeur via je eigen tuin(tje) brengt je meer naar de „eigenstraat. - .potentiëlevernielers moeten zich niet veilig achten. - ik meen dat aan één en ander naarmate van behoefte en opkomende gezichtspunten wordt voldaan en blijf met ABZ, OM en politie attent, ook op de lering die zich uit het zich voordoende kan worden getrokken". (Uitroeptekens zijn van de redaktie); - „Evenals in dit wetsontwerp blijkt overigens uit de hele nota van mentale centralisatie die nog steeds bij de Rijksoverheid aanwezig is en groeit"; - „Als de regels en tekens als logisch worden ervaren zal er meer vrijwillige naleving zijn, dan ook gerichter en effectiever politietoezicht"; En wat te denken van een hele opsomming van zogenaamde „huis-tuin-en-keukenzaken" die de kleine criminaliteit tegen gaan, waar plotseling vermeld staat: „Als opgeschoten en soms zelf kleinere kinderen met onbekende zaken thuiskomen: informeren"; Wie informeren, of waar informeren, dat is hier de kwestie. Waarmee geconstateerd kan worden.dat we a) lang niet op alle slakken zout hebben gelegd; b) met vreugde een leesbare en voor eenduidige uitleg vatbare versie van de notitie Kleine Criminaliteit tegemoet De rugzwemmer, ook wel Bootsmannetje ge noemd, is een insekt van ongeveer anderhalve centimeter groot en hoort thuis in de familie der wantsen. Hij bezit twee luchtreservoirs tus sen de buikharen. Dank zij die luchtvoorraad floepen ze als een ballon netje omhoog en staan letterlijk met de vier voorste poten en het achterlijf tegen de water spiegel. Wij zouden zeg gen ondersteboven, maar voor deze insekten is dat gewoon rechtop, zo hoort het. Zij zijn dan ook aan de rugzijde veel lichter dan op de buik. De meeste waterdieren zijn op de rug donkerder. Dan vallen ze, van de bo venkant af gezien, nau welijks op tegen de ach tergrond van de donkere diepte. Van de onderkant bekeken valt een lichte kleur minder op tegen de verlichte bovenste wa- terlagen. Dat bij de rug zwemmer juist de buik het donkerst is, bewijst dat hij op z'n kop hoort. Staande tegen het water plafond, op de grens van lucht en water, steekt het achterlijf net boven het water uit. Zo worden de luchtreservoirs bijge tankt en wacht hij rustig op voedsel, dat bestaat uit allerlei waterdieren, zelfs vissenbroed, die hij als een echte wants uit zuigt. Ze hebben name lijk een zuigsnuit waar mee ze flink kunnen ste ken. Zelfs mensen kun nen een behoorlijke steek oplopen. Het gif dat in de wond wordt ge spoten kan bij gevoelige personen pijn en tempe- ratuurverhoging ver oorzaken. Als de rugzwemmer wil duiken dan moet hij de stijgkracht van zijn lucht ballon met zijn sterke achterpoten overwinnen. Duiken is voor hem het zelfde als vliegen voor een vogel. Het boots mannetje kan, evenals alle wantsen, goed vlie gen, maar niet recht streeks uit het water op stijgen. Wil hij ander wa ter op gaan zoeken dan kruipt hij aan land en laat zich eerst drogen, 's Winters hebben ze het niet gemakkelijk. Dan snijdt het ijs hen van de lucht af. Ze zoeken dan ergens een luchtbel on der het blad van een wa terplant en roerloos te gen de plant gedrukt trachten ze de winter te overleven. Als de winter wat langer duurt gaan er dan ook heel wat dood, maar de overlevenden brengen de populatie spoedig weer op peil. De vrouwtjes leggen de eie ren door middel van een legboor in de stengels van waterplanten. De lar ven verpoppen zich niet doch vervellen vijf maal. In de warme zomermaan den leven ze bijna uitslui tend van de larven van de steekmug, die ook aan de waterspiegel han gen en een moeilijke duik overbodig maken. G.van L. SOOTinAMii LEUSDEN - Uit een Ford Fiësta, die geparkeerd stond op Heggerank, werd afgelo pen vrijdag zeven liter benzi ne gestolen. Volgens de eige naar van de auto, die zondag bij de politie aangifte deed. moet de brandstof vermoe delijk tussen 24.00 en 11.30 uur uit de autotank afgetapt 1 zijn. De speurzin, die gemeente lijke medewerkers onlangs hebben getoond inzake het opsporen van illegale exem plaren van de canis familiaris, heeft een aantal aardige ne venverschijnselen met zich gebracht. Geheel onbedoeld, dat be grijp ik, heeft die plotselinge activiteit er aan meegewerkt, dat ik bijvoorbeeld zonder enige moeite heb kunnen meedoen aan dé rage van deze tijd, het afslanken. En bovendien heeft die aktie we derom aangetoond, dat de Wet van Prick nog tot grote inspanningen kan leiden. De lichamelijke inspannin gen, die ik mij de laatste maanden heb getroost in mijn geslaagde streven, de ge meentelijke strevers naar ge lijkberechtiging, te samen met mijn huisdier te ontlopen, hebben mijn gewicht tot weer aanvaardbare proporties te ruggebracht. En dat. zonder dat ik daar een boterham min der om gegeten heb. Hartelijk dank, daarvoor Alhoewel ik me in kan den ken, dat de plaatselijke verko pers van alle mogelijke diëten het in dit geval niet met mij eens zullen zijn. Immers, als meerdere lieden mijn voor beeld volgen komt er een on middellijk einde aan de toe name van de omzet in deze negotie: de enige handel waar groei in zit, in dit land, is - oh ironie - de afslankindu- strie Toen ik dan ook vorige week vernam, dat het de gemeen telijke speurders was gelukt, niet minder dan 170 illegale honden op te sporen, prees ik mijzelf gelukkig om de voor uitziende blik, die ervoor heeft gezorgd, dat wfj, mijn hond en ik, daar niet bij zijn. In een explosie van onge kende creativiteit, inspanning en saamhorigheid binnen de vier muren van ons huis, zijn we tot op heden mooi buiten schot gebleven Ik geef toe, het kostte inspan ning. En niet weinig ook. Bo vendien noopte de speuraktie naar honden, waar geen be lasting voor werd betaald, ons tot meerdere vrij prijzige aan kopen. Maar een mens moet wat voor zijn principes over hebben. In de eerste plaats deponeer den we onze hond, meteen na het vernemen van de her nieuwde gemeentelijke speurzin, genadeloos in een daartoe aangeschafte teil, ge vuld met eveneens daartoe aangeschaft kattegrit. Een muilkorf voorkomt, dat het dier aanslaat, als de bel van de huisdeur gaat, zodat we ook op die wijze niet voor on aangename verrassingen ko men te staan Dit. in afwachting van de in middels noodzakelijk gewor den maatregelen Zolang die niet waren vol tooid, kon van een argeloos betreden van de openbare weg, in gezelschap van ons huisdier, en ter leniging van de natuurlijke aandrang waar door het dier zich bij tijden ge plaatst ziet, natuurlijk geen sprake meer zijn. Als ik het overigens goed be grijp, zijn de revenuen uit die hondenbelasting bedoeld, om de gevolgen van die natuur lijke noden op afdoende wijze te bestrijden. Daarin faalt men echter volledig, dus daar wens ik ook niet meer aan mee te betalen, waarmee ik - dat besef ik zeer wel - burger lijk ongehoorzaam het zoveel ste element in de neer waartse spiraal vorm Met genoegen. Dit te meer, daar ik mij zeer onlangs, na een dag werken, over de drie meter trottoir tussen mijn ge parkeerde auto en mijn voor tuin spoedde, en uitgleed over wat voor mijn misstap ongetwijfeld een waar kunst werk is geweest. Dientenge volge was ik plotseling in staat, om de volgende hinder nis op geheel eigen niveau en van zéér dichtbij, te bestude ren Navranter is falende beste ding van belastinggelden mij zelden onder de neus ge drukt. Vandaar dan ook ons uitge breide pakket noodmaatrege len. Immers, achter iedere co nifeer rododendron of berke boom schuilt dezer dagen een potentiële hondemepper. Om een zeer lang verhaal kort te maken, middels de aanschaf van periscopen, in- fra-roodkijkers, een paar fikse stukken tunnelbuis en een elect ronisch zeer geavan ceerd waarschuwingssys teem laat ik tegenwoordig mijn hond uit. In de tuin van één van de bu ren, want die rommel wens ik niet in mijn gazon aan te tref fen, laten we wel zijn. Waarmee, zoals ik aan het begin van dit verhaal al stelde, de Wet van Prick tot grote inspanningen leidde, zowel fysiek, als financieel, maar je hebt principes, of je hebt ze niet De Wet van Prick, zei u? Niet bekend? Kom nou. Die luidt gewoon, dat de groei van het enthou siasme, waarmee belasting op enig goed betaald wordt, omgekeerd evenredig is met de toename van de hoogte der aanslag Dat mijn gezin, om de juist heid van deze stelling te be vestigen, zich vanwege alle dure aankopen nu al maan den op de rand van het faillis sement bevindt, is daarbij bij zaak Want voor je principes moet je wat over hebben of, sterker nog, wet is wet. Nieuws uit het bedrijfsleven LEUSDEN - Burgemeester J. W. M. Rademaker opende afgelo pen donderdag feestelijk en enigszins officieel een nieuw ca fé in Leusden: café Monet. Deze uitspanning is te vinden aan de Smidse, waar ze geïntegreerd is met aktiviteitencentrum De Korf. Café Monet is eigenlijk een ge deeltelijk verbouwde Korf-bar De helft van het horeca-gedeelte in De Korf is afgestaan ten behoeve van cafe Monet, dat een eigen ingang heeft en een compleet andere sfeer kent dan de resterende Korf-bar. Voor de bouw van het nieuwe café verleende de gemeente een subsi die, die ze via pachtvergoedingen van horeca-baas John Visser weer terug wil verdienen De gemeente financierde de bouw, omdat aktivi teitencentrum De Korf eigendom van Leusden is. Café Monet. vernoemd naar de Franse schilder Claude Monet, ademt een typisch Franse, impres sionistische sfeer uit Het interieur, naar een ontwerp van Victor Vis ser. kent vele tinten groen, met hier en daar donkerrode accenten Openklappende deuren naar bui- ten geven - bij mooi weer - toe- I gang tot het terras. *1 Café Monet is geopend van half elf 's morgens tot één uur 's nachts. Zondags en maandag morgen gesloten. Bij de rijkspolitie werd ook mel ding gemaakt van het vernielen van een voorruit van een auto. die gestald was langs de Kuperssingel Behalve de ruit moesten ook de ruitenwissers en de wieldoppen van de wagen het ontgelden De vernieling moet plaatsgevonden hebben in de nacht van 31 juli op 1 augustus. Van een geparkeerde Datsun op de hoek Leeuwenburg/Sanden- burg werden zaterdag, tussen 19.00 en 00.45 uur, twee wieldop pen gestolen. Door het onthullen van een zelfpotret van de Franse schilder Claude Monet opende burgemeester J W. M Hademaker vorige week een nieuw cafe in Leusden café Monet

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7