Met een druk bezochte afscheidsreceptie vertrok burgemeester Schneiders naar Almelo LEUSDER JAAR De sloot I.P.V.O. Prick 0 Schrijvertje NSDAG 13 AUGUSTUS 1985 Den e| 'nproo train; ?ls VOc inden, h«, d'9etn deze aflevering van 'De e' .eusder Krant vijftien jaar ge- J9eptf;eden' worden we op 3 sep- ember 1970 verrast met een 3r1 Lïkse 'opening' op de voorpa- 9'°e^jna: het Leusder Zwembad Oveoegroette de 200.000e bezoe- ent *er. !™es Een week later maakt de .eusder Krant uitgebreid mel- öfend jjng van het vertrek van terwtji^eusdens eerste burger, bur- ^eerjemeester Schneiders. Blij- lass*cens het verslag werden de aa' Vergadering en de receptie, au9-Jie daarbij werden gehouden, /oorboor menig Hotemetoot be- Onder andere de toen- nalige Commissarig van de het koningin, professor Verdam volg!|n vertegenwoordigers 'uit verenigings- en zakenle- amesren van de gemeente Leus- Lare'len en militaire en geestelijke amP tioogwaardigheidsbe- )amei. kleders". zoals het verslag meldt. Namens de gemeenteraad, gemeentepersoneel en Rijks politie in Leusden overhan digde raadslid W.F. van Spaendonck aan de heer Schneiders een filmprojector, die - gezien de hobby van de scheidende burgervader, fil men - in dank werd aanvaard. Overigens deed Van Spaen donck het geschenk verge zeld gaan van een speech, die niet van humor was ont bloot: ,,0ver de vraag, wie is wat en wat is wie, ben ik van de vol gende gedachten uitgegaan - de film is het gebeuren in de gemeente, in de raad. Aan de projektor zitten twee stel- knoppen, een linkse en een rechtse. Dat zijn de wet houders. U moet zelf maar Eén van de vele afscheidscadeaus, die de heer Schneiders bij zijn vertrek uit Leusden aangeboden kreeg, was een filmprojec- tor, dat vergezeld ging van een passende toespraak, die niet van L was ontbloot. (Archieffoto Leusder Krant) beoordelen, welke telkens weer bijgesteld moeten wor den, om het beeld weer recht te krijgen; - de motor, dat is het grootste onderdeel van de projektor, zonder dit onderdeel is pro- jektie onmogeljk. Ik had hierbij gedacht aan de KVP; - de transporteur, voor de continuïteit en de over dracht van waarden: de CHU; - de lens: ieder stofje op de lens wordt meerdere malen vergroot, maar de lens is noodzakelijk om het licht te bundelen en het beeld scherp te stellen. Een func tie. die ik de PvdA had toe gedacht; - de schuifknop om het beeld sneller of langzamer te la ten draaien, versnellende en vertragende effecten kunnen beide van belang zijn: de VVD; - de lamp, dat is de AR, die zijn licht laat schijnen en de dingen doorziet; - en tenslotte: het anti-sta- tisch-dynamische doekje, waarmee duidelijkheid van het beeld kan worden ver kregen, een fijne taak voor D'66; - wij danken de man, die deze projector op bekwame wijze heeft willen bedienen, goede films heeft ingelegd en geprojekteerd. De pro jektor Leusden heeft onder uw leiding twee jaar lang dynamisch gezoemd..." Dat was nog eens een tekst, waarbij overigens vooral op valt, dat er een drietal partijen in voorkomt, dat niet meer in de vorm van die dagen be staat, en dat omgevormd is tot het huidige CDA, de Ka tholieke Volkspartij (KVP), de Christelijk Historische Unie (CHU) en de Anti Revolutio naire Partij (ARP). We vermel den het er, voor de jeugdige lezer, volledigheidshalve nog maar bij. Vermeldenswaard is nog het feit, dat fotograaf Janus Vis ser in Hilversum werd vergast op een pak slaag, dat er zijn mocht. Hij vroeg aan vier jon gens, die aan het voetballen waren, de weg naar het veld van Actif, waar RODA een uit wedstrijd speelde, en dat had hij natuurlijk niet moeten doen Intussen werd het Leusden buitenbad nu eens niet fees telijk geopend, maar feesteljk gesloten De eerste-klas-subsidie voor de Euro-woningen wordt door minister Schut van volkshuis vesting verdedigd. Er werden kamervragen over gesteld, omdat Leusden, naar om vang, alleen voor zo genaamde tweede-klas-sub- sidie in aanmerking kwam. Bij de Euro-woningen, zo ant woordde de minister, werd daar terecht een uitzondering op gemaakt. Intusen kwamen in de Leus- dense gemeenteraad de PvdA en de ARP tot de slot som, dat een gemeentelijk subsidie-beleid ontbrak, en dat allemaal naar aanleiding van de vraag, of Roda recht van opstal zou kunnen krij gen, of niet. De sportsterren Ard Schenk, Ada Kok, Rinus Israels en An ton Geesink kwamen naar Leusden ter gelegenheid van de opening van de modelwo ningen in 'Rozendaal'. Dat evenement werd aan elkaar gepraat door Willem Duys. Overigens was dat niet de enige feestelijkheid, die week. Want in Achterveld werd de nieuwe R.K.-kleuter school 'Hummeltjeshonk' eveneens feestelijk geopend. De brandweer vierde het feit, dat men acht jubilarissem in zijn midden telde, en 35 jaar DWS Achterveld werd ge vierd met een uitstekend mu- ziek-concours, waar meer dan 500 muzikanten aan deelnamen De toenmalige wethouder Zandbrmk, tevens loco-burgemeester, feliciteerde burgemeester Schnei ders met zijn benoeming in Almelo (archieffoto Leusder Krant). De naamgeving in de wijken Rozendaal en Rossenberg leidde in de gemeenteraad tot felle disputen "Elitenamen voor elitewijken", zo luidde het standpunt van de tegen standers van namen als: An- dalusië, Franche Comté en He de France. Voorstander, en toenmalig wethouder Bijle- veld stelde daar droog tegen over: ,,Alle nieuwe wijken van Leusden krijgen exclusieve namen", waarmee over dit onderwerp ook wel weer ge noeg is opgemerkt. Gezien de zonnigezomer, die we volgens de statistieken dan toch maar genieten,mo menteel, bekijken we de prij zen deze keer eens in de sec tor, die het duidelijkst gebon den is aan het weer. groente, fruit en bloemen. Om met die laatste te begin nen, chrysanten kostten vanaf f 1,25 per bos, de zelfde prijs gold voor een bos Kaapse viooltjes. Vijf kilo Zeeuwse kleiaardappelen kostte f 1.69, een bloemkool negentachtig cent, een kom kommer negenenveertig cent, een pond gesneden an dijvie ging voor 39 cent de deur uit, en twee kilo Claps handperen kostten f 0,79 Een kilo witte druiven moest f 1,39 opbrengen, blauwe druiven kostten vijftig cent meer. De competitie ging voor Roda slecht van start: 0-2 tegen Barneveld. De Antilopen de den het beter, ze wonnen met 6-3 van MIA, alhoewel de eer lijkheid gebiedt te zeggen, dat deze uitslag werd behaald doorhet tweede team Nu betreft het hier een grapje, want het eerste team deed het nog beter het won met 9- 3 van Unitas In een sterk bezette zeskamp, waaraan teams deelnamen als AZPC, Wilskracht, Neptu nes en de Robben, wist het Leusdense De Haaien zich naar een derde plaats te zwemmen. Dat mocht, gezien de bezetting van de zeskamp, beslist een goede prestatie worden genoemd Het sportieve hoogtepunt in deze dagen lag echter op een heel ander vlak. De Schiet vereniging Leusden werd na melijk landskampioen op de 100 meter, 3 houdingen. Dat 'groei', de laatste tijd zo'n zwaarbeladen term, overi gens niet altijd onverdeeld gunstig beoordeeld kan wor den, moge nog blijken uit wat er boven het verslag van de jaarvergadering van Roda stond: ..Verheugende groei van de vereniging levert pro blemen". Ook de toenmalige Commissaris van de Koningin, professor Ver dam, was naar Leusden gekomen, om afscheid te nemen van burgemeester Schneiders. (Archieffoto Leusder Krant) De werkelijk pregnante vraag is nu. wat oorzaak, en wat gevolg was Ik bedoel maar. zou het publiceren van een rapport waaruit zou moe ten blijken dat er in het Leus dense helemaal niets aan de hand is, de kwade geesten hebben aangezet om eens aan te tonen dat het bedrijven van pseudo-wetenschap een zeer gevaarlijke bezigheid is? Dat lijkt me een zo niet voor barige, dan al wel uitermate sterke stelling Dat. met ande re woorden, kunnen we gerust vergeten. Met belangstelling echter zie ik de reacties al weer tege moet. Zoals in de grote politiek voorspelbaar, kan het haast niet anders, dan dat de publi- katie van een bij elkaar ge raapte hoeveelheid niks onder het mom van een notitie, en de daarop gevolgde gebeurtenis sen, tot een heel andere reac tie gaan leiden, dan een gewo ne kiezer vermag te denken Daar is zo n modaal persoon overigens ook niet voor. als u die illusie soms nog had Dat ligt al jaren anders. Die moet gewoon instemmen met wat er m de polititek wordt bedacht, en mag die instemming dan eens in de vier jaar betuigen. Dus niet zeuren, jongens en meisjes, zo is het spel, en dat zijn de regels Maar goed, waartoe kan de recente reeks gebeurtenissen dus uitslui tend leidenDat is voor ie mand met een béétje politiek gevoel toch op voorhand al wel duidelijk tot de politieke conclusie, dat je bepaalde rapporten met meer in de openbaarheid moet bren gen, natuurlijk. ..Stel je eens voor, dat er iets positiefs in staat Daar kan de massa dan niet anders, dan negatief op reageren zo luidt de motivatie van een dergelijke conclusie Op voorhand, dus dit is pre matuur. om bepaalde rappor tages in stijl maar eens te evenaren We zagen dat vorige week zo mooi in Engeland, als het nieuws niet deugt, moet je dat niet het nieuws kwalijk nemen, maar degene die het opschrijft filmt/vastlegt Dat is hogere politiek. En aangezien men in de Leusdense politiek niet snel de geringste pet van zichzelf op heeft, is het nu maar een kwes tie van afwachten, tot iets of iemand in dat wereldje tot de onvermijdelijke conclusie komt. dat berichten over de geringe criminaliteit in het ver volg maar beter achterwege kunnen blijven. Op zich kan ik daar wel mee instemmen Maar dat geldt al leen, zo lang dergelijke notities zo slecht geschreven zijn, als hier het geval geweest schijnt te zijn. als ik dat allemaal goed begrepen heb Los daarvan heeft zich, naar aanleiding van al dat gezeur, een nieuwe hobby ontwikkeld in den lande, die als men niet uitkijkt, dra tot rage verheven zal worden Het betreft hier een alleraardigst gezelschaps spel. waarbij het er om gaat. wie de meest originele drogre den kan bedenken voor een gefingeerde gebeurtenis Een drogreden, zoals die in de daadwerkelijke politiek - het geen een groot onderscheid heet te zijn met het dagelijkse bestaan - bedacht zou kunnen zijn Als voorbeeld nemen we. zoals gesteld, een fictieve ge beurtenis. waarvoor ik u de volgende situatie schets Er is een welgesteld per soon, die een stulpje bezit in een mooi bos. Dat stulpje, een beetje bouwvallig, wil de eige naar graag vernieuwen. Maar dan blijft het altijd nog een kleine behuizing. Dus in formeert deze eigenaar bij de overheid, of hij dat stulpje mis schien ook wat groter mag maken Dat mag: tien procent groter. Maar dat vindt de eige naar wel wat weinig, dus vraagt hij. of daar niets aan te doen is. Het antwoordt luidt: jawel. Dan moet het hele terza ke doende voorschrift in het bestemmingsplan worden ver anderd. Maar dat kan wel, on der het mom om al die plan netjes op één lijn te brengen. Zo komt het dan ook in de gemeenteraad. Eén van de leden van die raad vraagt, waar die verandering voor no dig is. ,,Dat is, om alle plannen op éen lijn te brengen", luidt het antwoord van de betreffen de wethouder ..Dus er is niets in voorbereiding, er wordt straks geen huis verbouwd?", is de volgende vraag Die wordt ontkennend beant woord. met een zéér duidelijk ,,Neen". Om een lang verhaal kort te maken, de pers komt erachter, dat het wel degelijk om het huis van een welgestel de ingezetene ging, en publi ceert daarover. De vraag is nu welke rede nering kan mogelijk in de poli tiek worden bedacht om aan te tonen dat a) het hier ging om een wijziging van het beleid, die niets met het éne, noch met het andere huis te maken had: b) het zorgvuldige hande len van een over de bur gers gestelde overheid met dergelijke negatieve publiciteit niet is gediend. Daar valt heel wat van te maken Om te beginnen houd je vast aan dat verhaal van het op één lijn brengen van alle bestem mingsplannen. Verder deel je het Toeval - oh gelukkige li teraire vondst - de grootste rol toe Voorts borduur je voort op de achterdocht, die bepaalde lieden kenmerkt. Het verweer, dat die achterdocht wel eens terecht is gebleken doe je weer af met Toeval, en je verwijst tenslotte naar de dooddoener van deze eeuw Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt Dat heeft als bijkomend, maar niet onbe langrijk voordeel, dat je - en passant - ook nog de indruk weet te wekken, dat er gewérkt wordt Tenslotte wijs je nog op het gevaar.dat méér van dit soort publikaties er wel eens toe zouden kunnen leiden, dat die welgestelde ingezetene straks helemaal niet meer in je ge meente bouwen wil, en de zaak is gepiept De bewoordingen, waarin deze volkomen sluitende rede nering moet worden vervat, laat ik graag aan u, als lezer en kiezer, over Tenslotte zult u zelf wel weten, welke zins bouw. stopwoorden, gedach- tenkronkels en overige her senspinsels uw favoriete be stuurder kenmerken. En naar mate de rage om zich heen grijpt zult u merken, dat de oefening ook hier kunst baart, zoals dat overigens in de pol- tiek - ook hier in Leusden - haast dagelijks te merken valt. Ik bedoel maar, er wordt ingebroken, en met de gesto len papieren wordt aange toond. dat je de kluit voor de zoveelste keer belazerd hebt. Wat is dan het beste verweer Jawel, heel hard ..schande, schande" roepen over de in braak Maar laat ik ophou den met deze dagelijkse bana liteiten, zeg. Oefen, en be kwaam u. Maar blijf het zien als sport, want anders leidt vergaande training onvermijdelijk tot poli tieke ambities En van politieke ambities is naar ik vrees, nog nooit een mens - anders dan materieel gezien, misschien - beter geworden Oefening baart kunst, en dat in de politiek 't Zal wel om klein-kunst gaan Alhoewel, oorspronkelijk had dat woord een heel oudere, bepaald meer kunstzinnige be doeling. geloof ik. mmet voor gevaar vanuit de lucht. Tussen beide helf ten is een duidelijke scheiding en daarop staan een paar sprieten, die precies in het water hangen en elk trillinkje opvangen. Bij gevaar duikt het schrijvertje on middellijk de diepte in en neemt bij die duik met een een luchtbel mee aan het achterlijf. Die luchtbel en de aanwezige lucht onder de dekschil den, stelt hem in staat geruime tijd onder water te blijven. Dat die lucht onder de dekschilden zo belang rijk is voor het ademen komt doordat insecten niet met een neus of een mond ademen, doch met een vertakt buizenstelsel dat uitmond in een aantal openingen onder de dek schilden. Dit zeer beweeglijke staalblauwe diertje, dat met zijn sierlijke en draaiende bewegingen, als een kampioen-kunst rijder over het waterop pervlak zwiert, wordt ook wel de 'Vrolijke Watertor genoemd. Het in spireerde de bekende Vlaamse dichter Gezelle tot het schrijven van zijn alom bekende gedicht. Daarin spreekt hij van het 'krinklende, win- klende waterding'. Op warme zomer avonden blijken ze ook goed te kunnen vliegen. Dan wordt de vrolijke wa tertor een lucht acrobaat. Een middel om een uitdrogend leefge bied te ontvluchten, of schoon ze ook wel lo pend over land emigre ren. G. van L. ss ar Vs *91/» r.V '9 m l zijn. zo is me in mijn met rapporten bezaaid be- met het creeren van een een notitie, een soms zells, twee een gelijkheden ,sen De eerste bestaat hierin, dat i'io i,ar rapport te dik is, en derhal- '[e,„ongelezen blijtt h0ck?® tweede, die met regel- zulie,af voorkomt - van regel- „at moet men het in dit ver- ar weefi hebben anders valt er tistisch niets te liegen - laat anelti», uitsplitsen in wederom de sü,e mogelijkheden 1 d®*V de lezer lacht zich een rd aiïp vanwege de opgelegde >arbx-jrheden als koeien, waaruit sderee rapport IS samengesteld t M9jf andere woorden er staat 20 n fs nieuws in; lakte,,/pe jezer consiaieep pat 3 feiten niet in overeenstem zijn met wat hel rapport meldt. ila enige overdenking ben ik 1 de tthdusie gekomen, dal fl» notitie, die Leusdens eerste ger heeft gepubliceerd over H, J.kleine criminaliteit 9 jijht te heten, in aanmerking j Jtt voor een diepzinnige re- met de laatstgenoemde rJr,gelijkheid in de vorige ali- e'zoe"Vant, oh ironie, publicatie lanJt'nog niet plaatsgevonden r w en Leusdens hockey-kamp 9 "'d door gefrustreerde snot- va zen in het Valleikanaal ge- oneerd onder de spullen, menige Leusdense biceps s<; '~a doen zwellen komen niet deLe- bts veel biefstukken, maar mg»1 nog zoiets als anabole A °'den voor'. tenslotte vliegt tot ffde vroege ochtend van de da9ujschoolweek niet slechts de H school maar ook nog een 'd' 1zaal in brand Geheel ■gene"jaan pat begrijpt u wel zoen eine criminaliteit :i|" ijn neus e wekt i Op de grens van lucht en water leven de schrijver tjes. Ze drijven niet op het water, maar hangen er in. Als ze eens een ogenblik stil wilden staan zou het niet moeilijk zijn in het diertje een kever te herkennen. Met hun vier roeipoten, die sterk zijn afgeplat en aan de zijkant van stijve haren zijn voorzien, waardoor ze de vorm van peddels heb ben, kunnen ze een be hoorlijke snelheid ont wikkelen. Bij de slag naar voren lijken de roeiblaad- jes veel te smal, maar tij dens de roeislag kan telen ze breeduit en waaieren de borstels uit. Ze bezitten echter niets dat ook maar enigszins op een kiel of roer lijkt en daardoor draaien ze alle kanten uit. Vandaar dat ze ook wel draaikevertjes worden genoemd. Die stuurloosheid is echter maar schijn, ze weten met grote behendigheid obstakels en soortgeno ten te ontwijken. Voor het leven half op en half in het water zijn de ogen aangepast. Deze zijn duidelijk in twee helf ten verdeeld, de onder helft om onder water te omgeving af te zoeken naar prooi en de boven helft om te waarschuwen

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7