spaanse Ontboezemingen Kantongerecht Amersfoort Ingezonden I k rant schSlhten over iivierirsfoort c thokkers Postcode Sigaren en shaggies Alcoholmatigings- beleid Schoolverzuim Oefening Verkeerstuin Leusden-Zuid Bravo! Avondvliegen door heli's Ingewikkelde tekst verwerking? uitbesteden: vaak dé oplossing KI/l/IEK De sloot INSDAG 20 AUGUSTUS 1985 Do* /SK Ja'46 /ootv le: Caspar van Loo ■g p-jen: Frits van Breda oda'ti UtrecMersfoort wordt gewerkt itunnel ondereen aan. Niet alleen lelijken maar zelfs voenaren klagen over het in de ge heien dat's nachts met uur «aamheden gepaard ameentelijke htlngsdienst in r .loort liet ons weten, dat J! 15; Leusdenaren eerst hun klaagd hadden aan het ■an de gemeente >n, maar vriendelijk i doorverwezen naar buur foort. Om nog meer de en klagende ntjes te voorkomen volgt verklaring van foort voor de nachtelijke iviteiten. ;rde spoorlijn foort-Zwolle wordt ter van de Schothorsterlaan inel gemaakt, die gaat als ontsluiting van het ïstig bedrijventerrein De i6 let heiwerk wordt >erd door de Nederlandse vegen en duurt tot en met ht van 25 op 26 augustus, cpe wordt er iedere nacht, ___Je weekeinden, geheid, ^^htelijk heiwerk is ikelijk, omdat overdag in d met het treinverkeer tabij de spoorrail niet mag worden; dit heeft te met de veiligheid, ig wordt de heistelling op t afstand van de irdaan iaan ir) werking gezet. Als ,e9e; van deze 3er® amheden is overlast en/ i 'er voor de omwonenden ronten vorkomen. Doordewind u' mate van het hel-geluid, rmmigen, nogal sterk f 9®" illen, aldus de gemeente I'Tfoort. tegen'., ■nmunryi aq, 15 .-ns is nooit te oud om te h,.lat bleek vorige week dagavond maar weer De Raadscommissie ABZ vergaderde, bij uitzondering, in het voormalig raadzaaltje in Achterveld eens. In het voormalig raadzaaltje in Achterveld vond een vergadering plaats van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken, een commissie die wordt voorgezeten door burgemeester mr. J. W. M. Rademaker. Omdat de notitie „kleine criminaliteit" aan de orde zou komen was ook de top van de Leusdense politie aanwezig. Tot verrassing van alle aanwezigen lanceerde de Leusdense groepcommandant adjudant Van Doorn, een voor de aanwezigen nieuw woord. Toen er naar aanleiding van het onderwerp fietsendiefstal werd gesproken over het fenomeen „helers" klonk uit de hoek van de adjudant ineens: „Ja, ja, die gruthokkers". We hebben de Dikke van Daleer op nageslagen, maar konden het woord niet vinden. Toch weet iedereen in politiekringen dat „gruthokkers" helers zijn, als we adjudant Van Doorn tenminste mogen geloven. Nu we het toch over fietsendiefstallen hebben, het lijkt in Leusden allemaal nog al mee te vallen. Ook het aantal fietsen dat gevonden wordt is in vergelijking met omringende plaatsen niet erg hoog. Op dit ogenblik staan er 50 fietsen gestald bij de Leusdense politie. Het gaat om overwegend oude karretjes. „Misschien staan er maximaal vijf behoorlijke tussen," aldus adjudant Van Doorn. Op een vraag van de heer Oostra (D66) of de ingegraveerde postcode hier geen uitkomst bood was het antwoord negatief. Op geen van de bij de politie aanwezige fietsen staat een postcode. „Anders waren de fietsen al lang weer bij hun rechtmatige eigenaar," aldus de adjudant. De politie vindt overigens wel dat de hele postcode-actie wat tegengevallen is. Wel is men blij dat alle Leusdense fietsenwinkels als service de postcode in nieuwe fietsen graveren. Er zijn Leusdenaren die het fietsendieven anders wel heel erg gemakkelijk maken, zo meent adjudant Van Doorn. Tijdens steekproeven in De Hamershof heeft men vastgesteld dat veel fietsen niet op slot staan. „We zullen daar in het vervolg meer op gaan letten en als het nodig is bekeuringen geven. Het is tenslotte nog altijd verboden om fiets of brommer onafgesloten ergens neer te zetten," zo kondigt adjudant Van Doorn aan. Voor het eerst sinds lange tijd was het Achterveldse ex- raadzaaltje weer eens de vergaderplaats van een aantal raadsleden. Vorige week donderdag vergaderde de commissie Algemene Bestuurszaken onder leiding van burgemeester mr. J. W. M. Rademaker in het knusse zaaltje. De direkte aanleiding was het feit dat een aantal raadsleden te kennen had gegeven dat ze het gebouwtje nog nooit van binnen hadden gezien. Nu er gesproken wordt over de verkoop van het gebouwtje leek het de burgemeester een aardig idee om eens een commissievergadering in Achterveld te beleggen. Sinds de samenvoeging van de gemeenten Stoutenburg en Hamersveld tot eén gemeente Leusden is het zaaltje in Achterveld niet meer als raadzaal gebruikt. Van de nog zittende raadsleden heeft alleen de heer H. B. Ossendrijver (CDA) als actief raadslid nog vergadert in Achterveld. Burgemeester Rademaker gaf bij de aanvang van de commissievergadering een kort overzicht van de historie van het gebouwtje en maakte de aanwezige raadsleden en bezoekers attent op enkele curiosa in het zaaltje. Het meest opmerkelijke voorwerp was een houten kastje, door de voorzitter aangeduid met „tabernakel". Het bleek te gaan om een gebruiksvoorwerp dat heden ten dage niet meer gebruikt wordt. Oppervlakkig gezien leek het te gaan om een kastje waaraan een snoer met een stekker zat. Het betrof hier echter een kastje waarin de sigaren voor de raadsleden bewaard konden worden. Een verwarmingselement, vandaar de stekker, zorgde ervoor dat de sigaren goed droog bleven. Dat er heel wat veranderd is, sinds de jaren vijftig mag duidelijkzijn. Tegenwoordig zien we de raadsleden meer dan eens hun van huis meegenoemen shaggie rollen. 'n de gemeentelijke nota „kleine criminaliteit" is ook een passaqe gewijd an het onderwerp nalcoholmatigingsbeleid". Burgemeester Rademaker zag echter geen kans om het betreffende onderwerp donderdagavond in de Raadscommissie Algemene Bestuurszaken (ABZ) serieus aan de orde te stellen. Juist op net moment dat de heer Rademaker het woord ..alcoholmatigingsbeleid" uitsprak om de raadsleden gelegenheid te geven zich uit te spreken over dat onderwerp, werd er een blad met verfrissingen binnengebracht, bestemd voor de dames en heren aan de vergadertafel. Eén drankje had duidelijk de overhand: heerlijk helder Heineken. Het onderwerp alcohol enzovoorts werd toen maar snel als afgehandeld beschouwd. Ep Oostra (D'66) en Corri Verduin (PvdA) zijn het politiek gesproken meestal wel met elkaar eens. Vorige week verschilden de twee raadsleden toch even van mening. Het onderwerpschoolverzuim" was in het kader van de notitie „kleine criminaliteit1' even aan de orde in de commissie ABZ. „Kan de gemeente Leusden zich niet wat soepeler opstellen waar het gaat om schoolverzuim," zo vroeg de heer Oostra zich at. Naar zijn mening wordt nu vaak een „leugentje om bestwil" toegepast als het er om gaat een schoolgaand kind een dag of meer van school te houden. Corri Verduin bleek een totaal andere mening toegedaan. „Het beleid van de gemeente is prima," aldus de PvdA- Iractievoorzitster, die toch heus niet snel klaar staat waar het gaat om complimentjes in de richting van het gemeentebestuur. Ook burgemeester Rademaker ziet niets in een versoepeling van het beleid waar het om schoolverzuim gaat. Als ouders om gegronde reden hun kind van school willen houden wordt dat meestal goedgevonden. We leggen er altijd wel de nadruk op dat het moet gaan om een uitzondering. Als we het beleid versoepelen wordt het al snel een grote puinhoop," aldus commissievoorzitter Rademaker. van k e helft eel enr a Sche uitgev aar h«' Achter/! >ser I werd r JanD iNe zijn) lessu-e)mer men ai v d en dezer dagen ben ik op mjjiQts gestapt, en het dorp es lany eens ,j00rgere<jen_ ik /n m-n j0nge jaren zoveel t'tyen fietsen, dat ik nu maar iolboo.e tourtjes maak. Vanzelf tijdens een tocht door de a'sden op het smalle maar 'olprezen fietspad langs het nsS3'" u® *J'n tijdens een schone zeld- ll0t %e dag zaten er weer een rij r jge/aars. Ze zaten zomaar if L atten, kennelijk zonder ver- *er 'hting. D'r was zo te zien lers. een echtpaar, pa onder Mi,it* parapluie starend naarz'n in 1 'ber. Ma in een makkelijk 'iltje, breiwerkje, tafeltje, lboxen, geloof ik, een spiri- brander met een flinke fles olie voor de onwaarschijn- Veerbaa ws ^en rubberbootje met stikke leuke Turkse kinde en moe in het gras aan de rkant zonnebadend in een 'vervige jurk en een sjaaltje "iet hoofd, het joelen van de 'ers verbrak de stilte n toen, wat verder, een Ider: ezel met doek er op ig ongestoord bezig het 1schap op het doek te zet- Hij deed me even denken een schilder uit de Franse ikwijk essionistische school. Ik eidoorn of Claude Monet leren Hollandser kan het niet, daar )0ibijKRs h6( kanaal. Zacht water met een paar den, vreedzaam grazend hier en daar een werkza- aterdag ~>oer, totdat de straaljagers kwamen, rust en stilte i. verbaas me over al dat e vee; graskalveren, pin- en vaarzen, wat een melk- zaldat worden in de nabije omst. De Langesteeg door loedje link voor een een- e fietser Met onvermin- 'e snelheid scheuren au- oorbij en anderzijds dreigt prikkeldraad Ook hier een stortplaats voor grof vuil, nu groeit er mais in al z'n groene glorie en zo te zien kernge zond. Ik reed verder langs wat ik zou noemen de Smoussesin- gel. Is die mooi geworden in enkele jaren. Het slootje van vroeger is een prachtige water partij geworden, bomen spie gelen zich in het gladde water. Stil dat het daar was, geen gerucht behalve ergens ver weg. H'sum drie. Het geluid kwam wat naderbij; twee meis jes in een opblaasboot en tus sen hen in een knots van een radio waaruit een nerveuze meneer vertelde wie bovenaan stond bij de Pop. En dan nog die reuze karpers in de Ha- mersveldse Wetering Als ik hengelaar was ging ik daar hengelen, je kan ze zo pakken, maar misschien smaken ze niet, ik weet het niet. Toen ik weer bij Tante Truus kwam was de koffie klaar We zijn nog een poosje in de Achterhoek geweest Bij onze thuiskomst bleek dat er eigen lijk niets bijzonders gebeurd was in Leusden. Geen voor aanstaande personen gebo ren of zo iets, alleen een beetje haastige grondverkoop voor twee miljoen, kun je leuke din gen mee doen voor de men sen; een kromme bocht recht trekken of weer een sportveld- je aanleggen, aardige huisjes kopen en gelijk slopen, da's allemaal leuk De zeer vereer de vrouwen en hooggeachte mannen van de raad hadden zo n haast, omdat onder meer de koper van de grond zulke hoge huren moest betalen voor zijn huidige bedrijven. Dét is nou sociaal meeleven met een ondernemer. Een dergelijk meeleven blijkt niet als het gaat om de Centra, kortgeleden het paradepaard je van het land met het revolu tionaire scanner afreken- en voorraadsysteem. Als straks Neerlands grootste grutter komt zal meneer Centra het wellicht heel moeilijk krijgen met z'n toko. Maar dat zal de zeervereerde vrouwen en hooggeachte mannen in de raad kennelijk geen zorg zijn, hij kan daar bijvoorbeeld best bromfietsen gaan repareren of iets anders doen. In de Achterhoek zagen we de resultaten van allerlei groot grutters in die kleine stadjes en dorpen, verpauperde winkel straatjes We telden in een zon straatje van misschien dertig winkels zeven verlaten zaken Zon stadje of dorp tracht dan nog een streekcen- trum te zijn, met kunst en vliegwerk proberen de kleine zelfstandigen het leven te red den. Maar de macht van de grote grutters, die het onderling goed met elkaar eens zijn, is te geweldig. Wie ben ik, dat ik verstand zal hebben van gemeentebe leid? Spaans In de Leusder Krant berichtte U jl. donderdag over een oefening van de vliegbasis Soesterberg. Deze week zouden er door de Amerikaanse luchtmacht extra oefeningen uitgevoerd worden. Normaliter vind ik dat het vlieg- tuigverkeer van Soesterberg al ontzettend veel lawaai kan ge ven. Het maakt kinderen soms bang. Ik weet het, in Rusland mag je het alleen denken: ge lukkig, dat ik 't hier mag zeggen - het lijkt wel oorlog! Hans Gelderblom over nei bruggetje weer vrij te maken. Ze hebben gezaagd en gesleept met de takken dat het een lieve lust was. Een vuil pak en botte zagen hebben ze ervan overgehouden. DRIEMAAL ONS PETJE AF VOOR DEZE JONGE LEUSDENAREN!!! Een buurtbewoonster, Jos. Glas-Blomhoff. Bravo voor de jongens (van 6 tot 91/2 jaar), die op woensdag 15 augustus na de onweersbui met hevige windstoten, waarbij een zwaar deel van een boom afknapte, dat in zijn val een lan taarnpaal velde in de buurt van de televisie-antenne in Alands- beek-Oost, zich volledig inzet ten om de ontstane ravage op te ruimen om zodoende de weg De nieuwe spoorwegovergang bij Pon is verfraaid met een bat terij stoplichten. Eén daarvan geeft toegang tot en sluit het verkeer uit Leusden-£uid. Naast het slalom-geslinger en gehob- bel dat elke automobilist daar dagelijks moet uitvoeren op de hoofdwegen, moet men nu ook 2 minuten stilte betrachten als men Leusden-zuid in of uit wil. We hebben een suggestie voor de instanties die hiervoor verantwoordelijk zijn: Men zou als laatste maatregel nog tol kunnen heffen als men Leusden- zuid in of uit wil. Fam. Veldman Amalia v. Solmslaan 2 Leusden-Zuid SOESTERBERG - Op vliegbasis Soesterberg wordt eind augus tus weer gestart met het avond- vliegen. Helicopters van het 298 Squadron zullen op woensdag 21 augustus, op maandag 9 september en op maandag 23 september aan deze vliegoefe- nlngen deelnemen. Het avond- vliegen Is nodig om de beman ning van deze vliegtuigen ver der te trainen In het vliegen bij schemering en duisternis. Het avondvliegen zal tot uiterlijk 24.00 uur duren. AMERSFOORT - Een Inwoner van Barneveld had verleden jaar zomer kans gezien om een schade van f 60.000,- te berok kenen aan een huis in de Sta tionsstraat daar ter plaatse, toen hij met zijn auto van de weg afraakte. ,,U had wel een paar pilsjes op hè", consta teerde de kantonrechter aan de hand van het proces-verbaal op de strafzitting van 15 augustus. ,,Nou ja, ééntje maar". Dat leek onwaarschijnlijk, ge zien het alcoholpercentage in zijn bloed en de fatale gevol gen. ,,Na één pilsje hoeven er nog niet zulke ongelukken te gebeuren. Ik denk eerder dat u er een gewoonte van maakt om met pilsjes op achter het stuur te gaan zitten. U was niet verze kerd. Hoe zit het met de scha de?" Die was door de gemeente betaald. Inmiddels werd een be drag van zijn uitkering ingehou den i.v.m. een afbetalingsrege ling, de auto was in beslag ge nomen en het rijbewijs had ver dachte maar laten verlopen, ,,want Ik ga niet meer achter het stuur". Zeer verstandig, vond de kantonrechter. De enige straf die nog enige zin had, was hechtenis. De officier eiste vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, de kan tonrechter veroordeelde con form. Nog een geval van - herhaardelijk - onder invloed rijden door een in woner van Barneveld deed zich voor Deze verdachte had al een veroordeling gekregen zijn rijbe wijs was hem voor zes maanden ontnomen, hij had een boete ge kregen en moest bovendien drie weken 'graven'. Dat hij nu op nieuw voor de kantonrechter moest verschijnen, kwam omdat hij toch gereden had, zonder rijbe wijs. „Toch is het toeval dat dit feit apart behandeld wordt", zei de of ficier in zijn requisitoir. „Het hoort eigenlijk bij de rest en het zou een ondergeschikte rol gespeeld heb ben als we alles tegelijk aanhan gig gemaakt hadden. Daar wil ik bij mijn eis rekening mee houden en daarom de helft van de nor male boete eisen: f 75,-" De offi cier had de moeite genomen om de dag voor de terechtzitting de verdachte tijdens zijn graafwerk zaamheden op te zoeken om de zaak te kunnen doorpraten. Hij wist ook van de privé-moeilijkhe- den van verdachte, die oorzaak geweest waren van zijn tijdelijke alcoholproblemen en hij was be reid zijn verzoek in te willigen om de in beslag genomen auto aan de vriendin van verdachte terug te geven, die wel in het bezit was van een rijbewijs De kantonrechter, die begreep dat er zich al het nodige had afge speeld, ging mee met de eis. ROEKELOOS Een snelheidsovertreding op de A1 in de gemeente Barneveld le verde een boete op van 1 1000,- en een voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid voor zes maanden met een proeftijd van 2 jaar Het betrof een snelheid van 170 km per uur. Bovendien had verdachte al een paar soortgelijke veroordelingen achter de rug en hij mocht dan ook blij zijn dat zijn rijbewijs nog niet definitief werd ingenomen. Overtredingen in de bebouwde kom zitten er niet bij", waagde verdachte ter verdediging aan te voeren. „Dat moest er nog bijko men",vond de kantonrechter, die een snelheid van 170 km roeke loos rijgedrag noemde. VUURWERK Een winkelier uit Bunschoten stond terecht omdat hij vuurwerk had verkocht zonder vergunning, en bovendien aan drie 11-jarigen. Het eerste gedeelte van de tenlas telegging was veroorzaakt door een fout van de gemeente, die vergeten had een automatische verlenging te geven, waardoor verdachte inderdaad zonder ver gunning had verkocht, maar bui ten zijn schuld. Dat leverde dan ook geen straf op De verkoop aan kleine kinderen echter werd ver dachte wel aangerekend en kwam hem op een boete van f 300,- te staan. „Krijg ik mijn spullen nog terug?" informeerde verdachte voorzich tig. Toen pas bleek dat op de hele voorraad vuurwerk beslag was gelegd en dat dit een waarde van f 8000,- vertegenwoordigde. Nadat de officier zich er van over tuigd had dat verdachte alles vei lig en legaal zou opbergen tot het einde van het jaar, gaf hij toe stemming om het in beslag geno men vuurwerk terug te geven. NOODSTOP Een inwoner van Leusden had met zijn vrachtwagen een aanrij ding veroorzaakt op de Arnhem- seweg, waardoor de bestuurster van de aangereden personenauto ernstig letsel had opgelopen. Bij onderzoek bleek de rem van de vrachtwagen niet goed te hebben gefunctioneerd. De vrachtwagen was kort voor de aanrijding in de garage nagekeken en de bonnen van de garage leverden het bewijs dat verdachte, wat betreft het technisch mankement, geen ver wijt trof. Hij had er op mogen reke nen, vond de officier, dat de auto in orde was. vooral omdat het mankement niet bij normaal rem men bleek, maar pas bij een noodstop. Dat die noodstop nodig was geweest, was echter wel zijn schuld. Hij had niet zorgvuldig ge noeg gereden en daardoor het verkeer in gevaar gebracht. De of ficier had bij het slachtoffer geïn formeerd naar de gevolgen van de aanrijding en naar het gedrag van verdachte er na. Op de zitting las hij een gedeelte uit haar brief voor, waarin ze schreef dat ze aan één oog blind zou blijven en litte kens in haar gezicht zou houden en dat verdachte veel meeleven had getoond. Die laatste mededeling, zei de officier, had hem doen beslui ten om de beroepschauffeur niet definitief zijn rijbewijs af te pakken, maar alleen een voor waardelijke ontzegging uit de rijbevoegdheid voor vier maan den te eisen en een boete van f 500,-. De kantonrechter kon zich hiermee verenigen. (advertentie) typewerk, vermenigvuldi ging, rapportvervaardiging, grote kopieerkarweien l centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824* Onder de waterspiegel zagen we de bootsman netjes, half in het water de schrijvertjes en er bo venop leven de hyena's van de waterspiegel; de schaatsenrijders. Vinden ze ergens een dood of halfdood waterinsect dan wordt dat met de zuigsnuit aangeboord en leeggezogen, op de zelfde manier als door het bootsmannetje. Want evenals het bootsman netje is de schaatsenrij der een wants. De meeste wantsen lijken wel wat op kevers en het verschil is het best op de rug te zien. Hebben ke vers twee dekschilden die netjes achter elkaar aanliggen, bij de want sen is het achterste stukje van de schilden doorzichtig en vleizig en zo over elkaar geslagen dat achterop het lijf een geaderd driehoekje is te zien. De schaatsenrijder lijkt echter meer op een waterskiënde mug dan op een kever. Met vier van hun zes lange, dunne poten staan ze op het water. Ze zetten die poten zo ver mogelijk uit elkaar om het lichaams gewicht zo goed moge lijk te verdelen en maken gebruik van de opper vlaktespanning van het water. Aan de opper vlakte van het water trek ken de watermoleculen elkaar zo sterk aan dat er als het ware een buig zaam vlies ontstaat. Om de strijd tegen het vuil te vergemakkelijken zijn al onze moderne was- en afwasmlddleen er op ge maakt om de samenhag van dat vlies te breken. Toen we nog niet zoveel aan rioolwaterzuivering deden, kwamen deze middelen via het riool in onze oppervlaktewate ren terecht, met als ge volg dat onze schaat senrijders door het ijs zakten en jammerlijk ver dronken. De schaatsenrijder loopt dus met vier poten op het water. He middelste po- tenpaar, de voorste van de vier poten op het wa ter, worden voor de voortstuwing gebruikt, het achterste paar dient voor de besturing. Dan heeft het nog een paar poten, het voorste paar, dat als het ware doelloos boven het water hangt. Die poten worden alleen gebruikt om de prooi te pakken en naar de zuig snuit te brengen. Niet alleen gekwetste of doden waterinsecten die nen hen als voedsel, ook andere insekten die per ongeluk in het water te recht zijn gekomen, zijn welkom als extra hapje. De watertrillingen, door het wanhopig zwem mende diertje in het wa ter veroorzaakt, worden op grote afstand door de schaatsenrijders ge voeld. Van alle kanten schieten ze op het slachtoffer af en wie het eerst komt wie het eerst zuigt. Speeksel zorgt er voor, net als bij de steek- muggen, dat het voedsel vloeibaar wordt en blijft. Vroeger noemden we ze ook wel 'melkmeisjes', een naam die ik In geen enkel naslagwerk kan vinden. Als er onder de lezers iemand is die deze naam ook wel eens heeft gehoord, dan graag een berichtje via de redactie. G. van L.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7