tondom Soest en het Paleis Het Aat Daale op de pedalen plaatselijk nieuws DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1985 IJK OP E WIJK De wijk Bosveld vertoont in de planologische opzet en in de type woningen erg veel gelijkenis met de buurwijk Munnikhove. Ook in Bosveld alleen maar premiekoop- en vrije sectorwoningen. De overeenkomst in de type huizen wordt sterk in de hand gewerkt door de premiewoningen die het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in beide wij ken heeft laten realiseren. Evenals in Munnikhove is er in Bosveld ook veel openbaar groen te vinden. Karakteristiek voor deze wijk zijn de geschakelde „boerderij-woningen" naast de voormalige boerde rij Langenbeek, die inmiddels verbouwd is tot twee woningen. Oppervlakte: 10,5 ha. Aantal woningen per 1 januari: 233 Aantal woningen per ha. per 1 januari: 22 Aantal inwoners: 738 Leeftijdsopbouw per 1 januari (in procenten van het aantal wijkbewoners): 0 t/m 14 jr: 33,9; 15 t/m 24 jr: 10,6; 25 t/m 39 jr: 46,1; 40 t/m 64 jr: 9,4; 65 jr en ouder: 0,1 Aantal geboorten in 1984: 43 Aantal gevestigde personen in 1984:104 Aantal vertrokken personen in 1984: 11 Scholen: geen Aan Landjonker ligl dit speelplein voor de jeugd. Op de achtergrond enkele van de tientalten Bouwfondswoningen in Bosveld ien-zuid Aan Pachter staan deze karakteristieke ..boerderij-woningen" (Rustical gedeelte van Landjonker Vanaf de Lmiedijk heeft men deze blik op enkele bungalows in Bosveld AMERSFOORT - Het is niet te vermijden, dat we na vier jaar talen op de pedalen op dezelfde uitvalswegen komen, maar in bepaalde variatie valt er toch altijd nog wel aan te rengen. Twee jaar geleden gingen we naar Soestdijk en imen we de route naar de Lage Vuursche. Als laatste in de leks van dit jaar gaan we andermaal naar Soestdijk en laten ede Lage Vuursche wat links (eigenlijk rechts) liggen. Soest en omgeving behoort zonder meer tot de top-tien van landschappen voor het fietstourisme. Zelf heb ik praktisch •or heel Nederland gepeddeld en ik dacht dat ik steeds weer nieuw mag benadrukken, dat wij als fietsers en wandelaars een bevoorrechte streek wonen. Wij hebben steeds in deze rubriek een lange en een korte lutebeschrijving gegeven. Misschien is het, op de valreep, h nog even goed er op te wijzen dat het van belang is om in Ier geval van te voren ook de langere beschrijving te lezen, ervaring leert dat men aan de hand van een korte lutebeschrijving nog wel eens wat gaat puzzelen, omdat het eenmaal niet mogelijk is alle punten te vermelden, langere beschrijving geeft andere bijzonderheden die een leboel kunnen verduidelijken. stappen nu maar weer en de route echt helemaal uitrijden, kal zou u onderweg de neiging hebben de reis te derbreken en naar huis te rijden. Een beetje afzien is goed reen mens. Het hangt er natuurlijk maar vanaf, lar u in Amersfoort woont, om de *est logisch start te maken. Laten afspreken dat we ditmaal vanaf jStadsrlng starten en de Amster- iseweg afrijden in de richting ist. Het kan best zijn dat u in een tijd niet meer in het Industrle- irtler bent geweest. Een stad leeft Het is vaak opvallend hoe in iele jaren tijds bepaalde wijken heel ander gezicht hebben ge in. Het Industriekwartier is nlet- veranderd maar wie langs de lerdamseweg naar rechts kijkt toch weer eens goed waar het ls,riele hart van onze stad klopt, zijn niet zo maar wat fabriekjes daar liggen. Haar Soest zeiden we. Niet over de tofdweg natuurlijk want dat is niet aardigste route.- Trouwens, wie Ir Soest wil kan altijd beter de 'e door de Birkt nemen, want die korter. Vlak voor het viadukt gaart daarom rechtsaf de Peter v.d. emerweg op. De toegang is wat inderd, omdat de aansluiting van Hellumweg wat breder Is ge maakt. De Peter v.d. Breemerweg volgen we deze rit helemaal. Achter het woonwagenkampje gaan we dus niet rechtsaf maar we volgen de oudere weg, die in wezen ook wel wat leuker is. Wat opvalt is de aanplant van mais, die de plaats van een groot weideveld heeft ingenomen. Nog even en heel ons platteland bestaat uit mais- en aardap pelvelden. De weg eindigt met een heel klein stijginkje bij de Soester Hervorm de Kerk en het is eigenlijk niet meer nodig het pleintje te beschrijven waarop deze kerk troont. Het is een tot leven gekomen tafereeltje uit de kollektie van Anton Pieck, kompleet met pomp en allervriendelijkst bakkerswinkeltje. Op de hoek, waar het kerkpad begint, ligt een pand met de naam Boutique Clas- sique. Vlamingen lachen om dergelijke Franse benamingen, die iets suggere ren, wat zij in hun taalstrijd juist bestrij den. Maar we zijn hier nu eenmaal in Holland, aan het begin van het kerkpad wel te verstaan Om nog duidelijker te zijn, van het Kerkpad ZZ. Het kerkpad kunnen we niet te veel roemen. Het is. met stip. nummer één van de romantische fietspaden in Ne derland Vooral het begin is fraai met het uitzicht op het glooiende landschap aan de rechterkant. In de loop der jaren zijn er oude huizen afgebroken maar het pad heeft er niet onder geleden Halverwege is misschien het weilandje links, vlak voor het huis van Malle Pietje iets minder passend in het geheel, maar wie let daar op? Na de katholieke kerk, met zijn oude toren wat detonerend op het nieuwe kerkgebouw, heet het pad NZ Op een gegeven moment nadert u het tunneltje onder de spoorlijn van Baarn naar Utrecht. Bukt u? Het is eigenlijk niet nodig, als u een normale lengte hebt. Tóch maar bukken, veilig heidshalve Er liggen daar rechts een paar fraaie landhuizen, die het onder werp van een streekroman zouden kunnen vormen Aan het einde van het pad is het rommelig, wat jammer is. Welke architekt heeft dat op zijn gewe ten? We gaan rechtsaf de FC Kuyper- straat in en dan weer naar rechts de Korte Brinkweg op U komt dan aan de wat gevaarlijke kruising met de Stad houderslaan. Deze keer laten we die rechts liggen, want we zijn er pas geweest Oversteken dus en het stukje weg op, dat alleen maar door fietsers mag worden bereden. Gelukkig maar, denken wij dan altijd. Aan het einde bevindt zich via een smal pad de aansluiting met de grote weg naar Soestdijk. We zijn nu even in de drukte met winkels en restaurants links en rechts Dat is ook wel eens leuk om te zien, want zo vaak zult u hier niet winkelen. Ook nu niet natuurlijk, want we rijden door de bocht, waar we rechtsaf in de richting van het paleis gaan Er is in die bocht nogal wat nieuwbouw gekomen. Alleen het Oran jehotel probeert zich, als in ademnood nog te handhaven Op naar het paleis nu. want dat blijft toch altijd nog een bezienswaardigheid. De fietsers moe ten rijden achter een boog rododen drons, een plant, waarover Wim Sonne- veld in een van zijn bekende conferen ces een historische grap maakte Achter het gesloten hek van het paleis drentelt een vrouwelijke mare chaussee heen en weer, die af en toe met korte claxons door voorbijgaande chauffeurs vriendelijk wordt begroet. Het paleis ziet er brandschoon uit, hetgeen niet kan worden gezegd van het postkantoor aan déze zijde, met zijn vermaarde groene brievenbus. Is er geen geld meer voor een opknapbeurt van dit verpauperde gebouwtje? We rijden door naar het kruispunt naar Hilversum. Sluwe fietsers gaan al links rijden van de grote weg, zodat ze bij het linksaf gaan naar Hilversum de stop lichten vermijden, maar u moet maar net doen of u dat niet van mij hebt gehoord. U wacht dus voor de stoplich ten, zowel om over te steken over de weg die rechtsaf naar Baarn gaat, als om linksaf te gaan naar de weg naar Hilversum. Hilversum is nog 7 km ver wijderd, maar schrikt u niet, we gaan daar niet heen De fietsroute op deze weg naar de radiostad is altijd weer de moeite waard, omdat de boslucht op de een of andere manier zich handhaaft in de opstijgende benzinedampen U dient door te rijden tot aan paddestoel 20018, waar het linksaf naar de Lage Vuursche 3,3 km is Aan de overkant wijst paddestoel 20918 hetzelfde aan We gaan nu de Zevenlindeweg op. een weg met een fietspad links, waar u, al peddelend door een door Moeder Na tuur gestreeld bosgebied, langs een camping en een bungalowpark rijdt. U zult hier niet de enige fietser zijn, want het is er door de aanwezigheid van de campings wat drukker. Het lijkt of we weer naar de Lage Vuursche gaan, maar dat is juist niet de bedoeling Even goed opletten dus. als u bij paddestoel 20017 komt, want daar moet u naar links. Er staat Maartensdijk op, 6,6 km. Wat vreemd, want Maartensdijk ligt een andere richting op. U moet zich daar door niet laten afschrikken, we gaan gewoon links en u zult het er helemaal mee eens zijn. het fietspad dat voor u ligt is erg fraai. U rijdt tussen een prachtige bomenrij door Rechts ligt een lager gebied, waar recreatie mogelijk is. en desgewenst kunt u daar even op een bank plaatsnemen. U zult zich waar schijnlijk wel afvragen waar u terecht komt In wezen is het hier het gebied van het landgoed Pijnenburg achter het paleis, hemelsbreed gezien U zult dat begnjpen als het mooie bospad een einde neemt en u, na het passeren van een nauwelijks dreigende slagboom, op de Edmond Insingerlaan blijkt uit te komen. Dat zegt menigeen natuurlijk niets, maar laten we even verduidelij ken. dat dit het punt is. waarop het paadje van de 300 roeden uit de Lage Vuursche uitkomt en waar men naar de weg van Soestdijk naar Bilthoven kan rijden Wij doen dat niet, want zie, op het punt waar u zich nu bevindt, ligt linksaf bij het witte huis met de rood-groene blinden, Laanzicht geheten, een ver hard zandpad. Die blinden wijzen op een horigheid aan landheer Vroeger was dat Jonkheer Bosch van Drakes- teyn en heerste hier eens een dame. die de Spaanse Furie werd genoemd, maar dat is allemaal voltooid verleden tijd. We gaan linksaf, dus het verharde zandpad op en passeren weer twee van die aardige huizen, die De Buurt en Dennenoord blijken te heten. Waar- schijlijk zal het op de weg niet druk zijn, want wie niet weet waar deze weg eindigt zal zich afvragen of hij wel De Dorpspomp in Soest ergens heenvoert. Ja hoor, dat zit goed, maar een fietser met dunne draadban den zal het op dit pad niet gemakkelijk hebben. Het is zaak almaar rechtuit te rijden, ook al zijn er weggetjes naar rechts. Links tussen de bomen prijkt nog een wit huisje van een horige boer. Ook daar gaan we recht vooruit Het pad wordt er niet beter op en u komt al gauw op een punt waar het naar rechts afbuigt en rechtuit alleen maar een onduidelijk weggetje ligt. Nu gaan we naar rechts en volgen dus het zeker niet comfortabele weg getje, dat in rechte lijn uitkomt op de grote weg vanaf het paleis Soestdijk Omkijkend naar het bord dat bij de ingang van dat weggetje staat, zien we dat we het landgoed Pijnenburg verla ten. ..Eigen weg" staat er maar dat betekent nog geen verboden toegang. We moeten even voorzichtig doen en gaan aan de overzijde over het fietspad vermeld Het kilometerpaaltje ter plaat se vermeldt 9,3. Weldra zijn we op het drukke kruispunt, waar we recht naar het industrieterrein van Soest kunnen gaan. Rechtuit kan trouwens niet, want daar is geen fietspad meer. Over het kruispunt ziet u de naam Beckering- straat vermeld staan In ieder geval rijden we hier Soest weer binnen en misschien ziet u rechts nog even het fraaie landhuis Eickenhorst. Net als in Amersfoort valt al gauw op dat Soest over opvallend veel bedrijfsgebouwen beschikt Wegwijzers geven de belang stellenden aan waar ze precies terecht kunnen. We rijden eerst links over het fietspad en daarna weer rechts Het heet hier de Koningsweg en dat is een flinke verkeersader in dit gedeelte van Soest geworden De nieuwbouw wint hier meer en meer terrein en de wijk Overhees rechts krijgt steeds meer allure door de snelle plantengroei. Links verrijzen de flats, waarvan sommige muren zeer kunstig zijn gekleurd, o.a. met een enorme zaag en een stopkon- takt. De gemeente Soest zou wel iets meer kunnen doen aan het verwijderen van de woekerende hoeveelheid on kruid op deze weg. Aan het einde van de Koningsweg ligt de Eigendomweg Nog altijdis daar die afschuwelijke zandberg in plaats van een waardige doorgang We gaan hier rechtsaf, de Eigendomweg dus op. Dat is maar een klein stukje, want al gauw komen we op de Den Blieklaan. Die gaan we links op en na een paar bochten, ook het kruis punt met de Bosstraat passerend, be landen we bij de spoorwegovergang van de spoorlijn naar Utrecht We komen aan de overzijde op de Foekenlaan, rijden die een stukje in en zien al gauw de ingang van een fiets pad De meeste fietsers zullen daar niet voor de eerste keer komen, maar we geven het toch maar even aan: de paaltjes met de blauwe koppen blijven volgen, bij de Sparrenlaan oversteken en het fietspad blijven volgen, bij de daarop volgende kleine viersprong rechtuit (iets naar links) en de weg van Soest naar Soestduinen (voorzichtig) oversteken. Aan de overzijde is er het vervolg van het heerlijke fietspad door de bossen. Wie vindt het niet prachtig om stijgend en dalend zo door de natuur te galopperen? Daarom gaan we bij paddestoel 20675 naar rechts om onze triomftocht voort te zetten. De paddes toel wijst er 6.2 km naar Amersfoort aan en u kunt nog 800 meter klimmen en pijlsnel afdalen voordat u in dit gebied van zandverstuivingen bij paddestoel 20674 bent. Dan ligt Amersfoort nog 5.4 km vam u vandaan De spoorlijn Amers- foort-Utrecht ligt op enige afstand voor u en uit de aard der zaak moet u daar bij paddestoel 20074 naar links We moeten naar huls. Woont u In het Soesterkwartier, dan is het het beste om de weg langs de spoorbaan weer te verlaten en linksaf over de geasfalteerde weg achter de Bosvij- ver en Birkhoven naar het kruispunt Het Witte Huls te rijden. De anderen kunnen rechtuit tot de Vlasakkers rijden. Een bonte tocht, dachten we zo, maar allerlei nuanches aan uit zichten en landschappen. Even nog een goede raad: altijd pomp- en reparatiespullen meenemen. Je zult maar met een lekke band In zo'n eenzaam bos staan. Aat Daale Korte route-omschrijving: Amsterdamseweg geheel afrijden tot aan viadukt over spoorlijn rich ting Amsterdam. Rechtsaf en richting Soest over de Peter v.d Breemerweg. Peter v d. Breemerweg geheel vol gen tot aan hervormde kerk Soest Kerkpad NZ op. Het kerkpad (NZ en ZZ) geheel uitrijden tot F. C Kuyperstraat Aldaar rechtsaf en weer linksaf over Korte Bhnkweg. Kruispunt met Stadhouderslaan oversteken en aan overzijde de weg vervolgen tot aan hoofdweg Soest-Soestdijk. Rechtsaf bij volgende bocht naar paleis Soestdijk Doorrijden tot aan kruispunt met stoplichten en linksaf over rijwiel pad naar Hilversum (twee stoplich ten, Hilversum 7 km). Bij paddestoel 20018 oversteken (Lage Vuursche 3,3 km) Aan overzijde bij paddestoel 20918 Zevenlindeweg in en deze geheel volgen langs camping. Bij paddestoel 20017 linksaf rich ting Maartensdijk (6.6 km) over fietspad met twee bomenrijen. Fietspad eindigt bij een slagboom, waar een weg rechtuit loopt met de naam Edmond Insingerlaan Al daar linksaf bij wit huisje Laanzicht over verharde zandweg. Zandweg steeds blijven volgen langs andere witte huisjes (De Buurt en Dennenoord) en geen wegen naar rechts inslaan. Bij bocht naar rechts verderop rechte weg in naar de straatweg Soestdijk-Bilthoven (bij deze bocht niet verder rechtuit). Bij ingang van deze rechte weg staateigen weg. landgoed Pijnenburg". Autoweg oversteken en weg ver volgen naar links over rijwielpad. Bij volgende kruispunt (Becke- ringstraat) rechtsaf het industrie- kwartier van Soest in. Weg aldaar (eerst links fietsen en daarna rechts) geheel uitrijden (Koningsweg!) tot aan de Eigen- domsweg Rechtsaf de Eigendomweg op en daarna linksaf de Den Blieklaan geheel uitrijden tot aan de spoor wegovergang. Spoorlijn oversteken en de Foe kenlaan in. In de bocht fietspad op bij de zandverstuivingen en dit pad (met paaldtjes met blauwe kop pen) geheel volgen (Sparrenlaan oversteken en bij kleine vierspomg rechtuit blijven rijden). Straatweg Soest-Soestduinen oversteken en pad door het bos volgen Bij paddestoel 20675 (Amersfoort 6,2 km) rechtsaf en doorrijden langs paddestoel 20674 (Amers foort 5.4 km) tot aan spoorlijn Amersfoort-Utrecht. Bij paddestoel 20074 (Amersfoort 4,7 km) langs spoorlijn linksaf. Bewoners Soesterkwartier verder op over verharde weg linksaf langs Monnikenbosch-Bosvijver en sportpark Birkhoven, anderen rechtuit langs spoorlijn naar Vla sakkers.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5