Foto's Droomdorp '85 op Culturade Jk Rommelmarkt DWS geslaagd Buurtfeesten, ja gezellig. De sloot Expositie zinkreliëfs en tekeningen in boerderij 't Claeverenblad [dinsdag 27 augustus 1985 Itenhuis en geruchten UITSLAG FOTOWEDSTRIJD Culturademaker Alles Onderscheid I.P.V.O. Prick ld Stekelbaars (I) O loep op Leusden latie in| t LTV m 2 'al huis. a vier en run volopl ie lusf D jaarj| den. (tie: Casper van Loo ge: Frits van Breda. Hans I'd pge Buitenhuis in en-zuid heeft last van iten die de zaken geen jloen. Het bedrijf wordt jd met berichten als zou [liet zijn, of in ieder geval daar van af zijn. »ns", liet mevrouw luis ons vorige week zelf Ze beaamt dat het met de iveel minder goed gaat jeger. In de afgelopen tijd |Buitenhuisom ilsche redenen acht neelsleden ontslaan, ir dat betekent niet, dat Irijl naar de knoppen is. tdeel. Mijn man, ik en >n runnen nu de garage, tekent hard werken, maar gben het er natuurlijk voor laldus mevrouw thuis die nu met haar gezin [het bedrijf woont. Zij [ertiedereen.dat de imet benzineverkooppunt ilijft, en de takelwagen en ■woon blijven rijden, ïoest het even kwijt. Want Ide geruchten niet ipreekt, ga je inderdaad f', meent mevrouw Buiten- De kinderen van kinderkantorij zongen de jarige burgemeester toe. Burgemeester mr. J. W. M. Rademaker werd jongsleden zaterdag, bij de opening van de Culturade. aangenaam verrast. Toen hij het podium beklom om zijn openingstoespraakje te houden zetten de kinderen van de Kindercantorij Marcuskerk het „Lang zal ze leven" in. Het was de Initiatiefnemers van de Culturade namelijk bekend dat de burgervader op 24 augustus jarig is. Jeanette Bloemendal van de kindercantorij had een Uit zeer betrouwbare bron vernamen we dezer dagen, dat Prochemco al eerder in de nabije omgeving van Leusden getacht heeft, zich te vestigen. Dat gebeurde bij een gemeente, die aan Leusden grenst, maar waar men afzag van vestiging van het bedrijf, omdat men problemen voorzag met betrekking tot het milieu en ook vanuit de bevolking. Het gemeentebestuur aldaar mag zich derhalve verheugen in een vooruitziende blik, die zelfs fraai toespraakje op papier gezet, Gea Bloemendal viel de eer te beurt om een fraaie taart, voorzien van het embleem van de Culturele Raad, te mogen overhandigen. Zoalsgezegd.de burgemeester was blij verrast. Vanzelfsprekend werden alle betrokkenen van harte bedankt. „Maar hadden jullie dit evenement nu voor deze gelegenheid ook geen „Culturademaker" kunnen noemen?", aldus de jarige burgemeester, (zie foto). de eigen gemeentegrenzen overschreed. Want één der wethouders van die gemeente liet zich onlang in een gesprek met een inwoner van Leusden ontvallen, dat men het bedrijf in zijn gemeente „niet had zien zitten". „En nu zitten jullie ermee, hé?", constateerde de bestuurder in dat gesprek. De Leusdenaar moest dat beamen. „Ja", luidde het laconieke antwoord. „We hebben dat bedrijf maar doorgestuurd naar Leusden, toen we er bij ons van af zagen. Want in Leusden kan alles, dachten we". (Van de redaktie) LEUSDEN - Bouwen en fotogra feren, dat gaat niet samen. Onze fotowedstrijd rond het bouwdorp van de Culturele Raad Leusden, "Droomdorp '85" leverde daarom ook weinig inzendingen op. En wellicht speelde ook het weer een rol. Zij, die wel de moeite hebben genomen om mee te doen (voor de aardigheid, want de hoofd prijs was publikatie van de win nende foto) leverden echter wel foto's van niveau af. Winnaar werd de heer W.P.O. Wüstefeld, Gagelhof 31 in Leusden-cen trum, die het "Droomdorp" ori gineel in beeld gebracht. Zijn foto staat dus vandaag bij dit ar tikel. Deze en andere foto's die tijdens "Droomdorp '85" zijn gemaakt waren zaterdag tijdens de Culturade '85 in de stand van de Culturele Raad Leusden.op de culturele markt te zien. Persoonlijk heb ik het nooit zo op een onderscheiding ge had. Want waar moet zo'n ding op je kleding nu voor die nen? Als dat tot verf raai ng van een en ander moet lei den, heb ik wel andere sug gesties. En dan, in ambtelijke kringen is zo'n onderscheiding vaak niet meer dan een doekje voor het bloeden. Het mag niet algemeen bekend zijn, en het wordt natuurlijk nóóit officieel toegegeven, maar laat ik u duidelijk maken, hoe zulks werkt. Ambtenaar De Wit wordt voorgedragen om vanuit zijn ambtelijke rang van hoofd commies te worden benoemd tot referendaris. Een opstij gen in ambtelijke wolken staat hem reeds voor ogen, en pats. Met koninginnedag wordt hij onderscheiden Een ramp is geschied, want als doorkneed ambtenaar weet De Wit nu, zonder dat daar verder een woord over vuil hoeft te worden gemaakt, dat hij tot in het einde zijner ambtelijke dagen hoofdcom mies zal blijven. Zo werkt dat, nog afgezien van de vele jubilea waarbij de veertigjarige oorlog tussen werkgever en werknemer voor de laatste uitmondt in een onderscheiding. Dit nog geheel los van het feit, dat dit vaak te beschouwen valt als een weinig materiële honore ring voor veertig jaar gebrek aan initiatief. Kortom, ik heb altijd - on danks mijn ongetwijfeld maat schappelijk gróte verdiensten - de stille hoop, dat een der gelijke onderscheiding mij voorbij zal mogen gaan. Het staat mij voor, dat er andere manieren zijn, waarop een mens zich kan onderschei den. In het voetballen, door een doelpunt te maken, bij voorbeeld. En in de sector der grutters, door het uitbreiden van een winkel, of het openen van een eerste, bescheiden, filiaal. Zo is de toekomstige AH-erlebnis van Leusden ten slotte ook begonnen Wat me daarbij overigens ie dere week weer verbaast, is het verschil in publicitaire aandacht en het verschil in prestatie. Want weet een win kelier in deze moeilijke tijden tot uitbreiding van zijn bedrijf te komen, dan merkt men dat nauwelijks. Terwijl het feit, dat de notoire sport-idioot Pietje Puk in de laatste mi nuut de gelijkmaker in het net wist te trappen, breed wordt uitgemeten. Kortom, de zaken zijn in wer kelijkheid nog wel eens van een andere orde, in de mate van belang gemeten, dan ze schijnen. Die overweging kwam bij me op, toen ik vernam dat we in Leusden in de gelegenheid zijn, om mensen van wie we denken, dat ze nodig eens een onderscheiding zouden moeten krijgen, kunnen aan melden bij de gemeente. Ik zat na het lezen van dit be richt al geruime tijd verstomd voor me uit te kijken, toen mijn onvolprezen wederhelft vroeg, of er soms iets was. Ik zat me - in stilte - af te vra gen, wie ik zoiets aan zou wil len doen. Uit ovenweging van het be reikt-hebben van de eind- rang, zoals m het geval van ambtenaar De Wit, dacht ik, zou een groot deel van de Leusdense gemeenteraad zonder meer in aanmerking komen. Voor op z'n minst een medaille, waarbij zilver echter ruimschoots zou volstaan. Uit overwegingen van de on getwijfeld om zich heen grij pende hovaardigheid echter, leek me dit allesbehalve ge zond Immers, als traditionele voortzetting van de perma nent heersende gedachte in bepaalde kringen, dat men daadwerkelijk iets presteert door een raadszetel warm te houden, zou zo'n onderschei ding slechts rol-bevestigend werken. En dat was nu ook de bedoe ling weer niet. Gelukkig ging mij echter een licht op. Waren er, zo over dacht ik, volgend jaar geen verkiezingen? En zou dat niet dó manier zijn, om op pas sende wijze onderscheid te maken tussen, en middels het rode potlood, onderscheiding toe te kennen aan? Kortom, opluchting werd mijn deel, dit te meer, daar ons op deze wijze een mogelijkheid wordt geboden - ook al is het maar eens in de vier jaar - om mét beoordeling van inhoude lijkheden, toch onderscheid te maken. Tussen wie-en wat? vraagt u zich misschien af Maar dat laat ik in alle belefd- heid aan u zelf over. ACHTERVELD - Zaterdag hield muziekvereniging DWS de in middels traditioneel geworden rommelmarkt. Dit evenement vond ditmaal plaats in en rond 'Ons Gebouw'. Reeds vrijdagavond was men be gonnen om alle goederen zowel binnen als buiten het gebouw uit te stellen. Jurien Hilverts en Jos Hoefkens toonden zich bereid de nacht van vrijdag op zaterdag de wacht te houden. Ze behoefden niet bang te zijn om in slaap te vallen De muggen zorgden er wel voor dat ze wakker bleven Bij de aanvang van de rommel markt was er al een zeer grote be langstelling. Er waren momenten dat het gewoon rijtje schuiven was om bij de tafels een kijkje te kunnen nemen. Jammer was, dat het tegen de middag soms re gende waardoor de belangstelling voor de buiten uitgestalde goede ren afnam Ondanks dat werd er toch goed verkocht. De opbrengst bleek heel wat meer te zijn dan vorig jaar ,,Men kan zeker spre ken van een zeer goed geslaagde rommelmarkt", aldus de organi satie. Buiten de verkoop van goederen was er ook nog een loterij georga niseerd, waarbij de eerste prijs een draagbare televisie was Ver der kon de prijs worden geraden van een nieuwe bariton-saxofoon Omstreeks vier uur in de middag werd de uitslag van deze prijs vraag bekend gemaakt. De ad viesprijs voor het instrument was f 7190,- die door niemand werd geraden. Er was een hoofdprijs en vier troostprijzen. De hoofdprijs werd gewonnen door Natasja Kei ler uit Hoevelaken, die het dichtst bij de prijs was, namelijk f 7250,-. De troostprijzen werden gewon nen door mevrouw Van Rossum, H. van Hamersveld, Gemma van Bekkum. en Okko Huisman. Allen uit Achterveld Bij de loterij bleek de eerste prijs te zijn gevallen op lotnummer 426, de 2e op nr. 269, de 3e op nr. 395, de 4e op nr. 377 en de 5e op nr. 356. De prijzen dienen binnen zes weken te worden afgehaald bij Wout van Hamersveld, H. van Viandenstraat 21 te Achterveld. De opbrengst van de rommel markt en de loterij komen geheel ten goede aan de vereniging voor reparatie van de in gebruik zijnde muziekinstrumenten, de aanschaf van nieuwe instrumenten en de aanschaf van uniformen voor de nieuwe leden. Na afloop dankte de voorzitter van DWS alle medewerkers en medewerksters voor hun gewel dige inzet die dag. In het bijzon der dankte hij allen die deze dag de rommelmarkt hadden be zocht en niet met lege handen naar huis waren gegaan. eersteÊinfeest °P Gironde. elkom >ok del arna >ende >al met| rte te Ie J jaar een and. Vit O eritudo irodes bs: erhorst lijn >5 rden en oi ijk eln edstril' entuer beslis ii brei* \ISDEN - Op diverse en in Leusden werden gelopen weekend zoge- tfe buurtfeesten gehou- 1ewoners van Ruisvoorn er in de wijk Langen- hadden vrijdagavondd 'ijzonder smakelijke bar- lenvijl hun kinderen de 'de dag zich in spelletjes uitleven. Op Vicarisho- zaterdagavond een tent de huizen opgezet, menigeen zich ver- e, al dan niet meezin- nel de muziek Het over- deel van de bewoners Gironde (Rozendaal) to het jaarlijks pleinteest. I de organisatoren niet W hadden aan slecht doe bestaat het!), moest laatste moment iets wor- 'ritseld waarin men droog ijven. Omdat het huren m tent onmogelijk was. da Ron van Wijngaard sHer naar Gironde gere- iarin een aantal aktivitei- oogkon worden afge- )S>. De kinderen van Ruisvoorn en Karper mochten zich zaterdag uilleven in allerhande spelletjes. LEUSDEN - In de periode van 30 augustus tot en met 29 september exposeert Rein Kamphorst uit Utrecht zijn zinkreliëfs en tekenin gen in boerderij 't Claeverenblad. De Brink 16. Zowel de zinkreliëfs als de teke ningen dragen een heel monu mentaal karakter, sober van vorm. duidelijk van taal. De ope ning van de expositie vindt plaats op 30 augustus om 20.00 uur. Verder is de expositie te bezichti gen op zaterdagen en zondagen 's middags van 14.00-17.00 uur. Bij de opening en op zondagmid dag 8 september is de kunstenaar zelf aanwezig. (advertentie) In het programmaboekje 'Uit in Amersfoort' staan alle evenementen voor het komende seizoen op een rij: toneel, cabaret, musical, operette, ballet, concerten, kindertheater, jazz. pop, alles staat er In. Ontving u 'Uit In Amersfoort' nog niet, bel dan even. De Flint, 033 75 11 84, waarna het u kosteloos wordt toegezonden. Tot 9 september zijn bestelbonnen welkom bij De Flint En let op: toewijzing gaat op volgorde van binnenkomst. De Flint, Coninckstraat 60. 3811 WK Amersfoort. Wie heeft als kind nooit stekelbaarsjes gevangen met een zelfgemaakt schepnetje? Wij wel. Het was altijd weer een span nende bezigheid om die vliegensvlugge visjes te vlug af te zijn. De 'ste keltjes' werden in een jampotje mee naar huis genomen en in een of an dere grote glazen pot overgebracht, die van te voren was ingericht met scherp zand op de bo dem en met waterplan ten. De vissen werden dagelijks gevoerd met beschuitkruimels en van tijd tot tijd werd het wa ter ververst. Vooral mooi schoon en helder water, zo nodig uit de kraan. Waarom die visjes altijd weer na korte of langere tijd doodgingen was ons compleet een raadsel. We verzorgden ze toch goed. Dat ze nooit van onze beschuitkruimels aten, ontging ons ten enen male. Stekelbaarsjes leven van levend aas als water vlooien, muggelarven, vissebroed en dergelijk dierlijk voedsel. Wan neer we dat maar gewe ten hadden dan zouden we daar zeker wei voor gezorgd hebben en zou den we meer plezier van onze 'stekeltjes' hebben gehad. Ze zijn namelijk zeer goed in een aqua rium te houden en kun nen daarin zelfs tot voortplanting komen. Er zijn twee soorten: de driedoorn en de tien doorn stekelbaars. De eerste soort vinden we hoofdzakelijk in water wat op een of andere ma nier met de zee in verbin ding staat, want de meeste driedoorns trek ken tegen de winter naar zee en komen in het voorjaar weer naar de sloten om te paaien. Dat is trouwens ook weer geen wet van Meden en Perzen. Je zou eigenlijk in drie groepen kunnen verdelen: een groep die heen en weer pendelt, een groep die nooit naar zee gaat en een groep die altijd in het zoute wa ter blijft. De geleerden kunnen het onderscheid zien in het aantal been plaatjes. De meeste ste kelbaarzen komen echter omstreeks maart naar de binnenwateren, soms in scholen van kilometers lengte. Eenmaal in het zoete water splitsen die scholen zich in school tjes om tenslotte als een ling over te blijven. Het mannetje tooit zich dan in de mooiste kleuren, in felrood en blauw-groen. Als een felle vechter ba kent hij zich een territo rium af, waarin geen en kel ander mannetje wordt geduld. Hij heeft drie flinke stekels die plat op de rug liggen doch bij gevaar, en om een ander mannetje te imponeren, recht over eind gaan staan. Ook de borstevinnen zijn ieder tot een enkele stekel ge reduceerd. (wordt vervolgd) G.van L. /'l A*, 9 r-J&- STCKCLBAARH 'm

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9