.Vliegen gebeurt volgens de regels" er De geschiedenis van de vliegbasis Vliegbasis Soesterberg en de mate waarin vliegtuiglawaai wordt ervaren ,Als een landing is ingezet, kan er nog heel weinig misgaan Oefeningen aankondigen scheelt een hele hoop" 'M ELD ;ld: butei ber 19 ir) in e 1 aan 5n (Ce het Bi jpbod je, erli i GIRO ite Lei 1.47 t nota DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1985 Reportage or Caspar van Loo betal» srder vi aer 19 ïhulp v j en gi iOESTERBERG - De een ergert zich mateloos aan, de itruimjler stoort zich er in het geheel niet aan. Een senweg schijnt er niet te zijn als men moet reageren de vraag hoe het geluid van overvliegende straalja- s wordt ervaren. Leusden heeft sinds jaar en dag te ken met vliegtuigen die boven deze gemeente van hftgen of de landing inzetten, richting vliegbasis Soes- inancii jerg. De F-15's en de Fokker Friend- en Troopships het duidelijks hoorbaar wanneer ze via de oostelijke ivliegroute Soesterberg naderen. Klachten over het uid dat deze toestellen produceren zijn er zeker: ig jaar behandelden Soesterberg en Defensie 66 chten over vliegtuiglawaai. Onderzoek wees uit, dat leen enkel geval de betrokken piloten fouten hadden naakt bij het aanvliegen. Beter gezegd: ze hadden te laag gevlogen of onnodig motorgeluid veroor- ikt. nderdi iling t ling vt Ijetten sen: g 88- sweg 15. nze verslaggever werd dit op hart gedrukt tijdens een ge- ik in de crew-room van de keerstoren op de militaire gbasis in Soesterberg. Hij daar zijn licht op bij C. s de b#wenhuysen' officier bij de ^ïtmachtstaf operationele di- ie (luchtverkeersleiding), en an Bommel, officier luchtver- sbeveiliging (verkeerslei- Het gesprek werd hijge nd door kaptein J. Piëst, die ifd is van het buro Voorlich- van de vliegbasis. Ilereerst helpen de heren een hardnekkig misverstand uit de ild bij het naderen van Soes- er, überhaupt tijdens een lan- is er geen sprake van het zetten van de ..naverbrander" EN 12.00 •nd vat aanvoerweg gaat zo n beetje over het grootste deel van Leusden Van de zuidelijke merkt deze gemeente niet zo veel. Voor de piloten is er een duidelijk verschil in beide aan vliegroutes. Als ze via de oostelijke Soesterberg naderen, dan worden ze met behulp van radarapparatuur binnengeloodst Dit is dus met na me het geval bij slecht weer of slecht zicht De zuidelijke route daarentegen kan worden gebruikt bij mooi, helder weer, omdat onder die omstandigheden de piloot de landing ,,op zicht" (visueel) kan uitvoeren Hij heeft dus niet de hulp nodig van de radar. In de praktijk betekent dat, dat de vlieger boven Cothen („point Alpha") de nade ring richting Soesterberg op eigen waarneming kan inzetten. De vlieq- De F-15 Eagle, waarvan er 26 gestationeerd zijn op de vliegbasis in Soesterberg 10005 uitlaat van de vliegtuigmoto- Sommigen denken, dat het s optredende, trillende ramen orzakende motorgeluid, het is van de naverbrander. On- zeggen de drie heren. Het "^•lakeien van deze „turbo" door het toestel meer vermo- krijgt, gebeurt alleen bij de En dan nog niet eens bij elk ek Het geluid dat sommigen telen, is het gevolg van een Bdie door de piloot bij een [ring. Hij geeft dan wat gas bij 'P de juiste aanvlieghoogte te tn Dat opschroeven van het trvermogen veroorzaakt ver- Bns, dat brullende geluid dat ige mensen als hinderlijk er ft, aldus de twee officieren en ipitein die er alles van afweten. )0 voet ldenbur.be vliegbasis Soesterberg kent ie B (èeaanvliegroutes: een oostelijke ten zuideliike Die oostelijke tuigen, die meestal terugkomen van oefeningen boven de Wadden, dalen vanaf een hooqte van 30 000 voet (zo'n 10 kilometer) In geval de oostelijke aanvliegroute wordt gebruikt, zitten de vliegtuigen 41/2 mijl voor de landing boven Leusden Ze vliegen dan op een hoogte van circa 1500 voet, omge rekend ongeveer 450 meter. Op 8 mijl voor Soesterberg moet het toestel reeds in één lijn zitten naar de landingsbaan. Het wil nog wel eens gebeuren dat bij slecht zicht een vliegtuig uit zuidwestelijke richting boven Leus den koerst, op weg naar dat punt op 8 mijl, om vervolgens met behulp van de radar Soesterberg te nade ren Overigens benadrukken de militaire gesprekspartners, dat het zelfs bij mooi weer met goed zicht kan voorkomen worden, dat de toestellen van het 32e TF-squa- dron en het 334 squadron de oostelijke aanvliegroute nemen Dit gebeurt dan zuiver en alleen om deze vliegmanoeuvre te leren Nieuwenhuysen vult aan: „Dit wil niet zeggen dat de vliegeniers nog m opleiding zijn Elk lid van de squadrons hier is reeds opgeleid en getraind als piloot Maar dat neemt niet weg, dat het op de juiste wijze naderen van een vliegveld gerepeteerd moet worden, zo nu en dan." Omdat Soesterberg ook over een oostelijke startbaan beschikt, is het mogelijk dat de F-15's en Fokkertoestellen starten in de rich ting Leusden. Maar een dergelijk vertrek is slechts mogelijk wanneer er oostenwind staat, omdat een vliegtuig nu eenmaal tegen de wind moet opstijgen Mocht een oostelij ke start worden uitgevoerd, dan merkt Leusden daar trouwens niet al te veel van De vliegtuigen bui gen namelijk boven de Leusderhei- de af naar het zuiden, om vervol gens zeer snel hoogte te maken Wat die vlieghoogtes betreft in het gebied dat tot de competentie van Soesterberg behoort mogen de vliegtuigen niet beneden de 2000 voet (=600 meter) komen De wet telijk vastgelegde minimum-hoogte voor militaire vliegtuigen bedraagt 1000 voet Hinder Komen we op de hinder die mensen ondervinden van over vliegende toestellen. De meeste klachten komen binnen tijdens de zomer, wanneer bij lekker weer de ramen en deuren open gaan, er. de mensen verpozing zoeken in de achtertuin. „Op die momenten kunnen mensen zich storen aan de overkomende straaljagers,'' beaamt Nieuwen huysen. Hij en de anderen weten ook, dat er personen zijn die zich ergeren aan de vliegtuigen, om dat ze de luchtmacht niet accep teren. Die reactie op de Soester- berggangers is dus zuiver prin cipieel. Van Bommel voert aan, dat door de toenemende bebouwing rond de vliegbasis de situatie er in feite niet beter op wordt Dat betekent, dat het om die reden al onmogelijk is om de vliegtuigen zo te iaten „aanvliegen" dat niemand er last van heeft Soesterberg heeft bo vendien de handicap dat zowel ten noorden van de basis als ten wes ten corridors zijn voor de burger luchtvaart Het militair vliegverkeer moet daar wel degelijk rekening mee houden Kosteneenheid Gevraagd naar de gemeten ge luidsbelasting door vliegtuigen bo ven Leusden, geraken we in een beetje ingewikkeld verhaal Defen sie gebruikt om die geluidsbelas ting vast te stellen niet de gebruike lijke decibellen, maar een zelf ge formuleerde „kosteneenheid" Dat wil zeggen dat een aantal faktoren, zoals decibellen, vliegbewegingen e d in een formule opgenomen zijn, aan de hand waarvan de kosteneenheid voor een bepaald gebied rond het vliegveld vastge steld kan worden In de directe omgeving van de basis ligt die kosteneenheid (KE) uiteraard het hoogst. Huizen in gebieden met 65 KE moeten zelfs, op kosten van Defensie, afgebroken worden Is de KE lager dan die waarde, dan is dit departement verplicht gebou wen te laten isoleren tegen het vliegtuiglawaai Leusden ligt buiten een straal van 35 KE en is derhalve voor Defensie niet „interessant" waar het gaat om het terugdringen van het geluid Behalve over lawaaiige straalja gers klagen de mensen ook over de frequenties waarmee de toestellen overvlieqen Van Nieuwenhuvsen „In feite is het zo. dat vanaf zes uur s morgens tot middernacht er ge vlogen mag worden Tussen 24.00 en 06.00 uur wordt er in principe niet gevlogen, ofschoon het wette lijk wel is toegestaan. Als het ge beurt, is dat met toestemming van de minister van Defensie Behalve tijdens oefeningen, wil het nacht vinden van de vliegtuigen, ver telt voorlichter Piëst dat tot en met 15 augustus een extra squa dron, het 313e uit Twente, gesta tioneerd was op Soesterberg. Dat was voor een periode van vier maanden, waarin het vlieg veld Twente een opknapbeurt kreeg. Piëst: „Door de tijdelijk aangekondigd in de pers. De men sen waren voorbereid Dat scheelt een hoop. denk ik De voorlichter van de vliegbasis verzekert, dat elke klacht die binnenkomt wordt nagetrokken, waarna een verkla ring of een uitleg volgt. Is de klacht gegrond, dan wordt niet ge schroomd maatregelen te nemen Ramp Een vraag die Leusdenaren en anderen (ook) bezighoudt, is: hoe groot is het risico dat een toestel bij hun in de buurt neerstort, en wat voor ergs staat hen dan te wach ten9 Nieuwenhuysen behoed zaam: „Wanneer er gevlogen wordt, houden we er rekening mee dat er iets kan gebeuren. Vandaar dat er op de basis altijd een paraat- heidstatus van kracht is. Dat wil zeggen dat op elk gewenst moment de brandweer en medische hulp verleners kunnen uitrukken, wan neer er een toestel landt dat proble men heeft." Maar wat gebeurt er als het vliegtuig de landing niet haalt? Hij antwoordt „Dan is de basis ver plicht de hulpverlening op gang te zetten. Maar de kans dat een toestel van ons in Leusden neer stort, is heel klein. Bij nadering van Soesterberg. dus als de landing wordt ingezet, kan er nog heel weinig misgaan Kijk, de ongeluk ken die nog wel eens in Duitsland gebeuren met militaire toestellen, zijn het gevolg van laagvliegoefe ningen. Ik wil erbij aantekenen, dat de systemen waarmee een vlieg tuig uitgerust is, in twee- of drie voud zijn uitgevoerd Wanneer er één kapot mocht gaan. is dat nog geen ramp NATO Laatste vraag voor de he ren: hoe belangrijk is de mili taire vliegbasis in Soester berg? Nieuwenhuysen: „Het vliegveld is een ondeelbaar gedeelte van de NATO-con- stellatie. Het heeft een vaste plaats in de NATO-luchtver- dediging. Ik kan wel zeggen. vliegen ook wel eens voorkomen om correcties uit te voeren op afgedwaalde vliegtuigen Dat kun nen militaire zijn, maar ook toestel len uit de burgerluchtvaart. In der gelijke situaties vertrekken vanaf Soesterberg twee jets om het be wuste vliegtuig weer in de juiste koers te brengen Extra Pratend over de mate van hin der die mensen kunnen onder aanwezigheid van het 313 squa dron, dat uit de wat oudere NF-5 toestellen bestaat, zijn er meer vliegbewegingen geweest. Daar door is het goed mogelijk dat de omwonenden van Soesterberg meer hinder dan normaal erva ren hebben. Over de oefening, die onlangs werd gehouden op vliegbasis Soesterberg die kwam van iemand uit Spakenburg waarover normaal gesproken geen toestellen van de luchtmacht vliegen. Piëst „We hebben die oefeninq van te voren dat Soesterberg een steunpi laar in dit verband is. Het type vliegtuig, de F-15, dat hier gestationeerd is, is het beste voor de luchtverdediging. Het vliegveld verplaatsen uit de dichtbevolkte regio zit er ook niet in? „Haast onmo gelijk. Waar moeten we naar toe? In Nederland is geen plaats meer voor een vliegba sis. Mocht die er wel zijn, dan is een verhuizing veel te kost baar." uinzijde j Iramen dus lage tsoenen SOESTERBERG 'liegbasis Soesterberg - anwege het feit dat de 'ederlandse militaire luchtvaart hier haar ont- taan vond ook wel „De akermat" genoemd - is het oudste vliegveld van de Koninklijke Lucht macht. In 1910 wordt bij het dorp ioesterberg door het Haagse automobielbedrijf Verwey en ugard een stuk heidegrond ngericht als vliegterrein De Maatschappij voor de Lucht vaart" wordt opgericht en Frits (ooihoven, later een vermaard uchtvaartpionier. wordt vlieg- uigkonstrukteur. Het door iem gebouwde eerste Neder- andse vliegtuig, de „Heidevo- |el", maakt op Tweede Paas- lag 1911 zijn eerste proef vlucht In deze periode krijgen "er infanterieofficieren als speciale gunst" toestemming van de Minister van Oorlog, H -olijn, om een vliegeropleiding te volgen de luitenants W. C I Versteegh, F A. van Heijst, J Roeper-Bosch en L F A 'Oblijn. Vooruitlopend op de oprich ting van een militaire lucht vaartafdeling koopt de Staat der Nederlanden op 28 maart 1913 een vliegterrein bij Soes terberg Op 16 april van dat jaar tekent HM de Koningin het Koninklijk Besluit nr 29 waarbij met ingang van 1 juli 1913 de Luchtvaart Afdeling (LVA.) wordt opgericht De (latere) Koninklijke Lucht macht is een feit. De eerste commandant wordt de kapitein der Genie, H Walaardt Sacré. Organisatie en materieel zijn uiterst bescheiden éen van Marinus van Meel gehuurd vliegtuig „de Brik" en de vier officieren-vliegeniers, de luite nants Versteegh, Van Heijst, Roeper-Bosch en Coblijn Ver der bestaat de afdeling uit ser- geant-majoor-administrateur Jansen en twee burger-werk tuigkundigen Er is één Spij ker-automobiel voor de com mandant Op 23 en 24 septem ber 1913 neemt de L.V A voor het eerst deel aan een leger- manoeuvre in de Achterhoek. Aanvankelijk een terrein met enkele houten gebouwtjes, verandert het heideveld in een volwaardig vliegveld met werk plaatsen, kantoren etcetera Gedurende en na de Tweede Wereldoorlog verwijnen vele oude gebouwen, al dan niet door het oorlogsgeweld. Nieu we startbanen worden aange legd en er verrijzen grote han gars Reeds tijdens de oorlogsja ren ontstaan er in de ^irecte omgeving van de vliegbasis een drietal „verzorgingsgebie den" Het Walaardt Sacré- kamp (W S -kamp) in Huis ter Heide, het Kamp van Zeist in Soesterberg en het Jesserun- kamp in Soestduinen In deze verzorgingsgebieden worden thans ook andere, kleinere luchtmachteenheden gestatio neerd Gezamenlijk met de vliegbasis worden deze com plexen momenteel veelal aan geduid als „Groot-Soester- berg" of het Agglomeraat Soesterberg Behorend tot „Groot-Soes- terberg" worden momenteel gerekend de Vliegbasis, het Logistieke Squadron en het 298 Squadron van de Groep Lichte Vliegtuigen (GPLV). het Depot Algemeen Tech nisch en Intenance Materieel (DATIM) op het Jesserun- kamp, de Motor Transport Groep KLu (MTGKLu) op het Kamp van Zeist. het Rekencentrum KLu op het Jesserunkamp, de Controle Afdeling KLu (CAKLu) op het W S.-kamp. de Sectie Luchtvaarthisto- rie/Militaire Luchtvaart Mu seum op het Kamp van Zeist; de Afdeling Bedrijfs- en Luchtvaartgeneeskunde KLu aan de Kampweg te Soester berg Vliegbasis Soesterberg is een aantal verzorgende taken voor de andere, overigens zelf standige. luchtmachteenhe den opgedragen Hieronder de bewaking en beveiliging van de complexen en gebouwen Momenteel zijn op de Vlieg basis Soesterberg. die resor- teert onder het Commando Taktische Luchtstrijdkrachten (CTL), de volgende drie „vliegende" squadrons gesta tioneerd: - 32E Tactical Fighter Squa dron (32 TFS) Het squa dron is uitgerust met 26 tweemotorige jachtvliegtui gen van het type McDonnel Douglas F-15 Eagle Dit squadron van de Ameri kaanse Luchtmacht in Euro pa (USAFE) is op Vliegbasis Soesterberg gestationeerd sinds 16 november 1954. De regeringen van de Ver enigde Staten en Nederland hebben deze stationering in een bilateraal verdrag vast gelegd. Het squadron ope reert onder de (Nederland se) commandant van de vliegbasis in de Tweede Geallieerde Taktische Luchtmacht (2ATAF) Deze heeft de beveiliging/verde diging van het Nederlandse, Belgische en Noordduitse luchtruim binnen de NAVO tot taak 334 Squadron Uitgerust met 12 Fokker F-27 Friend ships en Troopships Dit squadron, dat vliegt onder de wapenspreuk „Semper et ubique" (altijd en overall heeft een luchttransport- taak. Behalve strikt militaire opdrachten vliegt het squa dron ook de meest uiteenlo pende regeringsopdrach ten, waarbij ook regelmatig voor civiele instanties als de V N het Rode Kruis, e d 298 Squadron Uitgerust met 24 helicopters van het type Alouette III Dit squa dron, dat de wapenspreuk voert „Nihil nobis nimium" (niets is ons teveel), maakt deel uit van de Groep Lichte Vliegtuigen (GPLV) De staf en de overige vliegende squadrons van deze GPLV zijn gestationeerd op Vlieg basis Deelen De taak van de helicopter-squadrons waarneminqs-, liaison- en transportvluchten ten be hoeve van het 1e Leger korps van de Koninklijke Landmacht Camp New Amsterdam is de naam voor dat gedeelte van de vliegbasis waarin de werk zaamheden van de Amerika nen zijn geconcentreerd Naast de zuivere militaire ge bouwen zoals de vliegtuigshel- ters (onderkomens) en de on- derhoudshangars. vindt men er ook de scholen voor de Amerikaanse kinderen, een bank. een kerk. etcetera Rui me aandacht is geschonken aan de bouw van ontspan- ningsfaciliteiten. waaronder bowlingbaan, honkbalvelden. tennisbanen, een hypermo derne indoor-sportaccomoda- tie en een lokaal TV-station. De Commissary (supermarkt) is bij het Kamp van Zeist gesi tueerd Aldaar kunnen produc ten. voornamelijk levensmid delen, uit de V S worden ge kocht. De ongehuwde Ameri kanen zijn voornamelijk ge huisvest in het gerenoveerde W.S -kamp De wijk Apollo in het dorp Soesterberg is geheel bestemd voor Amerikaanse militairen en hun gezinnen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5