E WIJK i [rechtse landbouworganisaties werken lee aan milieu-inventarisatie rond Leusden uitgelezen ■eusdei* krant; Cursus gespreks- en vergader techniek li-VP^s Nationale parken van West-Europa DE AVONTUREN VAN BIGGLES DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1985 -- jiMtSIUM plaatselijk nieuws ek De wijk Langenbeek, ingeklemd tussen Bosveld en Alandsbeek, bestaat uit woningen van diverse categorieën: premiekoop, woningwet en vrije sec tor. De premiekoop overheerst misschien een beetje, maar niet in zo'n mate als in de andere nieuwbouwwijken. Langenbeek kent ook een flink aantal dure huizen, in een gebiedje dat dan ook "de Goudkust" wordt genoemd. De wijk, die sinds 1980 bestaat, zag de laatste woningen opge leverd in 1982. Dat waren de zogenaamde Slok ker-woningen, energiezuinige huizen die in de plaats van de oorspronkelijk geplande houtskelet- bouwwoningen werden gerealiseerd. Oppervlakte: 21 ha Aantal woningen per 1 januari: 400 Aantal woningen per ha per 1 ja nuari: 19 Aantal inwoners: 1266 Leeftijdsopbouw per 1 januari (in procenten van het aantal wijkbe woners) Ot/m 14 jr: 33,6 15 t/m 24 jr: 10,3 25 t/m 39 jr: 39,3 40 t/m 64 jr: 16,2 65 jr en ouder 0,6 Aantal geboorten in 1984: 36 Aantal gevestigde personen in 1984: 100 Aantal vertrokken personen in 1984:67 Scholen geen DEN-ZUID Een kijkje op Ruisvoom vanaf de Liniedijk. Archief-luchtfoto van Langenbeek Enigszins afwijkenddeze klusterwoningen aan Egelwier 'de Goudkust" in Langenbeek liggen villa's, de een nog mooier dan de ander. Koopwoningen, met de zogenaamde golfplaten-daken, aan Rietspinner Woningwetwoningen aan Barbeel 'SDEN - De Utrechtse landbouworganisaties in de Ge- itelijke Raad voor Utrecht van het Landbouwschap advi- sn de boeren, medewerking te verlenen aan de provin- Ie milieu-inventarisatie. Bovendien adviseren de organi ses de boeren, om andere onderzoekers van hun land te en. Dat blijkt uit een persbericht, dat werd uitgegeven ir aanleiding van een recente vergadering over dit onder- 'P- houding, die de agrariërs tegenover de milieu-inventari- ie zouden moeten aannemen werd weer aktueel, nu het led rond Leusden voor de tweede keer in de geschiede- voor een dergelijk onderzoek in aanmerking komt. staande verontrusting hierover overgebracht. Naar aanleiding van die brief is er nu een vergadering geweest, vo rige week maandag, waarbij de Leusdense afdelingsbesturen van de landbouworganisaties, ambte naren van de provincie die met de milieu-inventarisatie belast zijn, en medewerkers van de Utrechtse Landbouworganisaties betrokken waren. legd middels een bestemmings plan-procedure Dat biedt een ge heel eigen rechtsgang, die betrok kenen de mogelijkheid van be roep geeft Bovendien is het zo, dat als er beperkingen zouden worden opgelegd aan de agrari sche bedrijfsvoering, vergoeding van de schade aan de boer gere geld dient te worden AFSPRAKEN Tijdens de bespreking zijn ten slotte enkele afspraken gemaakt Die luiden als volgt: - in samenwerking met de Utrechtse Lanbouworganisaties zal de provincie werken aan een verbetering van de berichtge ving over de milieu-inventari satie aan de boeren, - de landbouworganisaties zullen de boeren nogmaals op het hart drukken geen andere onderzoe kers op hun land toe te laten dan de, van een legitimatie voorziene onderzoekers van de provincie, ook wel 'milieukar- teerders' genoemd. - de organisaties zullen de provin cie vragen, te bevorderen dat andere onderzoekers de sluis van de provincie moeten passe ren om toestemming voor hun onderzoek te verkrijgen LEUSDEN - In de maand sep tember wordt vrijdagochtends een cursus gespreks- en vergadertech- niek gegeven onder leiding van mevrouw Rudy Huffermans De cursus begint op vrijdag 13 sep tember. de opvolgende data zijn: 20 en 27 september, en 4 oktober De ochtenden duren van negen uur tot kwart over elf. De eerste och tend zal het programma besproken worden, en kan men mogelijke wensen met betrekking tot het cur sus-pakket bespreken. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Aanmelden kan bij Hermien Gierman, tel 948322, of op donderdagavond of dinsdagochtend in 't Vooronder. De kosten van de curus bedra gen 20,-, te voldoen op de eerste cursusochtend. el gebied rond Leusden werd le jaren 1975/1976 voor het it een inventarisatie van het lu opgemaakt. Een dergelijke ntarisatie speelt een rol bij het "kkelen van plannen voor de omst, waarbij zich vragen doen zoals ,,waar moeten we e toekomst bouwen, en waar en ,,waar moeten we grond kopen voor natuurbescher- '9 en waar niet". Ook een rol Bit de vraag, welke specifieke Hingen er in streekplannen verschillende gebieden moe- worden opgenomen De in- arisatie van het milieu levert van de vele gegevens, die het nemen van een goede 'ïng nodig zijn. ^WIKKELING jpet herhalen van een derge- llnventarisatie verkrijgt men Tt in de ontwikkelingen die er p vinden. Dat geet de moge- P'd. om bestaande oordelen 'zien. ■speelt nu ook in het gebied rond Leusden, dat inmiddels voor de tweede maal aan de beurt is, om geïnventariseerd te worden De provincie stuurde de eigena ren en gebruikers van de grond een brief waarin die inventarisatie werd aangekondigd, en waarin te vens om medewerking werd ge vraagd. Dat wierp bij zowel de agrariërs als bij hun organisaties vragen op, die betrekking hadden op de ma nier waarop dat onderzoek plaats zou vinden, en op de mogelijke gevolgen die een dergelijk onder zoek zou kunnen hebben voor de bestaande agrarische bedrijfsvoe ring. Bovendien hebben in het re cente verleden nogal eens wat an dere veldonderzoekers over de Leusdense landbouwakkers rond gelopen, zonder dat er sprake was van toestemming vooraf van de eigenaar of gebruiker van de grond. In een brief van de besturen heb ben de plaatselijke afdelingen van de Utrechtse landbouworganisa ties die vragen voorgelegd aan Gedeputeerde Staten, en de be- STANDPUNT Met betrekking tot de milieu-in ventarisatie hebben de Utrechtse Landbouworganisaties een aantal standpunten ingenomen. Die lui den onder meer: - een advies aan de boeren, om mee te werken aan de inventari satie, - andere onderzoekers zouden zij van hun land moeten weren; -het steven naar een regeling, waarbij alle veldonderzoek via de provincie verloopt Dat laatste punt is nog niet hele maal gerealiseerd, maar de ont wikkeling met betrekking tot het gebied rond Leusden was vanzelf sprekend aanleiding, om hier nog eens op aan te dringen. Tijdens het gesprek is duidelijk geworden, welke gevolgen de mi lieu-inventarisatie voor de boeren bedrijven kan hebben Bij een aantal agrariërs bestond met name vrees voor mogelijke nieuwe belemmeringen in de uit oefening van hun bedrijf. Geble ken is dat, mocht dit al gebeuren, dat zal moeten worden vastge- NIEUWE BOEKEN VOOR U GELEZEN EN BESPROKEN QSamenstelling Ben Vos West-Europa kent verschillende na tionale parken en u zult er tijdens eén van uw vakanties vast wel eens eentje zijn tegengekomen. Bij uitgever J H Gottmer in Haarlem verscheen kortge leden een boek over deze parken van ue hand van Angus Waycott. bewerkt c-n vertaald door Suzelte E Stumpel- Rienks. Het begrip ..nationaal park' kan nogal verschillend worden uitgelegd Want als we de normen aanhouden van de International Union for the conserva tion of nature and natural resources, de IUCN dan hebben Nederland noch Belgie een nationaal park. Toch hebben wi) er drie de Hoge Veluwe Veluwe- zoom en de Kennemerduinen Verder kennen we tal van natuurreservaten In het boekje ..Nationale parken van West-Europa" zijn alleen die parken beschreven die aan de internationale normen voldoen Duitsland kent er maar twee Bayerischer Wald en het gebied rond Berchtesgaden Frankrijk heeft er zes. Maar wie alle nationale parken in West-Europa zou willen gaan verkennen, zal er nog een fikse kluif aan hebben, want er zijn er in totaal 84 in 15 landen Angus Waycott. zo lees ik, heeft die parken al liftend verkend en dat is op zich al een behoorlijke klus geweest De bewerkster heeft vanuit haar specifieke kennis van de flora en fauna van natuur parken belangrijke nieuwe gegevens toegevoegd aan het boek van Waycott De totale indruk is voortreffelijk Natuur liefhebbers zullen veel informatie vin den over flora en fauna. Elk landen- hoofdstuk gaat vergezeld van een kaar tje met plaatsaanduidingen en het ge heel is aantrekkelijk geïllustreerd met tekeningen (van wie?). Natuurlijk bevat het boek een register, een bibliografie en een lijst met adressen van natuur- verenigingen in Nederland en Belgie De informalieadressen van elk natuur park staan bij het desbetreffende hoofd stuk. evenals andere nuttige informatie Een prima overzichtsboek, 157 blz. dik. paperback. 19.90 Biggies in de west. Biggies in de Oriënt en Biggies vliegt naar Tibet, door W. E. Johns. Uitgave W L Boeken. Loeb te Amsterdam. Paper backs, 200 blz per deeltje, prijs 9,95 De jeugd-avonturenboeken van W E Johns met in de hoofdrol de bekwame piloot en avonturier Biggies, zijn in Nederland overbekend De reeks ver halen verscheen eerder bij Born, later bij Het Spectrum in de Prismajuniores en in 1965 in speciale Biggles-reeks. Desondanks blijft er belangstelling voor de avonturen van Biggies, want de reeks is opnieuw verschenen bij uitge verij Loeb (WL Boeken) en krijgt gretig aftrek. Drie nieuwe delen kwamen uit. Biggies in de West, dat zich afspeelt in West-lndië en nauw te maken heeft met piraterij uit vroegere eeuwen, ..Biggies in de Oriënt", een verhaal dat midden in de Tweede Wereldoorlog speelt en Biggies vliegt naar Tibet. In dit ver haal raakt Biggies dankzij zijn oom Richard betrokken bij een huivering wekkend avontuur op het Dak van de Wereld De verhalen rond Biggies zijn span nend en avontuurlijk en geschikt voor de jeugd tussen de 12 en 16 jaar. Tenslotte aandacht voor twee roman- verzamelingen. zo aardig aangeduid als een omnibus. Dat is in de eerste plaats de bundel van James M Cain ..Liefde en geweld", waarin de romans ..Doodvonnis per verzekeringspolis". ..Een carrière" en ..De oplichter" Het oeuvre van Cain is met name de laatste jaren in Nederland wat bekender ge worden, onder meer na de verfilming van .The postman always rings twice" met Jack Nicholson en Jessica Lange in de hoofdrollen. Uitgever Loeb heeft inmiddels al verschillende romans van Cain uitgebracht en deze bundel van drie voegt daar enkele juweeltjes aan toe Cain's schrijfstijl is boeiend en intrigerend. Zeer direkt en al na enkele bladzijden is de lucht met onheil be zwangerd en gaat de hoofdpersoon z'n noodlot tegemoet Onontkoombaar gaat dal, maar steeds wel met een zekere logica en je hebt zelden het gevoel met een onsympathieke hoofdfi guur te maken te hebben, ook al beho ren Cain's helden nu niet bepaald tot het puikje van de Verenigde Staten. Ook in deze bundel staan drie (korte) romands. die verrassen en boeien en allerminst gedateerd overkomen (uit gave Loeb, Amsterdam). De tweede roman-bundel is gewijd aan de vader van de moderne science fiction (de SF kent heel wat vaders) H G. Wells Wells behoeft eigenlijk geen enkele aanbeveling. In de ,,H. G. Wells omnibus" zijn drie van z'n bekendste science fiction-romans opgenomen, „De tijdmachine", „De onzichtbare man" en „De Oorlog der werelden". De thema's zullen u wellicht erg bekend voorkomen als u een filmliefhebber bent Dat klopt, want alle drie zijn ooit verfilmd Sinds Wells is het SF-genre enorm verrijkt met honderden titels van al dan niet befaamde schrijvers als Clarke, Isamov. Van Vogt. Vance. Hein- lein, Herbert en Dick, maar wie de boeken van Wells leest (geschreven en uitgegeven in de vorige eeuw) wordt getroffen door een voor zijn tijd onmis kenbare moderne stijl Niet zonder iro nie en steeds met een bepaalde be klemmende spanning weet Wells zijn lezers te boeien met onderwerpen, die pas in de twintigste eeuw tot volle wasdom komen, met name in de veerti ger, vijftiger jaren via vooral Amerikaan se SF-magazines. Voor liefhebbers van het genre is de H. G Wellsominibuseen must. Voor hen. die tot nu toe dit rijke ideeéngenre over het hoofd hebben gezien is deze omnibus misschien een aardig begin, (uitgave Loeb. Amster dam) BERTVOS

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9