„Ik vind het zo welletjes" Jo Boon na 52 jaar hard werken: door Frits van Breda LEUSDEN - Boons Ge- schenkenhuis bestaat niet meer. Vorige week zaterdag sloot eigenaar Jo Boon defi nitief de deur van zijn winkel in winkelcentrum „de Biezen- kamp". De reden van de slui ting is niet het feit dat de omzet teleurstellend zou zijn. „Integendeel, de winkel liep nog best," aldus de heer Boon. Na 22 jaar op „de Bie- zenkamp" gevestigd ge weest te zijn wordt de zaak opgeheven omdat de heer Boon „het zo welletjes vindt". Over drie weken wordt hij 65 jaar. Hij heeft er dan 52 jaar van hard werken op zitten. Van alle winkels in Leusdens oudste winkelcentrum is die van de heer Boon degeen die het langst standgehouden heeft. Alle winkels zijn in de loop van de tijd al min stens éénmaal van eigenaar ge wisseld, behalve die van Boon. De collega's van de heer Boon, de middenstanders die hun zaak in de Biezenkamp hebben, lieten de heer Boon vorige week al merken dat ze het niet leuk vinden dat er een „ouwe getrouwe" uit het win kelcentrum vertrekt. Tot grote ver rassing van de heer Boon hebben ook tal van klanten laten blijken dat ze de winkel zullen missen. ..Ik kreeg totaal onverwacht van oud klanten bloemen en presentjes aangeboden Sommigen stonden gewoon met tranen in hun ogen," aldus de vertrekkende midden stander, die dit allerjiaal niet ver wacht had KOOPMANSFAMILIE Jo P. Boon heeft het zakendoen niet van een vreemde Zijn hele familie weet wat het is om dag en nacht klaar te staan voor ,,de zaak' „Ik kom uit een echte koop mansfamilie." aldus de heer Boon. Grootvader Boon begon precies 100 jaar geleden een kruideniers winkel en een veevoederhandel in Zoetermeer. De kruidenierszaak bestaat na 100 jaar nog Een neef van de „Leusdense" heer Boon is op dit moment de eigenaar van de winkel in Zoetermeer. Jo Boon weet dat het honderd jaar geleden ook niet makkelijk was om een zaak van de grond te krijgen „Mijn grootvader ging in die tijd de huizen langs en vroeg om de zogenaamde vergeten boodschappen In de tijd dat de kruidenier aan huis kwam om de bestelling op te halen en ze later ook thuis bracht, vergaten de mensen wel eens iets te bestellen. Mijn grootvader startte zijn bedrijfje door juist die boodschappen nog te bezorgen. Een vetpot was het niet. Uit verhalen weet ik dat hij wel eens met een dagomzet thuiskwam van vijfendertig cent," aldus de heer Boon. Toch boerde grootvader Boon niet slecht. Hij verkocht trouwens alles wat los en vast zat. Het gebeurde meer dan eens dat hij 's morgens met paard en wagen van huis ging en onderweg zijn paard en wagen verkocht. Vaak kocht hij diezelfde dag dan weer een ander paard terug Uiteraard verdiende hij wel aan die transacties. Na dertig jaar op die manier gewerkt te hebben ging grootvader Boon ren tenieren Hij is behoorlijk oud ge worden want het rentenieren heeft 32 jaar geduurd De vader van Jo Boon nam het kruideniersbedrijf over Met zijn dertiende moest kleine Jo al thuis blijven van school. Hij had al ge noeg gestudeerd, vonden zijn ou ders. Jo Boon moest zijn vader in de winkel meehelpen „Dat was hard werken", weet de heer Boon zich nog goed te herinneren „Ue hele dag moest je in de winkel helpen en 's avonds moesten de boodschappen dan nog vaak weg gebracht worden. Ik weet nog dat de winkel zaterdags tot zes uur 's avonds open was Dan gingen we boodschappen wegbrengen en re keningen innen Soms losten klan ten achterstallige rekeningen af met een kwartje per week. Jo Boon groeide op met nog vijf broers en twee zusters Op oudere leeftijd begon Jo met nog twee broers een veevoederbedrijf. Jo stroopte de omgeving af als verte genwoordiger. In principe ging het om het boeken van orders voor veevoer. Boon gooide zijn auto echter vol met allerlei zaken die de boerin goed kon gebruiken in het huishoudpn en had op die manier Jo Boon vorige week. tijdens de opheffingsuitverkoop. extra inkomsten. „Vlak na de oorlog hadden we nog 20 klanten. Met hard werken werden dat er snel meer. In 1963 hadden we al 1400 klanten. Het werd voor mij persoonlijk allemaal te veel. Mijn kinderen zagen me alleen zondags. Mijn vrouw en ik besloten toen om naar iets anders om te kijken Onze gedachten gin gen uit naar een eigen winkel," zo vertelt de heer Boon. HAMERSVELD Een advertentie in de Tele graaf gaf de doorslag. „WIN KELS TE KOOP IN HAMERS VELD" luidde de tekst van de advertentie. Boon en zijn vrouw hadden geen idee waar dat dorp te vinden was op de landkaart. Toch kwamen ze in Hamersveld terecht en werd tot aankoop van een winkelpand van 120 m2 be sloten. „Een groot deel van het centrum stond in 1963 al meer dan een jaar leeg. De toenmalige burgemeester Buining werd 's nachts zelfs uit zijn bed gebeld om hem te vertellen dat er weer een winkel verkocht was. Zo blij waren ze dat ik hier een winkel kocht," aldus de heer Boon over de Leusdense situatie van 22 jaar geleden. DE BOER OP In de winkel, die toen twee keer zo groot was als het huidige winkel pand, verkochten de heer en me vrouw Boon Huishoudelijke artike len, Ijzerwaren en Speelgoed. „Die eerste jaren in Hamersveld waren knap moeilijk," zo bekent de heer Boon. „We hadden een grote winkel, twee kleine kinderen en geen klanten. Ik ben toen de boer opgegaan, net zoals ik dat van vroeger gewend was. Ik ging alle boerderijen af in Stoutenburg, Ha mersveld, Achterveld, ik kwam zelfs in Hoevelaken en Wouden berg. In mijn auto had ik allerlei, zaken die men op een boerderij best kon gebruiken. Het voornaam ste doel was echter om mensen bekend te maken met het feit dat er in Hamersveld een winkel was waar iedereen goed terecht kon voor huishoudelijke artikelen en ijzerwaren," vertelt hij over zijn moeizame start in deze streken. Toen ik 22 jaar geleden d zaak kocht, belden ze de burgemeester uit zijn bed' KLEINER Vijftien jaar geleden beslo heer Boon en zijn vrouw c winkel te halveren. Met d ging het inmiddels beter, de groei van Leusden. De h mevrouw Boon wilden runnen zonder personeel den te meer om de winke kleiner voort te zetten toen ij alsmaar drukker werd in Ook het assortiment verant De afdeling ijzerwaren vertil naar de buurman-winkeliei] winkel ging verder als „ge: kenhuis" met een wat luxer ai ment. „Tot anderhalf jaar c heeft mevrouw Boon meegewerkt in de zaak. Ik h de laatste tijd alleen moetenl De omzet is nog steeds priifl hou het echter voor gezien. f| jaar werken mag dat ookl meent de scheidende middeil der. Met het sluiten van deif verlaat de heer Boon ook f Hij gaat binnenkort (her)trouwi in Emmen wonen. „We verliezen in h< zeer gewaardeerde c zet dat maar in de krj aldus buurman Wil pers. Aan dat laatste v voldoen we met plezier. I Claverenblad KIJK OP DE WIJK Nog niet helemaal voltooid is de wijk Claveren blad, samen met Wildenburg de jongste nieuw bouwwijk van Leusden. De wijk wordt omsloten door de Kuperssingel, Hamersveldseweg, Burg. van der Postlaan en Groene Zoom. De woningen bestaan in hoofdzaak uit premiekoop. Er is ook gedacht aan woningwet, zij het verhoudingsge wijs in geringe mate. De Kuperssingel en de half cirkelvormige flat langs de Groene Zoom zijn ka rakteristiek voor Claverenblad, maar dat zijn ze in feite ook voor Wildenburg. Oppervlakte: 21,1 ha Aantal woningen per 1 januari: 459 Aantal woningen per ha per 1 januari: 22 Aantal inwoners: 1038 (per 1 jan.) Leeftijdsopbouw per 1 januari (in procenten van het aantal wijkbewoners): Ot/m 14 jr.: 27,8 15 t/m 24 jr.: 17,6 25 t/m 39 jr.: 46,5 40 t/m 64 jr.: 8,1 65 jr. en ouder: Aantal geboorten in 1984: 29 Aantal gevestigde personen in 1984: 234 Aantal vertrokken personen in 1984: 51 Scholen: Kinderland-basisschool Huurwoningen langs de Kuperssingel. -finé on s.st mo eal fen inge d v, keni I ie end igc len en I Hen proi Langs de Kuperssingel in Claverenblad staan onder meer deze vrije sectorwoningen in de goedkope klasse Rechts van de Kuperssingel ligt de wijk Claverenblad Hel stukje rechts van de weg hoort er ook bij Nog een gebruikelijk beeld in de nieuwbouwwijk Claverenblad kers in volle akhe

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4