iereformeerde preek nooit meer als vroeger KPJ aktief van start D'66 presenteert kandidaten gemeenteraadsverkiezingen Bloedafname-avond groot succes Enkele cursussen Latent Talent nu al volgeboekt leusder krant Vrouwencabaret in Vooronder Fietsers bekeurd Alles over vis Schrijfavond Amnesty Int. Achterveld Kaartwedstrijd 18 september Zondag „open dag" HUIZENGA sdenaar dr. Jan te Winkel analyseert verschuivingen in Woordverkondiging fc 'n Miele droogautomaat is gewoon nodig in Nederland. CD INDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 plaatselijk nieuws 3 IDEN - „Het wordt ,eer als vroeger." De e van Leusdenaar Jan te tevens de titel van zijn e boek, kan niet duide- le preken die het syno- •eformeerde volksdeel te verwerken heeft n verschillen aanzien de woordverkondiging e groep kerkgangers in tachtig. „statering in „Het wordt Ber als vroeger", Schenen bij uitgeverij T. ►fjo Franeker, is niet opnier- VOor een ieder die de gerefor- kerken van nabij of van t kent, maar Te Winkel, en aan het landelijk evan- entrum van de gerefor- kerken in Leusden, staaft or velen gedeelde opmer- tientallen citaten uit prc- gereformeerde predikan te jaren 1938, 1969, 1970 vooral. ihet bijzonder baserend op ,Menigerlei Genade" heeft <el met name preken uit 1981 met elkaar vergele- 'ooral in het taalgebruik dat erop wordt ingespeeld loehoorders tegenwoordig ;rs verwachten dan in het i. De lange, betogende zin- roeger hebben plaats voor kortere, waarin min- itstatig en meer concreet schap van de tekst voor ons nu" verwoord wordt." licht" jn prekenanalyse heeft Te geprobeerd aan te geven >e zich in de inhoud van het erschuivingen hebben aan" Gekozen is voor een ving van preken. „Omdat raeenteleden zich niet in wetenschappelijke lectuur hebben, maar wél preken jehoord. Predikanten heb- rin bijbelse woorden en in proberen te actualise- Hezegd wordt dat de laatste ;el in geloof en kerk veran- noet dat in preken terug te ijn," aldus Te Winkel. Bwordt nooit meer als vroe- let uit nostalgische overwe- eschreven. „In Nederland veel kerken van diverse deur gepreekt. Dat daarin lende opvattingen over de lap van de bijbel naar voren is geen verrassing. Als bin- homogene groep als de neerde duidelijke verschui- e constateren zijn, zou dat meer licht kunnen werpen ces van veranderingen, alle kerken van ons land heeft onder meer pre- kerkelijk gelnteres- zullen het zijn) K Dijk. B. A.M. Lindeboom, I.A. J.T Bakker, H M Schoep en O. Jager Een aantal van de pre- middels overleden. Te Winkels belangrijkste „De preken uit 1938 min of meer uit op krijg ik deel aan Die vraag wordt niet een piëtistische le- die kenmerkend is in ultra-rechts- pas nadat van Gods werk voor ons heilsfeiten ter sprake is Veel preken zijn dan op de grote daden Gods. In 1981 is de vraag actueel of het geloof nog ergens op slaat; het is opvallend in hoeveel variaties die vraag telkens aan de orde komt. De preken leggen getuigenis af van het herorientatieproces op geloven en kerk-zijn dat binnen de kerken gaande is. In 1938 kon nog van de preekstoel gezegd worden dat nie mand twijfelde aan de waarheid van de gereformeerde leer, veront rusten over de gang van zaken in de gereformeerde kerken beweren in 1981 het tegendeel, ook in preken. Nu is onze eerste behoefte niet meer de waarheid op een rijtje te krijgen, maar antwoorden te vin den op vragen als „Wat koop ik ervoor?" en dergelijke." „De preekstijl is in de jaren dertig zeer abstract; de preken maken daardoor een wat tijdloze indruk," schrijft Te Winkel. „In zekere zin kunnen preken uit 1938 dan ook als dogmatisch aangemerkt worden; vooral de weg der zaligheid wordt gewezen. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat daarin stap voor stap bepaalde Waarheden be wezen worden, zoals een wiskun deleraar een wiskundig vraagstuk uitlegt. De waarheid is „af" en wordt als op een tentoonstelling in verschillende vitrines kant en klaar aangeboden. En die waarheid kan geleerd worden. Zinnen als „het is duidelijk" en „daaruit volgt" wij zen in die richting. In veel preken uit 1981 ontbreekt het stellige ele ment dat in 1938 in ruime mate voorhanden was. Het is vaak een zoeken en tasten om de goede woorden te vinden. Woorden als „Je zou hier kunnen denken aan" en „Ik doe maar een voorstel" komen voort uit een visie op ambt en bijbel die nogal haaks staat op die uit 1938." In preken uit 1938 wordt de vraag "Wie kan dan behouden wor den?" meer dan eens aangekaart; de twee wegen, die naar het behoud en die naar het verderf, worden heel scherp getekend. „In 1981 is de toon van de preken anders. De vraag wie behouden worden komt nauwelijks aan de orde. Wel wordt over bekering gepraat, maar ook dat wordt anders dan vroeger inge vuld Niet-gelovigen worden als echte mensen aangeduid. God kan ook best door middel van hen werken. Christenen moeten mee doen ook met met-christenen „hier en nu" stukjes van het komende Koninkrijk van God vorm te geven. Buitenstaanders worden in 1981 niet meer als oppervlakkige lieden gezien, maar als gelijkwaardige ge sprekspartners die kerk en christe nen ook wat te vertellen hebben en naar wie geluisterd moet worden, in 1938 zijn niet-gelovigen nog ongelukkige, dwaze mensen Godsbeelden Eveneens typerend voor de pre ken uit 1981 is volgens Te Winkel „hoe vaak godsbeelden behandeld worden" „Iets wat in 1938 niet voorkomt Toen stond de waarheid vast en de kerk was de behoedster van dat erfgoed. Een term als „op komen voor de zuiverheid van de waarheid en van de kerk" die voor de tweede wereldoorlog veelvuldig gehoord werd komt in preken in de jaren tachtig alleen voor in die van heftig verontrusten." „De ontdekking dat in preken uit 1981 heel anders over God gepraat wordt dan in die uit 1938 is ook weer niet zo verwonderlijk als de ontwikkelingen in de theologie daarnaast gelegd worden," werkt Te Winkel verder uit. „In preken uit 1938 wordt het accent gelegd op God als de Almachtige Die aan Zijn eer moet komen; dat loopt er als een rode draad doorheen. Daaraan wordt alles ondergeschikt gemaakt. Het lijden wordt veelal als een beproeving van het geloof gezien. In de jaren zestig en zeventig wordt hetzelfde thema telkens weer aan de orde gesteld. Geen wonder, met de verschrikkingen van de tweede wereldoorlog net achter de rug. Gedachten die ontwikkeld worden zijn. God heeft mensen nodig, God wil het lijden niet, maar lijdt mee, God doet de mensen die ellende niet aan, maar mensen doen dit elkaar aan; alle „kruiperig" geloof is ongeloof." To the point Ook valt op dat in 1981 anders dan in 1938 niet veel aandacht aan de historische context van de tek sten wordt geschonken „Men pro beert direct de boodschap van de tekst to the point weer te geven," aldus Te Winkel. De politiek en met name de mondiale vragen naar vrede en gerechtigheid zijn in de preken uit 1981 gemeengoed. „Niet zo dat, zoals in 1938, de religieuze wortels ervan blootge legd worden en getoetst worden aan de bijbel, maar vooral als zaken waarvoor christenen zich moeten inzetten." Tussen 1938 en 1981 is de kerk visie belangrijk gewijzigd, geeft Te Winkel aan „Een woord als missio naire gemeente wordt in 1981 vaak gebruikt om de taak van de kerk in de samenleving aan te geven De kerk wordt heel nadrukkelijk als een stukje samenleving gezien, waardoor de golven van de wereld spoelen. Dat veroorzaakt geen pa niekstemming. In 1938 staat de Dr Jan te Winkel „De moderne mens moet het gevoel hebben dat de boodschap van het evangelie slaat op z'n eigen situatie kerk op een onbewoonbaar eiland, terwijl de golven van de wereld op dat stukje grond, dat ze willen afkalven, beuken. Over de missio naire taak van de kerk wordt in 1938 nauwelijks gerept. Komt dat thema wel aan de orde, dan gaat het speciaal over het getuige zijn van de individuele christen en bijna nooit over dat van de gemeente in totaliteit." W oord en daad Het. thema van de twee-eenheid tussen woord en daad komt in preken uit 1981 elke keer nadruk kelijk aan de orde, is Te Winkel gebleken „Met name aan de hou ding van een christen tegenover zijn medemens in concrete situaties wordt veel aandacht besteed." De preken uit 1981 hebben meer een op-deze-aarde-gerichte vulling dan die uit 1938, „waarin de „hemel- gerichtheid" veel sterker door klinkt". Te Winkel herinnert eraan dat wel opgemerkt is dat „de gere formeerde van toen leefde vanuit de houding Eerst God dienen en als er dan nog tijd en ruimte overblijft kan de naaste aan bod komen" „Aan de juistheid van die uitspraak kan bij vergelijking van de preken uit 1938 met die uit 1981 nauwe lijks getwijfeld worden aldus Te Winkel „ln 1981 komt de naaste in tegenstelling tot 1938 zeer nadruk kelijk in het vizier. God en de naaste dienen zijn twee kanten van dezelfde medaille." „In de preken uit 1938 worden de politieke en sociale omstandig heden waarin de mens van die dagen verkeert wel meegenomen, maar de waardering voor die we reld ligt anders dan in 1981," merkt Te Winkel op. In 1938 wordt vaak en indringend gewaarschuwd voor de zuigkracht van de „Gode afvallige" wereld, het element van het „niet-zijn-van-deze-wereld" krijgt bijna alle accent. In 1981 wordt het „in-de-wereld-staan" van de christen meer benadrukt dan het „niet-van-deze-wereld- zijn", hoewel dat laatste niet hele maal verdwenen is. „Tegenwoor dig wordt aan woorden als heil, vrede, gerechtigheid en Koninkrijk ook een ander accent gegeven. Het geeft bijvoorbeeld blijk van een andere visie op het Koninkrijk als in 1981 gezegd wordt dat gelovigen elke dag een stukje van dat Rijk moeten bouwen, terwijl in 1938 alle nadruk ligt op het geestelijke aspect van het Rijk." In „Het wordt nooit meer als vroeger" geeft Te Winkel tal van voorbeelden van veranderde op vattingen over bijbelse woorden. Uiteindelijk leidt dat tot de aanbe veling: „Dé uitdaging waarvoor kerk en christenen nog nooit in de geschiedenis geplaatst zijn is: in een combinatie van beeld, woord en geluid de boodschap van het evan gelie zo te communiceren dat de moderne mens het gevoel heeft dat deze slaat op z'n eigen situatie. En dat in een tijd waarin het tempo van de veranderingen in samenleving en kerk vele malen sneller is dan vroeger. Toen kon een mens een heel leven lang toe met de geestelij ke bagage die hij vanaf zijn jeugd gaandeweg verworven had. Nu lijkt dat onmogelijk. Dat kan ge voelens van onzekerheid opleve ren. Hoe begrijpelijk ook, deson danks is het niet goed om niet thuis te geven of zich op eigen stellingen terug te trekken. Uit beide levens houdingen straalt weinig hoop voor de toekomst; zij vormen een ideale invalspoort voor doemdenken." J.D. te Winkel, Het wordt nooit meer als vroeger - wat is er aan de hand met geloof en kerk?, T. Wever Franeker. paperback. 172 pagina's, 21.50. LEUSDEN - Het Vrouwen Ont- moetings Centrum opent het sei zoen op de donderdagavonden met een vrouwencabaretgroep op 19 september. De werknaam van deze vrouwen cabaretgroep is „In Damesver- band". Reden voor deze werknaam is dat de groep een verband van dames is en dat wat ze doen in verband met dames staat. Het pro gramma wat de werkgroep brengt is onder te verdelen in vier onderde len; vrouw als vrouw; vrouw in de maatschappij, vrouw als patner; vrouw als moeder. De avond in 't Vooronder, Burg. Van der Postlaan 2 (achterkant gemeentehuis) begint om 20.00 uur. De entree bedraagt 3,00. Voor inlichtingen kan men bellen; 946790 ACHTERVELD - Tijdens een verkeerscontrole aan de Hes senweg In Achterveld werden dinsdagmorgen 25 fietsers en bromfietsers bekeurd wegens overtreding van de verkeersre gels. De controle werd tussen 7.00 en 9.00 uur uitgevoerd. De overtredingen, die met name door jeugdigen werden gemaakt, bestonden uit het met z'n drieën naast elkaar rijden, met „losse" handen rijden, en het veroorzaken van gevaarlijke situaties op de fietspaden. In de wintermaanden zal de Ach- terveldse rijkspolitie, in navolging van haar Leusdense collega's, op nieuw fietsers en bromfietsers con troleren op hun verkeersgedrag. ACHTERVELD - Dinsdagmor gen 17 september zal de eerste bijeenkomst voor de KPO-leden in het nieuwe seizoen worden gehouden. Deze bijeenkomst is in D' Ouwe Peerdestal en begint om 20.00 uur. Deze avond wordt verteld hoe en waar vis wordt gevangen Men kan dan ook zien hoe diverse soorten vis worden schoongemaakt en hoe ze lekker gebakken moeten wor den. Er is gelegenheid de vishapjes zelf te proeven. Na afloop zal er ook gelegenheid zijn om vis te kopen ACHTERVELD - Nu de vakan ties weer achter de rug zijn gaat de schrijfgroep van Amnesty In ternational ook weer van start. Maandagavond 16 september kunnen diegenen die aan deze schrijfavond willen deelnemen weer terecht bij Nel Schwager- mann aan de Verjaagde Ruiter- weg. De aanvang is om 19.30 uur. Voorbeeldbrieven zijn aanwezig waarbij ook een Nederlandse ver taling. Er zal geschreven worden naar de autoriteiten van die landen waar de mensenrechten op welke ma nier dan ook worden geschonden. Er zal maandag worden geschre ven naar de autoriteiten van Syrië, Thailand en Tsjechoslowakije Voorbeeldbrieven zijn aanwezig waarbij ook een Nederlandse ver taling Papier, enveloppen en post zegels zijn ook aanwezig. Men kan meer dan eén brief schrijven ACHTERVELD - Donderdag avond vond de jaarvergadering van de KPJ plaats. Dit was te vens de openingsvergadering van het nieuwe seizoen. De voor zitter opende de vergadering met een hartelijk welkom. Hij was blij dat er ook nu weer een grote op komst was; „We begin nen met een nieuw seizoen en ik hoop dat dit weer net zo goed zal zijn als het vorige. Dankzij de geweldige inzet van bestuur en leden is het vorige seizoen ge weldig goed geslaagd." Hierna werd door de secretaresse het overzicht van het afgelopen sei zoen voorgelezen. Hieruit bleek dat er weer een heel actief jaar achter de rug was. Er waren veel activiteiten georganiseerd die goed waren verlopen. Vervolgens werd de agenda voor het komende seizoen bekend ge maakt Hieruit bleek dat er weer heel wat activiteiten worden geor ganiseerd. Nadat een en ander was besproken volgde de rond vraag waarvan door enkele leden gebruik werd gemaakt. Na de pau ze werd afscheid genomen van twee bestuursleden, Alma Herder en Evelien van Leeuwen. Hen werd dank gebracht voor het vele werk en de geweldige inzet in het belang van de vereniging. Als dank kregen beide een mooie pennenset aan geboden. Nieuw bestuurslid werd Lieke Hilhorst. De tweede plaats is nog niet bezet Het bestuur zoekt nog een meisje dat de andere bestuursplaats in wil nemen. Na afloop van deze vergadering bleef men nog geruime tijd gezellig bij een waarbij bingo werd gespeeld. De volgende evenementen zijn reeds bekend gemaakt: Op 18 september een onderlinge kaart wedstrijd, 28 september disco met Blackpower, 12 oktober dis co met Red Star, 16 oktober kaarten tegen de ABTB en 25 oktober weer een dropping. LEUSDEN - Donderdag 19 september houdt D 66 Leusden een Algemene afdelingsverga dering die gevolgd wordt door een presentatievergadering waarin de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar zich zullen presen teren. Beide vergaderingen die open baar zijn worden gehouden in de bovenzaal van boerderij 't Claeve- renblad aan De Brink 16 Een drietal kandidaten hebben zich bereid verklaard op een ver kiesbare plaats te staan, te weten huidig raadslid Ep Oostra als kandi- udcu-iijsureKker, Rinze Bloemhof en Jan Venselaar De kandidaten die niet bereid zijn op een direkt verkiesbare plaats te staan zijn Rien v.d. Kolk, Mies Noordenbos- Van de Wiel. Hans Oosthoek en Bert Woudstra De vergadering in 't Claeverenblad begint om 20 00 uur. fhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. chijnt elke dinsdag en donderdag. dredakteur; Bert Vos redakteur: Hans Mosierd 'ktie: Caspar van Loo. Boudewina de Boer Jktie-secretariaat: Mia Veen ering kopij en advertenties: hel dinsdagnummer lol uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor hel "irdagnummer lot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur iktie en administratie: Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden Centrum Op weikda- •pen van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 1495 (administratie) -941494 (redaktie). inementsgeld: per jaar. 32.80 per half jaar. 16,65 per kwartaal. ten bezorging: onnee dient u de krant voor dinsdag- ol donderdagavond 18 00 uur te n ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op mei onze ageni bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) 13-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze iteur bezorging overdag 03420- 94206 stellen foto's: kffleeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen ft 'itzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling o 871441 t.n v. BDU b v te Barneveld. met duidelijke vermelding ewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto ^geplaatst. Nabestellen kost 5 - per exemplaar (formaat 13x18 'f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm) 't ook contant betalen op ons kantoor n-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u enste foto( s) thuis. leusder krant is een uitgave van Itenkombinatie te Barneveld. de BDU- LEUSDEN - De belang stelling voor het cursus programma van de werk groep Latent Talent is nu al erg groot. Nog vóór de open dag die komende zondagmiddag wordt ge houden is een aantal cur sussen al volgeboekt. Latent Talent houdt haar tra ditionele open dag op 15 sep tember. In alle gebouwen van het complex Groot-Krakhorst, Bolderikhof 18 te Leusden- centrum. vinden van 14 00 tot 1600 uur demonstraties plaats. Ook bestaat er in veel gevallen de mogeli|kheid om van gedachten te wisselen met docenten Vanzelfsprekend bestaat er ook de gelegenheid om zich voor één of meer cursussen aan te melden Naast de vele kraampies die er zondag zullen staan met werk van (oud)cursisten en/of docenten zal er ook een de monstratie plaats vinden van Tai-Chi-Chuan. Het gaat hier om een eeuwenoude Chinese bewegingskunst. Veel Leus- denaren zijn blijkbaar nieuws gierig naar deze vorm van be wegingskunst. gezien het teit dat er veel verzoeken om na dere inlichtingen bij de werk groep zijn binnengekomen Docent Jos Zijlstra zal zondag om 14.30 uur en 15 30 uur een ..open les geven De cursus is overigens nog niet volgeboekt BELANGSTELLING Al vrij snel nadat het pro grammaboekje van Latent Ta lent huis-aan-huis was be zorgd was een aantal cursus sen volgeboekt. Voor de cur sus computerkunde, bridge (I en II), yoga. tekenen en In disch koken kunnen géén aan meldingen meer aangenomen worden Voor de 70 andere cursussen die nog overblijven zijn er nog we! enkele ot meer der plaatsen vrij. Belangstellende Leusde- naren die onverhoopt geen programmaboekje in de bus hebben gekregen kunnen een exemplaar afhalen bij de Rabobanken en de biblio theek. In Amersfoort liggen er gratis af te halen boekjes bij de Volksuniversiteit en het VVV-kantoor. ACHTERVELD - De plaat selijke EHBO-afdeling orga niseerde dinsdagavond weer een bloedafname-avond. Dit was in samenwerking met het Rode Kruis. Na afloop bleek deze avond weer een groot succes te zijn geweest. Niet minder dan 209 personen meldden zich om bloed af te staan. Vorig jaar waren er 208! Er waren niet alleen bloedgevers uit Achterveld, maar ook uit Stoutenburg, Barneveld, Leusden, Scher- penzeel en Terschuur. Ook dit jaar moest er eerst weer een vragenlijst worden inge vuld, werd de bloeddruk opge meten en kreeg men een vin- gerprik. Dit in het belang van de bloedgever, daar bij controle geconstateerd kon worden of men een te hoge bloeddruk of bloedarmoede had. Dank zij de geweldige inzet van de mede werkers kon alles vlot worden Na afloop even gezellig bijkomen mei een kop koffie afgewerkt zodat in de vastgest- lede tijd allen waren afgewerkt. Het was een gezellige drukte. De opgestelde brancards wa ren onafgebroken bezet. Na het bloedgeven werden de gevers en geefsters naar de koffieka mer gebracht waar zij onder het genot van een kop koftie kon den bijkomen. Na afloop dankte de voorzitter allen die bloed hadden afgestaan en de mede- werders en medewerksters voor hun geweldige inzet, waar door het ook nu weer een suc cesvolle avond was geworden. (advertentie) Wij leveren U het bewijs: Montaubanstraat 241 3701 HN Zeist Tel 03404-157 50 opemngstiiden dn/mvr 9 00-12 30 uur 13 30-17 30 uur koopavond vr. 19.00-2100 uur zaterdag 9 00-17 00 uur De brancards waren onafgebroken bezet li/dens de bloedafnameavond

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3