Tankstation in nieuw jasje Paul Verhoeven, een gedreven èn verguisd regisseur ewelddadige, gruwelijke, iddeleeuwse love story ZAKELIJKHEDEN Kantlijn tUL VERHOEVEN'S „FLESH BLOOD" Milieuboer komt emmers te kort Ingezonden Waarom wij niet tekenen Nee, omdat. Nee, omdat. (2) der over sden loep op Leusden in discussie moeien gaan met tegenstanders van de aktie. Janssen: „Ze mogen zeker het doel van het volkspetionnement uitleggen, maar volop in discussie gaan heeft geen zin, en is ook zeker niet de bedoeling van de aktie. De ophalers kunnen wel de mensen met vragen of opmerkingen attent maken op twee discussie avonden van het Vredesplatform. Ze hoeven de mensen aan de voordeur echt niet over de streep te trekken.'' De discussie-avonden van het VPL vinden plaats op 26 september en 26 oktober. Overigens meldt het VPL dat het volkspetionnement in Leusden tegen plaatsing van kruisvluchtwapens een succes belooft te worden. Er zijn al honderden handtekeningen opgehaald volgens de organisatie. Wie zijn kaart kwijt is, of er nog geen gehad heeft, kan op Kornoelje 26 en Houtvester 38 er eentje halen. Het zogenaamde schillenophaalproject in Leusden loopt zo goed, dat de Amersfoortse milieuboer Joop Stronks ophaalemmers te weinig heeft om uit te delen. In de laatste week van augustus en de eerste week van september zouden de duizenden plastic emmertjes uitgedeeld worden in de wijken Hamersveld, Groenhouten, Alandsbeek, de Wetering, Rossenberg, Rozendaal en Rozenboom. Maar de animo is zo groot, dat het nog wel een tijdje kan duren voordat iedereen in die wijken een emmertje heeft; een nieuwe lading is in bestelling. Degenen die wèl een emmertje hebben, hebben het ook niet makkelijk. Doordat de milieuboer veel meer schillen moet ophalen dan dat hij gedacht had, zijn de ophaaltijden nogal wisselend. Een en ander zal door „organisatorische aanpassingen", zo laat de gemeente weten, spoedig verholpen worden. Nieuws uit het bedrijfsleven LEUSDEN - Het verkeer op de Hamersveldsweg onder vindt at enige dagen hinder van vrachtauto 's die druk in de weer zijn bi] garage Van 't Klooster. Het tankstation wordt namelijk de komende weken van een nieuw en modern jasje voor zien. Het aantal pompen waar onder die voor ongelode benzi ne zal uitgebreid worden, er komen grotere tanks in de grond en als extra service voor de klanten wordt een luifel bo ven het tankstation geplaatst. Klanten zullen zelf kunnen gaan tanken al blijft de pompbe diende in de buurt Een zelfbe dieningszaak met bediening dus Tijdens de werkzaamhe den gaat de verkoop gewoon door al zal men nog even reke ning moeten houden met het ongemak Wij keren ons tegen alle kernwa pens, dus ook tegen de Russische SS-20 die ons bedreigen. Het Volkspetitionnement blijft hierover erg vaag en zegt: Jk keer mij tegen kernbewapening" Dat doet vrijwel iedereen. Een weinig of niets zeg gend argument. Het volkspetition- nement zegt alleen nee tegen het plaatsen van kruiswapens in Ne derland. Het plaatsen daarvan is al op 1 juni 1984 op democratische wijze besloten. Het is terecht af hankelijk gesteld van het aantal SS-20 raketten dat per 1 november door de Russen is opgesteld. Hoe- we^ het volkspetitionnement wordt gegoten in de gedaante van artikel 5 van de Grondwet, lijkt de presen tatie meer op een referendum. Maar bij een referendum kan men I ook tegenstemmen en bij een peti tionnement niet. Het is een ja zon- I der neen. Op 21 mei 1986 zijn de Tweede Kamer verkiezingen De kruisraketten voor- en tegenstan ders, de kiezers dus, kunnen dan beslissen. Daarom is het volkspeti tionnement nu volledig overbodig Aan de andere kant is het goed dat iets dergelijks bij ons een democra tische vrijheid is Uit een russisch prentenboek haalden wij het vol gende kindergedichtje: ,,De afweer is onze trots, Zaak van het hele volk. We hebben atoombommen. We hebben ook waterstofbommen Maar voor Sovjet-raketten zijn vredelievende mensen niet bang. ledereen weet het: het Land van de Sovjets is tegen de atoomoorlog". Waarom dan zoveel kernwapens in de USSR'? De ouderen zijn de jaren dertig nog niet vergeten en de gevolgen daarvan in 1940. Wij ho pen dat onze kinderen en kleinkin deren ook in vrede, vrijheid en gerechtigheid mogen leven. Daar om tekenen wij het volkspetitionne ment niet. U toch ook niet? Interkerkelijk Comité Tweezijdig Ontwapening (ICTO), afdeling Leusden, Stoutenburg en Achterveld. Kop:De PvdA wil uit de oppo sitie". maar zou niet eens een werkgroep van dat CML wat aan het politieke milieu van j Leusden kunnen doen? Daar ligt een echt dankbare taak. I V JERDAG 12 SEPTEMBER 1985 Maar met die 30 km-grens zal dat wel niet zo snel gaan, vrees ik. En als de PvdA een wethouder mag leveren, wil ze haar pro gramma nog uitvoeren ook Nu hoor ik het hoongelach van de VVD opnieuw opklinken, want die vonden Gert de Weerdt alleen al zo grap pig Jacco wil in de Sfinx om brood jes te verkopen, maar dat mag niet, want dan komen er hon gerige brommers tot diep in de nacht en dat is vervelend voor sommige Hamershof-bewo- ners. Kunnen we voor die mensen niet eindelijk eens overwegen om alléén voor hen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes te bouwen? Daar hoeft dan in ieder geval géén buurtsteunpunt gereali seerd te wordenWinkelen doen ze wel in de Hamers hof. In Achterveld wordt dit week eind volop gejodeld. Dat verbaast me niks ze heb ben in Achterveld altijd al ber gen weten te verzetten, mag er dan een keertje gejodeld wor den? Leusden is straks vergeven van die walgelijke gele koffer tjes van Deetman Toch aardig van de minister om naast al die zeer forse bezuinigingen zo enorm veel geld uit te willen trekken Voor bijna anderhalf miljoen koffertjes om een paar folders in te vervoeren en nog prima milieu-be stendig óók. Naast al die be wonderenswaardige cijfertjes over Eiffeltorens en zo. zou ik wel graag willen weten hoe veel vuilniswagens er straks nodig zullen zijn om over een week al die troep te kunnen ven/verken Basis-scholier.'k Deed er m 'n boterham in en die smaakte toen naar geel plastic Over milieu gesproken in Stoutenburg wil het gemeente bestuur de glasbak weghalen, omdat er te weinig glas in komt in vergelijking met Leusden en Achterveld Je zou bijna denken, dat dit een rechtstreekse aanmoediging is voor del Stoutenburgers om toch maar vooral meer te gaan drinken (uit flesjes dan) Als ik lees, dat er zoveel glas wordt verzameld in Leusden, dan is het ook geen wonder, dat het gemeentebestuur niet meer in staat is nuchter na te denken Want als alle Stoutenburgers elke dag één flesje pils zouden drinken krijgen ze die bak nóg niet vol. heren Eén en twintig Abrahammen voor Piet Smink in Achter veld. Daar zou je óók bijna van gaan jodelen. U begrijpt zeker wel, dat voor de volgende foto op z'n minst twee-en-twintig Abrahammen nodig zijn? Politiek is hard. Neem nou Rinze Bloemhof. Politiek bewuste Leusden aar ,,Moet dat nou echt?" Ik zei dus: ,,Neem nu Rinze Bloemhof. De PvdA is toch zeker geen D'66-vijandige par tij, maar voor onze Rinze geen goed woord. De progressieven zien hem véél liever als voorzitter van de werkgroep ruimtelijke orde ning van het CML Gedeputeerde Jippe Hoekstra (altijd al een heer geweest), zou dat zelfs een zegen voor de politiek vinden Ik het het altijd al gezegd: ,,Er rust geen zegen op het Comité Milieuzorg Leusden Het ophalen van de handtekeningen in het kader van het volkspetionnement verloopt niet voor iedereen even vreugdevol, getuige onderstaand relaas van mevrouw A. Halewijn-van Dijen uit Leusden-zuid: „Maandagavond werd bij mij door iemand de kaart opgehaald waar men vijf handtekeningen op kon zetten tegen het plaatsen van kruisraketten in Nederland. Eenzijdige ontwapening dus. Mijn antwoord op zijn vraag was dat ik de kaart niet getekend had omdat. Verder kwam ik niet. Hij onderbrak mij met de woorden „O, u bent voor plaatsing en vertrok. Nadat ik de deur gesloten had, realiseerde ik me pas hoe onbeleefd deze man was. Hij had mij op zijn minst kunnen laten uitspreken. Ik ging hem dan ook achterna om uit te leggen dat ik beslist niet persé voor plaatsing was. Wel voor tweezijdige ontwapening. Daar wenste meneer niet naar te luisteren, want daar had hij geen tijd voor. Mijzelf verdedigen tegen 'n onhebbelijke opmerking was dus niet mogelijk. Deze man was op weg- uit naam van het Komitee Kruisraketten Nee - kaarten op te halen. Hij liet wel ergernis achter. Zou het geen goed idee zijn, als er weer zo n eenzijdige actie is, dat het ICTO huis-aan- huis stickers verspreidt die op de deur geplakt kunnen worden, zodat je van onnodig gebel en onnodige ergernis verschoond blijft?" Names het Vredesplatform Leusden (VPL) betreurt Ted Janssen het optreden van de onbekende handtekeningenophaler. „Zoiets kunnen we natuurlijk niet goed spreken aldus Janssen desgevraagd. Zij vertelt, dat de ophalers een aantal instrukties hebben meegekregen waaraan ze zich moeten houden. Eén van de instrukties is overigens, dat zij niet bij de voordeur uitgebreid e: Caspar van Loo rubriek Mensen van r van 7 september n we dit „aardige" stukje ver Leusden: lekzo'n aardig idee. De ite Leusden wilde de ineen nieuw jegebied noemen naar is of Industry, aartpionier Albert in hoorde tot de orenen, evenals Anton .Ookzou een straat i genoemd naar Willem 'ud-directeurvande Amerika Lijn. Maar ijn naam te veel leek op de bekende tv- tor, ging het feest niet et name de VVD-fractie n behoefte aan een Ruys-straat. Het was de erige bestuurderen tontgaan dat Willem-van- renshow zijn naam iets schrijft. Zijn bijna- enoot was niet alleen een irecteur; tijdens de e Wereldoorlog werd hij i Duitsers gegijzeld en eschoten. Nederland em geëerd door een van epen die op Indonesië naar hem te vernoemen, nis van de vaderlandse edenis begint in Leusden ijk bij het laatste tv- n. rmee Leusden de teit haalt! 'Jason Leigh als Agnes en Rutger Hauerals Martin in een liefdesscène uit Blood". fsh Blood", Ned./USA/Sp. egie Paul Verhoeven Produk- Versluys; scenario: Gerard an en Paul Verhoeven, geba- een verhaal van Gerard Soe- camera: Jan de Bont; muziek ledouris, speciale effecten su- Joe di Gaetano; speciale ma- Hecten. Carlos Paradela; mu- evoerd door het London Sym- Drchestra onder leiding van Ba- ouris. Met Rutger Hauer, Jen- son Leigh, Tom Burlinson, Su- ell, Ronald Lacey, Jack Thomp- ans Veerman, Kitty Courbois enre realistisch middeleeuws enverhaal en love story; keu- jaar. Première Nederland, Theater, Amersfoort. zien.Flesh Blood" is een realistisch ridderverhaal, zich afspelend in de late middeleeuwen (zo rond 1500), met Rutger Hauer en Jennifer Jason Leigh in de hoofdrollen naast acteurs en actrices als Tom Burlinson en Susan Tyrrell. Flesh Blood" is het verhaal van de huurling Martin (Rutger Hauer) die na de verovering van een stad met zijn metgezellen van buit wordt beroofd en de stad wordt uitgegooid. Hij zweert wraak op de verantwoordelijke edel man Arnolfini (Fernando Hillbeck) en het toeval helpt hem daarbi| een handje. Arnolfim's zoon Steven (Tom Burlinson) heeft meer aandacht voor wetenschap pelijke ontwikkelingen in de krijgskunde dan in de nobele strijd zelf en ook een huwelijk interesseert hem weinig. Maar vader Arnolfini denkt daar anders over en huwelijkt hem uit aan de jonge edelvrouwe Agnes. Als Steven en Ag nes elkaar ontmoeten springt er - on danks de tegenzin van Steven - een vonk over dankzij de bijzondere wijze waarop Agnes haar aanstaande echt genoot laat eten van de liefdeswortel. Kort daarop wordt Agnes ontvoerd door Martin en zijn groep vagebonden, die haar meevoeren naar een kasteel, die zij samen veroveren. Wat men echter niet weet, is het feit, dat de bewoners besmet zijn met de gevreesde pest, die bert vos ederlandse regisseur Paul Ver- van wie we eind vorige week faamde „Turks Fruit" nog eens het beeldscherm konden zien, tol die groep Nederlandse re- die ook internationaal hoge gooit. Het was dan ook niet nd, dat Verhoeven de regie van een internationale filmpro- waarin zowel Amerikanen als den deelnamen naast de Ne- se inbreng. een internationale cast ging Ver in Spanje aan de slag om het van Gerard Soeteman en ..Flesh Blood" in beelden etten. Het resultaat is vanaf deze de Nederlandse bioscooen te >r nworiiiinl alc Martin in Paul Varhnaven's Flash Rlnnd" Bert Vos Regisseur Paul Verhoeven tijdens de opnamen voorFlesh Blood" in Spanje. in het rampjaar 1501 door Europa waait om dood en verderf te zaaien Tussen Martin en Agnes ontwikkelt zich een soort haat-liefdeverhouding met op de achtergrond de verbeten Steven, die zijn aspiraties als uitvinder tijdelijk laat varen om zijn geliefde uit de vuige handen van Martin te halen Paul Verhoeven en Gerard Soete man hebben, zoals we eigenlijk wel konden verwachten na hun samenwer king in vorige films, niet veel aan de fantasie van de kijker overgelaten In een twee uur durende orgie van puur geweld, van bloed en sex ontrolt zich voor het oog van de bioscoopbezoeker een groots opgezet middeleeuws schouwspel, waarbij het voortreffelijke camerawerk van Jan de Bont er voor zorgt, dat de kijker zelden rust wordl gegund „Flesh Blood" is geen zoete love- story, maar een gewelddadig sprookje, waarin de ondragelijke stank van verre oorlogsvelden dwingend de sfeer be paalt. Symboliek en realisme worden vermengd tot een film, die enerzijds is opgebouwd uit clichématige geweldele- menten, anderzijds vaak verrast door geniale vondsten, met oog voor het gruwelijke detail De rode draad van de Voor Paul Verhoeven is in zekere zin de cirkel rond. Hij werd eind zestiger jaren bekend door zijn jeugd-televlsieserle „Floris" met Rutger Hauer in de titelrol en levert nu een internationale filmproduktie af, zich eveneens afspelend in de Middeleeuwen met eveneens Rutger Hauer in de hoofdrol: „Flesh Blood". Sinds „Floris" heeft hij dat altijd willen doen: een volwassen ridderverhaal verfilmen. Mede dank zij zijn internationale reputatie werd hij daartoe in de gelegenheid ge steld. Een internationale reputatie dankzij onder meer de Oscar-nomi natie voor de beste buitenlandse film van dat jaar voor „Turks Fruit". Maar ook zijn films als „Spetters" en „De vierde man" brachten enige Interna tionale erkenning. „De vierde man" love-story verzacht maar zelden het gruwelijke geweld, temeer omdat de dood de ontegenzeggelijke leidraad is, maar geeft de film wel meer diepte en geeft de karakters van met name Mar tin, Steven en Agnes meer contouren. In sommige opzichten is „Flesh Blood" smerig van toonzetting, waarbij de gruwel van dood en pest bijna lijfelijk je neus prikkelt, je doet kokhalzen door de intensiviteit ervan. Het sexueel rea lisme ademt de wrede geur van een barbaarse mannenwereld, waarbij de verkrachtingen bijna gedwongen ritue len worden en de zo op het oog vertede rende erotiek tussen Martin en Agnes voortdurend in een dodelijke dreiging vervat is. „Flesh Blood" is een knap ge maakte film, die vooral technisch uit blinkt door fraai camera- en schmink- werk Cameraman Jan de Bont maakt dankbaar gebruik van het schitterende Spaanse landschap en accentueert daarmee de eveneens desolate woest heid van het verhaal. Paul Verhoeven's opstelling is weinig terughoudend ge weest. Hij vindt het onzin om te veel aan de verbeelding van de kijker over te laten. De „fade out" van de verbeelding heeft dan ook plaatsgemaakt voor wat er werkelijk gebeurt Het resultaat is een gewelddadige, gruwelijke love-story, zich afspelend op de slagvelden van het door de pest overwoekerde Europa. Het mid deleeuwse jongensverhaal. zoals Verhoeven dat ooit in „Floris" vertel de, is een verhaal voor volwassenen geworden. Ik denk, dat sommige volwassenen dat verhaal niet willen horen. Maar dat is het probleem van Paul Verhoeven kreeg verschillende filmprijzen, on der meer in Toronto, Avoriaz en Los Angeles. Met „Soldaat van Oranje" kreeg Ver hoeven ervaring die hem bij het maken van „Flesh Blood" goed van pas is gekomen Maar wie denkt, dat Paul Verhoeven met zijn succesvolle films, ook door de Nederlandse critici als een groot regisseur wordt beschouwd, ver gist zich enigszins Natuur, het vakman schap van Paul Verhoeven wordt door vrijwel iedereen erkend. Minder jube lend is men over zijn drang naar een soort pervers realisme, voyeurisme en het hanteren van de elementen sex en geweld in zijn films. Verhoeven's „Spet ters" droeg al deze elementen in zich en werd derhalve door de vaderlandse filmpers neergesabeld Men verwijt Verhoeven vaak, dat hij te commercieel gerichte, platvloerse films maakt, waarbij ook Verhoeven's vaste scenario-schrijver Gerard Soete man niet buiten schot blijft. Er zit natuur lijk een kern van waarheid in. Met name „Spetters" was vulgair, platvloers Toch bleef Verhoeven zichzelf trouw, want hij gelooft niet in „de fantasie van de kijker". De „fade out" vlak voordat een fikse vrijpartij begint, vindt hij onge loofwaardig en daarom laat hij de came ra getuige zijn van wat er daarna gebeurt Dat soort realisme wordt niet door iedereen in dank afgenomen en ook de film „Flesh Blood" is een voortdurende bevestiging van Verhoe ven's credo. Hoe men echter ook over de films van Verhoeven denkt, één ding blijft over eind: hij is een puur vakman, die beter dan de meeste Nederlandse regisseurs aanvoelt wat het publiek graag wil zien Je verveelt je zelden bij zijn films, ook al ben je het niet altijd eens met de vorm, waarin het verhaal is gesloten. „Flesh Blood" zal ongetwijfeld veel publiek trekken. Zoals er ook weer tal van diskussies zullen worden gevoerd over de vraag of je nu echt alles moet tonen om te kunnen overtuigen. Want ook al worden er tegenwoordig tal van gruwelijke horror-films gemaakt, waar bij het bloed over het witte doek spuit, dèt is fantasie, dat bestaat niet echt. Het is de kracht van Verhoeven, dat hij het realisme van de middeleeuwse slacht- velden op een dusdanige wijze in beeld weet te brengen, dat een lichte golf van misselijkheid nauwelijks onderdrukt kan worden Dat is andere koek dan het Amerikaanse horror-realisme van de splatter movies. Zelfs de Amerikanen schrokken van „Flesh Blood" en de doorgewinterde filmbonzen in Amerika vroegen om toch maar enkele scènes voor de Ameri kaanse markt er uit te halen Onmisken baar het verschil tussen de sprookjes van Amerikaanse horror-regisseurs en Paul Verhoeven's met pest besmette brok hondevlees dat tot afschuw van de toeschouwers als een soort bacteriolo- yisune daiivai over de muren van een omsingeld kasteel wordt geslingerd. En zelfs de love-story van Paul Verhoeven begint onder de rottende lijken, die waaien In de door pest bezwangerde wind anno 1500. Wat dat betreft kunnen de Amerikanen nog wat leren van de man, die toch zo onschuldig begon als de maker van dat prachtige jongensverhaal, „Flo ris".

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7