Het vernieuwde centrum bij De Koperen Kop Over een week begint de bronsttijd van de edelherten DE HOGE VELUWE htc Reportage Ir. C Stefels, directeur van de Stichting het Nationale Park De Hoge Veluzve. Centrumplan Degene die een paar jaar niet op de Hoge Veluwe is geweest kent de omgeving van ,,De Koperen Kop" niet meer terug. In het najaar van 1984 werd het besluit genomen tot herinrichting van het zogenaamde Centrum, het terrein tussen ,,De Koperen Kop", het bezoekerscen trum „De Aanschouw", de witte- fietsenstalling en de autoparkeer plaats. Van hieruit ondernemen veel bezoekers hun verdere toch ten door het park. Het centrum functioneerde niet bevredigend als plaats voor opvang en spreiding. Voor wandelaars was er onvol doende ruimte voor een onge stoord verblijf Bovendien kon men zich niet goed oriënteren op alle voorzieningen, omdat „De Kope ren Kop" en „De Aanschouw" te veel verscholen lagen. Het Tuin- en Landschapsarchitectenbureau Bak ker en Bleeker te Amsterdam maakte een plan voor herinrichting en de bouw van een plein tussen „De Koperen Kop" en „De Aan schouw". Dit plan is inmiddels uit gevoerd Het plein is beplant met 6 rijen leilinden met een groot aantal banken ertussen. Het hoogtever schil tussen het plein en „De Aan schouw" is door een brede trap overbrugd. Het plein is autovrij en de witte-fietsenstalling geeft een goede aansluiting op het fietspa- dennet. Omgeving Si. Hubertus De reconstructie van de tuin en het park bij het Jachtslot St. Huber tus is praktisch gereed. De niet meer bemeste graslanden lieten de ze zomer een uitbundige bloei van wilde planten zien. De meeste soor ten mogen dan wel niet tot de zeldzame planten worden gere kend, het beeld was landschappe lijk een grote vooruitgang ten op zichte van de grasgroene en bloeiarme weilanden in de jaren daarvoor. Wilde zwijnen De varkenspest die in 1983 on der de wilde zwijnen op de Hoge Veluwe uitbrak was fataal voor de toenmalige ca. 50 volwassen exem plaren Er bleven nog maar enkele varkens over die de ziekte over leefden. Dit aantal nam echter nauwelijks toe en de stichting besloot om in 1984 varkens uit de vrije wildbaan van de Veluwe op de Hoge Veluwe uit te zetten Dit lukte pas deze zomer Met medewerking van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten konden 6 varkens t.w. één zeug met 5 grote biggen in een kooi worden gevangen op de zuid-oost Veluwe. Deze familie verhuisde onlangs naar het Otterlo- se Zand Dit terrein wordt nog dit jaar bij de wildbaan gevoegd door verwijdering van het tussenraster. Dat betekent dat in de tot 3700 ha vergrote wildbaan in de nabije toekomst weer een gezonde zwij- nenstand zal bestaan. De jeugd en de Hoge Veluwe Voor de jaren '85 en '86 heeft de Hoge Veluwe in samenwerking met het rijksmuseum Kröller-Müller een regeling getroffen die het mo gelijk maakt dat kinderen van ba sisscholen uit de drie gemeenten waarin het park is gelegen in de Steeds burlen om rivalen af te schrikken Het roedel is bij elkaar Het bronsthert gaat even liggen. Het burlen moet doorgaan. Let op de opgezwollen keel. Restaurant De Koperen Kop De Pampel Kroller-Muller museum In april 1935 werd bij notariële akte het Nationale Park de Hoge Veluwe gesticht en daarmee werd tegelijkertijd de wereldvermaarde kunstcollectie Kröller-Müller overgedragen aan de Staat der Nederlanden. Nu, bij het 50-jarig jubileum, is de Hoge Veluwe een toeristische topattractie van internationale allure, want een kwart van alle bezoekers bestaat uit buitenlanders. Kranten, radio en tv besteedden al aandacht aan het jubilerende nationale park. Tijdens de jaarlijkse persbijeenkomst vertelde de heer C. J. Stefels, directeur van het park, het volgende over het jubileum en het nieuwe centrumplan. „Wanneer men zo'n 50-jarige periode in zijn geheel tracht te overzien dan is de verleiding groot om de geconstateerde groei, van een nog maar matig bekend park met slechts enkele tienduizenden bezoekers per jaar naar de huidige situatie met een half miljoen bezoekers per jaar, als een verschijnsel te beschouwen dat zich zou moeten voortzetten. De verrassende belangstelling in 1984 voor de tentoonstelling in het Rijksmuseum Kröller-Müller „278x van Gogh" heeft tot resultaat gehad dat het laatste volledige jaar uit de eerste halve eeuw van het bestaan van het park alle records heeft geslagen met een bezoekersaantal van meer dan 620.000 personen. Vanwege het minder fraaie weer wordt dit aantal dit jaar echter niet gehaald. Maar het bestuur is niet eenzijdig gericht op een steeds groeiende stroom van bezoekers. Voor een Nationaal Park is in de eerste plaats van belang dat het park als een natuurmonument behouden blijft, met alle elementen van cultuur en kunst." De heer A J Snijders, hoofd Terreinbeheer van de Hoge Velmve, toont het nieuwe centrum aan de pers. Op de achtergrond het bezoekerscentrum ,,De Aanschouw" De vernieuwde witte-fietsenstalling en een gedeelte van het plein beplant met de jonge leilinden Op de achtergrond restaurant „De Koperen Kop schooluren onder leiding van leer krachten een of meer bezoeken brengen aan het Króller-Muller mu seum voor kunstzinnige vorming Hierbij geldt een zeer gereduceerde toegangsprijs. Er hebben zich reeds tientallen scholen voor deelname aangemeld. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat het museum voor de schooljeugd vanaf 12 jaar in sep tember a.s. een kleine museumgids zal uitgeven over het rijksmuseum Kröller-Müller. Doel van het rijk geïllustreerde boekje is compacte informatie te geven over het ont staan en functioneren van het mu seum en de collectie. Het boekje is in het museum te koop of is te bestellen. Heidewandeling De laatste jaren is veel beheers- werk uitgevoerd op de heidevelden van de Hoge Veluwe Vooral in Deelense Veld zijn grote stukken heide afgeplagd. Dit afplaggen ge beurd met een speciale machine van de Gebr Van de Haar uit Wekerom. Om eens te laten zien hoe de heidevelden zich na het afplaggen ontwikkelen heeft de stichting een heidewandeling uitge zet, waarbij men alle facetten van het heidebeheer te zien knjgt. De folder is gratis in „De Aanschouw" te verkrijgen. Leven als een grootgrondbezitter Slechts een half uur autorijden van ons woongebied ligt de Hoge Veluwe (ingang Otterlo). Een uniek natuurreservaat met ruim 5400 ha bossen en heidevelden, zover het oog reikt. Het is het leefgebied honderden edelherten, moeL reeèn en wilde zwijnen. Alho JSC er natuurpaden zijn uitgezet, overal vrij worden gewandeld skerl halve in de rustgebieden voo Idien wild. De Hoge Veluwe heeft 42 fietspad. Dagelijks staan bi| Koperen Kop" vierhonderd ®Vieg< fietsen gratis voor het meene: Voor één toegangsprijs heeft vrije toegang tot het Rijksnn Kröller-Müller, het Beelden] het Jachtslot St. Hubertus Bezoekerscentrum „De kerk schouw". Een dagje Hoge Vel 0.00 u en Hen i.v.r ilake is altijd een succes. Om met de woorden van teur Stefels te eindigen: „Niec van ons kan nog een fortuin vi ren zoals een halve eeuw gel Kerk mogelijk was. Maar ieder kani daag-de-dag tegen een geringe goeding op de Hoge Veluwe leven als een grootgrondbezit! i Hat uur I- J. rmde ger A. i lie, v Rustgebied edelherten Wildobservatiewandeling Een kijkje achter het observatiescherm op een zonnige middag bronsttijd: (half september tot half oktober). meer hindes en jonge dieren te voorschijn. Ineens breekt het bronsthert met zijn kapitale gewei uit het bos met jonge dennen op de achtergrond. Het loopt voortdu rend om het roedel heen en draaft even naar een ander hert dat in de buurt komt. Het publiek geniet ademloos van de aktie, die wordt gevolgd door een luid geburl. De tijd verstrijkt. Als er geen indrin gers in de buurt zijn gaat het hert een poosje liggen. De hindes dralen wat rond en eten wat gras. Het publiek neemt met moeite afscheid als het al zo donker is, dat de dieren nauwelijks meer zijn te onde den Echte wildfotografen hun neus op voor dit plekje de rietmat tussen de kinderen, hebben verschillende hebbers hier schitterende opn gemaakt van het bronstroede De beste tijd om daar te kijken is 's middags om een vier. Prettige dag op de Hoge we toegewenst. TEKST EN GERRIT DE Ongeveer half oktober is de bronsttijd ten einde. De sterk ver magerde herten hebben al die tijd nauwelijks gegeten Ze laten hun roedels in de steek en beginnen weer te eten en gaan veel slapen om weer op krachten te komen. Maar zover is het nog lang niet. Observatieplaats Gedurende de bronsttijd is de wildbaan gesloten. Publieke be langstelling zou dit belangrijke ge beuren in de war sturen Om de geïnteresseerde natuur liefhebber toch in de gelegenheid te stellen een glimp van de bronst op te vangen heeft men een wildobser- Dat er op de Hoge Veluwe veel dieren voorkomen „weet" iedereen zo langzamerhand wel. Veel mensen komen dan ook vaak naar het park „om wild te zien". Maar de Hoge Veluwe is geen wild- of safaripark waar je maar in hoeft te rijden om dieren te zien. De Hoge Veluwe is een natuurgebied, waar weliswaar met veel zorg en moeite aan wildbcheer wordt gedaan, maar waar de dieren zich betrekkelijk normaal kunnen ontwikkelen. Dat betekent, dat edelherten zich hier niet anders gedragen dan bijvoorbeeld in de Kroondomeinen. Nee, een dagje Hoge Veluwe wordt niet altijd bekroond met het zien van wild. Maar de dag dat men wel herten ziet wordt er des te mooier door en een volgende dag nog avontuurlijker. De bronsttijd Naarmate de nachten kouder worden barst in de tweede helft van september het liefdestumult van de edelherten op de Veluwe los. De herten, die het hele jaar stom waren blijken opeens te beschikken over een machtige stem een geluid dat een beetje aan leeuwegebrul doet denken. Men noemt het burlen. Ineens is het gedaan met hun rustig en teruggetrokken leven. De bronsttijd is aangebroken en de dagen zijn vol aktie. Elk hert (man netje) probeert een harem van hin des (vrouwelijke dieren) te verza melen en daarvoor moet soms strijd worden geleverd met rivalen. Als de roedels (groepen) eenmaal zijn gevormd zijn ze vrij plaatsvast. Een oudere hinde, meestal met kalf, heeft de leiding van het roedel. Zij Een wat oudere hinde heeft de leiding van een bronstroedel. zal ook steeds letten op onraad en zo nodig het initiatief nemen om te vluchten. Het bronsthert. ook wel plaatshert genoemd, loopt meestal gedwee achteraan, maar zorgt dat het roedel bijeen blijft en uit de buurt van andere herten Eén en ander gaat gepaard met veel geburl Het weer is van invloed op de bronst van de herten, vooral koel en helder weer prikkelt tot ver hoogde aktiviteit. Als 's morgens vroeg de eerste gele zonnestraal boven de dennenbossen uitkomen zwelt het burlen aan tot een mach tig concert. Wildobservatiescherm De „echte" Koperen Kop. vatiescherm (rietmat met gaten er in) gebouwd tegen een rustgebied. Verschillende jaren achtereen kon je daar een bronstroedel heel goed waarnemen De route naar die ob servatieplaats is als volgt: Links van het Bezoekerscentrum „De Aanschouw" begint de wild- observatiewandeling, gemarkeerd met groene paaltjes. Na ongeveer1 800 m geeft een bordje „Stilte a.u.b." aan dat u het observatie- scherm nadert Meestal zijn er al wat bezoekers. Het is begin oktober, op een door-de-weekse-dag, 's middags om 4 uur. Aller ogen zijn gericht op het toneel dat nog leeg is: een gele grasvlakte met een decor van don kere dennen Als na een uurtje de eerste hinde verschijnt gaat er een lichte fluiste ring door de rijen. Verrekijkers gaan voor de ogen. Er komen nog

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8