Kantongerecht Amersfoort Landschapsbeheersploeg zet zich in voor natuurbehoud Veel belangstelling op open dag Latent Talent lEusder kiuwt Aantal inschrijvingen overtreft alle verwachtingen DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 plaatselijk nieuws De Landschapsbeheersploeg aan het werk bij het Hazewater (Den Treek) 806010. Vooral nu het binnenkort vakantletljd is zit men om vrijwilli gers te springen! In principe werkt de landschapsbeheersploeg Amers foort zo veel mogelijk In en rond Amersfoort. Dat Ron de mensen voorstelt om ook wel eens elders te gaan werken doet hij om de vrijwilli gers te laten zien waar men op andere plekken mee bezig is. 's Zo mers werkt men echter hoofdzakelijk op natuurterreinen in Den Treek, 's winters gaat men de boer op. PARTIKULIERE EIGENAREN, ..Onze hoogste prioriteitaldus Ron, ..is om bij particuliere eigenaren het onderhoud te gaan aanpakken Dat is negen van de tien keer bi) boeren. Verder wordt er gewerkt op verschillen de natuurterreintjes om het zeldzame heidemilieu in stand te kunnen houden Werkzaamheden die daarbij om het hoekje komen kijken zijn: afplaggen van vergraste heide, het harken van strooi sel dat zich onder de bomen ophoopt, het verwijderen van boomopslag om het terrein open te houden, het regelen van de waterhuishouding om de terrei nen de juiste vochtigheid te geven Er kan een dam in een sloot worden gezet, omdat de sloot aardig hoog komt maar toch zijn doorstroming behoudt Verder maken we als we gras maaien van dat gras bijvoorbeeld hopen voor reptielen Van takken maken we rillen waar vogeltjes graag in broeden, en waar konijnen graag in zitten. Daar maak je het terrein rijker mee Het belangrijkste is dat al het werk gericht is op het afvoeren van voedings stoffen Zware bemesting door boeren van maisakkers kan een reden zijn om een dam op te werpen, zodat het water met de gier niet zo maar de terreintjes binnen kan lopen, maar er keurig langs gaat. zodat de verstoringssoorten on der de planten op de terreintjes geen kans meer krijgen. Mensen vragen zich wel eenil waarom bepaalde terreinen int Treek zijn afgesloten. Dat Is o! daar de vegetatie ontzettend gef lig is voor betreding. Daar ku«j gewoon geen mensen worden tos laten." Stichts Landschapsbeheer li programma's voor scholen dieg" op kamp willen komen, organis^ natuurwerkdagen en kursus voor het snoeien van fruitbi Wie daar meer over wil weten bellen naar, 030-765534. Algemene informatie ANTHROPOSOFIE Het studiecentrum voor Anthroposo- fie organiseert in de Vrije School vanaf woensdag 18 september tot en met woensdag 19 maart een cursus ,,De kunst in deze tijd". Op 18 september vertelt Ernst Amons over ..De heden daagse mens en de kunst" als inleiding op de cursus. Op woensdaq 16 oktober behandelt Frank Berger. ,,De mens en ae muziek en op woensdag 23 oktober ..Kunstzinnige invulling" Paul van Dijk behandelt op woensdag 6 november „De mens en de beeldhouwkunst" en op woensdag 13 november de kunst zinnige invulling ervan Christopher Marcus doet dat op woensdag bruari met „De mens en de sf| kunst" met op woensdag 19 febrw kunstzinnige invulling. Clara Pass sluit de reeks af op woensdag 19 j met „De mens en de hedendi kunst" Alle informatie Mignonp3^[ telefoon 756328 De Vereniging van Vrije 0p« kunst (VOK) organiseert in School (Romeostraat 74) op der dagavonden 23 en 30 septe' en 7 e n14 oklober (aanvang 20 een cursus poppen maken onde' ding van Ineke Oegema. itiatii •orbi Iniel ïzitte 'obei „Jen. jos de )ecje, leidt de cursus „Voan boom tot goed", die wordt gehouden op de dagavonden 24 september. 18.1 oktober en 5 november Informaj^ opgave (voor 18 september) Mar aren de Haan. telefoon 622224 geboekt was. De werkgroep Latent Talent brengt Leusdenaren die een cursus willen volgen in contact met mensen die goed thuis zijn op een bepaald gebied. De werkgroep is er in ae bijna tien jaar dat zij bestaat, in geslaagd om elk seizoen een gevarieerd cursusprogrmama te bieden. De Leusdense bevolking vindt ken nelijk dat er dit najaar een erg goed cursusaanbod is, gelet op het aantal aanmeldingen. Tij dens de open dag van Latent Talent welke afgelopen zondag werd gehouden, moest men soms in de rij staan om zich aan te melden. UITSCHIETERS Een aantal cursussen zijn te be schouwen als uitschieters als het gaat om de belangstelling Omdat de docent vaak niet in staat is om grote groepen mensen tegelijk les te geven of omdat de ruimte be perkt is, is er voor de meeste cur sussen een maximum deelnemersaantal Zo zou de cur sus 'video-montage' wel vier keer gegeven kunnen worden om alle belangstellenden tevreden te kun nen stellen. In de praktijk was ie dereen die belangstelling had voor deze cursus op de open dag al te laat De cursus was al ruim voor de open dag volgeboekt. Hetzelfde was trouwens het geval met een flink aantal andere cur sussen. De cursursen Yoga, Computerkunde, Indisch koken en Koken voor mannen waren voor de open dag ook al ruim overtekend. Dat er in Leusden nog al wat fi nancieel draagkrachtige lieden wonen zou afgeleid kunnen wor den uit de belangstelling die er bestaat voor de cursus 'Beleggen in effecten'. Maar liefst 43 deelne- volg eens aan als u in Nederland rijdt Heus, u wint niets!" Iemand uit Nijkerk had een boete gekregen omdat hij een 4-tonige hoorn in zijn auto had geïnstal leerd "Dat is toch niet verboden als ze geliik aanslaan en ophou den", verdedigde verdachte zich en haalde de hoorn uit een plastic tasje om te laten zien dat er maar één luchtslang aanzat "Met meer luchtslangen krijg je meer ge luiden. Dus dit is het bewijs dat het als één toon klinkt." Nee, oordeelde de officier, die de panfluit noemde als voorbeeld dat er met één luchtstroom meerdere tonen kunnen ontstaan. Wel straf baar, was het oordeel van de kan tonrechter en ook verbeurdverkla ring van de hoorn, maar géén boete VERDIEND Een mevrouw uit Hoogland had mers hebben zich voor de begin nerscursus ingeschreven. Huim twintig cursisten die al een derge lijke cursus volgden, hebben zich laten inschrijven voor een vervolg cursus waarbij het accent meer zal liggen op aandelen, optie transacties en een combinatie van deze twee. METAPONTUM Tijdens de open dag werd duide lijk dat veel publieke belangstel ling niet automatisch hoeft te lei den tot een grote schare inschrij vers voor de betreffende cursus De hele middag verdrongen zich mensen rond een fraai speelbord waarop mooie schaakstukken stonden. Het bleek hier te gaan om het spel 'Metapontum', een soort schaakspel uit de Griekse oudheid. Het is een spel van le gendarische oorsprong, zo legt le raar filosofie Hans Theo Frenkel uit. De Egyptische god Thuth zou dit spel aan de wereld gegeven hebben Het opmerkelijke van dit spel is dat het niet een winnaar en een verliezer oplevert. Als het spel op de juiste wijze wordt beëindigd winnen beide deelne mers. Alhoewel de belangstelling voor het spel groot was op de open dag, schreven zich toch maar enkele mensen in voor de cursus waarbij de heer Frenkel, die het spel als het ware zelf her ontdekt heeft, de regels zal uitleg gen TAI-CHI-CHUAN Dat het niet altijd zo is dat 'onbe kend onbemind' maakt, bewees mevrouw Jos Zijlstra met haar de monstratie Tai-Chi-Chuan. Tai- Chi-Chuan is een eeuwenoude Chinese bewegingskunst die drie elementen in zich heeft. De bewe gingskunst verweeft een lichame lijk deel (het bewegen) met een een aanrijding veroorzaakt door geen voorrang te verlenen. Eén moment van onoplettendheid en er was opeens een auto van rechts "uit de lucht komen val len" Persoonlijke ongelukken hadden zich niet voorgedaan, de schade kon onderling geregeld worden en de politie zou er niet aan te pas gekomen zijn als me vrouw niet zo van streek geweest was dat de ANWB gebeld werd Die waarschuwde echtgenoot en politie en daarom was er sprake van een boete "En dat vind ik een rare manier", zei verdachte op de zitting "Ik had inmiddels best weg kunnen zijn en dan had er geen haan naar gekraaid". "Dan had u geluk ge had". beaamde de officier. "Maar komt de politie wel, dan is het hun taak om proces-verbaal op te ma ken als er duidelijk sprake is van een fout. Ik eis f 150,-boete". De kantonrechter benadrukte nog eens dat het overtreden van een AMERSFOORT - "We worden altijd klem gezet door mensen die hun rijbewijs zakelijk nodig hebben. Ik zie geen reden, en vind het ook niet billijk, om die groep anders te behandelen vona de kantonrechter Luijckx, op de strafzitting van 12 sep tember. Daarmee was het lot bezegeld van een automobilist die in de bebouwde kom van Woudenberg 81 km gereden had en hoopte dat hij, net als de vorige keren, alleen tot een boete veroordeeld zou worden. Op zijn verweer dat anders zijn baan in gevaar zou komen, kreeg hij bovengenoemd ant woord. "Behalve een boete van f 300,- ook een ontzetting uit de rijbe voegdheid voor vier maanden, zij het dan nog voorwaardelijk. U heeft het dus nu helemaal zelf in de hand." Dat was precies wat verJachte een verveiena laee vond. Omdat de zitting niet druk bezocht werd deze ochtend, nam de officier de tijd om er nog een verhaal aan toe te voegen Hij ver telde van een experiment in Duits land, waarbij twee mensen van Hamburg naar München moesten rijfljbn. de één zo hard mogelijk en de ander met een maximumsnel heid van 120 km. ,,Het verschil in aankomst was 35 minuten. Op die afstand! Denkt u daar in het ver- soort zaken op andere wijze kon aan schaffen begon de knotwilg hem in de weg te staan, gaf te veel schaduw op zijn land. vond hij Door de huidige bedrijfsvoering van boeren en het huidige bosbouwbeleid begonnen de knotwilgen zo hard te verdwijnen, dat een aantal groepen aan de bel trok het kan niet langer zo, hier moeten we gaan beschermen. Zij na men het initiatief om knotwilgen in onderhoud te gaan nemen, omdat ve len met hen van mening zijn dat deze boomsoort uit landschappelijke en cul tuurhistorische overwegingen voor Ne derland behouden dient te blijven. Wat ook aan het verdwijnen is is de heide Heide diende er in het vroegere landbouwsysteem toe om mest te ma ken. Toen de kunstmest zijn intrede deed ging deze funktie van de heide verloren De Heide Mij. begon met de ontginning van de gronden En ook de heide verdween in recordtempo. Steeds meer mensen werden zich er van bewust dat er in Nederland wel enige heide behouden zou moeten worden. Het Stichts Landschapsbeheer pakte beide zaken op Waarom Stichts Land schapsbeheer'' Er zijn natuurbescher mingsorganisaties als Natuurmonu menten en Staatsbeheer, die diverse terreinen beheren Vaak echter hebben deze instellingen geen geld om heide te gaan plaggen en wilgen te knotten Daarom moest dit soort werk worden opgepakt door vrijwilligers Doordat vrij willigers enthousiast zijn om wilgen te knotten en heideterreintjes te gaan behouden, pakken ook veel boeren en terreineigenaren deze zaken zelf weer op. De initiatieven werken stimulerend BEHEER Een boer of een andere terreineige- naar, die het onderhoud niet meer ziet zitten, kan de helpende hand toegesto ken krijgen. Het beheer komt in handen van een vrijwilligersploeg en daar zijn verder voor de eigenaar geen kosten aan verbonden.Landschapsbeheer be houdt het hout dat van het terrein af komt om de kosten van de motorzaag en de vervoerskosten van de vrijwilli gers te dekken voorrangsregel een ernstige feit is, waar zwaar aan getild wordt. "U moet gewoon de gevolgen dragen van uw beoordelingsfout. Maar ik begrijp uw bezwaar wel. Daarom zal ik er f 120,- van ma ken, dan heeft u tenminste nog f 30,-verdiend!" IEMAND ANDERS Een jongen uit Amersfoort moest voor de kantonrechter verschijnen omdat zijn brommer niet gedeugd had en bovendien onverzekerd was. Hoewel hij volgens het pro ces-verbaal op de Stadsrmg in Amersfoort was aangehouden, letterlijk in het verbaal geciteerd werd. en de personalia klopten, beweerde verdachte bij hoog en bij laat dat hij het niet geweest was, omdat hij zijn brommr zeker een half jaar vóór de aanhouding via een advertentie verkocht had. Reden om de zaak nader uit te zoeken en de verbalisant op te roepen Dat bij parkeerovertredingen het beleid van gemeente, politie en van de rechter niet altijd conse quent is, bleek duidelijk bij een aantal parkeerovertredingen op het Smallepad in Amersfoort, waar een stukje grond naast het trottoir tot parkeren uitnodigt. Ter wijl vorige week de officier zei dat hij toch eens bij de politie naar hun opsporingsbeleid in dezen wilden informeren en er vrijspraak volgde, zei een - andere - officier op deze zitting dat er duidelijk sprake was van een parkeren in strijd met een verbod en ver oordeelde de kantonrechter con form de eis tot f 50,- per overtre ding. Hoewel de verdachten aan voerden er al vanaf 1979 dagelijks zonder problemen geparkeerd te hebben. AMERSFOORT - „Ik doe dit werk uit een soort dankbaarheid tegenover de natuur. Ik heb mijn hele leven genoten van alles wat de natuur biedt: ik kan nu iets terug doen. Ik ben met de VUT, heb tijd in overvloed en vind het leuk om met mensen met allerlei ideeën en achtergronden samen te werken. Het werk op zich vind ik heel boeiend, het is erg geva- riëerd. Ik doe het één dag in de week." „Ik ben werkloos, en daarom verricht ik dit vrijwilligerswerk. Als ik me ontzettend zou inspan nen zou ik misschien werk in een fabriek kunnen vinden, maar ik zie dat niet zo zitten. Dit vind ik goed werk, belangrijk voor de toekomst. Natuurbehoud is waardevol. Soms is het werk wel eens zwaar, maar als je het een tijd doet kun je het wel aan. ledereen doet het trouwens op zijn eigen manier en in zijn eigen tempo. Er wordt hier hard gewerkt. We zitten niet alleen in Amersfoort, maar door heel Utrecht. Een bus je brengt ons. Soms zie je snel resultaat, maar over het alge meen is natuurbehoud geduld werk. Soms duurt het twee, drie jaar voordat je iets ziet gebeu ren. In de zomer plaggen we af, in de winter knotten we en zetten we houtwallen af." Aan het woord zijn de vrijwilligers van de Landschapsbeheersploeg Amers foort. die op één der Amersfoortse lokaties naar hun motivatie vraag. Ze zijn bezig op een trekker boomstam metjes te laden, die ze gerooid hebben in een gebiedje dat ze hebben afge- plagd en dat nu weer zijn bijna verdwe nen gavariëerde vegetatie kan gaan hernemen. KNOTWILGEN EN HEIDE Zo'n jaar of twee geleden, vertelt uitvoerder Ron Blom. werd op initiatief van Stichts Landschapsbeheer en de gemeente Amersfoort de Vrijwillige landschapsbeheersploeg Amersfoort opgericht, die thans volledig onder ver antwoordelijkheid van het Stichts Land schapsbeheer werkt, de stichting die het beheren en behouden van kleine landschapselementen tot doel heeft. Vroeger hadden kleine landschapsele menten een economische funktie een knotwilg, bijvoorbeeld, had voor een boer multifunktionele betekenis hij kon er hout voor zijn weidepalen uit halen, bonestokken. bezemstelen en takken bossen voor zijn oven Toen de boer dit Het knotten van wilgen bij een boer. De Stichting Landschapsbeheer wordt voor 100% gesubsidieerd door de provincie en het Ministerie van Land bouw en Visserij Er zijn vijf mensen in vaste dienst een coördinator, een as sistent-coördinator. twee uitvoerders en een administrateur Zes hoveniers en een projektleider werken daarnaast op landgoederen. Tenslotte zijn er hel pers op een drietal WVM plaatsen (Werk Verruimende Maatregelen), mensen die vorig jaar zijn aangenomen als voorman Jos van Dijen, die de groep Amersfoort begeleidt, iemand die met lesbrieven bezig is voor de kampen die Stichts Landschapsbeheer elk jaar or ganiseert en iemand die ondersteu nend werkt in de administratie Ron Blom is. zoals gezegd, uitvoer der en in die funktie belast met het buitengebeuren Dat betreft het opzet ten van vrijwilligersprojekten. de moge lijkheden bekijken van het opzetten van nieuwe vrijwilligersprojekten. kontakt- persoon zijn van alle knotgroepen in de provincie. Als er moeilijkheden of ondui delijkheden zijn kan men bij Ron aan kloppen. Ron regelt tevens werkdagen voor groepen, scholieren of studenten, die een dagje willen komen werken Ze krijgen van Ron het betreffende gereed schap. Ron onderhoudt de kontakten met de eigenaren bij wie de vrijwilligers ooit gewerkt hebben of in de toekomst zullen gaan werken Hij maakt werkaf spraken en verzorgt de planning Ron Blom is afgestudeerd aan de middelbare bosbouwschool in Velp, werkte in een WVM-projekt en kwam anderhalf jaar geleden bij Landschaps beheer Het bevalt hem uitstekend Hij heeft er veel plezier in Op dit moment zijn er drie land- schapsbeheersgroepen (werklozen. VUT-mensen, jongelui die eindexa men hebben gedaan en studenten die een jaartje uit hun studie gestapt zijn), die het gehele jaar door op dinsdag, woensdag en donderdag met natuurbe heer bezig zijn Er zijn vijfentwintig knotgroepen, die hoofdzakelijk in het winterseizoen wilgen knotten en hout wallen afzetten Ze bestaan uit mensen die dit werk als hobby beoefenen, 's Zaterdagsochtends pakken ze zaag en bijl, gaan zich lekker ontspannen en vinden het leuk om dan iets in de natuur te doen. Voor deelname aan de landschaps- beheersgroepen doet de leeftijd er geenszins toe, ook niet of je man, vrouw, jongen of meisje bent. Als ie mand een bepaalde werkzaamheid te zwaar vindt zijn er voor hem of haar altijd lichtere klusjes te vinden Daar zit Ron in het geheel niet mee. Je hoeft ook niet drie dagen achter elkaar mee te doen Als je alleen de dinsdag kunt of de andere dagen is dat ook prima. Wie wil gaan meehelpen is van harte welkom. Men kan zich opgeven bij Ron Blom, telefoon 03495-72748 of bij Jos van Dijen, telefoon 033- (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - ,,Het aantal in schrijvingen is gewoon te gek", zo reageerde de voor zitster van de werkgroep La tent Talent, Friedy Borghuis, zondagmiddag enthousiast. Tijdens de open dag van de werkgroep hebben honder den Leusdenaren zich laten inschrijven voor één van de ruim 75 cursussen die Latent Talent in haar programma heeft. Velen zullen teleurge steld naar huis zijn gegaan omdat de cursus waar het oog op was gevallen al vol- De mensen stonden in de rij om zich in te laten schrijven. Ook het laden en lossen i binnenstad van AmersfJ brengt dagelijks winkeliers! wanhoop. Een stoffeerder! zware tapijtrollen moet inlaf maar niet midden op de I mag staan omdat hij het vert( belemmert, niet voor de mag staan omdat op het troi niet geparkeerd mag word en tenslotte de paar laad-< plaatsen bezet ziet door I parkeerders, kreeg een van f 35,- en de mededelingl zijn baas het maar als bedrljl| sico moet zien. Een winkelier die een autol zware apparatuur moet in! uitladen, bovendien rugpatf is, mag om dezelfde redef niet voor zijn deur staan. het beleid van de gemeente l beoordelen hier alleen of uf geweest bent: 1 50,- boete dus de kantonrechter. gramma van Latent Talent, de meeste cursussen waren z dagmiddag de docenten aaj zig zodat belangstellenden j goed konden laten voorlichten I De meeste cursussen van if tent Talent beginnen in dei ste week van oktober. Een J kele cursus begint al volgen) week. Voor niet-volgeboei cursussen kan men zich alsn| opgeven. De 'spelregels' Latent Talent moeten wel in acht worden genom Hoe de regels precies I te lezen in het programn| boekje dat enkele weken den huis aan huis is bezorg Extra exemplaren zijn te verh gen bij Rabobanken en bliotheek. De belangstelling op de open dag van latent Talent was enorm. meditatief en een vechtdeel. ,,Deze vorm van bewegingskunst is niet te vergelijken met iets dat al bestaat", aldus docente Jos Zijlstra. Wel is het zo dat Tai-Chi- Chuan de basis is geweest voor vechtsporten zoals karate. De be wegingsvorm zoals mevrouw Zijl stra die doceert heeft echter niets te maken met vechten Er zijn dan ook geen gradaties als zwarte banden of iets dergelijks In te be halen ,,Deze bewegingsvorm is meer te beschouwen als een filo sofie", aldus mevrouw Zijlstra. Er bestaan ook geen verenigingen of clubs waar Tai-Chi-Chuan bedre ven wordt. Tijdens een demon stratie in de huiskamer van Groot- Krakhorst liet Jos Zijlstra enkele houdingen zien die voorkomen in deze vorm van bewegingskunst. Kennelijk voelde een flink aantal mensen zich aangesproken door deze 'nieuwe' vorm van bewe gingskunst. Er meldden zich zon dagmiddag zoveel mensen aan dat besloten werd om de cursus dit seizoen tweemaal te geven. Dat Latent Talent zich elk jaar weer een tikje vernieuwt, werd tij dens de open dag duidelijk. Een flink aantal nieuwe docenten heeft zich aangemeld hetgeen ook tot uitdrukking komt in het cursusaanbod. Zo liet docente Nancy de Boer bijvoorbeeld zien hoe fraaie sieraden gemaakt kun nen worden door perspex te be werken. Andere creatieve cursus sen zijn ook nieuw in het pro-

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4