Sijna 1 miljoen kilo glas, apier en ijzer ingezameld Jazz op jaarmarkt De Sloot LEUSDEN, Lisdodde Feestprogramma Hamershof EP OP GEEN gepoep, >E LEUSDER KRANT Bestuur Vrouwen Raad vergaderde lerkelijk Buurtfeest Pleinfeest Dordogne GEENGEZEIK Honden Geen gepoep, geen gezeik )e Leusder Krant en pasgeboren baby's weeded Collecte Nierstichting JINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 loep op Leusden LEUSDEN - De plaatselijke vrou wenorganisaties organiseren in november een zogenaamde open avond voor belangstellen den. Dit werd vorige week mee gedeeld tijdens de bestuursver gadering van de Vrouwen Raad Leusden. Het hoe en wat van de open avond zal nog nader be sproken en uitgewerkt worden. Op maandag 11,18 en 25 novem ber, zo werd bekend, zijn er cur sussen gepland voor de vrouwen in 't Vooronder en de leden van de Vrouwen Raad over "knelpunten in de communicatie" Aanmelden moet voor vrijdag 27 september bij mevrouw Gierman, tel. 948322. De bestuursvergadering behandelde ook al het pro gramma van de Vrouwen Raad voor 1986. Zo zal er volgend jaar een politieke scholingscursus worden gehouden, en komt er een thema-ochtend over "vrouwen te gen verkrachting". Volgend voor jaar gaan enkele leden van de Vrouwen Raad kijken naar een nieuw toneelstuk van "Baobab" over apartheid Deze voorstelling is vermoedelijk in het najaar van 1986 in Leusden te zien LEUSDEN - De liefhebbers van jazz-muziek kunnen komende za terdag hun hart ophalen tijdens de jaarmarkt in winkelcentrum De Hamershof. Op een plekje bij de Kooikersgracht treedt dan name lijk The Middleton Jazz Set op, een één jaar oude formatie van vijf amateurmusisci uit Amers foort. Leusden en omgeving. The Middleton Jazz Set wordt gevormd door Herma Holtrigter (zang en percus sie), Gijs van Hamersveld (drums en percussie), Ton Karmiggelt (gitaar), Jürgen Gross (alt-, tenor- en so praan-sax) en Geert-Jan van Turnhout (bas). Het quintet vertolkt melodische main stream en stukken in Latin- stijl. Het (avondvullende) programma bestaat verder uit ballads, enkele uitstapjes naar dixieland en wat eigen werk. AcOfcrt .-V ecoCr (•■JfCrliS vCrix.rtOOT) ttLCtne L13POODC. Evenals de Egelskop zien we de Lisdodde met twee soorten in en langs de sloot staan en eveneens duiden we het verschil tussen de beide soorten aan in Kleine- en Grote Lisdodde. Het zijn over blijvende moerasplanten met kruipende wortel stok. Op verschillende plaatsen vormen zich op die wortelstok bloeisten- gels met lange blauw groene bladeren. Die zijn bij de Grote Lisdodde tien tot twintig millimeter breed en bij de Kleine vijf tot tien millimeter. Daar, waar zich op de wortel stok de bloeistengels ontwikkelen, ontstaan ook meestal uitlopers waardoor de plant, op zuiver vegetatieve weg, zich enorm kan uitbrei den. Samen met riet, in welks gezelschap ze meestal voorkomen, zijn ze voor een groot ge deelte verantwoordelijk voor verlanding van plas sen. Het verschil tussen de beide soorten zien we het beste aan de bloei- wijze. Bovenaan de on vertakte bloemstengel zit een aarvormige bloem, welke bestaat uit een on derste vrouwelijk ge deelte dat lang aan de stengel blijft zitten. Pas laat in de herfst waaien de behaarde vruchtjes weg. Het bovenste man nelijk gedeelte verwelkt snel na de bloei, zodat al leen de kale bloemsten gel boven de vrouwelijke aar uitsteekt. Dat manne lijk gedeelte sluit bij de Grote Lisdodde aan op het vrouwelijk gedeelte en bij de Kleine zijn ze een paar centimeter van elkaar verwijderd. De mannelijke aar bestaat uit talrijke groepen van meeldraden; de vrou welijke uit een massa be haarde bloempjes. De vrucht bestaat uit één zaadje per bloempje, om geven door lange haren om mee te zweven. De naam Lisdodde is niet moeilijk te herleiden. Dat lis slaat op de gelijkenis van de bladeren met die van lissen en dodde, een oud woord voor dot, op de vorm van de boem. Velen zullen de plant be ter kennen onder de naam Rietsigaar, zoals hij in de volksmond ook wel wordt genoemd. Vroeger werden de zachte vruchtkolven ge bruikt om lampeglazen van binnen schoon te poetsen. De bladeren ge bruikte men als stal- strooisel. Het vruchtpluis was een prima vulsel voor kussens en de vruchtkolven werden verwerkt in zogenaamde winterboeketten. Thans worden die kolven, meestal van de Kleine Lisdodde, nog graag ge bruikt bij bloemschik- king. In de geneeskunde heeft de Lisdodde geen rol van betekenis gespeeld. Het vruchtpluis werd wel ge bruikt als bloedstelpend middel en bij brandwon den. G. van L. f LEUSDEN - Morgen begint de vierdaagse viering van het 5-jarig bestaan van winkelcentrum De Hamershof. Vandaag publiceren we het feestprogramma voor de eerste twee dagen, woensdag en donderdag. Woensdag 18 september: 14tot 17uur -demonstraties van diverse sportver enigingen - poppenkast - het uitdelen van ballonnen 15.30 tot 18 uur Optreden van het lopend dixieland orkest de Tempting Seven 15.30 uur Burgemeester Rademaker zal op een spectaculaire wijze de feestelijkheden of ficieel voor geopend verklaren 18.30 uur Wethouder S. van Woudenberg zal het startschot lossen voor de Hamershof- prestatieloop voor junioren. Te lopen af stand 2Vfe km. 19.00 uur Start van de grote Hamershof-prestatie loop voor senioren. De te lopen afstanden zijn 5,10,15 en 20 km. De start is op 't Erf. Inschrijvingen vinden plaats voor de start 14 tot 23 uur Kermis Donderdag 19 september: 14 tot 23 uur Kermis 13.30 uur Modeshow in De Korf 20.00 uur Modeshow in De Korf ie: Caspar van Loo ■e: Frans de Lang, Janus lallei-service", het Ivan de jubilerende tennisvereniging staat een interview met cheper,46 jaar en jicht-off icier bij de sche Dienst. In zijn vrije leedthij defunktievan iris van de LTV. ipenen onthullend meldt het clubblad, onderstaand fragment: Het kon nog net. wat het weer betreft een buurtfeest in de openlucht Afgelopen weekend hadden 65 70 mensen van de Bever hoeve een gezellige en genoeglijke a vond tijdens zo h feest waar niet meer voor nodig is dan een goed humeur, muziek, drank en een barbecue. Op het plein Dordogne, in de wijk Rozendaal, werd verleden week al weer de 12e jaarlijkse barbecue gehouden.De organisatoren, een jaarlijks wisselend team van 4 of 5 pleinbewoners, hadden zich dit jaar evenwel extra uitgesloofd. Vanaf drie uur 's middags waren er voor de kinderen allerhande spelletjes georganiseerd, waarbij metalle op het plein woonachtige leeftijdscategorieën rekening was gehouden. Hoogtepunten van deze „spelmiddag" waren wel het ringsteken met een kruiwagen en een kussengevecht op een ronde balk. Voor het ringsteken was door een vernuftige buurman een konstruktie bedacht, waarbij missteken beloond werd door een douche uit een emmer(tje) water. Ten behoeve van het kussengevecht was de zandbak omgetoverd tot een heuse vijver, waarin zo'n 1500 litpr mpninppn OO PPn folklorisch bad trakteerde. Respectabele vaders werden door vrouw en nageslacht ,,op de paal gepraat", om daarna onder algemene hilariteit met „Terlenka en Lacoste" te water te gaan. s Avonds werd onder de met dekzeilen overkapte pergola, door zo'n 95 Dordognezen het vlees verschroeid op twee reuze barbecue's. Om negen uur was het tijd voor de play-back-show. Niet alleen tieners met knappe imitaties van Fame of the Pointer Sisters, maar ook een 4-tal „moeders", die de 50-er jaren deden herleven door een geweldige act als „the Andrew- Sistes". Op muziek van de ook al van Dordogne afkomtige disco show van „La Felicidad" werd volop gedanst tot om een uur of half twee, een koppel agenten kwam vragen of het wellicht ook wat rustiger kon. neen systeem-mens, en [ft natuurlijk met mijn achtergrond te maken, lan Spartaanse zaken; op school zou van mij Deen pak slaag mogen en als hij of zij het verdient. Igemeen vind ik, dat nte zuinig zijn op zichzelf, omthet toch, dat ik (wel >en!) nooit ziek ben, en die an is ook nooit ziek; maar mt het dan, dat die portier liekisof diemagazijn- P-> de? Men is zich niet goed ;de t, dat we in dit land Owerklozen hebben. Ik fervente VVD-er. in materieel ingesteld, ;an heel goed-te ikelijk zelfs - een kwartje ri; ik rij graag in mooie rond. Voorts ben ik totaal lezen; dat was al een Dpde HBS. De fabel van aine ken ik goed, omdat ik ,i mijn kop moest leren; nee, i er ben ik zeker niet. rluister ik graag naar k, klassiek (Beethoven, n), operette, James Last ge evergreens. Ook ben ik cultuur-arm; als ik op vakantie ben naar het buitenland bijvoorbeeld, zorg ik dat ik daar zo snel mogelijk ben. Bij Maarsbergen in mijn korte broek de autobaan op en rijden maar; er is natuurlijk best een hoop te zien onderweg, maar daar interesseer ik me niet voor. En ook geen gesjouw in musea e.d. Ja, en verder hou ik van lijnrecht redeneren, zwart-wit (red. Jos v. Marissing zou hier nog de kleur legergroen aan toevoegen). Ik hou niet van marchanderen, geen ja maar-verhaal later. Dat is ook een van de redenen, dat ik binnen het bestuur benevens een aktiepunten-lijsteen memo en besluitenbundel heb samengesteld, waarin alle genomen besluiten zijn vastgesteld; ik heb ze bijna allemaal in mijn kop zitten. Mag ik nog even doorgaan? Punktueel ben ik, eigenlijk te punktueel; punktueel en conscentieus. Ook ben ik funktioneel, op mijn werk vergeet ik niets; dingen die me minder of helemaal niet raken vergeet ik. En last but not least, maar dat heb ik misschien al even gezegd, ben ik een man van afspraken; afspraak is afspraak". aa ac r» iiv Honden kunnen voor plezier, maar ook voor ergernis zorgen. Wanneer deze viervoeters tijdens hun wandelingetjes namelijk een drolletje draaien of een plasje plegen kan dat voor sommigen heel hinderlijk en onaangenaam zijn. Op Elatinehofin de wijk de Wetering is de nood hoog gestegen, blijkens een bord dat aan een boom is bevestigd Honden zijn er welkom, maar het gepoep en gezeik doen ze maar op de dijk. vinden de Elatinehovers en anderen Met de dijk wordt trouwens de Liniedijk bedoeld, maar daarop wordt nogal wat gerecreerd. Een verschuiving van het probleem 7 Waarschijnlijk wel ^KUSDEN - Het geschei- 3ien inzamelen van huis- Hil verloopt in de ge- Heente Leusden zeer po- tief, aldus een gemeen lijk persbericht, et afgelopen jaar (1984) erd het volgende inge- imeld: apier 262.000 kg las 250.000 kg apier (scholen) 217.000 kg lias (winkelcentra) 186.000 kg Izer 82.000 kg Totaal 996.000 kg. Deze enorme hoeveel- !id komt overeen met Ie Inhoud van ruim 100 rachtwagens. Deze racht hoeft door de ge- leente Leusden nu niet iar de vuilverbran- lingsinstallatie in Rotter- Door middel van glasbakken in winkelcentra werd in 1984 186 000 kilo afvalglas ingezameld dam te worden afge voerd. Glas en papier worden in de gemeente Leusden gescheiden opgehaald. Iedere week rijdt de 'glas-papier-wagen' door Leusden. De ene week in het noordelijk gedeelte, de andere week in het zuidelijk deel van Leus den. Dit om en om opha len van glas en papier heeft tot gevolg dat er nogal eens glas en pa pier op de verkeerde dag aan de weg wordt gezet. Tot nu toe werd alles ge woon meegenomen. Dit gaat echter veranderen! Op plaatsen waar nu nog glas en papier wordt aan geboden op dagen dat het niet wordt opge haald, blijft dit afval in het vervolg staan. De aanbieder krijgt een gele kaart uitgereikt met het verzoek het een week la ter opnieuw aan te bie den. In december zal op nieuw een huis-aan-huis folder worden bezorgd met de data 1986, waarop er in welke wijk glas en papier mag wor den aangeboden. Vat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u tamelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft taeft u de keus uit hand- of machineletters. Cursus Frans voor de zakenman/vrouw Eind september organiseert de Ka mervan Koophandel, in samenwerking met de Alliance Frangaise Amersfoort, opnieuw cursussen commercieel Frans. De cursus bestaat uit twee on derdelen. Het eerste jaar bereidt de deelne mers voor op het „Certificat Pratique de Frangaise Commercial et Economique" en is bestemd voor bureaumedewer kers die belast zijn met de uitvoering van handelstransacties, orderbehande ling, correspondentie, telefoon en telex, en voor hen die de kennis van het Frans, als voorbereiding op het tweede jaar, willen ophalen Het tweede jaar leidt op tot het „Diplome Supérieur de Frangais des Affaires" en is bedoeld voor directiele den. commerciële en financiële stafme dewerkers. directiesecretarissen en -secretaresses, die hun kennis van de Franse taal willen perfectioneren en toespitsen op het gebruik in de zakelijke contacten. Bij voldoende deelname gaat de cur sus eind september van start. De les sen gaan door tot ultimo april en worden in principe op de maandagavond in Amersfoort gegeven. Voor nadere informatie en aanmel ding en aanmelding kunt u zich wenden tot de KvK, telefoon 033-12964, toestel 35 Dinsdag 17 september 20.00 uur: Planadviesgroep, gemeentehuis, 't Erf 1 Dinsdag 17 september 20.00 uur: Bijeenkomst NCVB zuid, 't Tref punt, Arnhemseweg 75. Woensdag 18 september 20.15 uur: lezing Gereformeerde Bond, t Trefpunt, Arnhemseweg 75. Woensdag 18 september 20.00 uur: Moedergroep „Borstvoeding natuurlijk", Wederik 17. Donderdag 19 september 20.00 uur: Algemene afdelingsvergade ring D'66. 't Claeverenblad Donderdag 19 september 20.00 uur: Cabaret „In Damesverband", 't Vooronder, Burg. Van der Post- laan 2 LEUSDEN - Komende week - van 23 tot en met 28 september -wordt de jaarlijkse collecte ten behoeve van de Nier Stichting Nederland gehouden. In Leusden, Amers foort en alle omliggende gemeen ten zullen in die week talloze col lectanten met hun lichtgewicht bussen op stap gaan om geld in te zamelen voor hulp aan de circa 2000 chronische nierpatiènten die er in ons land zijn, én aan hun familieleden. Met het geld steunt de Nier Stichting wetenschappe lijk onderzoek naar nierziekten, men bevordert het doen uitvoeren van niertransplantaties, werkt mee aan de totstandkoming van dialysecentra waar mensen met niet goed werkende nieren enkele malen per week worden behan deld en doet er nog veel meer mee. De eerste niersteenvergrui zer van ons land. die vele zware operaties overbodig heeft ge maakt, is met geld van de collecte van het jaar 1983 gefinancierd en is door de Nier Stichting geschon ken aan het Academisch Zieken huis te Rotterdam Vorig jaar bracht de collecte ruim 6,2 mil joen gulden op, wat neerkwam op 43 cent per inwoner. In Amers foort was de gift per inwoner vorig jaar 50 cent, boven het gemid delde dus Leusdenaren gaven vorig jaar 26 cent per inwoner, in Hoevelaken werd 41 cent per in woner qeqeven en in Soest 40 cent. Volgende week gaan de collec tanten huis aan huis Treft men bewoners niet thuis, dan wordt een envelop met foldertje en stor- tingskaart in de bus gedaan, waarmee alsnog een gift kan wor den overgemaakt The Middleton Jazz Set

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7