„Pale Rider", western in de beproefde Eastwood-traditie „Ik wil bijna vergeten zijn en dan weer met een nieuwe film komen" Nieuwe filmboeken Spanning Bowlinguur breidt uit DE JOHN WAYNE VAN DE TACHTIGER JAREN RUTGER HAUER IN „FLESH BLOOD": KORT FILM- NIEUWS „Pale Rider", USA 1985, regie Clint Eastwood Scenano: Michael Butler Dennis Shryack; camera Bruce Sur- tees; montage Joel Cox; muziek Len- nie Niehaus; speciale effecten: Chuck Gaspar; stunt coordinator: Wayne van Horn Met Clint Eastwood. Michael Moriarty, Carrie Snodgress, Chris Penn, Richard Dysart, Sydney Penny, Richard Kiel en John Russell Genre: western Keuring alle leeftijden; pre mière Nederland, te zien in Grand. Amersfoort DOOR BERT VOS Het ziet er naar uit, dat de traditio nele westerns weer terug komen in de bioscopen. Naast „Pale Rider" van Clint Eastwood, die deze week in Nederlandse première gaat, kan men ook Lawrence Kasdan's „Silverado" verwachten en dat Is een teken, dat een oud, beproefd genre weer nieuw leven wordt Ingeblazen vanuit de Hollywoodse veste. Clint Eastwood, ooit als western-acteur aan zijn film carrière begonnen dankzij de films van Sergio Leone, neemt In „Pale Rider" naast de hoofdrol ook de regie en de produktie voor zijn reke ning, zodat gesproken kan worden van een echte Eastwood-film. Deze acteur behoort onder de jongeren in de Verenigde Staten naast bijvoor beeld Sylvester „Rambo" Stallone tot de meest populaire filmhelden en misschien is het wel zo, dat je Clint Eastwood de John Wayne van de tachtiger jaren zou kunnen noemen gezien zijn politieke instelling, die duidelijk op „law and order" is ge richt. Dit soms tot In extremen uitge voerd uitgangspunt is ook In „Pale Rider" terug te vinden, Eastwood's nieuwste film. Zoals gezegd een western. Eastwood is in „Pale Rider" een anonieme vreemdeling, die op een goe de dag. gezeten op een schimmel, het kleine goudzoekersstadje LaHood bin nen komt rijden, juist op het moment, dat de goudzoekerskolonie in grote moeilijkheden is gekomen door toe doen van Coy LaHood (Richard Dy sart), eigenaar van de grote mijnbouw- maatschappij die de omgeving èn het stadje beheert. LaHood is van mening, dat de concessie van de goudzoekers kolonie, Carbon Canyon, ook aan hem toebehoort en probeert door vergaande intimidatie de kolonisten te verjagen De leider van deze vredesgezinde goudzoekers, Hull Barrett (Michael Mo riarty) is echter bijzonder koppig en Scène uit: Pale Rider" van en met Clint Eastwood weigert toe te geven, ook al hebben veel van de anderen de moed al laten zakken. De komst van de vreemdeling, die zich voordoet als priester en daarom „preacher" wordt genoemd, brengt een totale ommekeer in de situatie. De verloofde van Barrett, Sarah (Carrie Shodgress) en haar dochter Megan (Sydney Penny) zijn nogal gechar meerd van de ondoorgrondelijke vreemdeling, die zich door niets en niemand laat intimideren. De goudzoe- De Preacher samen met Hull Barrett (Michael Moriarty) aan het werk in „Pale Rider", een film van Clint Eastwooim kerskolonie laat zich overhalen om ver zet te plegen tegen LaHood en zijn ongure kornuiten. De prediker met z'n pokerface heeft daartoe alle aanleiding gegeven, door zonder wapens enkele mannen van LaHood genadeloos af te straffen. Clint Eastwood als de Preacher, die rol is natuurlijk geknipt voor de man, die ook als Dirty Harry al menige keer orde op zaken stelde op z'n geheel eigen wijze Wat dat betreft is het basispa troon in deze western niet zoveel afwij kend als van de moderne politiefilms rond Dirty Harry. Clint Eastwood is de held, de sterke macho-figuur met z'n door weer en wind en door het leven geteisterde gezicht, z'n duistere, dreigende blik. En uitein delijk blijkt de Preacher een onstuitbare wreker te zijn, die in snel achtereenvol gende akties tenslotte de schurken hun vet geeft, de brave borsten beschermt, om aan het einde van de film de horizon achter de bergen tegemoet te rijden, bestemming onbekend. Zo hoort het In een western en zo gaat het dan ook In „Pale Rider", gemaakt volgens het oude beproef de recept van goed en kwaad, waarin het kwaad verliest. Dat Clint East wood zich ook nu weer all» heersend manifesteert, Is ge*J rassing meer. Deze John Wayrsl de tachtiger jaren moet voortdX aan zijn imago denken en v^il betreft zal „Pale Rider" hemt| Verenigde Staten In popularity leen maar doen stijgen. Of dit J Nederland het geval zal zijn?! schlen dat een omroep, zoals Vel ca daar eens een onderzoek ma# laten Instellen. Want dat Is-aT een collega het uitdrukte - iirif de A-omroep die de meeste B uitzendt? Berl Clint Eastwood als de eenzame sthjder voor orde en recht in .,Pale Rider", een bekwaam gemaakte western volgens de veelbeproefde Hollywood-formule. (Van de filmredaktie) DOSSIER JAMES BOND Vrijwel tegelijk met het uitbrengen van de nieuwste James Bond-film „A view to a kill", verscheen bij uitgeverij Loeb te Amsterdam een uiterst volledig boek over het fenomeen Bond en diens schepper lan Fleming. Het boek, „Dos sier James Bond" is niet alleen een naslagwerk over de films, die over deze Britse superspion werden gemaakt, maar ook de talrijke boeken en korte verhalen, waarin James Bond, agent 007, een rol speelde, worden in dit bijna biografisch Bond-boek uitputtend be handeld. Raymond Benson is er naar mijn gevoel goed in geslaagd om een zo'n volledig mogelijke beschrijving te geven van de boeken, de films èn het karakter James Bond en dat tegen de achtergrond van de tijd, waarin de boeken en verhalen werden geschre ven Zonder „Dossier James Bond" nu direkt een literaire analyse te willen noemen, behandelt de auteur uitvoerig de verschillende aspecten rond het verschijnsel Bond, het ontstaan, de films alle boeken (met tal van fragmen ten). de Bond-manie in de jaren '60, het karakter van Bond. zijn opinies zijn vrouwen en verder alles wat maar interessant zou kunnen zijn voor de in Bond geïnteresseerde lezer Uiteraard rijk geïllustreerd met historische foto's en foto's uit de films. 284 pagina's, compleet met bibliografie, een verkla rende woordenlijst, een literatuur-opga ve, een lijst van door James Bond gebruikte wapens en de tijdens zijn akties opgelopen verwondingen. Het boek gaat tot en met „Never say never again" uit 1983 Helaas - en dat is een misser voor een naslagwerk - mist een index van gebruikte persoons-, films-, boeken- en plaatsnamen. Niettemin blijft dit boek voor de fans van James Bond een verantwoorde aankoop A VIEW TO A KILL Eveneens bij Loeb verscheen een ander „dossieren wel over de laatste Bond-film „A view to a kill" In dit boek. dat rijk geïllustreerd is met foto's uit de film, staat het complete filmverhaal in de bewerking van Chris Moore, met aansluitend tal van produktie-gegevens rond deze film, zoals over de acteurs en actrices, producers, regisseur, de mu ziek, en andere wetenswaardigheden over deze en andere James Bond-films Hoewel de paperback van zo'n 175 bladzijden de indruk maakt iets te snel te zijn vervaardigd, is het voor de Bond-aanhangers natuurlijk best inte ressant om ook „A view to a kill" in de Bond-boekenkast te hebben ALFRED HITCHCOCK Loeb begint zo langzamerhand een uitgever te worden, die veel films in zijn fonds doet. Na boeken over de eerder genoemde Bond. Brigitte Bardot en Marylin Monroe, verscheen kortgele den in dezelfde reeks „Alfred Hitch cock, de meester van de suspense" Het boek werd geschreven door Robert A Harris en Michael S. Lasky en geeft een redelijk uitgebreid beeld (mede aan de hand van veel foto's) van de films van de man, die de suspense in de film tot ongekende hoogte wist te cultiveren tot een geheel eigen handelsmerk Dit boek over Hitchcock gaat dus meer over zijn films (él zijn films), dan over de man achter de film, Hitchcock zelf Op zich natuurlijk geen bezwaar als men niet meer wil dan een goed gedo- kumenteerde achtergrond-gegevens bij elke Hitchcock-produktie. inclusief zijn televisie-avontuur In totaal 256 bladzijden Hitchcock, in groot formaat en dat is in ieder geval de moeite waard en zal iedere rechtgeaarde Hitchcock- liefhebber doen waterlanden Zeker omdat de prijs nog geen 35,- is. THE FAR PAVILIONS Binnenkort kunnen we in Nederland de verfilming verwachten van M. M Kay's groot opgezette India-roman „The far pavilions", in Nederland onder de titel „Het verre paradijs" bij uitgeverij De Kern verschenen In deze film, geregiseerd door Peter Duffell, met Ben Cross en Amy Irving in de hoofdrollen, gaat 't om een jonge Britse officier in India, die - voordat hij in het Britse leger werd opgenomen - opgroeide in een Indiaas gezin en steeds dacht een Indiër te zijn. Aarzelend tussen deze twee culturen krijgt hij de opdracht een prinses te vergezellen naar de woon plaats van haar bruidegom. En dan blijkt deze prinses de vrouw te zijn, op wie hij in zijn jeugd verliefd was en aan wie hij eeuwig trouw beloofde Het verhaal speelt zich af in de vorige eeuw, toen de macht van de talrijke Indiase maharadja's nog tamelijk groot was ondanks de Britse militaire overheer sing van dit werelddeel Het boek telt zo'n 750 bladzijden vol romantiek en avon tuur. doorspekt met de culturen van het oude India Maar gelukkig is de film, die binnen afzienbare tijd in Nederlandse première gaat, teruggebracht tot redelij ker proporties en duurt een kleine twee uur Wie echter maar niet genoeg kan krijgen van alles wat zich in India afspeelde voordat het land onafhanke lijk werd dankzij de inspanningen van Gandhi, moet zeker niet verzuimen het boek te lezen voordat de film wordt uitgebracht. Het boek werd uitgegeven door De Kern te Baarn en kost 29,90 (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Op Clint Eastwood s „Pale Rider' na, veel reprises en pro longaties in de Amersfoortse biosco pen. Opvallend is het blijven van „Ama- deus", die twee weken geleden voor het laatst te zien zou zijn. Na die aankondiging zat de bioscoop afgela den vol en leek het er op. dat ook de rest van Amersfoort en omgeving deze op merkelijke film alsnog wilde zien. Daar om is „Amadeus" ook voor deze week opnieuw op het programma gezet (in Grand) voor nóg een week Of dat de laatste week zal zijn? In de Dinsdag Movie Cyclus kunnen de liefhebbers van het Monty Python team opnieuw hun hart ophalen. Deze keer (opnieuw) aan „Monty Python en de heilige graal", een film, die zo langzamerhand geen enkele aanbeve ling meer behoeft. Voor het overige: geprolongeerd wer den Flesh Blood", Police Academy II". de Laatste Eenhoorn en Porky's Wraak (allen te zien in Grand). Rambo en A view to a kill (in Cinema 1 en 2) en „Desperately seeking Susan" met Ma donna in een hoofdrol in Euro Cinema Wie „Scarface" met Al Pacino nog een keer wil zien, zal daar deze keer voor naar Duo moeten. AMERSFOORT - „Het was hard werken, die drie maanden in Spanje. Je denkt: lekker filmen in de zon. Nou, vergeet het maar. De helft van de film speelt zich af in de regen en bovendien was het er dit voorjaar verschrikkelijk koud. Ik had niet ge dacht dat het zó zwaar zou zijn." Rutger Hauer over de opnamen van de film „Flesh and Blood". Een Hol- lywood-spektakel van 23 miljoen gulden met Internationale bezetting.. Een film die zich afspeelt In de middeleeuwen en waarin massale slachtpartijen en sensuele roman tiek elkaar afwisselen. Rutger Hauer is weer terug in Fries land. dat hij voor geen prijs voor Holly wood zou willen verruilen. De grote DAF-truck waarin hij woont tijdens het filmen, staat op het erf. Die twintig meter lange wagen is voor Rutger, zijn vrouw en de poes het huis wanneer de acteur ergens in Europa wordt gevraagd voor een film. Voor Rutger geen sjiek of armetierig hotel; hij zorgt zelf voor de overnachtingen „Handig, zo'n huis op wielen. Zelf gebouwd. Af en toe wal moeilijkheden bij de grens. Is het nu een vrachtwagen of een woonwagen7 Dan zeg ik wat ze willen horen We hebben vaak met politie-escorte door Frankrijk en Spanje gereden De zilveren truck van Rutger stond dit voorjaar ook bij de stadsmuren van de Spaanse stad Avila Daar werd „Flesh and Blood" gedraaid, de eerste interna tionale filmproductie onder Nederland se leiding Met als regisseur Paul Ver hoeven en producent Gys Versluis In de hoofdrollen. Rutger Hauer, Jennifer Jason Leigh en Tom Burlinson Verdere Nederlandse rollen voor Kitty Courbois, Hans Veerman en Ida Bons Het scena rio is van Gerard Soeteman en camera man was Jan de Bont. In het kort even waar de film over gaat. Het verhaal speelt zich af in de middeleeuwen, ergens in Europa. Een legertje huurlingen wordt na het verove ren van een stad door hun leider verra den en alleen gelaten De mannen kiezen een nieuwe leider. Martin (Rut ger Hauer) Met plunderen, roven en verkrachten brengt het stel de dag door De zoon van de ex-leider wordt uitgehu welijkt aan een zekere Agnes (Jennifer Jason Leigh). Op de dag dat zij naar haar bruidegom reist wordt ze overval len door Martin en zijn mannen. Agnes gaat bij de huurlingen van hand tot hand, maar doet een slimme zet door te doen voorkomen alsof ze verliefd is op Martin Op die manier heeft ze in de groep een beschermheer, iets dat de andere vrouwen in het gezelschap haar niet in dank afnemen Uiteindelijk neemt de groep soldaten wraak op hun oude leider die hen verraden had tij dens een verschrikkelijk gevecht rond om de muren van de stad Er zit een flinke hoeveelheid geweld in de film. Er hangen lijken aan de bomen te bungelen, mensen worden met speren en zwaarden doorstoken en de Amerikaanse filmkeuring had het er ook flink moeilijk mee. „Eigenlijk on zin." zegt regisseur Paul Verhoeven. „In de film Rambo gaat het er veel erger aan toe Daar schiet de held honderden Vietnamezen dood om zijn doel te bereiken. Eerst zie je hoe hij lang wordt gemarteld door zijn tegenstanders. Na die marteling mag je van de Amerikaan se filmkeuring alles doen. Dan is het geweld gemotiveerd In „Flesh and Blood" was dat kennelijk niet het geval. Vandaar dat er in de Amerikaanse versie zo'n zestig seconden uit zijn gehaald. Het doorboren van iemand met een lans vond men ernstig, die scene is eruit Maar voor Europa blijft die stoot er gewoon in." „Het is inderdaad een pittige film geworden." glimlacht Rutger. „Ja, er gebeurt nogal wat in. Het verhaal is niet zo belangrijk, het gaat voornamelijk om de actie Ik hou ook niet van lange dialogen in films. Je moet laten zien wat je wilt zeggen. Dat is film Anders kun je er ook een hoorspel van maken Het is hard werken geweest, die drie maan den in Spanje. De grote massa-scènes met veel water rook en vuur maakten het er allemaal niet gemakkelijker op. Daarbij kwam dat er Spaans. Neder lands en Engels door elkaar werd ge sproken. Zo'n grote produktie, met al die verschillende nationaliteiten, dat moet toch af en toe wrijving teweeg brengen? „Ach ja. er was wel eens verschil van mening." zegt Rutger „Paul en ik dachten soms anders over een bepaal de scène en daar praat je dan uitge breid over. Er valt wel eens een woord- Rutger Hauer als Martin in .Flesh and Blood" je, maar Paul en ik kennen heel lang. Dit was onze samen Dat moet dan kunnen Paul Verhoeven: „Rutger figuur van Martin meer diepte ik had voornamelijk een kei in mijn hoofd. Dat je na op straat denkt: Mijn god, wattj allemaal gezien7! Soms had M gelijk en soms ik. We hebben vee gehad, maar het was nooit persa De film stond altijd voorop." Acteren is vrij simpel, vindt Fj Hauer. „Je hebt een stuk papiervj waarop staat wat je moet doen e* j moet zeggen. Wanneer je hetda mee eens bent, dan moet je eer.J vak kiezen. Zelf een scenario] schrijven of gaan regisseren. Too als acteur de dingen graag ande1] daar vecht ik dan voor. Mag c-l schien? Je hebt toch al zo if rechten. Je bent als speler eeni deel van één groot geheel helT film. Je verdiept je in een rol. jej| die, het wordt opgenomen en f heb je er absoluut geen greep nt Nou, dan wil ik op het momerti bezig ben af en toe m'n meningbf maken." Rutger Hauer Is de enige Ij landse acteur die van de fi leven. „Ja dat is aan te raden! ontzettend blij dat ik In zo'njf verkeer. Er zijn duizenden n die af en toe een rolletje krijg» handjevol heeft de grote roH altijd werk. Daar zit ik nu films als „Blade Runner", terman Weekend" en „Lad kan Rutger In Amerika nltfl kapot. „Laat Ik het zo zeggen I uitkiezen. Hoe langer je in helij hoe vaker je „nee" kunt a Maar je moet ook niet vergetel den. Dus is het heel moellijkc^j beslissing te nemen. Ik hebge goeie mensen om me heen! adviseren. Daar luister Ik n uiteindelijk beslis ik zelf. Eénfll jaar is ideaal en voor de rest! doen die ik ook fijn vind: a*J| doen, wat beeldhouwen enfT deo-apparatuur spelen. Bijna! ten zijn en dan opnieuw metef komen: dat Is ideaal. LEUSDEN - Langzaam maar zeker komt er enige tekening in de competitie van bowlingbond de Korf. In de hoofdklasse heeft het team van Pajeerja een voor sprong genomen terwijl in de 1e klasse ..Kersbergen" er vandoor is. Standen bowlingbond na 3 ronden: Hoofdklasse: 1 Pajeerja 14 6332; 2 Pradiso 8 3999; 3 Le Due 7 5870; 4 NiloSl 2 7 5585 5 Sterrenteam 7 3970; 6. S W Systems 5 5730; 7 Good Approach 5 3973, 8 Kela Alfa 4 38219 King Louie 3 5724 Hoogste game dames Will Nikilujuw (209); hoogste game heren Erwin I Troeleman (223). j 1e klasse: 1 Kersbergen 13 5459,2 Heritonba 10 5357 Aqua-Slop 9 5279; Spares Strikes 8 3875. Karwe Hoek 8 3725; 6 The Dots 5 4798, 7 Bibob 3 3322 8 Partijservice 2 5123,9. 't Ros Beyaart 2 4873 Hoogste game dames Monique Jan sen (195); hoogste game heren John Wagier (213). 2e klasse; 1 The Muks 5 1607, 2 White Pins 5 1460; 3. Schoenmakerij Keyzer 4 1781 4. Fic-LT 3 1658, 5. Buro Epskamp 2 1581. 6 Stellema Ophek 1 1653 7 Dicene 0 1475; 8. Krofbalsters 0 1173 Hoogste game dames mevr Toren (170); hoogste game heren J van Wijnen (189). 3e klasse: 1 The Pins 12 4826. 2 The Winner 11 4429.3 Zero 9Vz4575 4 The Runners Up 9V2 4236. 5 Team van Boekei 3916 The Pin Killers 7 3979. 7 Bob Bakker 3 4242; 8. Groeneveld 0 1003. Hoogste game dames Tinie Kuigsman (188); hoogste game heren John van Vliet (170) LEUSDEN - ..Wegens over weldigende belangstelling met succes uitgebreid". Dit cliché is op het wekelijkse bowlinguur in activiteitencentrum De Korf van toepassing. Met ingang van de maand oktober kunnen huis mannen en -vrouwen met vrije tijd en interesse voor bowling, ook op de donderdagmiddag een balletje gaan gooien. Even als op dinsdag vangt het uur op donderdag om 14.00 uur aan. De eerste 12 aanmeldingen voor dit nieuwe uur zijn reeds binnen, dus dames en heren haast u. want voor dat je het weet zijn ook deze banen vol. De kosten blijven „ou derwets" laag. Ondanks het feit dat atgelopen dinsoag ae oanen over bezet waren verhinderde dat hoofdklasse-huisvrouw Bernadette de Bruyn niet om een perfecte 200 game te gooien, 209 om precies te zijn. Menige wedstrijdbowler teken- te voor een dergelijk resultaat De standen Huisvrouwen 'mannen- bowling Hoofdklasse: 1 Bea Lier 3, (911); 2. Margriet v Kalsbeek 2. (751); 3 Rien v. Blerk 2, (794); 4 Ali Bontje 1 (720); 5 Ingrid v Blerk 1 (798); 6 Bernadette Bruyn 1 (628); 8 Reinier de Jonge 0 (279). Hoogste game Bernadette de Bruyn (209) A-Klasse: 1 Agnes Kok 3 (650): 2 Ria v Bentum 3 (423); 3. Gon Reus 2 (510). 4 Gerdu Pree 2 (663). 5 Margot Woordes 2 (468). 6 Bepv Duyl 2 (443) Hoogste game Margot Woord*! B-Klasse: I 1 Krijna Groeneveld 3 (724); 2! Kampen 2. (726). 3 An Jilderdal 4 IdadeJong 1 (596);5.SjaanEJ (045); 6. Anneke Vonk 1 (430ti Bakker 0 (225), 8 Irene Maas J Hoogste game An Jilderda (l*3! C-Klasse: 1Jetty v. Domselaar 3 (606).2| Ooyen 3 (551), 3 Reiny v. Gils'! 4. Sue Jansen 1 (378) f Hoogste game Jetty v Dol (130). D-Klasse: 1 Wilma Sikkens 4 (693). 2 M-l Krol 4 (563); 3 Gre v d Wel2 j Henny Holthuis 1 (503); 5 Jtë (497). 6. Jo de Wild 0 (458) Hoogste game Wilma Sikkensï E-Klasse: J 1 Bep Hassink 4 (471); 2 Ooyen 2 (489). 3 Will Wil de Vaal 2 (324), 5 Cobi (342); 6 Maasje v Braak 0(3* Hoogste game Will Sittrop (13'

Leusder Krant | 1985 | | pagina 10