I aad c®ntra B&W in kwestie Eman „Welke les trekken we hieruit?" Bibliotheken houden open huis Informatiemarkt voor aanstaande ouders EHBO kiest nieuw bestuur Noodschool Hobbit vordert jaarden stapje Leusden groeit door In kader van landelijke bibliotheekdag In wijkgebouw Rozengaarde In oktober nieuwe cursus Bijeenkomst vormgeving geluidswal Groene Zoom aler. «- D0NDERDAG19 SEPTEMBER 1985 plaatselijk nieuws één onz«r verlsaggevers) ;USDEM - „Welke les jen we uit deze kwes- vroeg CDA'er Bram n zich hardop af toen de scommissie financiële conomische zaken twee had gesproken over de naamde kwestie Eman, rom draait dat B W een vordering van 37 dui- gulden hebben laten alen. En dat na het ont- n van een grondcon- zonder dat de gemeen- d daarvan in kennis was Jd. les die raadslid Vroon trok lat de relatie tussen het colle ge van B&W en de ambtenaren beter kan funktioneren, en dat voortaan elk contract tot verkoop van een stuk grond getoetst moet worden door de raadscommissie financiële en economische zaken. Een andere les die hij uit de kwestie hèd kunnen trekken was. dat de relatie tussen B&W en de gemeen teraad aan verbetering toe is Laten we de zaak eerst eens uit de doeken doen In juni 1983 be krachtigde de gemeenteraad de verkoop van een strook grond langs Marienhove aan mevrouw A. Eman uit Leusden-zuid. Met deze grondtransactie was een bedrag van circa zeven ton gemoeid. Me vrouw Eman wilde namens Trae- hus houten bungalows langs Ma rienhove bouwen Wat de raad in juni niet wist en het college van B&W wel. was dat Eman op dat moment nog niet de wettelijk ver plichte aanbetaling van 10% van de grondkosten had voldaan. Ge bruikelijk is dat een raadsbesluit - in dit geval tot verkoop van de grond aan Eman - naar Gedepu teerde Staten wordt gezonden ter goedkeuring. Dit gebeurde niet. Pas in april 1984. dus tien maan den na dato. ging het betreffende raadsbesluit richting Utrecht. In de tussentijd hadden B&W gepro beerd het geld van mevrouw Eman te innen, maar dat lukte niet. Al die tijd wist de gemeenteraad van niets. In de beginfase was ook wethou der Jan Wagenaar als enige in het college van B W op de hoogte van het uitblijven van de betaling Wagenaar verweerde zich maan dagavond tijdens de commissie financiën, waarvoor hij was ge vraagd die bij te wonen, met de woorden, dat het geld onderweg zou zijn en er geen reden tot paniek was. ABC-CONTRACT In januari 1984 kwam firma De Leeuw (Suomi Blokhut Bouw) met het plan om het grondcontract van mevrouw Eman over te nemen De Leeuw wilde de overeenkomst ..met lasten en lusten" verwerven. In april van dat jaar waren de gemeente, mevrouw Eman en fir ma De Leeuw zo ver. dat een zogenaamd abc-contract gesloten kon worden. Dat wil zeggen, dat Dé Leeuw het contract tussen Eman en de gemeente overnam, zonder dat het ontbonden werd De ge meente is de waarnemende partij in zo n geval En al die tijd wist de gemeente raad nog steeds van niets Tot een abc-contract kwam het op het laatste moment niet Me vrouw Eman eiste, zo werd in de commissie verteld, een bepaald percentage bij de verkoop van de huizen die De Leeuw langs Mariën- hove wilde bouwen. Een en ander zou te maken hebben met zakelijke contacten die Eman en De Leeuw eerder hadden. De firma ging niet in op de eis van mevrouw Eman, en alles ging terug naar af. Op 8 november 1984 besloot het college van B&W uiteindelijk mevrouw Eman een aanmaning te sturen om binnen een week het totale ver schuldigde bedrag te betalen Het geld kwam dus niet. en het college liet het daar voorlopig bij Op 14 november adviseerde de afdeling stadsontwikkeling om mevrouw Eman nog een maand uitstel van betaling te geven. voorgesteld, niet akkoord gaat, zul len wij ons genoodzaakt zien de ontbinding in rechte te vorderen. In dat geval behouden we ons alle rechten voor." Op 21 januari berichtte mevrouw Eman dat ze geen bezwaar had tegen het ontbinden van het con tract met de gemeente. Door de tekst in de B&W-brief blijkt het nu niet meer mogelijk te zijn. juridisch gezien, de rente van 37 mille te innen. Er heeft dus kwijtschelding plaatsgevonden; volgens het colle ge onbewust. En al die tijd wist de gemeenteraad officieel nog van niets Bram Vroonwelke les NOTARIS ONTBINDING e bewuste strook langs Marienhove is firma De Leeuw nu begonnen met de bouw van zeven houten blows Op 7 januari 1985 stuurden B&W een brief naar Leusden-zuid waarin gesproken werd over het ontbinden van het koopcontract voor de grond langs Marienhove. Op dat moment had de gemeente recht op een rentevergoeding van 37 duizend gulden over het geld waar zij vol- gens het contract recht op had In die brief schreven Rademaker c.s „Indien u met ontbinding van de overeenkomst, zoals die hiervoor is Blijft even het punt van hoeveel op welk moment mevrouw Eman aan de gemeente moest betalen Bij het tekenen van het contract had zij de wettelijk verplichte aan betaling van 10% (zijnde circa 70 mille) moeten voldoen. De rest van de koopsom had betaald dienen te worden op het moment dat de overeenkomst door de notaris werd verleden Dat was voor 4 november 1984 gepland, twee maanden na dat GS het contract (dat eigenlijk geen contract was omdat de aan betaling niet verricht was) hadden goedgekeurd Over het waarom van het zo laat zenden naar GS van het door de raad bekrachtigde grondcontract, is nog niet zo veel duidelijkheid Wethouder Wage naar beweerde, dat het college van B&W helemaal niet op de hoogte was van het versturen van het contract naar Utrecht. De gemeenteraad werd pas na het ontbinden van het contract met mevrouw Eman ingelicht over de kwestie. Dat gebeurde in alle beslotenheid. Het college moest wel voor de draad ermee, omdat firma De Leeuw graag de bewuste strook grond wilde ko pen. Er moest dus een nieuw contact voorbereid worden, dat uiteindelijk door de raad be krachtigd moest worden. Die goedkeuring van de grondver- koop volgde in juni van dit jaar. Inmiddels is firma De Leeuw be gonnen met de bouw van zeven houten bungalows langs Marién- hove. KNULLIG De raadscommissie financiële en economische zaken, die maan dag voor het eerst in het openbaar over de kwestie sprak, liet duidelijk merken bijzonder ontstemd te zijn over de handelwijze van B&W Deze krant berichtte daar dinsdag reeds over, Ep Oostra (D'66) voel de zich als raadslid beledigd. Alrich Parson (VVD) sprak van een knul lig optreden van B&W, Bram Vroon (CDA) vond dat het college politiek onverstandig had gedaan, en Corri Verduin (PvdA) en Harm Offereins (GPV/SGP) sloten zich bij hun col lega's aan. Voorop stond, dat B&W de gemeenteraad genegeerd heb ben. Daarnaast betreuren de frak- ties dat een vordering van 37 dui zend gulden op mevrouw Eman kwijgtgescholden is Wethouder Fons Ummels (finan ciën), die aangedrongen zou heb ben op een openbare behandeling van de kwestie, zei het te betreu ren, dat hij niet alert was geweest op de formulering in de brief van 7 januari 1985 aan mevrouw Eman, waardoor in feite de rentevordering werd verspeeld. Ummels „Maar het is zeker niet de bedoeling ge weest om dat geld zomaar kwijt te schelden." Corri Verduin klapte uit de school door de wethouder voor de voetgn te werpen, dat de gemeente wist dat ze het geld zou verspelen Verduin: „In een van de besloten vergaderingen is gezegd, we wis ten dat we naar het geld kondén fluiten, maar we kiezen voor conti nuïteit voor wat de bouwaktiviteiten aan Mairiënhove betreft" Wethou- USDEN - In gezelschap van «uw Rademaker, echtgeno- nde burgemeester, vertrok lerdag 5 september een bvan 160 vijfenzestig plus- jiaar Emmen voor het jaar- I bejaardenuitstapje. De ou- j inwoners van Leusden, krveld en Stoutenburg wer- Ip verschillende punten af- lald waarna ze zich verza- len bij café Grooteveen. jgemeester Rademaker gaf (artsein voor de reis die via Deventer en Coevor- Ichting Noorder Dierenpark te Jen ging In Deventer werd de fcnderbroken voor koffie en kin het Postiljon Motel. In het dierenpark was iedereen vrij om te gaan en te staan waar hij of zij wilde en kon men genieten van één van de mooiste parken van Europa. Van de vele attracties maakte de vlindertuin wel heel veel indruk. Deze vlindertuin is een grote kas waarin honderden bont gekleurde vlinders te midden van weelderig bloeiende tropische planten vrijelijk om de bezoekers heen vliegen 's Middags om vier uur werd er gedi neerd om vervolgens om half ze ven de terugreis te aanvaarden. Nadat in Nunspeet in de Routiers nog een keer gestopt werd voor een kop koffie waren de bejaarden rond negen uur 's avonds weer terug in Leusden. Naast mevrouw Rademaker die de reis als gast meemaakte, reisde als begelei dend arts de heer Koch mee Hij heeft het deze dag niet druk gehad zodat ook hij evenals alle aanwezi gen van deze dag heeft genoten, ondanks het wat tegenvallende weer. LEUSDEN/ACHTERVELD - Zaterdag 28 september staat in het teken van de landelijke bibliotheekdag. Op deze dag houden alle bibliotheken in de provincie Utrecht open huis. Van 10.00 tot 16.00 uur zijn zowel leden als niet-leden van harte welkom in de bibliotheken in Leusden-centrum, -zuid en Achterveld die speciaal voor deze dag geopend zijn. Onder het motto „Informatie, we zijn er voor" presenteren deze bibliotheken zich op deze laatste zaterdag in september met een aantal activiteiten en attracties. De aanleiding voor het organiseren van deze is de behoefte meer duidelijkheid te bieden aan gebruikers en niet-gebruikers over wat ze van de bibliotheek kunnen verwachten. nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. >ofdredakteur: Bert Vos ndredakteur: Hans Mosierd edaktie: Caspar van Loo Boudewina de Boer ledaktie-secretariaat: Mia Veen levering kopij en advertenties: hel dinsdagnummer lol uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor hel nderdagnummer lol uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur edaktie en administratie: inloor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op weikda- inqeopen van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 lot 17 00 uur Telefoon 3-941495 (administratie) -941494 (redaktie) bonnementsgeld: 64,60 per jaar. 32.80 per half |aar, 16.65 per I ir kwartaal (lachten bezorging: 5 abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te toben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze 'i'dagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) 033-940691 Bij geen gehoor kunt u konlakl opnemen mei onze spekieur bezorging overdag 03420- 94206 abestellen foto's: meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen mel uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling lP giro 871441 t.n v. BDU b v. te Barneveld. met duidelijke vermelding ran gewenste foto aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto fcfd geplaatst. Nabestellen kost 5 - per exemplaar (formaat 13x18 *^)en 10.- voor luchtfoto s (formaat 20 x 25 cm) kunt ook contant betalen op ons kantoor. usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u gewenste foto(s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- antenkombinatie te Barneveld. De bibliotheken aan de Hamers- veldseweg 77, Prinses Irenelaan 5 en Ons Gebouw in Achterveld heb ben zaterdag 28 september een aantal speciale faciliteiten, waaron der het boetevrij inleveren van boe ken die te laat zijn, het uitgeven van gratis proefabonnementen geldig tot 1 januari 1986 aan mensen vanaf 18 jaar die niet inschreven staan; reductie voor jongeren van 18 tot 21 jaar die vanaf die dag een abonnementsprijs betalen van 11,50 in plaats van 23,00 Daarnaast kunnen er buttons ge maakt worden in de bibliotheek De Boekenmolen in Leusden Zuid. waar een eigen button gratis ge maakt kan worden De muziek school Leusden zal daar tevens een optreden verzorgen onder lei ding van eén van de docenten Dit concert begint om 11 00 uur Bij slecht weer vindt het optreden bin- LEUSDEN - Op woensdag 2 oktober van 19.30-21.30 uur. wordt er in het wijkgebouw van de kruisvereniging Leusden aan de Rozengaarde een informatie markt gehouden voor aanstaan de ouders. De Kruisvereniging Leusden die deze informatie avond organiseert, heeft bijna alle instanties die met zwanger schap, geboorte en kraamtijd te maken hebben, uitgenodigd. El ke discipline zal via boeken, fol ders en ander voorlichtingsma teriaal laten zien wat zijn of haar I taak is of kan zijn bij een kers vers of aanstaand ouderschap. Natuurlijk zijn bekende uitgeno- I digd. zoals de verloskundigen, wijKvuipieying, oe zwanger- schapsgymnastiek-therapeuten en het kraamcentrum Maar ook ande re niet minder interessante infor matie is vertegenwoordigd, zoals de diëtiste, de patiëntenbelangen vereniging Leusden. de vereniging Borstvoeding Natuurlijk, de NVSH en FIOM. Op deze wijze hoopt men bezoe kers van de kraam-markt nuttige en leuke informatie te verschaffen van op tijd opgeven voor kraamhulp tot anti-conceptie vlak na de bevalling, van consultatiebureaus met wijk verpleegkundigen tot hun thuis zorg Van de bibliotheek ligt voor deze avond allerhande literatuur ter inzage De toegang is vrij voor alle belangstellenden nen plaats. De boetes voor jeugd boeken en tijdschriften zullen met ingang van 28 september worden verlaagd naar 0.25 (dit geldt voor de bibliotheken in Centrum en Zuid) Ook jeugdleden van Nieuw Langenbeek mogen voortaan zes boeken meenemen, waarvan niet meer dan drie leesboeken, of twee strips en één leesboek RUILBEURS Er is nog meer te doen in de bibliotheken. In de verschillende bibliotheken worden voor leden en niet-leden ruilbeurzen gehou den van strips in Nieuw Langen beek van 10.00 tot 12.00 uur, in De Boekenmolen van 12.00 tot 14.00 uur en in Achterveld van 10.00 tot 16.00 uur. Grammofoonplaten kunnen in Nieuw Langenbeek geruild worden tussen 10 00 en 16 00 uur De strips en/of platen kunnen in de week van 22 tot 27 september worden ingeleverd. In ruil hiervoor wordt een bonnetje verstrekt waar mee andere strips en/of platen kunnen worden uitgezocht. Er is een titelraadselspel voor volwassenen tot zaterdag 5 okto ber De bibliotheekdag luidt tevens de start in van een verhalen- en gedichtenwedstrijd die de Utrecht- LEUSDEN - Het aantal inwoners van de gemeente Leusden is in de maand juli met meer dan tweehon derd toegenomen. Er werden 33 kinderen geboren en 173 personen kwamen in Leusden wonen. 7 In woners overleden wat het ge boorteoverschot op 26 brengt 90 Leusdenaren vertrokken naar el ders Het vestigingsoverschot is 83 Het totale inwonertal per 1 augustus bedraagt 25 885 Leusde naren Ter vergelijking het aantal inwoners per 1 januari bedroeg 25 254 se bibliotheken en uitgeverij Het Spectrum organiseren Onder het motto „Kom op (met) uw verhaal" krijgt men de kans zijn of haar verhaal gepubliceerd te zien De beste inzendingen komen in aan merking voor een prijs De uiterste inzendtermijn is 31 december 1985 De wedstrijdenveloppe voor beide wedstrijden kunnen vanaf zaterdag 28 september afgehaald worden in de bibliotheken De dag zal omlijst worden met levende muziek en wordt er voor koffie gezorgd der Wagenaar bevestigde, dat B&W op de hoogte waren van de zeer slechte financiële positie van mevrouw Eman, vorig jaar. AFKEURING Een suggestie van PvdA-raads- lid Corri Verduin om de handelwijze van B&W formeel af te keuren, vond geen gehoor bij de andere frakties Alrich Parson van de coali tiepartij VVD, betreurde de zaak, maar wilde het incident als gesloten beschouwen. Hij toonde zich tevre den met het feit, dat het dagelijks bestuur het boetekleed aantrekt Voor Harm Offereins (GPV/SGP) is de kwestie echter nog niet voorbij Constaterend dat de hele zaak hoofdzakelijk door wethouder Wa genaar en enkele (top)ambtenaren is afgehandeld, vroeg hij om nog enkele aanvullende informaties Ook is het raadslid nog niet tevre den over de verklaring van een ander (nog onvermeld) aspect van de zaak. namelijk dat na het teke nen van het contract tussen Eman en de gemeente de overeengeko men grondprijs met 100 duizend gulden werd verlaagd Volgens B&W wordt die aktie bereid ver klaard door het schrappen van de 20% verhoging die berekend wordt voor bouwkavels met een zeer gunstige ligging. Achteraf vond het college, dat de bewuste kavels langs Mariënhove toch niet aan die voorwaarde voldeden. Corri Verduin had maandag de moed om heel voorzichtig een verband te vermoeden tussen deze kwestie en een geruchtma kend geschil dat wethouder Wa genaar privé heeft met mevrouw Eman over de prijs van een hou ten huisje, dat Wagenaar in 1983 van haar kocht. De voorzitter van de commissie, wpthouder Um mels, vroeg het PvdA-raadslid de privézaken van Wagenaar buiten beschouwing te laten. Wethouder Wagenaar, die ver moedelijk een dergelijke opmer king verwacht had, hield wijse lijk zijn mond. Harm Offereins zaak van Wa genaar en ambtenaren ACHTERVELD - Dinsdag 24 september om 20.00 uur precies zal in Ons Gebouw de algemene ledenvergadering worden ge houden van de plaatselijke EH- BO-vereniging. De agenda heeft 12 punten. Naast de gebruikelij ke onderwerpen staat ook de bestuursverkiezing op het pro gramma. Periodiek aftredend zijn mevr. R. Vos-Voskuilen, her kiesbaar, de heer B. Smink, her kiesbaar en de heer P. Vromen, die zich niet meer herkiesbaar stelt. Het bestuur stelt in zijn plaats als kandidaat mevr. T. Houtenveen-Kooloos. Namen van tegenkandidaten kunnen tot voor de vergadering schriftelijk worden ingediend met ondertekening door 10 leden Imid- dels zijn ook de data voor de oefenavonden in het komende sei- sone bekend. De oefenavonden worden gehouden op de dinsdag avonden in Ons Gebouw Deze zijn 22 en 29 oktober, 5, 12 en 19 november In 1986 14. 21 en 28 januarie en 4 en 18 februari Van deze 10 oefenavonden moet men er tenminste acht volgen om in het bezit te blijven van het diploma, dat geldig is Alleen in bijzondere ge vallen kan hiervan worden afqewe- ken NIEUWE CURSUS Bij voldoende deelname zal er in oktober weer worden gestart met een nieuwe EHBO cursus. De cur sus bestaat uit 20 lessen van twee uur en wordt gehouden op de dinsdagavond, aanvangende 15 oktober in Ons Gebouw De deel nemers aan deze cursus moeten 16 jaar of ouder zijn Het cursus geld bedraagt 95 - per persoon. Degenen die deze cursus wil len volgen of inlichtingen hier over willen hebben kunnen con tact opnemen met de secretares se van de vereniging, mevr. Chr. Jansen-Kitselaar, Schoonderbe- kerweg 3a te Achterveld. Tel. 03425-1589. LEUSDEN - Zaterdag 21 sep tember wordt om 10.00 uur een bijeenkomst gehouden over de vormgeving van de geplande ge luidswal Groene Zoom. Plaats van handeling is de commissie kamer van het gemeentehuis. De direkt aanwonenden hebben inmiddels een schriftelijke uitnodi ging ontvangen Overige belang stellenden zijn van harte welkom. L EUSDEN - Op dit moment wordt er hard en snel gewerkt aan de bouw van een noodgebouw voor openbare basisschool De Hobbit Op hel parkeerterrein naast de Koningshof-kerk is reeds het geraamte van de noodschool verrezen. Gisteren werd begonnen met het plaatsen van de buitenwanden Over enkele weken moet de tijdelijke school gebruiksklaar zijn In augustus brandde De Hobbit in de wijk Groenhouten door brandstichting af De leerlingen krijgen totdat de noodschool klaar is. les in een scholencomplex in Amersfoort De kleuters van De Hobbit hebben onderdak gevonden in het gebouwtje van De Springplank, dal leegstond.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3