„Werken ons te pletter, maar het is hartstikke leuk" Eerste bijeenkomst KPO dames geslaagd Van redakteur in loondienst naar uitgever op kleinschalige basis de Korf lezing over anscedente Meditatie Fré Withoff Foto en Fotohandel Nimmerdor in de prijzen Uitslagen Klaver Vier im Broekman DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 interview LEUSDEN - Het verlies voor dit jaar was geraamd op zo'n 350 duizend gulden. Dat kon dus niet. Het was of opheffen óf zelfstandig verder gaan. De tweekoppige redaktie van de bladen Foto en Fotohandel koos voor het laatste, en weekte zich los van Elseviers Foliogroep. Sinds 1 juli van dit jaar zijn daarom Fré Withoff (40) uit Leusden en Wim Broekman (42) uit Amsterdam eige naar van twee fotobladen. Ze houden samen met een secretaresse kantoor in Leusden, in een gloednieuw bedrijvengebouwtje in De Princenhof. Rechtsboven in dit bedrijvengebouwtje in De Princenhof huist de uitgeverij van Foto en Fotohandel Dat Elsevier de bladen Foto en Fotohandel zomaar „mee gaf" aan de redaktie. had alles te maken met een dure afvloeiingsregeling die be taald had moeten worden wanneer beide bladen opge heven zouden worden. Aan de andere kant hadden Broekman en Withoff zeker oren naar het zelfstandig voortzetten van de fotobla den, waarvoor ze al zo lang werkten. „We zien zeker nog een markt voor deze tijd schriften. Trouwens, als we op onze leeftijd hadden geko zen voor een afvloeiingsre geling, waren we nooit meer aan een volwaardige baan gekomen," aldus beide kers verse uitgevers. Hel geraamde verlies waarmee de fotobladen dit jaar zouden moe ten draaien, werd voornameli|k be paald door de hoge overheadkos ten vaste kosten voor (dure) huis vesting, personeelszaken, en noem maar op. Nu Foto en Foto handel zijn ..verzelfstandigd" is er een heel andere begroting uit de bus gekomen Withotf ,,We heb ben een opzet voor drie jaren ge maakt. Een accountantskantoor heeft voor ons de cijfers bekeken, We zouden het moeten kunnen redden Hij en Broekman ver wachten niet dat ze hopen geld gaan verdienen, zoals hun colle ga's van Mobilla (interieurbran che), dat door uitgeverij Diligentia aan de redaktie werd „meegege ven" Tegen het blad Mediamarkt vertelde de Mobilia-redaktie „het tweede jaar hebben we geïnves teerd en onze salarissen een eind omhoog geslingerd, en vorig jaar waren we toe aan nieuwe auto's en hebben we de pensioenaffaires eens opnieuw bekeken." Wim Broekman reageert hierop „Ik denk dat zoiets er voor ons niet in zal zitten, We zullen bijvoorbeeld zeker volgend jaar niet in spiksplin ternieuwe auto's rondrijden, of schoon ik binnenkort noodgedwon gen in een diesel ga rijden, vanwe ge de dagelijkse afstand tussen Amsterdam en Leusden Onheilstijding Het slechte nieuws over de toe komst van Foto en Fotohandel bereikte Broekman en Withoff op 4 februari van dit jaar Ze werden bij de financieel directeur van Elsevier ontboden, die hen de onheilstijding openbaarde En dat terwijl tijdens de Kerstborrel nog gesproken werd om de ontwikkelingen nog een jaar aan te kijken De directie had nog geprobeerd beide vakbladen te slij ten aan het grote Audetconcern in Nijmegen, maar de vraagprijs van zeven ton zou zelfs Audet een beetje gortig gevonden hebben Daarom stelde Elsevier Broekman en Withoff voor de keus: of af vloeien of de bladen zelfstandig voortzetten In april werd het ver- zelfstandigings-plan door de beide redakteuren verder uitgewerkt. Ze maakten zelf een begroting (Broek man. Jk heb nog een tijdje econo mie gestudeerd, kwam me mooi van pas."), en namen een accoun tantskantoor en een advocaat in de arm Daarna volgde een afrondend gesprek met de directie van Else vier en werd de overname van de bladen, tegen een symbolisch be drag van eén gulden, beklonken Op dat moment genoten Broekman en Withoff reeds het vertrouwen van enkele adverteerders. Leusden Op 24 juni van dit jaar verhuisden de kleine uitgevers naar Leusden, waar een kantoorruimte werd ge huurd in een nieuw bedrijvenge- bouw Daar stonden ze dan tussen de dozen en diverse kantoorspul len die ze van hun ex-baas moch ten meenemen, „We dachten geen moment: waar zijn we aan begon nen We waren juist erg gemoti veerd." toen het kantoor met be hulp van de echtgenoten was inge richt en opgeruimd, begon het „nieuwe leven voor beide redak teuren pas echt. De eerste maand moest er bij het uitgeven van Foto en Fotohandel nog geld bij, de tweede maand werd er al quitte gespeeld Door een gelukje heb ben Broekman en Withoff trouwens vrijwel geen geld hoeven te lenen voor hun investeringen Achteruit Niet alleen de hoge overhead hebben de bladen Foto en Foto handel uiteindelijk in de zelfstan dige handen gedreven van hun redaktie. Ook commercieel ging het, parallel aan andere publiek stijdschriften, allemaal wat min der. Sinds 1981 daalde de oplage per jaar met 5 procent. Het aantal advertentiepagina's van Foto ging van 450 stuks per jaar terug naar 130. Derhalve een behoorlij ke daling van inkomsten. Wim Broekman zegt: ,,De fotobran che heeft ook erg te lijden gehad van de teruglopende economie. De verkoop van nieuwe fotoap paratuur stagneerde, mede door een verzadigingspunt dat bij de consument was bereikt: men had al een knappe fotoset en wilde het geld nu eens aan iets anders besteden. Zo'n ontwikke ling heeft zijn weerslag op het advertentievolume." Qua advertenties mag het dan een stuk minder zijn, het neemt niet weg dat Fré Withoff enthousiast en gedreven de advertentieaquisitie voor zijn rekening heeft genomen, alsmede de bijbehorende admini stratie „Het gaat lekker. Je leert ook begrippen waarvan je als redaktie nog nooit had gehoord, zoals bureaukosten en contract korting Wim Broekman doet de gebruikelijke administratie die bij het uitgeven komt kijken De abon nementenadministratie hoort daar (nog) niet bij, omdat die nog in handen is van Bonaventura (een dochter van Elsevier). Bij de over name van de bladen werd bedon gen dat het abonnementenbestand minimaal een jaar bij Bonaventura mag blijven Daarna zullen Broek man en Withoff het werk zelf doen. of uitbesteden. De bladen blijven vervaardigd worden door de drukker die dat ook voor Elsevier deed Broekman „Ten eerste van wege de vertrouwde service die zo n drukker geeft In de tweede plaats omdat zo'n bedrijf op de hoogte is van het maken van beide bladen Kijk, we hadden misschien best een andere, veel goedkopere drukker kunnen zoeken. Maar dan moet je op dat gebied ook weer zoveel regelen Dat kan er niet meer bij Veel meer Waren beide veertigers eerst fo- tojounalist/redakteur met een ge middelde werkweek van 40 uur, nu zijn zij van veel meer markten thuis en werken rustig 60 tot 70 uur in de week Op de vraag of Broekman en Withoff zich een kleine uitgever voelen, volgt enige aarzeling „We voelen ons toch meer journalist en fotograaf met een belangrijke taak erbijDe combinatie van werk zaamheden is volgens beide heren best op te brengen Ze zeggen. „De met-journalistieke werkzaam heden zijn veroeeld naar onze mo gelijkheden Withoff vertelt en thousiast, dat hij op een dat rustig eerst de advertentie-aquisitie kan doen, om vervolgens 's avonds een test-rapportje te tikken over een nieuwe fotocamera. Broekman constateert overi gens, dat de organisatie binnen hun kleinschalige uitgeverij veel beter is dan die bij hun vorige werkgever „Ik bedoel daarmee, dat in het onderling, rechtstreeks contact dat Fré en ik hebben, zaken sneller besproken en besloten zijn Woont in Leusden. ging als 15 jarige werken. Na zijn diensttijd een baantje ge kregen in een fotohandel. kwam later bij Misset op de abonnementenafdeling Maakte de overstap naar de fotografie-afdeling van Mis set. stortte zich later in de vormgeving van een aantal bladen van deze uitgever. Volgde in de tussentijd een opleiding grafische vorm geving. Ging ook stukjes schrijven voor de Graaf schapsbode en kwam uit eindelijk in dienst van het fotoblad Focus. Switchte pas vorig jaar naar de redaktie van Foto en Foto handel Kent Wim Broek man al dik elf jaar. In grootschalige bedrijven heb je een vergadering zus en een bijeen komst zo, die ook nog eens veel tijd vragen," „We werken in ieder geval heel relaxed," voegt Fré Wit hoff er aan toe. „We hebben alles zelf in de hand. Je wordt wel eens nerveus, maar over werkt zullen we niet worden vanwege het enthousiasme. Laat ik het zo zeggen: je werkt je te pletter, maar het is hardstikke leuk." En ruzies over wie van de twee nou de leiding in de uitgeverij heeft, krijgen ze niet. „We kennen elkaar al zo lang, en we voe len elkaar zo goed aan, dat we over de macht geen mot zul len krijgen." Het blad Foto verschijnt in een oplage van 12.000 exemplaren en is bestemd voor gevorderde amateurs en beroepsfotografen. Het blad richt zich op beeldende en creatieve fotografie. De andere fotobladen in Nederland moeten het meer hebben van techniek en hobby. Foto komt tien maal per jaar uit. in januari en in de zomer verschijnt er een dubbeldik nummer Fotohandel is een vakblad voor de detaillisten in de fotobranche. Het verschijnt in een oplage van 3200 exempla ren (..controlled circulation") elf maal per jaar Fotohandel moet het hebben van bijdragen van de freelancers Peter Noorland en Jan de Krui/ff uit Leusden LEUSDEN - Paard- en pony- ruiters en menners van P.C. Nim merdor zijn naar verschillende wedstrijden geweest. De uitsla gen van de wedstrijden in Bun- nik, Driebergen en Voorthuizen zijn als volgt: Bunnik: 1e prijs L-dressuur mej. M. v Daatselaar met Urbaan 134 pun ten; 7e M-dressuur mej. H v. Andel met Argetan 121 punten. 8e B- sringen A Baars met Tosca; 1e L-springen mevr A v.d Berg met Winwood, 1e M-spnngen mej. J. Kempkes met Wunderbar, 9e M- springen mej P Kemkes met Sant man; 2e M-jachtspringen mej J Kempkes met Wunderbar. Enkele ponyruiters zijn naar Driebergen geweest, waar twee prij zen behaald werden: 3e Z-dres- suur Inga Heiwegen met Nisjah; 2e M-springen Rhenilda Mandersloot met Cherry. In Voorthuizen was een men wedstrijd in 3 onderdelen 2e werd M-dressuur mej C. Pries met Skin ny; 3e samengesteld mej C Pries met Skinny Zij werd tevens tweede geplaatst als beste van de dag door Caspar van Loo wordt en contact gemaakt wordt met de bron waar alle creatieve gedachten en impulsen uit voortko men Dit blijkt een veld te zijn van oneindig veel energie, creativiteit, intelligentie en geluk Tijdens dit proces neemt de rust die lichaam en geest ervaren steeds meer toe en ontstaat een rust die dieper is dan tijdens diepe slaap Weten schappelijk onderzoek heeft dit aangetoond Het gevolg van een regelmatige beoefening van de meditatie is. dat de geest regelma- tie gevoerd wordt met de kwalitei ten van creativiteit, intelligentie en geluk, door steeds in direct contact te komen met zijn eigen bron Hierdoor wordt ons denken helder der, de omgang met onze mede mensen soepeler, spontaner en liefdevoller, het plezier in ons werk groter, en de vrijetijdsbesteding creatiever Dit is de ervaring van vele beoefenaars van de TM-tech- niek Door de diepe rust die TM ver schaft. worden onverwerkte, opge slagen indrukken (spanningen en stress) uit het zenuwstelsel verwij derd, waardoor de kans op psycho somatische ziekten nagenoeg ver dwijnt Bovendien heeft weten schappelijk onderzoek aange toond. dat verstoorde lichaams functies tijdens de meditatie weer in evenwicht komen en de weer stand tegen infectieziekten groter wordt Tevens wordt de behoefte aan een overmatige consumptie van alcohol en sigaretten vanzelf minder, zonder daar moeite voor te doen In Nederland bestaat al meer dan vijf jaar een vereniging van artsen en andere werkers in de gezondheidszorg, die wijst op de waarde van de TM-techniek voor de gezondheid Tijdens de lezing die geheel vrijblijvend is. zal diep op deze en andere onderwerpen worden inge gaan en er is tevens volop gelegen heid tot het stellen van vragen Voor nadere inlichtingen kan men bellen Centrum voor Transcen dente Meditatie, Mauritsstraat 106. Utrecht, tel 030-520797 LEUSDEN - In Blijhof werden afgelopen maandag voor de tweede keer klaverjaswedstrij- den gespeeld. Er worden nog steeds nieuwe leden gevraagd die zich op kunnen geven bij Blijhof aan de Ansfriduslaan. De uitslagen van "de klaverjas- ACHTERVELD - Dinsdag avond vond een bijeenkomst plaats van de KPO afdeling. Het was de eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen. Deze avond stond in het teken van de vis. De voorzitster opende de vergade ring met een hartelijk welkom tot de aanwezigen, waaronder de heer Van Rozendaal die de da mes deze avond het een en an der kwam vertellen over vis. wedstrijden waren als volgt 1 Dhr Halsig 5185, 2. Mevr Jas- perse 5081.3 mevr Reynen 5081. 4 dhr Slingerland 5019,5 dhr Trap 4915.6 mevr Krol 4869 7 dhr Mos selaar 4717.8 mevr de Ridder 4516. 9. dhr. Van Triel 4513,10 mevr Van Triel 4468. 11. mevr Holla 4457; 12. mevr Kavelaar 4433: 13 dhr Van Kampen 4379 14 dhr Fermen 4304 15 mevr Hendriks 4287 16 dhr De Ridder 4273, 17 dhr Reynen 4184; 18 dhr Bosman 4101 19 mevr Van Kampen 3833 20 dhr Coens 3705 Na enkele huishoudelijke mede delingen kreeg de heer Van Rozen- daal het woord Hij gaf uitleg over diverse soorten vis zoals kabel jauw, schelvis en haring en hoe en waar de vis gevangen wordt Op een duidelijke en goed begrijpbare manier legde hij uit hoe vis gebak ken moet worden „Vis is een dier dat zwemt," verklaarde hij. „daar om moet hij in de pan ook kunnen zwemmen in de boter of olie Indien men kabeljauw kookt dan moet men deze niet in de lengte in de pan leggen, maar dubbel vouwen en zo aan de kook brengen Als voor beeld werd vis gefileerd en naar aanleiding van vragen hoe men vis goed moest bakken daar enkele dames klachten hadden over het aan de pan bakken van de vis werd dit op een duidelijke wijze uitge legd Hoewel in dit programma was opgenomen dat er vis gebakken zou worden ging dit helaas niet door Vervolgens konden vragen worden gesteld waar druk gebruik van werd gemaakt De vragen wer den allen door de heer Van Rozen- daal beantwoord De vishandelaren moeten nu ook overgaan op het vervaardigen van lekkere vishapjes voor bij de borrel of andere gelegenheden Dit door dat er steeds meer vraag naar komt Dit blijkt al uit het feit dat de vraag naar kibbeling vis steeds groter wordt Ook werd uitgelegd hoe men IJsselmeerpaling kan onderschei den van andere paling Deze paling heeft een bepaalde lengte Er zijn wel eens grotere bij, maar dit komt niet veel voor Ook zijn de koppen kleiner dan van andere paling. In middels waren er vishapjes klaar gemaakt zoals haring, gerookte paling en makreel. Deze vielen bij de dames goed in de smaak. Vis soep is heel lekker Deze wordt gemaakt door van de kop en de graat waaraan nog vis zit een bouillon te trekken Hierna werden door de heer Van Rozendaal boek jes met visrecepten uitgereikt. Ver der was er ook nog vis te koop. Tot slot dankte de voorzitster de dames voor hun aanwezigheid en de heer Rozendaal die een enveloppe met inhoud overhandigd kreeg mds twee jaar woonach- m Amsterdam. Woonde t die tijd acht jaar in sden. Studeerde kort- ndig rechten en econo- hield er wel een boek- ddiploma aan over s een jaar tang reporta- fotograaf. Werkte zo'n enken jaar voor doch- aatschappijen van El- her Werd in 1976 hoofd- «akteur van Foto. waar hij es jaar eerder als redak- w was begonnen. ■EUSDEN - Op dinsdagavond eptember wordt er een lezing 'ouden over de effecten van Transcendente Meditatie hniek in activiteiten-centrum Korf", Smidse 1. De lezing int om 20.00 uur en de toe- n9 is vrij. janscendente Meditatie ofwel •is een eenvoudige en natuurlij- techniek, waarbij geest en li- im tot een zeer diepe en wel- ■9e rust komen, die dieper is tijdens diepe slaap, waardoor anmngen verdwijnen en de per- il'jkheid zich volledig kan ont- en. De TM-techniek wordt maal daags gedurende onge- twintig minuten beoefend, ter- ten gemakkelijk met gesloten in een stoel zit. Het is eenvou- jjoor iedereen te leren, on- tte leeftijd, opleiding en le- W|jze De TM-techniek wordt nvezen door bevoegde TM- *n in een cursus van vier |n Hierna kan de techniek landig thuis beoefend worden TRANSCENDEREN Tijdens de beoefening van de TM-techniek ervaart men op een volkomen moeiteloze wijze steeds verfijndere stadia van het denken, totdat het gehele gedachtenproces overschreden („transcenderen") Ma ha ris hi Ma hesh Yogi grond legger van het TM orogramma

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5