s lapport WSL beveelt aan: Geen 30% maar 70% woningwet in nieuwe wijk 't Ruige Veld Nieuwe .alcoholtester' De Onderlinge" houdt jaarvergadering Leusden telt 800 woningzoekenden In plaats van verwachte 1300 Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden De Til opent filmseizoen Bouw nood- lokalen aan Smoussesteeg Film bij Blijhof leusder krant ISSELT VOLVO SERVA AMERSFOORT Geen krant ontvangen? Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie: 941494 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,65 per kwartaal Uitgave BDU BV krant DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 17e JAARGANG NO. 40 rsii TEN tiachi >ndei irijk 3n len van één onzer verslaggevers) EUSDEN - Uit oogpunt in volkshuisvesting zou- in de toekomstige ijk 't Ruige Veld veel eer woningwetwonin- gebouwd moeten orden dan er nu gepland rt. Van de ruim 700 wo ngen die in 't Ruige Veld idacht zijn, zou 70 pro- /intii mt woningwet dienen te i, tegen 30 procent pre iekoop en vrije sector, et huidige bestemmings- WEK m OM( TAN NG- ENTI end |d te én geeft precies een ttgekeerde verdeling in. It beveelt het onderzoeksbu- au TERP In een rapport aan, it het in opdracht van de Wo- ngstichtlng Leusden (WSL) ►eft gemaakt. TERP (Toege- iste Economische en Ruimte lijke Planning) moest een (aan vullend) onderzoek verrichten naar de volkshuisvesting in Leusden. De WSL wilde een zo'n objectief mogelijk inzicht krijgen in de volkshuisve- stingsproblematiek in de ge meente. Een en ander betekent volgens de Woningstichting, dat aan de uit komsten van het onderzoek, bin nen de gehanteerde kaders, grote waarde dient te worden toege kend. "Er wordt dan ook op ver trouwd dat de uitkomsten van dit onderzoek zullen worden ingebed in het volkshuisvestingsbeleid van de gemeente Leusden", aldus de WSL in een reactie op het rapport De Woningstichting zegt verder, dat ze goede nota genomen heeft van de mening van TERP dat de in het rapport vervatte conclusies vooral op volkshuisvestelijke gronden zijn getrokken. De WSL: "Aspecten van financieel econo mische aard, ruimtelijke ordening en andere, zijn niet in het onder zoek betrokken, terwijl zij ook mede onderdeel zijn van een te voeren evenwichtig volkshuisves tingsbeleid." Dit betekent volgens de WSL niet, dat aan de waarde van het TERP-onderzoek en de uitkomsten daarvan een gerelati veerde betekenis kan worden toe gekend. "Daarvoor zijn de uit komsten te kenmerkend" Een andere aanbeveling die het onderzoeksbureau doet is, dat het uitermate noodzakelijk is om ac tuele ontwikkelingen nauwlettend in de gaten te houden Dit blijkt namelijk uit de geanalyseerde ge gevens die nogal sterk verschillen met gegevens van enkele jaren geleden. "Het is zeker niet onmo gelijk dat concrete woningbehoef ten aanmerkelijk lager uitvallen dan slechts enkele jaren geleden nog verondersteld", meent TERP dat daarom vertraging van fase ring van verdere woningbouw plannen bepleit. Met betrekking tot de uitkom sten van het rapport zegt de WSL dat deze voor haar niet op zienbarend zijn. "De reeds in de jaren '82 en '83 uitgesproken zorg over het achterblijven van de sociale woningbouw ten op zichte van de zich wijzigende sociaal-maatschappelijke om standigheden wordt niet alleen bevestigd, maar komt zelf na drukkelijker naar voren", meent de woningstichting. Overigens, zo voegt de WSL er aan toe, blijkt uit landelijke gegevens dat de Leusdense situatie meer voorkomt. Gemeenten hebben te maken met het dwangmatig opstellen van middellange- en lange-termijnplanningen. Met het voorbereiden en uitvoeren van plannen zijn vaak jaren ge moeid, aldus de WSL. In het kader van het onderzoek bestudeerde TERP het volgende. - structuurplan Leusden en di verse bestemmingsplannen, - anonieme gegevens uit het be stand van bij de gemeente gere gistreerde ingeschreven wo ningzoekenden (samenstelling huishouden, inkomen, woning voorkeur enzovoorts), - migratiegegevens (wie kwam uit welke plaats naar Leusden) - gegevens over het woningaan bod per deelplan naar woning grootte, prijsklasse en financie ringscategorie, over de afgelo pen vijfjaar, - gegevens over het weigeren van aangeboden woningen, - de resultaten van de onlangs gehouden enquête onder inge schreven woningzoekenden en bewoners van huurwoningen Gegevens met betrekking tot af gegeven woonvergunningen zijn niet geanalyseerd, omdat deze gegevens volgens de gemeente zeer onvolledig zijn en daardoor onbetrouwbaar worden gevon den. TERP voerde verder ge sprekken met enkele "sleutelper sonen" die een goed inzicht heb ben in de situatie op de plaatse lijke woningmarkt BIJHOUDEN Tot slot in het rapport komt on- Burgemeester Rademaker ontving uit handen van WSL-voorzitter Van der Weyden het volkshuisvestingsrapport derzoeksbureau TERP met de aanbeveling om een lokale data bank in te stellen, waarin ge meente en plaatselijk opere rende makelaars zouden moe ten samenwerken. Deze data bank (zeg maar een computer) zou alle informatie over aange boden huurwoningen moeten bijhouden, alsmede karakte ristieken van personen die met terdaad een (andere) woning in Leusden willen betrekken. Vol gens TERP verdient het aanbe veling om de formulieren die gebruikt worden bij de registra tie van woningzoekenden enigszins aan te passen. Met name het maken van een dui- deljk onderscheid tussen 'kale' huren (woonlasten) en bruto- woonlasten Is daarbij volgens TERP van belang. Vanavond B en W- verklaring over „Geluidsmuur" in raadsvergadering pag. 3 Inrichtingsplan voor terreintje bij Jacco gepresenteerd pag. 3 Commentaren/ Meningen pag. 3 Jubilarissen gehuldigd op jaarvergadering EHBO-Achterveld pag. 4 Kijk op de wijk: Hamersveld pag. 4 Interview op donderdag met de nieuwe predikant Andries den Broeder van de Vrijgemaakt Gereformeerde kerk pag. 5 Reportage: Achterveldse vrachtwagenchauffeur bouwt al jaren een vliegtuigpag-7 Jansen wint Leusder biljarttoernooi Overig sportnieuws Loep op Leusden Kantlijn Servicepagina pag. 9 pag. 8/9 pag. 10 pag. 10 pag. 11 DOKTERSDIENST: vrij. tot za. 24.00 uur 944223 zo.: 94811 jat de en een feer ei en wi| arden, t de hi )-1094i laan 1. ichter ;foort. EN en r JOPGAAFü jraak 03420- BAH (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De rijkspo litie Leusden heeft sinds kort de beschikking over de opvolger van het be kende „blaaspijpje". Het is een klein elektronisch apparaat in blauw en grij ze tinten, dat veel nauw keuriger is en zich ge makkelijker laat bedienen dan het blaaspijpje. Leus den heeft er twee in ge- [bruik. Het principe van deze „alco holtester", zoals die door fabri kant Drager wordt genoemd, is even simpel als doeltreffend: men blaast in het apparaat dat vervolgens door middel van letter-symbolen aangeeft tus sen welke waarden het alco- jholpromillage in het bloed schommelt. Geeft de „tester" een P aan, dan heeft de per- Isoon die geblazen heeft tus sen de 0 en 0,49 promille in het bloed. Bij een W is dat tussen 0,5 en 0,79. bij een F zit het promillage tussen de 0,8 en 1,79, en geeft het apparaat een F en een W aan, dan is het goed mis: meer dan 1,8 promil le alcohol in het bloed Om het precieze promillage 'e bepalen zal een bloedproef boor de dokter gedaan moeten worden De hoogte van het alcoholpromillage is belangrijk bij het bepalen van de straf maat voor de overtreder Het bekende blaaspijpje, dat binnenkort tot het verleden be hoort, is in zijn funktie veel groffer en minder betrouwbaar Het oude olaaspijpje wordt vervangen door een elektronisch apparaat. Hier getoond door opperwachtmeester Ton van Mansom dan de „alcoholtester". De blaaspijp kan maximaal maar 0.8 promille aangeven, en is bovendien veel onhandiger in gebruik voor de politiemensen. Oppenwachtmeester Ton van Mansom van de Leusdense rijkspolitie bevestigd dat. Dat het blaaspijpje minder be trouwbaar is legt hij als volgt uit: „Als je niet goed in het zakje blaast, of te weinig, dan beïnvloedt dat de meting van het alcoholpromillage. Met de elektronische alcoholtester valt niet te sjoemelen. Wie blaast moet net zo lang door gaan tot het apparaat geen fluittoon meer geeft Dan pas is er genoeg ademlucht in de tester geblazen Deze lucht wordt overigens gemeten door censoren in het apparaat, waarna het symbool P. W, F of F+W aanfloept. De elektronische blaas pijp, die steeds anderhalve minuut nodig heeft om de ingeblazen lucht te vernieti gen, kost 1.565,-exclusief BTW. Op het eerste gezicht een hoop geld, maar wie bedenkt dat een ouderwets blaaspijpje 4,50 per stuk kost en slechts eenmalig te gebruiken is, kan nagaan dat de „alcoholtester" zeker economischer in gebruik zal zijn. Van Mansom: „Afgelo pen weekend hebben we ruim 200 automobilisten in het nieuwe apparaat laten blazen. Hadden we het blaaspijpje gebruikt dan- Je kunt het zelf uitreke- LEUSDEN - Vrijdagavond 27 september start de Til in haar jubileum jaar (15 jaar) met het filmseizoen 1985-1986. Er zijn vijf films reeds uitgezocht voor het nieuwe seizoen, te weten Bever ly Hills Cop, First Blood, Grem lins, en in januari de nieuwste James Bond: „A view to a kill". Gedraaid wordt op de laatste vrijdag van de maand met als vaste aanvangstijd 20.00 uur. Entree: 4,00,-. Het seizoen wordt vrijdagavond geopend met de komische film Gostbus- ters met o.a. Dan Akyroyd (Blues Brothers). Muziek in deze film is o.a. van Ray Parter jr. 55 LEUSDEN - De jaarlijkse Alge mene Ledenvergadering van de Onderlinge Verzekerings Maat schappij Leusden wordt woens dag 9 oktober gehouden in hotel De Roskam, Hessenweg 212 te Achterveld. De aanvang is 20.00 uur. De agenda vermeldt naast de gebruikelijke punten de be stuursverkiezing. Aftredend is de heer G. W. Tij mensen, die herkiesbaar is. Het bestuur stelt de volgende kandida ten G. W. Tijmensen en H. W van Middelaar. Achterveld Na de pau ze zal de heer J H. A Bernard, medewerker van het KNMI te De Bilt en bekend als televisiepresen tator van het weerbericht de achter gronden belichten van weersont wikkelingen en -voorspellingen en de invloed op de verzekerings maatschappij Tevens wordt in de ze vergadering kennisgemaakt met de nieuwe medewerker de heer J. C. Bijleveld. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Deze week Is een begin gemaakt met de bouw van twee noodiokalen voor ba sisschool De Holm aan Linge- wijk. Deze houten leslokalen worden niet aan de school ge bouwd, maar langs de nabij ge legen Smoussesteeg. Daar ligt ter hoogte van Pelgrimshove een groot grasveld waarop de noodiokalen zullen verrijzen. De lokalen werden enkele maan den geleden door het ministerie van onderwijs beschikbaar ge steld om de uit zijn jasje ge groeide 'De Holm' te helpen. Ge lijktijdig werden ook noodiokalen toegewezen aan basisschool De Hobbit, die niet veel later door brandstichting werd verwoest. 'De Hobbit' krijgt binnenkort de be schikking over een complete noodschool, nabij De Hamershof ktischeD jen meest »s op UW Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm °ij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm) Losse nummers 75 cent per stuk openingstijden van ons kantoor JJs kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage rs van 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur geopend zaterdags gesloten (advertentie) De enige official MAZDA dealer voor Leusden e o Uw ollicial Mazda-deaier op - 10 minuien riialsiaod van uw huis AMERSFOORT Fluorweg 43 - Amersfoort tel. 033-622263 Allround Japanese occasion centre, met meer den 50 occasions in alle Japanse merken mazoa (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Medio dit jaar telde Leusden ongeveer 800 woningzoekenden. Dat zijn er bijna 600 minder dan in de gemeentelijke prognose voor eind 1985. Eind vorig jaar waren er in Leusden 1059 geregistreerde en 299 belangstellende woningzoekenden. Het relatief lage cijfer van 800 mensen die een (huur)woning willen staat in het volkshuis vestingsrapport dat bureau TERP in opdracht van de plaatselijke woningstichting heeft gemaakt Volgens TERP is het aantal Leusdense woningzoeken den teruggelopen door de in middels gerealiseerde wo ningbouwplannen Verder hebben woningzoekenden af gehaakt uit financiële overwe gingen: zelfstandig wonen is niet betaalbaar. Deze ontwik keling heeft zich sterk bij de jongeren voorgedaan TERP toont aan. dat er in Leusden nog maar weinig woningzoe kenden tot 21 jaar zijn (44 in getal). „Hier kan sprake zijn van het feit, dat jongeren te genwoordig (al dan niet ge dwongen) langduriger bij hun ouders thuis blijven wonen", aldus het onderzoeksrapport. In vergelijking met gegevens uit 1983 is een zeer scherpe daling gebleken van het aan tal woningzoekenden tot 25 jaar Deze categorie maakte in 1983 76% uit van de ruim 1000 woningzoekenden, in 1985 nog maar 45%. Een andere oorzaak van het dalend aantal woningzoeken den is volgens TERP de aan trekkingskracht die Amers foort op dit moment uitoefent door haar nieuwe woningpro jecten. Niet alleen verhuizen Leusdenaren daardoor naar Amersfoort, maar woningzoe kende Amersfoorters hoeven niet zo zeer meer uit te wijken naar Leusden, wat in het na bije verleden veelvuldig ge beurde. Uit het onderzoek is geble ken, dat 80% van de Inge schreven woningzoeken den alleen in aanmerking wenst te komen voor een huurwoning. De resterende 20% wil óf huren óf kopen. LEUSDEN - Speel- en recrea tievereniging „Blijhof" start za terdag 28 september weer met de maandelijkse filmvoorstellin gen. Er is gekozen voor de film „Make mine music" ofwel „de speeldoos". Het is een muzikaal festijn be staande uit 10 verschillende teken films en dus geschikt voor alle leeftijden. De voorstellingen begin nen om 10.30 uur en 13.30 uur en duren ongeveer 75 minuten Toe gangsprijzen zijn 1.50 voor leden en 2,50 voor niet-leden. Tevens is er deze dag ook creche van 9 00 tot 13.00 uur vanaf 2 jaar. ledereen is van harte welkom zaterdag op de Ansfriduslaan 49. (advertenties) Binnenkort in Leusden. Het komplete audio- pakket van zie achterpagina dealer voor Amersfoort e.o. Amsterdamseweg 7 Tel. 033-630154 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1