Jongeren kunnen weer terecht n een opgeknapte „Geut" Wapens en kerk stonden centraal op thema-avond fioliste Marieke ilankestijn in falleiconcert Veertigjarige scoutinggroep Manitoba houdt open huis Veetunnel onder Arnhemseweg Vredesplatform Leusden Leusdenaar benadeelde het GAK Informatie voor ouders in spé leusder krant jongerencentrum zonder veel ophef heropend: Politie treedt op tegen loslopende honden Anti-tankmijn gevonden aan Horsterweg Talenpraktikum Amersfoort INTENSIVE CRASH COURSES DINSDAG 1 OKTOBER 1985 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) ^USDEN - Zonder enig officieel ceremonieel vertoon is het ongerencentrum De Geut vorige week zaterdag weer her- pend. Het was de wens van de jongeren zelf om geen over- reven aandacht te schenken aan het feit dat het jongeren- entrum aan de Zwarteweg opnieuw open zou gaan. Het ingerencentrum is al tweemaal eerder officieel geopend. In ovember 1981 voor de eerste maal en in september 1983 oor de tweede maal. brek aan een behoorlijke begelei ding maakte het voortbestaan van het jongerencentrum keer op keer erg onzeker. De laatste jaren is daar verandering in gekomen. De Geut is een meer stabiele fase in gegaan. In de persoon van Roy Robbemond beschikt het jonge rencentrum nu over een goede begeleider. Onder voorzitter schap van Frits Ringers zorgt een stichtingsbestuur voor de meer e Geutis zonder ceremonieel weer in gebruik genomen zakelijke kant van het centrum De Geut is gehuisvest in een oude boerderij Omdat het in de begin tijd zelfs niet zeker was dat de boerderij in handen zou kunnen blijven van de gemeente werd er niet al te veel geld gestopt in het opknappen van de boerderij Steeds weer heeft de gemeente geld op tafel moeten leggen voor het uitvoeren van noodzakelijk achterstallig onderhoud. De boer derij bleek steeds weer gebreken te vertonen Voor de vakantie werd duidelijk dat de Geut we derom toe was aan een grondige opknapbeurt Op verschillende plaatsen in het gebouw had de re gen vrij toegang De toiletten ble ken nauwelijks te functioneren en een ruimte voor Roy Robbemond was er nauwelijks De gemeente heeft toegestemd in een verbouwing, die inmiddels al weer achter de rug is. Voor ruim dertigduizend gulden is het dak gerepareerd,is er een behoorlijke entree gekomen en zijn er fat soenlijke toiletten in het gebouw gekomen Als het even meezit krijgt Roy Robbemond binnen en kele dagen zijn kantoorinventaris bezorgd ZELF WERKEN De aannemer die het grote werk voor ziin rekening moest nemen, had he. werk vier weken geleden af. Enthousiaste jongeren hadden toen nog een geweldige klus voor zich. Men heeft becijferd dat men in totaal 1000 uurwerk heeft moe ten verzetten om tot het resultaat te komen van dit moment De jon geren zelf hebben al het schilder werk in De Geut voor hun reke ning genomen Verder heeft men bijna een geheel nieuwe geluids installatie gemaakt met de bijbe horende lichtinstallatie Vlak voor de vakantie is de geluidsinstalla tie van De Geut namelijk ge stolen Met het verzekeringsgeld kon men geen complete installatie kopen, zodat enkele technici zelf aan het prutsen zijn geslagen Verder is er op kosten van De Geut zelf een geheel nieuwe vloer in de grote zaal gelegd NIET KLAAR Volgens stichtingsvoorzitter Frits Ringers is De Geut ,,nu nog niet klaar'' Wel vindt de heer Ringers dat er nu gesproken kan worden over een aardig ontmoetings centrum". Als men echt wil vol doen aan alle eisen die men aan een jeugd- en jongerencentrum mag stellen, moet er nog wel het één en ander gebeuren, zo meent de stichtingsvoorzitter Naast Roy Robbemond die on langs officieel in gemeentedienst is gekomen, kan het jongerencen trum beschikken over twee sta giaires van 'De Horst' in Amers foort. Martina Roggeveen en An- nelies Krikke zullen het komend jaar behulpzaam zijn bij het voor bereiden en uitvoeren van plan nen. Martina Roggeveen kent de Geut al langer, zij was als vrijwil ligster al eerder in de Geut werk zaam PROGRAMMA In grote lijnen ligt het programma voor De Geut voor het komende jaar al vast In ieder geval zal ook het komende seizoen veel aan dacht besteed worden aan live optredens van bandjes. Het definitieve jaarprogramma zal echter door de jongeren zelf vast gesteld worden Zij vergaderen daarover nog deze week LEUSDEN - Welke rol spelen de kerken in het vraagstuk van de kernbewapening? Deze vraag stond centraal op een door het IKV en het Vredesplatform Leusden be legde avond, afgelopen don derdag, tijdens de Vredes- week, in 'de Hakhorst'. Deze thema-avond, die be zocht werd door zo'n vijftig belangstellenden, was de derde in een serie van vier rondom de vraag: Waarom wapens? Drie spreeksters kregen de gele genheid hun zegje te zeggen. Me- vrouw Boerma is hoofdbestuurslid van het ICTO. Zij zette uiteen wat de doelstelling van het ICTO is: Bezinning over vraagstukken van oorlog en vrede met als uitgangs punt de Bijbel. Dienen van de vrede betekent volgens het ICTO niet alleen het afwijzen van oor log, maar vooral ook het bescher men van waarden als waarheid, vrijheid, gerechtigheid en solidari teit. Het ICTO is een interkerke lijke organisatie die bij de vredes politiek de regering de belangrijk ste instantie vindt. Het comité wil niet tegenóver de overheid, maar ernaast staan. Verder vragen de mensen van het ICTo bestaans recht van hun mening naast an dere meningen in de kerken Mevrouw Schuurman sprak als lid van het dagelijks bestuur van 'Pax Christi'. Zij zette uiteen wat de mening van de Nederlandse bisschoppen over de kernbewa pening is. Zij vinden oorlog met conventionele wapens alleen ge rechtvaardigd ter verdediging van onrecht, als wettige middelen zijn uitgeput en wanneer die oorlog in de juiste proporties wordt uitge voerd. Kernbewapening als oor logsvoorbereiding of pressiemid del wordt door de bisschoppen af gewezen. Verder dringen ze aan op ontwapening, een zo snel mo gelijk onttakelen van het afschrik kingssysteem. En het liefste zou den zij ruimte voor een dialoog zien Bij het onttakelen van het af schrikkingssysteem kan het vol gens de bisschoppen nodig zijn daarbij "eerste stappen te zetten op deze weg", die risico's met zich mee kunnen brengen. Over de aard van deze stappen doen zij geen uitspraak. Ze achten zich daartoe "niet competent" Met name dit betreurde mevrouw Schuurman "De bisschoppen hebben in hun brief met de titel 'vrede en gerechtigheid' dit on derwerp slechts even aange stipt", zei zij donderdag Gelovig Laatste speekster was mevrouw Van Beinum, voormalig lid van het Hervormd moderamen en werk zaam als ziekenhuispredikante in Leiden. Ze legde uit hoe de struc tuur van de Hervormde kerk in el kaar zit en benadrukte dat de ambtelijke vergaderingen leiding gevend zijn voor het gebeuren in de kerk. Als één van de kenmer kende taken van de kerk noemde zij "getuigen, het zich wenden tot overheid en volk". In een pasto rale brief, die in 1980 uitging van de synode naar de kerken, wordt tegen zowel het bezit als het ge bruik van kernwapens een duide lijk nee uitgesproken. "De discus sies die daarna plaatsvonden rond deze brief, waren van hoog geestelijk niveau. Dat vind ik heel belangrijk. Mensen begrijpen vaak niet dat we hier alleen maar ethisch en gelovig over kunnen praten", aldus mevrouw Van Bei num Zij vindt het een minder goede zaak "dat de politiek zich kennelijk aangesproken heeft ge voeld" LEUSDEN - De Rijkspolitie te Leusden laat weten, dat zij streng zal gaan optreden te gen loslopende honden Met name rond de Smoussesteeg schijnt dit een probleem te vormen, getuige een aantal klachten uit die buurt De poli tie za! loslopende honden van gen. en of proces-verbaal op maken tegen de eigenaar van het dier iUSDEN/BARNEVELD - Wer en van Antonin Dvorak zullen i donderdag 3 oktober worden tgevoerd in de RK-kerk aan de imersveldseweg te Leusden tor het Mendelssohn Trio. Aan concert verleent violiste Ma ke Blankestijn haar medewer- iq. De Stichting Valleiconcer- te- en ik- iet es ;n. de ie- jie )d- an uw en- id- die en un en gs- en iOl- ;an >en der icti ioe t u een uw ndelssonn Trio ten start hiermee het nieuwe seizoen van kamermuziek in Leusden en Barneveld. Marieke Blankestijn, geboren in Den Haag in 1963, kreeg haar eerste vioollessen van John Poth. Vanaf 1977 was zij leerlinge van Herman Krebbers aan het Swee- linck Conservatorium te Amster dam. Thans studeert zij bij de Hongaarse pedagoog Sandor Vegh aan het Mozarteum in Salz burg. Als 11-jarige won zij voor het eerst het Edith Stein Con cours, een prestatie die zij twee jaar later herhaalde, waarna zij - op 13-jarige leeftijd - als soliste optrad bij het Residentie-Orkest. In 1981 won zij de tweede prijs van het Nationaal Oskar Back Concours en in januari van dit jaar behaalde zij de eerste prijs op het Internationale Mozart Concours in Salzburg. Marieke Blankestijn is concertmeester van het Chamber Orchestra of Europe, waar zij ook als soliste mee optreedt. Het Mendelssohn Trio, dat al eer der in het kader van de Valleicon certen is opgetreden, werd opge richt in 1969 Het wordt gevormd Marieke Blankestijn door Alwin Bar - piano. Lex Korff de Gidts - viool en Elias Arizcuren -cello. Alwin Bar studeerde o.a bij Géza Anda, Andor Foldes, E del Puyeo en Perlemutter. In 1975 won hij de eerste prijs op het Schónberg Concours. Hij trad op als solist o a. onder Bernard Haitink, Edo de Waart en Willem van Otterloo. Alwin Bar is hoofdleraar aan het conservatorium van Groningen. Lex Korff de Gidts studeerde bij Peter Ashley en behaalde zijn so lodiploma bij Davina van Wely in Amsterdam Hij specialiseerde zich in kamermuziek bij Jeanne- lotte Herzberger en Rotislav Du- binsky. Van 1973 tot 1978 was hij primarius van het Miranda Kwar tet Lex Korff de Gidts is hoofdle raar aan het Utrechts conservato rium. Elias Arizcuren, de oprichter van het Mendelssohn Trio, behaalde zijn solodiploma in Spanje en stu deerde verder bij Cassada, Na- varra en Decroos Onder leiding van Sandor Vegh en in het Brahmskwartet bekwaamde hij zich in de kamermuziek. Elias Arizcuren is als hoofdleraar ver bonden aan de conservatoria van Utrecht en Amsterdam Op het programma donderdag 3 oktober staan de Sonate voor viool en piano in F. gr.t. op. 57, het Pianotrio 'Dumky' in e kl.t. op. 90 en het Pianokwartet in Es gr.t. op. 87 (met Marieke Blan kestijn). Het concert is toegan kelijk voor abonnementhou ders. Losse kaarten worden 's avonds a f 12,50 aan de zaal verkocht. Jongeren tot 18 jaar hebben gratis toegang. Het con cert begint om 20.15 uur. LEUSDEN - Vorige week don derdag werd bij ploegwerkzaamhe- den aan de Horsterweg een anti tankmijn aangetroffen Medewer kers van het betreffende loonbedrijf waarschuwden de politie Deze op haar beurt schakelde de Explosie- ven Opruimingsdienst in Deze dienst heeft het wapentuig tot on- ploffing gebracht (van een onzer medewerkers) LEUSDEN - Scoutinggroep Manitoba bestaat op de kop af veertig jaar. Welpen, verkenners, rowans en leiding willen de Leusdense bevolking graag in de gelegenheid stellen eens een kijkje te komen nemen in hun onderkomen aan de Dodeweg. De open dag van Manitoba wordt gehouden op zaterdagmiddag 12 oktober van 13.00 tot 17.00 uur. De jubilerende scoutinggroep or ganiseert dit jaar tal van activiteiten voor haar eigen leden Het is puur toeval dat het groepsjubileum sa menvalt met het 75-jarig jubileum van de overkoepelende landelijke organisatie Scouting Nederland MEISJES De Manitobagroep wil in het jubi leumjaar ook graag aan de weg timmeren om meer belangstelling te wekken bij de Leusdense en Amersfoortse bevolking. Tjdens de open dag op 12 oktober laat de groep zien waar en in welk gebouw de jongens en meisjes scouting bedrijven Elke speltak zal zich op een aparte manier presenteren Verder zal een diapresentatie op het programma staan Het clubhuis van de Manitoba groep is te vinden aan de (ver nieuwde) Dodeweg, tussen de In ternationale School voor Wijsbe geerte en 's Zomers Buiten. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Beri Vos Eindredakteur: Hans Mosierd Redaktie: Boudewma de Boer Redaktie-secretariaat: Mia Veen Inlevering kopij en advertenties: Voor hel dinsdagnummer lot uiterli|k maandagmiddag '2 00 uur voor hel donderdagnummer lol uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Cenlrum Op werkda gen qeopen van 09 00 lol 12 00 uur en van 14.00 lol 17 00 uur Teleloon 033-94 1 49 5 (administratie) -941494 (redaktie) Abonnementsgeld: '64,60 per jaar. f 32,80 per half jaar, 16,65 per kwartaal Klachten bezorging Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- ot donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dal niet hel geval neem dan koniaki op mei onze hooldageni bezorging (dinsdag en donderdag lussen 18 30 en 19 30 uur) lel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u koniaki opnemen mei onze '"spekieur bezorging overdag 03420 94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling op giro 871441 t.n.v, BDU b v te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 om) en 10,— voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm) V kunt ook contant betalen op ons kantoor, l-ousden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ^antenkombinatie te Barneveld. De scoutinggroep Manitoba kent momenteel een vijftal speltakken Bijna veertig jaar lang is de groep een louter mannenaangelegenheid geweest Uitsluitend jongens, inde leeftijdsgroep van zeven tot een jaar of twintig konden deel uitma ken van de groep Sinds enige tijd kent de groep ook een speltak voor meisjes. Voorlopig kunnen alleen meisjes van zeven tot elf jaar zich aanmelden Men hoopt volgend jaar te kunnen starten met een speltak voor wat oudere meisjes. De groep heeft overigens geen gebrek aan jeugdleden Genoeg jongens en meisjes voelen zich aangetrokken tot het scoutinga- vontuur. Het probleem waar bijna iedere jeugdorganisatie mee kampt is het gebrek aan leiding Ook de Manitobagroep wordt re gelmatig met dit leidersprobleem geconfronteerd CANADA De Manitobagroep is vlak na de oorlog opgericht Men is op de naam Manitoba gekomen omdat het hier een Canadese provincie betreft. In en om Amersfoort waren na de bevrijding Canadese militai ren uit deze provincie gelegerd In de beginjaren van de groep was er alleen plaats voor jongens van 11 tot 14 jaar, de zogenaamde verkennerstroep De welpen, jon gens van 8 tot 11 jaar konden drie jaar later tot de Manitobagroep toetreden ~Tn 1965 is de groep terechtgeko men in een onderkomen aan de Dodeweg Voor die tijd is men in tal van lokaliteiten gehuisvest ge weest Door een fusie met een andere groep heeft de Manitoba groep lange tijd de beschikking gehad over twee, dicht bij elkaar staande blokhutten aan de Dode weg Aan deze situatie kwam een eind vanwege de aanleg van Rijksweg 28 Na hard werken en met finan ciële steun van onder meer Rijks waterstaat. Jantje Beton en de gemeente Leusden kon n nieuw groepshuis geopend worden in ok tober 1983. Een jaar na de opening begon de groep met een aparte afdeling voor de jongere meisjes In september 1986 hoopt men zover te zijn dat de groep opnieuw een speleenheid aan de vereniging kan toevoegen LEUSDEN - Een 48-jarige Leusdenaar, die ervan werd verdacht dat hij het Gewes telijk Arbeids Kantoor (GAK) voor ruim 15.000 gulden had benadeeld, hoorde van de Utrechtse politierechter, mr. H. van Doorn, dat de zaak te gen hem voor onbepaalde tijd aangehouden moest worden. De man had het met GAK nog géén regeling ge troffen over het eventueel terugbetalen van het geld. Ongeveer een jaar lang had de verdachte geprobeerd een eigen bedrijfje op poten te zetten terwijl hij een WW-uitkering genoot Van het GAK mag er niet worden ge werkt naast de uitkering Of er met de werkzaamheden iets wordt verdiend, doet er niet toe. De verdachte besloot het eigen bedrijf op te zetten nadat de firma, waarvoor hij tot 1982 werkte, fail liet ging. Hij probeerde de klanten van zijn oude baas vast te hou den. Veel zou de man er niet mee hebben verdiend. ,,lk deed het om mijn gezin een redelijk inkomen te kunnen bieden." Hij wilde wel het één en ander aan het GAK terug betalen, maar niet het hele be drag. Als hij immers netjes zou hebben overlegd, zou zijn uitke ring niet zijn stopgezet maar zijn gekort Om tot de juiste strafmaat te ko men, stelde de officier van justitie, mr H Droesen. voor de man zelf te laten uitvinden welke zware last, in de vorm van een terugbe taling, de komende jaren op zijn schouders komt te rusten De rechter ging daarmee akkoord. De Leusdenaar liet nog weten dat hij het redelijk vindt één kwart tot een derde van de 15.000 gulden terug te betalen LEUSDEN - Om de dagelijkse oversteek van zo n honderdtwintig koeien te voorkomen, een gebeurtenis die dagelijks gevaar oplevert is in de nacht van zaterdag op zondag een veetunnel onder de Arnhemseweg aangebracht, ter hoogte van de boerderij van veehouder Van Loenen De aanleg ging overigens gepaard met enige moeilijkheden omdat kabels zoek waf en en men bovendien op electriciteitskabels stuitte waarvan niet bekend was ol er nog spanning opstond Dat bleek ten langen leste niet het geval waarna de werkzaamheden vlot konden worden afgerond Zondagochtend tegen tien uur tvas een rijbaan al weer beschikbaar voor het verheet De veetunnel za over enkele weken in gebruik genomen kunnen worden LEUSDEN - Een paar keer per jaar organiseert de kruisver eniging Leusden een gespreks groep voor aanstaande ouders. In oktober zal er weer een ge spreksgroep starten. Voor vele aanstaande ouders is het een prettige manier om zich onder andere in deze groep voor te be reiden op het ouderschap. Het doel van deze groepsvoorlich- ting is. naast het geven van infor matie, met elkaar te praten over een aantal onderwerpen, die be trekking hebben op zwanger schap en bevalling Afhankelijk van de interesse van de groep kunnen de volgende onderwer pen aan de orde komen - zwangerschapsverschijnselen - baby-uitzet - film over bevalling - babyverzorging - borst-flesvoeding - 1e weken na de bevalling - omgaan met de baby - ontwikkeling 1e levensjaar - wat doet de wijkverpleegkun dige - wat kunt u verwachten op het consultatiebureau Het gaat hierbij meestal om een vijftal bijeenkomsten van 11/2 uur. gegeven door twee wijkverpleeg kundigen. Data avonden (aan vang 20 00 uur) 24 oktober, 31 ok tober, 7 november, 14 november en 21 november. Kosten: f 5,- p.p. voor deze 5 donderdagavonden. Tevens dient men lid te zijn van de kruisver eniging Opgave via het spreek uur van de wijkverpleegkundigen, maandag tot en met vrijdag van 8 15-9.00 uur. telefoonnummer 033-941218 (advertentie) Engels, Duits, Frans, Spaans, Portugees, Italiaans, Nederlands één dag per week gedurende 7 of 10 weken of 2 of 3 weken full-time 033-729097 Ook kursussen van één of twee uur per week.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3