Nationale Modelbouw Manifestatie in Soesterberg trekt veel publiek Ingezonden opnames in 't Claeverenblad Bijzondere inzending van „Klimrakker" uit Leusden: >man van Dirk Rebel de BDU verschenen Mient Jan Faber Klaasvaak met gebroken geweertje Protesteren tegen vivisectie Protesteren tegen vivisectie (2) Aardappelbovist gr. ofileren (1) Profileren (2) Profileren (3) Profileren (4) Profileren (5) f VERBEELDE STAD" Fa. SERGE PERZISCHE TAPIJTEN SCHOUTENSTRAAT 35 3771 CG BARNEVLLD TEL 03420 6874 Garantie en certilicaat hoort er vanzelfsprekend bi| Loep op Leusden ren ïlin( OP- ïeds conct blijvf 2 i en Riviel standj >p isl en kei oven 3 moe 1 en Hans Mosterd Frits van Breda naderen, en hun schaduw duidelijk Tot die conclusie komt men sommige die zich in de politiek afspelen, op beoordeelt, we enige tijd geleden in rubriek al, dat Leusden van een Willem Ruysstraat zou blijven, de van die straat krijgt nog een staart, voor één. Amerom van de VVD-fractie heeft zich in ernstige mate aan een artikel in weekblad. Daarin werd op de discussie in de raad over de van wegen. De VVD- bezwaar tegen de Willem Ruysstraat, naam te veel zou lijken een (rooje, óók nog) Althans, dat volgens dat artikel, VVD heeft dan ook de hoofdstedelijke een ingezonden brief te op de dwalingen haars En ook de notulen van de lende vergadering zouden kt punt niet kloppen, zo liet de VVD-ster weten. Daarin staat namelijk te lezen, dat Lily van Amerom "om verwarring met een op dit moment bekende televisiepresentator te voorkomen, de (Willem) Ruysstraat wil wijzigen in Storkstraat". Dat is. aldus de lezing van Lily van Amerom, onjuist. "Ik heb gezegd dat ik graag de naam Storkstraat wil, al was het allen maar om verwarring te voorkomen", zo verklaarde het liberale raadslid donderdagavond tijdens de raadsvergadering. Corri Verduin (PvdA) was het met de lezing van Lily van Amerom niet eens. Zij verzocht - dit alles in het kader van de profilering - de geluidsband van de vorige vergadering nog maar eens af te draaien. De voorzitter zegde dat toe. De Ruysstraat zou moeten komen in een wijk, waarin alle straten vernoemd worden naar bekende Nederlandse industriëlen. De andere namen, die wel de goedkeuring van Leusdens hoogste bestuurscollege konden krijgen waren Fokker, Philips, Verolme en Plesman. Op zich past de naam Stork daar wel bij, omdat het immers om een bekend, van oorsprong Twents industrieel gaat. Dat gaat evenwel ook op voor de naam Ruys, die in Rotterdam en omgeving erg bekend is. In 1861 richtte ene Willem Ruys een bedrijf op, dat de naam W. Ruys en Zonen meekreeg. In 1885 kwam uit dat bedrijf de NV Rotterdamse Loyd voort. De voornaam Willem is in de familie Ruys enkele malen voorgekomen. In 1942 werd een Willem Ruys als gijzelaar door de Duitse bezetters doodgeschoten Een andere Willem Ruys, die in 1961 is overleden, maakte naam als reder, cargadoor en expediteur In het kader van de profilering echter, kunnen we als redaktie nog een leuke verrassing voor de Leusdense politici toevoegen. Voorstanders van een Leusdense Ruysstraat wijzen er namelijk op. dat die naam heel anders wordt gespeld, dan de naam van de televisiepresentator. Die laatste heet immers Willem Ruis, met een i Het wordt allemaal echter nog interessanter als men er de literatuur op naslaat. Weliswaar is er sprake van een redersfamilie Ruys, de ware familienaam is echter anders. Het blijkt, dat de familie bij de burgerlijke stand stond ingeschreven onder de naam Ruijs. Dus niet met een i of een y, maar met een echte, Nederlandse, "ij". Overigens verdient het mogelijk aanbeveling, om in het kader van de profilering eens serieus te overwegen, om een uitgebreide discussie te gaan voeren over de benoeming van de straatnamen in die nieuwe wijk, waar straks al die woningwetwoningen moeten komen. Naar aanleiding van deze mateloze zeurpartij - want o wat zullen ze daar in Amsterdam wakker liggen van die ingezonden brief - hebben we nog wel enkele aardige suggesties, die voor literair geschoolden meer dan voldoende stof tot gesprek op kunnen leveren. Zoals daar zijn: de Boormanstraat, Von Münchhausen-allee, Victor Baam-dreef, en Dreyfus-laan, die, om de traditie van de benaming naar gróót-industriëlen te handhaven, straks allemaal gaan uitmonden op het K. de Vriesplein. Het vervolg van dit soort onzindelijke discussies beschrijven wij dan wel in het Wereldtijdschrift... LEUSDEN - De Nationale Model bouw Manifestatie 1985, die tra ditioneel ook dit jaar weer in het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg wordt gehouden trekt veel belangstelling. De modellenshow is grootster op gezet dan voorgaande jaren en er zijn niet alléén vliegtuigmo dellen maar ook modellen van gemotoriseerde voertuigen en schepen, zowel civiel als mili tair. De expositieruimte in de Snijders hal was te klein en daarom wer den de scheepsmodellen opge steld in de andere hal, zeer toe passelijk overigens, bij de perma nente expositie over de Marine luchtvaartdienst. De modelbouwer met oog voor detail komt volledig aan zijn trek ken Opvallens zijn de vliegende modellen, met een spanwijdte van ruim twee meter, van een Tiger Moth tweedekker lesvliegtuig en een DC 3 Dakota in originele KLM kleuren. Bij de schepen zijn va rende modellen van één tot een kleine drie meter lang, waarbij de torpedobootjager Hr. Ms. 'Isaac Sweers' werkelijk tot in de klein ste details is nagebouwd door de heer H.A. van Vliet uit Utrecht. Een hele bijzondere inzending kwam van de basisschool Klim rakker' uit Leusden. Het door de laagste klassen van deze school gemaakt model van een stad met vliegveld, compleet met vliegtuigen erboven, waarbij de startbanen op de flatgebouwen zijn gebouwd neemt een cen trale plaats in tussen de andere modellen. De bezoekers wor den in de gelegenheid gesteld het naar hun idee mooiste mo del uit te zoeken. De modellenshow wordt opge sierd met schilderwerk van Jac. Cobussen en een aantal fraaie potloodtekeningen van Jaap Zandstra De door de Nederlandse Ver eniging van Modelbouwers (NVM), de International Plastic Modellers Society, afd. Nederland (IPMS) en de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Lucht vaart (KNVVL) georganiseerde manifestatie is t/m 20 oktober te bezichtigen in beide hallen van het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist te Soester- berg(dorp). Openstellingstijden van het mu seum: Dinsdag t/m vrijdag van 10.00 - 16.00 uur. Zondag van 13.00 -17.00 uur. De toegang is gratis. Een gedeelte van de expositie van vliegende schaalmodellen, met in het midden de Tigermoth en rechts de DC-3 'Dakota Leerlingen van de Leusdense basisschool 'Klimrakker' poseren vol trots rond hun model van een vliegveld, zoals zij denken dat het er in het jaar 2050 uit zal zien, met startbanen, bovenop de torenflats geconstrueerd. mens leeft op aarde zoals [eiziger in een hotel; zijn lijke woon- en verblljf- is elders". eeuwenoude beeld van de als vreemdeling en reizi- aarde herleeft in „De •Ide Stad", de roman van lebel, die vorige week pos lis verschenen bij de BDU te iveld. [De Verbeelde Stad" schetst een wonderlijke wereld, verleden, heden en toe- jdoor elkaar lijken te lopen. 6er heeft even tijd nodig om in fantasiewereld thuis te gera- 'aar allengs wordt duidelijk „De Verbeelde Stad" een e perceptie ten grondslag komt er, kort samengevat, er dat de mens eeuwig is en eeuwig thuis vele malen fcensreis gaat en zich kan sieren in verschillende indi- (Verbeelde Stad" is een han- delingsarme, maar ideeenrijke ro man, die goeddeels bestaat uit dialoog en overpeinzingen naar aanleiding van onalledaagse, bo vennatuurlijke verschijnselen, die de hoofdpersonen waarnemen of menen waar te nemen. Hier en daar doet ,,De Verbeelde Stad" denken aan het „magisch realis me" van Hubert Lampo. Een opvallend motief in „De Verbeelde Stad" is het historisch bewustzijn, de kennis van de ge schiedenis van huis, dorp en streek, maar vooral de genealogie van de hoofdpersonen, zijn van uitzonderlijk belang. Het voorge slacht kennen betekent zichzelf kennen. Waar de protestants-christelijke traditie in het algemeen een zeer grote terughoudendheid betracht bij het maken van voorstellingen van hiervoor- en hiernamaals, heeft Dirk Rebel deze schroom doorbroken. De Tuin der Zalighe den en de Stad zelf worden bijna bevindelijk beschreven. Dirk Rebel (Huizen, 1922 - Bar- neveld, 1984) debuteerde in 1946 met het korte verhaal „Het Vier manschap". Als redakteur-verslag- gever van de Barneveldse Krant publiceerde hij verschillende ver halen en romans in feuilleton-vorm. „De duurzame vriend" werd via Persbelangen verspreid in tal van kranten „Peccavi" verscheen in boekvorm. Dirk Rebel schreef in zijn leven duizenden commentaren en artike len van filosöfisch-religieuze aard. Het schrijven van aforismen was een lievelingsbezigheid van hem Als hobby had Rebel familieonder zoek, wat zijn neerslag gevonden heeft in ,.D§ Verbeelde Stad". Rebel, die tevens direkteur was van de Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij, lid van Provinciale Sta ten van Gelderland en wethouder van de gemeente Barneveld, over leed op 30 juni 1984. Het eerste exemplaar van „De Verbeelde Stad" is vorige week aangeboden aan mevrouw J. Re- bel-Keijer, weduwe van Dirk Rebel „De Verbeelde Stad" door Dirk Re bel; BDU, Barneveld 1985; ISBN: 90 70150 21 2; 188 bladzijden, gebonden; beperkte oplage; prijs 19,50. 1 oktofc i vani| nen. precis] elke ei d plaaj artavaj in tem) ttoerrj ie prijz] i dit tflf rjast w - Creatief Centrum t Claeverenblad vormde afgelopen vri/dag hel toneel voor feopnames voor het toneelstuk Stiefgezin In de boetseergroep van t Claeverenblad werd RVU de afkorting van Radio Volks Universiteit ..ingebroken voor opnamens waarbij naast spelers ook Leusdenaren betrokken werden De film werd builen de boerderij voortgezel en aardige scènes op. Hel toneelstuk zal 7 januari op de buis verschijnen. (Nederland 2) De heer P. Arts verwoordt in een lange kolom in de Leusder Krant van 19-9 waarom het ICTO abuis is. Iets zinngs kan ik er niet in vin den Hij verwijt het ICTO, dat het anti- Russisch is, en pro-Amerikaans Dat zal 80 procent van de bevol king ook wel zijn. De heer Arts suggereert dat het bewezen is, dat het ICTO overbo-1" dig is: men keert zich tegen alle' kernwapens, ook die van de Rus sen. Dat doet het Vredesplatform ook al Kletskoek is goedkoop, je kunt dan ook zeggen, dat het Vre desplatform overbodig is. De heer Aüs schrijft: waarom houdt het ICTO geen volkspeti tionnement? Ze zullen wel wijzer zijn, verwacht ik, zo'n dure zaak die tot niets leidt. De uitslag van een enquête is over het algemeen weinig meer dan een spiegel beeld van onze eigen onwetend heid en je loopt de gekozen rege ring maar voor de voeten. En daar kunnen we ons toch beter aan vasthouden, dan aan figuren na te huppelen als mevrouw Strikwerda en Mient Jan Faber, de Klaasvaak met z'n gebroken geweertje. In 1940 hebbe we ervaren, waar zo'n ideologie toe leiden kan. J Verhoef, Hessenweg, Leusden Een schitterend model van een Citroën 'Traction Avant' in de militaire uitvoering, zoals die gedurende de Tweede Wereldoorlog door de RAF werd gebruikt. Geachte Journalist, Wij zijn vier kinderen van de school 'De Vallei'. Ons project gaat over 'Mens-en-dier' en wij hebben het onderwerp 'Vivisectie' en ons thema 'Bio-industrie' Wij schrijven een brief naar de Leusderkrant. Daarin vertellen wij wat we gaan doen aan de 'Vivi sectie'. Dit wouden wij aan de 'vivisectie' gaan doen We protesteren We moeten ook geen medicijnen meer uitproberen op dieren Geen toiletartikelen, tabak, wasmidde len, plastics, reimgingsmiddlen. Minstens 40% van deze proeven kan pijn en leed veroorzaken. 38% om antwoord te krijgen op een wetenschappelijke vraag b.v. met betrekking tot hart- en vaat ziekten, kanker en operatietech nieken Bij voorbaat dank! Mare Kropff, Vincent Brosius, Jeroen Kerkhof, Guido Koelstra Minder bio-industrie Als je een ei koopt koop dan een scharrelei. Kippen zitten met zijn vieren in een piepklein hokje en daar brengen ze dan hun leven door Er worden proeven gedaan op dieren voor make-up of dat niet slecht voor de mens is De dieren zijn in de meerderheid maar wij onderdrukken ze en daar om zijn ze zwakker dan ons Nert sen en vossen in gevangenschap kunnen en mogen geen winter slaap houden en ze krijgen een soort pap te eten Als je iets tegen bio-industrie wilt ondernemen, dan hoefje echt geen protestakties te houden, maar wordt bijvoorbeeld lid van de die renbescherming Behandel ook in ieder geval op 4 oktober (wereld dierendag) je huisdier goed. Doe dat het hele jaar. Arthur Maassen van de Brink Kornoelje 28 Leusden (advertentie) Paddestoelen komen het gehele jaar voor. maar toch zijn ze wel het tal rijkst in de nazomer en de vroege herfst, vooral als het weer zacht is en liefst een beetje vochtig. In deze tijd is dan ook een boswandeling alles zins de moeite waard om te genieten van de fraaie vormen en prachtige kleuren van deze wonde ren der natuur. We zien ze op alle mogelijke plaatsen, bijna van het ene moment op het an dere, te voorschijn ko men. Een bekend ge zegde luidt niet voor niets; ze komen als pad destoelen uit de grond. Er zijn zoveel soorten dat het determineren van paddestoelen een uiterst moeilijke zaak is, iets wat we beter aan specialisten kunnen overlaten. Een paar soorten wil ik toch wel onder de aandacht brengen. Een vrij veel voorko mende soort is de aard appelbovist. De vorm wijkt wat af van de ge bruikelijke bij paddestoe len. Een paddestoel be hoort nu eenmaal een steel en een hoed te be zitten. Zo niet bij deze aardappelbovist, die in derdaad wel iets op een aardappel lijkt. Het bol ronde, knolvormige vruchtlichaam van deze paddestoel heeft geen steel en zit dus op de grond, waaraan hij met een bundel gelobde zwamdraden is verbon- der.. Hij heeft een door- :Kr\ rt snede van drie tot tien centimeter. Van boven is hij, vaak niervormig, in gedeukt. De schil wordt gevormd door een ander half tot vier millimeter dik, taai en leerachtig materiaal, wat in het be gin geelachtig tot vuilwit is, maar bij het ouder worden okergeel tot okerbruin wordt. Dan krijgt ook de bovenkant een wratachtig aanzien. Het inwendige van het vruchtlichaam, de spo- renklos, is eerst wit en wordt later groen of geel achtig wit en nog later, door de rijpende sporen, blauwzwart. Dan ver droogt het inwendige en valt uiteen in groen achtige sporenstof dat, na het scheuren van de schil, ontsnapt. We kunnen de aardap pelbovist overal aantref fen op zandige grond in het bos en op de heide. Ze komen voor van begin juli tot ver in de herfst. Ze worden in kleine hoe veelheid, als ze nog jong en van binnen wit zijn, wel gebruikt als specerij. Als zodanig kunnen ze niet veel kwaad. Men mag ze echter niet in gro tere hoeveelheden ge bruiken en in geen geval mogen ze rauw worden gegeten, omdat zich dan vergiftigingsver schijnselen kunnen voor doen. Beter is om nooit paddestoelen in de na tuur te plukken. Daar zijn ze niet voor. Wilt u ze eten; de groenteman heeft gekweekte padde stoelen voor u, zonder gevaar en zonder aan slag op de natuur. G. van L. DINSDAG 1 OKTOBER 1985

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7