Fritz Lang's „Metropolis" nu in kleur en stereo Mickey Rourke, als stier in het „tere" Chinese porselein, wint Kantlijn aat >rk zir MICHAEL CIMINO'S „THE YEAR OF THE DRAGON" KLASSIEKER IN MOVIE CYCLUS Aktiviteiten KPO dames Zwangerscha gymnastiek tausden krant ijaó Tweezijdig I.P.V.O. Prick DONDERDAG 3 OKTOBER 1985 kijk op de film Nieuw Chip met een alco holsmaakje. Het ruige veldwerk van Terp Altijd gedacht dat Achtervd ders met beide benen op grond staan, maar er woonti in ieder geval één, die hogei wil Nu het CML niet meer in h gemeentehuis mag vergaa ren vanwege de kosten, wo,: in de gemeentebegroting tor wel rekening gehouden m, een verhoogde subsidie vo 1986f Rinse Bloemhof staat nu den op de D'66 ranglijst. Zakt hi/ elke keer een plaats als hij m de krant praat D'66'er: ,,Nee hoor, want 03 zouden we hem binnenkv van de lijst moeten schra pen". •ekur* n in l 2, tel tsché Eerr .00 t lot K estar dir dondi Marius Pais heeft ontdekt, cjns/b< er door de verkeersstrukb n(jag van Leusden ontzettend ve i3g v, sluiproutes zijn ontstaan ns/t,( ag va ns/be Gr< Otot de 24 Dat het CDA uiteindelijk n lantoc gekozen heeft voor een mu 6376; van baksteen én beton, vt ieent« baast ons n Hoe wéét die man dat no vraag je je af VVD-geruis Nu die aansluiting op de Rij weg 28 er schijnt te kom3 kan de PvdA al haar moo plannetjes met die volge haar toch zo rijke resertfj'* potjes van de gemeente wel haar buik schrijven berei lel 03 HA-P, psavc De Geut wil Leusdense tiers lagav aan brommers laten sleu len t ac den 73 Nog steeds verontwaardig $ti Leusdenaar En dan zeker1, van koninginnedag zonder kna-: om vijf uur 's morgens door' ^3.94 dorp In één nacht een veetun onder de Arnhemseweg ai gebracht. Als dat geen pres tie mag heten Cynische Leusdenaar Leusden dat zelf had moei doen, zou eerst jéren over hoge grondwaterstand zijn praat en zou tenslotte een keerslicht zijn geplaatst Geamuseerde buitenstaan over de Leusdense raadsi den ..Echte bloempjes". LEUSDEN - Volgende dinsdag 8 oktober heeft dt tholieke Plattelandsvrouw! ganisatie een gezarr' nipoi avond met de Leusdense i wenverenigingen. De bij komst vindt plaats in boer Groot Krakhorst en begint 20.00 uur. Speciaal is deze avond me» E van 't Sant uitgenodigd gezondheidsconsulente en spreken over gezondheid, t heid en milieu Woensdagro#gggr 9 oktober om 10.00 uur ga KPO naar boerderi] 't Caeve uus voor het bezichtingen van ds toonstelling van de drie kir naars Jan de Valk mei effl Johannes Zuidervaart mei ke sche plastieken en Gerke de met schilderden. De heer Keet zal enige achtergrondinlor |/oon 9even leldic ingei TT] LEUSDEN - Op maand! oktober om 19.45 uur dinsdag 15 oktober om 20.* starten er weer groepen gerschapsgymnastiek vof mes die uitgerekend zijn vo januari. Wie zich nog niet heeft opg$ wordt verzocht dit te doen! wijkgebouw aan de Rozen? 33. telefoon 941218 EUSC urger lekeri laand insdc oorve amer )ega laam idres In het kader van de aanstaande verkiezingen, begreep ik heeft nu ook de Leusdense CDA-fractie een poging ondernomen, om zich eens danig te profileren. De gelegenheid daartoe, geboden tijdens een discussie over een geluidswal langs de Groene Zoomwas nog niet geboden of de burgemeester van Achterveld Henk Ossendrijver, greep ze met beide handen aan Geheel volgens CDA- traditie, overigens, waar het om een objekt ging, waar niet alleen een kop en een staart, maar bovendien nog eens een voor- en een achterkant aan zat. Dat, zo moet Henk hebben gedacht, biedt ongekende mogelijkheden. Temeer, daar de heibel rond de muur in feite was gereduceerd tot onenigheid over twee mogelijke materialen, waaruit het Hete Hangijzer opgetrokken zou moeten worden steen, of beton. De oplossing, in goede christen-democratische traditie, lag voorde hand, en Henk aarzelde dan ook geen ogenblik om onverbiddelijk toe te slaan, de voorkant van beton, meneerde voorzitter, en de achterkant van baksteen Ook over de omgekeerde oplossing viel. zo kon men uit de woorden van Ossendrijver opmaken, met het CDA te praten Helaas echter was haast hier een slechte raadgever, omdat ter plaatse en staande de vergadering al duidelijk werd, dat deze tweezijdige - of tweeslachtige - oplossing nogal duur uit zou vallen. Waarmee de kaarten al snel geschud leken te zijn Niét echter voor Henk, die het inmiddels duizelde van de mogelijkheden een betonnen muur zonder inspraak, een bakstenen muur met inspraak, een muur met een voor- en achterkant, bekroond met CD A-prof iel. een standpunt van het college, een mening van Evelien, géén mening van Sjef, kortom, bij de stemming wist onze Henk niet meer, waar hij nu eigenlijk voor, of tegen was Gelukkig echter konden zijn fractiegenoten hem dat duidelijk maken volgens een overigens wat ongebruikelijk recept: voorzeggen Vroeger op school mocht dat niet, maar als raadslid sta je nu eenmaal een beetje boven de wet, en als CD A-er helemaal omdat je, als je nog een tijdje verder wilt discrimineren, er altijd nog voor kunt zorgen, dat erop dat punt gewoon geen wet komt. Zo moet straks dat bakstenen voorstel nog een keer worden aangenomen, als de betreffende begrotingswijziging aan de orde komt. En baksteen is duurder dan beton Zodat het u niet moet verbazen, als Henk straks in het kader van de algehele verwarring alsnog tegen is. Want dat zou, terzake der profilering, pas echt duidelijk maken, hoe genuanceerd, maar vooral ook, hoe flexibel men bij het CDA toch is. Dat wordt dus toch nog een zaak van tweezijdige bewapening in Leusden. Met beton, weliswaar, maar men moet toch ergens beginnen (advertentie) zien, compleet met geluidseffecten. Die nieuwe Moroder-versie is nu te zien in de Dlnsdag-Movie-Cyclus van het Grand theater. Een ingekleurde, stomme, zwart-wit film met full ste reo geluid. Het kan niet anders of zoiets moet vervreemdend werken bij hen, die het origineel ooit hebben gezien en dat is zonder meer moge lijk, omdat de Duitse TV de film enkele jaren geleden heeft uitgezon den. Overigens heeft deze nieuwe versie een lengte van 90 minuten en dat is 28 minuten korter dan de film, zoals Fritz de Lang die in 1925 uitein delijk monteerde. Niettemin, gekleurd of niet. stereoge luid ot stom de film blijft na zestig jaar nog steeds een bijzonder filmdoku- ment. waarin Lang de toekomst ziet aan de hand van een toen ingezette indus triële ontwikkeling Die toekomst vol gens Lang is bepaald niet optimistisch te noemen De industrie heeft zich voortgezet en bepaalt het leven De film oogt nog steeds modern, dankzij de futuristische decors en de hele ensce nering van de film Het scenario was van Langs's vrouw. Thea von Harbou. het camerawerk van Karl Freund. De hoofdrollen worden vertolkt door Brigit te Helm (Maria). Gustav Frölich (als PretfprJ Alfrorl AK)Ol /g|c lf.hr» Crnjjnr. sen) en Heinrich George (als de Mees tergast) Voor hedendaagse begrippen een groots opgezet epos terecht een klassieker Het verhaal speelt zich af in het jaar 2026. De stad Metropolis wordt be stuurd door de dictator Fredersen Het luxueuse gedeelte van de stad bowen de grond is bestemd voor de élite, die streng gescheiden leeft van de arbei ders. die in de ultra-moderne fabrieken onder de grond gedwongen worden als slaven te werken en in een eveneens ondergrondse arbeidersstad te leven Ondanks de strenge scheiding ontmoet Freder, de zoon van de dictator, toch de mooie Maria, de leidster van de arbei ders. die langs geleidelijke weg een verbetering van hun levensomstandig heden wil bewerkstelligen Freder en Maria worden verliefd op elkaar Dictator Fredersen ontdekt inmiddels symptomen, die erop wijzen dat zijn macht over de arbeiders begint te ver zwakken Hij wendt zich nu tot Rot- wang. een begaafd technicus, die een robot heeft ontworpen Fredersen laat nu Maria ontvoeren en naar Rotwang overbrengen, waardoor Fredersen zijn greep op de arbeiders zal kunnen ver sterken De robot raakt echter defect voert zijn bevelen net omgekeerd uit en brengt de arbeiders tenslotte in op stand. Zij beginnen, uit woede over hun onderdrukking, massaal alle onder grondse machines en fabrieken te ver nietigen Hierdoor valt de energiecen trale uit met als gevolg dat de hele arbeidersstad bedreigd wordt door een overstroming. Juist op dit moment weet de echte Maria uit het huis van Rotwang te ontsnappen en samen met Freder behoedt zii Metropolis voor een gro te ramp. Fredersen heeft nu zijn les geleerd en voortaan zal hij via de bemiddeling van Freder en Maria op humane wijze leiding geven aan zijn arbeiders. (door Bert Vos) In 1925 maakte de Duitse regisseur Frltz Lang zijn inmiddels befaamde en klassieke science fiction-film: Metropolis". Uitgevoerd in zwart wit. Een film, die zelden In de origine le vorm is vertoond. Veelal heeft men een ingekorte versie te zien gekre gen. Kortgeleden heeft de compo nist van filmmuziek Giorgio Moroder de rechten van de film gekocht, heeft de film in laten kleuren en is met synthesizer en popartiesten aan het werk gegaan om de film van een uiterst moderne soundtrack te voor- Scène uit Metropolis van Fntz Lang. nu ingekleurd en van elektrisch geluid voorzien door Girogio Moroder Te zien in de dinsdag movie cyclus van Grand. met de korpsen Muziekvereniging Harmonie Barneveld Junioren van Apeldoornse Pijpers Muziekvereniging Elkander Getrouw uit Zwartebroek/Terschuur Drum- en showfantare Actief uit Deventer Drum- en showfanfare Bernhard uit Amersfoort Drum- en showfanfare E.M.M. Giesbeek Jeugdkorps Jong DAP „The year of the dragon", USA 1985 regie Michael Cimino Produktie Dino de Laurentiis; scenario: Oliver Stone Michael Cimino, gebaseerd op de ro man van Robert Daley Camera Alex Thomson, muziek David Mansfield montage Frangoise Bonnot: speciale effecten: Jeff Jarvis. Met. Mickey Rour- <e. John Lone. Ariane.Leonard Termo. Ray Barry. Carolina Kava. Eddie Jones eva Genre Chinese Godfather-film aktie. Keuring 16 jaar Te zien in Grand. Amersfoort door Bert Vos Regisseur Michael Cimino werd vooral bekend en befaamd door zijn groots opgezette „Vietnam"-film ,,The Deer Hunter". Daarna flopte zijn film „Heaven's Gate". Met „The Year of the dragon" ziet het er naar uit. dat Cimino zich redelijk revan cheert. Evenals „The Deer Hunter" groots opgezet, met een Vietnam- veteraan in de hoofdrol. „The year of the dragon" heeft verschillende ele menten uit andere films in zich. De film speelt zich hoofdzakelijk af In New York's Chinatown, draait rond de macht van de Chinese triade (een equivalent van de Italiaanse Maffia) en de hoofdpersoon ge draagt zich als een wilde stier tussen het Chinese porselein. Liep Jack Nicholson in Polanski's „China town" steeds met een pleister op z'n Scène uitThe year of the dragon met John Lone als Joey Tai (aan de telefoon) neus, Mickey Rourke als hoofdln- spekteur Stanley White heeft een forse pleister op zijn nek. Voor de rest zijn er de nodige overeenkom- Mickey Rourke en Ariane op een rustiger moment in The year of the dragon van Michael Cimino. sten met bijvoorbeeld. „The Godfa ther "-reeks en Dirty Harry, en ..Scar- face", maar dat was wellicht niet te vermijden. Sfeerbepalend is China town zelf, de Chinese gewoonten en rituelen, en macht van de triade achter de schermen, met daar tus senin een man, die al die gewoonten en gentleman agreements aan zijn politielaars lapt en van mening is dat ook de Chinees zich aan de wet dient te houden. „The year of the dragon" is dus ook het jaar van captain White, die overge plaatst is naar Chinatown nadat het hoofd van de Chinezen is vermoord en jeugdbenden steeds meer de Chinese stadswijk onveilig maken White's taak is om die jeugdbenden in toom te houden, maar volgens hem gaat het verder Hij pakt de leiders aan. die een dergelijke behandeling niet zijn ge wend Stanley White wordt daarbij steeds voor de voeten gelopen door een knappe vrouwelijke verslaggever van het plaatselijke televisiestation Tiacy Tzy (gespeeld door Ariane). ter wijl hij thuis van zijn vrouw het steeds sterker wordende verwijt krijgt nooit thuis te zijn Cimino's nieuwste film is bepaald niet zachtzinnig van inhoud Hoewel zijn superieuren hem proberen in te tomen, pakt Stanley White de zaak hard aan, waardoor Chinatown met name voor de toeristen niet bepaald een aangenaam oord is geworden. Ook zijn vrouw en de TV-verslaggeefster. waar hij inmiddels een verhouding mee is begonnen pro beren hem tegen te houden, maar White gaat zijn eigen weg En die weg bestaat uit voortdurende vechtpartijen, gewelddadigheden van beide kanten, die langzaam maar zeker escaleren. Want White s tegenstander is de nog jonge, zeer ambitieuze Joey Mickey Rourke als Stanley White en Ariane als Tracy Tzu. de TV-verslaggeefster, die Stanley's minnares wordt in The year of the dragon'' Tai (John Lone) die na opgegroeid te zijn in de stegen van Hong Kong, in New York kans heeft gezien de macht te grijpen met gebruik van de Chinese jeugdbenden Tai is één van de belang rijkste heroine-smokkelaars en ziet zijn uiterst winstgevende handel in gevaar komen door de akties van White De meest gedecoreerde politie-agent uit de geschiedenis van New York is dus niet iemand die zich iets aantrekt van opdrachten van hogerhand Whi tes akties monden tenslotte uit in een ware eenmansoorlog. een persoonlijk duel met Tai, waardoor Chinatown in rep en roer verkeert, de toeristen weg blijven. maar het recht uiteindelijk zal zegevieren Het moet gezegd worden Cimino's film blijft van het begin tot het einde boeiend Met name door het voortreffe lijke spel van Mickey Rourke als Stanley White en de wijze waarop Cimino de j sfeer van Chinatown weet te treffen j „The Year of the Dragon" is een bikkel harde aktiefilm. vergelijkbaar met bij voorbeeld Brian de Palma's „Scarfa- ce' En de film draagt verschillende elementen in zich. die ,.The Deer Hun- ter" ook had Groots opgezet zou je de film een soort vervolg kunnen noemen op hetgeen Cimino in „The Deer Hun- ter" te vertellen had De Vietnam-vete- raan is thuis. En krijgt de kans om zijn oorlog verder te voeren, nu in de al even gevaarlijke jungle van één van New York's minst overzichtelijke stadswij ken Een oorlog voor recht en orde Medogenloos. onstuitbaar Wat dat betreft zou een man als Clint Eastwood met hebben misstaan in deze film. ook al zal die een tikkeltje duurder zijn dan Rourke Blijft de vraag wat Cimino feitelijk met zijn film heeft toege voegd aan originaliteit. Afgezien van uitstekend camera-werk en de perfekt uitgevoerde aktiescenes. blijft het ver haal op zich wat aan de magere kant Zeker na „The Godfather' -films „Scar- face", en ..Once upon a time in Ameri ca." We kennen nu zo langzamerhand het geboefte, dat Amerika onveilig maakt We weten ook. dat er altijd helden uit de verloren oorlog te vinden zijn. die ook in de straten van de stad inzetbaar zijn Zoals we ook kunnen konstateren, dat die oorlog in ieder geval wél wordt gewonnen Daarom is „The year of the dra gon" geen uitschieter, geen film, met een extra dimensie. Maar gewoon een goed gemaakte, bepaald groots opgezette, aktiefilm. Niet meer en niet minder, de ingevlochten love- story met spijt. Voor liefhebbers van dit genre ongetwijfeld een hoogte punt, voor anderen wellicht een soort „Rambo in New York", waarbij het machinegeweer heeft plaats ge maakt voor een wat handzamer re volver.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 14