Ernstig geval van vergiftiging in Achterveld bij tweejarig meisje ia het eten van ligusterbessen [positie 't Clae veren blad ordt vrijdag geopend Door rood licht rijden bekeurd Vernieling Geld weg, papieren weer terug Mishandeling Tippelen met de buit? „biiiDudk' Dure drank gestolen Voorstelling in kader van boeken week in Hamershof Vchtervelder met gemeente in de clinch ver giftige planten bij speelplaats: jleusder 'crane Medici noemen standpunt gemeente „onbegrijpelijk" VOLVO SERVA AMERSFOORT Geen krant ontvangen? Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ffl ACHTERVELD - Door de plaatselijke politie werd op de Driesprong te Stouten- burg een controle gehouden betreffende de naleving van de verkeerslichtenregels. Tijdens deze controle wer den vijf bestuurders be keurd wegens het rijden door rood licht. LEUSDEN - Het bestuur van de speeltuinvereniging De Zonne bloem heeft bij de politie aangifte gedaan van een fors aantal vernie lingen. Van het spelmateriaal dat de vereniging beheert werden stangen doorgezaagd, planken verwijderd, enzovoort. Het gaat om vernielingen ter waarde van ettelij ke duizenden guldens, die gedu rende de maanden augustus en september plaats moeten hebben gevonden LEUSDEN - Afgelopen maan dag deed W D uit St. Philipsland aangifte van diefstal uit zijn auto. Daaruit werd, terwijl het voertuig op een parkeerplaats aan de Doornseweg geparkeerd stond, een tasje gestolen In het tasje bevonden zich een rijbewijs, pas poort, kentekenbewijs en wat an dere (bank-)pasjes, benevens wat geld. Het tasje werd later terugge vonden, mét alle papieren. Het geld was echter weg. LEUSDEN - Afgelopen dinsdag avond deed O. uit Leusden aangif te van mishandeling Hij was in Leusden Centrum bezig met het rondbrengen van folders, toen hij zonder enige aanleiding werd inge sloten door een groep bromfiet sers, en in elkaar geslagen. Het slachtoffer moet in elk geval een tand missen. LEUSDEN - J v.d L. uit Leusden deed afgelopen week aangifte van diefstal uit zijn auto. Het voertuig stond gepar keerd aan de Bavoortseweg. Met het inslaan van de achter ruit verschafte men zich toe gang, en nam twaalfhonderd gulden en .24 paar heren schoenen weg. Of men op de buit is wegge- tippeld, vermeldt het politierap port overigens niet. (advertentie) dealer voor Amersfoort e.o. Amsterdamseweg 7 Tel 033-630154 Dorpsstraat 207 LunteTep - Tel 08388 4879 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 Zaterdag eerste lustrum Dorpsconcedrtpag. 3 Meer duidelijkheid over beheer sociaal- culturele centra gewenstpag. 3 Lokale Omroep Leusden wil met één uur televisie per maand beginnenpag. 5 Leusdense bloeddonors gehuldigdpag. 6 Leusdenaar Thomann opzoek naar voormalige managers voor ontwikkelings landen pag. 7 Sportpag. 10 en 11 Filmpag. 14 Servicepagina pag. 15 DOKTERSDIENST: Zaterdag: tel. 948111 Zondag: tel. 944600. LEUSDEN - Bij een slijterij in de Biezenkamp is ingebroken In de nacht van dinsdag op woensdag drongen de daders binnen via het dak. Dozen met wat goedkopere wijnsoorten werden leeggemaakt, i om er flessen duurdere whiskey in te vervoeren. Ook andere duurdere dranksoorten werden meegeno men. Hoeveel de totale schade I bedraagt was nog niet bekend. LEUSDEN - In het kader van de kinderboekenweek organi seert boekhandel Hamershof ko mende zaterdag een theater voorstelling in het winkelcen trum. De kinderboekenweek, die hele maal in het teken staat van dieren, zal in Leusden worden opgeluis terd met een optreden van het Amersfoortse Traptheater met het stuk ,,Wat nu weer" De voorstel ling in De Hamershof begint om twee uur 's middags krant DONDERDAG 3 OKTOBER 1985 17e JAARGANG NO. 42 w verwijderd dienden te worden, waarop hem werd meege deeld, dat dat niet zou gebeu ren. Ook dinsdagochtend was er weer kontakt tussen de heer Fousert en de gemeente. De heer Fousert ervoer dat weder om als onbevredigend, en be sloot daarop, de struiken dan maar zelf te verwijderen Hier van stelde hij de politie op de hoogte, evenals het Achter- veldse CDA-raadslid Henk Os sendrijver. Om vijf uur dinsdagmiddag nam de afbraak een aanvang, maar op aandrang van Henk Ossendrijver werden er geen struiken verwijderd. Ossendrij ver wees erop, dat de zaak dinsdagavond in de gemeen telijke commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Orde ning aan de orde zou komen. Hij adviseerde daarom, de struiken te laten staan, maar de giftige bessen er maar af te knippen, wat tenslotte ook ge beurde Tijdens die vergadering, dinsdagavond, werd in elk ge val duidelijk, dat het Leusden se college voorlopig niet voor nemens is, de struiken te ver wijderen. Het wordt hierin door de commissieleden gesteund Gemeentevoorlichter Hans Hermans: ,,Men zal van ge meentewege de beplanting rond de speelplaatsen nog eens serieus bezien. Maar om naar aanleiding van dit inci dent, hoe betreurenswaardig ook, die struiken maar vast weg te halen, dat vindt hef college te ver gaan. Die ligus ter wordt zo veelvuldig ge bruikt, ook door particulieren, die de struiken als haag heb ben aangeplant langs bijvoor beeld. de openbare weg, dat het absoluut te ver zou voeren om dat te verwijderen, of te laten verwijderen." Overigens moet er op wor den gewezen, dat de beplanting in openbaar groen en in siertui- nen voor een groot deel be staat uit planten en struiken, die in mindere of in meerdere mate giftig zijn. We zullen dan ook waarschijnlijk als gemeen te 'n brochure gaan vervaardi gen, waarin nog eens op de gevaren van die planten en en struiken wordt gewezen Op een vraag onzerzijds, of men niet, vooruitlopend op dat JSDEN - Morgen, vrij- oktober wordt in boer- t Claeverenblad aan De 16 een nieuwe tentoon- g van verschillende twerken geopend. De opening zal plaatsvinden om 20.00 uur. Er zijn exposities te zien van Jan de Valk, lid van de AKG de Ploegh te Amersfoort, De Kring te Hilversum en GSA te Hilversum, hij exposeert zowel in binnenland als Onafhankelijk IBDUI nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU in het buitenland met emailles. Jan de Valk maakte in 1983 in emailles het gemeentewapen boven de hoofdingang van het Leusdense gemeentehuis alsmede de wand decoratie in de personeelsruimte van de firma Biesta-Eldebé. Te vens de deurversierselen van Pon's hoofdgebouw zijn van zijn hand. Gerke de Vries toont schilde rijen en Johannes Zuidervaart zal zijn specialiteit keramische plastie ken tentoonstellen. Hij heeft zijn opleiding genoten aan de Akade- mie voor Beeldende Vorming te Amersfoort. Belangstellenden die verhinderd zijn bij deze opening zijn van harte welkom tijdens de overige ope ningstijden De expositie is van 5 tot 27 oktober op zaterdag i zondag van 14.00 tot 17.00 uur en verder volgens afspraak. Verschijn nt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- len. amilieberichten en losse advertenties 42 cent per mm li) kontrakten belangrijke korting eusderheitjes 1.29 per regel (43 cent per mm) osse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage- jksvan 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur geopend iterdags gesloten De inpak-aktie in beeld. Na het gesprek (telefonisch) met gemeentesecretaris Van Gooi was voor Jan Fousert de maat vol, en werd besloten de struiken zodanig in te pakken, dat kinderen er niet meer bij kunnen. nadere onderzoek, de giftige planten en struiken bij speel plaatsen zou willen verwijde ren, luidde het antwoord ont kennend: ,,Nee, want in de uiterste consequentie bete kent dat, dat je zou moeten overwegen tachtig tot negentig procent van het openbaar groen te vervangen," aldus de gemeentelijke woordvoerder. Inmiddels overweegt de heer Fousert, de gemeente aansprakelijk te stellen voor de vergiftiging van zijn dochter Van gemeentelijke zijde wen ste men daar niet op te reage ren, Dat zou prematuur zijn, en overigens zal, als het zover komt, de onafhankelijke rech ter dat dan uit moeten maken", zo luidde de reactie op het gemeentehuis. INPAKKEN Woensdagmiddag werden de betreffende struiken ten slotte door de buurtbewoners ingepakt op een zodanige ma nier, dat kinderen er niet meer bij kunnen. Dat gebeurde, na dat de heer Fousert een naar zijn zeggen zeer onbevredi gend telefoongesprek had ge voerd met de Leusdense ge meentesecretaris, Reijer van Gooi. .Hij deelde me het standpunt van het college mee," aldus Jan Fousert, .waaruit dus bleek, dat men niets wenst te doen aan een levensbedreigende situatie. Daarop heb ik gevraagd, of men dan de politie opdracht zou willen geven, om het speelterrein voor de jeugd af te sluiten, maar ook dat wilde de gemeentesecretaris niet doen. Dus bleef ons geen andere weg open, dan het speelterrein zelf te beveiligen." „Ik heb er nog wel aan toegevoegd, dat als ik als ouder zo voor mijn kinderen zou zorgen, als het gemeen tebestuur dat voor haar bur gers doet. ik uit de ouderlijke macht ontzet zou zijn," al dus Jan Fousert. Ook de betrokken medici reageerden overigens ver bijsterd op het standpunt, dat het Leusdense gemeen tebestuur in deze aangele genheid inneemt. Zowel de betrokken huisarts, dokter Schneffner. als de Amers foortse kinderarts Krouse noemden dit standpunt „on begrijpelijk". Henk Ossendrijver in een bemiddelende rol (in het midden op de foto) tussen de heer Fousert en het giftige groen. )eze foto maakt ook zonder verhelderend onderschrift wel duidelijk, hoe er over de liguster bij de kinderspeelplaats wordt gedacht. (advertentie) Het komplete audiopakket van InStudio-Rotol, Eikenlaan 44C, 033-943381. niet uit. Of ze nu twee, of twaalf jaar oud zijn. als ze er gevoelig voor zijn kan dat hetzelfde effect hebben. De heer Fou sert nam hierover ook nog kontakt op met het Landbouw Instituut in Wageningen Ook daar deelde men hem mee, dat de betreffende plant bijzonder giftig is. Hierop nam de heer Fousert kontakt op met de heer Van de Kamp van de gemeentelijke plantsoenendienst. Dat leidde, aldus de heer Fousert, tot een matige reactie Een en ander zou besproken worden met de directeur van de plantsoenen dienst De heer Fousert stelde hierop, dat het duidelijk was dat de planten zonder meer Plastieken van Johannes Zuidervaart. (Van één onzer verslaggevers) ACHTERVELD - Er heeft zich in Achterveld een ernstig eval van vergiftiging voorgedaan. Het gaat om het weejarig dochtertje Wietske, van de familie Fousert, loonachtig aan de Walter van Amersfoortstraat. Het leisje blijkt gegeten te hebben van ligusterbessen. Die struiken staan geplant langs de kinderspeelplaats ussen de Walter van Amersfoortstraat, de Pater Storm- raat, de Van Oldenbarneveltstraat en de Deliana van 'eedestraat. Zowel het blad en de stengels, als de essen van deze struik (liguster vulgaris) kunnen al bij ebruik van kleine hoeveelheden tot ernstige vergifti- ngsverschijnselen leiden. Afgelopen zaterdag werd fietske Fousert vrij ernstig ek. De dienstdoende arts erd gewaarschuwd, die het nd na onderzoek liet opne- en in het St. Elisabethzieken- iis in Amersfoort. Daar kwam nderarts Krouse na uitvoerig iderzoek tot de conclusie, it het meisje iets giftigs gege- moest hebben Bij aan- jmst in het ziekenhuis ver- lerde het kind in een shock Men trof daarbij bij de kinder speelplaats een aantal strui ken met bessen aan Een monster van de bessen werd naar het ziekenhuis mee genomen. Daar bleek, na on derzoek in het laboratorium, dat de bessen zeer giftig wa ren. Zoals we al schreven geldt dat bij deze struik, de Liguster Vulgaris, niet alleen voor de bessen, maar ook voor de stengels en voor het blad. De ouders van het meisje elden onmiddellijk een on- »rzoek in de eigen woning in. aar vond men echter niets, it tot de vergiftigingsver- :hijnselen had kunnen leiden, andaar, dat men vervolgens jitenshuis is gaan zoeken DODELIJK De kinderarts deelde verder mee, dat het eten van een gering aantal van deze bessen al dodelijk kan zijn. De leeftijd van de kinderen maakt daarbij

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1