St. Josephschool heeft goed jaar achter de rug ES Als raad meewerkt kan minister op tijd vergunning afgeven AKELIJKHEDEN. nog niet compleet 3rogramma-raad Speciale studio firma Rotol ikale Omroep Leusderi wil met één uur televisie ier maand beginnen Studio in kelder van gemeentehuis? Subsidie van 2V2 tot 3 ton nodig Nog geen regelmatige radio-uitzendingen Reportage 'Nieuws uit het bedrijfslever noNDERDAG 3 OKTOBER 1985 ACHTERVELD - Maandag avond vond de ledenvergade ring van de St. Jozefschool plaats. Er was een goede op komst. De voorzitster van de oudervereniging opende deze vergadering. Ze was blij dat er zo een goede opkomst was. De no tulen van de vorige ledenverga dering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het kasverslag bleek dat er een klein voordelig saldo was. Men hoopte in het komende schooljaar de finan ciën weer wat omhoog te kunnen brengen. De kascommissie had de boeken van de penningmees ter geheel in orde bevonden. Er was een duidelijk overzicht. Aftredend als kascommissielid was Corine van Dijk. In haar plaats werd benoemd Anneke van den Hengel die nu met Corne van den Hengel de kascommissie vormt. Uit het jaarverslag bleek dat er weer enkele activiteiten waren geweest die waren geslaagd. Dit waren o.a het Kerstfeest, de sportdag en de sjoelcompetitie. Ook was er een fijne en goede samenwerking ge weest tussen bestuur, medezeg genschapsraad, het team en de oudercommissie. De planning voor 1985-1986 omvatten een aantal speelse activiteiten waaronder een circus en een theater project. De contributie werd enigszins ver hoogd en wordt nu voor de onder bouw 1-4 17,50, groepen 5-7 40,-, het schoolreisje hierbij in begrepen. Voor de bovenbouw, groep acht werd het ook 17,50 Hierbij is het schoolreisje niet inbe grepen. De gestelde contributies werden met algemene stemmen goedgekeurd. De overblijfregeling gaat weer op dezelfde voet verder Er zijn 16 ouders die geheel vrijwillig als overblijf-moeder deelnemen. Zo is men slechts eenmaal in de veertien dagen aan de beurt. De overblijf ouders doen dit geheel op vrijwilli ge basis en krijgen hiervoor geen vergoeding. Ook de kinderen hoe ven niets te betalen daar ze allen zelf hun eten en drinken mee bren gen. Dit is wel uniek in de provincie Utrecht Na de pauze werd door de heer Leo Westgeest een videofilm ver toond met het thema schoolzwem men. Bij deze film werd ook een duidelijke uitleg gegeven. Men kon zien op welke leuke en speelse manier zwemmen geleerd wordt. De voorzitster dankte de heer Westergeest voor zijn bereidwillig heid deze avond hier aanwezig te hebben willen zijn, waarna zij deze vergadering sloot. fan de redaktie) LEUSDEN - Hoewel de lijst •9 steeds niet compleet is en 1 bestuur van Omroep Leus- n momenteel bezig is ook het •derwijs en de agrarische andsorganisaties te betrek- n bij de Programmaraad, kan ch van een redelijk represen- lijst worden gesproken, fa van de Programma raad zijn dit moment: De sportstich- ng Leusden; de Stichting SOC LE, het Vredesplatform Leus- de Vrouwenraad Leusden: w Oecomenisch Orgaan van Men; de Gereformeerd/Her- Mide Jeugdraad: de Stichting l2'ekschool Leusden, de chting Tussentijds: werk- 'ep Latent Talent; de jeugd- jongerenvereniging De Til; us en Blijhof; de Werkgroep Oudere Leusdenaren (WOL); de Amateurfilmclub Leusden; to neelvereniging De Eendrachten het Leusdens Kamerkoor. Van de middenstandsorganisaties is het KNOV lid, het Koninklijk Verbond van Ondernemingen, van de werknemersbonden heeft het CNV zich aangemeld. Opvallend is de afwezigheid van het FNV, vertegenwoordi gers van buitenlandse werkne mers, het sociaal-maatschappe lijke werk, het Comité Milieuzorg Leusden, de bibliotheken, en wellicht nog andere, min of meer overkoepelende organisaties, die zeker in de Programmaraad niet mogen ontbreken. De Cultu rele Raad Leusden heeft inmid dels een verzoek gekregen ook een vertegenwoordiger af te vaardigen. duktiebedrijven gemaakt zouden kun nen worden. Gedacht wordt bijvoor beeld aan het maken van een vereni gingsfilm in opdracht van een Leusden- se vereniging. Programma's die voor verenigingen wellicht betaalbaar zijn en waar door Omroep Leusden iets op verdiend kan worden. KWALITEITEN VAN DE PROGRAMMA'S LEUSDEN - De firma Roto! uit Leusden heeft sinds kort een speciale studio ingericht waar video en hooggekwalificeerde geluidsapparatuur te bezichtigen en te beluisteren is. Men kan er rustig rondkijken en de over het algemeen wat duurdere apparatuur beluisteren De studio is gevestigd aan de Eikenlaan 44c en doordeweeks zowel overdag als 's avonds te bezoeken op afspraak. Vrijdagavond en zaterdag is de studio geopend op normale openingstijden (door Bert Vos) LEUSDEN - Als het aan de stichting Omroep Leusden ligt - en het de minister behaagt om vóór 1 januari 1986 een zendvergunning af te geven - zullen de Leusdenaren in het nieuwe jaar op z'n minst één uur per maand kunnen kijken naar lokale televisie-uitzendingen. De wettelijke hobbels zijn grotendeels genomen. Volgens het bestuur van Omroep Leusden is het wachten nu op de gemeenteraad, nadat de minister op 26 juni aan de raad vroeg of de representatie voldoet aan de wettelijke bepalingen. Als de raad akkoord gaat-en net ziet er niet naar uit dat er wat dat betreft problemen zullen zijn - kan de minister heel snel beslissen en is 1 januari 1986 een reëel haalbare datum. Voorzitter Ed ten Voorde is wat dat betreft optimistisch gestemd, ook al zijn er natuurlijk nog meer problemen op te lossen, voordat er ook daadwerkelijk kan worden uitgezonden. Want om eerlijk te zijn, zo laat het bestuur weten, wordt van de gemeenteraad nog wel een financiële bijdrage verwacht voor de aanschaf van voldoende apparatuur. Het bestuur is overigens wel voorzichtiger geworden in haar uitlatingen, nadat een eerdere subsidie-aanvraag van zes ton met grote hilariteit in Leusdense kringen werd ontvan gen. Mede omdat Omroep Leusden niet van plan is voorlopig met radio te starten en de technische faciliteiten tot het minimum zijn terug gebracht, denkt het bestuur van Omroep Leusden van start te kunnen gaan met een subsidie van tweeëneenhalf tot drie ton. Daarnaast start Omroep Leusden met een financiële aktie met als doel een bedrag van 25.000,- bijeen te brengen om de eerste aanzet begint 1986 te kunnen bekostigen. PROGRAMMARAAD De programmaraad, het overkoepe lende, representatief geachte orgaan van Omroep Leusden werd in septem ber 1984 geïnstalleerd Sindsdien is er het nodige gedaan om de vertegen woordiging uit alle Leusdense gelede ren groter te maken. Zo zijn er nog gesprekken met onderwijsorganisaties in Leusden over deelname aan het beleidsorgaan en met de agrarische standsorganisaties, die nog niet zijn vertegenwoordigd in de programma raad Voorzitter Ed ten Voorde is wat dat betreft optimistisch. ,,Het is natuur lijk logisch, dat lokale omroep in Leus den nog niet zo sterk spreekt zolang er niet uitgezonden kan worden Er is nu al jaren over gestoken, zonder dat iets konkreets van de grond is gekomen Veel mensen namen daardoor een wat afwachtende houding aan. Nu Omroep Leusden wellicht volgend jaar van start zal kunnen gaan, zal men ook eerder bereid zijn om deel te gaan nemen. Zo werkt dat vaak." Wat is de taak van de programma raad9 Bestuurslid Ali Veenstra, die de public relations van de Omroep Leus den verzorgt, heeft zich in de afgelopen jaren regelmatig verdiept in organisato rische zaken. ,,De programmaraad stip pelt het beleid in grote lijnen uit. Zij zegt. hoe het programma er uit moet gaan zien Zij heeft ook de taak om dat beleid te bewaken. ,.Het lijkt allemaal wat ingewikkeld, maar bij nadere bestude ring van de organisatiestruktuur valt dat best mee. Het bestuur van de lokale omroep is verantwoordelijk voor het organisatorisch beleid. De verantwoor delijkheid voor de inhoudelijke kant van de programma's heeft zij gedelegeerd aan de programma-staf (vergelijkbaar met een redaktie van een krant) die achteraf verantwoording aflegt aan de programmaraad als overkoepelende organisatie uit de bevolking. Zo'n pro gramma zou je in zekere zin kunnen beschouwen als een direktie van een krant PROGRAMMASTAF De programmastaf (de redaktie dus) heeft momenteel de beschik king over zo'n twintig enthousiaste programmamakers (regisseurs, ca meramensen, geluidsspecialisten, belichters). In de afgelopen jaren Is veel aandacht besteed aan de oplei ding van deze vrijwilligers via spe ciale audio-visuele cursussen van bijvoorbeeld Latent Talent maar ook met eigen opleidingen. Er is veel geoefend. Regelmatig zijn produk- tieploegen van Omroep Leusden ak- tlef te zien geweest bij grote manifes taties zoals Achterveld 600, brade rieën en recentelijk nog tijdens de Culturade '85. Tot nu toe moest er gewerkt worden met amateur-appa- ratuur, camera's en recorders van de vrijwilligers zelf Secretaris Wolter van der Hoek: „Natuurlijk is de tech nische kwaiteit van deze apparatuur niet te vergelijken met de semi-pro- fessionele en professionele came ra's en recorders. Er zit wel heel fraai opnamemateriaal tussen, maar na montage ontstaat er noodgedwon gen nogal wat kwaliteitsverlies qua beeld en dat maakt zo'n programma voor uitzending minder geschikt, ook al zullen we in de toekomst vast wel eens gebruik maken van dit intussen al historisch geworden beeldmateriaal. Maar ons streven is een goede technische kwaliteit te brengen en daarvoor hebben we betere apparatuur nodig." Wat gaat Omroep Leusden straks op de buis brengen9 Voorzitter Ten Voor de is daar erg voorzichtig mee. omdal hij zich ervan bewust is. dat het nog niet zo gemakkelijk zal zijn een volwaardig programma te brengen ..Het streven is, zoals we reeds hebben gezegd, om in eerste instantie zo'n uur TV per maand te maken Dat uur willen we graag verdelen in blokjes. Een aantal minuten wordt dan besteed aan een journaal, er zal een reportage gemaakt kunnen worden, er zal een cultureel gericht blok zijn en een onderdeel sport, Daarnaast zal de nodige aandacht worden be steed aan wat de kerken in Leusden te zeggen hebben.'' Wat die kerken betreft denkt de Om roep Leusden wél met radio te gaan werken Zij zal dan ook een radiokanaal op het Leusdense kabelnet claimen om bijvoorbeeld op zondagmiddag een kerkdienst uit te kunnen gaan zenden. Penningmeester Rob van Asten ,,Tot nu toe zijn onze vrijwilligers de enige donateurs. Zij betalen - net als bij een vereniging - een kontributie (dona tie) van minimaal 30,- per jaar, Daar mee worden de lopende kosten be taald Maar we zouden natuurlijk moe ten werken aan meer donateurs buiten de vrijwilligers, programmamedewer kers, technici e.d. Te denken valt ook aan het uitgeven van een programma boekje, waarvoor een bepaald bedrag betaald gaat worden, met advertenties natuurlijk. Je kunt obligaties uit gaan geven, sponsors gaan werven, etc etc Al die mogelijkheden worden op uit voerbaarheid bekeken." En het maken van produkties voor derden buiten de lokale omroep om? Voorzitter Ed ten Voorde „Natuurlijk zouden we - zodra we professionele apparatuur hebben en ingeschoten zijn op het maken van een produktïe met die apparatuur - kunnen denken aan het maken van bijvoorbeeld bedrijfsfilms e.d. in opdracht. Maar afgezien van het feit, dat we dan wellicht niet meer aan het echte omroepwerk toe komen, is het bestuur van mening, dat we geen video- produkties in opdracht moeten maken. In ieder geval alléén produkties, die zonder het bestaan van Omroep Leus den, niet door echte commerciële pro- Ed ten Voorde van Omroep Leusden. In samenwerking met de gemeente Leusden werd vorig jaar de begrotingsvergadering rechtstreeks op het plaatselijk kabelnet gebracht ,.Op zich prima natuurliik:maar een volgende keer moeten we toch eens bekijken hoe we dat wat boeiender kunnen brengen Nu duurde de diskussie wel erg lang Wanneer er voldoende vrijwilligers voor zijn, kan vanuit dit begin ook de radio activiteit van Omroep Leusden later uitgebouwd worden TELEVISIE EERST Maar televisie heeft vooralsnog de voorkeur bij het bestuur van Omroep Leusden, omdat volgens de vaste over tuiging van het bestuur radio alleen echt zin heeft, als via een vaste eigen zender kan worden gewerkt, waardoor de loka le radioprogramma's overal zijn te be luisteren. Dat is nog toekomstmuziek, ook al zijn er al verschillende plannen die op lokale ether-radio zijn gericht Omroep Leusden denkt haar televi sieprogramma's uit te gaan zenden op zaterdagmiddag van bijvoorbeeld vijf tot zes uur, of zes tot zeven uur Met een herhaling van het programma op zon dagmiddag. Naast het vaste uur denkt het bestuur van Omroep Leusden méér te kunnen gaan doen Zoals vorig jaar een raads vergadering werd uitgezonden, ziet Omroep Leusden mogelijkheden ge noeg om in bijzondere gevallen zoiets te herhalen Ed ten Voorde ..We den ken dan bijvoorbeeld aan de gemeente raadsverkiezingen. die we dan recht streeks op de buis zouden kunnen brengen, aan de viering van Koningin nedag, de Cullurade en andere dergelij ke manifestaties Ook een commissie- of raadsvergadering, waarin een erg heet hangijzer aan de orde komt, zou uitgezonden kunnen worden. Hetzij rechtstreeks of als een samenvatting Secretaris v. d. Hoek vult aan: ,,Eén ding is zeker: onze eerste offi ciële uitzending zal een feestelijke zijn en langer dan het geplande uur. Daar willen we extra aandacht aan gaan besteden om ons aan de bevol king van Leusden te presenteren. RODE TELEFOONLIJN Lokale omroep, zoals in Leusden, is er voor de Leusdenaren. gemaakt door Leusdenaren. Om het Leusdens pu bliek dichter bij de politiek te brengen, wordt er bijvoorbeeld gedacht aan de introduktie van een zogenaamde rode telefoonlijn. Dat is een programma, waarin een politiek figuur uit raad of b en w: die op dat moment in het brand punt van de belangstelling staat, recht streeks vragen via de telefoon van kijkers kan beantwoorden In verschil lende plaatsen met lokale omroep is dit een succesvolle formule, bijvoorbeeld in Dronten Ed ten Voorde: ..Maar natuurlijk is hel niet beslist nodig dat het een politiek figuur is. Je zou ook kunnen denken aan de brandweercomman dant, die vragen over brandpreventie, het funktioneren van de brandweer e d beantwoordt of de politiecommandant aan de orde stelt. Mogelijkheden ge noeg." FACILITAIR BEDRIJF Bij de bestudering van de organisa tiestruktuur zou |e de indruk kunnen krijgen met een mini-NOS te maken te hebben. Want Omroep Leusden heeft straks ook een zogenaamd facilitair bedrijf. Dat is een afdeling, die de techniek gaat beheren, maar het be stuur hoopt dat dil straks zeker het geval zal zijn. Als de raad akkoord gaat met de gevraagde subsidie, zal er apparatuur aangeschaft kunnen wor den Kostbare apparatuur waar zorg vuldig mee omgesprongen dient te wor den Ed ten Voorde „Als we uitgaan van een subsidie van tussen de 2.5 en 3 ton. dan hebben we rekening gehouden met de mogelijkheid, dat we straks gebruik zouden mogen maken van ap paratuur, die de gemeente reeds bezit De gemeente heeft de beschikking over een professionele camera, monitor en toebehoren, waar op dit moment niets mee wordt gedaan. Het is aangeschaft door de gemeente om in geval van calamiteiten via het kabelnet de burgers te kunnen informeren Als wij van die apparatuur gebruik zouden kunnen ma ken kunnen we mét de subsidie op redelijke basis programma's produce ren." STUDIO Van belang is natuurlijk een eigen presentatiestudio, waar vanuit ook rechtstreekse programma's kunnen worden uitgezonden als „De rode telefoonlijn". Het bestuur van Om roep Leusden denkt daarbij aan een ruimte in de kelder van het ge meentehuis, dicht bij het centrale hart van het Leusdens kabelnet, zo dat er geen honderden meters kabel nodig zijn om op het kabelnet te kunnen komen of van telefoonlijnen gebruik gemaakt moet worden. Dïe ruimte is er en is - evenals de gemeentelijke AV-apparatuur - be stemd voor gemeentelijke uitzendin gen ingeval van calamiteiten. Het bestuur heeft - op grond van ge sprekken met gemeentebestuurders - goede hoop, dat deze ruimte ter beschikking kan worden gesteld aan Omroep Leusden. VIER DORPSKERNEN De gemeente Leusden kent vier dorpskernen, Leusden-centrum. Leus den-zuid. Achterveld en Stoutenburg. Het is de bedoeling, dat aan alle vier regelmatig aandacht wordt besteed Secretaris Van der Hoek: ,,Ook al zal duidelijk zijn, dat we in verhouding méér aandacht moeten besleden aan Leus den-centrum, omdat daar het meest gebeurt en minder aan Stoutenburg. waar weinig aktiviteiten zijn. Maar het is beslist niet zo, dat alles op Leusden- centrum gericht zal zijn en de rest maar wordt vergeten. FINANCIERING Naast subsidiëring door de gemeen teraad zijn er natuurlijk andere vormen en manieren te bedenken om een lokale omroep aan geld te helpen voor haar uitzendingen. Omroep Leusden is een stichting en zal kunnen beginnen met een aktie voor het werven van donateurs. Omroep Leusden is al jaren aktief in Leusden Verschillende manifestaties werden bezocht voor het maken van opnamen. Goede oefeningen voor het ..echte" werk op de plaatselijke buis. Wan de redaktie) LEUSDEN - In ons commentaar in het nummer van vorige ]eek donderdag schreven we over de Omroep Leusden en dat kst eens wat meer openheid betracht zou kunnen worden naar bevolking toe. Openheid, die de betrokkenheid van de fevolking bij haar enige plaatselijke omroep wellicht zal jevorderen. Ook vroegen wij ons af, waarom geen lijst van frtegenwoordigers in de programmaraad was vrijgegeven. Jat laatste berust op een misverstand onzerzijds. Terecht wees jet bestuur van Omroep Leusden op het feit, dat een verslag [ver de installatie van deze omroepraad met de bijbehorende Jamen uitgebreid in deze krant was verschenen op 27 septem- r 1984. Onze excuses voor deze omissie. Overigens was |ns commentaar voor het bestuur van Omroep Leusden wel Inleiding om meer opening van zaken te geven met betrekking |tde laatste ontwikkelingen en de plannen voor het komende jar. Een weerslag van dit gesprek vindt u hierbij. Een factor waar veel lokale omroe pen in Nederland in de afgelopen perio de min of meer over zijn gestruikeld, is de inhoudelijke (en ook technische) kwaliteit van een videoprogramma. Een lokale omroep zal open moeten staan voor bijdragen van plaatselijke vereni gingen, buurt- en jongerencentra etc. Stel dat een vereniging zelf een film heeft gemaakt en die ter uitzending aanbiedt Welke criteria worden er dan gehanteerd? Wie bepaalt wat wel en wat niet voldoet aan de kwaliteitseisen9 Ali Veenstra: „Zo'n film moet in ieder geval passen binnen de doelstelling van Omroep Leusden en moet aan de technische kwaliteitseisen voldoen. Als zo'n film boeiend is gemaakt, zal er geen enkel probleem zijn Blijft natuurlijk de vraag wat interes sant is voor een plaatselijk publiek en wat niet. Het bestuur van Omroep Leusden zal zich in de komende maan den ook op dit punt wat nader verdiepen in de regels, die gehanteerd moeten worden. Want je hebt niks aan een programma, waar alleen de makers naar kijken. Ed ten Voorde: „Het is de bedoeling, dat Omroep Leusden een bindende factor is voor de Leusdense gemeenschap Daar zal de program mering ook op gericht worden. De programma's van Omroep Leusden dienen informatief le zijn ten opzichte van alle stromingen en geledingen bin nen de Leusdense gemeenschap Het omroepbestuur hoopt, dat de ze maand de representatieverklaring door de raad zal worden afgegeven, zodat de minister vóór 1 januari 1986 zijn beslissing kan nemen. De prak tijk zal dan moeten uitmaken of Leus den rijp is voor een lokale omroep, die kan funktioneren zoals het be stuur met programmaraad en -staf dat in gedachten heeft. Aan de en thousiaste vrijwilligers van Omroep Leusden zal het niet liggen. Zij staan te trappelen om te beginnen aan het echte werk. Ook zal er volgens het bestuur nog veel aandacht aan inter ne opleidingen besteed moeten wor den om uiteindelijk met een goed en boeiend produkt op de buis te kun nen komen. 5 ERKEN

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5