Ex-managers helpen via speciaal daarop gericht projekt collega's in ontwikkelingslanden Leusdenaar Thomann op zoek naar gepensioneerde of via VUT uitgetreden voormalige managers; het gevaar met ontwikkelingshulp is dat er te veel geld opgaat aan prestige-projekten, „De mensen moeten als vrijwilliger willen gaan. Er is geen salaris" kennis overdragen als adviseur. DONDERDAG 3 OKTOBER 1985 interview 7 door Anco Mali de Houtrusthallen in Den Haag hebben mijn vrouw en ik elkaar leren kennen". ,,lk ben toen in 1948 naar Indië gegaan. Nee, mijn vrouw was niet mee Wij zijn met de handschoen getrouwd. Daar heeft u wel eens van gehoord9 Mijn vrouw is in 1949 nagekomen Dat ging toen nog met troepenschepen, in het kader van de gezinshereniging, zoals dat toen heette. Toen was het nog net Nederlands Indië. Mijn vrouw had voordien gewerkt op het Ministerie van Overzeese gebiedsdelen in Den Haag, dus die heeft de Ronde Tafelconferentie in Wassenaar meegemaakt". .Voordat ik naar Engeland ging heb ik in een kamp gezeten Ik heb fabriek is geweest kan hij in een stalen-buizen-fabriek in een ont wikkelingsland gaan adviseren Zijn eigen kennis is daar heel be langrijk". Er kan nooit een garantie wor den gegeven of de vrijwilliger die zich aanmeldt op korte termijn kan worden uitgezonden. Het hangt er helemaal van af of er aanvragen zijn in zijn bepaalde branche of gebied of kennis. Drs. Willem Zuid hof en zijn assistente Jacqueline Koppenol runnen het gehele pro gramma bij de NCW aan de Sche- veningseweg, en zij nemen dege ne, die zijn curriculum vitae aan hen toestuurt, in het bestand van 400 tot 500 PUM-ers op. Zij doen dit sinds 1979. De Amerikanen zijn er in 1964 mee begonnen, de Engel sen in 1972, de Duitsers in 1982, de leren in 1983". ONAFHANKELIJKHEID Behalve twintig jaar in Oost-Afri- ka heeft de heer Thomann tien jaar in het Verre Oosten gewoond en gewerkt. Als youngster begon hij in 1948 zijn loopbaan in Indonesië. In Indonesië maakte hij in 1949 zijn eerste onafhankelijkheid, zoals hij dat noemt, mee. Zes jaar woonde hij in West-Afrika, in Ghana, de vroegere Goudkust, en daar maak ten hij en zijn vrouw in 1957 de tweede onafhankelijkheid mee In 1960 gingen ze naar Oost-Afrika, waar ze de derde onafhankelijk heid beleefden In 1961 in Tangan yika, dat Tanzania werd, toen Zan zibar er bij kwam. In 1964 voltrok zich de vierde onafhankelijkheid LEUSDEN - De Leusdenaar A. E. M. Thomann, die zich houdt met het Projekt Uitzending Managers (PUM) naar is al drie maal op vrijwilligers basis als acquisiteur-projectmanager. Het PUM pro- wordt uitgevoerd door het Nederlands Christelijk en is een samenwerkingsverband van het sterie van Buitenlandse Zaken/Ontwikkelingssamenwer- met de werkgeversorgansiaties NCW en VNO. Een groot van het budget komt van het ministerie en is uitsluitend lestemd voor een aantal van de armere ontwikkelingslanden Is Costa Rica, Jamaica, Ecuador, Peru, Kenia, Tanzania, lambia, Zimbabwe, Botswana, India, Bangla-Desh, Thailand, ri Lanka, Indonesië en Malawi. In Leusden en omgeving zoekt heer Thomann naarstig naar 'pensioneerde of via de VUT tgetreden ex-managers, die un kennis willen overdragen op et bedrijfsleven in de derde ereld, dat over het algemeen ampt met een tekort aan orga- isatie en mamagement. Dit ge- rek laat zich vooral voelen in [leine en middelgrote zelfstandi- ondernemingen die door- ins niet in staat zijn duur, eskundig advies van buiten in iwinnen. De vrijwilligers die de Thomann wil aanwerven tiuden hun schat aan bruikbare Minis en ervaring als consu- jnt/adviseur in de derde wereld jnnen inzetten. Eén telefoontje naar het NCW de Scheveningseweg 52, 517 KW in Den Haag, telefoon 70-514071, en u ontvangt een ischrijfformulier, waarop een arrièrebeschrijving kan worden gevuld. In 1981 is de heer Thomann in it PUM-kader een maand of twee Tanzania geweest In datzelfde larwas hij twee maanden in-Ke- a Zijn vrouw en hij hebben zo'n ar of twintig in Afrika gewoond en iwerkt. Vanaf 1954 werkte de ïer Thomann in het voormalige ritse koloniën, spreekt daardoor oeiend Engels en Swahili. Hij >mt uit de handel en industrie, en int in die gebieden de lokale ,,Het kunnen mensen zijn uit praktisch iedere bedrijfstak in de meest ruime zin van het woord Het kan een boekhouder, produktielei- der, manager, bedrijfsdirekteur van wat voor industrie ook zijn. Het hoeven niet perse personen te zijn, die een topfunktie hebben gehad. Vooropgesteld wordt wel, dat ze redelijk Engels spreken, omdat dat toch wel de voertaal is, en gewend zijn aan het leiding geven van mensen. De hoofdzaak is hun over dracht van kennis aan industrie en handel in ontwikkelingslanden, waar normaal gesproken dit soort kennis na pensionering verloren gaat" „De mensen moeten als vrijwilli- geii'worden uitgezonden Er is geen sprake van salaris. Als iemand uitgezonden wordt mag hij eventu eel, als hij langer uitgezonden wordt dan twee maanden, de op drachten duren in de regel van éen tot zes maanden, zijn vrouw mee nemen Het PUM betaalt in ieder geval de reiskosten, het zakgeld en een kledingtoelage van ongeveer 1.200,-. De firma die daar ie mand als adviseur wil hebben voor een speciaal projekt of een bepaal de opdracht betaalt diens kost en inwoning, verzorgt het transport ter plekke, geeft hem op de arbeids plaats een bureau en de normale set up". Er wordt van de man in kwestie verwacht dat hij, als hij terug is, een rapport schrijft over zijn bevindin- teer Thomann tijdens een verkoopseminar in Panang. Malysia moeilijkheden". ,,Wat Afrikanen betreft kun je in het algemeen zeggen, dat men toch wel ontvan kelijk is voor nieuwe ideeën, maar dat het dan meestal op de prakti sche uitvoering blijft steken. Daar door is het zo belangrijk dat er iemand als adviseur naast een manager of accountant daar staat en hem op een prettige manier aan het verstand peutert dat het be langrijk is om het eens op een andere manier te proberen en daarvan het resultaat te zien". mee je van eiland tot eiland ging. Het schip bleef op het strand op de rede liggen, omdat je daar geen kade had Met een sloep werd je naar de wal geroeid Heeft u wel eens iets gelezen van Somerset Maugham? Dat soort situaties, waarbij je door een koelie op het strand werd neergezet en dan het dorp inwandelde om er orders te boeken bij de Chinese toko's. Als de fluit van het schip ging moest je zorgen dat je aan boord was, an ders zat je zes weken op zo'n eiland vast Ik ben wel es met een uitgeholde boomstam op het aller laatste moment naar het schip ge bracht met een tas met veel geld erin, en met de touwladder naar boven geklommen" „Het is wel leuk om te zeggen: je had kort na de onafhankelijkheid van Kenia en Tanzania, of nee, ik zou het zo moeten zeggen. Alle namen van de stammen in Oost- Afrika beginnen met w.a., wa, Wa- tutsi. Kort na de onafhankelijkheid kwam er een nieuwe stam bij: die heette de Wabenzi, alle kerels die onmiddellijk met grote Mercedes Benzen rond reden. Dat waren de Wabenzi, ja". „Aan een heleboel ex-koloniën in West-Afrika hebben de Engelsen als erfenis behoorlijke dikke porte- monneeén achtergelaten, bijvoor beeld een Cacao Reserve Found, meestal goed geadministreerd en met een hele hoop geld Nou ja, kijkt u maar wat die handen er van terecht gebracht hebben. Het was een kwestie van pot verteren vaak. Die landen zijn nu straatarm" „Het gevaar met ontwikke lingshulp is dat er te veel geld opgaat aan prestige projekten. Waar tegenwoordig al, dat is het schandalige, tussen rijke landen een concurrentiestrijd heerst wie die prestigeprojekten mag uitvoeren, ledereen wil zeggen: Dat hebben wij gedaan! Terwijl die prestigeprojekten vaak waar deloos zijn, niet. Daarom is het PUM-programma zo goed, om dat het zo direkt is". gen, dat vanuit ons land ook naar de tijdelijke opdrachtgever wordt gezonden. Ter plaatse is het de bedoeling dat hij niet als manager maar zuiver als adviseur aan de persoon, aan wie hij wordt toege voegd, in een fabriek of wat het ook moge zijn, zijn kennis overdraagt. Als iemand hier productionmana- ger in zeg maar een stalen-buizen- toen het echtpaar in Kenia verbleef In Tanzania werd de firma, waar de heer Thomann werkte, genatio naliseerd, overgenomen door het gouvernement Hij regelde de over dracht. Daarna trok hij naar Hong kong en Singapore Hij was marke ting- en salesmanager voor ver schillende grote firma's met fabrie ken in Amerika, Holland, Brazilië en Canada, voor welke firma's hij Afri ka behandelde. Ook het Midden Oosten en een gedeelte van Azië tot en met Birma nam hij voor zijn rekening Vanuit Singapore be streek hij oost- en west-Malaysia, het oude Borneo Een gedeelte van Borneo was vroeger Nederlands en heet nu Kalimantang. Het noor- derlijk gedeelte is nu de staat Sera- wak. Een andere staat daar heette vroeger British North Borneo, en heet nu Sabah. Dan is er nog een klein staatje, waar veel olie zit: Brunei. Gezamenlijk vormen ze met het vaste land van Malaysia, waar sultanaten zijn gevestigd the Federal of Malaysia. beeld Engeland is dat stukken makkelijker, omdat Engels vaak nog de voertaal is, en omdat men Engels op de scholen onderwijst. Thailand daarentegen, het vroege re Siam, is nooit een kolonie ge weest, en daar krijg je problemen als je afspraken wilt maken. Ik wilde afspraken maken met ministers en noemt u maar op. Als je iemand opbelt kom je bij de telefoniste al met het taalprobleem te zitten. Zij verstaat je niet als je Engels spreekt, en legt vaak giechelend de hoorn op de haak. Hetzelfde krijg je als je tot een sekretaresse doorge drongen bent, maar de manager of direkteur heeft meestal in het bui- het verzetsherdenkingskruis ont vangen. Mijn naam staat er ver keerd op: Thomas Eugène Marie Dat is fout Ik heet Thomann, Ar nold Eugène Marie". AFRIKANEN EN AZIATEN ,.U kent zowel Afrikaanse als Aziatische bevolkingsgroepen Vertelt u daar eens iets over". „In Afrika heb je op regeringsni veau te maken met Afrikanen, ne gers, mensen die over zee gestu deerd hebben en met wie je op hetzelfde niveau kunt praten Maar als je bij de industrie terecht komt In 1969. in Hongkong, op kantoor met de secretaresse op zijn duimpje. In april van was hij een maand in en twee weken in Malay- BEDRIJFSTAK welke criteria moeten de uit zenden Leusdense ex-mana- voldoen? Het echtpaar Thomann op een cocktailparty van de KLM in HongKong FLEXIBEL „De firma waar je gaat werken vraagt een werkvergunning voor je aan, waar een borg of bankgarantie tegenover moet staan, benevens het ter plekke betalen van je belas ting Die kontraktperiodes kunnen enkele malen verlengd worden üe landen worden echter steeds kriti scher omdat ze pretenderen dat ze het zelf ook kunnen Dus je moet wel degelijk bepaalde capacitieten en een bepaalde funktie hebben, waar zij behoefte aan hebben, om er aangesteld te kunnen worden". „Voor de vrijwilligers is het prefe rabel, dat ze al in de tropen gewerkt hebben en zich flexibel kunnen opstellen. Ze komen om kennis over te dragen, en niet om de baas te spelen In Nederland krijgen ouderen tegenwoordig weinig res- pekt meer, maar in dit soort landen zijn grijze haren nog wel belangrijk en dwingen respekt af. Dat kan er wel eens toe leiden dat een PUM- er, die volgens de regels uitsluitend komt om te adviseren, een soort direkteursfunktie krijgt opgedron gen. Maar door zijn ervaring slaagt hij er meestal wel in de juiste verhoudingen te herstellen" „Vertelt u eens iets over uw eigen ervaringen' „Tja, wat moetik vertellen Ik heb ervaringen genoeg. Nou, ik kan u onder andere vertellen dat het, zoals ik nu pas in Thailand geweest ben, niet eenvoudig is om afspra ken te maken en mensen te ont moeten, omdat je daar met een groot taalprobleem zit. In de mees te vroegere koloniën van bijvoor- tenland gestudeerd, en spreekt wel Engels. Als je geen telefonisch kontakt kunt krijgen moet je in Bangkok, een miljoenenstad waar dit zich hoofdzakelijk heeft afge speeld. kontakten leggen met Ka mers van Koophandel en fabrikan tenorganisaties. Daar moet je dan vaak persoonlijk naar toe". ENGELANDVAARDER De heer Thomann is geen toe schietelijk prater. Op mijn aandrin gen blijft hij voornamelijk zwijgen Hij spreekt langzaam, met nadruk, zoekend naar zijn woorden. Hij is niet uit de plooi te krijgen Geen enkel smeuig verhaal komt over zijn lippen. Ook zijn vrouw, die ik om sfeerbeschrijvingen vraag, blijft raadselachtig glimlachen Tenslot te zwaait zijn machtige hand uit naar foto's en trofeeën achter hem aan de muur. Nauwelijks komt het over zijn lippen, dat hij in de tweede wereldoorlog Engelandvaarder was. „Wel es van gehoord? Ik ben in de oorlog weggelopen uit Holland, en heb gevlogen. Ik heb vijftig vluchten over Duitsland gemaakt als vliegtuigboordschutter in een bommenwerper van de Marine Luchtvaart Dienst Mijn vrouw had toen het plezier om in een Jappen kamp te zitten. Na de oorlog ben ik gedemobiliseerd en teruggegaan naar de HBS. want ik moest dat papiertje nog halen. Als uitzonde ring lieten ze me toe op een over- bruggings-HBS voor mensen die uit de Indische kampen kwamen. Daar kon je in één jaar twee klas sen doen. Het was wel erg hard werken Op de eindexamenfuif in „Daarentegen bij Aziaten komt men vooral bij Chinezen een be paalde terughoudendheid tegen, omdat men vaak nog zeer conser vatief is De Chinezen in Zuid- Oost-Azië zijn de belangrijkste handelspartners. In landen zoals Thailand heeft men wel een Thaise naam, maar dat wil nog niet zeggen dat men Thai is. Hetzelfde geldt voor Indonesië, waar men Indone sische namen heeft maar waar het grootste gedeelte van industrie en handel in handen is van Chinezen, de zogenaamde Pranakan-Chine- zen, de in Indonesië geboren Chi nezen". „Met Aziaten is het over het algemeen zeer goed samenwer ken Dat wil niet zeggen dat men vanuit het onderwijsstandpunt ge zien over een zeer hoge standaard van ontwikkeling kan spreken, maar de mensen zijn zeer praktisch en realistisch, waar het bij de Afri kanen nogal eens aan mankeert Dat kan je doen stuiten op allerlei „Meegemaakt heb ik voldoende We hebben in Indonesië ook aller lei moeilijkheden ondervonden in die overgangsperiode. We hebben jarenlang in Makassar gewoond op het eiland Celebes, waar we veler lei akties bijgewoond hebben. Ik maakte vroeger altijd reizen door de Kleine Soenda-eilanden op klei ne schepen, kustvaartuigen, waar- heb je voor een zeer groot deel te maken met Aziaten, Indiërs, Pakis tani. terwijl je in West-Afrika veel te maken hebt met Libanezen en Grieken". „Van regeringswege in Malaysia is de grote push om de oorspronke lijke bevolking, de Bumiputra, voor rang te geven met alles, met han del. met industrie. Men heeft een andere mentaliteit we nemen onze tijd ervoor, er zijn diverse familiebe langen. Allerlei factoren spelen een rol, die niets te maken hebben met het efficiënte runnen van een be drijf'

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7