De schone kunst van het behang OKTOBER 3edmode wordt glanzend en zacht Modern wonen LAPEN IN WEELDE Waarom oktober als „woonmaand"? Lekker thuis in huis Advies: maak er gebruik van Pasteltinten ste len de show Bloemen of een streepje Wij houden, ons niet op de vlakte De vakman heeft het Zacht grijs Luxueuzer DE INBOUW-KEUKEN Kwaliteit jONDERDAG 3 OKTOBER 1985 AMERSFOORT - Mis schien is het u vorig jaar ook al opgevallen. De maand ok tober is toen gedoopt tot na tionale „Woonmaand". Nog even, dan is het weer zover. De woninginrichters vieren feest en steken zich (in hun etalages etc.) voor de gele genheid in de nationale driekleur. Door heel Neder land zult u het speciale okto ber Woonmaand-vignet zien opduiken. Veel enthousiaste woninginrichters broeden" op dit moment allerlei ludie ke plannetjes uit. Zij organi seren speciale akties om u erop te attenderen, dat okto ber de tijd is om het interieur weer eens onder de loep te nemen. En dat u dan extra welkom bent om eens pools hoogte te nemen. "Velen van u zullen zich afvra gen, wat juist die maand okto ber de eer verschaft. Het ant woord daarop is simpel. In september namelijk, zijn er op woninginhchtmgsgebied in Nederland twee heel belang rijke vakbeurzen. Op die beur zen hebben de winkeliers en ook andere mensen „uit het vak" zich uitgebreid geonen- teerd. Zij hebben de nieuwe collecties kunnen zien en op basis van de indrukken daar opgedaan, ook hun nieuwe col lecties samengesteld voor het seizoen '85/"86. Dat alleen al is de moeite van een bezoekje aan uw woninginrichter dubbel en dwars waard! In de zomer hebben we alle maal zo min mogelijk binnen gezeten. Kon het maar altijd zomer zijn, maar helaasNa jaarsregens en een gure wind nopen ons tot binnenbliiven. Toch heeft ook dat weer z'n aardige kanten. Gezellige, lan ge avonden thuis. De gordijnen dicht. Spelletjes doen, languit op de bank een boek lezen, romantisch pimpelen bij sche merlicht. Als we dan toch meer tijd binnenshuis doorbrengen, is dat een goede reden om het interieur aan een kritische blik te onderwerpen. Er zal vast wel iets zijn dat aan vernieuwing toe is. En daarbij hoeft u echt niet direkt te denken aan grootschalige en dus kostbare opknapbeurten; een kleine vernieuwing kan al wonderen doen voor de sfeer m huis. Wanneer u een kijkje neemt bij de woninginrichter, zult u tot de conclusie komen dat er weer een heleboel meuws en interessants te koop is Maar let op: koop niet zomaar luk raak. Maak gebruik van de kennis en het deskundig ad vies dat de woninginrichter u kan meegeven. Misschien brengt hij u op ideetjes, waar u zelf nooit op was gekomen. Hij kan u alles vertellen over de toepassing van de produkten en u een goed stuk begelei ding geven. En reken erop: vooral in okto ber! ding. Bovendien heeft het door de glans en de soepelheid van het weefsel een heel bijzondere uitstra ling. De glans van een satijnen stof wordt bereikt door gebruikmaking van een speciale weeftechniek, die de bestaande glans van de vezels beter laat uitkomen. Satijn kan dan ook rustig gewassen worden zon der dat die mooie glans verloren gaat. Al deze eigenschappen ma ken satijn tot een ideaal materiaal voor het maken van zeer verfijnde bedmode In een satijnweefsel worden veel fijnere garens verwerkt dan in me nig ander weefsel, terwijl boven dien de bewerkingen wat kost baarder zijn. Het gevolg daarvan is dat een satijn, van een mooie vezel geweven, nooit écht goedkoop zal zijn. Een dekbedovertrek van satijn is ongeveer anderhalf maal zo duur als een vergelijkbaar overtrek van een normaal weefsel. Vanwege dit prijsverschil zijn fabrikanten een beetje aarzelend begonnen met het produceren van satijnen dekbed overtrekken. Daardoor was de keuze tot voor kort nog wat beperkt en veel dessins werden alleen m eenpersoons-maat gemAaV* Maar daann komt nu verande ring. Zoals bleek op de laatste textiel-vakbeurzen, zijn de fabri kanten tot de conclusie gekomen dat er genoeg mensen zijn die graag iets extra's betalen voor een bijzonder mooi en duurzaam pro- dukt. Het aantal dessms m satijnen dek bedovertrekken is om die reden uitgebreid, en ook verschijnen voor het eerst satijnen overtrokken in grotere maten m de Nederlandse winkels. AMERSFOORT - Zonder er écht bij na te denken koop je van tijd tot tijd enige rollen behang om er een kamer mee op te knap pen. Je realiseert je dan niet dat ook dit materiaal een modepro- dukt is. Behang is behang denk je. Maar niets is minder waar! Je mag zelfs rustig stellen dat dit materiaal, met zijn rijke geschiedenis, eigenlijk een kunstprodukt is. Wie kan zich nu nog voorstellen dat behang niet op rollen van 10 meter, maar m losse velletjes werd verkocht? Toch ging het heel lang geleden zo Deze velletjes werden veelal gebruikt voor het bekleden van hoede- en bijouteriedozen. Pas later werden ze gebruikt om op de muur te plakken. Natuurlijk is het met de hand bedrukte behang van toen niet te vergelijken met behang van tegenwoordig Tóen was het een luxe artikel, meestal op bestel ling gemaakt, speciaal voor een bepaalde kamer. Dat lang met ie dereen kon zich zoiets veroorloven, laat zich raden. Dat is veranderd, toen eenmaal was uitgevonden hoe papier machi naal kon worden bedrukt. Tegen woordig is behang m de meest uiteenlopende kwaliteiten, kleuren, dessms en structuren te koop. Ie dereen vindt er wel iets van zijn gading bij, dat ook betaalbaar is. Het zal duidelijk zijn dat behang vroeger jarenlang mee moest gaan In onze tijd is behang een echt modeprodukt. Evenals m andere modegevoelige sektoren het geval is, worden de kleuren van behang bijna jaarlijks aan de heersende trend aangepast. In de jaren zeven tig waren felle kleuren favonet. Die werden opgevolgd door groen/bei- ge/bruintinten, waarna wit en lichte Ideuren hun intrede deden. Nu tre den pasteltinten, in al hun beschei denheid, meer op de voorgrond. Evenals kleuren, zijn dessms Het behang is even weelderig gebloemd als dit .bloembed" en sluit daarom perfekt aan. voortdurend in ontwikkeling. Tien jaar geleden wilden we meetkundi ge figuren als cirkels en blokken op de muur. Daarna moesten het va ren- en rietmotieven zijn, waarop de bloemdessins volgden. Momen teel zien we graag een streepje over het behang lopen, vertikaal of diagonaal, soms gecombineerd met bijpassende gordijn eri/of meu belstoffen. Toch zijn bloemdessms ook nog altijd populair, al zien de bloemen er anders uit dan emge jaren geleden. Tja, op behang is dat mogelijk. Zeer modieus zijn ook behangsoorten waarbij het lijkt als of de dessms met verschillende pastelkleunge verven zijn geschil derd. Meestal zijn het kunstenaars die op zo'n idee komen en die vervol gens ontwerpen voor behangfabn- kanten maken. Dankzij die samen werking tussen behangfabnkanten en kunstenaars, zijn onze behang sels eigentijds en modieus van kleur en patroon. Wij Nederlanders hebben het met zo voorzien op vlakke, gladde behangsoorten. Structuren m wandbekleding zijn na eenmaal fa vonet. De bloemen moeten als het ware op het papier liggen! Daarom zijn m de huidige staalboeken veel behangsoorten en andere wandbe- kledingsmatenalen mét structuur te vmden. Het voordeel van deze structuren is ovengens dat kleine oneffenheden op de wand na het behangen met meer zichtbaar zijn. Wanneer het buiten weer killer wordt en de blaadjes van de bomen beginnen te vallen, is het een goede tijd om in huis weer eens emge wanden van een meuwe wandbe kleding te voorzien. Juist door de gevarieerdheid m structuren, des sms en kleuren, is behang een produkt waaraan veel plezier be leefd kan worden. De behangspe- cialist en de professionele verwer ker zullen u met plezier adviseren, wanneer u even bij hen langs gaat. Zij kunnen u de rijke verscheiden heid tonen. De dessms die op het satijn van de dekbedovertrekken worden aangebracht volgen over het alge meen de lijn van de meer gebruike lijke bedmode. Dat betekent voor dit seizoen vrij grote motieven, zo wel m grafische als figuratieve vor men zoals bloemen en andere na tuurtaferelen, mtgevoerd m zachte kleuren. Zacht grijs en zachte pastels zijn daarbij favonet. Behalve deze lijn, is er onder de satijnen dekbedovertrekken ook een heel eigen ontwikkeling, die aansluit op het tikje decadente van het ge bruikte materiaal. Zo worden er satijnen dekbedovertrekken ge maakt m zwart met goud, wit met goud of m een geraffineerde afwis seling van wit met gebroken. Behalve deze ontwikkeling m de zeer verfijnde satijnen dekbe dovertrekken, neemt ook de kwali teit in de „gewone" katoenen dek bedovertrekken toe. Opvallend is dat steeds meer fabrikanten de nadruk leggen op een mooie, liefst sierlijke afwerkmg. Daarom wordt naar hartelust gebruik gemaakt van speelse ruches, sierband en sier- steken. Een betere licht- en wasechtheid wordt verkregen doordat bij het aanbrengen van de dessins steeds weer meuwe druktechnieken wor den gebruikt. Ook worden voor bedtextiel gebruikte stoffen bij voorkeur knmp- en strijkvrij ge maakt. Stuk voor stuk eigenschap pen die voor bedtextiel onmisbaar zijn. Van het onderhoud en vooral het behoud van bedtextiel hoeft u dus niet meer wakker te liggen. Slaap zacht! Het moderne gelakte meubel heeft zich de laatste jaren een stevige plaats weten te verove ren in de Nederlandse huiska mers. Wit rukte op in het interieur en met dat wit kwamen de vrolij ke accentkleurtjes: rood, blauw, geel en zachte pastels, kleuren die zon en zorgeloosheid in huis brengen. En voor wie uit al die kleurtjes moeilijk kiezen kon bood grijs een alternatief. Grijs, dat het goed doet bij wit en zwart, maar ook bij roze, geel of rood. Ook degenen die de druk van dat oprukkende moderne interieur konden weerstaan en vasthielden aan het oude vertrouwde eikehout, pasten hun interieur aan het mode beeld aan, want ook het eikehouten meubel werd licht van kleur en luchtiger van vorm Daarnaast kon den zij hun inteneur verlevendigen met accessoires in wit, roze of grijs en hun woning aankleden met wo ningtextiel in bijpassende, lichte kleuren Het klassieke interieur paste zich eveneens aan dat nieuwe kleurbeeld aan Zag je zo'n tien jaar geleden tijdens je avondwandeling nog vrij wel overal donkerbruin achter de open weave, macrame of vlijtig gehaakte venstervallen, nu biedt „huisje kijken" tijdens zo'n wande ling een heel ander beeld. Naast vensters versierd met klassieke gordijnpartijen kom je steeds meer moderne gordijnstoffen, rolgordij nen. verticale jalouzieen (met la mellen van stof of P V C.), horizon tale jalouzieen of jalouettes tegen (met de smalle lamel) m kleuren die uitnodigen om nieuwsgierig naar binnen te kijken. Een enkeling waagt zich zelfs aan strakke brede gordijnstofpanelen, die met hun ka rakteristieke, vaak door kunste naars ontworpen paneelbrede des sins een passend decor vormen voor de moderne meubels. Lukt het om door al dat fraais inderdaad een blik te werpen op het er achter liggende inteneur dan zal het onge twijfeld opvallen dat dat interieur al net zo'n uitnodigende aanblik biedt Zelfs de bewoners zien er anders uit, veel minder zorgelijk en veel zelfbewuster „Dit ben ik en dit is mijn huis" schijnen ze te willen zeggen. „Ik" in mijn gemakkelijke, comfortabele kledmg, „ik" met mijn nonchalante kapsel en „ik" in mijn gemakkelijk te onderhouden, com fortabel ingerichte huis Andere comforteisen Ten aanzien van leefbaarheid, comfort en onderhoud worden nu heel andere eisen aan het inteneur gesteld dan zo'n vijftien tot twmtig jaar geleden. De huizen zijn veelal kleiner geworden met als gevolg dat de ruimte in huis optimaal benut moet worden De meeste huiskamers vervullen tegenwoordig dan ook een multi functionele rol. Er wordt in ge- 5FOORT - De mode in pextiel is dit seizoen definitief "eg ingeslagen van glans en jfijning. De kleuren zijn zach- [dan in voorgaande jaren. zij verfijnde spintechnie- zijn de gebruikte garens ner en soepeler. De weef- Izijn dan ook mooier dan ooit! I dacht u bijvoorbeeld van een satijnen dekbedover trek? Weelderigheid ten top in de bedmode! Satijn heeft met succes zijn intrede gedaan in de bedmo de en is niet langer voor filmster ren alleen. Satijn is een verkorte aanduiding voor „satijnbinding". Dit is een be paalde weeftechniek die zeer soe pele, glanzende stoffen oplevert. Als grondstof voor een satijnweef sel kunnen verschillende garens worden gebruikt. In de bedmode wordt satijn meestal gemaakt van katoen, of van katoen gemengd met een synthetische vezel. Natuurlijk bestaan in satijn uiteenlopende kwaliteiten, maar een satijn van een goede kwaliteit is over het alge meen sterker dan een gewone bin- Allereerst een nuchter feit: de keuken is een werkplaats. Om de verschillende bezigheden zo ra tioneel mogelijk en in een goede samenhang te kunnen uitvoeren, bestaan er beproefde planning principes. Een keukeninrichting wordt op gebouwd uit losse elementen. Ge makshalve noemen we ze „typen". De typen binnen een keukenpro gramma onderscheiden zich van elkaar door formaat en funktie. In de keuken worden vastomlijn de bezigheden verricht, ook als daaraan door leefgewoonte en ge zinsgrootte uiteenlopende beteke nissen gehecht worden: bewaren, voorbereiden koken, braden, bak ken, afwassen. Met een mbouw- keuken kunnen de bij elkaar horen de bezigheden bijeen gebracht worden en in de ïuiste weloverwo gen ruimtelijke indeling van de geeigende typen en apparaten. U vermijdt zo overbodig geloop, werkt prettiger en praktischer en u houdt tijd over voor dingen die plezieriger en nuttiger zijn dan dat heen en weer lopen Een simpele regel voor een effi cient werk verloop is- water links en kookplaats rechts. Het werkge bied „koken" moet dus steeds rechts van het werkgebied „afwas sen" liggen - tenminste als u rechts- handig bent Rechtshandigen werken tegen. luiKsnandigen mét de klokrichting. De eersten zijn een statistische meerderheid en onze voobeelden zijn daarop gencht. Wie Linkshandig is keert de zaak eenvoudig om. Rechts van het fornuis worden ingrediënten voor het koken voor bereid. Daarvoor hebt u een werk vlak van minstens 30 cm breed nodig. Wat voorbereid is gaat naar links op of in het fornuis. Na het koken hebt u Imks van het fornuis een werkvlak nodig voor de afwer king. Dat moet minstens 60 cm breed zijn en aansluiten op de spoelbak Rechts van het kookgebied en onder handbereik van het voorbe- reidingsvlak bevmden zich veelge bruikte voorraden in uittrekkasten, in koel- en diepvrieskast Kruiden en licht keukengerei zitten in de bovenkasten, zwaardere spullen in de onderkasten en voorbereidings- bestek onder handbereik m de laden. Links van het fomuis zitten m de bovenkasten koppen, borden, glazen enz., in de onderkasten schotels en schalen voor het opdie nen, m laden het eetbestek e.d. Na de maaltijd komt alles terecht bij het afwascentrum om daarna, bijna zonder stappen opzij, te worden ingeruimd Plan in uw nieuwe keuken m elk geval rijkelijk veel bergruimte. U blijkt meestal meer spullen te heb ben dan u dacht! Maar ook uw dagelijkse levensmiddelen moeten snel bij de hand en daarom met op elkaar gestapeld zijn. Benut de ver- stelbaarheid van de legplanken en pas de onderlinge afstanden aan bij wat u enn opbergt. Hoe meer leg planken, des te minder ruimtever- lies. Het loont ook om „dooie hoeken" m een keukenplanning mee te ne men. Daarvoor zijn de hoek-onder- kasten met draaikaroussel ontwor pen. werkt, gegeten, gelezen, TV en video gekeken, muziek geluisterd, visite ontvangen, getelefoneerd, gespeeld en soms zelfs geslapen. Geen wonder dus dat er vraag kwam naar gemakkelijk te onder houden meubels en woningtextiel. En aan die vraag werd voldaan. Meubels van nu hoeven, nee, mogen zelfs niet meer in de boen was, gordijnen, althans de wasbare kwaliteiten, worden met meer ge streken, het betere beddegoed komt kreukvrij uit de wasautomaat. Het opmaken van het bed vergt ook nog nauwelijks emge inspanning. Elastische hoeslakens zorgen er voor dat het onderdek keung op zijn plaats blijft. En heb je voor slapen onder een dekbed gekozen, dan klap je dat 's morgens open en 's avonds weer dicht. Dekbed met dekbedovertrek hang je een keer per week te luchten, waarna je het met de bovenkant „onder' weer luchtig over het bed uitspreidt. Omdat de meeste overtrekken aan onder- en bovenzijde even mooi zijn, kan je door middel van deze „omkeertruuk" de wekelijkse was beurt een weekje uitstellen. Mocht je altijd gedacht hebben dat die lichte kleuren m het moder ne interieur een hoop extra werk met zich mee brengen, dan heb je het dus mis. Meubels (en ook het eigentijds eiken en het eigentijdse klassieke stijlmeubel) vragen door hun geperfectioneerde lakafwer- king veel mmder onderhoud dan de meubels van vroeger. Boven dien zijn ze minder kolossaal en daardoor veel handzamer. Wand- bekleding is vaak afwasbaar, het geen natuurlijk niet wil zeggen dat je het af kunt schrobben. Vloerbe dekking wordt minder snel vuil door toepassing van vuilwerende vezels of een vuilafstotende behan deling En ook gordijnen en de bekleding van zitmeubels trekken door speciale behandeltechnieken minder vuil aan dan vroeger. Zo je ziet dus alle reden voor de bewoon sters van moderne ingerichte hui zen om er zo zorgeloos en zelfbe wust bij te lopen. Ovengens is er bij een groot aantal meubelzaken een praktisch boekje verknjgbaar vol onderhoudsadviezen voor meu bels. Dat boekje heet „Zo behandelt u meubels" Vraag er gerust naar bij uw woonadviseur.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9