ïeen belastingverhoging reinigingsrechten omlaag Mogelijk heroverweging B&W iver weghalen giftige planten „Geen reden tot angst, wel tot oplettendheid" emeentebegroting voor 1986 gepresenteerd: Bromfietser na val zwaar gewond Ernstig gewond bij aanrijding Vandaag in de Leusder Krant Inbraak ietske inmiddels weer thuis: Met borrel op achter stuur Gemeente in persbericht over giftige planten: Gevaarlijke baldadigheid Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden leusder krant VOLVO SERVA AMERSFOORT Geen krant ontvangen? Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie: 941494 Telex BDÜ 40261 Giro 871441 Abonnement 16,65 per kwartaal Uitgave BDU 8V rkrant DINSDAG 8 OKTOBER 1985 - 17e JAARGANG NO. 43 (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er worden geen gemeentelijke belastingen i/of heffingen verhoogd, en de reinigingsrechten dalen. Dat ijkt uit de gisteren tijdens een persconferentie gepresen- erde begroting van de gemeente Leusden voor 1986. Het illege van B&W spreekt er haar verheugenis over uit, dat idanks een korting uit het gemeentefonds van twee miljoen (durende de jaren '84 tot en met '86 weer een sluitende (groting aangeboden kan worden. Bovendien biedt die roting nog ruime mogelijkheden voor investeringen. Ook voor de toekomstige jaren men een veantwoord perspec- in het verschiet liggen Dit, idanks nieuwe bezuinigingen, ir de gemeente zich mee ge- nfronteerd ziet in de periode '87 en met '93. Het gaat daarbij om bedrag van 1 890 000- ele in de het ren met UDGETPROGRAMMA Het investeringsvolume voor 86 bedraagt ruim drie miljoen Iden Voorgesteld wordt uit de cidentele budgetruimte en de sal- eserve reserveringen of uitga- te doen tot een totaal van 757.400,- Vast uitgangspunt daarbij blijft, die financiële ruimte met een identeel karakter in principe niet irdt gebruikt voor structurele uit- ven. Uit de saldireserve kan een be drag van 1.435.000,- aan de incidentele budgetruimte (ten be drage van ruim 1.3 miljoen) worden toegevoegd De ruim 2,7 miljoen gulden worden volgens wat het college voorstelt, als volgt besteed - drie ton als bijdrage aan de aanloopverliezen CAI (zie elders in de krant); - reservering voor eventuele ver liezen van het CVA/IAM ten be drage van drie ton; - een reservering voor de aanleg van begraafplaatsen ter hoogte van een half miljoen gulden. - een reservering van een miljoen gulden voor de aanleg van het fietspad langs de Asschatter weg; - een bijdrage in de kosten van de bouw van een nieuwe brand weergarage ter hoogte van 275.000.-; - een eenmalige subsidie aan de personeelsvereniging (die haar derde lustrum viert) van 10 000,-. Er blijft dan nog een bedrag van 372.000,- over, waarvoor men in het begrotingsjaar nog een be stemming kan vaststellen. STRUCTUREEL In structurele zin valt er in Leus den in 1986 861.000,- te beste den Ruim een ton daarvan komt ten goede van de verlaging van de afvalstoffenheffing/reinigingsrech ten. De rest van het bedrag 790.000,-) wordt gebruikt voor de uitvoering van het budgetpro gramma. De herkomst van de structurele budgetruimte is voor een belangrijk deel afkomstig uit de groei die de gemeente Leusden nog altijd ver toont. ,,Uit de cijferopstelling blijkt, dat door de hogere algemene uitkering uit het gemeentefonds en de meer opbrengst van de onroerend-goed- belasting als gevolg van de groei van Leusden, onder gelijktijdige inperking van de uitgaven, opnieuw het zogenaamde inverdien-effekt is ontstaan. Dit effekt levert een ver hoging van het gemeentelijke bud get op van ongeveer zes ton. De bezuinigingen van het Rijk kunnen hier helemaal worden opgevan De reinigingsrechten kunnen omlaag Dat komt mede door de bereidheid van de Leusdense bevolking, medewerking te verlenen aan het gescheiden ophalen van huisvuil aan de bron ..Daarvoor verdienen de Leusdense inwoners een compliment, aldus wethouder Fons Ummels gisteren op een persconferentie over de begroting voor 1986 gen." zo schrijft het college in haar Nota van Aanbieding. HEFFINGEN Alhoewel de algemene uitkerin gen uit het gemeentefonds voor Leusden in dit én het volgend jaar samen een korting van 450.000,- vertonen, en de gemeenten dit kunnen compenseren met het ver hogen van de eigen heffingen en belastingen, zal dat in Leusden niet gebeuren. ,,Ons belasting- en tarievenbe- leid is erop gericht, de koopkracht van de inwoners van Leusden niet nadelig te beïnvloeden,'' zo meldt men in de Nota van Aanbieding. Daarom stellen wij voor, de tarie ven van de afvalstoffen te verlagen van 181,- en 150,- naar res pectievelijk 170-en 140,-, het tarief van het reinigingsrecht te verlagen van 181,- naar 170,- en de overige gemeentelijke belas tingen en tarieven voor 1986 weer te bevriezen op het peil van 1984,'' aldus het college. RESERVERING In het recente verleden heeft de gemeente Leusden relatief weinig onderhoudskosten gekend Dat had als oorzaak, dat de gebouwde omgeving relatief jong was. Lang zaam maar zeker echter, lopen de onderhoudskosten aan gebouwen, wegen en rioleringen op. Momen teel worden meerjarenplanningen opgesteld voor het onderhoud van wegen, gebouwen en gemeentelij ke sportvoorzieningen. Aan de hand daarvan zullen uit de aanwe zige reserves onderhoudsfondsen worden geschapen, zo wordt in de Nota van Aanbieding gemeld. De politieke discussie hierover - dit voor alle duidelijkheid - moet overi gens nog worden gevoerd. LEUSDEN - Gisterochtend kreeg de politie een melding binnen over een man, die langs de Arn- hemseweg zou liggen. Men ging poolshoogte nemen, en vond naast het fietspad bromfietser G. v.d. M uit Woudenberg Bij het afremmen en ontwijken van tegenliggers was hij ten val gekomen Hij werd met een gebroken heup naar zieken huis De Lichtenberg in Amersfoort overgebracht. LEUSDEN - De 67-jarige fietser P. H. uit Leusden Zuid raakte vori ge week vrijdag bij een aanrijding op de Leusbroekerweg zwaar ge wond De man fietste langs de weg, in de richting van Scherpenzeel, toen hij plotseling linksaf sloeg met de bedoeling, een erf op te rijden Daarbij lette hij echter onvoldoende op. Automobilist E v.d. B. uit Scherpenzeel was de fietser op dat moment al dicht genaderd On danks sterk afremmen en een po ging, de fietser te ontwijken, kon hij echter een botsing niet meer voor komen. Met onder meer een gebro ken been en een hersenschudding werd H overgebracht naar zieken huis De Lichtenberg in Amersfoort. Meer nieuws over de gemeentelijke begroting pag. 3 Circus Holiday vandaag nog te bezoeken in Leusden pag. 4 Ondanks nieuwe opzet weinig verrassingen bij Dorpsconcert pag. 5 Modeshow in Ons Gebouw pag. 5 Autonieuws pag. 6 Pakslaag Roda (za.) pag.7 Winst voor Roda (zo.). pag.7 Antilopen laten winst glippen pag.7 Lisiduna succesvol pag. 8 Hockeyers zetten successenreeks voort pag. 9 Sterk begin Haaien in C-competitie pag. 9 LEUSDEN - Bij een inbraak aan Gironde, vorige week van vrijdag op zaterdag, heeft men een hoe veelheid papiergeld ontvreemd. Men verschafte zich toegang tot de woning door uit de voordeur de glaslatten te lichten en vervolgens de ruit te verwijderen ■ant. >wel illen LEUSDEN - De mogelijkheid bestaat, dat het Leusdense college van B&W terugkomt op het vorige week genomen besluit, de giftige ligusterstruiken bij het speelterreintje aan de Achterveldse Deliana van Weedestraat - voorlopig - niet weg te halen. Oorzaak van die mogelijke heroverweging is het feit, dat de adjunkt-direkteur van de GG&GD, dokter Bangma, hierover kontakt heeft opgenomen met burgemeester Rade maker. Deze heeft tijdens dat telefonische onderhoud toegezegd, een brief over de medische aspekten, die de heer Bangma het college zal doen toekomen, mee te laten wegen in een definitief besluit. Men streeft ernaar, dat besluit al vandaag te nemen. Of dat lukt is echter een andere zaak, mede omdat men van gemeentewege voorkeur geeft aan een bredere benadering van het probleem. Het verdient de voorkeur, aldus gemeente lijk woordvoerder Hans Hermans, dat criteria worden opge steld, die in heel Leusden kunnen gelden. Bovendien is men nog steeds voornemens, de beplanting bij alle speelplaatsen nader te bekijken. Het goede nieuws intussen is. dat Wietske Fousert, het twee jarige Achterveldse meisje dat door het eten van liguster-bessen met ernstige vergiftigingsverschijnse len in het ziekenhuis belandde, afgelopen vrijdag weer thuis is ge komen Het medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat er weliswaar sprake is van een aangetaste le verfunctie, maar het herstel ver loopt voorspoedig. De heer Fousert heeft, op aanra den van de behandelende kinder arts. vorige week kontakt opgeno men met de GG&GD te Amers foort. De adjunkt-direkteur van die instelling heeft vervolgens Leus- dens eerste burger gebeld, en ge vraagd of een heroverweging van het besluit van B&W mogelijk was. Hij wilde hiertoe een brief aan het college sturen, met relevante medi sche gegevens Burgemeester Ra demaker zegde daarop toe, dat een dergelijk schrijven, na in het college te zijn beoordeeld op de vraag in hoeverre men het van toepassing zou achten, zeker mee zou wegen. In hoeverre dat vandaag zi|n beslag al heeft gekregen is uiter aard nog niet bekend. Temeer, daar men er bij de gemeente prijs op stelt, de beplanting in zijn ge heel. en met name bij speelplaat sen, nog eens nader te bezien. Intussen is het zeker, dat Jan Fousert een eis tot schadevergoe ding tegen de gemeente Leusden in zal dienen Jk zal de gemeente aansprakelijk stellen voor de gele den schade, en voor nog te lijden schade. Mijn dochtertje is ernstig vergiftigd, en dat is niet niks," aldus Fousert Los daarvan zal hij zijn beklag doen bij de Commissaris der Ko ningin van de provincie Utrecht Fousert verwijt het Leusdense col lege van B&W onbehoorlijk be stuur. ,,Dat moet men los van de emotie zien Maar hoe de gemeen te Leusden omspringt met haar burgers, dat is werkelijk onvoorstel baar Ik voel me dan ook zeer gegriefd in mijn status als burger. Men heeft een onmenselijke hou ding ten toon gespreid, bij het begaan van een verbijsterende fout. Dat acht ik onbehoorlijk en onzorgvuldig bestuur, en daar zal ik me bij de betreffende instantie over beklagen Als het zo moet, dan zullen de heren in Leusden nog merken, dat burgers niet altijd over zich laten lopen Daarbij moet ik zeggen, dat ik het betreur dat het zover is gekomen. Maar om het er nu maar bij te laten zitten, vind ik onjuist. Daarvoor zijn de dingen die er zijn gebeurd te ernstig Boven dien blijft het feit bestaan, dat het hier gaat om een situatie, die de volksgezondheid bedreigt, en die het Leusdense gemeentebestuur feitelijk in stand houdt. Dat kan niet juist zijn. Want in principe is het toch zo, dat zij die verantwoordelijk zijn voor het plaatsen van die strui ken, ze ook moeten weghalen," aldus Jan Fousert. PERSBERICHT Bij de gemeente Leusden is de gang van zaken rond het vergifti- gingsgeval inmiddels aanleiding geweest tot het uitgeven van een persbericht, dat we hiernaast af drukken. LEUSDEN - In de nacht van zondag op maandag werd de Leus dense automobilist A V aange houden op Henegouwen. Hij bleek teveel alcohol te hebben genuttigd. Na de blaastest volgde een bloed proef en een rijverbod fieer Foussert. vorige week met de spade in de aanslag (rechts op de zal zich bij de Commissaris van de Koningin beklagen over het ieentebestuur van Leusden je Nov Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm) Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage- !i|ks van 9 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur geopend Zaterdags gesloten LEUSDEN - „Enkele dagen geleden heeft een 2-jarig meisje, in een ken nelijk onbewaakt ogen blik, bessen gegeten van een struik, die deel uit maakt van de beplanting rond een binnenplaats in Achterveld. Dit heeft bij haar tot ernstige vergifti gingsverschijnselen ge leid," aldus een persbe richt van de gemeente Leusden. ,,De struik in kwestie is een liguster, die vooral als haag- plant op grote schaal in parti culiere tuinen wordt gebruikt, maar ook als heester veelvul dig wordt toegepast in openba re plantsoenen. De liguster heeft met een groot aantal andere sierplanten gemeen, dat er bij consumptie vergifti gingsverschijnselen kunnen optreden. Een bekend voor beeld hiervan is de gouden regen, waarvan vooral de za den sterk giftig zijn Tot de giftige sierstruiken en -bomen behoren onder andere ook lij sterbes, cotoneaster, vuur- doorn, meidoorn, brem, lau rierkers, blazenstruik (coke- tea), fluweelboom, paardekas- tanje, hulst, kardinaalsmuts. pruikeboom (cotinus), herts- hooi, karmozijnbes, sneeuw- bes, kornoelje, maagdenpalm, taxus, thuja, beuk (beuke- nootjes!) en eik." „Deze opsomming is bij lan ge na niet volledig Stelregel moet dan ook zijn dat kinderen van jongs af aan wordt geleerd geen bessen van sierplanten te eten en evenmin op takjes, stengels en blaadjes te kau wen, omdat ook die vergiftigin gen kunnen veroorzaken. Zo zijn onder meer vergiftigings- gevallen bekend die veroor zaakt werden door het kauwen op takjes van de acacia en de gouden regen." NADER BEZIEN „Leusden staat bekend als een aantrekkelijke woonge- meente, juist vanwege het vele aanwezige groen Een groot deel daarvoor kan zoals ge zegd bij consumptie in min of meer ernstige mate vergifti gingsverschijnselen opleve ren. Van veel andere planten is (nog) niet bekend of en zo ja, in welke mate zij bij consumptie gevaar voor de gezondheid opleveren. Streven naar abso lute veiligheid zou in dit geval aanzienlijke kaalslag in de Leusdense plantsoenen en tui nen betekenen Wel is het ge beurde in Achterveld voor het gemeentebestuur aanleiding de keuze van de beplanting rond speelplaatsen nader te bezien en in het bijzonder de aanwezigheid van besdragen- de struiken aan de rand van speelplaatsen te heroverwe gen Tevens zal een voorlich tingsbrochure worden sa/nen- gesteld over giftige planten, struiken en bomen „Overigens moet het risico dat giftige planten opleveren ook niet worden overtrokken. Twee erkende autoriteiten op het gebied van giftige planten, de heren drs.J W. deBruynen ir F. Schneider, die respectie velijk als apotheker en plant kundige zijn verbonden aan het Instituut voor de Verede ling van Tuinbouwgewassen in Wageningen. constateren in de inleiding van hun boekje „Giftige planten in en om huis" dat vergiftigingen door planten gelukkig weinig voorkomen. Verder merken zij op, dat wie met enige kennis gewapend is voor geen enkele plant „bang" behoeft te zijn. Daar voegen zij de volgende behartigenswaar dige woorden aan toe: „Be denk bovendien wel dat u in uw badkamer, keuken, kelder en garage vele vergiften bewaart die door hun aard en hoeveel heid en concentratie vele ma len gevaarlijker zijn dan de bewoners van uw vensterbank en voortuintje. Denk hierbij maar eens aan zaken als ben zine. petroleum, terpentine, bleekwater, allerlei schoon maakmiddelen en niet te ver geten de vele bestrijdingsmid delen en medicamenten, waarover wij tegenwoordig de beschikking hebben." „Eigenlijk zijn het alleen ae kleine kinderen die in een aan tal situaties werkelijk bescher ming tegen planten behoeven. Immers zij kunnen in de eerste plaats minder vergif verdragen dan een volwassene en in de tweede plaats zijn zij voortdu rend op onderzoek uit. Dat laatste betekent onder andere dat zij veel dingen ter nadere kennismaking in de mond ste ken Ten aanzien van boxkin deren verdient het daarom aanbeveling om zekerheidhal- ve alle planten buiten hun be reik te houden Dat hoeft met kleuters normaal gesproken al niet meer, die hebben veel meer aan verstandige voor lichting en zijn eigenlijk veel beter beschermd indien zij van jongs af aan vertrouwd zijn geraakt met giftige planten", aldus het persbericht. LEUSDEN - Bewoners van de Esdoornhof hebben bij de politie gewezen op een aldaar ontstane, gevaarlijke situatie Doordat het - in verband met het ingaan van de normale tijd - zo vroeg donker is, schept de jeugd er momenteel kennelijk genoegen in, om het verkeer op de Middenweg allerhande onverwachte hindernissen voor de wielen te deponeren, in de vorm van steentjes en stenen Aangezien er ter plaat se echter nogal stevig wordt gereden, heeft dit al enkele malen tot gevaarlijke situaties geleid. De politie houdt extra toezicht. De bewoners hebben inmiddels ook de gemeente schriftelijk van een en ander op de hoogte gesteld. (advertentie) dealer \oor Amersfoort e.o. Amslerdamseweg 7 Tel 033-630154 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1