„Een eend is vaak gewoon grappig, maar een gans is soms net een hond" Nannette Dijkdrenth vertelt over het fokken van ganzen Wanneer ik er aan kom, begroeten ze me door allerlei geluiden te maken" „Er zijn dieren, die zo vertrouwd zijn met ch mens, dat ze daar geen hinder van ondervinden" „Een eigen boerderijtje bewonen en exotische vogels fokken, dat was toch wel erg kapitalistisch!" sai iph no DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 interview 10 (Van een speciale medewerkster) HOOGLAND - De laatste jaren tonen veel mensen in Nederland een grotere interesse voor de natuur en de dieren. Voorlichting van het IVN, de Vereniging van Natuurmonumenten, Greenpeace, programma's zoals 'Ja, natuurlijk' en andere natuurfilms hebben daar on getwijfeld veel toe bijgedragen. In ons waterrijke landje krijgt iedereen wel eens te ma ken met watervogels, zoals eenden, zwanen en gan zen. Maar dat ganzen zulke leuke en interessante die ren zijn zal de meeste mensen misschien toch verba zen. Zo niet Nannette Dijkdrenth: zij weet er alles van en daarom lieten wij haar eens uitgebreid aan het woord. In de boerderij aan de Lindeboomseweg in Hoogland, waar Nannette en haar man wonen, worden we gastvrij ontvangen en vertelt Nannette hoe zij er toe gekomen is ganzen te houden en fokken. „Het zit eigenlijk in de familie. Mijn grootvader importeerde en exporteerde „grote" dieren en mijn grootmoeder had een zaadwinkel aan de Goudsesingel in Rotterdam. Mijn grootvader, die als hobby het houden van kanaries had, was door die kleine dieren eigenlijk op het idee gekomen om ook eens met grote dieren te gaan werken. Hij zocht kontakt met dlerenvangers die groot wild in Afrika haalden en dit doorverkochten aan dierentuinen. Zo maakte hij afspraken, dat wanneer er in de haven van Rotterdam zo n boot met wilde dieren aankwam hij daar dieren van zijn gading mocht uitzoeken. Deze dieren deed hij dan in quarantaine in diergaarde Blijdorp. Dit alles speelde zich af in het begin van 1900. Dat was natuurlijk een heel andere tijd. Er was toen bijvoorbeeld ook veel vraag naar veren die de kleren opsierden, destijds was dat een statussymbool. Wanneer de dieren uit quarantaine kwamen, verkocht mijn grootvader ze door naar dierentuinen in Bazel, Hamburg en andere steden. In de jaren "30 liet hij een groot huis bouwen in Zeist en zijn zoon, mijn vader dus. hielp mee met de bouw van dat huis Nu was mijn grootvader een grote man met donkere ogen, ik was eigenlijk een beetje bang van hem. Er werd ook van hem gezegd, dat hij met zijn ogen dieren kon dwingen Zo gaat het verhaal dat toen hij eens met een panter door de straten van Rotterdam liep (dat gebeurde om reclame te maken), dat hij dat dier heel strak aankeek en het daardoor rustig kreeg. Hij was dus heel geschikt voor dat werk, imponerend en autoritair als hij was. Mijn vader was echter klein van stuk en hij zei tegen zijn vader ..Ik kan dat niet met die grote dieren, ik wil me liever op vogels gaan toeleggen' Hij is een echte liefhebber van dieren, heeft het geduld om de vogels rust te geven en hij stelt niet de „handel" centraal Zo werden er dus bij dat huis tal van compartimenten gebouwd Een compartiment is eigenlijk een heel ruim hok waarin een stuk grond, een vijver en een nestkastje voor een optimale omgeving voor een paar vogels zorgt Hij legde zich toe op het fokken en verkopen van sierfazanten. siereenden. papegaaien, tropische vogels, zwanen, en ganzen. Daar. dicht bij het riviertje de Grift, ben ik opgegroeid en ik ben dus van jongs af aan al met vogels opgetrokken Nu staan op die plaats eengezinswoningen, slechts enkele bomen herinneren aan die tijd. zelfs de betonnen sloten zijn door kraanwagens verbrijzeld In het jaar 1969 werd Nannette s vader onteigend Hij had altijd van zijn vak gehouden, maar zag wel heel duidelijk dat één en ander veel met luxe te maken had „Na de oorlog waren er eigenlijk niet veel mensen met titels zoals jonkheren en baronnen meer De luxe ging er uit. Mensen met titels en/of geld kregen andere hobbies, ze kopen nu liever een jacht. Als je siervogels koopt moetje daaraan toch veel zorg en tijd besteden." In datzelfde jaar, 1969 dus, ging Nannette naar Rotterdam om een M O studie Frans te volgen. Al spoedig trouwde zij en na verscheidene omzwervingen kwam zij in 1977 aan de Lindeboomseweg terecht. En omdat het bloed kruipt waar het met gaan kan. zei ze tegen haar vader „Ja, nu wil ik toch ook wel erg graag iets met ganzen doen Dus ging ze met hem verschillende vertrouwde adressen van fokkers langs om aankopen te doen Van haar vader leerde ze ook om niet meteen te dure ganzen te nemen haar eerste bezit was een paar jonge kolganzen Verder moesten er natuurlijk een grote afrastering, een volière en compartimenten worden gemaakt Later werd er ook een vijver gegraven, want watervogels hebben echt water nodig VOOR-EN TEGENSPOED In de eerste jaren fokte zij ook met nongansjes en goudoogjes De namen spreken bijna voor zich Nannette laat verscheidene boeken met prachtige afbeeldingen zien Vooral de zeer overzichtelijke catalogus van de Engelse artiest en deskundige op vogelgebied Peter Scott (een vriend van de fam Dijkdrenth) is wel heel fraai geïllustreerd Bij het bekijken van de catalogus blijken er ontzettend veel soorten en families eenden, zwanen en ganzen de wateren van de wereld te bevolken. Na drie jaar kun je bij een gans eieren verwachten en als alles goed gaat. kan hij een hoge leeftijd bereiken, wel 40 jaar Niet alle ganzen van Nannette Nannette Dijkdrenth temidden van haar siervogelparadi/s aan de Lindedoomseweg niets van ons weten en wendden arrogant de koppen af!" En Nannette vervolgt „Een zwaan is meer op zichzelf en heeft een heel groot gebied nodig, anders wordt hij agressief. Wanneer hier dus ook zwanen zouden zijn, zouden die de ganzen verstoren, waardoor ze niet tot leggen komen, de ganzen zouden dan maar gewoon wat grazen en rondlopen en verder niets doen." Wat gebeurt er nu wanneer er „vrije" ganzen overvliegen die naar warmere streken trekken? Nannette. „Een gans heeft natuurlijk die migratiedrang. de lucht is er voor die beestenik vind het ook altijd een prachtig gezicht wanneer ze overkomen. Wanneer dat gebeurt, roepen ze. je ziet ze als het ware remmen en ze lijken er over na te denken om bij hun familieleden neer te strijken Wanneer ze mij echter zien gaan ze weerweg. De kolganzen en de nonganzen roepen terug. Het eerste goudoogje dat ik had was een rusteloos dier. zij is gaan „lopen" Van oorsprong was zij natuurlijk vertrouwd met de natuur, ik Hawaï nadat hij bijna met uitsterving was bedreigd Op de vraag of de ganzen met specifieke ziektes te kampen hebben antwoordt Nannette „Nee. eigenlijk niet. je koopt gezonde dieren en ze zijn moeilijk te kwetsen door hun veren 0c. 's winters zijn ze beschermd door hei dikke verenkleed. Het meest kwetsbar aan de gans zijn de zwemvliezen daarom letten we scherp op, dat er geen distels groeien die de poten zouden kunnen beschadigen Ik denk wel, dat bepaalde vormen van milieuverontreiniging, zoals zure regen invloed hebben op de gezondheid van de ganzen Ganzen zijn eigenlijk natuurlijke maaimachines zij eten het gras en de zaadjes, ik denk dat dit ook op de eierstokken „slaat", daardoor krijg je minder bevruchte eieren Mijn vader heeft het ook opgemerkt wanneer je vroeger 6 eieren had. konje op 6 kuikens rekenen. Dat is nu niet meer zo Als je van zes eieren vier kuikens hebt. mag je al blij zijn. Ik hebdij ook aan „Wild fowl trust" in Enaeland zullen deze respectalele leeftijd echter bereiken's nachts wil er wel eens een bunzing rondsluipen en een gaps te pakken nemen Voor een overgebleven gans moet n dan weer een nieuwe partner worden *gezocht Ook werd een oude kolgans verliefd op een jong goudoogwijfje (een zeldzaamheid) De kolgans bleef standvastig in de liefde en paarde met het goudoogwijfje. dat al spoedig enkele eieren legde toch is het met die eieren niets geworden, omdat deze beide soorten onverwant zijn. Nannette „Hieruit bleek weer eens dat je het ras zuiver moet houden, anders krijg je onvruchtbare eieren We begeven ons naar het ruime terrein waarop de ganzen zich bevinden. Het geurt daar heerlijk naar kruiden en wilde planten Nannette vertelt, dat de ganzen het liefst eten van weiland gras met laag groeiend .onkruid", zoals weegbree en hondsdraf Aan zuring hebben ze een hekel, maar gelukkig groeit dat nu niet veel meer op het terrein je moet het met wortel en tak uitroeien Als we aankomen maken de ganzen echter dat ze wegkomen en ok bij het roepen van Nannette reageren ze niet nu er vreemden bij zijn en de zorg van de ouderparen voor de kleintjes centraal staat Nannette haalt er de voerbak uit en lokt ze zachtjes naar een hoek Zeis in het bezit van twee paar vlekbekken, een paar uit India en één paar uit Zuid-Afrika De vlekbekken zijn familieleden van de grauwe kwaker die we hier in veel vijvers en sloten zien rondzwemmen en die wij gewoon „eend" noemen Nannette zegt er over „die grauwe kwaker fokt maar aan. dat fcomt omdat hij inheems is maar voor alle exotische soorten moet je voor ideale omstandigheden zorgen." Van wat voorheen waarschijnlijk een hooiberg is geweest is nu een mooie voliere gemaakt een comfortabel onderkomen voor de zijdehoenders Zij hebben een grappig „hoedje" op en hun verenpak ziet er inderdaad zijig uit Zij hebben echter ook een taak in dit leven te vervullen omdat zij zo n lief en trouw karakter hebben (meer dan een gewone kip) broeden zij vaak eieren van de eenden uit Wanneer de kuikens uit het ei zijn gekomen verzorgen zij ze goed en voeden ze zelfs nog op Na de zijdehoenders dalen we nog even af naar de kelder waarin de broedmachine staat. De twee eieren die erin zitten hadden eigenlijk al uit moeten zijn en Nannette geeft ze dan ook niet veel kans meer Ondereen grote lamp kunnen de eieren „geschouwd" worden Dat betekent dat je de ontwikkeling door de schaal heen op de voet kunt volgen GEDRAG Niet alleen over de vele soorten watervogels en het fokken daarvan weet Nannette veel te vertellen, ook over hun gedrag raakt zij niet gauw uitgepraat. Zo heeft zij ook een mandarijneend gehad. Dat is de mooiste eend die er bestaat schitterend van vorm met een fraai gekleurd verenpak. Zo n eend kan absoluut niet op éen terrein met bijvoorbeeld muskuseenden. Die hebben heel goed in de gaten hoe mooi zo'n mandarijneend is. ze worden Ik praat ook tegen de ganzen, je hebt er echt kontakt mee Ik geloof zelfs, dat ze je aanvoelen Mijn vader zei al „De ganzen responderen enorm op jou". Wanneer ik er aan kom. komen ze naar me toe en begroeten me door allerlei geluiden temaken Nu ze jongen hebben, zijn ze meer op hun gezin gericht De ganzen kunnen ook echt verontwaardigd zijn Zo waren wij eens met vakantie en mijn schoonouders pasten op Doordat we vertraging opliepen kwamen we wat later aan, zodat ze 's morgens geen voer hadden gekregen. Toen we ze. thuisgekomen gingen voeren wilden ze denk dat ze de kolder in haar kop kreeg en misschien een partner is gaan zoeken Nannette vertelt dat er een tijd is geweest, dat men het op verantwoorde wijze fokken van siervogels op één lijn stelde met het houden van mestkalveren en legbattarijen: „Dat was in die periode, dat Hans Bouma in het openbaar uitsprak, dat hij tegen dierentuinen was. ja tegen het feit dat welk dier dan ook in gevangenschap verkeerde. Zelf vind ik het verkeerd van het Dierenbevrijdingsfront om zomaar dieren vrij te laten. Er zijn dieren, die zo vertrouwd zijn met de mens. dat zij daar heus geen hinder van ondervinden. De dieren lopen hier ideaal Tegenwoordig is men wel een beetje van die ideeén teruggekomen, de grootste groep van die mensen woont in de stad en was wat al te theoretisch bezig. In die tijd praatte ik enigzins voorzichtig over hetgeen ik hier aan het doen was; ik werd er echt scheef op aangekeken want, dat we een eigen boerderijtje bewoonden en dan nog bovendien exotische vogels fokten, dat was toch wel kapitalistisch." Als positief resultaat van een zorgv uldige manier van fokken laat Nannette een artikel uit een boek van het Wereldnatuurfonds zien, hierin wordt vermeld dat Peter Scott in staat was de Hawai-gans terug te plaatsen in geschreven, maar zij wilden het niet publiceren, ik denk. dat ze liever alleen over positieve resultaten schrijven. Ook kan het voorkomen, dat ganzen niet leggen omdat ze angstig zijn en las van „stress" hebben. Dieren die zouil het wild komen, leggen soms ook niel omdat er nog veel angst in zit Ganzen hebben echt een routine, in hun dagpatroon kun je een bepaalde cyclus ontdekken Ze grazen, gaan zwemmen waarna hun veren nat zijn en het verenpak weer opgemaakt dient te worden door middel van „pluizen" Door het pluizen brengen ze wat vet over hun veren Kunnen ze dit niet doen. dan zouden ze „lek" worden en zinken Ze hebben dus echt v/ater nodig en dat was deze winter wel een klus wanneer het 20° gevroren had. moest* dat wak hakken en ik zei dan maar tegen mezelf, ja het is echt nodig Nannette vertelt dat een onweersbui met kletterende regen voor jonge gansjes fataal kan zijn. „Die hebben namelijk nog niet dat vet en de donslas &9 9 biedt dan ook geen bescherming Daarom moet de moeder erop gaan zitten maar die is bij zo n onweersbui vaak erg nerveus Misschien komt dal omdat zij van oorsprong van het Zuidelijk halfrond afkomstig zijn en de onweersbuien hier wat anders zijn." Uitgezwaaid door Nannette en met een doosie heerlijke eitjes van het zijdehoen in de tas keren we huiswaarts. «hui! sn.vo Vanc Koe roene ikerke pnde\ zate Groe |ortw< O.Vai Jag 8 Berke *4223 spoe Pag- ei (sites ins as leek it'il .1 Af nkam 0 Of nvan van ;ndu n op it 20 C en f< uur e teek werij rerstc Irecef Ap< el. 14 11 C v jor wg< oes fet o| oud enter anda gend i, Hai Nc ek, B< anen denb 1 irof svuil rt in neen rsvel er in dien: tloon jaloers en beginnen te vechten Wat ook echte vechterbazen zijn. zijn ganzen uit Zuid-Amerika en de Falkland-eilanden' Op een lachende opmerking onzerzijds antwoord Nannette „Ja vroeger hadden we thuis een Cubaanse gans. die noemden we Fidel, hij vertoonde beslist enkele eigenschappen, die we bij Fidel Castro ook meenden op te merken Wat is nu het verschil tussen een gans en een eend*!* Nannette „Een eend is vaak gewoon grappig, maar een gans is net een hond Hij is slim en richt zich ook op een bepaalde persoon. De beroemde etholoog Lorenz, die veel baanbrekend onderzoek heeft verricht ging ook met zijn ganzen zwemmen (Lorenz is de man. die ontdekte, dat pasgeboren gansjes achter de eerste de beste persoon die ze zien aanlopen, en die als hun moeder besch^- iwen USDI ingui en zi eling ellijk Jl var keling «est !SC0 eba; van iukkic 41 pi Me 2 kn

Leusder Krant | 1985 | | pagina 10