„Voorkom in de toekomst dergelijk onbehooriijk en onzorgvuldig bestuur Vrouwen geven aandacht aan gezondheid, veiligheid en milieu Jan en Gerrie Fousert in brief over kwestie rond giftige ligusterbessen aan gemeenteraad: Persbericht gemeente is net zo giftig, als bessen van ligusterstruik" Hier is sprake van bestuurlijke arrogantie' „Men gaat nergens in op de werkelijkheid" Bijeenkomst van gezamenlijke vrouwenverenigingen Muzikale koffiemorgen Verloren Schrijfavond Amnesty Int. Bloemschik cursus in 't Vooronder iONDERDAG 10 OKTOBER 1985 rk, plaatselijk nieuws (van éen onzer verslaggevers) CHTERVELD - Achtervelder Jan Fousert heeft begin deze een brief op poten aan de Leusdense gemeenteraad luurd. Onderwerp van dat schrijven is de manier, waarop college van burgemeester en wethouders in eerste antie heeft gereageerd op een verzoek van Fousert, giftige sterstruiken te verwijderen van een speelplaatsje vlakbij woning. De onmiddellijke aanleiding daartoe vormde de jiftiging van het tweejarig dochtertje van de familie isert, Wietske. Het meisje is inmiddels weer thuis uit het lenhuis, en maakt het goed. bestuurlijke onwil, die Fousert in zijn brief onder meer ichrijft als „arrogant" heeft ertoe geleid, dat Jan Fousert iddels op twee punten aktie heeft ondernomen. In de ;te plaats heeft hij in een brief van 4 oktober aan het ege van B W datzelfde college aansprakelijk gesteld. In Iweede plaats heeft hij in een brief van 7 oktober de eenteraad verzocht, stappen te ondernemen die ertoe ten leiden, „dat een dergelijk onbehoorlijk en onzorg- lig bestuur in de toekomst wordt voorkomen". „ONBEWAAKT" Een ander punt. waar Jan Fou sert en zijn vrouw Gerrie over vallen, is de formulering ..in een kennelijk onbewaakt ogenblik'zo als dal in het gemeentelijk persbe richt verwoord staat ..Dat wekt toch een nare indruk, terwijl dat speelterrein, dat men in het persbe richt óók al hardnekkig bestempelt als .binnenplaats praktisch aan sluit aan onze tuin Je hoort Wiets ke praten, je hoort ze spelen, en om de zoveel minuten kijk je om de hoek. dus dat klopt niet met de manier, waarop men dat bij de gemeente denkt te moeten ver woorden „Dat valt trouwens op in dat bericht, dat men nergens ingaat op de werkelijkheid We hebben het zit Jan Fousert nog steeds dwars Zorgvuldig formule- •at hij zijn kritiek op het (niet) elen van het college van B men, want ie moet toch ook lomen dat de mensen denken, met de éen of andere neu- le doen hebben zegt hij er was dan een overbodige rking, want die indruk maakt erminst. Zowel in zijn verhaal de brieven die hij inmiddels geschreven wordt uiterst ildig formulerend ingegaan feiten Feiten, die Jan Fou- imiddels tot een zekere mate ngehouden woede hebben omdat hij zich als burger gemeente Leusden behan- oell als een soort querulant. SBERICHT EN den rge zijn ouw i de ping e 10 19 i hel i.t.v. per- eus- ling- e bij en). 1 ok- ober 8.30 ente- amer van Iwer- luele lelijk rden gevoel werd nog versterkt iel verschijnen van een pers van de gemeente, onder in onze krant van afgelopen ag Daarin was sprake van kennelijk onbewaakt ogen- »aarin het dochtertje van de Fousert van de giftige bes- ad gesnoept, en wordt een aantal planten genoemd dat ens giftig is, en toch in tuinen ienbaar groen veelvuldig gesignaleerd Bovendien mdat persbericht nog gewe- p giftige zaken, die in ieder wel in het huishoudkaste jmen en wordt een auteur erd. die aan zijn eigen woor- ■olgens Jan Fousert. die de heeft opgebeld - een heel e uitleg geeft, dan die welke persbericht wordt gesugge- i persbericht is kenmerkend Ie arrogantie, waarmee men ;n gemeentehuize gedraagt «ichte van de burger stelt flusert En na enig naden- feite is dat persbericht van de gemeente net zo giftig, als de bessen van de ligusterstruik Naar aanleiding van het persbe richt heeft Jan Fousert gisteren niet stilgezeten Hij nam kontaktopmet éen van de auteurs van het boekje Giftige planten in en om huis' waaruit in het persbericht geciteerd is ,,Die auteur, ir F Schneider, was het met de strekking van zijn citaten, zoals ze nu gebruikt zijn, helemaal niet eens aldus Jan Fousert In de eerste plaats vond hij het onjuist, om zo maar een hoop planten op 'n hoop te vegen, en te beweren dat ze allemaal giftig zijn, zoals in het persbericht is gebeurd Van de genoemde mei doorn. zei de heer Scheneider maakt familie van hem zelfs jam Dus dat dat zo maar in dit verband werd genoemd vond hij'onzin. Gif tigheid is bij planten in een grote verscheidenheid van mate aanwe zig. en kan niet over éen kan worden geschoren, vond hij Een ander punt van kritiek was, dat er ook nog eens op werd gewezen dat ook blad en bast giftig is Schneider zag daar het nut niet zo van omdat bij gebruik door kinderen de nadruk vaak juist ligt op aantrekkelijke dingen, zoals ge kleurde bessen Dat men planten met dergelijke vruchten bij kinder speelplaatsen plantte vond hij dan ook niet verstandig aldus Jan Fousert Tenslotte liet de heer Schnei der weten dat hij zich- als deskun dige - achter het standpunt van de familie Fousert opstelde Dat wil zeg gen, dat ook hij van mening is dat de planten op die plaats verwijderd moeten worden ..En daar heeft hij aan toegevoegd, dat de gemeente, waar men niet de moeite heeft genomen, hem in een eerder sta dium te vragen wat hij ervan dacht, hen daar best over op kan bellen vertelt Jan Fousert hier niet over de giftige hoeia- hoela-plant in Zuid-Amerika. maar over giftige ligusterstruiken, waar ons dochtertje een vergiftiging aan heeft overgehouden Dat is de rea liteit. hier, in Achterveld. .Maar nee, in zo n persbericht veegt men allerlei planten volledig onterecht op één hoop. men ver wijst naar ongerechtigheden die in ons keukenkastje staan, en die met de realiteit, de vergiftiging op zich. niets te maken hebben, kortom met veel humbug en omhaal gaat men nergens op de feiten in Dat pers bericht is net zo n mooie, maar zeer giftige bes het oogt aardig, maar je houdt er een rotsmaak aan over ELDERS Een ander punt. dat de familie Fousert verbaast is. dat uit kontak ten die ze hebben in andere ge meenten, en uit gesprekken die Jan Fousert gisteren daartoe spe ciaal heeft gevoerd, gebleken is dat men in andere gemeenten al lang en breed rekening houdt met het feit dat veel planten giftig zijn, en die dan ook juist niet plant bij zulke ..gevoeligeplaatsen, specifieke plekken waar het risico gewoon groter is, zoals kinderspeelplaat sen ,,lk heb gisteren een gesprek gehad met de heer De Vries, hoofd van de plantsoenendienst in Har derwijk. Die vertelde, dat men daar zowel bij nieuwe aanplant als bij het her-beplanten van kinderspeel plaatsen speciaal let op dit soort zaken Hetzelfde geldt voor om maar iets te noemen, de gemeen ten Barneveld en Ridderkerk Als je dat dan hoort, besef je tenminste nog eens, dat je niet overdrijft Want dat ga je bij de uitermate laconieke houding van Leusdens bestuurderen toch wel eens afvra gen overdrijf ik niet? Nou, dat is dus niet het geval, want ook elders houdt men al lang rekening met de giftigheid van planten bij het aan planten van risico-volle plaatsen Dat maakt daar zelfs deel uit van het beleid Vandaar dan ook, dat de arrogantie die er van de bestuurlij ke reacties in Leusden afstraalt, bijzonder onterecht is. lijkt me aldus Jan Fousert Intussen is hem bovendien ge bleken, dat de brief die van de GG GD onderweg is naar de ge meente Leusden, op dit punt ook aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. WOEDE Uit de brief aan het college van B W, die Jan en Gerrie vorige week verstuurden, blijkt wel hoe woe dend zij zijn over de uitermate koele reactie van Leusdens dage lijks bestuur Na het schetsen van de gebeur tenissen. waarbij zij verwijzen naar de in een bij de brief gevoegde bijlage, waarin dokter Kraus, de behandelende kinderarts vaststelt dat ,,een dergelijke giftige struik beslist niet in de nabijheid van een kinderspeelplaats thuishoort ver volgen zij hun schrijven met ..Naast het verdriet en de grote zorg die wij hebben over de ge zondheid van ons kind, heersen bij ons woede en verbijstering Woe- veiligheid en gezondheid van onze kinderen in gevaar is. Dit is onaan vaardbaar Wij sommeren u dan ook de gif planten onmiddellijk te verwijderen Voorts hebben wij de adjunkt- direkteur van de GGD Eemland, dr P Bangma, verzocht in te grijpen om de verwijdering van de planten te bewerkstelligen Wij stellen u aansprakelijk voor alle door ons geleden en nog te lijden schade en voor het leed dat ons en onze kinderen is overkomen ..Mocht er uwerzijds binnen 14 dagen geen bevredigende reaktie Wij wenden ons tot u om ons te beklagen over de handelwijze van het kollege van Burgemeester en Wethouders in het gemeentelijk apparaat inzake de vergiftiging van ons dochtertje In de bijlage treft u informatie aan over de voorge schiedenis. de recente gebeurte nissen en de medische aspekten (zie Leusder Krant d d donderdag 3 en dinsdag 8 oktober, red ..Op het moment van dit schrij ven staan de gifplanten nog steeds rond het kinderspeelter rein Hoewel wij met andere omwo nenden de gifplanten hebben mqe- J5 komen, dan zullen wij niet schro men juridische stappen tegen u te ondernemen en desnoods middels kort geding uw aansprakelijkheid in dezen vast te laten stellen," zo besluiten zij hun brief aan B W VERTROUWEN Toch blijven Jan en Gerrie Fou sert vertrouwen in het functioneren van de democratie in Leusden ,,We hebben een brief geschreven aan de Leusdense gemeenteraad Daar leggen we ons vertrouwen nu in Tenslotte is dat het hoogste bestuurscollege in de gemeente En als B W dan niet willen reageren, dan hopen we dat de gemeenteraad in deze aangele genheid orde op zaken stelt Want daar ligt de verantwoordelijkheid de vanwege de uiterst formele en arrogante reaktie uwerzijds op ons alarm-slaan ,.haal die gifplanten zo snel mogelijk weg' Er volgde een hard NEEN geen enkele ope ning biedend tot een vorm van dialoog Woede, vanwege de nog steeds aanwezige giftige planten die een direkte, zeer ernstige be dreiging vormen voor de gezond heid van onze en andermans kin deren Verbijsterd zijn wij. omdat wij vertrouwend op deskundigheid van de plantsoenendienst, nu konstate'- ren dat er giftige planten staan op een plek waar die nooit hadden mogen staan in de nabijheid van een plek waarvan wij dachten en vertrouwden dat die VEILIG was een kinderspeelterrein Wij verwijten u onbehoorlijk en onzorgvuldig bestuur waardoor de aldus*Jan Fousert ..Ik Heb trouwens, nadat ik hoor de dat men nog geen besluit had genomen, wel meteen al die strui ken zo gesnoeid, dat er geen onge lukken meer mee kunnen gebeu ren Maar die struiken lopen na tuurlijk in het voorjaar wel weer uit En alhoewel ik niet hoop, dat men er zo lang voor nodig heeft, heeft men dus nu de hele winter de tijd om tot de enige juiste beslissing te komen, en die planten te verwijde ren Ik zou zeggen dat men als gemeentebestuur nog nooit een kans heeft gehad, om het kwaad zo letterlijk bij de wortel aan te pak ken". voegt hij daar. voorzichtig formulerend aan toe In hun brief aan de gemeente raad schrijven Jan en Gerrie Fou sert het volgende .Geachte Gemeenteraad, pakt en voortdurend attent zijn om de allerjongste kinderen van het speelterrein weg te houden, is dit zowel uit gezondheids- als uit psy chisch oogpunt bezien een bizarre situatie waaraan zo snel mogelijk een einde moet komen. Daarom verzoeken wij u met klem uw in vloed aan te wenden om aan deze situatie een einde te maken Wij hebben gemeend u, voor zover dat in ons vermogen ligt. zo breed mogelijk te moeten informeren, omdat wij - hopen dat u zich mede hierdoor een oordeel wilt vormen - hiermee willen aantonen dat u niet met hysterische querulanten te maken heeft Want naast onze woede en ver bijstering liggen er de volgende feiten ..In de bijlage kunt u lezen hoe ondergetekende het voortouw heeft genomen om het speelterrein te laten renoveren Ik moet u zeg gen. dit is in plezierige en konstruk- tieve sfeer met de Plantsoenen dienst verlopen Zon ervaring stemde tot vertrouwen Des te gro ter de schok toen wij ontdekten dat dit vertrouwen niet terecht was met betrekking tot aangebrachte be planting; er stonden 12 zeer giftige planten tussen GEBEURTENISSEN Zodra wij de diagnose van Dr Kraus vernamen hebben wij alarm geslagen. Na overleg met direkt kwam het antwoord ..Neen, an ders kunnen we overal wel planten gaan verwijderen'dat was althans de strekking van zijn verhaal Ver bijsterd heb ik dringend en her haald verzocht met Dr Kraus kon- takt op te nemen ,,als ik u met kan overtuigen Dinsdagochtend heb ik bijna ge smeekt om de gifplanten weg te halen, hem gevraagd of hij de ernst en de situatie wel inzag en noq- Jan Fousert uit Achterveld. klacht tegen het gemeentebestuur maals naar Dr Kraus verwezen Ook wees ik hem er op dat het niet ging om planten struiken in het algemeen, maar om een door de Plantsoenendienst aangelegd speelterrein vlak achter de woon huizen van gezinnen met kinderen U kent de afloop, ook het kollege van B en W besloot de planten niet weg te halen Ten einde raad heb ben wij de planten ingepakt. Op donderdag, 3 oktober heb ik de adjunkt-direkteur van de GGD Eemland. dr P Bangma. verzocht in te grijpen, waarna B. en W toezegden het besluit in herover weging te zullen nemen en een rapport van de GGD bij de besluit vorming te betrekken ..Wij verwijten het kollege van Burgemeester en Wethouders on behoorlijk en onzorgvuldig be stuur Onbehoorlijk, omdat - men niet eens de moeite nam -zich ter plekke een oordeel te vormen over de feitelijke ontstane situatie. - er geen enkele vorm van dialoog werd aangeboden; - men geen kontakt opnam met Dr. Kraus om te informeren naar de ernst van de zaak; - in de notulen van de commissie openbare werken en ruimtelijke or dening van 1 oktober jl het voorval als .vervelend omschreven wordt ..Wij konkluderen dat niemand zich wenste te verdiepen in ernst en achtergrond van de vergiftiging van ons kind Daarom verwijten wij het kollege van B en W en het gemeentelijk apparaat onbehoor lijk en arrogant bestuur. Wij zijn fatsoenlijke burgers en wensen fat soenlijk bestuurd te worden ..Wij vertrouwden op de deskun digheid van de Plantsoenendienst Juist een speelterrein immers heeft een veiligheidsfunktie. het is de aangewezen plek waar onze kinde ren veilig moeten kunnen spelen. Het planten van de totaal giftige Ligustrum vulgare is dan ook op zijn minst onzorgvuldig te noemen, het is de kat op het spek binden Daarom stellen wij het kollege van Burgemeester en Wethouders aansprakelijk voor alle door ons geleden en nog te lijden schade en voor het leed dat ons en onze kinderen is overkomen ..De klinische verschijnselen spreken voor zichzelf Daarnaast blijft bij ons zorg bestaan over mogelijke, blijvende gevolgen voor Wietske s gezondheid ..Wij vragen u stappen te onder nemen om dergelijk onbehoorlijk en onzorgvuldig bestuur in de toe komst te voorkomen. Alsdeze zaak aan de orde komt in de desbetref fende commissie-vergaderingen dan zullen wij graag het woord willen voeren Een uitnodiging daartoe zien wij tezijnertijd gaarne tegemoet ..Tenslotte vragen wij u om beantwoording van deze brief." al dus de brief aan de gemeenteraad De struiken zullen ogerigens, volgens een mededeling van de zijde van de gemeente hede nochtend, op korte termijn van het terrein aan de Deliana van Weedestraat worden verwijderd. Een motivatie voor dit besluit ontbrak nog, maar wel is zeker, dat het om een besluit van het college van B. W gaat. dat afgelopen dinsdag is genomen. In hoeverre dit besluit gevolgen heeft voor de beplanting bij speelplaatsen binnen de ge meentelijke grenzen, is verder ook nog onbekend. nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden erschijnt elke dinsdag en donderdag. oofdredakteur: Ben Vos ndredakteur: Hans Mosterd edaktie: Boudewma de Boe edaktie-secretariaat: Mia Veen levering kopij en advertenties. or het dinsdagnummer tol uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur vóór het •"derdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur edaktie en administratie. ëntoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op weikda- n qeopen van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tol 17 00 uur Teletoon 3-941495 (administratie) -941494 (redaktie) bonnementsgeld ,60 per ja :sgeld: t, t 32,80 per half jaar, 16,65 per kwartaal 'achten bezorging «abonnee dient u de krant voor dinsdag- ol donderdagavond 18 00 uur te -ben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze ö'dagent bezorging (dinsdag en donderdag lussen 18 30 en 19 30 uur) 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze •oekteur bezorging, overdag 03420- 94206 'bestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u nabestellen Jtuitzondering van archief- en historische foto's). bi| vooruitbetaling giro 871441 t n v BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding n gewenste foto aantal nummer van krant pagina waarop de foto "f geplaatst. Nabestellen kost 5.- per exemplaar (formaat 13x18 I 10 - voor luchtfoto s (formaat 20 x 25 cm) hmt ook contant betalen op ons kantoor. usden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u 9ewenste foto('s) thuis LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- antenkombinatie te Barneveld. (EEN ONZER MEDEWERKERS) LEUSDEN - Op dinsdagavond, 8 oktober, organiseerde de K.P.O. (Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie) in sa menwerking met de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrou wen en de N.C.V.B. hun gezamenlijke informatieavond in Groot Krakhorst. Zij hadden hiervoor mevrouw E. M. van 't Sant uitgenodigd. Mevrouw van 't Sant is verbonden aan de Stichting Consu ment en Veiligheid, het Veiligheidsinstituut en heeft zitting in een commissie afvalwet welke zich speciaal richt op huis vrouwen. Ze was al eerder in Leusden geweest om te praten over stress en bioritme, maar kwam nu praten over gezond heid, veiligheid en milieu. In een twee uur durend betoog legde zij verbanden tussen deze drie begrippen, waardoor een totaalbeeld ontstond waarmee iedere man-vrouw-ouder in het dagelijks leven te maken heeft, en verantwoording dient te dragen. Ze attendeerde de ongeveer ze ventig aanwezigen op een aantal gevaren die de gezondheid, de veiligheid en het milieu kunnen bedreigen, met name door nieuwe onbekende zaken die onze samen leving binnendringen Zij richtte zich daarbij met name op de situa tie in het huishouden (huis, schoon maakmiddelen) en tuin (planten en afvalprodukten) Ze wees daarbij op een groot aantal ongelukken in en om het huis. waarbij meestal het aantal ongelukken met kinderen in het nieuws komt, 170 doden per jaar en 60 000 medische behande lingen. maar dat de tweede grote groep de ouderen zijn Waarbij de oorzaken van deze ongelukken niet altijd gezocht dient te worden in loszittende trapkleden, maar ook in chemische reacties binnen bouw materialen en schoonmaakmidde len en allergien ontstaan door nieu we produkten Een van de belang rijkste oorzaken is de onbekend heid met de moderne kunststoffen Voorbeelden te over, van spaan plaat en cement naar toiletreini- gers, vlekoplossers en kwastenrei nigers. De onbekendheid weet zij aan de gebrekkige voorlichting, en de on bekendheid met de voorlichting De aanwezigen bewezen dit laatste doordat niemand de betekenis van het waarschuwingsvignet van de graanhalm wist (bestrijdingsmid del) noch van de reageerbuis met druppels (waarschuwt voor contact met de huid, een enkele druppel kan verbrandingsverschijnselen geven) Haar boodschap vatte zij samen in wat ze noemde ,,het opvoedingsritueel" ,,via waarne men leren kennen, herkennen in een andere situatie, het risico taxe ren, keuze doen/beslissen, den kende doen Haar verhaal, in sim pele woorden, gericht op de be wustwording op middelen milieu en zichzelf, werd door de aanwezige dames gespannen aangehoord Bij het vragen stellen kwamen uiter aard de giftige planten en Achter veld ter sprake Mevrouw Van "t Sant gaf direct een rijtje planten welke ook giftig zijn. met daarbij haar mening dat plantsoendien sten, over het algemeen, kiezen voor ..natuurlijke" begroeting Daaruit volgt een keuze voor ..ou derwetse en goedkope beplan ten' Enerzijds kennen de mensen van de plantsoenendienst de geva ren niet volledig, anderzijds vinden zij het beschermen van kinderen tot de verantwoording van de ouders horen Zi| gaf de raad kinderen van jongsafaan te leren omgaan met risico's, bijvoorbeeld door ze te leren alles wat ze willen plukken eerst aan de ouders te vragen. Door de lange antwoorden kwa men niet alle vragen aan bod, de bedoeling was gezien de vragen wel overgekomen Om half elf sloot de voorzitster de vergadering ACHTERVELD - Zondagmor gen zal voor de eerste maal in het komende seizoen weer gezellig koffie gedronken kunnen worden in de koffiekamer van Ons Gebouw Het belooft een gezellige morgen te worden met koffie en muzuek Dit met medewerking van het Leus der Spul onder leiding van Gerard Wijnands ledereen is van harte welkom LEUSDEN - Maandag 14 okto ber vindt de maandelijkse schrijfavond van Amnesty plaats. Dan kan weer geschre ven worden naar de autoriteiten van diverse landen waar de men senrechten worden geschon den. Het gaat in alle gevallen om mensen die onrechtmatig wor den gevangen gehouden en/of gemarteld. Deze maand wordt geschreven naar de autoriteiten van Marokko. Sovjet Unie en Taiwan De schrijf- groep hoopt vele (nieuwe) belang stellenden te mogen begroeten op 14 oktober tussen 19 30 en 21 30 uur in de school De Brink, Lijsterbes laan 54, Leusden-centrum De brieven aan de autoriteiten zijn opgesteld door de schrijfgroep Een Nederlandse vertaling is aan wezig Briefpapier, enveloppen en postzegels zijn voorradig LEUSDEN - Op woensdagoch tend 30 oktober zal er een cursus bloemschikken starten in 't Vooronder. Deze cursus zal geleid worden door mevr. Lies- beth Fokkema. De cursus wordt eens in de 14 dagen gehouden, op 30 okt14 nov. 27 nov 11 dec en op 18 dec De tijden zijn van 9 00 tot 11.15 uur. op 18 dec is de cursus 's avonds van 20 00 tot 22 00 uur Er zal aandacht besteed worden aan 't maken van een tafelstukje, opmaken van een stronk, droog bloemen, tafelversiering en op 18 december kerstversieringen Opgeven kan bij Hermien Gier man. tel. 948322 of in 't Vooronder op dinsdagochten en donderdag avond. Deelnamekosten zijn 30,- (advertentie) Gouden schakelarmband met platte schakels Verloren 7 oktober in Leusden Zuid, omgeving Julia- nalaan. Wilhelminalaan en Irene- laan Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3