j/eel kritiek op college vanwege overschrijding CAI-krediet Hog geen zekerheid over uitvoering geluidswal Geboeid poppenkast kijken De arrogantie aan de macht Aktiviteiten in De Geut gedurende herfstvakantie leusderlf Kledingbeurs Trefpunt steunt Lotjeshuis Meerderheid raad akkoord met CAI-voorstellen B&W: W Leusden weten niet, of bakstenen muur haalbaar" is: Commentaren/Meningen Snelheid, kwaliteit kwantiteit uitbesteden: vaak dé oplossing KI/l/IEK plaatselijk nieuws Als ingezetene van de ge meente Leusden krijgt men bij tijd en wijle, zo valt te vrezen, de indruk dat men overgeleverd is aan de wille keur. Willekeur, die telkens weer opduikt in het bestuurlijke reilen en zeilen van het dage lijks bestuur van de gemeen te: het college van burge meester en wethouders. Sprekend voorbeeld is de houding, die dat college zich nu weer aan meent te moe ten meten in de kwestie rond de geluidswal langs de Groene Zoom. Tijdens de be- zwarenzitting bij de provin cie liet het college haar woordvoerder daar, meede len dat men niet overtuigd was van de haalbaarheid van het plaatsen van een bakste nen muur. Een meerderheid van de gemeenteraad heeft zich zeer onlangs voor de bouw van zo n muur uitge sproken. En toegegeven, er mogen aan de besluitvor ming wat schoonheids foutjes kleven, duidelijk was wel, dat de meerderheid van de raad de wensen van de betrokken omwonenden wenste te honoreren. We zien het straks al voor ons: het voorstel van het college aan de raad, waarin wederom een muur van be ton ten tonele wordt ge voerd, én een bakstenen muur, en een muur, die uit beide bouwmaterialen wordt opgetrokken, met aan elk al ternatief een uitvoerige fi nanciële paragraaf gewijd. En dan maar afwachten, wel ke fractie, met welke drogre den, zich alsnog tot de door het college gewenste oplos sing laat overhalen. Het is een schandaal, als het zover komt. Want in feite legt het college met een dergelijk voorstel de wens van de meerderheid van de ge meenteraad naast zich neer. Daar heeft dit college een handje van, zo lijkt het. Uit de losse pols zijn uit het recente verleden nogal wat - onbenullige - zaken op te noemen, waarbij het college zich niet, of eerst na de grootst mogelijke moeite, laat overtuigen.* Alhoewel de formuleringen, bij zo n ommezwaai, of juist het ontbreken daarvan, voor wat datovertuigen" betreft, het ergste doen vermoeden. Als protest leidt tot het „niet verantwoord kunnen nemen van beslissingen", of woor den van gelijke strekking, zoals dat bij de bestuurlijke heroverwering rond Pro- chemko in een officiële ver klaring werd genoemd, valt het ergste te vrezen. Want bij elkaar is het wat, wat bestuurlijk Leusden de laatste maanden heeft ge teisterd. Willekeurig opgesomd, en zonder volledigheid na te willen streven, was dat de zaak rond Prochemko, waar het college zich pas liet over tuigen, toen men in de gaten kreeg dat men politiek echt geen been meer had om op te staan. Argumenten speel den daarbij nauwelijks een rol. De besluitvorming rond de Beco was van een voortva rendheid, waarvan pas als de overige bedrijventerrei nen verkocht zullen worden, zal blijken wat dat gekost heeft. De gang van zaken rond een vordering bij het niet-door- gaan van een grond-transac tie was, democratisch be zien, beschamend. Twaalf ligusterstruiken in Achterveld bleken bestuur lijk een nauwelijks te nemen hindernis, en wat zich daad werkelijk rond een carport aan Landjonker heeft afge speeld, zal wel altijd een raadsel blijven. Het is een droevige opsom ming, waarbij we, we schre ven het al, niet eens streven naar volledigheid. En dan de geluidsmuur, die geen geluidswal is, of zou hoeven te zijn. maar die nu plotseling uit de grond dient te worden gestampt als een soort stedebouwkundige af ronding van een wijk. Daar is maar één verklaring voor. In Leusden is niet de rede, niet het verstand, niet de kracht van het argument, datgene dat bestuurlijk de doorslag geeft. In Leusden is de arrogantie aan de macht. Hetgeen er nog toe leidt, dat er straks een raadsvoorstel komt voor het bouwen van een geluidswal, zoals eerder in dit commentaar aangege ven: met drie keuze-moge lijkheden. Omdat men een uitspraak van de gemeente raad naast zich neer wenst te leggen. De reden daarvoor laat zich raden. Het lijken waarachtig wel redenen, waar alleen Leusden patent op heeft. Terwijl een normale bestuur lijke gang van zaken is, dat als een college zich niet kan vinden in een uitspraak van de gemeenteraad, men daar andere consequenties uit trekt. In die zin, dat men de besluitvorming niet einde loos traineert, geen overbo dige schoten voor de boeg geeft, maar gewoon opstapt. LEUSDEN - In de herfstva kantie vinden in De Geut ver schillende activiteiten plaats. Vandaag is dat een tafelten nistoernooi. dat vanochtend om tien uur begon, en tot vijf uur vanmiddag duurt Morgen, woensdag de zes tiende. worden er videoban den gedraaid, van 14 00 tot 21 00 uur: een marathon Donderdag 17 oktober gaat men naar Ermelo, om daar te gen andere jongerencentra te voetballen De inschrijving staat nog open De dag wordt besloten met een disco, 's avonds. Vrijdag 18 oktober is er soos. van 14 00 tot 17 00 uur. Kortom, een programma, waarbij men zich niet hoeft te vervelen. Bovendien wordt er nog op gewezen, dat er voor ouderen op woensdagavon den soos wordt gehouden, en dat ook in het weekend veel aktiviteiten worden onderno men Voor inlichtingen, tel 946848 DINSDAG 15 OKTOBER 1985 Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Bert Vos Eindredakteur: Hans Mosterd Redaktie: Boudewma de Boet Redaktie-secretaridat: Mia Veen Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor het donderdagnummer lot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden Centrum Op weikda gen geopen van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie) 941494 (redaktie) Abonnementsgeld: 164.60 per jaar. f 32,80 per half jaar, f 16,65 per kwartaal kl*,f.ktAr. kA,Ar/iinn Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- ol donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakl op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uuri lel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakl opnemen met onze mspekteur bezorging overdag 03420 94206 Nabestellen foto's: 0e meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto s). bij vooruitbetaling op giro 871441 tnv BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 5 - per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10.- voor luchtfoto s (formaat 20 x 25 cm) li kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt l de gewenste foto( s) thuis De LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. op de Ruimtelijke Ordening nooit toegelicht, noch openbaar ge maakt zijn. Niet in de vorm zoals ze bij tervisie legging voor de bouwaanvraag van de betonnen wand werden gepresenteerd. „Al leen over de hoogte was gepraat, planvarianten waren achterwege gelaten", aldus Van Dijck Bezwaarde bleek ook moeite te hebben met de begrippen ge luidswal waarover volgens hem gesproken wordt in het bestem mingsplan Leusden C 2e Fase, en de nu gehanteerde benaming ge- luidwand of -muur. Hij concludeerde dat het bestem mingsplan een wijziging had on dergaan wat opnieuw ter visieleg ging noodzakelijk zou maken Van deze plannen waren de om wonenden niet op de hoogte. Van Dijck gaf meer bezwaren aan tegen de komst van een geluids wal Op verzoek van de fraktie- voorzitters van de verschillende politieke partiien werd een onder- De geluidswal langs de Middenweg in aanbouw. Dergelijke taferelen wensen de omwonenden bij de Groene Zoom verre van zich te houden, terwijl het college van B&W, ondanks een duidelijke uitspraak van de gemeenteraad, nog niet 'door de bochtlijkt te zijn. (Archieffoto Leusder Krant). LEUSDEN - Het Gemeente Dia- konaat Dorpskerk organiseert op woensdagmiddag 23 oktober een kledingbeurs. Deze vindt plaats in 't Trefpunt Arnhemse- weg 75. Aanvang 14.00 uur - 17.00 uur. Mocht men goede- en bruikbare kleding hebben, dan kan men die inleveren op maandagavond 21 oktober tussen 14.00 uur - 15.30 uur in 't Trefpunt. Vodden kunnen ze ook gebruiken, maar wel apart inpakken en bii afgifte ervan vermelden, dat net om vodden gaat. De opbrengst van de kleding beurs zal als het volgt besteed worden 1 Lotjeshuis te Suriname 2 Stichting mensen in nood. 3. Kerkvoogdij Niet iedereen zal bekend zijn, wat het Lotjeshuis precies inhoudt daarom hierbij een beschrijving over dit tehuis Het Lotjeshuis werd opgericht in 1966, voor ver waarloosde - en ondervoede kin deren van 0-5 jaar Na een behan deling in een ziekenhuis worden deze kinderen doorverwezen naar het Lotjeshuis Wanneer de kinde ren aangesterkt zijn kunnen ze het tehuis verlaten Kinderen, die niet naar huis terug kunnen (o a doordat de ouders onvindbaar zijn) worden in pleeggezinnen, bi familie of in een tehuis geplaatst De financiën worden verkreger door donaties, giften soms ooi* ontwikkelingshulp en een ge deelte door de regering Ook zijr er opbrengsten uit een winkeltje voor tweedehands kleding daarom gaat er twee keer per jaai een zending kleding van uit Ne derland naar Suriname In 1977 is het huis door brand verwoest Door allerlei akties kon op 1 okto ber 1980 een nieuw tehuis wor den geopend en ging het werk weer door. maar de exploitatie kosten zijn hoog en door de slech tere economische toestanden ir Surniname is elke bron van hulp welkom Het lijkt het Gemeente Diakonaat daarom een goede zaak om via de kledingbeurs het Lotjeshuis te steunen en hopen dat de kleding beurs een succes wordt Tevens is besloten dat er ook een gedeelte van de opbrengst naar het door een aardbeving zwaar getroffen Mexico zal gaan (advertentie) typen, kopieren, ook in extreem grote oplagen, sneldruk, afwerking, direct-mail-service centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824 van het grondbedrijf verrekenen De overige aanloopkosten echter, zou de CAI zelf op moeten brengen middels een verhoging van de ta rieven „Dan zou u nog onder de tweehonderd gulden voor een jaar abonnement uitkomen," hield Oo- stra de wethouder voor. Harm Offereins (GPV/SGP) bracht een onderscheid aan tussen dat deel van het tekort, dat niet te voorzien was geweest en het deel (ongeveer een ton) dat naar zijn mening was ontstaan, omdat het college van B&W zijn bevoegdhe den te buiten was gegaan We besloten in 1982 om de CAI aan te leggen Daar was een kre diet mee gemoeid van 5.888.000- „Het besluit houdt voor ons de opdracht in, dit uit te voeren binnen de opdracht." schreef het college Welnu, een essentieel onderdeel van die op dracht od eigen houtje had gein- Corri Verduin (PvdA) niet uit algemene middelen zoek gehouden waarin de mening van de bewoners gevraagd werd. die tot op 25 meter van de toe komstige muur wonen Volgens Van Dijck had 93% bezwaren. Het akoestisch geen nut hebben van de wand alsmede het groter worden van de inbreuk op het woongenot werden ook aange merkt als bezwaren Bovendien legde Van Dijck uit, dat er hele maal niets in de betonnen ele menten wil groeien Hij vergeleek de betonnen wand aan de Mid denweg, waar onlangs nog voor tienduizend gulden aan nieuwe beplanting werd aangebracht. Tegen de oescniKkmg van GS - de vergunning voor de gemeente Leusden tot realisatie van een be tonnen wand - heeft de heer Van Dijck ook een bezwaar lopen vol gens de wet Arob omdat hij zich rechtstreeks in zijn eigen belang voelt getroffen De uitspraak in deze procedure zal binnen twee weken volgen LEUSDEN Maandag 15 oktober 20.00 uur: Planadviesgroep. Groot Krakhorst, Bolderikhof 18 Dinsdag 15 oktober 20.00 uur: Bijeenkomst NBvP, 't Vooronder. Burg. Van der Postlaan 2 Woensdag 16 oktober 14.00- 16.00 uur: Volksdansinstuif Blijhof, Ansfriduslaan 49. Donderdag 17 oktober 21.30 uur: Jazzpodium, De Hakhorst, Waar den 25a Donderdag 17 oktober 11.30 uur: Koffieconcert, Ons Gebouw, Hes senweg, Achterveld Vrijdag 18 oktober 13.30-16.30 uur: Herfstkaboutermiddag Blijhof. Ansfriduslaan 49 Zaterdag 19 oktober 20.00 uur: Samenzangavond Koningshof. Hamersveldseweg 95 Maandag 21 oktober 20.00 uur: Commissie Welzijn en Onderwijs t b v de begroting LEUSDEN - Maar liefst honderd kinderen hebben vorige week genoten van een poppenkast voorstelling op de jeugdafdeling van de bibliotheek De voorstelling was georganiseerd in het kader van de Kinderboekenweek en ging dan ook over dieren, het thema voor deze week Er stonden zoveel kinderen voor de deur dat meerdere kleuters teleurgesteld naar huis terug moesten keren. Ze konden er niet meer bij De voorstelling was geheel in handen van het personeel van de bieb en vrijwilligers die zorg draagden voor het script en de poppen (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Ondanks veel kritiek op de wijze, waarop het ekort op de Centrale Antenne Inrichting is ontstaan, ziet het maar uit, dat een meerderheid van de gemeenteraad zich och kan vinden in de voorstellen van het college van B&W, ,m de CAI weer „gezond" te maken. De bleek gisteravond jdens de vergadering van de raadscommissie voor financiën neconomsiche zaken. Het belangrijkste element van wat B&W voorstellen is dat leabonnementsprijs wordt vastgesteld voor 186,- per jaar, ndat dat ook enige jaren zo zal blijven. De tekorten die er zijn orden weggewerkt met geld uit het grondbedrijf, en uit de Igemene middelen. Wethouder Fons Ummels (CDA, ■ianciën) zette om te beginnen og eens uiteen, wat de essentie in het voorstel was „het stabiel ouden van het tarief op 186- mde CAI voor een breed publiek egankelijk te houden en tegelij- rtijd de exploitatie positief om te ngen," zo meldde hij in eerste sianfie Om even later nog eens ojg te komen met een wat duide- :er formulering: „Schoon schip •ken voor een trits van jaren. Corri Verduin (PvdA) was het er el mee eens. Zij wees op het lislaan van de tekorten, ondanks >n aantal meevallers, die het pro- «1 ook heeft gekend, zoals een ger aansluitingspercentagé dan =rd verwacht, en een lagere ren- siand tijdens de uitvoering van Iprojekt, dan was geraamd Met name de uitvoering van het zogenaamde ,,two-way-systeem" vond zij een voorbeeld, van de wijze waarop de overschrijdingen van het toegestane krediet tot stand gekomen was. „Toevallig is een aantal raadsleden in Zoeter- meer wezen kijken, en daar is erover gesproken. Maar dat is nog geen Raadsbesluit." merkte zij op. Voor wat de voorstellen betreft, om de tekorten nu weg te werken, zei zij dat haar fractie het principieel onjuist zou vinden, als dat uit de algemene middelen zou gebeuren „Dan betalen ook de mensen mee. die om technische redenen, bij voorbeeld omdat ze in het buiten gebied wonen, niet zijn aangeslo ten. En ook die mensen, voor wie aansluiting te duur is," stelde zij. De angst van het college voor dan kunnen we altijd nog praten over de vraag, hoe we daaruit komen," zo bleek zij van mening. Het aansluitingspercentage is momenteel 88. terwijl berekend is. dat een percentage van 80 vol doende is voor een sluitende be groting. Alrich Parson (VVD) bleek het met de visie van de PvdA niet eens „Het hoge percentage aansluitin gen toont het belang van de CAI Uit de stukken blijkt, dat tijdens de uitvoering posten zijn ontstaan, die men niet heeft kunnen voorzien, en die men dus ook niet heeft kunnen begroten. Ons streven is. neem ik toch aan, gericht op het instand houden van de CAI En dan zegt mevrouw Verduin terecht: „kijk uit met het aanwenden van algemene middelen." „Aan de andere kant ben ik dan van mening, dat als we die stap één maal doen we het structurele ver lies uit de CAI werken En daar bereiken we dan twee dingen mee rust in het bedrijf, en we komen de burger tegemoet in de kosten. Ge zien het aansluitingspercentage vind ik dat een goede keus We zetten zo een streep onder de zaak. en kunnen met een schone lei verder." aldus Parson Ep Oostra (D'66) wilde de zaak nog anders oplossen De kosten, die met de fasering gepaard waren gegaan, veroorzaakt door het grondbedrijf wilde hij wel ten laste Alrich Parson (VVD) gezien aanslultingspercentage goede keus. vesteerd. en dat mag u dan hebben gedaan in overleg met de CAI- commissie, maar de gemeente raad heeft haar bevoegdheden bij mijn weten nooit aan die commissie gedelegeerd," zei hij. „Het college heeft een beleid gevoerd, dat uit ging boven de bevoegdheden,zo als de gemeenteraad die had vast gesteld," concludeerde Offereins „Ik denk dat ik in de raad voor ga stellen, een ton niet goed te keuren, en ik ben benieuwd, wat het college dan gaat doen," zo besloot hij Bram Vroon (CDA) onderschreef de kritiek van zijn mede-commis- sieleden. „Maar het belangrijkste is. wat we nu willen. En dan ben ik van mening, dat, om deze welzijns voorziening betaalbaar te houden, de door het college voorgestelde financieringswijze ondersteuning verdient Waarmee de CAI-kaarten ge schud lijken te zijn lannen voor het bouwen van een luidswal langs de Groene Zoom in al jaren onderwerp van dis- issie tussen voor- en tegenstan- srs van de wand. De muur is ter )ogte van het zwembad vlak ngs bestaande huizen gepland mwonenden van de toekom- ge geluidswal lichtten bij onde van de heer J van Dijck n bezwaren toe voor het col- re van Gedeputeerde Staten te- n de komst van de geluidswal het afgeven van een bouwver- inning. 'd september bleek, na het ho- van de omwonenden, een idsmeerderheid voor de reali se van een rode bakstenen Ad in plaats van de duurdere 'Schoonhoven-wand' die uit losse betonnen elementen bestaat. De bakstenen muur kreeg een hoogte van ruim twee meter waar door de wet Geluidshinder niet meer van toepassing is en dus geen inspraak volgens deze wet hoefde te volgen. Nu heeft de B W de haalbaar heid van de stenen muur in twijfel getrokken en daarmee hult reali satie van de geluidsmuur zich in onduidelijkheid. Op de vraag van Gedeputeerde Hoepelman om de buitenste rij huizen als geluidswering te laten fungeren liet B&W weten dat de komst van de wand vaststaat om dat de muur past in de 'stede een zogenaamde neerwaartse spi raal (hogere tarieven, waardoor minder mensen geabonneerd blij ven. waardoor de tarieven weer omhoog zouden moeten red achtte zij voorlopig ongegrond „We zitten nog ruim boven het percentage, waarmee met een slui tende begroting kan worden ge werkt. En wanneer blijkt, dat we toch in die situatie terecht komen. (van onze verslaggeefster) TRECHT/LEUSDEN - Of langs de Groene Zoom nu een be- mnen of een bakstenen wand gerealiseerd zal worden is pnieuw ter discussie gesteld. En dat, terwijl de gemeente- ad van Leusden onlangs voor een bakstenen muur heeft ekozen. Het college van burgemeester en wethouders liet orige week donderdag tijdens een hoorzitting van Gedepu- erde Staten echter weten, niet op voorhand te kunnen zeg en of een gemetselde muur haalbaar is, evenals het verle en van een daartoe vereiste bouwvergunning. bouwkundige afronding' van de wijk. De heer J van Dijck, die namens 44 personen, vijf omwonenden en 39 personen die hun steun betuig den - zijn pleidooi hield tegen de komst van de geluidswand liet er geen twijfel over bestaan dat hij het onzorgvuldig vond dat de plannen in het kader van de Wet Harm Offereins (GPV SGP) één ton niet goedkeuren

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3