Kinderen bekroond voor zelf maken van een boek ZAKELIJKHEDEN Oogstdankviering Ed Smit start groothandel in sportkleding en sportfietsen Drogisterij in nieuw jasje De Keep In kader van de kinderboekenweek Cursus zieken verzorging thuis Subsidie voor KPO Leusden/Z Wet Geluid hinder wint het van Wagenaar" Paddestoelen- tocht landgoed Hoevelaken Herfstvakantie aktiviteiten Jazzpodium De Hakhorst Alternatieve voeding in Vooronder Leusdense tekent spaarbank kalender Nieuws uit het bedrijfsleven Ingezonden DINSDAG 15 OKTOBER 1985 ACHTERVELD - In verband met de kinderboekenweek on dernam het team en de kinderen van de St. Jozefschool een aantal acties. De voornaamste actie was wel dat de kinderen zelf een boek moesten maken. Het thema was kinderboe kenweek en dieren. Het resultaat was overweldigend. Door alle leerlingen van de jongste kleuters tot de leerlingen van de hoogste klas werd iets heel moois in elkaar gezet. Door het team werd besloten de leerlingen in groepen in te delen, het werk door een jury te laten beoordelen en een prijs voor het beste boek van elke groep beschikbaar te stellen. Ten einde het zo eerlijk mogelijk te doen werd een jury samenge steld die niets met de school te maken heeft. De jury be stond uit Ria Voskuilen-Vos, Jan Schouten en Dick Bijl. Vrijdagmiddag kon de jury aan het werk. Het bleek een moeilijke opgave te zijn. Er moesten heel wat exemplaren bekeken en gele zen worden voor men tot een be slissing kon komen Tijdens het werk van de jury bleek hoe goed er gewerkt was en met hoeveel enthousiasme en fantasie alles in elkaar gezet was. er waren boek jes waarin zelfs de inhoud, de schrijver of schrijfster, de teke naar of tekenares en de uitgever waren vermeld. Om kwart voor drie werden alle leerlingen bijeengeroepen in de gemeenschapsruimte. De direc teur van de school, de heer Over- mars, verwelkomde alle kinderen en ook de aanwezige juryleden. ,,We hebben in verband met de kinderboekenweek diverse activi teiten gehad deze week. Bijzon der was wel de activiteit om zelf een boek te maken. Dit idee werd door alle leerlingen enthousiast ontvangen en er is heel hard ge werkt Om het zo eerlijk mogelijk te doen werd er door ons besloten een jury op te zoeken buiten de school. Ik ben wel benieuwd wie de prijswinnaars zijn", aldus de heer Overmars. Hierna werd door de heren Bijl en Schouten uitgelegd hoe alles was beoordeeld. Er werd vooral gelet op de manier van werken en of het wel helemaal of zoveel moge lijk zelf was gemaakt. De jury was heel verbaasd over het goede werk en de veel mooie verhalen die er gemaakt waren. Vervolgens werd door Ria Voskuilen-Vos de prijzen uitgereikt. De winnaars kregen allen een gouden griffel en het kinderweekboek. De plankjes waarop de griffels waren beves tigd en het boekje werden door Jan Schouten voorzien van de naam van de winnaar, de naam van de school, de datum en het jaartal De prijzen werden gewonnen door: Jongste kleuters: Debbie Tolboom. Oudste kleuters: Bas de Zeeuw groep 3. Patricia van Burgsteden, groep 4. Vivian Tolboom, groep 5. Ankie van Dijk. groep 6. Petra van den Hengel, groep 7. Froukje Lunter en groep 8 Mirjam Coe- nen. Na de uitreiking van de prijzen werd de juryleden hartelijk dank gebracht voor hun werk en wer den zij met een bloemetje be loond. Ed Smit heeft de alleenvertegenwoordiging voor ons land van Enik sportfietsen en Udema sportkleding. LEUSDEN - Ed Smit en zijn vrouw Monica zijn een groothandel be gonnen in sportkleding en sport fietsen Voorlopig gebeurt dat al lemaal vanuit hun woning aan de Platanenlaan 18 in Leusden Cen trum. Officieel ging de groothan del op 1 juli van start, maar het eigenlijke werk is pas drie weken gaande. Ed Smit, die de markt voorlopig nog als een soort bijbaan de markt verkent, heeft zich weten te verzekeren van de alleenverte genwoordiging van twee Duitse merken voor ons land Het betreft sportkledig van Udema en sport fietsen van het merk Enik Ed Smit, zelf al achttien jaar aktief als wielrenner, en met ervaring in de groothandel in sport-artikelen, richt zich met zijn bedrijf op de detailhandel. LEUSDEN - Drogisterij Dropa op de Biezenkamp heelt zijn zaak een aantal meters verderop voortgezet. Het nieuwe pand op nummer 27 is aanzienlijk groter in oppervlakte, het huidige assortiment is in stand gebleven maar de zoetwarenafdeling is naar het oude pand verhuist op nummer 11 waar tevens een magazijn en kantoorruimte een plaats gevonden hebben Eigenaar de heer H. Hoogendoorn hoopt met zijn heropende speciaalzaak waar o a naast geneesmiddelen cosmetica, homeopatische middelen en lichaamsverzorgingsmiddelen te kn/gen zijn. de klanten nog beter van dienst te zijn. De heer Hoogendoorn. al twintig jaar in het vak. opende drie jaar geleden zijn zaak aan de Biezenkamp. De winkel waar de zoetwarenafdeling zal komen gaai eter twee weken open. LEUSDEN - De regionale kruisvereniging Leusden-Ach terveld start eind oktober een cursus ziekenverzorging thuis, zowel in Leusden als in Achter veld. Het doel van deze kursus is mensen vertrouwd te maken met de verzorging van iemand die ziek is. Onderwerpen, die in deze kursus aan de orde zullen ko men, zijn: - praktische wenken voor en oefenen in: bed opma ken, wassen, tillen, enzovoort; - gebruik van materialen bij dc verzorging. Ook wordt er aan dacht besteed aan de vraag wat het voor iemand kan betekenen om ziek te zijn. Het is niet de bedoeling om uitgebreid in te gaan op verschillen de ziektebeelden De kursus wordt door de wijkverpleegkundigen en wijkziekenverzorgende gegeven De kursus start in Leusden op dinsdagavond 29 oktober en zal uit 5 bijeenkomsten bestaan (volgen de avonden zijn 5. 12, 19, 26 november. Plaats: wijkgebouw aar de Roo van Alderwereltlaan te Leusden-Zuid Tijd 20.00-21 3C uur Achterveld op donderdagavond 31 oktober (volgende avonden zijn 7, 14. 21. 28 november). Plaats: wijkgebouw aan de W van Amers- foortstraat te Achterveld Tijd 20.00-21 30 uur Kosten zijn 5,-p.p. voorde totale kursus Tevens dient men lid te zijn van de kruisvereniging Opgave vóór 21 oktober telefo nisch op het spreekuur van de wijkverpleegkundigen Voor Leus den. maandag tot en met vrijdag van 8 15-09 00 uur, tel. 941218 Voor Achterveld; maandag tot en met vrijdag van 13.00-13.30 uur tel 03425-1333 LEUSDEN - Gedeputeerde Sta ten van Gelderland willen de Ka tholieke Plattelandsvrouwenor ganisatie in Leusden een subsi- die geven van f 1200,-. Dat I blijkt uit een persbericht van de provincie. Het gaat daarbij om j het verdelen van het resterende bedrag voor emancipatiewerk voor 1985, in totaal f 13.000,-. 99 De uitspraak van wethouder Wa genaar, vermeld in uw krant van 1-10 jl dat de geluidswal niets meer te maken heeft met de Wet Geluidhinder en daar helemaal iet aan voldoet, geeft aan dat deze wethouder niet kan omgaan met deze wet Deze wet schrijft o.m. voor dat akoestische belangen moeten worden afgewogen tegen volks- huisvestelijke en stedebouwkun- dige, alsmede financiële belan gen en, hoewel formeel in dit plan Claeverenblad/Wildenburg niet van iucjjqooh lyucwooers q6' hoord moeten worden. De belanghebbenden hebben er voor gezorgd dat het recent be reikte resultaat in overeenstem ming is met de doelstellingen van de Wet Geluidhinder Volkshuisvestelijk is sprake van een acceptabele hoogte van de geluidsmuur, die bovendien af doende functioneert voor, voor de Wet Geluidhinder, acceptabele ni- I vo's in binnen- en buitenverblijfs- j ruimten, behorende bij de wonin gen Deze wet schrijft geen Schoonho- venwanden voor en ook geen af metingen. De titel .baksteen wint het van beton" had beter kunnen luiden ,,Wet Geluidhinder wint het van Wagenaar" Overigens is het aanbevelens waardig deze geschiedenis te zenden naar de Evaluatiecom missie Wet Geluidhinder, inge- i steld door de minister van VROM L. Visscher I v.d. Bergstraat 10 Leusden AMERSFOORT - De afdeling Amersfoort en omgeving van het Instituut voor natuurbe schermingseducatie (IVN) orga niseert op zondag, 20 oktober 1985 een wandeling voor pu bliek door het Hoevelakense bos. Onder leiding van natuurgidsen 7?iI in een onge veer twee uren durende wande ling worden gemaakt, waarbij met name zal worden stilgestaan bij de vele soorten paddestoelen die dit bos rijk is. Echter ook vele an dere herfstverschijnselen zullen worden toegelicht, zodat het weer een boeiende tocht belooft te wor den. Het vertrek is om 14.00 uur vanaf de parkeerplaats van het Bouw fonds Ned. Gemeenten. Dit is te genover het vanuit Amersfoort ge zien eerste benzinestation rechts aan de Westerdorpstraat in Hoe velaken. Voor nadere informatie kan men bellen 03495-35441 of 033- 727513. LEUSDEN - Morgen, woens dagmiddag is er een volksdans- instuif voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. De instuif begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Alle kinderen die mee willen doen zijn van harte welkom. Ou ders mogen natuurlijk ook mee komen. De koffie staat klaar. In september zijn de volksdans groepen van start gegaan maar er kunnen nog steeds nieuwe kinde ren bij Voor meer informatie llona van den Burg. telefoon 942252. HERFSTKABOUTER Voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar organisesrt Speel- en Recrea tievereniging Blijhof een middag die geheel in het teken staat van de herfst De middag begint om 13 30 uur en duurt tot 16 30 uur Het is de werkster van een natuurwinkel zal dit onderwerp behandelen. Zij zal het hebben over: waarom alternatieve voeding, de voor- en nadelen ervan; de samenstelling van het voedselpakket en hoe is het om vegetarisch te eten. De avond begint om 20.00 uur in 't Vooronder, Burgemeester Van de Postlaan 2 (achterkant van het gemeentehuis), telefoon 948259. Voor inlichtingen over het thema kan men 946790 bellen LEUSDEN - Donderdag 17 okt, ber zal tenor-saxofonist Bi Jutte de gastsolist zijn op Hakhorst-Jazzpodium. Twee weken geleden was dit® treden ook al aangekondigd maar toen moest Bart door ziek verstek laten gaan. Hij wordt, zoals gebruikelijk beo iar'.u leid door het Wiebe Haanst 0 0 Trio. mgen" Aanvang 21.30 uur, toegang gr forde tis. tyedoe iktivit bedoeling dat ieder kind een schoenendoos meebrengt De kos ten, inclusief versnapering, bedra gen 2,50. Leden van Blijhof beta len 1,50 per kind. Voor meer inlichtingen omtrent aktiviteiten van Blijhof kan men kontakt opnemen met Marianne de Vos, telefoon 947979 LEUSDEN - In de herfstvakan tie op donderdag 17 oktober or ganiseert Jongerenvereniging Juid een jeugdaktiviteit. De be doeling is om bij mooi weer met de kinderen in het bos herfst- spullen te zoeken. In de Woelige Hoek wordt daar na een leuk plakwerk gemaakt van de meegebrachte herfsttakjes. Bij slecht weer zorgt de organisatie zelf voor de benodigde artikelen Kinderen die hier aan mee willen doen worden om 14 00 uur bij de Woelige Hoek in Leusden zuid verwacht; de middag duurt tot on geveer 17 00 uur De entree is 1 .- en iedereen is welkom LEUSDEN - Afgelopen donderdagavond vond in de St. Jozefkerk in Lensden de Oogstdankviering plaats öt in het weekeinde was do.versiering - met oogstgaven van de leden van de KNBTB. die de viering organiseerj nog te zien. Een deel van de versiering in de kerk werd dit jaar verzorgd door leerlingen van de basisschoolKinderland D oogstgaven werden later naar twee kloostergemeenschappen in Soesterberg en Driebergen gebracht reek loske s ve e w oemc pgen Irand leze taan ulp'. iaats< ewoo in m( edup en st erlinc en ir eld d ia! va ot op erzek eden efonc eer g iwdt lop erzel- eerd Tekening van Francien van de Westering. 3 Als u vandaag of morgen een vogel in uw tuin ziet waarvan u, op het eerste gezicht, meent dat het een vink is maar waaraan u, bij nadere beschou wing gaat twijfelen, dan is het een Keep. Deze is net even anders gete kend en gekleurd dan een gewone vink. Het witte schild van de vink ontbreekt vrijwel en de rug is bruin geschubd. Bij het opvliegen is de witte stuit een goed ken merk. Van de vink is de stuit groen. Het zijn wintergasten en doortrekkers. Hun broed gebied ligt in de ge mengde bossen of ber- kenbossen van Scandi navië, waar ze van mei tot juli hun zes a zeven jongen hebben grootge bracht, in een nest ge maakt van korstmos en veren. Hun gezang, wat ze alleen in hun broedge bied laten horen, lijkt op dat van de vink. In de winter horen we alleen hun hese lokroep waar aan ze hun naam te dan ken hebben: 'kèèp'. In goede mastjaren, wan neer er veel beukenoot- jes zijn, kunnen ze hier in groten getale overwinte ren. Doch een keep die het ene jaar bij ons over winterd, kan het volgend jaar in Italië worden ge signaleerd, of in Spanje. Dat hangt af van het be schikbare voedsel. Een beuk draagt lang niet elk jaar evenveel vrucht en vaak zijn de vruchten loos. De kepen zwerven door Europa en blijven op de gunstigste plaat sen. Daardoor vertonen ze dat grillige trekge- drag. LEUSDEN - De Bondsspaar bank Midden-, Noord- en Oost-Ne derland brengt in de komende Wereldspaarweek, die duurt van 14 tot en met 18 oktober een kalender voor 1986 uit. De kalen der wordt in de Wereldspaar week aan de cliënten kado ge daan. De tekeningen die de kalender sieren, dertien in getal, zijn ge maakt door de in Leusden woonach tige tekenares Francien van Wete ring De kalender heelt als thema ..Kinder-, dier- en spaarplezier" Het thema kind en dier komt ook terug in een fotowedstrijd die de spaarbank organiseert in samen werking met de Nederlandse Foto- handel en de Stichting Amateurfo tografie- De spelregelfolders zijn op de kantoren verkrijgbaar LEUSDEN - Donderdagavond is er in het Vooronder een thema avond over alternatieve voeding. Mevrouw Sjean de Weert, mede- Maar nu hebben ze, de laatste jaren, een nieuwe bron van inkomsten ont dekt en wel de pas geoogste maisvelden. Door de manier van oog sten blijft er nogal eens wat op de akker achter en daar profiteert de keep van. Hoewel ze het liefst beukenoten eten, versmaden ze de mais niet. Ook onkruidzaden staan op hun menu. In het voorjaar blijven er nog wel eens enkele een poosje hier rondhangen, maar tot broeden komt het maar zeldem. Een hoogst enkele keer wordt er een nestje gevonden. Gemengde huwelijken met vinken komen wel eens voor, maar blijft een grote uitzondering. Doordat ze geen verkeer gewend zijn veronge lukken er veel kepen als ze ingespannen bezig zijn met het openbreken van een beukennootje waar ze overigens, met hun krachtige kegelsna vel, weinig moeite mee hebben. G. van L.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4