sScouting Manitoba viert veertig-jarig jubileum I Onderlinge Verzekeringsmaatschappij Leusden staat er goed voor nvr. Vluchtelingenaktie Geen gebrek aan belangstelling, wel tekort aan leiding: Blikseminslag belangrijkste oorzaak brandschade: verzekeringsadviseur m/v Bevolkings groei Leusden wèêèèêWëê Beheer S0CCLE gebouwen in Planadviesgroep DINSDAG 15 OKTOBER 1985 369 insi a (van één onzer medewerkers) EUSDEN - Scouting Manitoba bestaat op de kop af veertig iar. De groep, die gehuisvest is in een riant onderkomen de inmiddels vernieuwde Dodeweg, laat het lustrum niet jngemerkt voorbijgaan. De aktiviteiten die georganiseerd Qr (orden in het kader van het veertigjarig bestaan, zijn vooral edoeld voor de leden van de groep zelf. Bij een enkele iviteit worden ook "buitenstaanders" uitgenodigd. 'orige week zaterdagmiddag konden alle belangstellenden erecht in en om het groepshuis van de Manitobagroep. De roep hield op die middag een "open huis". Bezoekers kon en met eigen ogen zien dat Scouting nog altijd een spring ende club is, waarin jongens en meisjes in diverse leef- ijdsgroepen samenspelen. De scoutinggroep Manitoba had aterdag niet alleen de deuren an het groepshuis wagenwijd jpengezet voor iedereen die bin- pen wilde komen, men had er ook voor gezorgd dat bezoekers op een aktieve manier met de groep konden kennis maken. |n de kampvuurkuil kon iedereen jie dat wilde zelf stokbrood ma len De omgeving kon verkend Korden door mee te doen aan een jpeurtocht die voor dat doel was ïitgezet. Kinderen konden zich in iet clubgebouw bezighouden met fierlei vormen van handenarbeid. Jelangstellenden konden een joede indruk krijgen van het jaar- yogramma van de groep door de speciale dia-presentatie bij te wo- len. Ifóór het Manitobagroepshuis ladden verkenners een fraaie loegangspoort gepionierd. Verder had men wat kampeermateriaal tentoongesteld. Niet duur Scouting heeft geheel onterecht de naam dat het een "dure" club zou zijn. Het tegendeel is eerder waar. De groepen die aangeslo ten zijn bij de overkoepelende or ganisatie Scouting Nederland zijn vrij om hun eigen contributie vast te stellen. Een contributiebedrag voor alle groepen is dus niet te noemen. De Leusdense Manitobagroep heft een contributie die neerkomt op een jaarbedrag van nog geen honderd gulden. Het is vanzelf sprekend dat voor dat bedrag geen zomerkamp gehouden kan worden. Deelnemers aan een groot kamp moeten de kampkos ten dan wel afzonderlijk betalen. Stokbrood maken in de zitkuil was één van de attracties, die geboden werden. Overigens zal blijken dat leiders binnen scouting ware meesters zijn in het voor een prikje rondko men gedurende een kamp. Dat de contributie bij de Manito bagroep relatief vrij laag is. is ge heel te danken aan het feit dat ie dereen erg zuinig met geld om gaat De groep krijgt van de ge meente Leusden geen cent subsi die in de exploitatiekosten De groep heeft daar trouwens ook niet om gevraagd. Men heeft alleen enkele jaren ge leden een beroep gedaan op de gemeenten Leusden en Amers- plaatselijk nieuws Resultaat van het gesprek is dat Manitobaverkenners een schoon maakactie gaan ondernemen rond het kasteel Ook in de toe komst zullen Manibotascouts hand- en spandiensten gaan ver richten in het bos rond het kas teel. Als tegenprestatie mogen de leden van de Manitobagroep bij het kasteel hun weekendkampjes houden. toort. Als gevolg van de aanleg van de Rijksweg 28 moesten de twee blokhutten, waarover de groep beschikte, verdwijnen Beide gemeenten hebben toen tienduizend gulden bijgedragen in de nieuwbouwkosten voor een ge heel nieuw onderkomen. Misverstand Het is een hardnekkig misver stand dat het Scoutingspel is be dacht door een volwassene Kin deren zijn zelf, naar aanleiding van een overigens niet voor hen bestemd militair handboek, be gonnen met een scouting-achtig spel De verdienste van Baden Powell was dat hij het spontane spel ontwikkelde in een richting die speciaal voor de jeugd ge schikt was. Scouting telt over de gehele wereld nu 24 miljoen leden in 120 verschillende landen In ons land dateert scouting van 1910. Hetgeen betekent dat ook de landelijke organisatie een jubi leum te vieren heeft Ook de Leusdense Manitobagroep heeft ingehaakt op de aktiviteiten van de jubilerende landelijke organi satie. Eén van die aktiviteiten heeft voor de Manitobaverken ners een aardig vervolg. In het voorjaar heeft men als gebaar naar de Leusdense gemeenschap het gehele Princenhofpark schoongemaakt. Verschillende kubieke meters afval zijn bij die gelegenheid afgevoerd. De wat oudere jeugdleden hebben naar aanleiding van hun aktie het ver zoek gekregen om eens op het kasteel Stoutenburg te komen praten. Het kasteel is als ge- spreks- en bezinningscentrum in gebruik bij de Orde der Francisca nen. Belangstelling De scoutingorganisatie heeft lan delijk gezien niet over gebrek aan belangstelling bij de jeugd te kla gen Integendeel, veel groepen hebben een wachtlijst moeten in stellen omdat men niet de ruimte heeft om nieuwe leden aan te ne men Ook bij de Manitobagroep komt het af en toe voor dat men belang stellenden verwijst naar andere groepen in de regio, die nog wel leden kunnen opnemen Omdat de Manitobagroep enkele jaren geleden is begonnen met een speciale meisjesafdeling is als gevolg daarvan het ledental behoorlijk gestegen. Op dit ogen blik kent de groep vijf afdelingen, waarvan er vier regelmatig bij el kaar komen in het groepshuis aan de Dodeweg De jongenswelpen (leeftijd van 7 tot 11 jaar) en de verkenners (11 tot 14 jaar) komen elke zaterdag morgen van 9.00 tot 12.15 uur bij elkaar. De meisjeswelpen (7 tot 11 jaar) zijn zaterdagmiddags in het groepshuis te vinden van 14.00- 16 15 uur. De rowans, jongens van 14 tot 17 jaar, treffen elkaar 's avonds van 19.15 tot 21.30 uur. De jongeren- tak van 17 jaar en ouder komt op onregelmatige tijdstippen bij el kaar. Probleem In feite kent de Manitobagroep maar één, steeds terugkerend probleem. Bij aan de ene kant vol doende belangstelling van de jeugd, heeft men aan de andere kant een chronisch tekort aan lei ding. Men ziet nog steeds kans om de jeugdleden elke week weer een behoorlijk programma te bie den Het is echter wel eens moei lijk om de leden datgene voor te schotelen wat ze mogen verwach ten. Zelf vindt de groepsleiding dat van potentiële leiders en leidsters niet te veel wordt gevraagd De minimumleeftijd om leiding te mo gen geven is 17 jaar. Verder wordt alleen een behoorlijke dosis en thousiasme gevraagd Kennis van het schoutingspel is niet nodig omdat er genoeg cursussen zijn waarin het nodige geleerd wordt. Voor meer informatie kan men te recht bij Theo Lindhout (tel. 947038) of Henk de Ruig (tel 946319) Voor Manitoba zijn de festivitei ten nog lang niet afgelopen. Men heeft al een kamp voor de gehele groep achter de rug. Het ligt echter in de bedoeling om nog meer speciale jubileumacti viteiten te organiseren. Het jubileumjaar wordt, voor wat scouting Manitoba betreft, pas afgesloten op de eerste za terdag in het nieuwe jaar. Dan houdt de groep, zoals elk jaar, haar traditionele familie-instuif. (van één onzer medewerkers) ICHTERVELD/LEUSDEN - De Onderlinge Verzekerings- naatschappij Leusden W.A. mag zich verheugen in een nog iteeds stijgende belangstelling. Tijdens de vorige week ge- iouden algemene ledenvergadering kon voorzitter G.W. Tij mensen meedelen dat een aantal premies verlaagd zal wor den. Ook zal de verzekeringsmaatschappij overgaan tot het litbetalen van een deel van het zogenaamde ledenkapitaal. Gfl n financieel opzicht doet de plaatseljke verzekeringsmaat- chappij het erg goed.Het gunstig financieel resultaat wordt n belangrijke mate veroorzaakt door het feit dat er weinig chade uitbetaald hoeft te worden aan verzekerden. algemene ledenvergadering 'de Onderlinge' vond vorige eek plaats in de Achterveldse toskam' 'De Onderlinge', zoals 9 verzekeringsmaatschappij in wandelgangen wordt ge- öemd, is bijna 90 jaar geleden sgericht als een onderlinge Irandwaarborgmaatschappij'. eze verzekeringsvorm is ont- taan uit de zogenaamde 'buren- ulp'. Voordat de verzekerings- laatschappij bestond was het de ewoonte dat bij brandschade bu- in met de pet rondgingen om de edupeerde schadeloos te kun- sn stellen. Om lid van een 'on- arlinge' te worden moest men 9n inleggeld betalen Dit inleg- eld diende destijds als werkkapi- ialvan de maatschappij, ol op heden kent de Leusdense erzekeringsmaatschappij een edenkapitaal', een soort garan- efonds voor het geval er een eer grote schade is. In de praktijk 'ordt het kapitaal dat een lid in de op der jaren gestort heeft als erzekeringspremie pas uitge- eerd als het betreffende lid komt de overlijden. In deze situatie gaat de Leudense 'onderlinge' nu ver andering brengen, leder lid dat driemaal zoveel ka pitaal in de pot heeft zitten als hij aan jaarpremie betaalt, krijgt zijn aandelenkapitaal nu uitgekeerd WEINIG SCHADE De Leusdense Onderlinge heeft dit jaar nog niet te maken gehad met grote schade-uitkeringen. In totaal heeft men dit jaar nog geen f 100 000,- uit hoeven te keren. Het grootste deel van dit bedrag was overigens herverzekerd. Zelf moest de Leusdense maatschap pij maar voor een bedrag van f 12 500,-in de buidel tasten Omdat het schadeverloop bij de onderlinge verzekeringsmaat schappijen in Nederland over het algemeen erg gunstig is, kunnen de aangesloten maatschappijen er toe over gaan om een aantal premies te verlagen of de dekking te verhogen Vooral de agrariërs die verzekerd (advertentie) NEDERLANDSE VERZEKERINGS GROEP Middelgrote verzekeringsmaatschappij roept sollicitanten op voor de funktie van: voor het rayon „groot LEUSDEN". Werkzaamheden: Het beheer en het uitbreiden van een be staande relatiekring. Verkoop van verzekeringen op de gezins- markt. Verzorging van financieringen enz. Werktijden: Het accent ligt in de avonduren. Beloningen: Vast salaris provisieregeling. Uitstekende onkostenvergoeding. Pensioen op final-pay systeem. Opbouw van portefeuillerecht. Vereisten: Minimaal niveau MULO/MAVO. Leeftijd tussen de 23 en 35 jaar. Uw sollicitatie richt u aan: Insp. G. Bikker, Botersloot 35, 4225 PR Noordeloos, tel. 01838-1460. Een psychotechnisch onderzoek en een medische keu ring maken deel uit van de sollicitatieprocedure zijn bij 'de Onderlinge' zullen er het eerst voordeel bij hebben dat de premies verlaagd worden. De verzekeringen die speciaal voor deze sector zijn bedoeld zullen het eerst worden aangepast. Een probleem waar voorzitter Tij mensen de aanwezige agrariërs vorige week op wees, is de nieuwe wet die betrekking heeft op het milieu. Milieu-aansprake lijkheid is een zaak waar ook agra riërs mee geconfronteerd kunnen worden. De Onderlinge verzeke ringsmaatschappijen hebben in middels een polis ontworpen die schade op grond van milieu-aan sprakelijkheid dekt. STORM EN ONWEER Omdat ook verzekeringsmaat schappijen te maken hebben met weersinvloeden als storm en on weer had het bestuur van de On derlinge een deskundige uitgeno digd om over het weer te praten De heer J.H.A. Bernard, mede werker van het K.N.M.I. en zo langzamerhand bekend televisie- presentator was bereid gevonden om een praatje te houden Na een algemen inleiding over het K.N.M.I en de weersvoorspellin gen in het algemeen kregen de aanwezigen ruimschoots de gele- geheid om vragen te stellen Uit gebreid werd stilgestaan bij het verschijnsel onweer Niet helemaal toevallig, want uit verslagen van de 'Onderlinge' blijkt dat blikseminslag de belang rijkste oorzaak van brandschade is. Tot september van dit jaar zijn er bij de gezamenlijke onderlinge verzekeringsmaatschappijen in totaal 172 schades door brand ge meld Van deze schades bleken er 36 veroorzaakt door bliksemin slag. De heer Bernard kon de aanwezi gen in ieder geval één goed ad vies geven: .Bij onweer in het open veld, gehurkt gaan zitten en de voeten dicht bij elkaar hou den". In Nederland komen er elk jaar toch nog altijd 10 tot 15 men sen om als gevolg van bliksemin slag Het aantal koeien dat als ge volg van onweer omkomt is vele malen groter ..Niet als gevolg van het feit dat koeien geraakt worden door de bliksem, die kans is maar erg klein", aldus de KNMI-medewer- ker Het omkomen van koeien in het open veld wordt meestal ver oorzaakt door bliksemontlading. Omdat koeien nu eenmaal met vier poten op de grond staan, is de kans groot dat er tussen de po ten een enorm spanningsverschil ontstaat, waardoor de koe dood gaat. Het verschijnsel 'bolbliksem' bleek door een aantal aanwezi gen wel eens waargenomen te zijn. Aanwezigen kregen het ad vies een dergelijke bolbliksem te fotograferen Als dit iemand zou lukken kan hij zich er op beroe men de eerste ter wereld te zijn, die de prestatie geleverd heeft. Al hoewel het verschijnsel 'bolblik sem' bekend is, is nog niemand er in geslaagd dit fenomeen vast te leggen op de gevoelige plaat AFWIJKEND GEDRAG Veehouders weten uit eigen waar neming dat vee zich soms vreemd gaat gedragen als er weersveran dering op komst is. Ook leer krachten merken vaak aan de klas dat er onweer of storm op komst is. De wetenschap heeft tot voor korte tijd geen verklaring kunnen geven voor het soms afwijkend gedrag van dieren en kinderen Het ziet er naar uit dat de verkla ring er nu wel is. KNMI-medewerker Bernard zei zelf veel te zien in de uitleg die een Amerikaanse wetenschapper heeft gegeven voor het verschij- sel De samenstelling van de lucht schijnt bij naderend onweer, storm, of zelfs aardbeving iets te veranderen Er komt iets meer ozon in de .lucht Geringe sporen ozon kunnen kinderen en huisdie ren ruiken. Het onrustige, afwij kende gedrag zou veroorzaakt kunnen worden door de subtiel kleine reukafwijking van de nor male lucht De jaarvergadering van de On derlinge heeft geen verrassin gen opgeleverd. Voorzitter Tij mensen moest volgens het schema aftreden. Met bijna al gemene stemmen werd de af tredende voorzitter weer herko zen. LEUSDEN - Het aantal inwoners van de gemeente Leusden is in de maand augustus toegeno men met 50. Het inwonertal be droeg aan het begin van deze maand 25.885 personen. Er werden 31 kinderen geboren, maar er overleden 13 Leusdena- ren. Hiermee komt het geboorte overschot op 18 Het vestigings overschot bedroeg 32. resultaat van het aantal vestigingen van 169 minus het aantal personen dat elders is gaan wonen, 137 Daarmee komt de toename van het aantal Leusdenaren op 50 Per 1 september bedraagt het in wonertal 25.934 LEUSDEN - Vanavond vindt de vergadering van de Plan adviesgroep plaats in de deel van Groot Krakhorst en begint om 20.00 uur. Deze vergadering zal geheel in het teken staan van de be- heersituatie van de SOCCLE- gebouwen Het bestuur van SOCCLE zal op deze verga dering vertegenwoordigd zijn. Blikseminslag is de meest voorkomende oorzaak van brand Foto. Jan Pit LEUSDEN - Gisteren is de aktie gestart van de Stichting Vluchteling waarin onder meer zitting hebben het Ne derlandse Rode Kruis, Ker ken, Humanistisch Verbond, de Nederlandse Vrouwen raad, Vakcentrales en Werk geversorganisaties. De provincie Utrecht richt met deze Vluchtelingenweek die lot vol gende week maandag duurt haar hulp op Khao-I-Danq. een kamp in Thailand waar ruim 30.000 Cam bodjaanse vluchtelingen zijn on dergebracht achter prikkeldraad wachtend op een menswaardiger bestaan Dit bestaan wordt sterk beïnvloed door het al dan niet bezitten van vakkennis In het kamp geven Cambodjanen ge steund door Japanse en Ameri kaanse vrijwilligers vakopleidingen als verpleegster, een aantal techni sche beroepen, tuinbouw, potten bakker enzovoort Een jaar gerich te vakopleiding kost 150- De provincie Utrecht wil gedurende twee jaar zowel mannen als vrou wen helpen en door deze aktie de opleiding bekostigen van tweemaal 3300 vluchtelingen Dit vergt jaar lijks een bedrag van 500 000 - Over een periode van twee jaar is dat een bedrag van éen miljoen gulden INZAMELING In de gemeente Leusden wordt geen huis-aan-huis collecte gehou den maar worden er op vrijdag 18 oktober een aantal gebouwen opengesteld voor het geven van een bijdrage, zogenaamde inza melpunten dus. Tussen 11.00 en 21.00 uur kan men in de volgende gebouwen terecht - Rabo-banken Hamersveldse- weg 27. De Biezenkamp 3. Prinses Irenelaan 21Jan van Arkelweg 72. - Kreatief Centrum t Claeveren- blad, De Brink 16; - Rockersge- bouw aan de Valleilaan; - Ge meentehuis, 't Erf 1- De Kom, Hamersveldseweg 51

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5