êi X krant ïeen sprake van aansprakelijkheid Irie Kamerleden over apens en politiek IsbI Geen liguster bij kinderspeelplaatsen Open huis Leusdense CML °Pzoek peuterspeelzalen iemeente in brief aan familie Fousert over vergiftigingsgeval liguster: aatste thema-avond Vredesplatform 25 oktober: leusdei krant Vrijspraak inzake onbewezen fraude Advies gewestelijke gezondheidsdienst: r a B naar nieuwe Hohorstshow voorzitter Winkeldiefstal leidt tot arrestatie Gewond bij aanrijding Thema-avond „Afscheid van een kind „tiunudt;' Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Leusdenaren bij aanbieding handtekeningen petitionnement Vandaag in de Leusder Krant VOLVO SERVA" AMERSFOORT Geen krant ontvangen? Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie 941494 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16.65 per kwartaal Uitgave BDU BV ©i 7? 444 44 4 DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 17e JAARGANG NO. 46 (van één onzer verslaggevers) fUSDEN - In een brief aan het echtpaar Fousert uit Achter- >ld over de gang van zaken rond de vergiftiging van het fee-jar'9e dochtertje van de familie door het eten van gif- ge ligusterbessen, wijst het college van B en W iedere ver- itwordelijkheid in dezen af. Ook de aansprakelijkheidseis, e het Achterveldse echtpaar bij de gemeente deponeerde, ordt in de brief afgewezen. De reden, om toch tot het ver- ijderen van de struiken over te gaan houdt dan ook geen mvaarding van verantwoordelijkheid in, aldus het college. Bt besluit voert voort uit de overweging, dat er vanwege Ie emoties waarschijnlijk geen verder redelijk overleg met omwonenden mogelijk zal zijn. ,,Mede gegeven het feit, it het slechts om een gering aantal struiken gaat hebben j in dit geval voor deze praktische oplossing gekozen", jus het college. de aanhef van de brief spreekt college van B W er haar jdschap over uit. dat de twee-ja- Wietske inmiddels weer thuis uit het ziekenhuis. „Wij wensen ar een spoedig herstel toe en n van harte dat zij van het lurde geen blijvende gevol- zal ondervinden", schrijven rgemeester en wethouders ÈGRIP it het voorgevallene voor u en verdriet met zich mee- :ht beseffen wij ten volle, irtoe was ook zeker alle aanlei- j. Het wel en wee van de kin- >ldoei\ Ifên is iets wat ouders bovenal coopsii harte gaat en wat in het alge- len vanzelfsprekend een daar- overeenstemmende aan- it zal hebben Of het even :elfsprekend is dat bij u ge- lens van woede en verbijs- ig leven, menen wij te mogen 'ijfelen Wij kunnen er begrip voor opbrengen dat deze ge moedsgesteldheden optreden in een opwelling van emotie in het kader van de gebeurtenissen, doch bij een wat meer afstan delijke benadering bestaat daar voor onzes inziens geen aanlei ding". zo schrijft het gemeentebe stuur. AFWEGING ..Hoewel u de reactie van ge meentewege op uw alarm-slaan als arrogant en formeel heeft er varen, hebben wij bij het natrek ken van het voorval niet die indruk verkregen, laat staan dat dit de bedoeling zou zijn geweest. U zult er begrip voor hebben dat wij noch onze ambtelijke medewer kers impulsief kunnen reageren op zaken die soms abrupt en met veel aandrang als eis bij ons wor den neergelegd. Onze bestuurs- verantwoordelijkheid vereist bij het nemen van beslissingen een weloverwogen oordeel en een af weging van alle daarmede sa menhangende belangen", zo ver volgt het college. AFWIJZEN „Het door u gemaakte verwijt van onbehoorlijk en onzorgvuldig be stuur. wijzen wij met klem van de hand. Het is een volstrekt ver keerde voorstelling van zaken om het verwijt te maken van het in gevaar brengen van de veiligheid en gezondheid van de kinderen en wij vinden dit hoogst ernstig. Helaas is het zo, dat er in onze samenleving tal van zaken zijn die een bedreiging vormen voor de veiligheid van onze kinderen, doch dit betekent niet dat deze zijn weg te denken. Naar onze op vatting is het in de eerste plaats een taak van de ouders en opvoe ders om de kinderen daar zo vroeg mogelijk en bij herhaling op te wijzen en ze te leren zich daar zo veel mogelijk tegen te wape nen", schrijven B&W. „Wanneer u spreekt over een plek waar de kinderen zich veilig en vertrouwd moeten kunnen voe len, geldt dit naar onze mening in de eerste plaats wel voor het erf rondom de ouderlijke woning. Desondanks stellen wij vast dat nagenoeg in elke particuliere tuin planten en struiken voorkomen die niet minder giftig zijn dan de ligustrum vulgare. Hierbij laten wij dan nog maar buiten beschou wing allerlei in elke woning voor komende dingen die voor kinde ren zeer gevaarlijk zijn, wanneer ze daarmee in aanraking komen. Dit constaterende betekent niet dat alles wat een bedreiging in houdt rigoureus kan of moet wor den opgeruimd" het college. zo concludeert VERWIJT „Aan de hand van het voren staande menen wij, dat u in rede lijkheid niet kunt komen tot de conclusie dat het aan uw dochter tje overkomen ongeval kan wor den geweten aan onbehoorlijk of onzorgvuldig bestuur Een spora disch voorkomend incident - hoe triest op zich ook - kan niet leiden tot dit soort zware verwijten. Het zal u in dit verband duidelijk zijn, dat wij op geen enkele wijze de door u gestelde aansprakelijk- heidseisen kunnen aanvaarden". „Hoewel op het eerste gezicht wellicht niet passend in ons standpunt, zoals hiervoor is weer gegeven, hebben wij niettemin besloten om de ligustrum vulgare langs de betreffende speelplaats te verwijderen. Dit besluit houdt geen erkenning in dat het hand haven van de struiken in het alge meen een bedreiging zou vormen voor de gezondheid of de veilig heid. Het is ons ingegeven vanuit de overweging dat er vanwege alle emoties die rondom het ge beurde zijn ontstaan er waar schijnlijk geen verder redelijk overleg mogelijk zal zijn dat tot een genuanceerder standpunt van de zijde van de omwonenden zal leiden Mede gegeven het feit dat het slechts om een gering aantal struiken gaat hebben wij in dit geval voor deze praktische oplossing gekozen. Wij hopen met de verwijdering van de struiken in voldoende mate te zijn tegemoet gekomen", zo besluit het college haar schrij ven te/aan J'l 0-159*0 I 4i iorrT 3 w» er llsin i - ISDEN - Op vrijdagavond, 25 oktober a.s., organiseert Vredesplatform Leusden zijn voorlopig laatste thema- ind over de rol van de wapens in het vredes- en veilig- sbeleid en de verantwoordelijkheid van de politiek. Drie erleden van PvdA, CDA en VVD komen toelichten hoe partijen aankijken tegen dit vraagstuk en beantwoor- vragen naar aanleiding van dit themadebat en de vorige na-avonden. Vorige thema-avonden behandelden de be lening vanuit sociaal-historisch perspectief, in relatie tot economie en vanuit de verantwoordelijkheid van de ker- politiek krijgt van het Vredes- lorm dus het voorlopig laatste Toevallig (of niet) wordt discussie gehouden in de dat in de Tweede Kamer het ut wordt voorbereid over de Using van kruisvluchtwapens (oensdrecht. Naar aanleiding tiet 1-junibesluit van de rege- lijken de standpunten zich in- iels al gevormd te hebben: VVD gaan akkoord met ing. terwijl de PvdA zich op fronten tegen verklaart, ti is niet iedereen even uitge ven over deze keuze. Minis- De Ruiter (defensie) ver- rde vorige week zaterdag in Volkskrant, dat de door dit |stuk verharde tegenstelling tussen CDA en PvdA de formatie van een nieuw kabinet tussen beide partijen ernstig bemoeilijkt. Een nationale overeenstemming over de kruisraketten zou het Ne derlandse standpunt naar buiten toe veel sterker maken en de re- geermogelijkheden vereenvoudi gen. De vredesbeweging en in zekere zin de PvdA als spreekbuis vindt dat Nederland niet aan de hand hoeft te lopen van Amerika en de NAVO en als klein land risico's mag nemen om een andere ont wikkeling in de ontwapeningsbe sprekingen af te dwingen. Gewe zen wordt op de Scandinavische landen en op Roemenië, en aan de NAVO-zuidflank op Grieken land, waar men voorstellen doet om tot atoomvrije zones te ko men. Hoeveel vrijheid heeft Nederland eigenlijk, waar het om grote kwes ties van vrede en veiligheid gaat? Is de keuze van de supermachten altijd de meest te prefereren keuze voor kleine landen dan wel voor Europa? In hoeverre is de keuze voor uitbreiding dan wel modernisering van het kernwa penarsenaal eigenlijk niet een keuze voor de minste weerstand? Hoe onderbouw je als politieke partij je standpunt met het oog op gewenst nucleair evenwicht (be staat dat eigenlijk wel?), en welke voorstellen ziet iedere partij straks na de keuze voor of tegen de Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI [Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- I den. I Familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm I Bij kontrakten belangrijke korting I Leusderheitjes 1.29 per regel (43 cent per mm) I Losse nummers 75 cent per stuk I OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR I Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur geopend I Zaterdags gesloten LEUSDEN - Een 71-jarige Leusdenaar, die in zijn vrije tijd adviseur is van het Amersfoortse accountants kantoor van zijn vrouw, hoor de maandag de Utrechtse po litierechter mr. H. van Doorn, zeggen dat hij niet bewezen achtte dat de man had ge knoeid met een formulier voor de omzetbelasting. Ook de officier van justitie, mr. O. T. Brouwer, had vrijspraak voorgesteld. Het ging er niet zozeer om dat de Leusdenaar zichzelf zou hebben willen verrijken, maar dat hij zijn komst van de kruisraketten? En in hoeverre is een keuze voor af schrikking van het Oostblok te steunen als men juist of op lan gere termijn meer heil verwacht van nauwere - bij voorbeeld eco nomische - betrekkingen? Op al deze en andere vragen zul len dus drie Kamerleden uitge daagd worden hun partijpolitiek licht te laten schijnen. Nog niet bekend is wie er namens de VVD zal komen. Voor de PvdA is dat de jurist Jules de Waart, die o.a. de fensie en buitenlandse zaken in zijn portefeuille heeft. De Amster dammer De Waart werkte ook een aantal jaren in Zaïre als geoloog en maakt deel uit van de Kamerle den, die zich bezighouden met de Verenigde Naties en de Veilig heidsraad Voor het CDA komt defensie- en buitenlandse zakenwoordvoerder Joep de Boer, vroeger werkzaam bij de marine en een beijveraar voor een betere samenwerking binnen de NAVO. De Boer be hoort niet tot de atoompacifisten noch neemt hij afstand van het 1- junibesluit. Het Leusdense CDA heeft al eens kennis met hem kun nen maken De avond wordt ge houden in De Hakhorst en begint om 20.15 uur. gezicht ten opzichte van een klant van het bedrijf had willen redden De klant kreeg in 1982 een aan slagbiljet over 1982 met daar overheen een boete van 25 pro cent. Daarop liet de verdachte een typiste van het accountantskantoor een brief tikken met daarin de mededeling dat de boete onzin was. Er zou in 1982 een verzoek om een aanslag voor de klant naar de fiscus zijn gestuurd Om dat hard te maken ging er met de laatste brief een kopie van de kopie van de brief uit 1982 mee Bij de fiscus merkte men echter op dat er in de kopie was gekliederd met witsel Er rees het vermoeden dat er in 1982 helemaal niets was gebeurd Toen stapte de fiscus naar het accountantskantoor met de vraag of ze de brief uit het archief, de kopie van de brief uit 1982 moch ten zien. Die was echter spoorloos Op de zitting hield de Leusdenaar vol dat dat kwam door een admini stratieve fout. ,.Deze zaak riekt aan alle kan ten.'' zei de officier van justitie. Hij kon echter niets bewijzen, waar door hij genoodzaakt was vrij spraak voor te stellen De omwonenden lieten al blijken, hoe ze dachten over liguster bij kinderspeelplaatsen Uit het advies van de GGD blijkt, dat deze instantie het met die visie eens is LEUSDEN - Het college van burgemeester en wet houders van Leusden heeft advies gekregen, liguster niet meer aan te planten bij kinderspeelplaatsen. Het ad vies is afkomstig van de ge westelijke gezondheids dienst Eemland. Aanleiding tot het advies was het vergiftigingsgeval, dat zich onlangs in Achter veld voordeed, waarbij een tweejarig meisje met vergif tigingsverschijnselen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De vergiftiging werd veroorzaakt door bes sen van de Ligustrum Vulga re. In zijn advies schrijft dr. P. -Bangma, adjunct-directeur van de dienst het volgende: „Hoewel ik met u van oor deel ben dat het praktisch nauwelijks haalbaar en mijns inziens principieel on juist zou zijn om alle giftige struiken en bomen uit par ken en tuinen te weren c.q. te verwijderen, meen ik dat het is aan te bevelen dit gewas (liguster, red.), met hun in kinderogen aanlokkelijke bessen, om veiligheidsrede nen niet aan te planten rond kinderspeelplaatsjes." Bovendien luidde met be trekking tot de betreffende speelplaats in Achterveld eveneens aldaar te verwijde ren. Een advies, dat het col lege inmiddels heeft opge volgd. LEUSDEN - Zoals ieder jaar ge ven de peuterspeelzalen in Leusden en Achterveld weer de gelegenheid aan belangstellen den om een kijkje te komen ne men. Vaak is de peuterspeelzaal een eerste stap buiten de ver trouwde wereld van thuis. An der speelgoed dan thuis, een heleboel kinderen om je heen, kennismaken met allerlei mate rialen, het zijn allemaal belang rijke dingen in een peuterleven. Belangstellenden die eens willen komen kijken hoe het er op een peuterspeelzaal aan toe gaat, of verschillende speelzalen willen vergelijken voordat er voor de peuter een keuze gemaakt wordt, kunnen in de week van 21 tot en met 25 oktober gerust langsko men in de speelzalen. Men is van harte welkom op maandag 21 ok tober van 10.00-11.00 uur bij 'de Treeklopertjes' prinses Irenelaan, Leusden-Zuid; dinsdag 22 oktober van 10.00-1 11 00 uur, 's middags van 13.30- 14 30 uur bij 'Pinkeltje', Hoefijzer 1a. woensdag 23 oktober van 10 00- 11 00 uur bij 'Blijhof I'. Ansfridus- laan 49; donderdag 24 oktober van 10.00- 11.00 uur en 's middags van 13 30-14.30 uur bij 'Blijhof II', Smoussesteeg 2; vrijdag 25 oktober van 10 00- 11 00 uur en 's middag van 13.30- 14 30 uur bij 'Nijntje' de Hakhorst, Waarden 25 Bij peuterspeelzaal 'Klein Duimpje', 't Laantje 1 in Achter veld kan men in deze week iedere ochtend van 10.00-11 00 uur te recht. Degenen die hun kind al hebben opgegeven en vooraf een kijkje willen nemen, worden aan geraden een afspraak met leid sters te maken om onnodige drukte te voorkomen LEUSDEN - Op zaterdag 26 oktober zullen 2 bussen vanuit Leusden naar Den Haag vertrek ken omdat een kleine 100 Leus denaren getuige kunnen zijn van de aanbieding van de miljoenen handtekeningen van het volks petitionnement tegen de kruisra ketten aan minister-president R. Lubbers en de beide Kamervoor zitters Dolman en Steenkamp. Na afloop van dit gebeurde gaat de rit naar de Haagse Houtrusthal- len alwaar een grootse manifesta- i tie wordt georganiseerd. Gerekend I wordt op maximaal tienduizend personen Men kan zich nog opge ven voor de bus bij Loes Burger, secretaris van het Vredesplatform Leusden. Houtvester 38 in Leus den, telefoon 941874 De kosten zijn 12.50 per persoon LEUSDEN - Op donderdag 31 oktober houden meisjes en me dewerkers van het internaat De Hohorst een door hen zelf opge voerde show. De „Hohorst showwordt door 16 speelsters opgevoerd in De Korf. De muzi kale begeleiding is in handen van Richard van Bemmelen en Wijnand Bouw. Maarten Boots- ma tekent voor de regie. De aanvang van de show is 20.15 uur en de toegang is gratis. LEUSDEN - De Stichting Comité Milieuzorg Leusden is naarstig op zoek naar een nieuwe voorzitter en naar een nieuwe secretaris. Dat blijkt uit een brief van CML aan de politieke partijen in de ge meente Leusden. ,,Na diverse pogingen onzerzijds om personen te vinden voor het dagelijks bestuur van de Stichting Comité Milieuzorg Leusden, rich ten wij ons tot u met het verzoek in uw geledingen te zoeken naar een voorzitter en'Of secretaris. Wij doen dit verzoek in de wetenschap dat voor u een groot gedeelte van uw achterban bij naam bekend is." ..De noodzaak van een georga niseerd inspraakorgaan zal u onge twijfeld ter harte gaan Daarom hopen wij van u voordracht(en) voor genoemde vacatures te ont vangen, zodat wij op de deelne mersraadvergadering van 16 de cember een voorstel tot een com pleet bestuur kunnen doen en daarmede de nodige coördinatie tussen de werkgroepen zeker ge steld kan worden, aldus de brief. Gemeente derft bij transactie complex van de Berg ruim f 70.000.- rente pag.3 Soccle-bestuur niet enthousiast over visie Planadviesgroep pag. 3 Verkeersongevallen in Achterveld pag. 5 Peuterspeelzaal Klein Duimpje houdt kinderen spelend bezig pag. 5 LHV verstevigt koppositie pag. 7 Aantal ereplaatsen Haaien uitgebreid pag. 7 St. Josephschool 2 wint volleybaltoernooi. pag. 8 Loep op Leusden pag. 9 Servicepagina pag.11 DOKTERSDIENST: tel. 948080 LEUSDEN - Gisteren werd rond de middag de in Leusden woonachtige v d. H aangehouden Bij de Spar in winkelcentrum De Biezenkamp werd hij betrapt op het wegnemen van een fles sherry en sigaren De gewaarschuwde politie maakte proces verbaal op, waarna de man werd heengezonden LEUSDEN - Op de Ursulineweg vond gisteren een aanrijding plaats Bromfietser F.H. uit Leus den kreeg geen voorrang van auto mobilist D M uit Eindhoven, die linksaf wilde slaan Een botsing was het gevolg De bromfietser werd met onbekend letsel opgeno men in het St Elisabethziekenhuis in Amersfoort 99 LEUSDEN - De regio Utrecht van de Landelijke Zelfhulporgani satie organiseert op woensdag 13 november in kerkelijk centrum „De Bron' te Nieuwegein een thema avond „Afscheid van een kind" Het gaat om rouwverwerking bij de dood van kinderen, waarbij ouders, die daarmee geconfronteerd zijn, elkaar trachten te helpen dat te verwerken De zaal is open vanaf 19 45 uur „De Bron" staat aan de Buizerd laan 1 te Nieuwegein. Als tege moetkoming in de kosten wordt een entree gevraagd van 2,50 Kon- taktpersoon voor Leusden is me vrouw Van Hulst, Finmark 28, tel 945885 Dorpsstraat 207 Lunteren Tel 08388 4879 dealer voor Amersfoort e.o. Amsterdamseweg 7 Tel. 033-630154 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-94911

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1