ledezeggenschapsraad is snel laar met onderwijsbegroting Eis van zes maanden gevangenis en TBR Plan aansluiting op A-28 technisch rond Solidariteitswinkel steunt Indonesië Nieuwe methode leidt tot berekenen tot aan paperclip" KO Kleding diefstal Jeugddienst Wegens brandstichting in „De Hobbit" en „De Meent": Subgroep detail niet openbaar plaatselijk nieuws (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN - Het plan voor de aansluiting van Leusden op de A 28 is technisch rond. Momenteel vindt druk over leg plaats tussen de betrok- ien overheden en instanties iver de financiële kant van de jak. Dat deelde wethouder in Wagenaar afgelopen linsdag mee tijdens de ver gadering van de commissie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening. ..Technisch is het plan nu rond We zijn er helemaal uit. Een be langrijk aspect daarbij is. dat de kosten van de aansluiting waar schijnlijk lager uit zullen vallen, dan we eerst dachten. Mogelijk bete kent dat, dat ook Leusden minder bij zal hoeven te dragen in de kosten van aanleg." aldus de wet houder Zoals bekend liet het college van B&W van Leusden enige tijd gele den weten, dat Leusden zo n vijf miljoen gulden bij zou kunnen dra gen aan de kosten van de aanslui ting. De wethouder wilde in dit sta dium niet verder ingaan op de financiële kant van de zaak. ,,We zijn nog aan het praten Dat bete kent. dat ik niet vooruit kan lopen op het resultaat." aldus Wagenaar Weihouder Jan Wagenaar technisch is hel rond dig'l te keu pnjzei uldenj soorti stoeli k en i van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Terwijl in de aangrenzende zaal de raadscom- at utfissie bezig was met het behandelen van de onderwijsbegro- 3318 ng vergaderde tegelijkertijd de gemeenschappelijke mede- tggenschapsraad voor het openbaar onderwijs over hetzelf- t onderwerp. „Een schoonheidsfoutje," zo noemde de tijdelijk voorzit ter mevrouw S. Brilstra het feit dat de twee bijeenkomsten 0346 gelijkertijd plaatsvonden. Het schoonheidsfoutje had overi- tns als gevolg dat de GMR de avond niet kon beschikken ter de normale ondersteuning van een ambtenaar van de Ideling onderwijs. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Bert Vos Eindredakteur: Hans Mosterd Redaktie: Boudewma de Boer Redaktie-secretariaat: Mia Veen inlevering kopij en advertenties: Voor hel dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor hel öonderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Cenlrum Op weikda- gen geopen van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 lot 17.00 uur Telefoon TJ3-941495 (administratie) -941494 (redaktie) Abonnementsgeld 64.60 lementsgeid per jaar, f 32.80 per half jaar, t 16.65 per kwartaal Klachten bezorging abonnee dient u de krant voor dinsdag ol donderdagavond 18 00 uur te Rebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze Jo'dagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uun 033 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze spekteur bezorging overdag 03420- 94206 Nabestellen foto's: Queeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u nabestellen jjet uitzondering van archief- en historische foto s). bij vooruitbetaling 'Pgiro 871441 t.n v BDU b v. te Barneveld met duidelijke vermelding Ongewenste foto. aantal, nummer vap krant, pagina waarop de foto *rd geplaatst. Nabestellen kost 5 - per exemplaar (formaat 13 x 18 J^len 10 - voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm) Kunt ook contant betalen op ons kantoor. ^usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt o gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ^ntenkombinatie te Barneveld. De Medezeggenschapsraad wordt geacht advies uit te brengen over zaken die het openbaar on derwijs in de gemeente betreffen. De leden van de GMR wisten maandagavond niet goed wat ze met de situatie aan moesten ..Ik weet ook niet hoe ons advies kan doorklinken naar de gemeente raad" en Heeft dit nog wel zin?", werd vanuit de vergadering opge merkt. In de wetenschap dat het moeilijk zou zijn nog invloed op het ge meentelijk beleid uit te oefenen voor de behandeling van de ge meentebegroting, werd het punt onderwijsbegroting toch ter discus sie gesteld. PAPERCLIP De nieuwe wet op het basison derwijs die inmiddels in werking is getreden laat niet veel ruimte over aan de gemeente voor eigen initia tieven De landelijke overheid heeft strenge regels opgesteld met be trekking tot vergoedingen die het Rijk geeft voor allerhande zaken. Eén van de GMR-leden merkte dan ook op dat ..alles, tot aan de paperclip toe, berekend is' Uit de voorgestelde begroting blijkt dat er voor iedere leerling van de openbare school bijna honderd gul den wordt uitgetrokken voor de post .onderhoud, vervanging en vernieuwing onderwijs leerpakket ten" Het betekent dat iedere school voor dat bedrag leer- en hulpmiddelen kan vervangen die versleten zijn of om andere rede nen niet meer gebruikt kunnen worden Ook kunnen met het be drag schoolbehoeften gekocht worden en kan de schoolbiblio theek aangevuld worden. VERZEKERING Een nieuw element in de ge meentebegroting is de collectieve verzekering voor leerlingen Tot nog toe werden voor wat betreft de meeste openbare scholen elk jaar de ouders benaderd met de vraag, of ze hun kinderen extra wilden verzekeren De gemeente neemt zich voor om deze vorm van verze kering voor eigen rekening te ne men. ..Zijn we eindelijk van het gedonder met die envelopjes af," zo verzuchtte één van de leer krachten in de GMR Op de gemeentebegroting voor het volgend jaar wordt verder een bedrag gereserveerd voor bijscho ling van leerkrachten Voor de nieu we directeuren van de basisscho len denkt het gemeentebestuur aan een cursus leidinggeven en organiseren Deze cursus is spe ciaal bedoeld voor de leiders van de nieuwe basisscholen. TOELICHTING De Gemeenschappelijke Mede zeggenschapsraad heeft verder geen oordeel uitgesproken over de onderwijsbegroting Omdat er toch onduidelijkheid bestaat over de wij ze van financieren van het open baar onderwijs zal de gemeente gevraagd worden tijdens een vol gende vergadering opheldering te geven over een aantal zaken De GMR is in ieder geval be nieuwd naar de nota over het toela tingsbeleid van leerlingen op open bare scholen die B. en W hebben aangekondigd. Deze eerste maand wordt er algemene informatie over Indo nesië verstrekt. In november is het thema: de ontwikkelingssa menwerking tussen Indonesië en Nederland. Eind december wordt tenslotte de relatie SOS- Wereldhandel - Indonesië be licht. Indonesië, noordwestelijk van Australië, is de grootste archipel de republiek bestaat uit 13 677 eilanden, waarvan er 6000 be woond zijn De totale afstand van oost naar west is ruim 5000 km (gelijk aan de afstand Londen-Mos- kou) De belangrijkste provincies zijn Java. Sumatra, Bali, Sulawesi en Irian Jaya De grootste provin cie. Java. met de hoofdstad Jakar ta, heeft 80 miljoen inwoners Bali is van de vijf de kleinste, maar is een grote toeristische trekpleister Meer dan de helft van de Indone sische bevolking is jonger dan 20 jaar. Indonesië kent geen AOW en de jongeren zijn dan ook voor ouders en grootouders de garantie voor de oudedag-voorziening Sinds de onafhankelijkheid kan 75% van de inwoners lezen en schrijven. Voordien was 90% anal fabeet De geschiedenis van Indo nesië is enkele eeuwen nauw ver weven geweest met de Nederland se in 1798 neemt de Nederlandse staat Indie over van de Verenigde Oostindische Compagnie en maakt er een Nederlandse kolonie van Rond 1910 had Nederland zijn gezaq over alle eilanden gevestigd Nederlands Oost-lndië. Tijdens de Tweede Wereldoor log werd de archipel bezet door Japan. Na 1945 probeerde Neder land het gezag weer over te ne men. ondanks dat de Nationalisten de Republiek Indonesië hadden uitgeroepen. Op 27 december 1949 werd uiteindelijk de Repu bliek door de Nederlandse regering erkend. Indonesië heeft een rijke cultuur en kent vele tradities Het is vooral bekend om z'n goud. batik, zilver, muziek en dans Het hoofdvoedsel van de Indonesiër is rijst met groen ten. vis, vlees en eieren Ook is het land erg bekend om de specerijen ACHTERVELD - Maandag avond omstreeks 18.10 uur werd bij de firma Van Ravenhorst te Stoutenburg een aantal truien ontvreemd. De truien hingen aan een rek dat buiten voor de winkel stond opgesteld. Omstreeks genoemd tijdstip heeft men twee of drie jongelui ter plaatse met een auto weg zien rijden in de richting Achterveld Het betreft een rood-bruine kleur auto, klein model Bedoelde auto is tussen 16.30 en 18.00 uur verschillende malen ter hoogte van de plaats van de diefstal gezien Helaas is er geen kenteken opgenomen Er is voor Een fietspad langs de Asschatterweg is temeer nodig, omdat het verkeer uit het verzorgingsgebied, rond Achterveld en De Glmd dat meer en meer noodzakelijk maakt. vervolg van pagina 1 WONINGBOUW Leusden krijgt er volgend jaar 574 woningen bij. Dat blijkt uit een staat, die ter vergadering nog eens werd toegelicht De te bouwen wo ningen zijn als volgt over de wijken verdeeld: - Zwanenburg 9; - Munnikhove/Bosveld. 3; - Claeverenblad/Wildenburg 162. - Hamershof 38; - 't Ruige Veld 162. - inbreidingen (onder meer Groenhouten en terrein Van de Berg): 191 - overigen 3; - Achterveld 6 MILIEU De kritiek die er was op het niet invullen van uren op de begroting van werk ten behoeve van milieu- inspectie en het ontbreken van een milieu-inspecteur, weerlegde wet houder Wagenaar met het verwij zen naar de op stapel staande wetgeving op dat gebied Het was met name Corri Verduin (PvdA) die erop wees. dat het bij deze wijze van begroten de gemeente Leus den aan effectieve controle zou ontbreken. Jan Wagenaar was het daar niet mee eens ..Met de marginale toet sing, zoals die in de aanbiedings brief wordt genoemd, lopen we voor bij andere gemeenten." zei hij. Ook de suggestie van Corri Ver duin, om in bestemmingsplannen te regelen, wat voor soort bedrijven wel, en wat voor soort zich niet in Leusden zouden mogen vestigen, nam Wagenaar niet over „Ten aanzien van ..De Horst" is duidelijk omschreven, wat voor soort bedrij ven we daar graag willen hebben Verder neem ik aan, dat wat er onder meer allemaal in bestem mingsplannen zal moeten worden opgenomen in die nieuwe wetge ving zal worden bepaald." aldus Jan Wagenaar. Sjef ten Berge vond het ook te ver gaan, om in de gemeente Leus den milieu-zaken te regelen in be stemmingsplannen ..Dat is onei genlijk gebruik van planologie." vorH hli Wel overweegt de liberale ge meenteraadsfractie om een budget voor te stellen om te komen tot controle van met name mestover schotten ..Uit stukken, die ik on langs onder ogen kreeg, is mij gebleken, dat ook Leusden zich deels in de gevarenzone bevindt, waar het de negatieve effekten van mestoverschotten op de kwaliteit van het grond- en drinkwater be treft. We zullen voor de controle daarvan een voorstel doen. als we binnen de begroting geld daarvoor kunnen vinden," aldus Ten f een waarde van ongeveer 800,- ontvreemd. De plaatselijke politie verzoekt degenen die tijdens de diefstal iets hebben gezien of de auto hebben gesignaleerd, contact met de politie op te nemen voor nadere inlichtingen, tel 03425- 1607 LEUSDEN - Zondag 27 okto ber is er in de Dorpskerk in Leusden-zuid een jeugddienst/ praatdienst, waarin met jonge ren gepraat wordt over het the ma: „Wordt nu alles anders". De jeugddienst wat dus geen gewone dienst is, begint om 18.30 uur met koffiedrinken in 't Trefpunt ledereen is welkom. Op het ..terrein van Van de Berg", zal eén van de zogenaamde inbreidmgen plaatsvinden Als alle plannen uitgevoerd worden, krijgt Leusden DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 lolls!!!?!* ICftllPlfc Om dit uit te zoeken hoe het nu verder met hem moest, liet justitie hem opnemen in het Pieter Baan- centrum in Utrecht. Het advies voor de Eindhovenaar luidde na zes weken psychiatrisch onderzoek. TBR Toen de verdachte, in afwach ting van de rechtszaak na het onderzoek in het Pieter Baancen- trum was ingesloten in een inrich ting. wist hij weer te ontvluchten. Hij reisde naar Leusden. waar hij de kleuterschool „De Hobbit en de sporthal ..De Meent" in brand stak. De school brandde tot de grond toe af De schade aan school en sport hal bedroeg 1.8 miljoen Op de zitting vertelde de Einho- venaar dat hij daar in Leusden iets had gedacht als: „Als ze me TBR geven, dan moeten ze ook maar weten waarom De raadsman van de verdachte wees de rechtbank er nog eens op dat zijn cliënt pas 19 jaar is. Hij vond het daarom moeilijk zonder meer accoord te gaan met TBR. hoewel hij wel besefte dat in het rapport van het Pieter Baancen- trum stond dat de Einhovenaar „gevaarliik" is Uitspraak over twee weken onderscheidt men vijf hoofdpunten 1 Godsdienstvrijheid; 2. Recht en medemenselijkheid. 3 Eenheid van Indonesië; 4. Democratie; 5 Sociale rechtvaardigheid voor alle inwoners. Aan de sociale rechtvaardig heid en de medemenselijkheid hoopt de Solidariteitswinkel Leusden mee te kunnen werken, door de verkoop van producten van projectpartners in Indone sië. Door deze verkoop krijgen (mede)mensen kansen, hun le vensstandaard op zelfgekozen wijze te verbeteren, hetgeen veelal een positief uitstralingsef fect heeft op hun omgeving. Meer informatie kan men ko mende zaterdag verkrijgen bij de verkoopstand van de Solidari teitswinkel in de Hamershof. LEUSDEN - De subgroep de tailhandel van de commissie Economische Zaken, Consu mentenbelangen en Werkgele genheid, die 29 oktober in het gemeentehuis vergadert, betreft een niet openbare vergadering. Geen enkele vergadering van j één van de subgroepen is open baar De resultaten van de beslo- ten zittingen komen in een later stadium in de vergadering van de commissie ECW zelf aan de orde De vergaderingen van die commis sie zijn wel voor het publiek toegan- I kelijk. Hoewel dit een maatregel is. waar bij de patiënten onder vrij streng toezicht vallen, wist hij op 19 mei vorig jaar uit te breken In Amersfoort stichtte de inwoner van Eindhoven vervolgens brand in het verzorginshuis „De Amers- horst" Om te voorkomen dat be jaarden de verstikkingsdood zou den sterven, moesten ze tijdens de brand uit het huis gehaald worden De uiteindelijke schade bedroeg 160.000 gulden. De verdachte kon daar in Amers foort direct worden aangehouden De technische kant van het doortrekken van de Randweg naar de A-28, ten noorden van de tennishal. is inmiddels rond. LEUSDEN - „Ik werd zelf een beetje bevangen door triestheid." Dat zei de Utrechtse advocaat dinsdag tijdens de zaak tegen een 19-jarige inwoner van Eindhoven. De Eindho venaar moest bij de Utrechtse rechtbank voor het hekje verschijnen wegens branden, die hij had gesticht in Leusden en Amersfoort. Zes maanden zitten en TBR eiste de officier van justitie, mr. E. T. Wesselius, tegen hem. aldus mr Wesselius. Toch kwam de man in aanraking mef de jeugdrechter, die hem in het laatste geval jeugd-TBR oplegde LEUSDEN - Zaterdag 26 okto ber, start de Stichting Solidari teitswinkel Leusden een drie maanden durende aktie over het ontwikkelingsland Indonesië. In de maandelijkse verkoopstand in de Hamershof, ingericht tus sen 10.00 u. en 16.00 uur, zullen de artikelen van projectpartners en -coöperaties in Indonesië bij zondere aandacht krijgen, naast het gebruikelijke aanbod van voedingsartikelen en kunstnij verheid. De verdachte zou al vanaf zijn zesde jaar van inrichting naar in richting zijn gestuurd. „Er is van alle kanten aan hem gesleuteld." kruidnagel, nootmuskaat en peper In de landbouw vindt 45% van de bevolking zijn bestaan. In de olie- en visindustrie is 55% van de bevolking werkzaam In de land bouw verbouwt men o a palmolie, koffie, thee. rijst. maïs. kokos en specerijen Bovendien neemt Indo nesië als producent van tin de derde plaats in op de wereldrang lijst. In de grondwet van Indonesië

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3