Paddestoelen kijken rond Pijpenbrandje Een herfstwandeling in het Speulderbos milieu tel 5. Echte tonderziuam aan beukestam. De herfst is begonnen. Aan de natuur is dat nauwelijks te zien. De meeste bomen zijn nog groen en de bloemen in de tuinen bloeien dat het een lust is. Maar de dagen worden korter. Het zal niet lang meer duren of de eerste nachtvorst zal de bladeren bruin doen verkleuren en is het gauw gedaan met de bloeiende planten. Is het herfstgebeuren de bomen nog niet aan te zien; paddestoelen zijn er in overvloed. De vochtige, koele zomer heeft dat waarschijnlijk in de hand gewerkt. Een hele fijne plek om paddestoelen te bekijken is het Speulderbos bij Garderen. Vandaar dat u deze keer wordt uitgenodigd voor een natuurwandeling door een fraai gedeel te van dit uitgestrekte bos. De route die ik een paar dagen geleden daar met boswachter T Bronkhorst maakte staat op het kaartje hieronder afgebeeld. De nummers op het kaartje corresponderen met de nummers in de tekst en bij de foto's. Als er kinderen mee gaan laat die dan de korte verhaaltjes bij de verschillende punten oplezen. Bij onduidelijke paden staat hier en daar weer een bordje BK Deze bordjes blijven een week of vier staan, zodat u ook wat later de tocht kunt gaan maken. Vriendelijk verzoek van boswachter Bronkhorstgraag op de paden blijven en als de hond mee gaat dan aan de lijn. Veel plezier. Het sterk uitgeslepen en uitgespoelde Speulderkerkpad. Het Speulderbos is één van de oudste bossen van Nederland. Je vindt er een enorme verscheidenheid aan bostypen. Het bekendst is wel het zogenaamde „boom- bos" met de vele kromme beuken en eiken. Als je er loopt zou je menen dat het een oerbos is. Toch is het helemaal geen natuurlijk bos. Je kunt wel stellen dat er maar weinig bossen zijn waarin mensen zoveel hebben gewerkt als het Speulderbos. Landheren en boeren zijn vroeger de gebruikers geweest van deze bossen. De heren jaagden er en de boeren haalden er hout en lieten er vee weiden. Het bosonderhoud liet te wensen over, zodat er op den duur alleen maar hakhout stond met hier en daar wat open plekken. In 1918 ging het Speulderbos over naar Staatsbosbe heer, dat er in de loop der jaren een afwisselend natuurgebied van heeft gemaakt. Verschillende stukken zijn bosreservaat geworden, dat wil zeggen dat er niet gekapt wordt en alle dode bomen moeten blijven liggen. Het Speulderbos is ook archeologisch interessant. Deskundigen hebben ontdekt dat ongeveer 2000 jaar voor onze jaartelling volksstammen in deze bossen hebben geleefd. De vele oude graf heuvels getuigen daar Inog van. „E|0p 't ogenblik prijken vele soorten paddestoelen op de uitioilbosbodem en op houtstronken. De stinkzwam tussen de L^lbladeren, de porceleinzwam op beukehout en de ooklhoningzwam op oude dode eiken zult u tijdens de tocht beuflongetwijfeld te zien krijgen. Trouwens, een doolhof- zwam zie je ook niet elke dag. olitieó chaus ik ge» Een k rust ien wil jigg< rleg k sr) afficiert rian andanl de ai en ow vergi weg? ggen. in 5 in scli Het startpunt startpunt van de wandeling in Et Speulderbos is bij de kampecr- lerderij „De Bosakker". Het best u vanaf Barneveld of Voort buizen naar Gardcren rijden. Van- iar richting Putten en vrijwei met- En rechtsaf richting Speuld. Al ledig ziet u het witte bord ..De isakker" Parkeer hier uw fiets of Loop voor de witte boerderij 1873 langs en neem iets verder- het pad tussen paaltje 7 en een tk met gaas. Ziezo, u loopt nu op Speulderkerkpad. Eeuwenlang Iepen en reden mensen met paard in wagen van Speuld naar de kerk iGarderen. We blijven deze zand- reg ongeveer anderhalve kilome- tr volgen. Let er eens op hoe dit )d verderop door de jaren heen is utgesleten. Bosreservaat {iadat u een dwarsweg hebt ge- uisd, gaat het pad tussen twee fitte paaltjes (10 en 9) verder, peze nummers zijn vaknummers, het beroemde vak 10, het genaamde boombos, dat door [taatsbosbeheer geheel aan zijn lot ordt overgelaten. Het heeft de talus „bosreservaat". Er wordt pet gekapt Al het dode hout mag De porceleinzwam. u een geheim laten zien. Loop langs de kuil ongeveer 50 passen het bos in (zie kaartje). U staat dan even later bij een stuk stam van een beuk met een prachtige echte tonder- zwam eraan. Ook zit er een fraai exemplaar aan een stuk stam dat op de grond ligt. Bekijk deze zeldzame paddestoelen of maak er een foto van (weinig licht!). Vooral niet be schadigen, zodat anderen ze ook kunnen bekijken. Een tonderzwam kan wel 10 jaar oud worden. Weer terug naar het pad en verder gaan. Het Speulderkerkpad is daar heel diep uitgeslepen. 6. Edelherten U loopt hier langs een lustgebied van edelherten, reeén en wilde zwijnen. In het Speulderbos zijn verschillende van deze rustgebie den, waar het wild zich overdag terug kan trekken om niet gestoord te worden. De bruine puntjes aan de douglas- dennen links en rechts van het pad zijn veroorzaakt door een schim melinfectie in de jonge loten van het afgelopen voorjaar. 7. Drinkplaats Rechts van het pad ligt een grote drinkplaats voor wild en vogels. Water is heel belangrijk voor een goede vogelstand. Ook dit gat wordt gevoed door hemelwater. De leemlaag zorgt ervoor dat het waer niet wegzakt Let op de sporen van wilde zwijnen. H. Observatiehut In de verte ziet u een zogenaamde hoogzit, waar mensen van Staats bosbeheer het wild observeren Vooraan een vak jonge eiken om ringd door een hoog raster om de jonge boompjes te beschermen te-" gen vraat van herten en reeén. 9. Leemputten Weei een zoelplaats voor wilde zwijnen. Niet als zodanig gegraven, maar ontstaan omdat men in deze verrotten op de bosbodem. Het lijkt een oerbos. 3. Zoelplaats Rechts van het pad een zoelplaats voor wilde zwijnen. De bodem is van beton, daarop heeft men een vrachtje leem gestort. Regenwater stroomt van de heuvel verderop de zoelplaats in De wilde zwijnen rollen 's nachts in de vette brei en schuren zich daarna langs de stam men van de bomen m de omgeving. Straks komen we nog een paar zoelplaatsen voorbij. Let op. iets verderop is nog een kuil aan dezelf de kant van het pad, daar even stoppen. 4. Pijpenbrandje Links van het pad ziel u een larix- bos dat geplant is in 1956. Dit gedeelte van het Speulderbos heet „Pijpenbrandje". In Garderen en Speuld zeggen ze „Pupenbrandje". Het is een oude naam die herinnert aan een bosbrand, die veroorzaakt is door iemand die daar zijn pijp heeft uitgeklopt. Wanneer dat ge weest is weet niemand meer. 5. Geheim Ats het goed is staat u nu bij een droge kuil rechts van het pad. Ik ga SPEULDERBOS De nummers op hel kaarlje corresponderen met de nummers in de teksl en bij de foto's GEDEELTE VOETSPOORKAART NR 21 omgeving leem heeft gewonnen. Let ook op de leemkuilen in het beukebos aan de overkant. Neem nu het tweede pad links. 10. Grafheuvels Het Speulderbos is ruim 2000 jaar geleden al bewoond geweest. Volksstammen vonden er voedsel en beschutting Ze begroeven hun doden in grafheuvels. Bij punt 10 staat u bij de grootste grafheuvel van het Speulderbos. Straks pas seert u nog twee mooie grafheuvels (zie sterretjes op de kaart) Hel zijn stille getuigen van een eeuwenoude bewoning. Het beukebos rond de tweede grafheuvel is in 1922 ge plant. 11. Douglas U loopt luer op de Koningsweg. Rechts van het pad staan dikke douglas-dennen Interessant is de natuurlijke verjonging. Het zaad van deze uit Amerika afkomstige dennen is onder de boom ont kiemd. Het bewijst dat de douglas het in ons land goed naar de zin heeft De jonge dennetjes worden door Staatsbosbeheer uitgedund en zullen later de dikke bomen gaan vervangen. 12. Doolhofzwam Bi| punt 12 passeert u twee wilde hulstbomen rechts van het pad. Ongeveer 35 passen voorbij de tweede hulstboom ziet u rechts van het pad een doolhofzwam meer dan een meter hoog aan een eik. Uniek, want de doolhofzwam zit meestal laag bij de grond. Hier kun je hem mooi van onderen bekijken. Let op de doolhofachtige groeven Vooral niet beschadigen Als je met de- hand over het groene mos van de bomen in de buurt veegt lijkt het of je een geit aait Aan de andere kant van het pad ziet u weer het lanx-bos van Pijpen brandje 13. Drieërwegje Via een onduidelijk pad links (bo men met honingzwammen op de hoek) gaan we onze tocht vervol gen U loopt hier op het oude Dricérwegje Op een afgezaagde beuk zag ik rechts van het pad een witte bultzwam U loopt hier trou wens weer door het bijzondere vak 10. De Peppelseweg oversteken en even later komt „De Bosakker" weer in zicht. De tocht is ten einde Over drie weken zou u de route nog eens moeten lopen. Het Speulder bos is dan gehuld in een gouden gloed van herfstkleuren 8. De hoogzit en de jonge eiken met hoog raster er omheen 10. Eén van de grafheuvels in het Speulderbos. De derde langs de route TEKST EN FOTO'S GERR1T DE GRAAFF 12. De doolhofzwam aan de eik (zie foto hieronder). DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 12. De doolhofzwam van onderen hekeken. De honingzivam groeit op dode eik stinkzwam ruik je van verre. Bromvliegen zijn er verzot op.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7