Henk de Ridder: „Laten ervaren dat samen muziek maken gezellig is" krant Muziekleraar middelbare school LOEP OP Ingezonden Wie? Toewijzing Dames Houtproduktie Eeeh.(2) Honderd meter Dialoog Rinze Betaald Loep op Leusden Een goede zaak Aangetoond is. dat er in Leusden prima Carnaval te vieren is Enkele totaalcijfers: Prinsenbal '84: ca. 350 mensen Groot Carnaval '85: ca 600 men sen Kinder Carnaval '85: ca 200 men sen Bejaarden Carnaval '85: ca. 100 mensen Dweilavond '85. meer dan 300 mensen Vastenavondbal '85 ca. 200 men sen. Door het publiek centraal te stel len, d wz een klantenbewust be leid te voeren, moet dit nog verder uit kunnen groeien. De Houten Kop meent dat een samenvloeien van de Gouden Klomp en Houten Kop een goede zaak is om bovengenoemd streven te realiseren Besprekingen hier over met de Gouden Klomp zijn door ons geïnitieerd, echter na 2 eer b L maanden pogen, bleek er geer ren basis te vinden voor een vrucht- in I baar samengaan. Dit heeft geleio >r l tot een unanieme beslissing van de naa Houten Kop om in het seizoen iter 85/86 de Gouden Klomp als oudstf org vereniging een kans te geven he carnavalsfeest te organiseren, ik n nie de i na Wij roepen alle feestvierders o|lkke het komend seizoen door te gaan i bler de geest, waarin wij als Houten Ko lliea (15 nd i *n rige ve voorgegaan zijn. Den Houten Kop vrijdag, in de CDlA-bus trouweins ook al lachen geplazen. Reisleidster Evelien Blom lietjde bus met het gezelschap op de! Hamersveldseweg stoppen. ,JZo heeft u rechts een mooi gezicht op de Schoolsteegbosjes", meldde zij. ,,lk zal nu de microfoon aan Gijs van Apeldoorn geven, die kan u alles van de Schoolsteegbosjes vertellen", vervolgde zij. Goed. Zo gezegd, zo gedaan. Gijs van Apeldoorn nam de microfoon over, en het eerste wat hij zei, was tegen de chauffeur: „Rijd eens honderd meter verder, want van hieruit kun je niks zien". Waarop achter in de bus een Leusdense partijgenoot opmerkte: „Zie je wel. Evelien weet niet eens, waar die bosjes eigenlijk liggen." De Gemeenschappelijke medezeggenschapsraad van het openbaar onderwijs is een adviesorgaan dat nog niet zo lang bestaat. De meeste leden weten dan ook precies wat er in het jonge bestaan van de raad alzo de revue heeft gepasseerd. Maandagavond zaten de dames en heren van de medezeggenschapsraad elkaar vragend aan te kijken. De klemmende vraag: „Wie van ons heeft zitting in het Overlegorgaan primair Onderwijs in de regio Eemland?" Dit overlegorgaan houdt zich vooral bezig met de zogenaamde zorgverbreding in het basisonderwijs, en de ontwikkeling van speciaal onderwijs met als oogmerk ieder kind een optimale kans binnen het basisonderwijs te geven. De GMR is in dit overlegorgaan vertegenwoordigt, zo schrijven B. en W. in de toelichting op de onderwijsbegroting. Leden van de GMR hebben dit ook gelezen en vroegen zich nu af wie van de collega's ook in de raad nu eigenlijk de vergaderingen van het overlegorgaan bijgewoond hebben. Als snel kwam men tot de conclusie dat er nog nooit in de medezeggenschapsraad was gesproken over een overlegorgaan voor het primair onderwijs. Sterker nog, vrijwel niemand wist van het bestaan van een dergelijk orgaan af, laat staan dat men er zitting in zou hebben. Tijdens de vergadering was er niemand die duidelijkheid kon verschaffen inj deze zaaki. Men zal nu aan B. en W. gaan vragen hoe men aan de betreffende passage in de toelichting op de onderwijsbegroting is gekomen. Voor de duidelijkheid dan maar: de woningtoewijzingscommissie bestaat uit burgers van de gemeente Leusden. De Woningstichting benoemt tweeleden, en verder zijn er nog drie andere leden, eén uit Leusden Centrum, één uit Achterveld en éen uit Leusden ZU:J „Inde woningtoewijzingscommissie zitten gelukkig ook twee dames. Dat is heel gezellig", zo liet zich een ambtelijk medewerker van de gemeente deze week tijdens één van de vele commissievergaderingen ontvallen. „Oooh, zitten die er daar voor inwas de reactie van Ans Vc»n KemenaHp De gemeente Leusden, zo publiceerden we enkele maanden geleden, ziet houtproduktie als een reële mogelijkheid. Op dubbele, maar nog niet benutte rijbanen, en in zogenaamde „overhoeken'' zouden bomen kunnen worden geplant. „Wageningen" is al ingeschakeld. Wat „overhoeken" zijn, is overigens niet bekend, behalve dan dat het Leusdens schijnt te zijn voor „hoeken, die men over heeft". Los daarvan, één van die „overhoeken" is straks gelegen in de bocht van de Heiligenbergerweg. Naar aanleiding van een recente criminele gebeurtenis, heeft de gemeenteraad besloten dat het fietspad daar verlegd dient te worden. Dat komt strak naast de weg te liggen. Dan houdt men een hele hoek over, waar dan fraai opgaand hout moet komen. Gezien echter de overwegingen, die hebben geleid tot het verleggen van het fietspad, lijkt het zinvol om goed over het aanplanten van het één of andere obscure bosje daar, nog maar eens goed na te denken. wordt het om praktische redenen - de jongens krijgen de baard in de keel - minder. Vanaf de vierde klas gaat het wel weer Natuurlijk is het repertoire dat je zingt ook wel erg belangrijk. Dat moet aanspreken. Dat speelt in het hele vak een rol Ik noem maar even iets Als ik een rondovorm wil behandelen, ben ik gek als ik daar een of andere Mozart- symfonie voor neem als er ook een stukje popmuziek in rondovorm is ge schreven. Dan kan ik best Mozart na afloop nog laten horen, maar om het duidelijk te maken aan de leerlingen is het beter daarvoor een stukje Steve Wonder te nemen Het is natuurlijk niet zo. dat ik uitslui tend muziek aandraag die de leerlingen aanspreekt, want dan zou ik als een soort discjockey functioneren. Dat gaat ook vervelen Je moet niet denken dat ze, als ik hier een uur lang popmuziek zou draaien, allemaal rustig in de ban ken zouden blijven zitten Die kinderen willen toch ook zekerheid hebben en weten wat er gebeurt Daarom mag je ze ook best eens aanspreken op be wust een kwartier hun mond houden en luisteren naar een stuk muziek Daarna kunnen we er over praten en mogen ze het allemaal ontzettend lelijk vinden, helemaal geen probleem Ze hebben vaak vooroordelen tegen veel vormen van muziek, maar dan vind ik het toch wel leuk dat. als ik na afloop check wie het toch wel de moeite waard vond, de meerderheid het niet zo lelijk vond het viel ze toch wel mee! De leerlingen krijgen één uur in de week muziekles van Henk de Ridder, ook in het Jaar van de Muziek. Belang rijk vindt Henk de Ridder, dat er bij muziek aan een middelbare school een zeker vervolg is Vanaf de vierde klas mogen de leerlingen op De Schothorst kiezen uit de expressievakken tekenen, handvaardigheid of muziek Henk vindt het belangrijk dat de kinderen zelf een keus kunnen maken In de onderbouw hebben ze alle drie de vakken gehad en in de bovenbouw kunnen ze kiezen waar ze mee verder willen gaan Henk vindt dat muziek zich erg moei lijk laat becijferen. Om te beoordelen of een kind goed functioneert is het hem niet duidelijk of hij een paar testjes moet geven, het functioneren van het kind in de les moet beoordelen of zijn inzet in de klas moet belonen, ook al zingt het kind bijvoorbeeld vals Voorop stelt hij dat de sfeer in de klas goed moet zijn, en vanuit die sfeer draagt hij dingen aan Dat is het tot nog toe erg goed bevallen Over het algemeen heeft hij de indruk dat de leerlingen geen hekel aan het vak muziek hebben. Door de collega s en de directie wordt het vak ook gezien als een onmisbaar onder deel van de algemene vorming, en dat vindt hij zeer plezierig GEEN EINDEXAMENVAK Is muziek een eindexamenvak op De Henk de Ridder ti/dens een lesuur muziek Schothorst"7 Op dit moment niet. Er zijn wel plannen om voor tekenen en handvaardigheid iets in die richting te gaan doen. Maar Henk de Ridder ziet dat voor muziek niet zo zitten. Hij staat het beginsel van gelijkheid voor ieder een voor. Als muziek een examenvak zou worden, zou dat zo'n aanslag bete kenen op de lesurentabel, dat alleen die kinderen voor het vak in aanmerking zouden komen, die het vak zouden kiezen. Een zeer gering percentage zou muziek als examenvak kiezen. Alleen die kindecen zouden dan in de boven bouw muziek krijgen. Maar nog een beetje voor hun plezier te volgen Voor dezelfde kleine categorie kinderen waar het om zou gaan, heeft Henk de Ridder er geen behoefte aan om zijn programma in de brugklas in die situatie aan te passen Hij zou in die situatie wel verplicht zijn om het notenschrift te onderwijzen, om de enkeling die eind examen muziek wil doen terwille te zijn. Hij heeft er wel eens over gedacht of er in dat verband een samenwerking tussen de scholen tot stand zou kunns komen: handvaardigheid in het amen van De Schothorst, muziek de Amersfoortse Berg bijvoorbe^ daar is nog nooit over doo"9 K( praat. Henk de Ridder vindt het geven» een middelbare school van ziekles een moeilijk vak. Er zijn® hoop mensen die in het vak sneu* Pvan I len en dat acht hij een trieste zaak-i opleiding - zeker In het verleden was daar vaak ook niet toereik" e9 voor. Tegenwoordig is men dOwj stageplaatsen wat beter voorber* 60); r Maar het vak is arbeidsintensief1 het moment zelf. De muziekleraa' gaar na een dag les geven! Perse' lijk spreekt hem het bezig zijn" kinderen van de middelbare sc*< Jq altijd erg aan. Hij vindt het 14^ boeiend gegeven om met rijp xjste q groen met muziekbeleving bezl? zijn, en hij zou dat woelige schoo" klasse reldje niet graag missen! lasse klasse klasst W). R 4 i *jste g klassi Sik partijgenoten via de boordradio. „Sommige hadden prachtige j namen, zoals hieride namen voorkomen van „De Gróte Hemef', „DelKleine Hemel", „Het Vagevuur" en „De Hel". Echt KVP.eeeh, CDA, beslootzij. Evelien had, waar het om kerkgenootschappen ging, toch haar middag al niet. Want bij het passeren van „De Koningshof" dreigde het weer mis te gaan. „Aan uw rechterhand ziet u nu De Koningshof", merkte Evelien op. „Dat is een nieuwe kerk voor de Gereformeerden eeeh,.vrijgemaakt",meldde zij na enige aarzeling. Toch gelukkig, dat er een bordje aan de voorgevel van het pand bevestigd is, waar precies opstaat, op welke gereformeerden het gaat. Waar het de Schoolsteegbosjes betreft, was het vorige week Een stukje dialoog kan soms meer zeggen, dan hele boekdelen doen. Vandaar de volgende dialoog tussen Ans van Kemenade en Gijs van Woudenberg, waarbij Ans van Kemenade trachtte te achterhalen, hoede woningtoewijzingscommissie is samengesteld: „Hoe wordt die commissie samengesteld, voorzitter?" „Uit burgers uit de gemeente." „Benoemt de commissie de eigen leden?" „Dat gaat in gezamenlijk overleg." Tussen wie en wie werd op dat moment niet duidelijk, dat kwam pas later. Wethouder Gijs van Woudenberg had het met zijn dialoog over de commissie die woningen toewijst niet gemakkelijk Of. anders gezegd, hij maakte het zichzelf een beetje moeilijk DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 Redaktie: Hans Mosterd FppH 3ijdrage: Frits van Breda L.t»l 1 Rinze Bloemhof komt niet terug in de Leusdense gemeenteraad. Dat kan men aannemen, gezien de vijfde plaats, die hij inneemt op de lijst van zijn partij, D '66. Rinze, gezakt van twee, via drie, naar vijf, liet in een eerder stadium weten dat de derde positie op de verkiezingslijst Het is niet altijd eenvoudig, zo blijkt met enige regelmaat. Evelien Blom (CDA) is er tenminste nog steeds niet helemaal aan gewend, lijkt het. Tijdens een rondrit met partijgenoten, vorige week, reed de bus ter hoogte van de Paardenmaat op de Hamersveldseweg. „Gelukkig hebben we niet alle mooie, oude boerderijen afgebroken", meldde Evelien haar Je hebt een aantal onderwerpen waar je je mee bezig houdt. Ik vind het belangrijk dat de kinderen kennis ver werven van de diverse aspecten van de muziek in het kader van hun algemene vorming. Ze zullen dus iets moeten weten over zeg maar de belangrijkste stijlperioden. Ik wil toch wel dat de kinderen zich iets kunnen voorstellen bij de barok en dat ze kunnen omschrijven wat we met ritme en maten bedoelen, en wat het wezenlijke verschil is tussen een drie- en een vierkwartsmaat ONTWIKKELING Verder doe ik iets aan de ontwikke ling van het gehoor. Kinderen weten vaak niet of een toon hoger of lager gaat. Dat is trouwens een moeilijk begrip Een beetje analytisch besef breng ik ze ook bij hoe zit een stuk in elkaar Het is duidelijk dat dat niet tot en met de fuga gaat Ontdek bij een rondovorm van een liedje dat een mop je terugkomt hoe is het eventueel gevarieerd, andere instrumenten, an dere ritmische varianten"7 Een nog belangrijker punt is het laten ervaren dat samen muziek maken een gezellige bezigheid is. Op wat voor niveau dan ook, of het nou een liedje zingen is met pianobegeleiding of met een paar orgelinstrumenten. Dat is leuk en dat probeer ik op de kinderen over te brengen, zodat ze op z'n minst de herinnering behouden samen muziek maken is gezellig. En dan heb ik het idee dat de kinderen, als ze later de kans krijgen, met instrumenten ook best wat willen gaan doen, of in een koor kunnen functioneren. Dat is het sociale aspect van de muziek, dat sport ook heeft: samen voor iets staan. Om die aspecten goed tot uitdrukking te laten komen is het van belang, dat de school de beschikking heeft over veel instrumenten en daar bedoel ik niet alleen maar een triangeltje en een tamboerijntje mee. Die tijd is voorbi Daar heb je die kinderen nu niet meer mee Daarvoor hebben de kinderen een te grote en anders gerichte muzikale interesse. GELUIDSAPPARATUUR Je moet daar ook als school op in kunnen spelen en ik ben blij dat ik in het theorielokaal de beschikking heb over een piano en uitstekende geluidsappa ratuur. In het praktijklokaal heb ik een drumstel staan, een paar gitaren, een basgitaar met bijbehorende verster kers. een synthesizer en keyboards; tegenwoordig ook onmisbare instru menten. Die dingen kunnen natuurlijk niet door iedereen bespeeld worden, maar als je op een synthesizer het effect hebt van een pauk. het zijn vaak niet meer dan twee tonen die daar een rol in spelen, dan kunnen de kinderen daar best mee werken Op zich zou dat ook een oefening kunnen zijn voor harmonisch besef: op welk moment moet je nou die c en op welk moment die g spelen? We hebben ook een drumcomputer, waarmee je zelf je slag werkbegeleiding kunt maken met be hulp van computergrappen. De leerlin gen behoeven zich niet te vervelen' En ja, de hemel sta je bij als je op een gegeven moment zou moeten vervallen in het notenschrift aanleren Noten schrift aanleren heeft alleen maar zin als het kind er een instrument bij heeft. Daarom behandel ik alleen het systeem van het notenschrift, zodat de kinderen in ieder geval ook daarin het hoge en lage ervaren, maar ik zie dat noten schrift in deze situatie niet als de hoog ste zaligheid aUii ZINGEN Het zingen is zeker in de brugklassen nog leuk te doen In de tweede klas hem wel aanstond. De partij stond er in de opiniepeilingen weer goed voor, aldus Rinze, dus twee zetels zouden er best eens in kunnen zitten. Maar als tweede man in de fractie, daar had hij geen zin meer in. Vandaal, dat die derde plaats op de lijst hem wel aanstond, zo melddeRinze destijds. Nu hij op de vijfde plaats is beland, rest slechts éen vraag. Zou Rinze inmiddels weet hebben van prognoses, die er op duiden, dat D '66 straks viér raadszetels gaat beletten? Dick Tigchelaar. links naast burgemeester Rademaker, leidde de bijeenkomst van CDA-ers. vorige week in het Leusdense gemeentehuis CDA-voorzitter in Leusden is Dick Tigchelaar, zoals als bekend mag worden verondersteld. Vrijdagmiddag leidde hij de CDA-bijeenkomst ten gemeentehuize, in die funktie. In het dagelijks leven is Tigchelaar bovendien direkteur van Beco, het bedrijf dat momenteel naarstig aan het bouwen is in „De Horst". Rond die bouw heeft zich in de gemeenteraad destijds nog een hele discussie afgespeeld over de vraag, of Beco, als eenmaal de aansluiting op de A-28 er zou zijn, niet alsnog een hogere grondprijs zou moeten betalen. De meerderheid van de gemeenteraad vond dat niet juist, omdat het bedrijf met de aankoop zelf een zeker risico nam. Immers, toen was verder nog weinig bekend over het al of niet aanleggen van die aansluiting. De meerderheid van de raad vond het daarom onjuist, dat achteraf mogelijk nog een verrekening plaats zou vinden, waarmee de mogelijkheid aanwezig is, dat Beco straks minder betaald zal hebben voor de grond, dan andere bedrijven die zich pas in „De Horst" vestigen, als de aansluiting op de rijksweg een feit is. Dat is allemaal oud nieuws, maar het leverde vorige week tijdens die CDA-bijeenkomst wel de aanleiding voor een riant lach salvo. Ter discussie stond de vraag, of Leusden haar grondprijzen niet wat op zou moeten trekken, in relatie tot de grondprijzen op het Amersfoortse bedrijventerrein „De Hoef'. Amersfoort schijnt nogal bang te zijn voor Leusdense concurrentie. Gedeputeerde Van Wijnbergen suggereerde daarop, dat het doorberekenen van de aanleg van zo'n aansluiting op de rijksweg, mogelijk soelaas zou kunnen bieden. Immers, de prijzen van het dan nog beschikbare bedrijventerrein zouden dan behoorlijkstijgen. Dick Tigchelaar vond dat maar niets. „Het gaat mij wat ver, om de kosten van de aansluiting op de A-28 alleen af te wentelen op de bedrijventerreinen", zei hij. Waarop achter uit de zaal werd geroepen: „Hoezo? Want jij hebt toch al betaald?". LEUSDEN - Hoe geef je op een middelbare school mu ziekles? Anco Mali vroeg het aan Henk de Ridder, die nu al elf jaar muziekles geeft aan de Scholengemeenschap De Schothorst. Henk de Ridder is daarnaast directeur van de Muziekschool Leusden, organist van de Nieuwekerk aan de Leusderweg en dirigent van het Stichts Mannenkoor in Driebergen. Ooit gaf hij orgelles aan een muziekschool, en in het laatste jaar van zijn studie orgel en koordirectie aan het Amsterdams Conservatorium kwam hij toeval lig voor een klein aantal uren bij het onderwijs in Amsterdam terecht. Het was vóór de invoering van de Mammoetwet, het was nog allemaal niet zo duidelijk gestructureerd, maar er was een enorm gebrek aan schoolmusici en diverse scholen wilden graag muziek in hun pakket opnemen. Zo heeft Henk de Ridder vanaf 1965 onafge broken les gegeven aan een middelbare school. Van lieverlee kreeg hij meer uren, en in Hilversum behaalde hij de AMVakte, die hem een tweedegraads leraars bevoegdheid gaf. Momenteel geeft hij twee halve dagen les: de bezuinigingen hebben ook in het muziekonder wijs fiks toegeslagen. Hoe vult hij de muzieklessen in? „Je krijgt de leerlingen natuurlijk niet meer ovenvers," zegt hij, „je krijgt ze van verschillende lagere scholen: het muziekonderwijs op de lagere scholen is een zorgenkind. Dat heeft tot gevolg dat je in zo'n middelbare schoolklas kinderen hebt die vrij veel aan muziek hebben gedaan, en kinderen die nooit iets hebben ge daan aan muziek. Ga daar maar eens als muziekdocent In zo'n brugklas door heen werken! Aansluiting is zeer moeilijk. De neiging bestaat dat je je lekker met de bovenlaag gaat bezig houden, maar dat is desa streus. want je moet toch eigenlijk dertig kinderen weten te boeien! ..Laten ervaren dat samen muziek maken een gezellige bezigheid is

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8