En zij gingen naar Den Haag... Teerketel in brand „Ja of nee, het is na 1 november niet veiliger" (ritiek op meerjaren-nota sn afschrijvingstermijnen Brutale insluiping Boeiend Jazzpodium Golfballen verdwijnen... KV-avond over wapens en politieke verantwoording Aktiviteiten 't Vooronder Commissie Financiën in algemene zin tevreden Auto opengebroken ANTIEKBEURS HOEVELAKEN kantoor- hulpmiddelen KI/l/IEK INKEL plaatselijk nieuws LEUSDEN - Een staaltje van opmerkelijke brutaliteit le verde afgelopen zondag een insluiper in een woning aan de Augustijnenhove Terwijl de be woners van de woning bene den naar de televisie zaten te kijken, klom de dader via de carport en een openstaand raam het huis binnen. Uit een slaapkamer nam hij een kistje met sieraden mee LEUSDEN - De politie wordt de laatste tijd overstroomd met meldingen van verdwenen golfballen. Die verdwijnen in de broekzakken van jongelui, die blijkbaar als hobby de bal letjes die worden weggeslagen bij het oefenen van de afslag - de ballen worden dan zon honderd tot tweehonderd me ter weggeslagen - verzame len Tot op heden leidde dat en kele malen tot aanhoudingen, die werden afgedaan met een waarschuwing De politie heeft nu echter laten weten, dat men voortaan op een proces-ver baal kan rekenen De balletjes hebben een waarde van twee gulden per stuk. maar niette min is er sprake van diefstal. Of de huidige bezigheden verband houden met de plan nen van de Golfclub, de officie- Ie opening van de golfbaan met het wegslaan van een gouden bal gepaard te laten gaan. is niet bekend DINSDAG 29 OKTOBER 1985 LEUSDEN - Gisterochtend om streeks elf uur werd melding ge daan van brand in een woning op Dalmatie De brandweer, die snel ter plaatse was. constateerde dat het om een op het dak van de woning geplaatste teerketel ging, die in brand was gevlogen De teerketel was op het dak geplaatst in verband met werkzaamheden aan het dak De brandweer kon het vuur snel blussen, zodat de schade beperkt bleef i De Leusdense brandweer wist het vuur snel te bedwingen Daarbij benadrukte hij nog. dat het hier slechts voorbeelden betrof, maar dat het hem feitelijk om het beleid ging Dat ging ook op voor de wijze van financiering van verschillende za ken, die met sport te maken heb ben Waarom wordt dat niet be taald uit de reserve sportvoorzie- ningen. dan houden we meer struc turele budgetruimte over stelde Parson. Wethouder Fons Ummels (CDA. financiën) zegde toe. deze vragen in het college aan de orde te zullen stellen BUDGETPROGRAMMA Overigens was er meer kritiek op het college, met name daar waar het budgetprogramma aan de orde was. Harm Offerins (GPV/SGP) vond. dat er sprake was van betut teling van de gemeenteraad Hij had kritiek op het feit, dat het college in het programma al een aantal concrete zaken noemt, waar de beschikbare gelden grotendeels aan uitgegeven zouden moeten worden Tenminste, als de ge meenteraad met die voorstellen instemt In zijn kritiek werd hij ge steund door de PvdA. waarbij de kritiek van die partij er met name op gericht was. dat het college op deze wijze de gemeenteraad het zicht ontnam op de zaken, die het budgetprogramma niét gehaald hebben Wethouder Ummels merkte daarbij op dat ..die zaken, die niet goed onderbouwd waren, het niet hadden gehaald Maar welke dat waren, liet hij achterwege Ep Oostra (D'66) liet naar aanlei ding van een vluchtige discussie over de gemeentelijke tarieven we ten. dat hij er voorstander van was en bleef, dat niet de tarieven van de Centrale Antenne Inrichting (CAI) met-kostendekkend hoefden te zijn, maar die van de afvalheffing ..Op die manier profiteert echt ie dereen van de tariefsverlagingen, aldus Oostra Het CDA had geen kritiek Com missie-'id Bram Vroon sprak wel zijn hartelijke dank uit voor dt voortreffelijke stukken Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling op giro 871441 t.n.v 8DU b v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 5.- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en 10 - voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm) U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt o de gewenste foto('s) thuis De LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Twee bussen vol Leusdenaren vertrokken zaterdag richting Houtrusthallen in Den Haag waar zij de overhandiging van de handtekeningen van het volkspetitionnement bijwoonden Zoals bekend zijn er landelijk ruim 3.7 miljoen handtekeningen verzameld Ook Leusden heeft daarin een flinke bijdrage geleverd. Vrijwilligers en -sters van het vredesplatform Leusden hebben in de gemeente Leusden 3500 handtekeningen opgehaald. Daar komen gezien de landelijke cijfers nog zo n 1500 a 2000 handtekeningen bij die met de post verstuurd zijn. De vredesaktivisten uit Leusden gaan ondertussen gewoon door met hun akties Het Leusdense IKV gaat 1 november naar een manifestatie in Soesterberg op de plaats van het vrouwenvredeskamp LEUSDEN - Donderdagavond 31 oktober is er weer een open avond in 't Vooronder, ledereen die zin heeft in een kopje koffie en het fijn vindt om eens met andere vrouwen te praten is van harte welkom. Tevens zullen er die avond een aantal spelletjes worden georgani seerd. Het adres van het Vrouwen Ontmoetingscentrum is Burge meester Van der Postlaan 2, tele foon 948259 (achterkant van het gemeentehuis). THEMAOCHTEND Wat betekent het om alleen te zijn? is het thema dat het VOC organiseert op 6 november aan staande in t Vooronder Steeds meer vrouwen van alle leefti|den staan in deze tijd alleen of komen er alleen voor te staan, hetzij uit eigen keuze, hetzij door omstandigheden buiten hun wil Er zal gepraat wor den over het omgaan met het alleenzijn. Voor deze ochtend is een aan tal vrouwen uitgenodigd dat vanuit verschillende situaties vertelt over hun ervaring wat het betekent om alleen te zijn De aanvang is 9.00 uur en er is kinderopvang aanwezig Inlichtingen over het thema kan men verkrijgen door te bellen, telefoon 946790 (advertentie) I Grootse 3-daagse in centrum „De Stuw". As. weekend: vrijdag 1 november van 17 00 tot 21.00 uur Zaterdag 2 november van 11.00 tot 17.00 uur Zondag 3 november van 12.00 tot 17.00 uur Grote sortering van meubelen tot klein antiek (voor elck wat wils) Vrijdag en zaterdag verlaagde toegangsprijzen. LEUSDEN - De verwachting dat het tweede optreden van tenorsaxofonist Bar Jutte op het Jazzpodium ..de Hakhorst" inte ressant zou worden kwam volle dig uit; Bart en het Wiebe Haan stra trio zijn nu volledig op elkaar ingespeeld, wat leidde tot een swingend geheel. Men had er naar gestreefd niét in herhalingen van vorige week te vervallen, een goed streven, dat weer tal van boeiende momenten opleverde. Deze week zal het Jazz podium niét op donderdag, maar op vrijdag 1 november plaatsvin den Op veler verzoek zal het ac cent deze keer op het trio zelf liggen Aanvang weer 21.30 uur. toegang gratis (advertentie) van marker tot planningsysteem van ringband tot data supplies van kaartenbak tot naamplaat opmerkelijk kompleet voor kantoor en particulier. Donderdag koopavond. Eigen parkeerterreinen. Julianaplein/Leusderweg L Amersfoort. 033 - 631824* De belangstelling voor deze laatste avond van het Vredesplatform in een serie van vier, viel wat tegen. ,,De kaarten zijn toch al geschud", zo bleken als oorzaak te zien. te behouden. In de hoop dat de ic! van de bewapening er een keer afgaat". De PvdA vond dat punt allang be reikt. en was voorstander van een absoluut ..Nee, nu niet verder" Het CDA was bij monde van Joep de Boer hier fel tegen gekant om dat dit niet in overeenstemming zou zijn met onze verdragen, ge sloten met bondgenoten en wij door een nee te laten horen Pre sident Reagan in Genève als het ware met zijn hemd uit zijn broek zouden laten lopen". De onderhandelingen in Genève werden door beide partijen niet met al te veel hoop tegemoet ge zien. Beide partijen waren er van overtuigd dat de door de VS inge brachte agenda er op gericht leek te zijn de besprekingen te doen mislukken. De hoop dat Rusland een anders gestemde agenda zal inbrengen was gering. Hoop moest te vinden zijn volgens de PvdA in de nieuwe voorstellen, die een lichtpuntje bieden op het doorbreken van het wederzijds wantrouwen, het uit alle macht trachten te voorkomen dat be staande bedragen uitgehold zul len worden, en dat het huidige ar senaal wapens wordt uitgebreid. Beide partijen waren het er over eens, dat nu ,,Nee" zeggen de veiligheid niet verhoogt. ,,Of de wereld nu tienmaal of vijfmaal ver nietigd kan worden, maakt niet zoveel uit" Voor het CDA was dit één van de redenen om dus die kruisraketten met verdriet te ac cepteren, omdat het bondgenGC' schap dit van ons eist. Voor de PvdA juist reden voor een tegen overgestelde beslissing Overi gens vond ook het CDA dat de kernwapens van Frankrijk en En geland bij de besprekingen in Ge nève betrokken zouden behoren te worden SIGNALEREN De rol van de Nederlandse poli tiek kwam ook na aandringen, in de antwoorden van beide heren niet erg uit de verf. Beiden hielden zich nogal op het brede Europese vlak Volgens Joep de Boer was dit te verklaren doordat we als deel van de Europese Gemeen schap ook in de Tweede Kamer meer Europees gaan denken, en niet meer uitsluitend op Neder land gericht zijn. Volgens Jules de Waard heeft de Nederlandse poli tiek wel voor enige beweging in de internationale politiek gezorgd, al was het waarschijnlijk alleen door het geven van signalen, waar verder nog niet veel mee ge daan is. Over de rol van de Nederlandse vredesbeweging zei hij ,,De we reld kan de Nederlandse vredes beweging dankbaar zijn" De NAVO plaatst nu heel wat minder automatisch naar nieuwste wa pens, door de opkomende discus sies binnen het bondgenoot schap. Hij vreesde echter dat de vredesbeweging in ons land spoe dig invloed zal gaan verliezen, omdat zij de laatste jaren ondanks vele akties niets meer gewonnen heeft. Dit zou komen doordat zij haar eisen te hoog stelde Hij raadde de vredesbeweging aan, zich te gaan richten op zaken die binnen korte tijd haalbaar zijn Wat betreft een vraag over bur gerlijke ongehoorzaamheid na plaatsing van de kruisraketten on danks een duidelijk ,,Nee" uit een groot deel van de bevolking, zei De Waard dat hij deze zeker aan zag komen ,,Maar dat is een per soonlijk ethische kwestie met aan de ene kant het respect voor ie mand die zegt niets anders meer te kunnen doen, maar anderzijds zich te moeten realiseren dat het nooit politieke gevolgen kan heb ben zolang we de huidige demo cratische vorm blijven respecte ren" De opkomst was. gezien het on derwerp en de geboden discus siestof, minder dan verwacht zou mogen worden De amper dertig aanwezigen (inclusief de videoca mera's van omroep Leusden) hadden stof genoeg om verder te praten maar gespreksleider Guus Hoelen, moest om tien uur onver biddelijk eindigen. De geringe opkomst werd door aanwezigen verklaard door moe heid na zoveel weken vol aktie en informatie, met daarbij het gevoel van ,,de kaarten zijn nu toch al geschud", naast meer praktische verklaringen als ,,te koud". ..Koopavond" en Vrijdag avond". Het idee dat dit soort zinnige infor matieforums hierdoor alleen te recht komen bij mensen die zich al een mening hebben gevormd en niet bij mensen die informatie nog heel goed zouden kunnen ge bruiken, blijft daarbij overeind. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Financiële commissie van de Leusdense «meenteraad heeft zich in algemene zin positief over de emeentelijke begroting voor volgend jaar uitgelaten. Wel aren er wat ondergeschikte punten, waarop kritiek werd euit. Met name de VVD, die de gehanteerde afschrijvingster- mjn bekritiseerde en de PvdA, die de meerjarennota zag als het voeren van beleid met cijfers door het college, zonder dat e gemeenteraad zich daarover uit heeft kunnen spreken," iverden kritiek. Na alle voorgaande commissie- rgaderingen over de gemeente ebegroting voor 1986 leek het er de commissie Financiën een beetje op. dat het politieke kruit verschoten was Met name het betoog van Corri Verduin (PvdA) over de meerjarenbegroting was een herhaling van zetten, zoals dat bij het schaken wordt genoemd Het gaat erom. dat de socialisten van mening zijn, dat de stijgende kosten, zoals die voor bijvoorbeeld infrastructuur zijn doorberekend in de Meerjarennota, ook op die wijze doorberekend zouden moeten wor den voor sociaal-culturele uitga ven Dat is niet het geval wat Corri Verduin de opmerking ontlokte, ,,dat het college van B&W beleid voert via de cijfers van de Meerja rennota" AFSCHRIJVEN Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Bert Vos Eindredakteur: Hans Mosterd Redaktie: Boudewma de Boei Redaktie-secretariaat Mia Veen Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor hel donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur De VVD had. bij monde van Alrich Parson, kritiek op de in de begroting gehanteerde afschrij vingstermijn Als voorbeeld diende de te vernieuwen vloerbedekking in De Korf, die afgeschreven wordt over tien jaar. terwijlVe nu versle ten vloerbedekking er pas drie jaar ligt. Ook noemde hij het dak van het gymnastieklokaal aan de Asschat- terweg af te schrijven over 25 jaar ..Die post komt binnen tien jaar terug, en mijn fractie vraagt zich af. waarom het dan op deze wijze afqeschreven wordt aldus Par son Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg '9 Leusden-Centrum Op wetkda gen geopen van 09 00 tol 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie) -941494 (redaktie) Abonnementsgeld: 164,60 per jaar. 32.80 per half jaar, f 16.65 per kwartaal Klachten bezorging Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te fiebben ontvangen Is dal niet het gevaï neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) lel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze •nspekteur bezorging overdag 03420- 94206 Alrich Parson Alschrijvings- I termijnen kloppen niet met feiten LEUSDEN - Afgelopen zondag werd op het parkeerterrein naast de Vrijhoef een auto opengebro ken Het zijraampje moest het ont gelden. Uit de auto werden twee inbouw-soeakers ontvreemd (van één onzer medewerksters) LEUSDEN - Vrijdagavond, 25 oktober, was de laatste avond van de serie van vier, waarin het IKV de problematiek rond de bewapening werd aangekaart. Ditmaal gebeurde dat, met het onderwerp 'wapens en onze politieke verantwoording'. De drie grootste politieke partijen waren uitgenodigd via een afgevaardigde hun standpunt toe e lichten. Ondanks alle inspanningen, was het niet gelukt jen VVD-afaevaardigde bereid te vinden, zodat namens het ;0A Joep de Boer en van de PvdA Jules de Waard aantra den. Beiden zijn lid van de Tweede-Kamer-fractie van hun lartij. Vaanzin ieide sprekers richtten hun inlei dende verhaal op twee hoofdza- en: ..Waarom zijn we met die wanzinnige wapenwedloop be- jg" en ,,hoe komen we er af" )ver de waanzin van de huidige ioeveelheid wapens waren beide ieren het eens. Wat betreft oor- iaak en mogelijkheden tot ver- nmderingen stonden de heren soms recht tegenover elkaar. De CDA-afgevaardigde zocht het vooral in verontschuldigingen: ..Mensen spelen nu eenmaal snel conflicten uit", ,,Het ergste wat ons ontbreekt is een Wereldrege ring" en ..Europa heeft er bij monde van de heer Helmut Schmidt nu eenmaal zelf om ge vraagd" Dit laatste ontkende de PvdA-afgevaardigde, Jules de Waard. Volgens zijn informatie heeft de heer Schmidt de Euro pese machtsverbintenis met de VS door middel van kernwapens op Europees grondgebied slechts gesuggereerd." in een spel zoals dat door regeringsleiders wordt gespeeld in reaktie op mogelijke reaktie, om elkaar te toetsen". Deze suggestie werd echter niet direkt in praktijk gebracht Pas toen bleek dat de VS ,,nog een aantal korte-afstandswapens nut teloos op de plank had liggen" is het voorstel voor plaatsing in Eu ropa gekomen. WACHTEN OF „NEE" De wijze waarop de wapenwed loop beheerst zou moeten wor den, of beter nog teruggebracht, was volgens het CDA ,,zo lang blijven onderhandelen, totdat ge leidelijk iets bereikt kan worden Waarbij je af en toe iets zult moe ten aanvaarden wat je eigenlijk niet wilt, om ie geloofwaardigheid iet forum met Jujes de Waard (PvdA) en Joep de Boer (CDA), de VVD kon helaas geen deelnemer aan het ïüm leveren

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3