„Paul Chevrolet en de ultieme hallucinatie" 'raffic School: Autorijles >p z'n Amerikaans „Lifeforce": ruimtevampiers bezetten de aarde TOYOTA Gold-Diggers" Filmhuis Filmhuis start met nachtfilms Nieuwe reeks films in Dinsdag Movie Cyclus Woody Allen en de sex DE TERUGKEER VAN PIM DE LA PARRA MET: Speelgoedbeurs in Vooronder AUTO EEMHAVEN DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 kijk op de film maakt. Hoewel de lilm evenwichtiger is. dan die uit de jaren zestig, is het zonder meer een film. zoals alleen Pim de la Parra die zou kunnen maken. Op en ongewone wijze (in zwart-wit) in een relatief korte tijd Met name cameramen Frans Bromet heeft het zwaar te verdu ren gehad, omdat hij met zijn zware 35 mm MovieCam vrijwel voortdurend de spelers op de voet moest blijven volgen Daardoor werd „Paul Chevrolet" een zeer beweeglijke, dynamische film. Dat werken met èén camera-standpunt zonder inserts in close up. vergde ook de nodige improvisatie van zowel be lichter Philip Henng als van de acteurs en actrices Het verhaal van „Paul Chevrolet" is al even onstuimig als het beeld. De la Parra heeft weer heel wat overhoop gehaald en het resultaat is een film. waarin verschillende filmstijlen en gen res te herkennen zijn Met uitstekende acteerprestaties van o.m Peter Faber en Liz Snoyink Peter Faber heeft als de schrijver Leopold de hoofdrol Onder de naam Paul Chevrolet publiceert hij detective- romans. Zijn Amsterdamse boekenheld heet eigenlijk Henk Hendrikse, maar j deze noemt zich Scotty. Hoewel zijn i detectives veel succes hebben wil Paul een serieus en hoogstaand literair werk I gaan produceren. Ellen Vogel is de I directrice van de uitgeverij Logos waar I Paul zijn manuscript gaat aanbieden I Ze vindt zijn werk maar puberaal. Te- I leurgesteld zoekt Paul troost in de armen van de beursspeculante Susan- i ne. die gespeeld wordt door Liz j Snoyink. Haar assistente Marina (Lizet- te Oosthoek) blijkt een verhouding te hebben met Herman (Cas Enklaar), de beste vriend van Paul. Deze is echter gehuwd met een ietwat gestoorde actri ce (Moniek Toebosch). Paul zelf is getrouwd met Willy (Jenny Arean), maar ze leven gescheiden. Paul heeft nog wel een goed contact met zijn dochter (Suzanne Wouters). Een vrouw die een belangrijke rol speelt in het leven van de schrijver is de hoer Paloma (Frances Sanders). Zij is een belangrijke bron van inspiratie voor zijn boeken door haar verhalen over de gangster Boy Pappa. Voor deze rol heeft Pim de la Parra niemand minder dan de legendarische acteur Eddy Con- stantine weten te strikken. Het is niet duidelijk of deze maffiabaas echt be staat of een gefantaseerd figuur is. Rosita Steenbeek als de verslaggeef ster van het blad Playboy probeert achter de waarheid in de wereld van Paul Chevrolet te komen ster Faber als Paul Chevrolet en Liz Snoyink als Susanne m de nieuwe film van Pim de la Parra >aul Chevrolet en de Ultieme Hallu- jiatie". Ned. 1985. Regie: Pim de la Produktie Lea Wongsoredjo en de Drijver; scenario Pim de la i, Dorna van Rouveroy en Karin omans; camera Frans Bromet. mu- Lodewijk de Boer. met Peter ber, Moniek Toebosch. Jenny Arean. iSnoyink. Frances Sanders e a Keu- 16 jaar. Te zien in Grand. Amers- Premiere Nederland de filmredaktie) Na een afwezigheid van ruim vijf is regisseur Pim de la Parra aan vaderlandse filmfront terugge- dit keerd. Zijn zeventiende speelfilm „Paul Chevrolet en de Ultieme Hallu cinatie" ging in premiere tijdens de Nederlandse Filmdagen en werd in eerste recensies redelijk positief ontvangen. De film is vanaf donder dag in tien steden te zien, onder meer in Amersfoort. Pim de la Parra was in de jaren zestig, zeventig, een van de motoren van de toenmalige Nederlandse filmin dustrie. voor zover die toen bestond Samen met zijn compagnon uit die tijd. Wim Verstappen, boekte hun maat schappij Scorpio Films het ene succes na het andere Dat succes was geba seerd op het maken van snelle films met een fiks portie sex. Met name de we reld-bestseller „Blue Movie" kan als karakteristiek voor het werk van Pim Wim worden beschouwd Na het faillis sement van Scorpio Films gingen de beide filmmakers uiteen en Pim trok zich tenslotte geheel uit Nederland te rug. Met „Paul Chevrolet en de Ultieme Hallucinatie" is Pim de la Parra weer geheel terug in Nederland Met hetzelf de enthousiasme, dat al zijn vorige films kenmerkte, werd „Paul Chevrolet" ge- Scène uit ..Paul Chevrolet en de Ultieme Hallucinatie" este riene nson affic School", 1985, USA Regie 'Israel. Scenario Neal Israel Pat gebaseerd op een verhaal van Sharon Boorstin. Muziek pfi Burns; met: John Murray. Jenni- Tilly, James Keach, Wendie Jo srber en Sally Kellerman. Genre ledie met slapstick-effecten; keu- alle leeftijden. Te zien in Cinema, jfsfoort. v Bert Vos) utorljden in de Verenigde Staten vjn(j Inet zo'n vermoeiende bezigheid in ons land. Je hebt er in ieder al een rijbewijs voor nodig. En je het fout, dan bepaalt een eeste|hler 'n de al snel'dat ie het no9 eens mag proberen met nieuwe rij lessen. En dat Is niet niks, want iedere automobilist heeft intussen een eigen rijstijl ontwikkeld en het zal duidelijk zijn, dat zoiets altijd funest is als je opnieuw examen moet doen voor je rijbewijs. Zoals in „Traffic School". Dat bewijzen Dana Cannon (ge speeld door de broer van Bill Murray, John). Amy Hopkins (Jennifer Tilly), de dove en bijziende Loretta Houk (Nedra Volz) en Scott Greeber (Brian Backer). En dan hebben we het nog niet eens over Spencer Popadopha- los (Ben Mittleman) en Joan Pudillo (een rol van Wendie JO Sperber). Zij worden door twee overijverige agen ten, Halik (James Keach) en Morris (Lisa Hart Carroll), uit het verkeer gehaald wegens de een of andere overtreding. De film gaat groten deels over de opnieuw te volgen rijlessen met daarbij de ontmaske ring van een nogal duister complot, waarbij overheidsdienaren zijn be trokken. „Traffic School komt uit dezelfde koker als de film „Police Academy I" en „Bachelor Party maar dat hoeft op zich natuurlijk niets te betekenen. Re gisseur Neal Israel is niet bepaald erg inventief aaade gang gegaan met het op ziph aardige onderwerp. Het bégint allemaal' bésrflitè'end, maar zoéls Zó vaak in dit genre, wordt het teveel uitgemolken zonder dat nieuwe ideeen worden verwerkt. Het aardigste van de film vond ik nog het optreden van Nedra Volz als het bijziende en halfdove om aatje Houk. die als een soort running gag door de hele film heen voor de nodige pret zorgt Maar op zich is dat natuurlijk wat al te mager Ook John Murray, broer van de bekende Bill, kan de show niet redden, ook al heeft hij veel van de gimmicks van zijn illustere broer overgenomen. De eigen inbreng van Murray is niet zo groot en boven dien is duidelijk, dat hij nog niet in staat is een hele film te dragen zoals broer Bill dat kan. Een slechte film dus? Ach nee, voor wie zich kostelijk amuseerde met films als „Police Academy" en „Bachelor Party" zal zich ook met „Traffic School" niet bekocht voe len. Je moet alleen wel van dit soort humor houden. Doe je dat niet, dan begint het al gauw een vermoeiende aangelegenheid te worden. pERSFOORT - Van vrijdag 1 mber tot en met maandag 4 mber kan men in het Filmhuis ielmarkt elke avond om 20 uur i naar de film „Gold-Diggers" ially Porter. „Gold-Diggers" zou |i kunnen omschrijven als een irtocht naar onafhankelijkheid, lofdrollen worden in deze En- fefilm vertolkt door Julie Christie Colette Lafont als de twee vrou- kde ene een computerprogram- |ir, de andere een filmster, wier i door elkaar gaan lopen, met ir worden verbonden. De film doorbreekt de regels van het traditionele scenario. Wel begint de film zoals bijna alle. met een raadsel Na negentig minuten zal de kijker het raad sel opgelost weten Doordat het scena rio afwijkt van het normale, kan de kijker door de vervreemde situaties heenbre- ken. waarin vrouwen gedwongen zijn te leven en misschien zelfs belangrijker, er de basis van ontdekken In „Gold-Diggers' spelen twee vrou wen de hoofdrol. Celeste (Colette La- fond). een zware Frangaise. werkt bij een Londense bank als computerpro grammeur. Het is een concrete situatie Ruby (July Christie) bevindt zich in een droom-situatie, als filmster in o.a. een grote balzaal al waar zij van man tot man danst, als ware zij een geldbedrag dat van bankrekening naar bankreke ning geschoven wordt Celeste vraagt haar chef. wat de cijfers op haar beeld scherm eigenlijk betekenen Op deze voor haar belangrijke vraag, krijgt zij geen antwoord Maar Celeste laat zich met zomaar het bos insturen Zij ontdekt dan ook dat die cijfers bepaald worden door een zuivere absolute waarde: en wel goud Op haar onderzoek stuit zij verder op de ontdekking dat haar ge goochel met de getallen en het van hand tot hand gaan van biljetten en cheques ogenschijnlijk los zijn komen te staan van het goud Het zijn myste rieuze handelingen geworden, waarvan de mens de ware betekenis, bezit, macht of overheersing allang niet meer doorzien. Op een wonderlijke wijze komen bei den met elkaar in contact en hun levensverhalen en levenssituatie gaan door elkaar lopen. door Bert Vos „Lifeforce", USA 1985. regie: Tobe Hooper Produktie Menahem Golan en Yoram Glorus; scenario: Dan O'Ban- non en Don Jacoby; gebaseerd op „The Space Vampires" van Colin Wil son; camera: Alan Hume, muziek. Henri Mancini; montage: John Grover; spe ciale visuele effecten John Dykstra; make up-effecten: Nick Maley, speciale effecten John Gant; met Steve Rails- back. Peter Firth, Frank Finlay, Nicho las Ball en Mathilda May. Genre Hor- ror-SF Keuring: 12 jaar Te zien in Duo, Amersfoort. De openingsscène van „Lifefor ce" doet heel sterk denken aan Rid ley Scott's „Alien": een ruimte-expe ditie, die de komeet van Halley bestu deert, ontdekt een ontzaggelijk groot ruimteschip in de lichtende massa. Als ze het schip binnendringen, wor den ze gekonf ronteerd met een sport bijenkorf en vier naakte lichamen van mensen in een soort glazen tombe Lichamen van drie mannen en een vrouw. Ze besluiten de vier lichamen aan boord van hun eigen schip te brengen voor nader onderzoek. Dat wordt hun direkte ondergang. Dat deze scène zo sterk aan „Alien" doet denken, komt waarschijnlijk, omdat scenarioschrijver Dan O'Bannon aan beide films heeft meegewerkt. Maar dat Is niet het enige. Wie de roman van Colin Wilson kent, zal bij het zien van „Lifeforce" tot de ont dekking komen, dat alleen de basis van het boek overeind is gebleven. Scenarioschrijver O'Bannon en Don Jakoby hebben bijna een geheel nieuw verhaal geschreven, aanmer kelijk minder subtiel dan Wilson's versie. En dat is toch jammer. Want ondanks het feit, dat „Lifeforce" on getwijfeld goed is gemaakt, over heerst het horror-element en komen de mythische, magische elementen, die Wilson zo ruimschoots gebruik te, behoorlijk in het gedrang. Tobe Hooper kreeg dankzij Steven Spielberg pas echt bekendheid, toen hij onder diens supervisie „Poltergeist" mocht maken Voordien riep hij af schuw op met zijn gruwelijke film .The Chainsaw Massacre", waarin met een motor-cirkelzaag heel wat lichaamsde len sneuvelden van mensen, die het ook niet konden helpen Gevoel voor macabere horror kun je Tobe Hooper dus niet ontzeggen Dat macabere ont breekt ook niet in „Lifeforce". waarin de buitenaardse vampiers hun menselijke slachtoffers letterlijk tot op het bot uit zuigen, zonder dat ze echt dood gaan. tenzij ze er op tijd in slagen zelf een slachtoffer te maken Binnen de kortst mogelijke tijd zijn de vier vampiers er in Scène uit ..Lifeforce" geslaagd een ware epidemie te veroor zaken in Londen, wat uiteraard een volslagen chaos en anarchie tot gevolg heeft. De held van het verhaal, kolonel Tom Carlsen, de enige man die aan een wisse dood in het ruimteschip is ont snapt, staat in geestelijke verbinding met de vrouwelijke vampier. Slechts als hij er in slaagt om haar te doden op de manier, waarop men in het algemeen vampiers pleegt te doden, zal er een eind komen aan de gruwelijkheden En die gruwelijkheden krijg je ruim schoots te zien voordat de kolonel daar uiteindelijk in slaagt. In de ondergrond se gewelven van de St. Pauls kathe draal ligt de vrouwelijke vampier en zendt de levenskrachten van tiendui zenden mensen naar het ruimteschip van de aliens, als de kolonel, met het enige dodende zwaard in de hand haar èn zichzelf doorsteekt, zodat ze samen opgaan in de heldere straal „levens kracht". die uiteindelijk dooft. De mens heid heeft overwonnen, het Kwaad vertrekt, mèt de komeet van Halley Voila science fiction volgens het princi pe van Tobe Hooper. De effecten zijn levensecht, daar niet van en soms zelfs bijzonder knap. Maar daar hebben we tegenwoordig dan ook tal van knappe deskundigen voor en wat die bij elkaar' toveren weet ons nog nauwelijks te overbluffen Maar voor het overige - en dat is erg spijtig - heb je het gevoel naar een veredelde B-film te kijken. Dat is op zich niet zo erg. mar het betekent wel. dat van het boek van Colin Wilson niets is overgebleven wat de film nog enigs zins boven dit niveau uit had kunnen heffen „Lifeforce", een bij vlagen span nende horror-sf, technisch uitste kend uitgewerkt, maar als ik het zo zeggen mag: de levenskracht ont breekt voor een belangrijk deel. Scène uit ..Lifeforce" van Tobe Hooper LEUSDEN - Op donderdag 7 november wordt er een speel goedbeurs georganiseerd in 't Vooronder aan de Burgemeester Van der Postlaan. Men kan het speelgoed inleveren op donder dag 31 oktober van 20.00 tot 22.00 uur en dinsdag 5 novem ber van 9.00 tot 11.30 uur. Het speelgoed moet schoon en compleet zijn, losse stukken zoals bijvoorbeeld lego moeten in een doorzichtige plastic zak worden aangeboden Van de verkoopprijs is 80% voor de verkoper en 20% voor 't Vooronder. Gevraagd wordt om geen elektri sche treinen, videogames, radio grafisch bestuurbare auto's en der gelijke in te leveren. Gold-Diggers advertentie: Uw dealer voor Amersfoort e.o. Nijverheidsweg 63 Amersfoort 033-631620 AMERSFOORT - Deze week begint Filmhuis Appelmarkt weer met de nachtvoorstellingen. Vrijdagnacht 1 en zaterdagnacht 2 november „WR- Mysteries van het Organisme", een film van de taboedoorbrekende Joe goslavische cineast Dusan Makave- jev. Een andere film van Makavejev, „Sweet Movie", zal begin december in het Filmhuls te zien zijn. Aanvang nachtvoorstellingen 23.00 uur. Dusan Makavejev, de Joegoslavi sche regisseur van „WR-Mysteries van het Organisme'vond in de Nationale Bibliotheek in Belgrado een boek van Wilhelm Reich en raakte erdoor gefas cineerd WR staat dus voor Wilhelm Reich, psychoanalyticus en volgeling van zowel Freud als Marx De film begint als een dokumentaire over Reich en zijn intellektuele nalaten schap in de VS Al spoedig gaat Maka vejev echter over op een soort filmische kollage. waarin centraal staan een aan tal speelfilmfragmenten over twee Joe goslavische meisjes die in hun vader land. waar het socialisme aan een tekort aan vrije liefde lijdt, de sexuele revolutie prediken De film is in geen enkel opzicht in te delen of thuis Ie brengen Het is een meesterlijke mengeling van humor, ero tiek en politiek Bevrijdend is de humor, waarmee Makavejev de filosofische achtergronden te berde brengt Van een samenhangende theorie over lief de en sexualiteit is geen sprake Net als in zijn film Sweet Movie die begin december in het filmhuis te zien zal zijn. geeft Makavejev aan dat er niet één juiste, heilige ideologie bestaat. Dat dit ook voor filmmaken geldt, bewijst deze oorspronkelijke film. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - De nieuwe reeks films in de dinsdag Movie Cyclus van het Grand Theater geeft enkele uitschieters en interessante titels te zien. De volgende films zijn te verwachten: dinsdag 19 november: Falling In love dinsdag 26 november: Broadway Dany Rose dinsdag 3 december: 1984 dinsdag 10 december. A Clockwork Orange dinsdag 17 december: The Killing Fields Na de kerstvakantie is de dinsdag Movie film weer present Tot en met 11 februari ziet het programma er dan als volgt uit dinsdag 7 januari 1986 Les Uns et Les Autres dinsdag 14 januari 1986 Under Fire dinsdag 21 januari 1986 Woodstock dinsdag 28 januari 1986 Taxi Driver dinsdag 4 februari 1986 Moscow on the Hudson dinsdag 11 februari 1986 Krokusvakantie Scène uit ..WR-Mysteries van het Organisme' (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de Dinsdag Movie Cyclus van het Grand Theater draait aanstaande dinsdag de film van Woody Allen met de wel erg lange titel: „Everything you always wanted to know about sex, but were afraid to ask", alles wat je over sex wilde weten, maar nooit naar durfde vragen. Regisseur-akteur-scenarioschrijver Woody Allen is inmiddels be faamd over de hele wereld en wie eens een film uit de begin-periode van zijn filmcarrière wil zien, moet volgende week dlndag zeker niet verzuimen naar het Grand Theater te gaan. Het moet gezegd: ook al Is deze film erg amusant voor met name de liefhebbers van Allen's toch wel aparte benadering van het medium, is het nog niet het niveau, waarmee Allen tegenwoordig zijn films maakt. Verschillende bekende acteurs en actrices vervulden een rol in deze film, zoals Burt Reynolds. John Carradine, Lynn Redgrave. Gene Wilder, Anthony Quayle en Louise Lasser. Het gaat. zoals u wellicht zult hebben begrepen, over sex. Maar dan volgens de beginselen van Woody Allen, die daarmee de opvattingen van Wilhelm Reich, Freud en anderen danig op de hak neemt. Een curieuze Allen-film voor de liefhebbers.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7