terke prijsverlaging )ioscoopkaartje buiten le weekends en feestdagen ohn Huston's „Prizzi's Honor": tizar mengsel van ernst en satire „The times of Harvey Milk", geschiedenis van 'n homo-moord Cul-de-Sac" i het Filmhuis 25 winnaars Rabobank wedstrijd Slagerij Schakel vernieuwd DOOR-DE-WEEK BETER UIT IN BETERE BIOSCOOP" vlASK": EEN WAAR EBEURD VERHAAL Last Tango in Paris ACK NICHOLSON EN KATHLEEN TURNER IN OPMERKELIJKE ROLLEN Biezenkamp houdt, weer bonnen-aktie „Purple Rose" en „Cocoon" vandaag voor 't laatst kijk op de film Zakennieuws LEUSDEN - Onder het motto ..De Biezenkamp heeft weer wat" houdt de plaatselijke winkeliersver eniging met leden op de Zwarte- en Hamersveldseweg de jaarlijkse ak- tie met net inmiddels overbekende Biezenkamp-voordeelbonnen- boekje. Huis aan huis is het boekje boordevol aanbiedingen in de ge meente Leusden verspreid. Op donderdag 7. vrijdag 8 en zaterdag 9 november zijn de bonnen geldig. De „Biezenkampers hopen hier mee weer vele Leusdenaren een plezier te doen en uiteraard van dienst te kunnen zijn. ^JERSFOORT - In het Filmhuis ÏH^Wmarkt is op vrijdag 8 en zater- PÏMSnovember (aanvang 23 uur) de speelfilm van Roman Po- „Cul-de-sac" met Donald sance en Frantpoise Dorleac in oofdrollen. a'4%e beroemde black-comedie van v l3.3®Tski, gaat over twee gangsters en 'eurotische zakenman op de artis- toer, die met zijn sexy vrouw op •Teemdsoortig kasteel woont, er op een eiland voor de oostkust V12.0 1 v 12.0 a 13C v 13-t v 110 Schotland, a 12 0 de openingsbeelden zien we een v9ö 'andschap Op een eindeloze weg zandvlakten beweegt zich lang heid 2 ^een auto voort, die blijkt te wor- v 9 w seduwd door het gangstertype Die- wiel Stander), Achter het stuur zit gelijk gewonde maat Albie (Jack jndag ?owran)- De twee hebben een •Akig verlopen karwei achter de 143Qt; n hopen dat hun baas Katelbach 11301* dagen om hulp te bieden. Maar de ■^wordt nog benarder dan hij al is. "*t dat de weg bij opkomend tij tornt te staan. Dickie gaat op ^oek uit en komt terecht in het 51dat bewoond wordt door een kaal mannetje (Donald Plea- en zijn knappe jonge vrouw tose Dorleac). verhouding tussen de wettige r*rs en de ongenode gast (Dickie de filmverhuurders een bepaald pecen- tage ontvangen VOOR EEN PIEK MINDER Naast de opmerkelijke prijsverlaging naar 8.50 is het in de Amersfoortse bioscopen in sommige gevallen moge lijk nog goedkoper naar de film te gaan. Dat is bijvoorbeeld het geval, wanneer een bepaalde film vaak is geprolon geerd of in een kleine zaal draait. In die gevallen kost het kaartje nog een piek minder en kan men voor 7.50 terecht. Alle prijzen zijn inclusief reserve- rings-sevice. Er komt geen verandering in de speciale prijzen, die nu al voor bijvoorbeeld AOW-ers en kinderfilm- matinee's worden gehanteerd OP DE GOEDE WEG De drie bioscoop-concerns hopen met dit initiatief op de goede weg te zijn en er in te zullen slagen om de filmlief hebbers. die nu niet meer in de bio scoop kwamen, weer terug te kunnen winnen. Of dit ook daadwerkelijk het geval zal zijn, zal uit de praktijk moeten blijken. Want hoewel er altijd een vast publiek voor het weekeinde is geweest, is de mogelijkheid van een verschuiving naar de door-de-weekse dagen niet denkbeeldig Daarnaast noemde het Nehem-rapport nog meer oorzaken voor het teruglopende bezoekers-aan tal van de Nederlands bioscopen On dermeer de terug gelopen service van de bioscoop (door minder personeel), de niet altijd even goede projektie. als hinderlijk ervaren pauze's etc hebben het .avondje gezellig naar de film" er volgens de filmliefhebbers niet gezelli ger op gemaakt. Voor een zo'n sfeergevoelige be drijfstak als het bioscoopbedrijf zal ook hieraan hard gewerkt moeten worden om de film op het grote doek weer die plaats te geven, die haar toekomt. Met het Initiatief van de drie bioscoop-concerns is in leder geval een eerste stap gezet. AMERSFOORT - In de voorstellin gen van het Filmhuis Appelmarkt draait van vrijdag 8 november tot en met maandag 11 november „The times of Harvey Milk" van Richard Schmiechen en Robert Epstein. Ht waren de gloriedagen van gay- power" en ..gay-pride en het werd nergens zo massaal, spectaculair en gulzig gevierd dan in San Francisco Op het eind van de jaren zeventig wilde elke nicht daar wel naar toe en degenen die het zich konden permitteren kwamen l terug met de meest wilde verhalen In Nederlandse kranten verschenen sen sationele berichten over de stad, waar ,,de homo's nu ook hun eigen burge meester hadden, die meer homosek suelen wilde bij de brandweer en poli tie" De indruk werd gewekt dat de nichten inmiddels het bestuur van deze miljoenenstad hadden overgenomen Des te onbegrijpelijker waren de summiere berichten die Nederland over de gebeurtenissen op 27 november 1978 de dag dat de burgemeester van San Francisco. George Moscone en het gemeentebestuurslid (supervisor) Har vey Milk werden vermoord Moscone was een van de vooruitstrevendste burgemeesters uit de geschiedenis van de stad en Harvey Milk was de eerste openlijke homo. die ooit in de Verenigde Staten voor een openbaar ambt geko zen was. Beiden hadden hun verkiezing te danken aan een nieuwe progressie ve politieke coalitie in San Francisco, maar Harvey Milk vertegenwoordigde j bovendien de politieke kracht en het zelfvertrouwen van de grote en zich alsmaar uitbreidende homopopulatie in de stad. De moordenaar. Dan White, had kort voor zijn daad ontslag geno men als supervisor Hij werd daarin beschouwd als een ..All American boy", die de traditionele waarden van San Francisco's kwijnende blanke mid denklasse vertegenwoordigde Voor Dan White was Harvey Milk het sym bool van de vernietiging van het Ameri kaanse gezmsideaal, dat White juist zo graag wilde beschermen De moord bezorgde de huidige Ame rikaanse homobeweging haar eerste echte martelaar En Harvey Milk als martelaar was wel even iets heel an ders dan de levende Harvey Milk Hij is nooit bij iedereen even populair ge weest. In feite waren er binnen het brede politieke spektrum van de homo- nemeenschap veel mensen die hem haatten, die hem te links of weer te rechts vonden Of men vond hem een hinderlijke clown en een zijn eigenbe lang dienende ambitieuze politicus Maar hij was ontegenzeggelijk een ho moseksuele voorman en de kogels die hem doodden waren daardoor even zeer een aanslag op het zelfrespekt en het gevoel van veiligheid waar de nich ten in San Francisco zo voor gestreden hadden „The times of Harvey Milk is niet zozeer een biografie over de persoon Harvey Milk, maar eerder een verken ning van het fenomeen De film schetst een waarlijk traumatische episode in de geschiedenis van een stad en de strijd van een homogemeenschap. Er lag slechts een jaar tussen de dag dat Milk zijn ambt aanvaardde en het moment dat hij vermoord werd. Toch zorgde dat ene jaar, dat begon als een triomf voor de homostrijd. voor de moeilijkste en meest angstaanjagende aanvallen waarmee de beweging tot dusver ge confronteerd was Anita Bryant en an dere religieuze fundamentalisten kon den met veel succes inspelen op de vooroordelen die tegen nichten be staan. De ultra-rechtse kruistocht zorg de dat in de ene na de andere stad de wetten, die homo's moeten bescher men. werden herroepen Onder die omstandigheden werd Harvey Milk al snel een nationaal figuur. Wat men ook mocht vinden van Harvey Milk, hij was er toch maar. in het heetst van de strijd Hij gaf zich bloot aan enorme vijandig heid en vooroordelen. Maar die beant woordde hij met een helderheid en vanzelfsprekendheid, die hem zelfs respect en de bewondering opleverde van nichten, die zich altijd tegen hem gekeerd hadden AMERSFOORT - Woody Al len's nieuwste film „The purple rose of Cairo" en de warm- amusante fantasy-komedie „Cocoon" zijn woensdag (van daag) voor het laatst te zien in Amersfoort en dat is toch jam mer, want beide films zijn een veel groter publiek waard. s we /ene- we ien chien zo- de kun de fllmredaktie) MERSFOORT - Met ingang van derdag 7 november kan men in ersfoort door de week aanmerke- goedkoper naar de bioscoop. Lag prijs normaal zo rond de elf fen, op maandag, dinsdag, msdag en donderdag kan men in Amersfoortse bioscoop terecht f 8,50. En In sommige gevallen voor 7,50. Daar tegenover een lichte prijsstijging voor het scoop-kaartje in het weekeinde ;dag, zaterdag en zondag) en tij de feestdagen. Met ingang van Rlfde datum betaalt u 12,50 om favoriete film te kunnen zien. De ctle van Jogchem's Theaters idlt voor Nederlandse begrippen opmerkelijke initiatief samen met twee andere bioscoop-concerns. Holland Exhibitors BV en Cinetol BV. Samen omvatten de drie maatschap pijen ongeveer een derde deel van het totaal aantal bioscoop-theaters in Nederland. Deze nieuwe prijsstel ling wordt geïntroduceerd onder het motto: „In de betere bioscoop ben je door-de-week beter uit". KAARTJE TE DUUR In de afgelopen jaren is de prijs van het gemiddelde bioscoop-kaartje be hoorlijk gestegen en dat wordt mede als oorzaak gezien van het eveneens ge staag dalende aantal bioscoop-bezoe kers. In het recente verleden hebben verschillende theaters al pogingen ge daan om dat verlies aan bioscoopbe zoekers te compenseren door een goedkoop kaartje op maandag, maar het experiment werd niet algemeen en ook binnen de bioscoopbond was men het er niet over eens of dat nu een effectieve maatregel was of niet Een onderzoek van Nehem in op dracht van de Nederlandse Bioscoop bond bevestigde wat insiders al lang wisten het publiek wil best naar de film. maar dan moet er beslist iets gedaan worden aan de toegangsprijs. Pogin gen van de bioscoop-exploitanten om een lager btw-tarief te mogen hanteren, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Het nu genomen initiatief van de drie ge noemde bioscoopexploitanten is pp zich opmerkelijk te noemen Het is een eerste stap tot een gezamenlijk optre den, temeer omdat men nadrukkelijk stelt, dat ook andere exploitanten zich bij het initiatief aan mogen sluiten De filmverhuur-maatschappijen zijn ook accoord gegaan, waardoor ook geen problemen kunnen ontstaan ten aan zien van de film-opbrengsten, waarvan IMERSFOORT - In Cinema 2 draait vanaf donderdag de film ask" van regisseur Peter Bogdanovich. Het is een film naar het re verhaal van Rocky Dennis, die aan een ernstige beenderziekte I waardoor zijn hoofd gruwelijk vergroeid was. veel opzichten doet de film qua karakter denken aan „The elephant van regisseur David Lynch. Ook in die film was er sprake van een iselijke curiositeit Maar in „Mask" spreken nog anderen elementen i. Rocky is super intelligent en gebruikt die intelligentie ook, rorbeeld door zijn moeder (gespeeld door Cher) van de drugs te Jen Rocky is een lieve teener, ondanks zijn afschuwelijk vergroeide tht, waardoor het lijkt of hij een permanent masker draagt. Mask" gaat over de gevoelens van deze mismaakte. Over zijn dromen rêrlangens, zijn kontakten met zijn vrienden en vriendinnen op school, 'de verhouding tot zijn moeder Mask" is, voor wie daar gevoelig voor is. een dramatisch-sentimentele met de dood van de 16-jange als triest einde, voor anderen is de film sl opgeklopt binnen het kader van een toch niet zo'n sterk verhaal (Van de fllmredaktie) AMERSFOORT - In de Dins dag Movie Cyclus van het Grand Theater draait komende dins dag opnieuw de omstreden film van Bernardo Bertolucci: „Last tango in Paris" met Marlon Brando en Maria Schneider In de hoofdrollen. Het is een nogal bizarre love story, waarin Bran do Schneider als vrouw degra deert in een tamelijk (voor die tijd In ieder geval) perverse llef- desaffaire. „Last tango In Paris" ging in 1973 in première en Is sindsdien met zekere regelmaat terug in de bioscopen geweest. Nu in Grand. Voor hen, die de film ondanks de talrijke reprises nog steeds hebben gemist. DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 blijfi ovei, Aiuie is oezwexen dcm zijn verwondingen) ontwikkelt zich van vij andschap tot een zeker begrip tussen de twee mannen Aanvankelijk terrori seert en vernedert de ruwe Dickie zijn ietwat verwijfde gastheer, die boven dien 's nachts in travestie de trap afdaalt Maar later, als er onverwachte gasten komen treedt de gangster nood gedwongen in een onderdanige positie als butler op. (Dit is één van de meest komische scènes van de film) De geprikkelde relaties tussen dit vreemde trio zijn prachtig geconstrueerd als een vicieuze cirkel die voortdurend in een ramp dreigt om te slaan; het beurtelings flirtende en beledigende gedrag van de vrouw ten aanzien van de gangster, die dit met vijandige onverschilligheid on dergaat. spoort de echtgenoot aan tot hernieuwde pogingen om zijn gezag te herstellen. Met het resultaat dat Dickie alleen nog maar gevaarlijker wordt. Dan lijkt de cirkel plotseling een uitweg te vinden, wanneer beide mannen onder invloed van een fles eigengemaakte wodka een wankel bondgenootschap ontdekken gebaseerd op hun beider haat jegens de vrouwelijke onruststo ker De film doet denken aan de absurdis tische thema's van Samuel Becket en de dialogen van Harold Pinter Kortom, deze film warm aanbevolen voor de ware film- en Polanski-liefhebber Jack Nicholson als Charley Parlanna in het nette pak in gesprek met zijn ex-vrouw Maerose Pnzzi (gespeeld door Anjelica Huston). Scene uit: „Prizzi's Honor" trekkelijke jonge vrouw en vanaf dat moment heeft hij geen rust meer. Hij wil haar ontmoeten en meer dan dat. Irene Walker (voortreffelijk gespeeld door Kathleen Turner) blijkt aanvankelijk nogal moeilijk te lokaliseren te zijn, maar Charley ontmoet haar toch en het is liefde op het eerste gezicht. Ondanks het feit, dat de jonge vrouw nogal dubieus bezig is geweest met een koffer vol geld. volgens de Mafia-wetten het eigendom van de familie Prizzi. Dat wordt keurig glad gestreken en het tweetal trouwt. Dan blijkt dat Irene hetzelfde beroep uitoefent als Charley en dat geeft dus problemen, waarbij de hele New Yorkse mafia in gevaar dreigt te komen. Op zich leent dit thema zich uitste kend voor een boeiende persiflage op het nu toch wel zo langzamerhand afgekauwde Mafia-thema. Regisseur John Huston kon echter niet goed kiezen en het gevolg daarvan is. dat „Prizzi's Honor" vlees noch vis is Aan de ene kant herbergt de film tal van aanstekelijke, goed getimede scenes, die met gevoel voor bizarre humor wel degelijk het Mafia-genre persifleert. Maar aan de andere kant kent de film zoveel serieuzere momenten, dat je al snel afwisselend van het ene been op het andere gezet wordt. Daar werkt het acteren van met name Jack Nicholson ook sterk aan mee Zijn karaterisering van de toch wel vriendelijke, uiterlijk goedhartige huurmoordenaar, balan ceert soms op het randje van wat nog geloofwaardig is in het kader van het filmverhaal. Daardoor kan het overko men, dat het slot veel serieuzer uitvalt dan in het voorafgaande aannemelijk is gemaakt, het verrast, maar stoort ook. En dat maakt van „Prizzi's Honor", ondanks het sterke spel, een bizar mengsel van zwarte komedie, satire, love story, persiflage, aktiefilm en de zoveelste verfilming van een Mafia- verhaal. John Huston Is het filmen op zijn eerbiedwaardige leeftijd nog niet verleerd, maar hij liet veel kansen liggen. Jammer. Jack Nicholson als Charley Parlanna in Prizzi's Honorvan John Huston LEUSDEN - Vijfentwintig kinderen ontvingen woensdag 30 oktober de prijs die ze gewonnen hadden in de Rabobank-wedstnjd Publiciteitsmedewerker J Dijkstra van de bank reikte de prijzen uit onder grote belangstelling van ouders en andere familieleden. De wedstrijd was georganiseerd in het kader van de heropening van het Rabobank-kantoor De Biezenkamp in Leusden De jeugd van 4 tot 13 jaar kon deelnemen aan een tekenwedstrijd De groep van 13 tot 18 jaar moest een aantal vragen beantwoorden die betrekking had op bankzaken De prijzen varieerden van cadeaubonnen tot een strandbal en monopolyspel. De eerste prijs bij de kwis was een spaarbankboekje met daarop 150- gulden LEUSDEN - Algelopen maandag werden de klanten van slagerij Schakel verrast mei een kompleet vernieuwd interieur. De winkel is in het weekend in een nieuw jasje gestoken Onder andere is er nu een toonbank van maar liefst negen meter en een nieuw wandshow meubel voor v,leeswaren Het hakblok waarop hel vlees verwerkt wordt staat weer in de winkel in winkelcentrum De Hamershof Hel assortiment is uitgebreid met een aantal kanI en klaar gerechten en is gespecialiseerd in worst uit eigen worstmakerij oiBert Vos) prizzi's Honor' USA, 1985. regie John «an, produktie John Foreman; scenario fard Condon en Janet Roach, gebaseerd jen roman van Richard Condon, camera /rzej Bertkowiak, montage Rudi Kaja met Jack Nicholson. Kathleen Turner, grt Loggia, Anjelica Huston. Lee Richard- reva Genre mafia-film; keuring 12jaar «n m Grand - Amersfoort Er Is natuurlijks Iets aan de hand •Ide oogopslag van Jack Nichol- n. Want zonder die wat merkwaar- je, soms onheilspellende blik van ;e Amerikaanse topacteur is het mogelijk het succes te verklaren, armee hij regelmatig de meest iche figuren feilloos karakterl- ert. Het zijn Nicholson's ogen, die Ihem doen. Natuurlijk, de man is i goed acteur, maar zonder die pi, die blik, zou zijn impact aan- irkelijk minder zijn geweest in ns als bijvoorbeeld „The Shining" „The postman always rings twl- Wat je ook van regisseur John «ton's nieuwste film „Prizzi's Ho- r" kunt zeggen, niet dat Jack Ni- ilson verkeerd gecast zou zijn. ide Mafla-huurmoordenaar Char- ^artanna heeft hij alles, wat zo n ontdekt al snel de morbide trekjes van de man, zijn gebrek aan eerbied voor een mensenleven en chlzofrene manier van optreden. Steeds bang om niet echt voor vol aan te worden gezien, trouw aan de Godfather en oppervlakkig gezien een aardige knaap, waar je best een avondje mee zou kunnen gaan stappen. „Prizzi's Honor" is een wat merk waardige film. Filmveteraan John Hus ton (hij is inmiddels 79 jaar) heeft nu vrijwel elk genre film beoefend, van westerns tot en met de musical, trad als acteur in verschillende films van colle ga-regisseurs op en kan er, ondanks zijn eerbiedwaardige leeftijd, maar niet genoeg van krijgen En het merkwaardi ge is, dat Huston's werk bepaald niet gekenmerkt wordt door behoudend of ouderwets filmen. Toch is er iets met „Prizzi's Honor" ondanks het excellente spel van Nichol son en Kathleen Turner (Body Heat, Romancing the Stone) Het thema is. afgezien van het feit dat het opnieuw een Mafia-film is, op zich interessant genoeg voor een heel sterke film. Charley Partanna (Jack Nicholson) is de peetzoon van Eduardo Prizzi (Ro bert Loggia) en in dienst van de Prizzi- familie als huurmoordenaar, die voor de Mafia-familie de stoep redelijk schoon houdt. Tijdens een bruiloft wordt zijn blik getroffen door het beeld van een aan- figuur het uiterlijk van een dergelijke echt opvallend (hoewel je aan de aan Nicholson voorbij kunt), maar moordenaar geeft. Op zich niet dlrekt andere kant ook niet zonder meer wie wat langer met de knaap optrekt, Scene uit „Prizzi's Honormet Kathleen Turner en Jack Nicholson.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9