„Als ik het gevoel zou hebben dat zou staan, dan houd ik ermee op" ik stil s Groot concert- en muziek concours in Achterveld Saskia Boon noemt haar poppen wezens: Mhet is een eenzaam iets, en om die reden treed ik ook naar buiten je moet eigenlijk eerst een paar weken nadenken, wat je maken wilt. boetseren is het leukste, ik heb al echte werkhanden. Filmavond en schaatsen bij KPJ Achterveld Schrijven voor Amnesty in Achterveld DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 interview 12 de techniek die ik nu toepas, maar die schijnen zo moeilijk voor men sen te zijn Het is ook een heel moeilijke techniek. Ik heb er nog ontzettend veel problemen mee, vooral met de technische kant er van. Boetseren lukt wel redelijk" Saskia Boon maakt haar frêle we zens van houtpoeder. ..Ik heb al lerlei kunstkleisoorten gepro beerd, maar uiteindeijk ben ik bij dit terecht gekomen Het heeft het voordeel dat het licht is en vrij ste vig. Het is veel steviger dan de andere kleisoorten. Je maakt het aan met water en je hoeft er nooit iets van weg te gooien: Je be waart het in plastic. Je merkt met ergens Dat probeer je te voorko men, maar je ontkomt er haast niet aan Het is moeilijk om ze toch allemaal anders te laten zijn". BOETSEREN ,,lk boetseer het liefst met de han den. Als het niet meer met de han den kan, die handjes zijn soms zo fijn, dan moet je wel met spatelt- jes, naalden of een nagel schaartje werken. Je moet heel korte nagels hebben, ze constant knippen, anders kun je niet boet seren. Ik heb al echte werkhan- plooien iets laten zitten Het is een vies geklieder en het spettert, en het is heel kwetsbaar. Als je er even met je vinger aan zit heb je een afdruk. Je mag er echt een week helemaal niet meer aan zit ten. Olieverf duurt heel lang voor het droogt, eigenlijk een jaar. PROBLEMEN ,,Na een week is de bovenste laag droog en dan verf ik de mond Dan laat ik het weer een tijdje dro gen en dan breng ik de vernis aan om het te beschermen Nu wil ik proberen om er siccatief in te drie maanden werk, en dan heb ik er al zo veel tijd in zitten, dan wil ik hem goed krijgen." ..Elk boek dat uitkomt heb ik, maar er staat eigenlijk geen moer in, want niemand geeft zijn gehei men prijs. Op tentoonstellingen vraag ik wel eens dingen. Ze zeg gen dan dingen die iedereen wel weet, maar over specifieke din gen wordt niet gesproken Zelfs de winkels, waar je spullen kunt krijgen worden geheim gehou den Ik heb inderdaad in die vier jaar alles zelf moeten uitvinden. EENZAAM boetseren dat het vezels zijn Je kunt er in boren en zagen. DROGEN In principe moet het spulletje een week drogen, maar je kunt er de volaende dag al weer wat aan plaKken. Je hoeft het niet in etap pes te doen zoals de handen. Daar doe ik wel een dag of tien over voor ik ze zo ver heb dat ik ze kan gaan schuren. Het heeft wel een nadeel, omdat er vrij veel wa ter in zit. dat het krimpt. Ik bouw ze op. Ik begin met een geraamte, en dat is elke keer anders Net waar ik zin in heb De kop daar zit meestal krant in. Dan doe ik er zilverpapier omheen, omdat je dat al een beetje kunt kneden in de vorm van een schedel Voor de kleine handjes maak ik een ge raamte van zilverpapier, bij de grote doe ik er ijzerdraad in." .Ik wil in januari beginnen met les geven aan mensen die het leuk vinden. Nu ben ik met twee nich ten bezig om te kijken of ik het goed kan overbrengen en of het wel gezellig is. Ik laat ze eerst een handje van zilverpapier knippen en kneden. Na een dag kun je dan al verder gaan op het eerste ba- sislaagje Handen zijn waanzinnig moeilijk. Ik ken maar één poppen- maakster die mooie handen maakt Als je mijn eerste handjes ziet lach je je dood Het zijn scheppen. Dat beviel me al heel gauw niet meer. Bij de sofapop pen zie je er al iets meer vorm in." ,,lk heb anatomieboeken uit de bi bliotheek gehaald, wou precies zien hoe het in elkaar zat. Niet zo zeer de buitenkant, maar van bi- nen, want daar begin je eigenlijk mee Bij het gezicht begin ie ook met de harde delen, de schedel, het voorhoofd, de jukbeenderen en de kaak. Dat is je eerste opzet. Het vlees komt er pas later aan". ..Ik wil ze anatomisch perfect heb ben. Het zijn geen mensen. Ik wil ook altijd iets paskwillerigs erin doen. ik heb wat problemen met mijn vernis. Het is erg moeilijk ook om dat gelijkmatig te verdelen, en het daar lichter of donker te krij gen waar je dat hebben wilt, want in een gezicht zitten ook allemaal lichte en donkere plekken De hoekjes, daar gaat het heel moei lijk uit. Dan veeg je het tot de ba sis eraf en moet je er weer bij doen. Met één pop had ik pech, daar ben ik wel drie weken mee achterop geraakt. De vernis loste 'Wezens' noemt Saskia haar poppen LEUSDEN - Het is begonnen met een pakje klei, een wo-rol- letje en een aardappelmesje, waarmee Saskia Boon voor haar familie surprises maakte. Daar rolde op een bepaald moment een pop uit, die ze nu nog als curiositeit op de bank in haar werkkamer heeft zitten. ,,Het boeide me", lacht ze, ,,het ziet er niet uit, dat ding, maar op de één of andere manier is daar toen de reis wél mee begonnen." Dat is nu bijna vier jaar geleden Het ging heel langzaam in het be gin Als ze drie of vier poppen in het jaar maakte was dat veel. ,.Het moet niet je leven beheer sen, dat wil ik niet", zegt Saskia Boon. en voegt daar snel aan toe ,,Nu wel, nu die tentoonstelling er achter zit Maar ik wil ook nog tijd hebben voor andere dingen. Ik wil niet alleen maar gefocused zijn op dit soort wezens Er zijn er die dat wel doen. Als je het wilt kun je elke week op pad naar een ten toonstelling, van Groningen naar Roermond, en in Duitsland" Het was een openbaring voor Saskia dat er zo'n wereld achter poppen zat. Zelf zag ze wel eens poppen in een etalage staan, ze vond vooral de oude porseleinen poppen era mooi Als kind speelde ze daar al mee- een oud tante had zo'n pop op zolder. Heel mooi, met kleertjes erbij. Ze vond die pop veel mooier dan alle moderne plastic poppen, en vindt dat nog. .Kleine kinderen ook grijpen het eerst naar zo'n fijn por seleinen popje. Zelf heb ik nooit zo met poppen gespeeld. Ik vond het wél weer leuk om ze met van alles en nog wat aan te kleden pen waren onbereikbaar omdat ze zo duur waren. Ze zag ze een jaar of vijftien terug wel eens op de markt liggen, toen had je voor f 75,- nog een prachtexemplaar, maar zoveel geld had ze niet, en ze dacht steeds later, later' De poppen, die ze mooi vindt, zijn nu waanzinnig duur. SCHILDPAD ,,lk had vroeger zo'n schildpad popje. Toevallig zag ik zo'n popje staan op een tentoonstelling. Er hing een kaartje voor, en daar kwam net 10 uit. Ik dacht als hij 10 gulden kost neem ik hem mee. Dat was gewoon nostalgie: Ik had precies zo'n dingetje gehad toen ik een jaar of vier was Toen schoof die vrouw het kaartje op zij, en toen stond er f 110,- Dat was me nou echt weer te duur. Ik heb een keer op een markt hier in Leusden een schildpadpopje ge kocht voor 50 cent. Dat zei ik te gen die vrouw ,,Het is een heel kleintje" ,,Nou", zegt ze, ,,die zijn een hele hoop waard." ..Ja, maar het is een donker ge kleurde" ,,Nou", zegt ze, ..die Kraaltjes, en met schuimplastic heb ik nog eens met nietjes pop pen uitgedost Een vriendinnetje had een porse leinen babypopje met kuiltjes in de wangen en prachtige handjes en voetjes. Op een gegeven mo ment viel dat kapot. Een drama Daarna heeft Saskia nooit meer zo'n beeldschoon babypopje ge zien. Ze had er heel graag zelf één willen hebben, maar de pop zijn nog véél meer waard!" Dat ding is bijna f 300,- waard, zou je niet zeggen, hè". Op een gegeven moment ging Saskia Boon costuum- en sofa poppen maken, maar dat begon haar snel te vervelen. ,,Je hebt er weinig aan te boetseren, het zijn allemaal van die mooie gezicht jes. maar er is niet zo gek veel aan Het is goed om het daarmee te leren. Er zijn wel boekjes over hebben. Geen griezels Het is makkelijker om ze iets griezeligs mee te geven. Ze mogen best iets kwaads hebben, maar moeten toch iets aandoenlijks hebben. Dat wil ik er per se in houden Ze hoeven ook weer niet allemaal te lachen Dat zie je ook veel, dat ze dezelfde gezichten hebben met zo'n lachje om de mond. Ja, je ontkomt er niet aan: Je ziet dat ze van mij zijn, dat ze op elkaar lijken Een drietal poppen van de hand van Saskia Boon den zeg ik altijd. Boetseren is het leukste vind ik. Ik heb me een paar jaar op die handen en voeten gegooid om die onder de knie te krijgen." ,,Of ik kan naaien? Nou, die kleertjes hoeven natuurlijk nooit lekker te zitten, dat is een groot voordeel Als ik voor me zelf iets maak moet het wel lekker zitten. Dat hoeft voor hen niet. Ik ben niet fanatiek van alles zelf naaien, maar een zomerrokje voor de kin deren, ja hoor Dat is niet ingewik keld, het moet altijd een beetje simpel zijn. Ik heb ideeën als ik met die poppen bezig ben In het begin maak je iets, en dan zie je wel wat er uit komt. Heel gauw al ben ik er op over gestapt: precies wat ik in mijn hoofd heb moet het ook worden." ,,Je moet eigenlijk eerst een paar weken gewoon lopen te denken wat je wilt maken,. Nu zit mijn hoofd al weer boordevol, maar het gróéit gewoon. Dan weet je onge veer hoe je de pop wilt hebben, daar past een bepaalde een bepaalde kleur van de huidskleur moet zwart aan, dan moet je olieverf voor het gezichtje al in je hoofd hebben: Wat past er bij zwart?" Nog even een vraagje tussen door. Waarom moet er lange tijd zo waanzinnig aan die gezichtjes en handjes geschuurd worden? SCHUREN ,,Ja, het is hout, en het is één golf- toestand eigenlijk." Pakt een handje dat op een stokje is gezet erbij. ,,Zo ziet een hand van een mens er niet uit. Dat moet net zo glad zijn als je eigen huid. Dat is uren werk. Als ik normaal de tijd heb schuur ik een half uurjte 's morgens, als het mooi weer is ga ik het buiten zitten doen Het is geen onaardig werk. Je moet boetserend schuren. Dat is het probleem met beginners: die schuren niet goed genoeg Ik geef nu een paar jaar les aan kinderen op school, nou, dan schuren ze niet goed." ,,Het hoeft niet lang te zijn, als je het elke dag maar een kwartiertje doet. Dat is beter dan dat je een uur gaat zitten schuren. Als je het weg zet en je pakt het de vol gende dag dan zie je plekjes die je de vorige dag bent vergeten. Kinderen schuren inderdaad wel eens zo hard dat ze op het papier zitten Maar ze vinden het gewel dig, jongens vooral. Het is ook kreatief, en fantasie hebben ze genoeg Dan maak ik stokpoppen met ze Een kop is eigenlijk ge noeg Ze zijn fanatiek bezig. Als het klaar is wordt het tentoonge steld in de gang met bordjes erbij: Niet één komen!" ,,Als het geschuurd is, komt er witte latex overheen, en dan moet je weer schuren, want dan komen de houtvezels naar boven. Na een aantal lagen neem je lak, die je een beetje naar de rose tint of crème met wit mengt. Ook weer twee of drie lagen. Dan moet je ontzettend uitkijken voor druipen, want dat zie je allemaal in je olie verf terug." ,,De ogen zijn van glas. Daar is moeilijk aan te komen Die doe ik er in en daar boetseer ik om heen Het spul dat er op komt, krab je er weer af, en dan verf je het wit om de pupil. Dat bepaalt het gezicht- Daar kun je ontzettend veel mee bereiken. Venijnige priemoogjes kun je er mee maken, onschul dige ogen, wat je maar wilt. Dat moet weer een dag drogen, en dan komt de olieverf Dat is een heidens karwei. Je moet je kleu ren mengen en aanmaken met terpentine." ,,Dat breng ik er dan heel dik op. Dan is het gezicht helemaal zwart of bruin Het ziet er afschuwelijk uit, en dan haal je het er met een doekje af Je schildert eigenlijk met een doek Je moet het er zo gelijk mogelijk op laten, in de ,,Het is eigenlijk een eenzaam iets. Je zit hier maar in je eentje, wel heerlijk met die tuin, hoor. Contact met andere mensen heb je niet, dus dat lesgeven zie ik wel zitten. Waarom zo ik de dingen voor mezelf houden, die behoefte heb ik niet, maar ik kan me wel voorstellen dat een ander dat wel doet." ,,lk treed nu om die reden ook naar buiten. Ik heb het nodig om contacten te leggen, maar eigen lijk doe ik het nog maar zo kort, het stelt nog niet zo gek veel voor. Ik ben op zoek naar iemand die iets anders maakt, zeg maar schil derijen, en dat je dan samen kunt exposeren. Dan worden die schil derijen nog mooier én mijn we zens worden nog mooier. Maar, ik heb de tijd, en ga er niet als verze- De afwerking neemt veel tijd in beslag, en dat is bij een nauwkeungi beschouwing van de poppen ook duidelijk te zien elo ne nic iter be: elir ..Ik heb vroeger wel getekend, maar ik denk dat ik er nooit goed in zou zijn geworden. Ik heb dat nu wel weer nodig. Als ik in de trein zit zie ik opeens een neus en dan zou ik die vast willen houden. Ik zou ook dolgraag van een goede beeldhouwer les willen hebben. Om aanwijzingen te heb ben over anatomie van iemand die daar goed in is. Je moet leer gierig blijven, en er is op dit ge bied eigenlijk helemaal geen lite- ook in het boek. Maar ik weet nie wie zij is ,,Via de stokpoppen wilde ik mee de theaterkant op gaan. Daar ber ik me toen in gaan verdiepen, ei daar is helemaal geen lectuu over. Het waren journalisten, pol senmakers, paljassen en harlekij nen, die landen geregeerd heb ben achter een koning Ze warei super-intelligent. Daar bestaa niets over. Ik heb één Engel boek. Er zijn zoveel dingen die zi ie® erbij dragen, stokpoppen en bla zen. die iets met zedelijkheid ti 9r0 maken hebben Koning Lear ha Z0r ook van die intelligente wezen: Jte om zich heen" ;aa lub de iats< ALFEN ACHTERVELD - Zondag nam de KPJ deel aan het Kringzaalvoetbaltoernooi dat werd gehouden in De Korf in Leusden. Achterveld nam deel met twee herenteams en een damesteam. De deelne mers werden ingedeeld in drie poules. Het Achterveldse 1e heren-team werd eerste in zijn poule en moest in de finale uitkomen tegen het 1e team van Eemnes. Deze wedstrijd eindigde in een 0-0 gelijkspel en dus werden er strafschoppen ge nomen Dit eindigde in een 3-1 overwinning voor Achterveld. Het Achterveldse damesteam won haar eerste wedstrijd, speelde de tweede gelijk en verloor de derde. De totale uitslag was Heren 1 Achterveld 1. 2. Eemnes 1, 3. Eemnes 2, 4 Achterveld 2, 5 Hoogland e en 6. Hoogland 2. Dames: 1. Eemnes 1. 2. Achter veld. 3. Eemnes 2 en 4 Hoogland FILMAVOND Vrijdagavond organiseert de KPJ een filmavond De film zal worden vertoond in de Moespot en begint om 20 00 uur. Het betreft een Engelse film waarin op een komische mamc. ccn viijgezellen- bal wordt gehouden voor de vrijge zellen die van het vrije leven af scheid nemen. De entree is voor leden 3,-en voorniet-leden 5,- SCHAATSEN Op 22 november gaat de KPJ weer schaatsen in Utrecht Men vertrekt om 19.00 uur vanaf de Moespot met een bus. Zowel leden als niet-leden kunnen aan deze schaatsavond deelnemen. Voor deelname kan men zich opgeven bij Kees Voorburg, tel. 1638. Hoe eerder men zich opgeeft, des te meer kans is er mee te kunnen, want ..vol is vol". Prijs voor leden 12,50 en voor niet-leden 15,-. ACHTERVELD - Maandag avond is er voor de belang stellenden weer gelegenheid om te schrijven voor Amnes ty International. Vanaf 19.30 uur is men weer van harte welkom bij Nel Schwagerman ACHTERVELD-In verband met het 50-jarig jubileum van de muziekvereniging Door Wilskracht Sterk, wordt op zondag 24 november een concert-muziekconcours ge houden in de R.K. Kerk te Achterveld. DWS organiseert dit con cours onder auspiciën van de Aarts Diocesane Bond van muziekgezelschappen St. Willibrord en de Katholieke Federatie van muziekbonden in Nederland. De muziekvereniging DW.S heeft al meerdere malen een mu ziekconcours in Achterveld geor ganiseerd Door de grote inzet van de leden van de vereniging, de medewerking van het kerkbestuur, die de kerk voor dit concours be schikbaar stelt en medewerking van de Achterveldse middenstand door het plaatsen van advertenties in het programma is hei mogelijk tl W aan de Verjaagde Ruiterwej 5sch 3A. iersv sknt Er kan dan weer geschreve vri|h worden naar de autoriteiten vs "as landen waar de mensenrechte °9ei' worden geschonden Ditmaal zi !0m geschreven kunnen worden voo ®®mi de jongeren in Cyprus, Guateme 'd ,e en Oost Timor, die daar onrech' ve matig worden gevangen gehoude en/of worden gemarteld Van de! ai schrijven brieven is een Nederlan* se vertaling aanwezig zodat me weet wat men schrijft. °^ei een thet Tevens zijn postpapier, envelw ekkr pen en postzegels aanwezig ziet ihaa - -op L mbe een dergelijk concours te organise ren. 9lll,e Zondag 24 november zal I* 115 h weer een groot muziekfestijn wff den Ell verenigingen uit verscM ü,t>' lende plaatsen in ons land hebbf M9|n al ingeschreven voor deelnam aan dit concours. De deelnemend :™i verenigingen spelen in de laags' 8 tot en met de hoogste afdeling?1 ^en Een zeer deskundige jury, 5" staande uit de heren P Bakker ti Wommels. P Verbruggen uit As t" sen en A. de Vries uit 's Hertog?" bosch, zal de deelnemende vere" ™>al gingen beoordelen. De organisan - ren hopen dat er die dag vei inwoners uit het dorp en omgevin c aanwezig zullen zijn om te kijkene J® te luisteren naar dit grote concd -■"« muziekconcours. "I ol nuwd achter aan lopen. Ik wil ook de kans hebben om het goed te maken. Ik streef naar het perfecte dat je natuurlijk nooit bereikt Als ik er één klaar heb zie ik er al weer fouten in die ik een volgende keer wil vermijden' ratuur. Ik stroop alle boekwinkels af naar illustraties. Alles moet uit mijn hoofd komen. Ik weet dat een mevrouw een boek geschreven heeft over wezens en kabouters die ze buiten ziet. Ze beeldhouwt en schildert, en die beelden staan Hoe noemt Saskia Boon haa poppen? „Wezens. Het zijn alten Poppen vind ik ze eigenlijk nit ,n meer zo. Ik hoop dat ik er ng I' eens een keer goed in word. Ikw j,e ontzettend kritisch blijven. Ik be ,eei heel erg op mezelt. Als ik het gt !tts voel zou hebben dat ik stil ze sag staan, houd ik er mee op." In vi het Voorlopig kan Saskia Boot te haar wezenswereld nog uit bouwen. Ze laat me een popf zien, die meedeed aan eei s,i< expositie en honderd punter behaalde op alle onderde len. Het was een Gildekeu ring in Hoevelaken, Concor dia. Gildemeestergezel is zt ieje nu. Als je drie poppen inle vert en je hebt op alle drie dt osi titel gildemeestergezel bet aad je gildemeester. Daar kun je jaren over doen. Saskia'! !9e poppen staan op dit momen ank gereed voor vertrek naar As )"el sen, naar een tentoonstel ling van Niesje Wolters, dii Saskia's werk had gezien ei vroeg of ze aan een exposi fa'c\ tie wilde meedoen. Niesje i! liet dé poppenmaakster van Ne derland, een vreselijk aai dige vrouw, die iedereen laa delen in haar verworvenhi den. Saskia is erg blij mi die tentoonstelling. ten nert Po orr >eig der ed< linh per op een gegeven moment mijn olieverf op. Toen heb ik alles er af moeten halen en heb helemaal opnieuw moeten schuren enzo voorts. Je moet er een beetje gek want anders smijt je in de hoek. Zo'n pop is Saskia Boon aan haar werktafel

Leusder Krant | 1985 | | pagina 12